Nieuwe In't kort F VANDAAG in i deze A krant Te Loo 16 juni naar Leeuwarden BELANGRIJK Pillard wil literair fonds Si Aantal echtscheidingen neemt fors toe DE KIPPENBOER 11.90 1.98 CJV op zomer kamp Vers van de groothandel ./Stadsblad Puzzeltocht voor honden bezitters Bijdorp hijst de rode vlag Ursus nog geen kampioen Ontwapening begint aan stadsgrens St. Radboud wordt derde til Dronten P. Groeneveld en Zn. Brand info Bebinella ASPERGES? Zwitsers bedrijf naar S'dam Diamanten huwelijk Pr; aad-Grilik S**%es' De Ooievaar Zie pag. 11 Poffers van Paul Korver Broersveld in Bas v.d. Heijden Randstad-Edities, een combinatie van 35 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplagevan circa 1 miljoen exemplaren SCHIEDAM Vanaf 16 juni zal Schiedam het een tijdje zonder burgemeester moeten stellen. De huidige eerste burger, Mr. Gijsbert Johan te Loo, verwisselt met ingang van die datum Schie dam voor Leeuwarden. Maandagmiddag kwam zijn benoeming af als burgemeester van de Friese hoofdstad. Hij volgt J. Brandsma op. Dit Koninklijk Besluit kwam overigens nauwe lijks als een verrassing. Al enkele weken stond zo goed als vast dat Te Loo de post zou krijgen. En kel over het tijdstip van zijn vertrek werd nog druk gespeculeerd. Paspoort W' Tussenstation V rijdags van 14.00 tot 18.00 uur Zaterdags van 9.00 tot 13.00 uur Z>, eZe H,ee£ extra v°ordelig Burg. Honn. (ïretelaan 91 Schiedam. LET BIJ AANKOOP VAN BRIL OF KONTAKTLENZEN ALTIJD OP DIT VIGNET Schiedam T.V. RADIO ABA Iets aparts en spot goedkoop HEERLIJKE MALSE KALKOENFILET Bij besteding van 10.- 4 HAMBURGERS Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 WOENSDAG 18 MEI 1983 - NR. 39 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG SCHIEDAM De Harmonie /an Wilton Fijenoord geeft op laterdag 21 mei een buitencon- ;ert op de Grote Markt. Ook de Irumband van WF verleent medewerking aan dit optreden. De muzikanten staan onder lei ding van J. Gruter. Aanvang twee, gratis toegang. Op woensdag 18 mei (van avond) houdt de Ned. Christen Vrouwen Bond de laatste leden vergadering van dit jaar. De da mes van de afdeling Schiedam- centrum komen vanaf acht uur bijeen in het gebouw voor Chr. en Soc. Belangen aan de Lange Haven. Op het programma o.a. opvoering van het stuk „Vrou wen van Oranje". Voor de bewoners van Blok 5 (Laurens Costerstraat en Omge ving) organiseert het Project team Stadsvernieuwing Schie dam Oost op donderdag 19 mei een informatieavond in de St. Jansschool aan de Lange Sin gelstraat, aanvang acht uur. Ge praat wordt over kosten van herstel, onderhoud of sloop van bepaalde woningen in de wijk. Na haar vaarttchtje gaat „Len tefeest" weer over tot de orde van de week. Dat wil zeggen met bingo avonden. De eerst volgende wordt gehouden op donderdag 19 mei om acht uur. De sociëteit is te vinden aan de Broersvest 101. Het programma van de Film club Schiedam vermeldt voor deze week (vrijdag 20 mei) een zeer oude produktie: de popmu sical „Jesus Christ Superstar", van de regisseur Norman Jewi- son. Een groep jonge acteurs ar riveert per bus in de Negev woestijn om het lijdensverhaal van Jezus uit te beelden. De film begint om half tien in ge bouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat. Lidmaatschap verplicht. Carnavalsvereniging De Riet zeilers gaat weer bingo spelen op dinsdag 24 maart in zaal Irene aan de Nieuwe Haven. Ook niet-Rietzeilers zijn wel kom vanaf acht uur, als het eerste nummer wordt afgeroe pen. SCHIEDAM De Dober- mann Kringgroep e.o., Hon densportcentrum Vijfsluizen, de Dierenbescherming Schie dam en dierenasiel „De Har- gahoeve" organiseren op za terdag 4 juni een puzzeltrip in en rond Schiedam, met als centraal punt het Beatrix- park. De trip bestaat uit een flinke wandeling met de hond, een wandeling die zo nu en dan on derbroken wordt voor een op dracht, een vraag of een rebus Iedere deelnemer kan daarbij zijn eigen tempo bepalen. Voor waarde is wel dat hij op tijd aan de eindstreep