Conceptnota gemeente te laat gekomen? Maaltijd voorziening voor thuiswonende bejaarden G<§amen vérder BIGE treinen voor velen nog goedkoper TE KOOP Wie wordt bruid van de maand? Gebit stuk? J. VERINGMEIER SCHIEDAM sportief bekeken RANDSTAD-EDITIES VERSCHIINEN IN HET GROOTSTE DEEL VAN ZUID-HOLLAND. 35 EDITIES. WEKELIJKS TOTAAL OPLAGE 1 MILJOEN Fietstocht Schoolkorfbal- toernooi De Vrijheid De Postduif Meat Boys kampioen Finalewedstrijd Wielrennen Dick de Wit kampioen JS SON Ltd JUK! Internationale erkenning Bedrijfsruimten SCHIEDAM, ARCHIMEDESSTRAAT Prijs 49.000,- k.k. Aanstaande bruidsparen Het Nieuwe Stadsblad De jeugd een kans geven Nlmiwa Stadsblad Op zondag 19 juni organiseert de Toerclub Rijnmond een vrije toertocht voor fietsers over een afstand van 100 kilometer. Aan de hand van een routebeschrij ving fietst men geheel in eigen tempo over grotendeels lande lijk gelegen weggedeelten rich ting Boskoop en terug. Een prachtige tocht voor hen, die er een dag tussenuit willen trekken en dan graag over een wat grotere afstand fietsen. In schrijving en vertrek is moge lijk zondagmorgen tussen tien en elf uur in de kantine van de wielerbaan aan de Olympiaweg in het sportpark Harga. De kos ten voor deelname bedragen 2,75 zonder herinnering en ƒ7,met een herinnering aan de fietstocht. Zij die niet in het bezit zijn van een geldige fiets- toerkaart betalen één gulden extra. Voor degenen die liever een kortere afstand fietsen is er zondag ook een recreatietocht van 25 kilometer. Daarvoor kan men ook inschrijven in de kan tine van de wielerbaan tussen elf en twaalf uur, op welk tijds tip men tevens vertrekt. De kosten voor deelname aan deze tocht bedragen 1,75 zonder herinnering en ƒ3,50 met een herinnering aan de fietstocht. Afgelopen zaterdag heeft de christelijke korfbal vereniging ODI voor de eerste maal een schoolkorfbaltoernooi gehou den op het terrein in sportpark Thurlede. Alle christeliake lagere scholen hadden hiervoor ingeschreven en ter voorbereiding op het toernooi zijn verschillende za terdagen en woensdagen benut om de scholieren het één en an der te leren op korfbalgebied. In afdeling A (5e en öeklassen) werd de Or nje Nassauschool eerste, tweede Prinses Juliana- school, derde Koningin Wilhel- minaschool en vierde Dr. van der Kuyschool. In de afdeling B was een team samengesteld uit kinderen van diverse scholen en dit team speelde buiten mededinging van de prijzen mee onder de naam allerlei (3e en 4e klassen). De eindstand in afdeling B was: 1. Oranje Nassau, 2. Allerlei, 3. Dr. van der Kuyschool en 4. Oranje Nassauschool. De postduivenvereniging De Vrijheid vloog zaterdag met 230 duiven in kuststrookverband vanuit Compiegne. De duiven zijn gelost om 6.15 uur met een Zuid-westenwind. De eerste prijsduif kwam thuis om 9.56 uur en de laatste om 10.13 uur. De eerste tien prijswinnaars waren: 1, 7 en 9. S. van Pelt, 2. I. van der Tuyn, 3 en 4 comb. S. Poort, 5. H. Jansen, 6. G. Dinge- mans, 8. Van Diest/Heinsbroek en 10. Joh. Bakker. SCV De Postduif nam met 300 duiven deel aan een wedvlucht vanuit Soisson over een afstand van 290 kilometer. Er werd ge lost om 7.45 uur en de eerste duif bereikte om 11.03 uur zijn hok. De laatste prijsduif kwam om 10.22 uur binnen. De tien snelste duiven kwamen op naam van: 1,3 en 6. comb. Tou- tijn/Homburg, 2, 4 en 9. A. Smits, 5. J. Doejaarden, 7. W. van Leyden, 8. J. Tak en 10. C. de