Bereikbaarheid Politie dolgelukkig met is stuk beter nieuwe post in Groenoord Zonovergoten feest van lustrum vierend Anker miiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiB Groeneveld, de zon en Houdt Groeneveld voor ogen Hlllllllllllllllllllllll Politietaak met sociaal maatschappelijke bewogenheid 13.7$ Aktiviteiten Blauwe Brug ORANJE Schiedam, Hoogstraat 73 Wijkagent van Brakel ziet het meeste heil in veel door de wijk zwerven en het vertrouwen Dikwijls kun je ze oplossingen winnen van de wijkbewoners. voor hun probleem aan de hand Vernieling-en Kontakten Orakel Jonge Edelaar J.J. MIELÖO B.V. Het Nieuwe Stadsblad Agent in blik Verveling Burgemeester Te Loo, die de politiepost enige maanden geleden opende, neemt hier af scheid van het korps waarvoor hij een beleidsnotitie schreef die goed blijkt te voldoen. zonwering schiedam 010 - 260199 Vervolg van voorpagina Deze Schiedamse ambtsketen is verleden tijd. Uw Groeneveld opticien adviseert U graag over een zonnebril op uw eigen afstands sterkte. Handig als reserve bril, maar bovenal is het veilig in de auto. Onmisbaar in zomer en winter. Van +3 tot —6. De Groeneveld-opticiens zijn aangesloten bij het Optiek-Gilde HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 15 JUNI 1983 PAGINA 3 VLAARDINGEN Vanuit een andere struktuur is wijka gent Van Brakel dagelijks bezig in Holy-Noord. Onders teund door de collega's in de surveillancewagens en via meldingen van het hoofdbureau, gaat hij door de wijk. Volgens agent van Brakel moet je bij dit onderdeel van de politietaak een sociaal-maatschappelijke bewogenheid heb ben om goed te kunnen funktioneren. De zaken waarmee hij wordt geconfronteerd liggen voor driekwart op het maatschappelijke vlak. Hij wordt geconfronteerd met ruzies over erfafscheidingen, burenruzies, problemen in de huwelijkse sfeer of moeilijkhe den tussen ouders en kinderen. In dergelijke gevallen wordt al snel of door omwonenden of door de partij in moeilijkheden het nummer van de politie ge draaid. Immers: dat nummer is dag en nacht bereikbaar... Het liefst gaat agent van Brakel naar de mensen' die de politie te hulp geroepen hebben toe. Dat is veel persoonlijker dan de mensen op het bureau te ontbie- den, is zijn mening. doen, en in andere gevallen kun je ze doorverwijzen. Je werkt dan als het ware drem pelvereffenend. Bij de Sociale Dienst en bij het Riagg (Regionaal Instituut Geestelijke Gezondheidszorg) is de wijkagent kind aan huis en heeft hij al menig voorberei dend gesprek gevoerd. Net als in Groenoord is ook in Holy- Noord de jeugd een grote werk- verschaffer. Holy-Noord staat bekend, vol gens agent van Brakel, als de wijk waar de meeste vernielin gen worden gepleegd. Hij weet daarvoor wel een aantal oorza ken aan te voeren zoals de ge ringe openbare voorzieningen, de achtergronden (veel verbro ken relaties) en daarbij is Holy- Noord een jonge wijk met veel kinderen. Hij ervaart wel dat als mensen onder spanning leven (hoge las ten, minder inkomen etc.) dat dit vaak afgezet wordt op buren of kinderen. Na een uitbarsting komt vaak uit dat de problemen al jaren sudderen voor het tot een ontla ding komt. Praten, praten en nog eens praten maakt dan ook een belangrijk onderdeel van Brakel's werk uit. Bemiddelen bij problemen tussen ouders en kind, tussen buren. Natuurlijk zijn er ook wel overtredingen te verbaliseren. Maar wij zijn er niet op uit om zoveel mogelijk processen-verbaal uit de delen. „Wie loopt te verbaliseren, kan beter weer gaan surveilleren", is de mening van de wijkagent. Met zijn collega-wijkagenten is hij er op uit het vertrouwen van de mensen te winnen, dat be reik je door mond-tot-mond re clame