Gemeente stimuleert opknappen eigen huis Brand blijkt aangestoken Normaal Super Diesel n SELF SERVICE STATION G.J. CHRISTIAANSE REKEN OP ESSO. (0) Re valida tiecen trum herstelt zich Houdt u van Brahms? (2) SCHAPEN H /NP E R E N op 18 juni bij ct/L ct/L ct/L f w ERPE L 9 Regionale f unktie F ■m jJPjpW"" Dat onze prijzen altijd op scherp staan, ziet u nu snel genoeg. Want via een opvallend bord, laten wij u de exacte liter- prijs weten. Let er maar op. U weet tenslotte waar u ons kunt vinden. Rotterdamsedijk 36,3112 BD Schiedam. TeL 010-15 50 61. ÏT f TTJ im Bouwens en Jacques van Ri telefoon 070 -19 02 37 De werken voor koor en orkest RANDSTAD EDITIES HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 10 JUNI 1983 SCHIEDAM De ge meente wil het opknappen van het eigen huis gaan sti muleren. Door middel van een pakket aantrekkelijke financiële maatregelen wil de gemeente bereiken dat ei genaar-bewoners in vooral de stadsvernieuwingsgebie den (Oost, West en Zuid) zelf achterstallig onderhoud wegwerken. De gemeente is tot dit besluit gekomen omdat de rijksover heid het opknappen (renova tie) van bestaande, en het bouwen van nieuwe wonin gen aan banden heeft gelegd via zogenaamde contingen ten. Daardoor dreigen de ou dere wijken snel te verwaar lozen. Bij veel eigenaar-bewoners is de bereidheid om hun huis te ver beteren wel aanwezig, maar ontbreekt het aan geld. Tot 1979 was het rijk tamelijk soepel in het toekennen van subsidies. Sinds echter strengere normen van toepassing zijn, is de aan vraag voor dergelijke subsidies drastisch teruggelopen. Boven dien leert de ervaring dat de overheid bijzonder traag is in het uitbetalen van de beloofde premies. Aan dat laatste wil de gemeente iets doen door zelf deze premies GETROUWD G. A. Gudde, 28 jr. en C. van Eijk, 27 jr.; J. B. de Koning, 23 jr. en C. Bossers, 20 jr.; G. Wie- keraad, 21 jr. en I. M. van Son, 21 jr.; H. A. van Geene, 26 jr. en H. J. de Ruiter, 27 jr.; P. Kloot, 28 jr. en J. van Leeu wen, 25 jr.; R. de Jong, 21 jr. en T. M. Teunissen, 19 jr.; J. R. Meijer, 24 jr. en C. J. Leeflang, 26 jr.; C. Spruit Bleeker, 18 jr. en J. Punselie, 18 jr.; A. J. Reedijk, 30 jr. en A. E. Burger, 25 jr. OVERLEDEN P. Mulder, man, 75 jr.; A. C. Willebrand, vr., 78 jr.; J. T. Contant, vr., 68 jr., geh. met M. Prins; M. P. L. Scholte, vr., 89 jr., geh. gew. met M. Loch; G. Wittebrood, vr., 71 jr., geh. gew. met J. Boer; W. Zwam- born, man, 65 jr.; J. van Oossa- nen, man, 76 jr.; M. J. Guit, vr., 94 jr., geh. gew. met J. J. Oudshoorn. voor te schieten uit een nieuw garantiefonds. Uit dezelfde pot zou dan een vergemakkelijkt gemeentegarantiesysteem be taald kunnen worden (voor mensen die een oud pand kopen en dat willen renoveren). Volgens een gemeentelijk rap port zouden in de stadsvernieu- wingswijken voorlichtingswin keltjes moeten komen, waar be langstellenden over de nieuwe regelingen hun licht kunnen opsteken. Om de wijkbewoner bij het opknappen van hun buurt te betrekken wordt ook overwo gen „verbeter-mee-bladen" huis aan huis te verspreiden, of een „tippenboek" uit te geven waarin de doe-het-zelver aan wijzingen vindt voor timmer- metsel en tegelwerk. Voorlopig rekent de gemeente op gemiddelde opknapkosten van 15.000 gulden per woning, waarvan de overheid 4000 gul den voor haar rekening neemt. Eigenaar-bewoners die niet over het resterende