ZAKE Nieuw blad „Surf Visie" vooral gericht op nieuwe ontwikkelingen Computertechniek in de surfsport Als een plank is getemd heb je er eindel surfplezier van Surf gids 83 Surfers houden het lijf warm en droog mm* Een half miljoen mensen doen het. Standing up. En nu weet iedere insider direkt waarom het gaat. Surfen! De sport, die binnen vijf jaar Neerlands volks sport nummer vier is geworden. Voetballen en vissen scoren met over het miljoen als eer ste en tweede, tennissen is met ruim een half miljoen nummer drie, het zeilplankvaren heeft én krijgt steeds meer mensen in zijn greep. „Surfers do it standing up", roept een bekend merk al jaren uit, surfers nemen ook een duik in de branding, springen op hun boards meters hoog en raggen zo op die planken, dat alleen het kijken er naar je al een kick geeft. Dat nu heet bij elkaar: FUN. Collega-merken! Hoge eisen Uitgekiend Uit handen van direkteur Will Th. Visscher van Ten Cate Sports bvAe.Almelo ontving Mr Pieter van Vollenhove onlangs de 300.000ste zeilplank, die het bedrijf producee de Dit qebeurde tijdens de viering van het 10-jarig jubileum. Ten Cate was de eerste die de zeilplank in Europa introduceerde, waarna in de afgelopen jaren een ware surf- explosie ontstond: jaarlijks worden in Europa ca. 300.000 planken verkocht. De tijden dat ontwerpers van zeilplanken in een don ker 'achteraf-schuurtje, gewapend met stofmasker en schuurmachine, een nieuwe surfplank in elkaar knut selden, zijn voorbij. De computer heeft ook in de wa- tersportsektor zijn intrede gedaan. Tweede generatie Als er één type surfplank is dat de surfwereld in beroering heeft gebracht, en nog steeds brengt, dan is het 't funboard. Een uitdaging voor gevorderde surfers; een lastigerd voor de beginner. Maar wie hem uiteindelijk weet te temmen, kan echt fun uit deze plank halen. Populariteit Wie zich in de surfplank wereld oriënteert zal dit funboard tegenkomen. Er zijn momenteel meer dan 150 types surfplank in de handel. Betrouwbaar Bij Uitgeverij De Boer Maritiem verscheen voor het tweede achtereenvolgende jaar de Surfgids. De Surf- gids geeft uitgebreide informatie over alle surfplanken die in Nederland te koop zijn, inclusief adviesprijzen en dealers. Behalve informatie over de planken zelf, vindt men ook adviezen voor het vervoer van de surfplank op auto of achter de fiets, informatie over surfkleding, over de verschillende zeilen en de materialen waarvan de plank gemaakt kan zijn, met de voor- en nadelen duidelijk op een rij. De Surfgids 83 is derhalve een hele goede informatiegids voor iedere consument die over weegt een nieuwe plank te gaan kopen. De Surfgids 83 is te koop in de boekwinkel en de kiosken en kost f 14,95. Standing- up of ple down... Met hoofdletters. Want een beetje surfer staat dit seizoen als 't even kan op een fun- board. Of men neemt zo'n plank erbij, of men wisselt z'n andere board in, maar het be tere zeilplankwerk heet fun- surfen. Natuurlijk haken fabrikanten van surfkleding daar op in, want dit fascinerende stuk surfbravour, vraagt in menig geval om andere kleding, vooral als we denken aan brandingsurfen op zee. Daar naast zijn sommige surfers soms zo fanatiek bezig (niet voor niets heet één van de funboard-merken „fanatic"), dat in het hele vroege voorjaar of het zeer late najaar als de temperaturen nog laag en het water koud is, men toch warm verpakt wil/kan surfen. Als we dit allemaal in ogen schouw nemen, kunnen we het zonder meer een prima ge dachte noemen, wanneer drie bekende namen op het gebied van zeil- en