Dry Sack Sherry deko superfoto a ■4 «fe «fe «fe a 4 M 4 3 S Max. 12 flessen per klant Schiedam DE GROOTSTE EH DE VOORDELIGSTE SLIJTER IN ZUID HOLLAND ék •t €A *4 iA cfe Sü cfe ëf oi 04 FILIALEN IN: magere paardelappen verse kippepoten malse paardebiefstuk «4 M c4 «4 •4 «M «4 •4 c4 o4 «4 «4 «4 «4 ^4 «H c4 ct *4 «t a\ *4 *4 •4 *4 •4 y" Henkes jonge jenever hele liter Blanc de Blanc Pascal Verdier. Frisse droge Loire wijn Vrijbuiter citroenbrandewijn hele liter Drambuie 0.70 liter Beroemde whisky likeur, Max. 3 flessen per Idant. Hoogstraat 95b. Geldig van 26-5 t/m 1-6-1983 «4 C4 - ol c m) mi *4 cxl M •4 ct] w. ;c4 -H o(| o< Naar schatting ruim anderhalf miljoen Nederlanders kijkt alweer reikhalzend uit naar de opening van het komende hengelseizoen. Men kan er niet meer omheen dat de hengelsport thans de grootste vorm is van re- kreatie in de vrije natuur. Wind in de zeilen... door Rein van Rutten Er is best een visje te vangen Neem bepaalde normen in acht... Leiden Schiedam Ridderkerk Hoofddorp Sliedrecht Dordrecht HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 25 MEI 1983 PAGINA 7 KOOPAVONDEN GEOPEND! Solunaire periodes en vangst-prognose mei 1 9t- 3 M 31 W Do V. Za Zo 1 7 L 1 21 juni 1983 K. Di Do V. Ü3. ^0 1 2 5 7 8 11 12 juli 1yS3 M Di Do V. Za Zo 1 h i r p c augustus 1983. M Di Do. V Za. Zo 19-J 28. goede wisselende slechte Copyricht Reserved by Rein van Rutten -Delft Wat brengt ons het nieuwe visseizoen 1983/'84 Een massa-rekreatie dus waar bij men,voor herstel van ge schokte zenuwen, voor een wijle in alle rust de dagelijkse zorgen en beslommeringen langs de hengel en lijn in het water kan zien glijden. De hoop dat reeds dit jaar de ge sloten vistijd zou worden opge heven is niet gerealiseerd. Maar er zijn wel een aantal za ken waarneembaar, waaruit men met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid mag concluderen, dat men vol gend jaar ook tijdens de mooie voorjaarsdagen zal mogen vis sen. Steeds meer deskundigen op visserijgebied zijn het er thans over eens dat voor de visstand zelf deze gesloten tijd geen zin of nut meer heeft. Immers veel vis gaat pas paai en, als de vistijd reeds weer is opengesteld. Dat niet alle wa teren voor onbeperkt vissen in aanmerking komen en het jon ge gras in de polders ontzien moet worden is duidelijk. De beslissing in welke wateren dan al of niet gevist mag wor den, zal moeten liggen bij de waterbeheerders, dus veelal bij de waterpachtende hengel sportverenigingen. Ten aanzien van grote openba re en vlotbare wateren zijn er weinig bezwaren die gesloten vistijd op te heffen. Desnoods zou men de stelling, die wij bij officiële instanties deponeer den, kunnen overnemen: n.l. voor de thans gesloten vistijd een totaal vervoerverbod van zoetwatervis in die periode en het bezit hebben van een leef- net aan de waterkant in de plaats stellen. Gunstig voor de hengelaars is dat de politieke partijen, die voorheen geen aandacht schonken aan de sportvisserij, hiervoor nog nimmer zo actief zijn geweest als de laatste tijd het geval was. Het is dan ook voor hen een niet te verwaar lozen groep: die ruim ander half miljoen sportvissers, wiens stemmen ze bij een ver kiezing graag zouden willen verwerven. Waar bovendien nu zo'n groot deel van de bevolking met veel gedwongen vrije tijd zit, huldigt men kennelijk de Ro meinse gedachten van Brood en spelen". Mag men dan geen kans zien door werkverrui ming brood op de plank te brengen, geef ze dan althans spelen. Immers een hengelaar, die in alle rust met zijn hengel aan de waterkapt zit, is geen on ruststoker. Ziet het er dus naar uit dat er volgend jaar wel een verruiming van de hengelmo- gelijkheden zullen zijn, één ding zullen wij dan missen. Juist door die gesloten visstijd wordt de accu van de henge laar weereens extra opgeladen. Begin mei pleegt jaarlijks de ondefinieerbare hengelaars koorts, weer bezit te nemen van velen, om dan einde mei zijn climax te vinden in een massale uittocht van met hen gels beladen lieden. Over de mogelijkheid om een visje te verschalken behoeft men zich weinig zorgen te ma ken. Men zou hoogstens kun nen stellen dat men geen hen gel met bijgeleverde vangga- rantie kan kopen; het vangen blijft afhankelijk van de vis- kunde van de hengelaar. En zelfs het beleefde sportgenoe gen is niet af te meten naar de hoeveelheid vis die men weet te vangen. Een