Het andere vakan Efteling heeft nieuwe attractie: Wa ter a von tuur in cijfers fietsvakantie voor visueel gehandicapten RANDSTAD EDITIES eleven Zeilen op een groot authentiek zeilschip Streek-VVVHart van Brabant presenteert als eerste in ons land m Het Brabantse sprookjespark de Efteling heeft een nieuwe attraktie van wereldniveau: de wildwaterrivier Pirafta. Het gaat om een kunstmatig aangelegde woest stromende ri vier waarin de bezoekers op vlotten door een terrein worden gevoerd dat sterk doet denken aan een stuk van het Andes-gebergte. Het projekt, dat 10 mil joen gulden heeft gekost, is bij de opening van dit nieuwe seizoen in gebruik genomen. Werkgelegenheid Veiligheid Kosten De fietsvakanties van Streek VVV Hart van Brabant zijn enorm populair. Het afgelopen jaar hebben vele duizenden mensen eraan deelgenomen. Streek VVV Hart van Brabant was de mening toegedaan, dat ook visueel gehandicapten meer van deze vorm van vakan tie gebruik zouden moeten kunnen maken. Waarom zo populair? Wat zijn die extra 's? Nadere informatie Steeds meer mensen stappen af van voorgeprogram meerde en veelal passief geaarde vakantiereizen en ruilen de luie ligstoel in voor een sportieve „doe"-va- kantie met een gezond brok avontuur en pure ontspan ning. Spannend Mogelijkheden Veilig HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 10 JUNI 1983 PAGINA 18 Pirana-rivier De Pirafia is een staaltje van „toegepaste waterbouw" dat nergen in Europa zijn weer ga kent. De rivier is 600 me ter lang bij een breedte die uiteenloopt van 4 tot zelfs 15 meter. Het water in de rivier wordt langs kunstmatige weg in beweging gehouden. Daar door ontstaat een woest kol kende stroom die de opva renden van de ronde vlotten welke de rivier zullen gaan bevaren, en onvoorspelbare maar volkomen veilige tocht garanderen. De rivier is gesitueerd in een fantastisch landschap van overhangende rotspartijen, stroomversnellingen, water vallen, duistere tunnels en gordijnen van water. Het „dro ge" landschap lijkt recht streeks uit Zuid-Amerika af komstig. Rauwe heuvels en rotsen waartussen restanten zijn van Inca-bouwsels. De be zoekers van het sprookjespark kunnen dit Inca-gebied via bruggetjes en ezelspaden be treden vanwaar men een prachtig uitzicht op de wilde rivier en de daarin varende vlotten heeft. Hartje winter vonden de eer ste proefvaarten op de Pirafta al plaats. Weliswaar was toen nog niet het gehele Inca-land- schap gereed, want dat is in de laatste wintermaanden afge maakt zodat, toen de Efteling op 31 maart haar poorten opende voor het nieuwe sei zoen, ook de Pirafta als extra attraktie de bezoekers kon worden aangeboden. Naar verwacht wordt zullen tenminste een miljoen mensen dit jaar een tocht op de wild waterrivier in de Efteling ma ken. Een tochtje op Eftelings' Pira- fta-rivier is met niets verge lijkbaar. Want het gaat om een wateravontuur dat nergens in Europse recreatie-centra te be leven valt. Er kwam dan ook heel wat kijken voor de papie ren plannen werkelijkheid 'werden. Eftelings nieuwste attraktie, waarvan nu al vaststaat dat het een publieks-trekker- van groot belang zal worden, be staat uit een 600 meter lange rivier: de Pirafta. Hoewel kunstmatig aangelegd merkt de bezoeker daar niets van want zowel de rivier als het omringende landschap oogt zeer authentiek. Er is een hoogteverschil tussen het be gin en het einde van de rivier van maar liefst 3,5 meter. Dat houdt in dat het water doorlo pend in beweging is. Niet uit sluitend omdat er een natuur lijk hoogteverschil bestaat maar vooral ook omdat vier zware circulatiepompen de massa in beweging houdt. Deze voor het publiek onzicht bare krachtbronnen zijn in staat per seconde 7 m3 water te verzetten. Per uur gaat het dan om een gigantische hoe veelheid van maar liefst ruim 25 miljoen liter. Eveneens nauwelijks zichtbaar voor de rivierreizigers is de hoeveel heid beton die nodig was om de rivierstroom te realiseren: 3500 m3 beton waarin 280.000 kilo betonstaal werd verwerkt. De Pirafta heeft heel wat men sen werk gegeven. Zo moest er voor het te maken Andes- landschap 35.000 m3 zand wor den aangevoerd. En omdat je van zand geen rotsen kunt maken was ook nog eens 2500 m2 kunststof „rots" nodig dat niet van een heuse oerrots te onderscheiden is. In de rivier zullen 27 bijzonder veilige vlotten komen. Eigenlijk zijn het enorme banden met een buitendiameter van 3 meter en een banddoorsnede van 60 centimeter. De band zelf heeft (voor een optimale veiligheid) zes