Nieuwe In't kort VANDAAG in deze krant Elektracentrales vrezen omzetverlies RET zet alles op 1 kaart 49.50 slaapco/viforl Vers van de groothandel KvK wil geen Vlooienmarkt Te Loo begint afscheidstoernee '4.95 tussen Hoek en Harwich Een andere burgemeesters kandidaat Regionale korfbal-pupillen In aktie Slaper merkt niets van keukenbrand Profiteer nu van: TV BI VIDEO I VERHUUR! Nu zomerdekens «/I Aansteker leidt tot huiszoeking Stadsblad SLUIS [AL ONZE SPECIALE ■AANBIEDINGEN!!!! RADIO ABA Randstad-Edities, een combinatie van 35 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1 miljoen exemplaren Geen theaterprogramma ontvangen? Bel naar 262987 Wij bezorgen het u thuis ZOMERTIJD - BARBECUETIJD Kipkarbonades Kipdrumsticks kilo 8 a 90 Gemarineerse kipsticks Politie haalt nat pak Hoogstraat 86, Telefoon 010-730733. lekker licht en luchtig 1-persoons Uw slaapadviseur Beddenspeciaalzaak, slaapkamers, slaapsystemen, linnenshop Hoogstraat 46-48, Schiedam, telefoon 010-268717. SCHIEDAM Al bieden windmolens vanwege Schommelingen hun „milieuvriendelijke" karakter een goed al ternatief voor gewone elektriciteitscentrales (op gas gestookt), de invoering op grote schaal van deze schone energie opwekkers zal niet zonder pijn en moeite geschieden. Terwijl overheden het gebruik van windenergie aan de ene kant stimuleren, trachten zij dit aan de andere kant met allerlei beperkende maatre gelen weer aan banden te leggen. Branche vreemd Vrijdags van 14.00 tot 18.00 uur Zaterdags van 9.00 tot 13.00 uur ass°rtiment: OezeWeek "orde/ig Brandweercommandant Metaal zet burgemeester Te Loo de helm op. Die pet past niet iedereen. T.V. DEFEKT? Wij helpen direktü! Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 WOENSDAG 8 JUNI 1983 - NR. 45 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG SCHIEDAM Werkenden en niet meer werkenden gaan een ander beleid eisen, in Utrecht, op zaterdag 11 juni. Tegen snoeien op de uitkeringen, te gen afbraak van de Sociale Ze kerheid. Aldus de WAO werkgroep van de Schiedamse FNV afdeling, die tracht zoveel mogelijk deel nemers te werven voor de landelijke demonstratie in de Domstad. Voor gratis trein kaartjes zie men de „Vakbonds krant". Om kwart voor negen vertrekt de Schiedamse delega tie. Nadere inlichtingen: 157234 en 263571. Een bedevaart van andere aard vindt plaats tussen zaterdag 9 en maandag 11 juli. Reisdoel is Kevelaer. Alles over dit reli gieuze uitstapjes vertelt me vrouw J. van der Meer, v. Ruijsdaellaan 26, telefoon 267855, of mevrouw Dams, Burg. v. Haarenlaan 1411, tele foon 733993. De reiskosten be dragen per persoon 42,50 gul den. Bruidjes en misdienaars kunnen mee tegen het speciale tarief van 20 gulden. Ook in de zomer speelt Lente feest bingo. Op donderdag 9 juni gaan de genummerde bal letjes weer rollen. Aanvang van dit spannende spel acht uur, zaal open zeven uur. De spelers hoeven geen vaste Lentefeest bezoeker te zijn: iedereen is welkom. De sociëteit is te vin den aan de Broersvest 101. De werkgroep Schiedam van de Consumentenbeurs komt weer bijeen op donderdag 9 juni in dienstencentrum De Vier Mo lens aan de Nieuwe Damlaan, aanvang half negen. Op de agenda onder andere het aan staande onderzoek naar de kwaliteit van kabeltelevisie. Een moeder mag slechts 500 gulden van het spaarbank boekje van haar kind afhalen bij het postkantoor. Voor méér moet ze eerst gemachtigd wor den door de vader. Terwijl va ders geen machtiging nodig hebben van moeders. Foei, on gerijmde praktijken die de Consumentenbond wil aanpak ken. Inlichtingen over de Werkgroep: mevrouw Steens, telefoon 710555. Elke maandagmiddag tussen twee en drie wordt in dc De Vier Molens (Nw. Damlaan) spreekuur gehouden voor be woners van de Emmaflat en Nieuwlandflat. Over de renova tie van beide bejaardenflats vindt op 7 juli weer een verga dering plaats, eveneens in De Vier Molens, om tien uur 's och tends. kilo Uw poeliervakman die weet er toch het meeste van Alleen St. Liduinastraat 50, telefoon 269884 Gratis kruiden v.w.v.v.v Windmolen wekt behalve stroom ook tegenwind op v. Ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe snel- tramtrajekt Capelsebrug Binnehof (Ommoord) is bij de RET een attraktiekaart verkrijgbaar die, behalve een hele dag onbeperkte rei zen met metro, metro/snel tram, tram en bus nog vele andere mogelijkheden biedt. Wie zo'n kaart koopt, kan een bezoek brengen aan de Dier gaarde Blijdorp, Rotterdam en wijde omtrek bekijken vanuit de Euromastspacetower, een rondvaart maken door de Rot terdamse havens, lekker eten en drinken bij McDonald en het lijnennet van de RET ver kennen. Aantrekkelijk is dat de kaart mag worden gebruikt tot en met 30 juni, zodat men zelf kan kiezen op welke dag men van een bepaalde attraktie ge bruik maakt. Bij McDonald kunnen het met de kaart verkrijgbaare broodje Hamburger, de portie Franse frietjes, de frisdrank en het warme appelgebak zelfs op to taal verschillende tijdstippen worden gehaald. De attraktie kaart is uitge voerd als strippenkaart. Bij de eerste rit per RET moet de kaart door de gebruiker in de stempelautomaat worden afge stempeld. Hij geldt dan de rest van de dag als dagkaart. Bij de overige attrakties wordt een deel van de kaart ingenomen, waardoor spreiding van ge bruik t/m 30 juni mogelijk is. De attraktiekaart is tot en met 30 juni verkrijgbaar bij de ei gen verkooppunten van de RET o.a. op het Rotterdamse Stationsplein en het Zuidplein, het VVV-kantoor op het Stad huisplein, het kantoor van Randstadedities aan de Straat weg, de Diergaarde Blijdorp, het Spido-kantoor op het Wil lemsplein, de Euromast en de McDonaldrestaurants in Rot terdam. De prijs bedraagt voor kinderen van 4 t/m 9 jaar en voor houders van de Pas 65 14,25 en voor anderen 19.75. SCHIEDAM De politie heeft vrijdagavond een 35-jarige be woner van een pand in de Hal- leystraat uit een diepe slaap moeten wekken omdat de man zich niet bewust was van een aanstaande brand in zijn keu ken. Eerder had de man niet gereageerd op tikken op het venster, zodat de voordeur moest worden geforceerd. De politie kwam ter plaatse om dat omwonenden een hevige rookontwikkeling hadden waargenomen. Daarbij hadden zij de bewoner opgemerkt, sla pende in een stoel in de voorka mer. De rook bleek te worden ver oorzaakt door een drietal pan nen die op het fornuis stonden aan te branden. Volgens de po litie was de man in slaap gesuk keld na overmatig gebruik van drank. Los van alle politieke proble men, kunnen turbines ook voor praktische moeilijkheden zor gen. Hoewël de Nutsbedrijven redelijk tevreden zijn over de 55 Kw turbine die vorig jaar no vember ten eigen bate in ge bruik werd genomen, is dit ap paraat toch verscheidene malen door kinderziektes buiten werking geweest. Zodoende bestaat het gevaar dat er van de doelstelling meer gebruik maken van duurzame energiebronnen, weinig terecht komt. Als le vensvatbare initiatieven de kop worden ingedrukt, blijft enkel de bekende „wassen neus" over. Op het symposium „De toe passing van windturbines in de Rijnmondgemeenten", dat maandagmiddag plaatsvond bij de Openbare Nutsbedrij ven