$sS-- giro 100! 900 voor kinderen in nood Spaar de natuur Handbalvereniging WF naar Valeriusstraat m Slagerij Van Eyk CPN voert campagne tegen verlaging minimum loon Leids socioloog in proefschrift: o d° *<v - sV»a oóe-. Vtv Inbraak Fancy-fair voor Honki-Ponk Opera: Lohengrin rc\i\ aOV/ te\d l W d ,e0( *0< \e <t® des V\o^ roe* oos^00 p\a ais' AO**6 SCHIEDAM Drie ministeries en acht organisaties op het gebied van recreatie, natuurbehoud, water en oeverbeheer, startten begin deze maand onder de noemer: „Asjeblieft niet in 't riet", een nationale aktie, om de toenemende aan tasting en bedreiging van rietoevers een halt toe te roepen. ZAKEN- (8)0 VIZIER DE RAYON-AGENT in Den Haag wordt met een breed scala van problemen van mannen en vrouwen geconfronteerd. De meeste problemen liggen in de ge- zins-, familie- of burensfeer. De nadruk valt op de meer individueel gerichte hulp. Nagenoeg alle cliënten waarderen de hulp van de rayonagent. Zij vinden het een voordeel, dat hij politieman is, vooral in verband met het gezag dat hij daardoor heeft. Zeldzaam en erg goedkoop HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 25 MEI 1983 PAGINA 19 a0U VL\0( j\\® i V r,« *\t terre des hommes ,A \e*v In feite dateert deze aktie al uit 1974, toen gestart door de ANWB, en een aantal jaren sa men met het Koninklijk Neder lands Watersport Verbond ge voerd. De laatste jaren werd evenwel steeds duidelijker dat de achter uitgang van rietoevers niet al leen werd veroorzaakt door de sterk toegenomen recreatie druk, maar mede door onvol doende onderhoud en beheer. Dat was voor ANWB aanleiding om voor een andere opzet van de aktie te kiezen, waarbij naast het inspelen op enkele nieuwe recreatie-ontwikkelingen als het plankzeilen en kleine wa tersport, ook het onderhoud en beheer van rietoevers, alsmede een schoon water- en oevermi lieu aandacht zou worden ge schonken. Bij de thans gevoerde aktie zijn betrokken het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat, Organisatie ter Verbe tering van de Binnenvisserij, Unie van Wetenschappen, Ne derlandse Kano Bond Stichting Nationaal Fonds voor Natuur- en milieu-educatie, Stichting Recreatie, Koninklijk Neder lands Watersport Verbond (K.N.W.V.) en de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB. Mede aangesloten bij de aktie is de overkoepelende organisatie voor de sportvisserij de NVSF. Niet ten onrechte, want ook sportvissers kunnen schade toe brengen aan oeverbegroeiingen zoals riet en biezen. Zo deinzen de heren sportvissers er vaak niet voor terug om, teneinde een rustiek visplekje te verwer ven, deze oeverbegroeiing stomweg te kappen. De nu gevoerde aktie houdt in feite een beroep in op de sport vissers om deze aanslag op het natuurschoon, voortaan achter wege te laten. Beheerders van viswaterpercelen dienen hier, vooral tijdens viswedstrijden, toe te zien dat zulks ook ge beurt! SCHIEDAM Ongeveer 60 jaar geleden begon P. C. H. Slieker een slagerij aan het be gin van de Lange Haven. Zijn opvolger en zoon, J. H. Slie ker, verplaatste de zaak later naar de Hoogstraat 5. Hij wist hier in de loop der jaren een goede naam op zijn vakgebied op te bouwen. Nu heeft hij de zaak overgedragen aan zijn neef, Pim. van Eyk, die zater dag startte in een gedeeltelijk verbouwde slagerij. Een moderne koelvitrine en een complete winkelopstelling zijn erop gericht binnen de kortst mogelijke tijd zoveel mogelijk klanten van dienst te zijn. In de verkoop is nu een breed assortiment aan vleesproduc ten van rund, kalf en varken. Een belangrijke plaats krijgen de zgn. „Kant-en-klaar-pro- ducten", die