R 'Lilmi Aangevraagde bouw vergunningen O ®§S Verleggen persleiding Korte Singelstraat Tegengaan milieuverontreiniging Steun voor windenergie 1 Maandag 13 juni afscheid burgemeester te Loo Waarheen met afval? mm 1 Publikatie van de Gemeente Schiedam Stadskantoor EmmastrJ, Bureau Voorlichting r 1 A •A\'TT-. Oude medicijnen Olie en chemicaliën Fotochemicaliën Batterijtjes Autobanden Burgemeester Te Loo hand drukken in het Stad- neemt maandag 13 juni in huis op de Grote Markt, een Buitengewone gemeen teraadsvergadering scheid van Schiedam. Zoals bekend is de heer Te Loo met ingang van 16 juni tot burgemeester van Leeu warden benoemd. Zijn in stallatie in de hoofdstad van Friesland zal op don derdag 16 juni gebeuren. De Buitengewone raadsver gadering op 13 juni in het Stadskantoor begint om 14.30 uur. De burgerij kan die avond om 18.30 uur de burge meester en zijn vrouw de I Nederlands fabrikaat HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 1 JUNI 1983 PAGINA 20 Handbal op het plein Bij de dienst Gemeentewerken zijn de on derstaande aanvragen voor een bouwver gunning binnengekomen. Belanghebben den kunnen nadere informatie krijgen bij Bouw- en Woningtoezicht, in het Stads kantoor, elke morgen van 8.30-10.00 uur bij de heer M. W. van der Loo, telefoon 260500, toestel 188. F. C. de Ronde voor Woudweg 12; stal vergroten De Spaland Ruiters voor Kerkweg 105; paardestal plaatsen H. Boom voor Smetanalaan 52; dakkapel plaatsen aan de achterzijde van de woning J. M. van der Knaap voor Singel 228a; 2 raamkozijnen in de zijgevel van het pand maken Bottelo b.v. voor 's-Gravelandseweg 391; fabriek met kantoren gedeeltelijk in- en uitwendig verbouwen Drs. H. T. Tan voor Dr. Wibautplein 17; voorpui van winkelpand wijzigen J. Silvius voor Aleida'straat 111; winkel en de daarboven gelegen woning inwendig verbouwen Hoffman Onroerend Goed voor Branders- steeg 3-5; winkelpand in- en uitwendig verbouwen. Gemeentelijk Woningbeheer voor Schut- tersveld; 90 woningen oprichten. Valerius- straat Omdat het terrein voor andere doeleinden gebruikt moest worden, kreeg de handbalvereniging Wilton-Fijenoord in 1975 van de directie van de werf te ho ren, uit te zien naar een andere accommodatie. De handbalvereniging dreigde in de pro blemen te geraken en legde de moeilijk heden voor aan de gemeente. De gemeen te kon op dat moment niet zomaar een veld uit de mouw schudden, maar in na der overleg met directie, handbalvereni ging en gemeentebestuur, werd voor en kele jaren een oplossing gevonden. Die oplossing bestond uit het asfalteren van een gedeelte van het parkeerterrein op de werf, waardoor de handballers de be schikking kregen over een verhard veld. In 1982 echter kreeg de vereniging de wacht aangezegd. De handballers en de gemeente hebben zich toen samen over de problemen gebogen. Tijdens de besprekin gen kwam aan de orde dat, om de jeugd kennis te laten maken met de positieve kanten van de sport en de sportieve re- kreatie, het aanbeveling verdiende om de afstand tussen huis en sportaccommodatie zo klein mogelijk te maken. Daarnaast bestaat er in principe in iedere wijk de behoefte aan een of meer accom modaties waar alle leeftijdsgroepen, maar vooral de jeugd, de sociale banden binnen de samenleving kunnen verstevigen. Het was echter financieel onmogelijk om een volledig nieuwe accommodatie te rea liseren. Op bovenstaande gronden is ervoor geko zen om op een bestaande lokatie, met be perkte middelen, de handbalvereniging WF de gelegenheid te geven de vereni- gingsaktiviteiten te ontplooien. Nadat en kele andere mogelijkheden waren afge vallen, is gekozen voor het plein aan de Valeriusstraat. Daarbij hebben twee randvoorwaarden steeds voorop gestaan; het plein dient openbaar te blijven in die zin dat, indien de handbalvereniging niet traint of wed strijden speelt, de velden vrij gebruikt kunnen worden. Daarnaast dienen de sporters van de Schiedamse Invaliden Sportvereniging De Ooievaars gebruik te kunnen blijven ma