bedrag be schikken, kunnen bij de ge meente geld lenen tegen een aantrekkelijke rente. Deze re geling zou voor de hele stad gaan gelden. SCHIEDAM De brand in de Rhoonsestraat, die in de nacht van vorige week zon- WATERSPORT Big Surf, alom bekend, biedt aan complete srufplank van zeer bekend merk, met 2-de- lig surfpak, schoenen, impe riaal en spanbanden voor slechts 1295,- met de enor me ANWB-test. Bij ons ter inzage. Met onbeperkte ga rantie en... u houdt het niet voor mogelijk: bij deze plank zo'n prachtige surfkar gratis. Ook kunnen wij u complete pakketten aanbieden voor 700,-, 800,-j ƒ900,- en 1000,-. Want praatjes vul len geen gaatjes. Hopende dat u eerst elders gaat kij ken, dan pas kunt u vergelij ken. Big Surf, Bergweg 266, Rotterdam, tel. 010-673010- 672980, geopend: ma. t/m za. 9-17 uur, vr. koopavond. Te koop: z.g.a.n. zwemvest 10 tot 20 kg. Tel. 708480. Surfpakket geheel surfklaar met A.N.W.B. testplank bij: DEWI SURFING 1295,-. Kortedijk 123, Vlaardingen. Tel. 355255. Fil. Joubert- straat 9, Maassluis. Tel. 01899-13760. Te koop: kajuitjacht, 6 m. lang, 2.10 m. br., met lig plaats, bb. motor 12 pk. 3.500,-. Tel. 373968, na 18.00 uur dag op maandag een boven woning in de as legde, blijkt te zijn aangestoken. De 24- jarige hoofdbewoner heeft dit tegenover de politie be kend. De man zou in huwe lijksmoeilijkheden hebben verkeerd. „Hij zei door prive-omstandigheden ged wongen te zijn geweest, zijn huis in brand te steken", al dus een politiewoordvoer der. Omdat de oorzaak van de brand aanvankelijk een raadsel was, werd daags na de blussings- werkzaamheden door politie en brandweer een uitgebreid on derzoek ingesteld. Daarbij bleek dat de bewoner zijn huis kort voor de brand melding nog had bezocht. Tij dens de brand was er niemand thuis. De schade wordt momenteel ge taxeerd op ongeveer tweehon derdduizend gulden. Ook en kele naburige panden liepen brand- en rookschade op. Op sommige plaatsen waren de muren ingezakt door de felle hitte. De brandstichter werd eind vo rige week voor de officier van justitie geleid. Hij is daarna in verzekerde bewaring gesteld. De man was tegen brand verze kerd. SCHIEDAM De afdeling gevonden en verloren voor werpen is geopend van maandag tot en met vrijdag van 14.00 uur tot 16.00 uur en is telefonisch bereikbaar on der nummer 260760 (toestel 119). Gevonden voorwerpen af te halen op het hoofdbureau (Lange Nieuwstraat 55). 1 tasje van C&A met 1 paar rode schoenen; 1 semafoon; 1 rood etuitje met 5 sleutels w.o. 1 fietssleutel; 1 zwarte label met letter „F" en 4 sleutels w.o. 1 fietssleutel en 1 kleine koperen sleutel; 1 groen hesje met goudrandje; 1 zwart/grijze imitatie bontjas, merk C&A; 1 groene fietstas inh. 1 oranje re genpak, 1 grijs vest, i hand doek etc.; 1 zwarte helm; 1 grote ring met 1 autosleutel, 2 huissleutels, 2 kleine sleutels; 1 grote ring met 1 huissleutel, 1 keldersleutel, 1 kleine sleutel; 1 rode label met opschrift en 4 huissleutels en 1 keldersleutel; 1 musketonhaak met 8 sleu tels; 11 sleutels aan een ring w.o. 1 sleutel met rode rand; 1 kleine ring met 5 sleutels; 1 sleutelhanger met kleine plas tic bankbiljetjes en 6 sleutels; 1 musketonhaak met 4 sleutels en 1 Nikesleutelhanger en 1 Vivosleutelhanger; 1 zilveren dameshorloge; 1 grote ring met 2 sleutels; 1 grote ring met 2 langwerpige sleutels, 5 kleine sleutels en 1 gewone