Geus. Vrijdagavond bestaat de mogelijkheid tot inkorven voor jonge duiven. Er wordt dan gevlogen vanuit Numans- dorp. In de Algemene Bedrijfsvoetbal Competitie is maandagavond de eerste kampioen bekend gewor den. In de afdeling D is met nog één wedstrijd te spelen het elf tal van Meat Boys niet meer in te halen. De slagersploeg won met 3-0 van PTT 2, na bij de rust met 1-0 te hebben voorge staan. De overige uitslagen van maan dagavond waren: Mafa Boys—ABN 2 2-5, PSSSKM 1- 3, Tug BoysSimplex Boys 2-2, HalvaxSchieland ziekenhuis 4-2 en Hoekloos 2Vegla'70 7-2. Het 50e schaakkampioenschap van Schiedam, georganiseerd door de drie plaatselijke schaakverenigingen Groe- noord, H.Z.P. en Schiedam is gewonnen door Dick de Wit. Dick de Wit's positie is geen en kele maal in gevaar geweest. Zijn enigste verlies-hahae was een taKtische remise in zeven zetten tegen Johan van Nieu- wenhuizen. In de laatste ronde trakteerde hij ook Mario van Kleef op een nederlaag, die daardoor naar een vijfde plaats tuimelde. Mario bleef de beste geklasseerde Schiedammer. Reitsma, Van Nieuwenhuizen ïn Van der Pluijm verloren lamelijk ook hun laatste partij. Een verrassing is toch wel de ierde prijs voor de Rotterdam mer Schroeder, die als volsla gen onbekende aan dit toernooi begon. Het Sonneborn-Berger systeem moest er aan te pas komen om hem zijn plaats boven Cor de Wit (broer van de winnaar) aan te wijzen. De eindstand in de hoofdgroep met tussen haakjes het aantal weerstandpunten: 1. D. de Wit 6 1/2; 2. R. Brunia 5 (31); 3. M. Schroeder 5 (24 1/2); 4. C. de Wit 5 (24 1/2); 5. M. v. Kleef 4 1/2; 6. J. v. Nieuwen huizen 4 (30); 7. J. Huyzer 4 (26); 8. L. Reitsma 4 (26); 9. R. Heus- dens 4 (22 1/2); 10. A. Ameling 3 1/2 (30); 11. D. v.d. Pluijm 3 1/2 (25); 12. J. v.d. Dool 3 1/2 (24 1/2); 13. P. Schotman 3; 14. P. Weitering 2 1/2 (25); 15. J. Boonstra 2 1/2 (23 1/2); 16. A. v. Heeren 2 1/2 (21 1/2); 17. B. v.d. Vlist 2 1/2 (17 1/2); 18. A. Juijn 2 (20); 19. J. Groen 2 (16); 20. W. Hillenaar 1/2. De eerste klasse met 14 deelne mers werd gewonnen door Jaco van Beest, de coming-man van H.Z.P. Prijswinnaars waren hier: I. J. v. Beest 6; 2. M. v.d. Waal 5 1/2; 3. B. v. Nugteren 4 1/2. De eerste drie in de tweede klasse waren: 1. G. de Zwart 5; 2. P. Bongers, 4 1/2; 3. B. Nordin 4. Demos voorzitter Dammis Witter .Nijpend tekort aan sporthallen' Tijdens nationale zwemwedstrijden voor gehandicapten in Delft, heeft een viertal sporters van SIS De Ooievaars zich veelvoudig in de prijzen gezwommen. De debutanten warno de Vette en Sjaak van Kampen behaal den in hun klasse respectievelijk drie eerste en drie tweede prijzen. Kees Krabbendam en Willem Noorduin wisten in hun klasse elk beslag te leggen op drie eerste prijzen. Willem Noorduin zwom op de 50 meter schoolslag tevens een nieuw junior- en seniorrecord in 50.1 seconden. Met dit optreden sloot de zwem-wedstrijdploeg van De Ooie vaars het seizoen af. Voor het Schiedams kampioen schap voor A-junioren wordt donderdagavond de finaleweds trijd gespeeld tussen Ex- celsior'20 en DHS. Dit kampioenschap is voor de eerste maal verspeeld en geor ganiseerd door SV Martinit in het kader van het 55-jarig be staan. De finalewedstrijd wordt gespeeld op het terrein van Martinit in sportpark Thurlede en begint om kwart voor zeven. De winnaar van deze finale, de kampioen van Schiedam dus, speelt zaterdag, aanvang twee uur, eveneens op het