ken van het terrein. Zowel voor het par keren als voor speelmogelijkheden. Het bovenstaande is midden 1982 op voor lichtingsavonden aan de omwonenden van het plein voorgelegd. De bewoners hebben zich, nadat zij van de randvoor waarden kennis hadden genomen, in de plannen van de vereniging kunnen vin den. In die plannen is er overigens plaats voor 2 handbalvelden, 1 basketbalveld en een verenigingsaccommodatie. sasw S- ■.J Vanaf maandag 6 juni 1983 wordt gestart met het leggen en verleggen van perslei dingen in de Korte Singelstraat en de Marconistraat. Deze werkzaamheden zijn noodzakelijk in het kader van het object rioolwaterzuivering. Tijdens de werkzaamheden zal het niet mogelijk zijn om in de Korte Singelstraat te parkeren. Ook de parkeerhavens in de Marconistraat nabij het rioolgemaal ko men tijdelijk buiten gebruik. Voor de be reikbaarheid van de aanliggende panden zullen voorzieningen worden getroffen. Hoewel alles in het werk wordt gesteld het object vlot te laten verlopen, zal er toch van enige overlast sprake zijn. De verkeersmaatregelen zullen tijdig met borden worden aangegeven. De duur van de werkzaamheden zal onge veer drie weken zijn. Wanneer er tijdens de uitvoeringsperiode toch nog klachten zijn, kan men contact opnemen met de heer Overheul van de dienst gemeentewerken, bereikbaar onder telefoonnummer 734767. Voor storingen aan de nutsvoorzieningen dient men con tact op te nemen met de openbare nutsbe drijven, bereikbaar onder telefoonnum mer 622222. Schadelijk afval nooit zomaar weggooien iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Naast hergebruik van afvalstoffen en het beperken van de afvalstromen vestigen de O.N.S. eveneens de aandacht op afval, dat niet in het milieu teruggebracht mag wor den. Oude medicijnen, (afgewerkte) olie, foto- chemicaliën, verfverdunners e.d., auto banden, batterijtjes en chemisch afval be horen daartoe. Er wordt nonchalant omgegaan met voor het milieu schadelijke stoffen bijv. verf verdunners, die menigeen al te gemakke lijk via de gootsteen wegspoelt. Oude mo torolie verdwijnt bij het verversen in de rioolput. De olie tast de rioleringsbuizen aan en/of verontreinigt de bodem, het grondwater of het oppervlaktewater. Om het schadelijke afval op een verant woorde wijze in te zamelen, af te voeren en te laten verwerken hebben de O.N.S. een aantal initiatieven ontplooid. Deze initiatieven hebben gehoor gekregen bij apothekers, fotohandelaren, garage- en benzinestationhouders en opticiens. Deze bieden mogelijkheden om het onderschei dene afval in te nemen, af te voeren en op een verantwoorde wijze te laten verwer ken. Overtollige geneesmiddelen blijven vaak in huis rondslingeren of worden „onbe wust" in de vuilniszak gedeponeerd. Oude medicijnen worden ook via de gootsteen of het toilet weggespoeld. Over het geheel genomen zijn de hoeveelheden die wegge gooid worden niet te verwaarlozen. Daar om sporen de O.N.S. aan oude overtollige geneesmiddelen bij de Schiedamse apothe kers in te leveren. Afgewerkte olie en diverse chemische af valstoffen kunnen veelal door middel van een chemisch proces weer bruikbaar wor den gemaakt. Wanneer ze worden gestort veroorzaken ze ernstige bodemverontrei niging en bij verbranding ervan ontstaat luchtverontreiniging. Het is zaak te voor komen dat deze stoffen bij het „normaal" afval terechtkomen. Afgewerkte olie kan worden afgegeven bij garages en benzinestations. Eveneens kan afgewerkte olie gedeponeerd worden in een vat, dat geplaatst is bij het Weegge bouw van het Overlaadstation aan de Pa rallelweg. Tevens is het mogelijk afvalolie te bezorgen bij de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam in de Van Heekstraat. In fotobaden zitten gevaarlijke stoffen, die niet in de sloot of rivier terecht mogen komen. Wanneer deze stoffen eenmaal in het water zitten, zijn ze er vrijwel niet meer uit te halen. Daarom is het zinvol afgewerkte fotochemicaliën in te leveren bij fotohandelaren. Deze zorgen ervoor