afzonderlijke luchtkamers. Bovenop het vlot staat een met glasvezel versterkte polyester constructie waar zes comforta bele rubberen zitplaatsen met hoofdsteunen staan. Vanuit deze riante positie maakt ko mend seizoen menige Efteling- bezoeker zijn avontuurlijke Pi- rafla-reis. Veiligheid staat hoog in het Efteling-vaandel. De eisen die het rekreatiepark aan alle at- trakties stelt zijn bijzonder zwaar. Het is duidelijk dat de Pirafta evenmin onder deze zware eisen uit is gekomen. Daarom zijn alle zitplaatsen op de vlotten voorzien van veilig heidsriemen. In wezen overbo dig want de vlotten kunnen gegarandeerd niet omslaan, hoe woest de rivier er ook uit mag zien. En al zal menige ri vierreiziger elk moment een vervaarlijke kaaiman ver wachten uit het wilde water met draaikolken, nergens is de Pirafta dieper dan kniehoogte. En alsof dat allemaal nog niet genoeg is wordt het hele ri viercircuit permanent bewaakt door een zestal televisiecame ra's. Het in- en uitstappen in de vlotten gaat makkelijk, vei lig en vlug. Er is een draaien de opstapplaats gemaakt waar de vlotten vanzelf langsko men. Wie zoveel eisen stelt aan een rekreatie-objekt voor wat be treft veiligheid, schoonheid en aangepast aan het typische ka rakter van het Brabantse fa miliepark hoeft niet te ver wachten voor een prikje klaar te zijn. De wildwaterrivier heeft bij elkaar 10 miljoen gul den gekost inclusief de Inca omgeving, een schoonheid die de komende jaren op duizen den familiefoto's zal worden vastgelegd. r Vandaar de gedachte om een van de fietsvakanties van Streek VVV Hart van Brabant aan te passen in die zin. Streek VVV Hart van Brabant heeft gekozen voor een 5- daagse fietsvakantie met 4 overnachtingen in Oisterwijk, Waalwijk, Tilburg en Hilva- renbeek. Gereden wordt op tandems. Het is uiteraard noodzakelijk zich door een ziende te laten begeleiden. De routebeschrij vingen heeft Streek VVV Hart van Brabant in braille laten drukken. Ook datgene wat men onderweg, links en rechts kan zien is in braille gedrukt. In de hotels waar overnacht wordt, beschikt men over een speciale fietsmenukaart die ook voor deze gelegenheid in braille is gedrukt. Het arrangement is gebaseerd op half pension, inclusief de huur van de tandems en de vele extra's zoals deze hieron der worden vermeld. De prijs ervan is 409,- per persoon. Vele mensen uit binnen- en buitenland hebben de afgelo pen jaren al deelgenomen aan de fietsvakanties van Streek VVV Hart van Brabant. Niet alleen vanwege het feit dat er gefietst wordt in een zeer aan trekkelijke regio, zijn deze fietsvakanties populair. De deelnemers stellen met name het pakket „extra's" van de Streek VVV Hart van Brabant op prijs. Deze extra's gelden voor alle 18 fietsvakanties van 3- tot 10-daags verblijf. Allereerst beschikt de Streek VVV over 200 eigen gloed nieuwe Union fietsen, die voor deze fietsvakanties worden in gezet. Daarnaast stelt het pu bliek de koffer-nabreng-servi- ce enorm op prijs. Niet meer het meezeulen van koffers en tassen onderweg, nee, Streek VVV Hart van Brabant brengt dagelijks uw bagage na! In alle fietshotels treft u Sunfit zon nebanken en zonnehemels aan, waarvan gratis gebruik gemaakt kan worden. Ook aantrekkelijk is de unieke-goed-weer-garantie. Wanneer er 25% van de fietstijd, of meer, neerslag valt mag men de vakantie gratis over komen doen. Tenslotte completeert een uitgebreid documentatiepak- ket en een luxe reistas deze „extra's". Wilt u meer weten over deze fietsvakanties, dan wordt u ge adviseerd de reisgids Hart van Brabant aan te vragen. Een kleurrijke gids van 72 pagi na's. Op pagina 11 van deze reisgids staat de fietsvakantie vermeld die voor visueel ge handicapten geschikt is ge maakt. Een telefoontje aan Streek VVV Hart van Brabant, Spoorlaan 416A, 5038 CG Til burg, 013-351135 is voldoende. Nederlanders zouden dan ook geen Nederlanders zijn als een dergelijke vakantie niets met water te maken heeft, want het trotseren van het natte geweld zit ons nu éénmaal in het bloed. Of dat nu het bouwen van wa terwerken betreft of het be varen van de wereldzeeën, het blijft hetzelfde. Voor een sportieve ,,do.e"-va- kantie behoeven we echt niet de halve wereld af te reizen. De mogelijkheden liggen in ons land reeds voor het opra pen. Bijvoorbeeld een actieve zeilvakantie aan boord van een groot authentiek zeilschip (zoals) bijvoorbeeld klippers), waarop inspanning ontspan ning is. De gehele dag naar hartelust zelf in touw zijn met zeilen hijsen, schoten