zo de pan in kun nen. Wat nodig is voor het houden van eetpartijen met grill en oliepan is altijd vers voorradig. Tot de specialiteiten behoren ook kip-producten en andere lekkernijen voor „uit het vuistje". Alles is afkomstig uit eigen keuken. Ook nevenpro ducten zoals sausen, kruiden en salades ontbreken niet aan het assortiment. Bij de ope ningsdag mocht Pim van Eyk zich in grote publieke belang stelling verheugen in zijn zaak, die daardoor leek op een slagerij annex bloemenwinkel. SCHIEDAM „De regering Lubbers moet worden gestopt - voor behoud van de koopkracht van het minimumloon". Onder dit motto start de C.P.N. afde ling Schiedam deze week een massale campagne tegen de be zuinigingen waartoe de rege ring afgelopen weken heeft be sloten. In een manifest dat deze week in 10.000 voud in Schiedam wordt verspreid keren de com munisten zich tegen de rege ringsplannen waarbij een ver dere verlaging van het mini mumloon aan de orde is. Het minimum is een bestaans grens die, aldus de C.P.N. niet verder mag worden overschre den. Het gaat hierbij om de be staanszekerheid van miljoenen mensen die nu al te kort komen en het wegslaan van de „vloer in het loongebouw" zal tot ge volg hebben dat alle lonen, sala rissen en uitkeringen onder zware druk komen te staan, vindt de CPN. De Schiedamse afdeling van de C.P.N. wil dat alle Schiedam mers, de vakbeweging pro gressieve partijen en sociale be wegingen.in gezamenlijk optre den dit regeringsbeleid stoppen. De komende weken gaat de C.P.N. een intensieve campagne voeren om zoveel mogelijk Schiedammers deel te laten ne men aan de landelijke F.N V. demonstratie op 11 juni. Meer informatie: U. Bruseker, Frans Halsplein 21a, tel. 734059; C. van der Toorn, Faassenplein 132, tel. 704255. SCHIEDAM Omdat het terrein voor andere doelein den gebruikt moest worden, kreeg de handbalvereniging Wilton-Fijenoord in 1975 van de direktie van de werf te horen, uit te zien naar een andere accommodatie. De handbalvereniging dreigde in de problemen te geraken en legde de moeilijkheden voor aan de gemeente. Deze kon op dat moment niet zomaar een veld uit de mouw schudden, maar in nader overleg met di rektie, handbalvereniging en gemeentebestuur, werd voor enkele jaren een oplossing ge vonden. Die oplossing bestond uit het as falteren van een gedeelte van het parkeerterrein op de werf, waardoor de handballers de be schikking kregen over een ver hard veld. In 1982 echter kreeg de vereni ging de wacht aangezegd. De handballers en de gemeente hebben zich toen samen over de problemen gebogen. Tijdens de besprekingen kwam aan de orde dat, om de jeugd kennis te laten maken met de positieve kanten van de sport en de sportieve recreatie, het aanbe veling verdiende om de afstand tussen huis en sportaccommo datie zo klein mogelijk te ma ken. Daarnaast bestaat er in principe in iedere wijk de behoefte aan een of meer accommodaties waar alle leeftijdsgroepen, maar vooral de jeugd, de sociale ban den binnen de samenleving kunnen verstevigen. Het was echter financieel on mogelijk om een volledig nieuwe accommodatie aan te leggen. Daarom werd gekozen om op een bestaande lokatie, met beperkte middelen, de handbalvereniging WF de gele genheid te geven de vereni- gingsaktiviteiten te ontplooien. Nadat enkele andere mogelijk heden waren afgevallen viel het oog op het plein aan de Va leriusstraat. Daarbij hebben twee voorwaar den steeds voorop gestaan, het plein dient openbaar te blijven in die zin dat, indien de hand balvereniging niet traint of wedstrijden speelt, de velden vrij gebruikt kunnen worden. Daarnaast