surfkleding (plus nog wat andere sportieve out fits) elkaar als collega's weten te vinden en met z'n drieën een (pers)-show houden om te laten zien wat ze stuk voor stuk op dit vlak in huis heb ben. De Hiswa-tijd is weer achter de rug, om en nabij deze perio de traden Helly Hansen, Im- hoff en Tenson als goed sa menwerkend trio naar buiten, waarbij wij vooral even heb ben gelet op surfen en (een klein stukje) zeilen. Dan is het toch wel de moeite waard te zien hoe de ras-zeiler Fred Imhoff een drysuit (een pak, waarin men van top tot Even.. Ank Hovingh-Krayo Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk Er is weer een nieuw vakblad voor surfers op de markt: „Surf Visie" onder hoofdredactie van Bert van Zuilekom. Volgens deze doorgewinterde watersportjournalist bestaat er een enorme behoefte aan informatie over de razendsnelle ontwikkelingen in de surfmarkt omdat er in Nederland al meer dan 800.000 actieve surfers zijn, van wie velen een eigen plank bezitten. Surf Visie, dat negen maal per jaar, in een startoplage van 15.000 stuks van de persen rolt, is het derde surfblad van Nederland. „Wij zijn ons ervan bewust dat Surf Visie aan bijzonder hoge eisen moet voldoen", aldus de hoofdredacteur van het nieu we blad. „Daarom gaan we uit van een aantrekkelijke vorm geving. Veel kleur, spectacu laire foto's en klare taal. We zullen ons vooral richten op de nieuwste ontwikkelingen, met objectieve en uitvoerige testre sultaten van planken, zeilen en accessoires." Van Zuilekom baseert zijn vertrouwen in het succes van Surf Visie vooral op de storm achtige ontwikkelingen van de surfsport in ons land. Want er teen droog blijft) heeft weten te ontwikkelen, waarbij men er voor het eerst in slaagde het in de surfwereld alom beken de neoprene te lassen aan sterk nylon materiaal. Het resultaat? Een long John van neoprene (voor kantkij kers: die zwarte, op rubber lij kende pakken) met daaraan gelast een bovenstuk, dat de funsurfer alle mogelijke bewe gingsvrijheid laat, vooral als we aan de armen en de schou ders denken. Knap uitgekiend met een rits op de rug voor het aan- en uittrekken, vaste voe ten, manchetten en een soort afsluitende „coll" aan de bo venkant, maken het tot een begerenswaardig bezit, waar men wel een paar centjes voor over moet hebben. Pluspunt: het nogal kwetsbare materiaal van voeten en manchetten kan altijd worden vervangen. De dry-suit van Helly Hansen heeft ook zo'n afsluiting bij de hals. Dit Noorse merk is voor al bekend om het materiaal goretex, dat „ademt" en toch droog houdt. Een dijk van een pak, zonder meer. Van Tenson noemen we met name de „styling". Ofwel het op elkaar afstemmen van de zeil- en surfkleding als we aan goede kleurkombinaties den ken. Tenson gaat daarbij ge rust zo ver polo's, bermuda's, shirts, jacks en noem maar op, te harmoniëren met een surf- trapezevest, waarbij die trape ze overigens (handig!) afneem baar is. Andere Tenson-we- tenswaardigheid: het MPC- materiaal, ademend en toch transpiratie doorlatend. Ook Imhoff brengt zwemvest en trapeze, trouwens los te ge- Tegenwoordig staan ontwer pers in witte stofjassen ach ter omvangrijke terminals. Ze bekijken met een kriti sche blik de laatste uitdraai en gebruiken met hetzelfde gemak het computerjargon als surfvaktermen. Zeilplankenfabrikant Brow ning Sport onderkende deze ontwikkeling vroegtijdig en speelde daar op in. Reeds in de ontwerpfase van een nieuwe plank werden scheepsbouw kundig ingenieurs, computer technici en professionele vormgevers ingeschakeld, met als gevolg