stellen, aan het roer staan, noem maar op. Ligt het schip stil dan zijn er andere mogelijkheden die ook weer te maken hebben met water. Bijvoorbeeld zwemmen, surfen of vissen. Als welkome aanvulling on derweg gezellige havenstadjes aandoen om daar te winkelen, oude binnenplaatsjes te ont dekken of om gewoon op een schilderachtig terrasje achter een drankje te zitten. Aan boord komt dat de zee mansgeest weer boven. Een geest die wordt gekenmerkt door sportiviteit, actie en te amwork. Een gebeuren vol af wisseling, frisse lucht, onuit wasbare indrukken en natuur- pracht op het water. De zee, nu eens vredig kabbelend, dan weer bruisend. De witgekuifde golven met hun steeds wisse lende kleuren en niet te ver geten de zon waardoor we bin nen de kortste keren voorzien zijn van die bruine teint waar voor we anders dagenlang pas sief in de hete zon moeten lig gen bakken. Zeilen op open water is een spannende bezigheid. Met een harde zuidwester Staveren aanlopen vraagt allen concen tratie van schipper en beman ning. Met opkomend tij een weg zoeken over het wad of met een schip van ruim dertig meter een volle sluis in ma- nouvreren. Het zijn momenten van spanning die al het andere dan varen volkomen doet ver geten. Ook daarom is een va kantie op een groot zeilschip zo'n ontspannende bezigheid. Met een zeilschip de haven binnenlopen van Lowestoft of New Haven, Staveren of Har- lingen, is een ontdekking. Iets heel anders dan landen op het vliegveld Heathrow of met de trein station Groningen CS binnenrijden. (Elke haven is een avontuur op zichzelf). Vorenstaande klinkt natuur lijk erg aanlokkelijk. Velen zullen echter direct denken dat het hier om een vakantie gaat die niet tot hun mogelijk heden behoort omdat men niet over een zeilschip beschikt, niet voldoende of geen zeiler- varing heeft of omdat de prij zen voor een dergelijke vakan tie dermate hoog liggen dat die niet in het vakantiebudget passen. Wat die prijs aangaat valt dat wel mee, daarover la ter meer. Daarnaast hoeft nie mand zich zorgen te maken om het feit dat hij of zij geen zeilschip of zeilervaring heeft. In Nederland is een aantal or ganisaties die wèl zeilschepen hebben en waar men óók, als men volledig onbekend is met zeilen, op inidividuele basis kan boeken voor een zeilva kantie binnen de Nederlandse of buitenlandse wateren. Aan boord krijgt men de nodige in structie en leert men van de vaste bemanning alles over zeilen. Eén van die organisaties is het inmiddels tien jaar bestaande Zeilvaart Enkhuizen, een sa menwerkingsverband van ei genaren en schippers van 35 grote zeilschepen waaronder klippers, loggers en schoeners (twee- en driemasters). Zeil vaart Enkhuizen organiseert actieve zeilvakanties op het IJsselmeer, de Wadden, de En gelse kusten, Denemarken en Scandinavië. Het doel van het samenwerkingsverband is mede door inkomsten van va kantiereizen traditionele zeil schepen in de vaart te houden. Aangekochte schepen worden wat exterieur betreft zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat teruggebracht. Het inte rieur wordt aangepast aan de chartervaart. In de ruimen worden nl. hutten gebouwd, enz. De schepen worden voor zien van alle technische en electronische hulpmiddelen als navigatie-apparatuur, mari foon, echolood, enz. De schepen, vanzelfsprekend voorzien van hulpmotoren, zijn bij wijze van spreken net zo veilig en comfortabel als vaartuigen die zojuist van sta pel zijn gelopen. In een tijd dat steeds meer wordt beknibbeld op inkomens, speelt de prijs van een vakantie een grote rol. Over de prijs van een zeil vakantie bij Zeilvaart Enkhui zen kan worden opgemerkt dat die beslist niet hoog is. Dat komt omdat men als deelne mer zelf actief is. Dit bespaart een aantal bemanningsleden, dus kosten. Men zou dan ook kunnen stellen dat men tijdens de vakantie een deel van het vakantiegeld terugverdient. Om u een indruk te geven: op individuele basis boeken op een „binnenlandse" reis (Wad denzee, IJsselmeer en Friese binnenwateren) kost gemid deld 400,- per week. De prij zen voor buitenlandse reizen liggen ongeveer 20 procent ho ger. Voor een vakantie met één van de schepen van Zeil vaart Enkhuizen kan men boeken bij de ANVR-reisbu- reaus of direct bij Zeilvaart Enkhuizen, Zuiderhavendijk 101, 1601 JB Enkhuizen. Te lefoon 02280-12424. Tevens kan men daar terecht voor inlichtingen of voor het aan vragen van de brochure „Zeilenderwijs op avon tuur". 1

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 18