hengelaar, die op zijn ei gen wijze een enkel mooi exemplaar vangt, zal daar soms meer genoegen aan bele ven dan de wedstrijdhenge laar, die pleegt te denken in de macht van het aantal. En laatstgenoemde zal ook veel minder rust aan de waterkant ondergaan door de niet afla tende strijd om een clubkam pioenschap, dat de buitenwe reld niet eens aanspreekt en soms in eigen gelederen slechts afgunst en vijandigheid kan opwekken. Dat er een best visje te vangen is, komt omdat we eigenlijk in een stadium aangeland zijn waarin het soms beter is om vis uit het water te verwijde ren dan er extra vis in uit te zetten. En op grote schaal wordt er thans dan ook al vis verwijderd door de viswater beheerders. Er is jarenlang maar vis ge kweekt en uitgezet en er is soms een grotere visstand aan wezig dan een bepaald watera reaal kan verdragen als bezet ting. Vissterfte komt steeds minder voor en hengelaars plegen geen vis meer mee te nemen. Het uitstervende gilde van de beroepsvissers heeft, behou dens dan voor paling-snoek baars en baars voor de export, nauwelijks belangstelling voor de zoetwatervis. Grote water- pachtende hengelsportvereni- Waterpachtende hengelsportverenigingen controleren als vis waterbeheerders hun vis- en kweekwateren regelmatig op het visbestand en reguleren de vis. foto Rein van Rutten Nog even geduld gingen bezitten overigens veelal zelf kweekwateren en ze controleren en reguleren als beheerders dan ook de vis stand door regelmatig hun vis wateren electrisch op te vis sen. Vissen in Nederland is, in ver gelijking met het buitenland, spotgoedkoop te noemen. On begrijpelijk dat er nog zoveel zwartvissers zijn. Er zal een best visje te vangen zijn en ze ker voor hen die er zo'n twee kwartjes per week voor over hebben (plm. 30.- per jaar) aan contributie, om in goed verzorgde verenigingswateren te kunnen vissen. Er is vrijwel geen hengelaar meer die er op uit zal trekken om vis voor consumptie te vangen. Het vissen zal slechts doel zijn om via het vangen sportgenoegens te beleven. Maar bedenk hierbij dan wel dat het om levende wezens gaat en neem de gedragsregels, die sinds vorig jaar op de vis- documenten gedrukt zijn, in acht. Iets waar wij als schrij vende hengelaars al sinds jaar en dag op gewezen hebben en dat was reeds lang voor de dierenbeschermers er over zijn begonnen. Hoewel, zij beweren dat de vis sen pijn kunnen voelen, kun nen ze het nochthans niet we tenschappelijk bewijzen. Sinds kort heeft Prof. Verheyen te Utrecht de opdracht gekregen om -met financiële steun van de georganiseerde hengelsport, de overheid en de dierenbe scherming- een onderzoek te starten naar eventueel pijnge- voel bij vissen. Hij hoopt (maar daar is hij dus zelf nog niet zeker van) over drie jaar hierover een rapport te kunnen uitbrengen. Henge laars mogen niet beweren en kunnen ook niet bewijzen dat de vis géén pijri zou kunnen lijden. Maar tot een en ander wetenschappelijk vast staat zullen ze én de vis én de die renbeschermers het voordeel van de twijfel moeten gunnen! De minister was zo goedgun stig het vissen vier dagen vóór de officiële opening op 1 juni toe te staan, dus reeds op 28 mei a.s. (Zorg wel dat u tot 1 juni nog uw oude visdocumen- ten kunt tonen bij controle). foto Rein van Rutten Hiermede is eigenlijk ook aan getoond dat de gesloten vistijd eigenlijk een paskwil is. Maar wij verdenken de minister ook van nog iets anders. Immers: 1 juni valt op een dag midden in de week. Het zou dan weieens zó kunnen zijn dat zij, die dan nog wél werk hebben, gedre ven door de ondefinieerbare hengelaarskoorts een snipper dag opnemen. Onze toch reeds slechte econo mie zou er geen dienst mee be wezen worden. Het is al net als met de maatregelen met betrekking tot de snoekbaars. Sinds velen jaren achtereeen wordt „tijdelijk" de wettelijke maat op snoekbaars verlaagd van 45 naar 42 em. Hieruit blijkt weer dat niets zo eeuwig blijkt te zijn als tijde lijk. En een maatregel niet in het belang van de sportvissers maar van de beroepsvissers. De snoekbaars is een gewild exportartikel, maar moet dan wel als eenmans-portie op een Frans of Zwitsers hotelbord passen. Ook snoekbaars is in onze regio volop aanwezig en er wordt maar weinig speciaal op gevist. Misschien een tip voor u voor het nieuwe sei zoen? Vang ze straks!

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 7