in de 's Gravelandsepol- der, werd duidelijk dat de komst van de windmolen niet alom met vreugde wordt be groet. Exploitanten kunnen zelfs harde tegenwind ver wachten. Tot grote schrik van Reinier Scheeres (wethouder Nutsbe drijven) wordt momenteel als serieus overwogen, gebruikers van windenergie een boete op te leggen. Met andere woorden: zorg voor het milieu wordt be straft. Die boete zou worden ge heven als de elektriciteitsmaat schappijen hun omzet zien da len. Scheeres waarschuwde tegen dit voornemen, dat het feno meen windturbine ongetwijfeld een vroegtijdige dood zou doen sterven. Wel kon hij zich vin den in het vergoeden van de door de elektrafabrikanten ge derfde verliezen. Op het symposium, georgani seerd door het Openbaar Li chaam Rijnmond, en bijge woond door vertegenwoordi gers van vele Rijnmondge meenten, zei Scheeres ook dat steden in hun „windmolen plan" vooral moeten aangeven wat wél mag. Komt de klemtoon te liggen op allerlei strenge bepalingen (wat niet mag) dan zal dat particulie ren bepaald niet stimuleren, hun geld in een windmolen te steken. Ondernemers staan so wieso nogal kritisch tegenover deze „branche-vreemde" tech niek. Volgens Scheeres is het bepaald niet nodig, deze aarzelende on dernemers een windmolen „aan te praten". Beter is het wanneer de Nutsbedrijven in zo'n geval de fakkel overnemen: zij be schikken immers over de beno digde kennis, en beschouwen het bovendien als een „uitda ging", een windturbine „op maat" te installeren. De onder nemer hoeft dan enkel de rijks premie op te strijken. Over het uiteindelijke rende ment kan pas over een jaar of vijf uitsluitsel worden gegeven, deelde ONS-direkteur Jaap van Willigen mee. Gebleken is namelijk dat de (Nederlandse) wind het ene jaar harder waait dan het andere. Aldus kunnen belangrijke schommelingen (tot 20 procent) optreden in de op gewekte stroomeenheden. Desondanks is inmiddels de tweede Schiedamse windmolen in aantocht. Binnenkort zal wanneer althans de gemeente raad daarmee instemt een turbine van 300 Kw (de grootste van Nederland) langs de Nieuwe Waterweg worden ge bouwd. Deze met rijkssubsidie ont worpen molen gaat stroom le veren aan het openbare net, hoewel het meerendeel van de elektriciteit bestemd is voor bedrijven in de direkte nabijheid van het gevaarte. ret'P Uit one „t k. I'ooi,r WATERWEG-NOORD De Kamer van Koophandel voor Rot terdam en omstreken heeft aan alle gemeentebesturen in haar werkgebied gevraagd, geen medewerking te verlenen aan zoge naamde Zwarte Markten of Vlooienmarkten. Dit verschijnsel, dat zich in een groeiende populariteit mag ver heugen, betekent voor de gewone winkelier en handelaar oneer lijke concurrentie, aldus de KvK. De reguliere handel moet tegen veel hoger kosten werken dan de koopman op een vlooien markt. Vaak worden dergelijke markten door de organisator nog eens extra aantrekkelijk gemaakt door artiesten te laten optreden. Op zich niet onsym- SCHIEDAM Omdat hij in zijn auto een aansteker ver voerde die veel weg had van een handgranaat, heeft de Schiedamse politie vrijdag avond huiszoeking gedaan bij een 22-jarige operator uit Vlaar dingen. Tijdens deze verkeerscontrole bleek dat de man ook een dolk mes bij zich had. In zijn woning werden een geweer en een re volver gevonden. De man zei deze wapens on langs in Spanje te hebben ge kocht, uit liefhebberij. Hij vond het leuk, „ze in huis te hebben". De gerichte verkeerscontrole die tussen zeven en één uur plaats vond op de Vlaardinger- dijk en de Horvathweg kostte nog negen andere automobilis