sleutel en 1 musketonhaak; 1 sleutelhan ger van Peek en Cloppenburg- mode en 3 sleutels; 1 Hondas- leutel met 1 autosleutel; 1 zwarte fietstas van NRC-han- delsblad; 1 grote ring met 2 huissleutels; 1 sleutel met nr. FD149; 1 musketonhaak met 7 sleutels; 1 blauwe ceintuur; 1 Silca huissleutel en 1 kabou tersleutelhanger; 1 musketon haak met 4 sleutels w.o. 1 met geel plastic hoesje; 1 grote ring met 4 sleutels; 1 zwart label met opschrift Broedelet Rot terdam en 2 kleine sleutels en 1 label van „Outspan"; 1 bruin etuitje met 4 sleutels; 1 ring met 11 sleutels w.o. autosleu tels, 1 sleutelhanger met af beelding van een hond; 1 grij ze herentrui; 1 sleuteltje. Gevonden voorwerpen af te halen bij de vinder: 1 ring met kristallen bolletje en 2 huissleutels, 2 kleine sleu tels en 1 kassleutel: mevr. Blom, p/a Fa. Meeder, Algera- straat 22, 's-Gravelandsepolder te Schiedam, tel. zaak: 376422; 4 sleutels aan een kapotte ring: mevr. Verhey, Valeriusstraat 76, Vlaardingen, tel. 354687; 5 sleutels aan sleutelhanger van „Vivo-bier": Behang Super, tra 1102 J iniinnNiHffiflrfir ij®. •m - WE OP DE CEN1EN LET, LET OPONS BORD. Broersvest 42A, tel. 262238; 1 ring met 9 sleutels en 1 witte musketonhaak en 1 militair plaatje; 2 sleutels w.o. 1 auto sleutel Volvo aan zwart label; 3 ringen met 8 sleutels w.o. 1 koperkleurige: Van Haasteren, Archimedesstraat 42, tel. 267272; 1 rood etuitje „Evag" B.V. met 4 sleutels: mevr. Es- bach, Conradstraat 18, Rotter dam, tel. 147761; 1 paar witte schoenen en kleding: mevr. Dijkstra, Kievietslaan 9, tel. 705479; 1 lichtblauwe heren trui: fam. Lenos, Stationsplein 7b, tel. 372765; 1 rood kinder tasje inh. strippenkaart, zwem- kaart en 1 sleutel: mevr. Dijk shoorn, Schiedamseweg 234, tel. 705963; 1 plastic tasje met gereedschap: mevr. v.d. Poort, Bachplein 302, tel. 715422; 1 wit plastic tasje inh. sport schoenen en sportkleding: fam. Essing, Tollensstraat 7b, tel. 260576; 1 zilverkleurig he renhorloge: mevr. Timmers, Van Ostadelaan 23a, tel. 260819; 1 goudkleurig dames horloge: H. G. de Jager, Pier- sonstraat 42; 1 dameshorloge met rood nylon bandje: mevr. Govaerts, Dr. Kuyperlaan 187, tel. 739544; 1 zilverkleurig da meshorloge met zwart lederen bandje: Eeuwijk, Lange Haven 128a, tel. 268898; 1 klein ovaal vormig zilverkleurig dames horloge met zwart lederen bandje: Haupman, Singel 178, tel. 268344; 1 doublé dameshor loge met schakelarmband: mevr. v.d. Drift, Esdoornlaan 7, tel. 713674; 1 fietsslot zonder sleutel: M. Dankelman, Villa straat 106; 1 jongensbril met zwart montuur: Frensdorff, Th. a Kampisstraat 28, tel. 267282; 1 herenbril met stalen montuur: mevr. Verweij, Strickledeflat 165, 2e etage, tel. 700556; 1 babydrager: Zuide- ma, Villastraat 92, tel. 739005; 1 gouden platte schakelarm band: mevr. Snikkers, Pr. Mauritsstraat 2, tel. 265525; 1 zilveren ring met inscriptie, tel. 733229; 1 zilveren ring met inscriptie: J. Zwarts, J. Straussplein 183; 1 gouden ze gelring: J. Stuy, Kortland straat 3; 1 bruine herenporte monnee met inhoud: Van Loe- nen, C. v.d. Lindenlaan 73, tel. 714363; 1 kinderportemonnee, bruin, met inhoud: mijnheer Visser, Kraanvogellaan 68, Vlaardingen; 1 sleuteletui te vens portemonnee, kleur zwart, met inhoud: Van Ros sen, Delflandseweg 102, tel. 700445; 1 rode portemonnee met inhoud: C. M. Pel, W. Landréplein 56, tel. 700311. Uit het zojuist