sportpark Thurlede, een wedstrijd tegen de kampioen van Vlaardingen, Zwaluwen. De derde rit van de competitie van de rennersclub Schiedam- Harga-Frans van Thienen werd zondag afgesloten op het par cours in de 's Gravelandsepol- der. De winnaars waren: Ama teurs/junioren, F. van der Touw. Liefhebbers/veteranen H. Kaptein, Nieuwelingen, J. van Rijsoord. Recreanten, K. Poldervaart en bij de dames werd E Vergeer winnaar. De zomeravond-competitie wordt elke donderdagavond, aanvang kwart over zeven, ver reden eveneens in de 's Grave- landsepolder. De organisatie is in handen van Schiedam/Harga en de Pedaalridders uit Rotter dam. De uitslag van de eerste wedstrijd was: 1 L. Geluk, 2. L. Kagenaar, 3. R. Huisman, 4. C. Verspeek, 5. A. Rijswijk, 6. R. van de Bosch, 7. M. Orgus, 8. W. Freriksen, 9. L. Simons en 10. H. Becker. SCHIEDAM De voorzitter van de voetbalvereniging De mos, Dammis Witter, heeft in het clubblad van zijn v&reni- ging een artikel gewijd aan het „Honderd Hallenplan". Het verhaal is hoofdzakelijk bedoeld voor de voetballers, maar ook voor andere sportbeoefenaars is het interessant genoeg. „Honderd Hallenplan KNVB zaalvoetbal" zo luidt een con cept eindnota gepubliceerd in Voetbal Totaal, een officiële uitgave van de KNVB. Zaalvoetbal wint steeds meer aan populariteit. '•"■«A. Xft mC' W- Op besneeuwde velden is het gevaarlijk voetballen en daarom 's winters de zaal in. Het onderzoek is gebaseerd op het zaalvoetbal en de benodigde zaalruimte. In 1972 was het aantal geregistreerde zaalvoet ballers 11.284 personen. In 1981 was dit aantal bijna met tien vermenigvuldigd en gebracht op 112.259 personen. Daarmee is het zaalvoetbal in die periode de meest gegroeide tak van sport van de indoor sporten. De specifieke zaalsport volleybal, is de enige sport die meer deelnemers telt. Alhoe wel: buiten het aantal geregis treerde zaalvoetballers er nog zo'n 200.000 personen het zoge naamde wilde zaalvoetbal beoe fenen. In de periode 1972-1981 is het aantal sporthallen van 200 naar 600 toegenomen. Een behoor lijke ontwikkeling, maar niet voldoende, alleen al in deze re gio, zo blijkt uit een bijlage aan de conceptnota, waar per week 130 speeluren nodig zijn, staan 25 teams op de wachtlijst. Met uitzondering van Groningen zijn er vooral wachtlijsten in het westen van het land. Naast het feit dat uiteinde lijk kan worden uitgegaan dat 250 tot 300 duizend perso nen zaalvoetbal spelen, con cluderen de samenstellers dat de UEFA en de FIFA interna tionale erkenning zouden moeten geven en Europese- en Wereldkampioenschappen zouden moeten organiseren. Een interregionale competi tie zou moeten plaatsvinden en het jeugd- en dameszaal voetbal een verdere ontwik keling dient te ondergaan. Aspekten als toenemende vrije tijd, gedwongen of niet, de trek naar de indoorsporten (tussen 1972 en 1981 van 252.345 naar 685.047 verdeeld over zaalvoet bal, badminton, basketbal, vol leybal, handbal, hockey en korfbal, daarbij sta t niet het tennis) zullen hun uitwerking niet missen. Uiteindelijk wordt geconclu deerd dat in de loop van enige jaren het zaalvoetbal zich naar 500 tot 700 duizend personen zal uitbreiden. Uitgaande van de 500.000 zaal voetballers zijnde 62.500 teams welke gemiddeld 20 wedstrij den spelen per seizoen, dan zijn er 625.000 speeluren nodig. Op het moment zijn er met de 600 sporthallen ongeveer 300.000 speeluren beschikbaar, plus een