ten een bekeuring. Vier maal werden te gladde banden geconstateerd, twee maal reed een weggebruiker zonder rijbewijs en tweemaal was er sprake van onvoldoende verlichting. In één geval werd een bon geschreven wegens een kapotte uitlaat. Ook deelde de politie vier rij verboden uit wegens drankge bruik. In de loop van vrijdag nacht werden nog eens twee van dergelijke verboden uitge schreven en gingen drie auto mobilisten op de bon wegens het verkeren „in kennelijke staat". pathiek, maar de Kamer van Koophandel vindt wel dat de middenstander met een gewone winkel tegen zulke praktijken niet kan opboksen. Ongewenste en nauwelijks te bestrijden kenmerken van een Zwarte Markt zijn volgens de KvK verder overtredingen van de Drank en Horecawet, van de Hinderwet, Winkelsluitingswet, de politieverordening en soms ook van het Bestemmingsplan. De KvK heeft nog meer bezwa ren. Op een zwarte markt kan het percentage beroepsmatige handelaren oplopen tot 60 a 80 procent van alle kraamhouders. Het oorspronkelijke doel van de markt, namelijk niet-bedrijfs- matige verkoop door particulie ren, wordt daardoor geweld aangedaan. Controle op zulke uitwassen is erg moeilijk. Ook niet na te gaan is welk deel van de aangeboden koopwaren bestaat uit gestolen goederen. Een vlooienmarkt is een ideale plaats om geheelde spullen te verhandelen. Alle bezwaren bij elkaar optellend, komt de Ka mer van Koophandel tot de conclusie dat middenstander noch klant gebaat zijn bij het verschijnsel Zwarte Markt. De KvK vindt deze markten zelfs een „bedreiging van het detail handelsapparaat". Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting SCHIEDAM Burgemees ter John te Loo is dinsdag avond begonnen met zijn af scheidstoernee. Voordat de magistraat op 16 juni naar Leeuwarden vertrekt om daar het burgemeesterschap te aanvaarden, zijn er nog heel wat Schiedamse han den te schudden. Als eerste daarvoor kwam dins dag de brandweer in aanmer king. Volgens de wet is de bur gemeester hoofd van dit korps. Om hun „bevelhebber" een waardig afscheid te bereiden, stuurden de spuitgasten drie ladderwagens naar huize Te Loo aan de Weide. Dit escorte bracht de burgemeester snel en veilig naar het oude stadhuis, waar een groot deel van het korps stond aangetreden voor een warm afscheidswoord. Vrijdag is de beurt aan de poli tie. Of commissaris Van der Haagen de hoofd van politie per surveillanceauto zal laten afha len is niet bekend; wel staat vast dat deze afscheidsreceptie plaats vindt in het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat, 's morgens om kwart over tien. De gemeenteraae wuift haar voorzitter uit op maandag 13 juni in een buitengewone ver gadering die om half drie 's middags begint. Allé fractie voorzitters zullen dan een vaar wel laten klinken, de meeste van hen met spijtige ondertoon. De burgerij (het verenigingsle ven) wordt ook op maandag de 13e in staat gesteld, de burge meester en zijn echtgenote voor het laatst de hand te drukken. Dat kan vanaf half zeven in het oude stadhuis. Een week later zal politiek Schiedam zich voor het eerst in het openbaar beraden over Te Loo's opvolging. Op de avond van de 20e juni komt mr. Maarten Vrolijk, com missaris van de Koningin in Zuid-Holland naar de Schie damse raadszaal om daar de zogenaamde „profielschets" aan te horen. In dit klank beeld verwoorden de frakties over welke kwaliteiten de volgende burgemeester moet beschikken. Overigens staat het Den Haag vrij, deze wensen naast zich neer te leg gen. Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1