verschenen jaarverslag van het Delftse re validatiecentrum en de daar aan verbonden mytylschoo blijkt dat een einde is geko men aan de periode dat jaar lijks met grote verliezen were gewerkt. In december 1979 was zelfs sprake van een crisissituatie Het Delftse gemeentebestuui dwong toen ht zittende be stuur om af te treden ten gun ste van door de gemeente aan gewezen bestuursleden. Dat nieuwe bestuur zette eerst een organisatiebureau aan het werk en benoemde daarna tot algemeen direkteur, A. van Dijk. Sinds 1981 wordt het revalida tiecentrum weer kostendek kende geëxploiteerd en enkele maanden geleden werd zelfs de situatie bereikt dat alle oude verliezen geheel zijn weggewerkt. Het Centrum geeft behande ling en begeleiding van tij delijk of blijvend gehandi capten uit Delft en wijde omgeving. Tot het werkgebied hoort het hele Westland en het Oostland. Ook uit Rijswijk komen patiënten geregeld naar het Delftse revalidatie centrum. Voor de mytylschool is het verzorgingsgebied nog gro ter. Dagelijks worden leer lingen gehaald en gebracht ook uit het Waterweg-Noord- jebied (Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis), Hoek van Holland en Zoetermeer. Het Centrum werkt nauw sa- nen met de gefuseerde Delftse Ziekenhuizen op het terrein /an de revalidatie. De Stich- ;ing voor Sociale Werkvoor ziening en een pro- en orthe- semakerij zijn in het Centrum gevestigd. Verder is overleg gestart om nauwer samen te werken met het Haagse revali datiecentrum, het in Kijkduin gevestigde Nederlandsche Zee hospitium. Het Centrum is de kern van een groot aantal aktiviteiten op het terrein van de gehandi captenzorg. De landelijke overheid stelt zich ten doel zoveel mogelijk te voorkomen dat zieken en gehandicapten langdurig in een meestal duur ziekenhuis of andere inrichting moeten verblijven. Dat betekent dat poliklinische voorzieningen als het revalida tiecentrum een aktieve rol moeten spelen om dat moge lijk te maken. Het zou dan ook wel eens kun nen betekenen dat verminde ring van het aantal zieken huisbedden tot gevolg heeft dat naast uiteraard de eerste lijnsvoorzieningen, zoals huis arts en werkverpleegkundige, er ook een grote druk ontstaat op de dagbehandeling in het revalidatiecentrum. In het Centrum werken op full-time basis berekend onge veer 65 medewerkers en op de mytylschool aan leerkrachten en klasse-assistente circa 35. Daarnaast zijn circa 15 cen trummedewerkers in de Delft se ziekenhuizen werkzaam. Het merendeel van de mede werkers is bij de direkte pa tiëntenzorg betrokken als re- validatie-arts, fysiotherapeut, ergotherapeut, logopedist, psy choloog maatschappelijk wer kende of als revalidatietechni- In de Brahms-Editie die door Deutsche Grammophon ter gele genheid van de 150ste geboorte dag van de componist werd uit gegeven, nemen ook zijn werken voor Koor en Orkest een belang rijke plaats in. Dit laatste niet alleen vanwege de „compleet heid" die hier is nagestreefd, maar vooral ook omdat het hier om splinternieuwe digitale opna men gaat (die verdienen als com pact-disc terug te komen, maar dit terzijde), waarin dirigent Gi useppe Sinopoli, die zeer onlangs ook een nieuwe „Nabucco" voor D.G. opnam, kans ziet om ook de onbelangrijker geachte werken van Johannes Brahms in een on verwacht nieuw licht te plaatsen. Waarbij hij dat moet gezegd optimaal medewerking verkreeg van het