dienen de sporters van de Schiedamse Invaliden Sportvereniging De Ooievaars gebruik te kunnen blijven ma ken van het terrein, zowel voor het parkeren als voor speelmo- gelijkheden. SCHIEDAM Bij een in braak in de magazijnen van grootwinkelbedrijf V&D, aan de Buitenhavenweg, is dit weekeinde een groot aantal elektrische apparaten gestolen. Drie videorecorders, twee kleuren-TV's en enkele ver sterkers en tuners werden meegenomen door onbeken den die de deuren wisten te forceren. De waarde van het ontvreemde is nog onbekend. Waardering voor hulp rayon-agent Dit zijn enkele conclusies uit het onderzoek van A. Muller. Hij hoopt op woensdag 27 april aan de Rijksuniversiteit Lei den te promoveren tot doctor in de Sociale Wetenschappen op het proefschrift „De Haagse rayonagent". De hulpverle ning van de politie breidt zich vooral in de richting van de hulp in psycho-sociale pro bleemsituaties uit. Rayonagen ten (politiemensen in burger) zijn de functionarissen aan de voet van de Haagse politie-or- ganisatie die vooral proberen problemen van sociale en geestelijke aard op te lossen. Zij hebben mede tot taak om een gunstig woon- en leefkli- L, maat te bevorderen. In beginsel treden zij niet re pressief op. Rayonagenten kunnen verwijzen naar daar voor in aanmerking komende dienstverlenende personen of instellingen en zij kunnen zelf daadwerkelijk helpen. De op vang van de cliënt vertoont een min of meer uniform beeld: het laten uithuilen, het ordenen en samenvatten van de informatie, de probleemfor mulering en het overleg over de te ondernemen stappen. De rayonagent handelt ruim de helft van de hem voorgelegde problemen zelf af. Niet alleen de cliënten maar ook de dienstverlenende instanties en personen die weliswaar het verlenen van professionele hulp door de rayonagent afwij zen, staan positief tegenover deze functionaris. Meer dan de helft van de instanties en per sonen vindt dat de samenwer king met de rayonagent door contactuele veranderingen verbeterd kan worden. De dienstverleners stellen ook ei sen ten aanzien van de kennis en vaardigheden van de ray onagent. Bij de bevolking is de rayona gent in het algemeen niet zo bekend. De cliënten hebben hem via andere instellingen of personen en ook via de politie organisatie of de krant leren kennen. De rayonagent ziet zichzelf minder als politieman, maar meer als hulpverlener. Het rolconflict waarin de ray onagenten zouden kunnen ge raken, doordat zij enerzijds wetshandhaver en anderzijds hulpverlener zijn, doet zich in de praktijk weinig voor. SCHIEDAM In het week einde van 4 en 5 juni organi seert kinderdagverblijf Honki Ponk aan de Schiedamseweg een grootse fancy-fair. De op brengst is bestemd voor nieuwe spulletjes voor de speelplaats. Ook wil het kinderdagverblijf een poppenhoek inrichten en van het ingezamelde geld een filmcamera kopen. Teneinde zoveel mogelijk pu- oiiek naar haar lokalen te lok ken, heeft de Honki-Ponk lei ding een uitgebreid feestpro gramma in elkaar gezet. Op de fancy-fair is van alles te koop, van planten tot speelgoed; het rad van avontuur draait en ver frissingen worden geschonken in de theetuin. Extra attracties zijn het optre den van de OBK-jeugd op za terdag, en een demonstratie schapen scheren op zondag. Be zoekers kunnen verder doorlo pend hun eigen buttons maken. De openingstijden van de fancy-fair zaterdag van tien tot vijf, en zondag van twaalf tot vijf. Het adres is Schiedamse weg 65. 