verschijnt. De tocht start om tien uur bij hondensportcentrum De Vijfs luizen aan de Vlaardingerdijk. De aankomst is gepland zo'n 2 1/2 uur later bij de Dobermann Kringgroep aan de Admiraal de Ruyterstraat. Kosten van deelname zijn 3,50. Inschrijfformulieren kunnen worden afgehaald bij de VVV aan de Koemarkt/Bui tenhavenweg, of bij het asiel aan de Sportlaan. De prijzen worden beschikbaar gesteld door de Bondsspaarbank. Volgens de organisatie wordt het een tocht voor het hele ge zin, maar is het raadzaam niet al te kleine kinderen mee te ne men. Burgemeester weg De benoeming kreeg haar beslag eind vorige week, na dat minister Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) van een korte vakantie was terugge keerd. Enkel de handteke ning van Koningin Beatrix ontbrak toen nog aan de "oordracht. Deze formaliteit werd maandag vervuld. Te Loo's benoeming zou ge schied zijn op aandringen van Hans Wiegel, de com missaris van de Koningin in Friesland. Deze zou indertijd Te Loo hebben voorgedragen als burgemeester voor Schie dam. Dat was in september 1979, toen Wiegel minister van Binnenlandse zaken was. Deze keuze wekte nogal wat be roering, omdat een groot deel van politiek links Schiedam re kende op de benoeming van Ja- ques Wallage, een Groningse 'wethouder die tegenwoordig lid is van de Tweede Kamer. smm-. I min of meer „ongevaarlijke" ta ken toebedeeld als het mediabe leid en de toeristische ontwik keling. In plaats van gebruik te maken van Te Loo's capaciteiten als bestuurder met een lange staat van dienst, gaven de politieke partijen er toen de voorkeur aan een dure vijfde wethouder aan het college toe te voegen. Te Loo maakte zijn vertrek naar Leeuwarden bekend tij dens de gemeenteraadsvergade ring van maandagavond. Na mens de raad werd hem door Arie Verlinde (PvdA) als voor schot op het traditionele af scheidsgeschenk al vast een Fries paspoort uitgereikt. Overigens zal Te Loo ook zon der dit dokument de weg in het Friese wel weten te vinden, aangezien hij geboortig is uit Harlinngen. Officieel neemt de raad af scheid in een speciale verga dering die gepland is kort voor of na het weekeinde van 11 juni. Maandagavond wer den de politieke vertegen woordigers door de burge meester uitgenodigd bij hem thuis een borrel te komen drinken op de benoeming. SCHIEDAM De Kethelse muziekvereniging St. Radboud is derde geworden op het Bla sters Festival in Dronten, dat al daar op 8 mei in De Meerpaal gehouden werd. Het festival werd gewonnen door de Ko ninklijke Harmonie uit Deurne, die drie punten voorsprong had op de Kethelaars. De deelnemende orkesten, af komstig uit heel Nederland, speelden elk twee werken. St. Radboud bracht muziek ten ge hore van Henk Badings en Ru- dolf Koumans. Diens laatste .Ouverture voor Harmonieor kest opus 54" is nog nooit door een amateurorkest in het reper toire opgenomen. Het Blazers Festival, dat alge meen als geslaagd werd aange merkt, was georganiseerd door de VARA en de BUMA. John te Loo gaat terug naar zijn geboortegrond. Te Loo (evenals Wallage lid van de PvdA) is met een verblijf van drieeneenhalf jaar niet lang burgemeester van Schiedam ge weest. Het lijkt er op dat deze stad enkel heeft dienst gedaan als tussenstation van een poli tieke carrière die op 16 decem ber 1958 begon met een burge meestersbenoeming in Gasselte. Na Gasselte volgden Borger (1969) en Winschoten (1972), ste den waar Te Loo meer politieke verantwoordelijkheid kreeg te dragen dan in Schiedam. Pas vorig jaar, na de vorming van een nieuw college, werden hem na heel wat touwtrekkerij rt'CP Uit om Ssortii))ent: K°'Ho ^tskool «J/jjers BOQOOOOOOOCOOOO SCHIEDAM De hoofdagent van politie J. Voorend zal op vrijdag 27 mei afscheid nemen van zijn collega's. De korpslei ding biedt hem een receptie aan in de kantine van het hoofdbu reau aan de Lange Nieuwstraat tussen kwart voor drie en vier uur 's middags. De hoofdagent gaat met FLO (functioneel leef tijdsontslag). De heer