Praags Philharmonisch Koor, dat mede dankzij koorlei der Lubomir Matl, die de werken instudeerde, tot grote hoogte reikt. Natuurlijk komen op deze vier- plaatsset ,,Ein Deutsches Requiem" en de bekende Altrapsodie op de eerste plaats, maar daarnaast ont moeten we de in feite onbekende kantate „Rinaldo" we zouden zo gauw niet weten welke platenmaat schappij dit werk in de catalogus heeft alsmede het wel bekende, maar niet zo hoog te schatten acht stemmige „Triumphlied". Daar naast nog een drietal werken die nauwelijks repertoire hebben we ten te houden en hoogstens bij be paalde gelegenheden ten gehore worden gebracht. Het „Sehicksals- lied", „Nanie" en „Gasang der Par- zen" verdienen echter beter, mits ze zoals hier worden uitgevoerd. Ein Deutsches Requiem behoort on getwijfeld tot Brahms' meesterwer ken en kan op één lijn gesteld wor den met bijvoorbeeld zijn Vierde Symfonie of het Tweede Pianocon cert. Brahms bedoelde niet een do denmis overeenkomstig de rooms- katholieke riten te componeren, maar hij ging uit van voor iedereen verstaanbare bijbelteksten. Het „Dies Irae" stelt hij niet centraal, aan vagevuur en hel gaat hij voor bij om te vertroosten, in de weten schap dat de Dood onlosmakelijk aan het leven verbonden is. Daar om geen treurnis aan het slot van dit zevendelige werk, maar feeste lijke en vredig klinkende muziek. De 37-jarige dirigent, die in 1978 in Venetië debuteerde met „Aïda" en vervolgens met zijn Verdi-opvoe- ringen in de europese wereldsteden veel succes oogstte, is in het Requi em zeker niet over een nacht ijs ge gaan; aan alle kanten proeft de luis teraar niet alleen zijn aandacht voor de grote lijnen, die inderdaad meesterlijk werden uitgezet, maar ook veel interesse voor het detail. Dat hem dat lukt, is waarschijnlijk goeddeels het gevolg van zijn aan leg voor methodiek; de dirigent geeft dat via een omweg toe door te verklaren dat hij dat vooral te dan ken heeft aan zijn artsenstudie, die hij overigens met goed gevolg vol tooide om zich vervolgens geheel aan de muziek te wijden. Hij ontkent dat zijn succes met de Italiaanse opera een gevolg zou zijn van zijn Italiaan-zijn en levert in feite daarvan in dit Brahms-projekt ook het bewijs. Sinopoli zegt: „Ik probeer een strukturele ordening in de periodi- sche ritmen te scheppen, geënt op de dramatische aspekten van de tekst". Hij bedoelt dat waar een re latie bestaat tussen de muziek en de tekst, deze ook benadrukt dient te worden, waarvoor het noodzakelijk is dat ook de begeleiding waar no dig genuanceerd wordt. Ook de orkestklank heeft zijn volle aandacht. Hij ziet de muziek als het ware in lagen; probeert de buitenste ervan zoals hij dat noemt te „radicaliseren", zodat een stevig basfundament ontstaat en een bril jant hoog. Daartussen, als het ware in het middenregister van het or kest, zorgt hij ervoor dat de ver schillende stemmen zo goed moge lijk tot hun recht komen, wat voor al bij contrapuntisch geschreven werken zoals ook de koren in dit Requiem de werking ervan ver groot. „Op deze manier wordt die anonie me orgel-achtige klank, die men in deze muziek zo dikwijls hoort, ver meden", zegt Sinopoli, die boven dien het zo veel gehanteerde mez- zoforte verafschuwt. Hij laat de sterkte graag volledig van de tekst afhangen en blijft die doorlopend nuanceren. Die zaken heeft hij ook doorge voerd in dit