1,1 gl.glM.liM I'll, Waarschijnlijk omdat dit jaar de honderdste sterfdag van Wilhelm Richard Wag ner (op 13 februari jl.) her dacht wordt heeft ook CBS zich eens op het door deze maatschappij zeldzaam be treden pad van zijn opera's gewaagd met het (vlak na Deutsche Grammophon) uitbrengen van de „Lohen grin". Het betreft in dit ge val echter geen studio-op name, maar een co-produk- tie met Unitel-Film, die vo rig jaar televisie-opnamen maakte van deze reeds uit 1979 stammende produktie, welke eerst door onze land genoot Edo de Waart werd gedirigeerd, maar pas na diens afzegging, (o.m. om dat hij geen invloed kon uitoefenen op de keuze van de solisten) onder de Rus sische dirigent Woldemar Nelsson een regelrecht suc ces werd. Of dat nu helemaal lag aan de mu zikale inbreng kan met enig recht worden betwijfeld, aangezien de be zetting in deze romantische opera goed. maar niet echt ideaal kan worden genoemd Daar staat tegen over dat er volgens de bezoekers voor het oog in deze ..Lohengrin" heel wat te beleven viel. daarvoor stonden' de enscenering van Götz Friederich en het wijdse toneel beeld van Gunther Uecker wel ga rant. terwijl men bovendien enig effectbejag niet uit de weg ging. Van dat spektakel blijft op de vijf elpees (totale speelduur bijna 3 uur en 20 minuten) natuurlijk weinig over. Men ondervindt hoogstens wat hinderlijke bijverschijnselen van het ..live" opnemen, waarbij duidelijk wordt dat soms niet in de microfoon wordt gezongen, en men het scenische element daarom node mist. Bovendien komt in deze produktie tot uiting dat het geluid bij een tee vee-uitzending niet die aandacht krijgt die voor de grammofoonplaat wel gewenst is. want anders valt de hier en daar optredende vervor ming (het lijkt veelal op overstu ring via de opname-microfoons) nauwelijks te verklaren. De eigen technici van CBS weten gewoonlijk wel beter, wat overigens niet betekent dat de opname daar door ongenietbaar zou worden In tegendeel zelfs, er valt heel wat aantrekkelijks te belevt^i Om te beginnen kan vastgesteld worden dat het ..Orchester der Bayreuther Festspiele gegeven de moeilijke omstandigheden (o.m. een wisselende bezetting en een moei lijk kontakt tussen de dirigent in de orkestbak en het toneelgebeuren) heel behoorlijk uit de verf komt on der leiding van de eerste Rus die ooit in de ..Wagner-tempel" plaats nam in de orkestbak. Ten tweede blijken de door Norbert Balatsch ingestudeerde koren ver rassend suggestief, een gegeven overigens dat zich op kleiner schaal al aandient in de eerste akte. wan neer de Vier Brabantse Edelen (in dit geval Helmut Pampuch. Toni Kramer. Ma'.in Egel en Heinz Klaus Ecker) zich laten horen KERN VAN DE INHOUD De Lohengrin-sage gunt wellicht nog terug tot de Griekse mytholo gie. naar het verhaal over oppergod Zeus. die de nnrd.se Seniele hegeer de Het lont-middeleeuwse gedicht, dnt hnndclt over de lotgevallen vnn Koning Hendrik de Vogelaar kan daarvan hest voor een deel een af spiegeling zijn Er heslaan overigens verschillende versies van het verhaal, die zich niet altijd te/elfder tijd en plaats af spelen Wagner kiest Antwerpen in de eerste helft van de tiende eeuw als lokatie Koning Hendrik de Vogelaar is naar die stad gekomen om de ede len op te wekken met hem tegen de Hongaren ten strijde te trekken Tevens houdt hij dan een rechtzit ting. waar Elsa. dochter van de ge storven Hertog van Brahant. door Erederik van Telramond. op aan stoken van diens vrouw Ortrud. aangeklaagd wordt wegens hroe- dermoord Het komt tot een zogenaamd gods gericht. waarvoor Lohengrin (111 het hekende door een zwaan ge trokken hootjeï juist op tijd arri veert om het Voor Elsa op te ne men Hij verslaat Erederik van Telj ramond maar doodt hem niet. waarna Ortrud haar