Voorend was werkzaam in de rayonsur veillance in Schiedam Noord. Bovendien was hij belast met de schietinstructie voor de reser- iolitie. SCHIEDAM De Stichting Schiedamse Gemeenschap wil dat er een „literair fonds" wordt opgericht dat uitgaven van historisch en literair karakter gaat verzorgen. Deze gesch riften, die betrekking moeten hebben op Schiedam, of ge schreven moeten zijn door inwoners van deze stad, zullen dan voor een deel door het fonds bekostigd worden. De SG wil daarbij niet als uitgever, maar als bemiddelaar optreden. Met dit voorstel geeft SG-direk- teur Ruud Pillard een ruimere betekenis aan een oud plan van burgemeester en wethouders, een fonds te vormen speciaal voor historische publikaties. Gebleken is dat er veel Schie dammers zijn die de schrijf kunst als hobby beoefenen, maar hun produkten nooit zien uitgegeven. De manuscripten circuleren meestal in beperkte kring en belanden uiteindelijk in een lade. Het fonds zou uit gave kunnen stimuleren. Volgens berekeningen van de Historische Vereniging Schie- Opening „Stuurhut natte bedoening SCHIEDAM In een sfeer waarin wolken en water el kaar schenen te raken, is maandagmiddag poffert jessalon „De Stuurhut" offi cieel voor het publiek geo pend. Het was wat men noemt een natte bedoening daar aan de Maasboulevard. Het openingsri tueel begon met een rondvaart aan boord van het m.s. Estrella waar de genodigden oog in oog kwamen te staan met de god van het water, Neptunus. Va nonder het druipende zeewier vielen de nobele trekken te herkennen van door menigeen beminde doch ook gevreesde ombudsman, Frits Bom. Hij was het die, weer op de vaste wal terug, samen met bur gemeester John te Loo de doop van „De Stuurhut" verrichtte. Een fles champagne barstte te gen het gevelfront uiteen dat daarna besprenkeld werd met bekers (nep) zeewater. Dit ge beurde allemaal in een muzkale omlijsting van Harpe Davids. Een druk bezochte receptie volgde in het in scheepvaartstijl opgetrokken gebouw naar ont werp van Wim La Feber. Een unieke vormgeving met een, eveneens in scheepsstijl in gericht warm en gezellig inte rieur met plaats voor maximaal 175 personen. De brugvleugels bieden plaats voor een groot aantal zonaanbidders, samen met een voorterras met een zit- capaciteit van bijna 500, perso nen. Nostalgie komt naar voren in Te Loo gooit er een fles champagne tegenaan. „Behouden vaart", wensen Neptunus er Hans en Evelien Visser hun „Stuurhut" toe. de bar waar iuitei en achter grond zijn bezet met glas-in- lood panelen die afkomstig zijn uit het gesloopte kantoorge bouw van werf Gusto. Hierin zijn afbeeldingen gebrand van oude schepen en familiewapens van beroemde zeevaarders uit de vaderlandse geschiedenis. Het aangekondigde vuurwerk is wegens de regen uitgesteld tot zaterdag 28 mei. SCHIEDAM Komt het door de nieuwe belasting maatregel voor „tweeverdie ners" dat de lust tot trouwen afneemt, en de behoefte tot scheiden groeit? De bevol kingsstatistiek van de ge meente Schiedam wijst in elk geval in die richting. In het eerste kwartaal van 1983 werden 51 huwelijken geslo ten en 61 scheidingen uitge sproken. Zet die ontwikkeling zich voort, dan kan dat betekenen dat er in de toekomst steeds minder Schiedammertjes geboren wor den, wat de negatieve groei van de bevolking nog eens zal ver sterken. Nu al wordt er aanmerkelijk minder geboren dan gestorven. De cijfers over de eerste drie maanden wijzen uit dat er tegenover 191 overlijdensgeval- len niet meer dan 173 geboorten stonden. De balans vestiging/vertrek toont aan dat de leegloop van Schiedam- zich ook op dat front blijft voortzetten; 434 personen hebben zich in januari, februari en maart als nieuwe inwoner Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Qroenelaan 95 Varfcoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw vorlichting gemeld; 783 Schiedammers na men daarentegen de wijk naar elders. Alle cijfers op een rijtje zettend, komt de afdeling burgerzaken van de