en door je veel te laten zien in de wijk. Hij is de enige die er nog een spreekuur op na houdt. In de andere wijken was de belangstelling hiervoor niet groot, maar voor agent van Bra kel gaan er niet veel spreek uren voorbij (iedere woensdag avond van 7-8 uur in De Deel) zonder een of meer bezoekers. Via de scholen onderhoudt hij kontakten met de wijk. Hij is al eens uitgenodigd om over vandalisme te spreken op een ouderavond, en hij heeft toen veel werk gemaakt van het onderwerp. Zo kwam hij tot de conclusie dat er ver schillende vormen van van dalisme zijn, zoals uit on vrede, in het spel, uit wraak of verveling, en nog meer. Bij de leerlingen van de scholen is hij evenmin een onbekende: Regelmatig laat hij ook van zich horen via de buurtverenigin gen. „Het orakel van Brakel", zoals hij gekscherend in de publikaties van de Hoeven- buurt genoemd wordt, geeft van tijd tot tijd tips over ver keer en inbraakbeveiliging. Het orakel lacht maar eens wat om zijn bijnaam. „Leuk bedacht", vindt hij, „en af en toe komt het er wel eens op neer ook, dus wat moet je er tegen hebben..." Veel verschillen en veel over eenkomsten met het werk in een andere wijk, maar het be langrijkste is wel en dat mo gen we gerust een winstpunt noemen: de politie ziet de mens achter de overtreder, en de burgerij ziet een mens on der de politiepet. SCHIEDAM Hoewel het stil ler wordt in de Blauwe Brug, nu de vakantietijd nadert, zijn er toch nog wel enige aktiviteiten waar te nemen. Kon men enige tijd geleden genieten van een prachtige tentoonstelling van poppen, aangekleed in de mooiste zelf-vervaardigde kle ding en schilderijen over Schie dam en Kethel door twee bek wame amateurschilders, thans is er een expositie van gebor duurde wandkleden, die zijn ge maakt door mevrouw Tiggel- man afkomstig van Overschie. Deze dame begon in 1975 bij toe- „i met een wandKleed „omdat zij een lijst van een spiegel over had". Zij zond dit kleed in voor een wedstrijd van een dagblad en werd beloond met f 1.000—, Toen besloot ze verder te gaan. De seizoenen beeldde ze uit op haar kleden; elke maand met zijn eigen specialiteit is door haar met lapjes en draadjes tot wonderbaarlijke kunstwerken uitgegroeid. Tot eind juni 1983. De aktiviteite -commissie is al weer druk bezig met plannen maken voor het nieuwe seizoen. Op 3 september a.s. is er de Open dag waar men kan ziek wat er aan cursussen geboden wordt. Er zullen op die dag de monstraties op het gebied van dansen enz. worden gegeven, enz. enz. voor 'n vaderdagprijs van 14.95 voor Distilleerderij likeurstoker en Wiimmporteu BOTERSTRAAT 68 Schiedam (achter stadhuis) Telefoon 266105 Donderdag koopavond SCHIEDAM „Bij aanwezigheid geopend" vermeldt het bord op de deur van de politiepost Groenoord aan de Laan van Bol'Es 11. „Dat staat niet zo snugger misschien" lacht in specteur Van Dongen", „maar wij willen er mee aangeven dat wij geen openingsuren kunnen vermelden, omdat we s ms allemaal op pad zijn, en dan gaat dit gebouw op slot. Is er, op welk uur va. de dag of avond ook, wèl iemand aan wezig, dan kan men ook bij ons terecht". De bereikbaarheid van de politie is een stuk beter geworden sinds men de be schikking kreeg, zo'n drie maanden geleden, over het voor malige kantoor van de S.S.S.W. De nodige verbouwingen, door de agenten van het bureau grotendeels zelf uitgevoerd, maakten het pand geschikt als politiepost. „Wij zijn dolgelukkig met deze post", stelt inspecteur Van Don gen vast. Dit wordt beaamd door brigadier Hagestein, die ook van mening is dat het ge bouw zich ertoe leent om ge makkelijk binnen te lopen. „De omwonenden hebben het hele gebeuren met argusogen gevolgd", vertelt hij. „In