toverkunsten aanwendt om dit ..onrecht'' te wre ken. De clou is dan dat Elsa verleid moet worden Lohengrin, ondanks diens verhod. naar zijn naam en afkomst te vragen, waarna hij haar. na één jaar. moet verlaten Ortrud heeft haar zin. maat Lohengrin hl ij ft ver der als zoon van Parzival en door de Graal gezondene in feite onaan raakbaar Waarmee het stuk ein digt De titelrol wordt gezongen door de bij onze oosterburen populaire Peter Hoffman, die vorig jaar no- tabene een plaat met rocknum mers maakte, waarvan er hon derdduizenden over de toonbank gingen. Volgens diegenen die hem in Bay- reuth aan het werk zagen loopt hij niet over van acteertalent, maar op de plaat manifesteert hij zich na een wat zwak begin als een echte heldentenor (niet helemaal jeugdig zoals het ideaalbeeld wil) die soms wat afgebeten zingt, maar verder best kan overtuigen Siegfried Vogel weet zonder tot uitzonderlijke prestaties te komen de rol van de Duitse Koning ge weldig te ..dragen", terwijl Leif Roar zeker ook voldoet als de nobe le Frederik van Telramond. die zich door zijn gemalin Ortrud laat manipuleren Deze laatste rol. gezongen door El 1 zabeth Council vórmt zonder meer een van de hoogtepunten op deze- uitgave. Zij is meer dan alleen maar een wraakzuchtige vrouw die droomt van genoegdoening, maar iemand van wie men gaat voelen dat zij als het ware het Kwaad beli chaamt Karen Armstrong als Elsa van Bra bant is ..lief", maar weinig meer dan dat: kortom zij is geen ..partij" voor Lohengrin, hoewel er op haar zingen weinig valt aan te merken Van de mannelijke rollen moet nog die van de Heraut genoemd wor den. die door Benul Weikl op onna volgbare wijze gestalte wordt gege ven; zeer indrukwekkend. Al met al is het resultaat zij het wat wisselend van kwaliteit best aantrekkelijk, al zal de luisteraar moeten wennen aan o.m het nodi ge gestommel op het toneel, dat bij een ..live'-registratie nu eenmaal onvermijdelijk is Opmerkelijk is ook dat deze opera het door een hoofdtelefoon beluis terd ook erg goed ..doet", de reeds genoemde koren komen dan nog beter tot hun recht, alsmede het heldere koper in het orkest. Waar bij men het dan natuurlijk wel eer der merkt als er sprake is van on balans. Storend is. dat er in de laatste akte (plaatkant 10) flink is gesneden, maar het libretto wel in zijn geheel is afgedrukt, zodat men hier wel eens even de draad kan kwijtraken Nadat Elsa heeft gezongen ..O Luft der UnglückseTgen" moet Lohen grin volgens de oorspronkelijke tekst antwoorden met ..O Elsa' Was hast du mir angetan'" Maar er wordt dan een heel stuk overgesla gen tot het moment dat de zwaan weer in zicht komt om Lohengrin mee terug te nemen en de mannen zingen ..Der Schwan! Der Sehwan!" De coupure is op zichzelf zeer aan vaardbaar omdat er zodoende wat meer vaart komt in de dramatische afloop, die voor Elsa geen hoop laat Peter Hoffman als Lohengrin Wie voor een heel zacht prijsje in het bezit wil komen van uitvoe ringen op hoog niveau van (al thans bij ons) zeldzaam gespeel de muziekwerken, zowel instru mentaal als kooruitvoeringen e.d., kan eens op de platenafde- ling van het grootste warenhuis van ons land rondsnuffelen, want daar ligt een aantal aan trekkelijke opnamen van Hon gaarse origine, die zeker de moei te waard zijn en ook technisch in orde. Het label met al dat heerlijks - voornamelijk uitvoeringen van het Liszt Ferene Kamerorkest - heet Fidelio. maar er is ook op Hungaro- ton wat aanwezig evenals van het Amerikaanse label Everest, maar van die laatste kunt u beter afblij ven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 19