een plankdie qua vormgeving en vaareigen- schappen een doorbraak bete kent, de Browning Elite. De meeste nieuwe rekreatie- planken die tegenwoordig ge ïntroduceerd worden hebben een onderwaterschip dat veel overeenkomst vertoont met de Browning Elitu. Niet zo ver wonderlijk, want steeds meer fabrikanten mak^ u.u- werpfase van hun plank ge bruik van de computer. Het bijzondere van deze plank zit aan de onderkant, onder water dus. De punt is V-vor- mig om verder naar achteren vlak uit te lopen. Dat heeft tot voordeel dat de plank erg hoog aan de wind kan varen, terwijl het vlakke achterschip er voor zorgt, dat de plank op de halvewindse koers gemak kelijk in plané komt, waardoor er aanzienlijke snelheden kun nen worden bereikt. Deze van scherp naar vlak verlopende planken (dit type bodem wordt ook wel vario- bodem genoemd) zijn de zoge naamde allroundplanken van de tweede generatie. Ze kom- bineren de voordelen van een rond- en een vlakbodem, met als gevolg een plank die onder vrijwel alle weersomstandig heden inzetbaar is en die ge schikt is voor zowel beginners als gevorderden, terwijl ook zwaargewichten uitstekend met dit type plank 'uit de voe ten' kunnen. Een zeil mag niet te bol, maar ook niet te vlak zijn. Ook hier zorgt de computer voor een doeltreffende oplossing, name lijk een redelijk bol zeil dat door middel van verstelmoge- lijkheden gemakkelijk vlak gemaakt, getrimd kan worden, wanneer de weersomstandig heden dat vereisen. De mast is aangepast aan de snit van het zeil. Een stijve, met neopreen omwikkelde giek kompleteert het tuig. De Browning Elite is in alle opzichten een allroundplank Drie merken op èén plaat met van links naar rechts: het dry-suit van Helly Hansen met de goretex-top, midden de fleurige noot van Imhoff in de zwarte surfshort, daarnaast Tenson-styling via surftrapeze plus vest met bijpassende strandshort. Het dry-suit rechts is een stukje Imhoff- denkwerk, waarbij o.m. de ne oprene long John aan de top is vast gemaakt via een zelf ont wikkeld lassysteem. bruiken, met zelfs nog de mo gelijkheid de aan de vorm van de rug aangepaste trapeze on der het zwemvest te dragen. Merken én ook andere keus genoeg, als men er maar op let, dat een goed wetsuit niet meer ritsen heeft dan nodig is én vooral, dat de naden als 't even kan op de scharnierpun ten van het lichaam zitten. Be trouwbare merken garanderen overigens die naden. Zeilers, die geen zee te hoog gaat, kunnen we tenslotte pak ken, zoals we die op deze show zagen. Namelijk Helly Hansen, een overlevingspak, zoals dat b.v. op de booreilanden wordt gedragen met alle mogelijke vondsten voor dat overleven als men overboord slaat. Zeiler Fred Imhoff brengt een ingebouwd „safety-harness" met lichtsignaal. Standing up of pletting down... je kunt je tegen de gevolgen van dit laatste uitstekend wa penen! zijn weinig sporten die zo snel zo populair werden. Alhoewel de surfplank oorspronkelijk uit Amerika stamt, mogen we met recht stellen dat de baker mat van de surfsport in óns land heeft gelegen. De zeil plank begon vanuit Nederland zijn zegetocht over de gehele wereld. De populariteit van de surf sport zal volgens Van Zuije- kom alleen nog maar toene men, nu de zeilplank de offi ciële Olympische status heeft gekregen. Het staat nu al vrij wel vast dat de Nederlandse vertegenwoordiging tijdens de Olympische Spelen in 1984 te Los Angeles hoge ogen zal gooien naar het edelmetaal. Want Nederland heeft al sinds de beginjaren de lakens uitge deeld in de surfsport. Aanvankelijk dankzij cracks als