Requiem, dat is goed te horen, maar hij besteedde tevens veel aandacht aan de klankkleur van het orkest; de Tsjechische Phil- harmonie; niet in de eerste plaats door nieuwe orkestraties, maar door wat andere harmonieën en hernieuwde aandacht voor de tra sering in de melodiek. Waardoor het gebeurt dat de ge speelde werken direkt herkenbaar zijn aan hun typische „Brahms- klank", maar tevens dat de muziek en zang niet samensmelten tot een slecht-herkenbare brij; zelfs maakt de orkestratie geen moment de in druk „dik" te zijn. Kortom: er is bij de visie van Sinopoli zeker reden tot enthousiasme. En daarbij mag worden bedacht dat de dirigent bepaald niet liever lui dan moe is. Het tweede deel van „Ein Deutsches Requiem" werd in vier verschillende versies uitge voerd „We hebben dertien uur per dag gewerkt", vertelt de diri gent waarna hij tenslotte zijn keuze heeft gemaakt. De ALT-RHAPSODIE opus 53 geldt als het tweede meesterwerk van Brahms in het genre voor koor en orkest. Hij componeerde het bij een tekstgedeelte van Goethe's „Harzreise im Winter"; een reis die de grote dichter werkelijk heeft on dernomen, om een vertwijfeld jong mens, dat ten gevolge van zijn „Werther" na aan zelfmoord toe was, eert hart onder de riem te ste ken. Een stuk voor gekwelde zie len, zoals Brahms er zelf één was, nadat de door hem beminde doch ter van Clara Schumann (Julie) zich met een Italiaanse graaf ver loofd had... Het TRIUMPHLIED opus 55 is een ode van Brahms aan de overwin ning op de Fransen in 1870. Een „Handeliaans", zeker niet diep-gra- vend werk, dat echter de massa's, waarvoor het bedoeld was, zeker zal hebben aangesproken. „Het is niet zwaar, slecht sterk", placht Brahms er relativerend van te zeg gen ■SBT4S-. evenals de griekse Moira een lotsgodin, die de tijd van leven be paalde. Later werden het drie zoge naamde schikgodinnen; in het an tieke Griekenland: Klotho, die de levensdraad spint, Lachesis, die de draad bewaart en Atropos, die hem doorsnijdt). „RINALDO", waarmee Brahms heel dicht bij het operagenre kwam, neemt twee plaatkanten in beslag. Een en ander is ontleend aan de sage over Gottfried van Bouillon, die een kruistocht onder nam naar Jeruzalem, waarbij uit zijn gevolg ridder Rinaldo wordt bekoord door de tovenares Armida. Gottfried haalt hem terug van het betoverde eiland, waarnaar het tweetal is gevlucht en de tovenares zint op wraak. Maar... eind goed, al goed. Rinaldo bekeert ook haar en neemt haar als zijn echtgenote mee naar huis. Of deze kantate eeuwigheidswaar de heeft, nu ze zo excellent werd uitgevoerd, moeten anderen maar uitmaken. Zeker is dat dit werk de „interessantheid" van deze box dui delijk vergroot. Nogmaals het Tsjechische koor is geweldig op dreef en het eveneens Tsjechische orkest doet daarvoor weinig onder, al klinken de violen soms wat hel. „NANIE", opus 82 is door Brahms gecomponeerd bij een gedicht van Schiller. Met „nanie" wordt een oud-griekse klaagzang aangeduid, die bij begrafenissen werd uitge voerd. Brahms eerde er de gestor ven schilder Anselm Feuferbach op indrukwekkende wijze mee. Ook het SCHICKSALSLIED grijpt terug op de antieken, maar de dich ter Hölderlein wist niet dat zijn uit werking pas „handen en voeten" zou krijgen, toen Brahms er zijn muziek bij componeerde. Deze slaagde erin „een brug te slaan" tussen de werelden van goden en mensen... GESANG