wachtlijst, aldus de werkgroep. Deze werkgroep beveelt aan: voorop gesteld dat de economi sche recessie van belang is dient daarmee rekening te worden gehouden. Zo ook met de bezui nigingen van de overheid. Dan toch blijven er nog aanbe velingen over de dreigende nood te ledigen. Spartaans bou wen, ruimte welke voldoet aan de eisen, te gebruiken voor passieve en actieve recreatie zonder enig bravour. Het zou niet ondenkbaar zijn dat leegstaande bedrijfsruimten omgebouwd zouden kunnen worden tot een geschikte ruimte om sport te bedrijven. Verder wordt, in dit negen pa gina's tellende concept, gespro ken over technische en fi nanciële zaken zoals: beheer, exploitatie, onderhoud energie besparen, sporttechnische za ken e.d. Overbodig is te vermelden dat het voorgaande een verkorte weergave is van hetgeen in het concept staat. In elk geval zeg gen de samenstellers dat vanaf nu tot 1990 minstens 100 sport hallen gebouwd dienen te wor den of bestaande ruimten om te toveren tot ruimten waarin sport bedreven kan worden. Binnen de regio Rotterdam worden in de beschikbare sporthallen 130 speeluren aan zaalvoetbal besteed. Dat is te weinig: zoals gezegd staan er 25 teams op de wachtlijst. Daaren boven wordt in de regio een groei verwacht van tien pro cent. Dus als er niets wordt on dernomen, dan zou dat een stilstand betekenen in de ver dere ontwikkeling van het zaal voetbal en alle andere indoors porten. De kans dat er een vlucht wordt gezocht naar een andere tak van sport is niet on denkbaar. Juist nu moet initia tief genomen worden. Een regeringsbeleid dat erop gericht is om bejaarden in staat te stellen zo lang mogelijk de thuissituatie te handhaven en een toenemende vergrijzing van de Nederlandse bevolking Twee ontwikkelingen die voor het beleid ten aanzien van bejaarden zorg in de komende jaren belangrijke consequenties zullen heb- ben. De bejaardenzorg zal in toenemende mate een extramurale aangelegenheid worden. Een goede maaltijdvoorziening is een essentieel onderdeel van deze zorg. Een warme-maaltijdvoorzie- ning voor thuiswonende be jaarden betekent meestal in vesteren. Forse bezuinigingen links en rechts maken dat sub sidies niet langer voor het op- Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00- 16.00 uur en na telefo nische afspraak. Nieuwe Haven 131 telefoon 010-261417 's Zaterdags van 10.00 tot 15.00 uur heel pand met lege bovenwoning. Bene denwoning verhuurd voor ƒ174,- per maand. Indeling: grote woonkamer 35 m2, keuken, toilet, balkon, slaapetage met 2 ruime slaapkamers, douche, kas- tenwand en 2e balkon. De boven en de benedenwoning zijn in prima staat van onderhoud. Rotterdamsedijk 411b, Schiedam; telefoon 010-732555, Telefoon na 18.00 uur 01880-21162 scheppen liggen. Het opzetten van een maaltijdvoorziening vraagt dan ook meer dan ooit om een goed doordachte en economisch verantwoorde aanpak. Deze gedachte is één van de pijlers geweest van de nieuwe brochure „Maaltijd voorziening voor thuiswonen de bejaardenDe brochure besteedt ruime aandacht aan organisatorische mogelijkhe den om thuiswonende bejaar den een maaltijd aan te bie den, waarbij ook de financiële aspecten ruim aan bod komen. Verder in deze brochure veel technische informatie over serveer- en verpakkingsmate rialen van de warme maaltijd, ook weer met speciale aan dacht voor kosten en duur zaamheid. Tenslotte natuurlijk een uitgebreid hoofdstuk over voeding: wat is bejaardenvoe ding en wat zijn de specifieke eisen waaraan een verant woorde, smakelijke warme maaltijd moeten voldoen. Kortom, een brochure die in het bezit zou moeten zijn van een ieder die betrokken is bij een maaltijdvoorziening, onge acht of dit nu de organiseren de maaltijddienst is of de in stellingskok die zijn diensten aan de maaltijdvoorziening ter beschikking stelt. De brochure „Maaltijdvoorzie ning voor thuiswonende be jaarden", bestelnummer 413, is schriftelijk te bestellen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding en kost 10,- exclu sief portokosten. (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar „Samen Verder" Postbus 257 3100 AG Schiedam Uw trouwfoto komt mis schien op de speciale bruids pagina en wat belangrijker is, u ontvangt dan ook 200,- aan waardebonnen, te besteden bij de deelnemende adver teerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, 1 maal per 14 dagen op vrijdag in Het Nieuwe Stadsblad. Het is in het belang van het voortbestaan van de voetbals port dat de jeugd de kans krijgt, van het Schiedamse zaalvoet bal-kampioenschap achterwege moeten laten omdat de tarieven van de sporthal Margriet te hoog worden? Dan blijft nog over het omtoveren van be drijfsruimten tot sporthal. He laas moet de laatste jaren ge constateerd worden dat in Schiedam nog al wat bedrijven hebben moeten sluiten. Afge zien van het leed wat dit heeft veroorzaakt, is het jammer dat geen der vrijgekomen bedrijfs ruimten voor sport-spel-oefen- en repetitie doeleinden is omge toverd. Zelfs niet een poging er over te praten. Heeft de gemeente niet gedacht aan de monumentale bedrijfs hallen van de werf Gusto en de grond aan te kopen, of is de conceptnota te laat gekomen?" aldus de voorzitter van de voet balvereniging Demos Dammis Witter. De volgende extra prijzen van de Dam braderie zijn uit geloot voor het jubilerende Schiedamse pupillen voetbal. Ballonnen Bondsspaarbank Schiedam no. 33 - leren bal Kaartjes Tempel Optiek no.3 - taart Prijzen af te halen Color Center van Loenen, Dam 43-45 De speciale BIGE treinbiljet- ten die het jongeren tot 26 jaar mogelijk maken tot 50% voor deliger binnen Europa te rei zen, zijn vanaf 1 mei in veel gevallen goedkoper geworden. Tot die datum gold de prijs „vanaf ieder station in Neder land", met als gevolg een ge middelde prijs voor het trajekt binnen Nederland. Een derge lijk tarief is gunstig voor dege nen die ver van de grensover gang Wonen, maar ongunstig voor hen die er dichtbij wo nen. Met ingang van 1 mei is het zönestelsel ingevoerd, waarbij voor 50 opstapplaatsen in Ne derland verschillende tarieven gelden. Dit heeft een lager ta rief ten gevolge voor alle reizi gers die op een „gemiddelde" of kortere afstand van de grensovergang wonen. Een re tourtje Breda-Parijs kostte bij voorbeeld 125,50 en nu ƒ105,-. Verder is het mogelijk een bil jet te kopen vanaf de grens overgang, terwijl op het bin nenlands trajekt gebruik wordt gemaakt van een abon nement of een meermans- kaart. Deze laatste oplossing kan Ook voor degenen die ver der dan de „gemiddelde" af stand van de grensovergang wonen voordelig uitvallen. BIGE treinbiljetten zijn ver krijgbaar bij de NBBS Reis- winkels in 29 steden, je krijgt ze na betaling dadelijk mee. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 15 JUNI 1983 PAGINA 17

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 17