Derk en Bep Thijs. Tegen woordig is de vaderlandse top veel breder en strijden niet al leen veelvuldig kampioen Stephan van den Berg, maar ook Ben Wesseling, Onno Tel lier, John van der Starre, Jo- landa de Jong en Anky van der Starre internationaal in de voorste regionnen mee. Surf Visie zal dan ook veelvuldig ingaan op de wedstrijdresulta ten. Het blad zal echter de be ginnende surfer beslist niet vergeten en overzichtelijke in structies opnemen, waarmee de beginnende èn gevorderde surfer hun voordeel kunnen doen. Zo zal Surf Visie zich zeer in tensief bezighouden met de nieuwste ontwikkelingen, al dus Bert van Zuilekom. De techniek van het varen bij harde wind en het varen op een zogenaamd funboard, (een kort en zeer wendbaar plankje dat met name bij harde wind tot zijn recht komt) krijgen ruimschoots de aandacht. En natuurlijk ook het allround funboard. Dit type plank com bineert de vaareigenschappen van het allroundboard voor beginners en het korte wehd- bare funboard voor de meer gevorderden. Door toepassing van de meest recente ontwik kelingen in de surfsport is met deze plank een groot inzet- baarheidsbereik mogelijk en is hij geschikt voor een breed publiek. Met name bij wat har dere wind zal de surfer de dy namische vaareigenschappen van het allround-funboard waarderen. De verwachting is dat het marktaandeel van dit type plank in 1983 rond de veertig procent zal komen te liggen. Doordat de populariteit van de surfsport nog steeds toeneemt wordt ook het plankenaanbod groter. De aspirant-koper kan te kust en te keur gaan. In middels telt de Nederlandse markt meer dan zestig ver schillende plankenmerken, die in totaal goed zijn voor onge veer 150 modellen. Van heel goedkoop recreatieplankje zonder enige pretenties tot pe perduur wedstrijdboard, voor zien van de laatste snufjes. Het zal duidelijk zijn dat dit de keuze er niet gemakkelijker op maakt... Hoe maak je nu op verant woorde wijze een keuze uit dat aanbod aan mogelijkheden? Een keuze die past bij je spor tieve kwaliteiten en natuurlijk je portemonnee. De auteur van de nieuwe Wel- ke-gids surfplanken stelt dat het maken van zo'n keuze echt niet zo moeilijk is als je vooraf wat huiswerk doet. Globaal gesteld kan het aanbod surf planken worden onderver deeld in 6 hoofdgroepen. Het allround-board voor de beginnende surfer. Niet voor de fanatiekeling. Wel voor diegene die een surfplank zoekt voor het hele gezin. Dan het allround-funboard; een plank voor diegene die de surfsport al wat fanatieker be oefent. Voor gevorderde en durfvolle surfers komt het type funboard in aanmerking, terwijl de surfer met wedstrij dambities moet omzien naar een rondbodem of wedstrijd plank. Voor de jongere surfer is er de kinderplank, waarmee heel volwassen gesurfd kan worden. En voor wie nog meer plezier uit zijn surfsport wil halen is er een tandem of meermaster. De kenmerken van de diverse types surfplank komen in deze nieuwe Welke-gids Surfplan ken uitvoerig aan bod, plus al les over accessoires. Daarnaast uitgebreide informatie over scholen waar de surfkunst te leren is. En natuurlijk alles wat u wilt weten over prijzen en verkoopadressen. Voor de beginnende surfer, en voor degene die zoekt naar een nog snellere en betere uit rusting, is deze gids een be trouwbaar hulpmiddel om een goede keus te maken. Deze Welke-gids Surfplanken is te koop bij de meeste tijd schriftenwinkels. Prijs 4,95. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 15 JUNI 1983 PAGINA 22

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 22