secretarie tot de vaststel ling dat Schiedam in het eerste kwartaal een verlies aan inwo ners van 367 heeft geleden. Tegenover de 71.280 Schiedam mers die op 31 december 1982 stonden geregistreerd, telt het bevolkingsregister er thans nog 70.913. Aangezien er geen tekenen zijn die er op wijzen dat zich spoedig een ommekeer zal voordoen in deze ontwikkeling, moet de stad er rekening mee houden, ook in 1983 rond de 1400 inwoners kwijt te raken. Zie pag 4 SCHIEDAM Tijdens de openingsreceptie van „De Stuurhut" was iedereen een bezoek aan de keuken gegund om daar poffert jesbakker Paul Korver aan het werk te zien. Hij zit bijna 18 jaar in hel vak en mag doorgaan vooi een professioneel bakkei van deze lekkernij. Naar zijn zeggen dateert dit gerecht uit het jaar 1700, voor het eerst inge voerd in een of ander vorstenhuis. Paul Korver heeft „overal" achter de poffert jesplaat gestaan, zowel in permanente salons als in pompeuze kermiskramen. Het bakken is een echt routinewerkje en heeft veel te maken met hand vaardigheid. In een bak plaat zitten 200 doppen die; in een recordtempo ge vuld, gestreept en gekeerd dienen te worden. In vol bedrijf is hiervoor 4 minu ten nodig, bij een warmte van 80 tot 90 graden. Heet van zijn bakplaat kregen de bezoekers van de „Stuurhut" tijdens de receptie hun portie geser veerd met een kluit boter en bestoven met poe dersuiker. Onder deze suikerlawine verdween bij menigeen het voorne men om af te slanken. *3 UW PCX UI H SINDS 1896 Heel kilo normaal 19.80 nu van 3.98 nu voor. dam zou een dergelijk fonds over tenminste 45.000 gulden moeten beschikken. Behalve de gemeente zouden ook particu lieren en bedrijven er aan moe ten meebetalen. De SG beweert dat er nog heel wat historisch materiaal voor handen is dat waardevol genoeg is om te worden gepubliceerd. Geldgebrek is de voornaamste reden dat dit werk nog niet in de boekwinkels verkrijgbaar is. Wat de literaire produktie van schrijvende Schiedammers be treft zou de SG genegen zijn, eenmaal per jaar een selektie uit deze romans, verhalen en gedichten te maken, en die te publiceren in een bundel. Pillards voorstel behelst verder dat het fonds in beheer komt bij instellingen als de al genoemde Historische Vereniging, de SG zelf, de Schiedamse boekhande laren en enkele nog nader te benoemen particulieren, bij voorbeeld adspirant-schrijvers of burgers die voor literatuur of geschiedenis een aktieve be langstelling hebben. SCHIEDAM De C.J.V.- Y.M.C.A. afdeling Schiedam organiseert ook dit jaar weer voor de 36e keer zomerkam pen voor jongens en meisjes, door te brengen in het eigen vakantiecentrum in Leus den. Dit kamp ligt op een groot ter rein in de uitgestrekte bossen tussen Amersfoort en Doorn. Op dat terrein is er ruimte voor 6 a 8 kampen. Men maakt ge bruik van ruime 8-persoons tenten met luchtbedden en de kens. Een grote tent dient als eetzaal en voor programma's bij slecht weer. De programma's bestaan uit sport en spel, met spannende speurtochten en bos- spelen, handarbeid, volks dansen, dropping en natuurlijk de mooie omgeving verkennen. De kampen zijn voor de vol gende leeftijden: het kinder kamp voor 7, 8 en 9-jarigen; het middenkamp voor 10, 11 en 12- jarigen; het tienerkamp voor 13, 14 en 15-jarigen. Alle drie de kampen worden gehouden van 13 tot en met 20 augustus, en de kosten zijn 147,50. Ieder tweede kind uit een gezin betaalt 127,50. Niet alleen leden van de C.J.V. kun nen hun kinderen aan het zo merkamp laten deelnemen. Ook niet-leden mogen mee. Inlichtingen en inschrijvingen bij de volgende personen: Ria Boshart, Rooyaardsplein 109, tel. 704274; Paul Feelders, Fran- klinstraat la, tel. 268697; Pleun Lagendijk, Abel Tasmanlaan 420, Vld. tel. 346175; Jan v.d. Most, Newtonplein 83, tel. 620112; Bram v.d. Tuyn, Von dellaan 20a, tel. 263318. En op de rommelmarkt die gehouden wordt op zaterdag 14 mei op het Museumplein in Schiedam. it

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1