DER PARZEN zit op eenzelfde lijn; hier ligt Goethe's „Iphigenie" aan ten grondslag. Het gaat om' 's mensen lot, waarover de goden naar willekeur kunnen be schikken. Iets waar Brahms in elk geval niet aan wou (Goethe ook niet, getuige de slotzinnen) en dat liet blijken door zijn muziek als het ware tegenover de tekst te stellen. („Parcen" is afgeleid van het La tijnse „parere" baren en was Giuseppe Sinapoli. De solisten zijn uitstekend gekozen: de sopraan Lucia Popp. en de bari ton Wolfgang Brendel voldoen goed in het Requiem en de laatstgenoem de is ook in het Triumphlied prima op dreef. De tenor René Kollo be hoeft (in de titelrol van „Rinaldo") evenmin nog aanbeveling en dat geldt natuurlijk ook voor de grote alt Brigitte Fassbaender in de Al trapsodie. Zodat gesproken kan worden an een welhaast ideale bezetting, die onder leiding van een dirigent waarvan we zeker nog (veel) meer zullen horen, tot opmerkelijke pres taties komt. Het keurig-verzorgde tekstboek is zeer informatief. (DG 2741 019). Hoogstraat 85, Vlaardingen telefoon 010-355865 Ook verkoop schapen vachten LESSEN EN CLUBS Snel uw rijbewijs!!! Dan naar autorijschool Meulstee. Voor de beste rij-opleiding die er is. Geen wachttijden. Tel. 736714. Autorijles? Bel voor vrijblij vende proefles 707794, b.g.g. 740643. Ook spoedo pleiding, na 7 weken examen afleggen! Autorijschool „Groenoord", Schiedam. Ballet/dansschool „FEEM" voor alle thuisblijvers een zo mercursus AEROBIC DAN CING van 6 lessen ('s a- vonds), kosten 30,-. Inlicht. 010-152910, door gedipl. dansped. Aloha V.O.C. zekerheid voor een goede en snelle kwaliteit. Boek voor een rijopleiding, naar autorij- dagcursus in Zandvoort, school Matthieu Stam. Tel. goedkoop en snel uw rijbe- 010-701410 of 01880-20557. wijs. Voor informatie bel Bovag autorijschool voor 261951.Schiedam, Vlaardingen e.o. Taleninstituut M.O. '72. Unie ke literatuurcursus in de ta len Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans en Rus sisch. Geheel nieuwe opzet. De cursus is niet prestatiege richt, maar draagt een zuiver cultureel karakter. Collegea dressen o.a. in Amsterdam, Rotterdam, Schiedam, Gou da, Leiden en Driebergen. Inl.: M.O. '72, Dahliastraat 24, 3135 XD Vlaardingen. Tel. 010-351098, ook 'sa- vonds. M.O. '72 Avond-dagoplei ding. In samenwerking met en onder auspiciën van mevr. Angeline J. de Wit, lid Staatscommissie Frans MO- A en oud redactricë van „De Drie Talen", vangen de nieu we cursussen in de eerste week van september 1983 aan: MO-A, MO-C en Tolk- Vertaler Engels. MO-A, MO- C en Tolk-Vertaler Duits. MO-A en Tolk-Vertaler Frans. MO-A en Tolk-Verta ler Spaans. MO-A en Tolk- Vertaler Italiaans. MO-A en Tolk-Vertaler Russisch. Ook speciale repetitiecursussen voor afgewezenen. Optimaal rendement door kleine groe pen. Voorts cursussen voor beginners, gevorderden .en vergevorderden in de talen Spaans, Italiaans en Rus sisch. Colleges worden gege ven in: Amsterdam, Rotter dam, Schiedam, Gouda, Lei den en Driebergen. Inl.: M.O. '72, Dahliastraat 24, 3135 XD Vlaardingen. Tel. 010- 351098. ook 's avonds. Help de kernwapens de we reld uit, om te beginnen uit Nederland. De IKV kern Schiedam zoekt nog enkele kernleden. Tel. na 18.00 uur 702898. CAMPING Te koop: 2-pers. tent met lui fel, nylon, gekost 250,-, nu 125,-. Tel. 265168.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 17