dat deze baden (ontwikkelaar, fixeer, stopbaden) afgevoerd worden naar een bedrijf, dat eerst de kleine hoeveelheid zilver eruit haalt en daarna de vloeistof op een milieuvriendelijke wijze verwerkt. In foto- en gehoortoestellen en meestal zakrekenmachientjes zitten batterijtjes. Deze batterijtjes kunnen na gebruik inge leverd worden bij fotohandelaren en opti- ciëns. Gelukkig worden tegenwoordig steeds meer zilver-oxydebatterijtjes ge bruikt, in plaats van kwikbatterijtjes. Deze zijn op een voor het milieu veilige manier te verwerken. De O.N.S. onderzoeken de mogelijkheid gebruikte autobanden een nuttige bestem ming te geven. Glas: in de 25 gele afvalglasbakken; Organisch afval: zelf composteren; Papier: oud papier acties van scholen en verenigingen; Grof huisvuil: meegeven, na telefonische afspraak, aan het Reinigingsbedrijf van de O.N.S., of bestemmen voor 2e hands goe derenmarkten; Huisvuil: in Komo-keur zakken, buiten zetten op de ophaaldag; Afgewerkte olie: naar de O.N.S. of in het vat bij het Overlaadstation aan de Paral lelweg, garage- en benzinestations; Gedragen kleding: kleding inzamelacties Oude medicijnen: naar de Schiedamse e.d. apothekers; Informatie De Openbare Nutsbedrijven Schiedam Batterijtjes: naar fotohandelaren of opti- ciëns- zijn °P werkdagen bereikbaar van 9.00 tot verfverd"^™re eci afgeven b^j de O N S. £00 uur, telefoon 622222, toestel 155 of lllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Minister van Aardenne van Economische Zaken heeft steun toegezegd aan twee de- monstratieprojecten op het gebied van energiebesparing. Het gaat hier om twee windmolens, respectievelijk in Schiedam en Vlissingen. Financiële steun aan de- monstratieprojecten is mogelijk door een subsidieregeling die in 1977 in werking is getreden. Door genoemde regeling kunnen nieuwe energiebesparende apparaten, systemen of technieken, alsmede nieuwe toepassingen daarvan in aanmerking komen voor een subsidie en krediet van elk maximaal 25% van de investeringskosten (excl. BTW). De regeling geldt niet alleen voor bedrij ven, maar ook voor instellingen uit de non-profit sector. Het eerste project heeft betrekking op een 300 KW-windturbine, welke in het ha vengebied van Schiedam door het Open baar Nutsbedrijf van die gemeente zal worden geplaatst. Dit is de eerste wind molen in Nederland met een vermogen van 300 KW en geavanceerd elektrisch systeem dat wordt geïnstalleerd voor elek triciteitsopwekking. De te verwachten energiebesparing per jaar bedraagt ca. 150.000 m3 aardgas. De financiële steun zal bestaan uit een krediet en subsidie elk groot van ƒ200.060,-. Het tweede project betreft een windturbi ne met een vermogen van 285 kw. Deze windturbine wordt door een onderneming in Vlissingen gebruikt voor elektriciteits opwekking t.b.v. koelcompressoren van een vrieshuis. Verwacht wordt dat de windturbine jaarlijks 550.000 kwh ten be hoeve van de onderneming zal produce ren. De financiële steun bestaat uit een krediêt en steun elk groot 245.050,-. Beide windturbines met een elektrisch vermogen van ca. 300 KW zijn van Ne derlands ontwerp en fabrikaat. De in Schiedam geplaatste molen wordt gele verd door VMF Stork/FDO, terwijl Holec de in Vlissingen toegepaste windturbine zal leveren. In Nederland is de toepassing van windturbines met een dergelijk ver mogen in de praktijk nog uniek; de keuze van deze twee projecten is gebaseerd op 'het toepassingsgebied, te weten één pro ject geïntegreerd in het openbare elektri citeitsnet (Schiedam) en één project ten behoeve van de opwekking van elektrici teit voor de koelaggregaten van een vries huis (Vlissingen). Beide projecten zullen, zoals bij alle de monstratieprojecten geschiedt, technisch en economisch worden geëvalueerd, waarna de resultaten door de Stichting Voorlichting Energiebesparing in Neder land (SVEN) te zijner tijd worden gepubli ceerd. ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiT?

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 20