het be gin was er nogal wat tegenstand tegen onze komst. Een politie post naast je deur betekent loeiende sirenes en uitrukkende agenten, en een hoop opschud- 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE Adri Boer EINDREDAKTIE Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES P I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te '3-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 11-2-83 VLAARDINGEN Met de stralende zon die de feestelijk- heden bij school Het Anker overgoot, was het plezier op het reusachtige luchtkasteel extra groot. De leerlingen van Het Anker vierden feest ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de school. Verkleed als vissers en vissersvrouwen, nettenboets- ters, matrozen en piraten waren zij in hun tot schip omgetoverde school op donderdag speels be zig. Tijdens de eerste dag van de feestelijkheden werd een puz- zeltocht door de wijk Holy- Noord afgewerkt. ding zo dacht men. Nu, na drie maanden heeft men wel gezien dat het heel anders toegaat. Ten eerste is de auto bij de poli tie niet meer zo onmisbaar. De tijd dat de agenten allemaal „in blik" zaten is voorbij. Lopend of met de fiets zit je veel korter op de burgerij en daar draait het toch allemaal om. Met in totaal 10 man (2 briga diers, 6 hoofdagenten en 2 agenten /hondegeleiders) moet men alles behappen wat zich in de wijk Noord voordoet. En dat is nogal wat. „Werd vroeger", aldus brigadier Hagestein, „veel nadruk gelegd op de echte grote zaken, tegenwoordig vragen de kleine criminaliteit en balda digheid veel aandacht". Verder gebeurt vanuit de wijk post alle werk dat maar komt aanwaaien en onder de politio nele taken valt. Dat zijn dan on der meer klachten behandelen, gerechtelijke stukken ver werken, en verkeerstoezicht houden. In Schiedam is onder aanvoe ring van het hoofd van de poli tie (burgemeester Te Loo) geko zen voor een indeling in rayons. Zoveel mogelijk steeds dezelfde agenten surveilleren in hun ei gen rayon. Een behoorlijk deel van de tijd gaat zitten in kon- takt met de burgerij. Brigadier Hagestein: dat kan zijn met allerlei instanties, en dat kan zijn met randgroepjon geren. Uit de manier waarop over de jeugd gesproken wordt op dit bureau valt op te maken dat ze op de politiepost niet ver geten zijn dat ze zelf ook jong geweest zijn. Veel baldadigheid en vernielzucht komt voort uit verveling. „Neem nu maar het crossen", zegt inspecteur van Dongen. „De jongelui hebben een stukje land nodig waar ze naar harte lust kunnen crossen. Overal worden ze weggestuurd vanwege het lawaai en de ge luidsoverlast. Als politie hebben wij de taak om de orde te hand haven, maar wij kunnen ook signalerend optreden' naar de gemeentelijke instanties die vroeg of laat voor een veldje moeten zorgen. Kijk maar naar de voetballende jeugd, vroeger mocht dat ner gens, voetballen, en nu zijn er veldjes waar de gemeente nog wel een paar goaltjes op wil plaatsen ook. Inspecteur van Dongen is er van overtuigd dat een voorzie ning om te crossen er ook wel komt. Het loopt wel wat traag, maar het komt er best wel. Wel begrip voor de jeugd dus, maar wie er over de schreef gaat, wordt aangepakt. „Je bent «i pas goed bezig als ze weten waar ze aan toe zijn", is de me ning op de politiepost. Het imago van „oom agent" krijgen ze daar dan ook liever niet. Impopulaire handelingen moe ten ook verricht worden, maar dat is het ook weer niet alléén. Voor het bestraffen uit gaan in de meeste gevallen het signale ren en bemiddelen. „Moeilijk meetbaar blijft de mate van succes die je met deze manier van werken hebt. Maar de reak'ies van de burgerij en van het team zijn positief", zegt inspecteur van Dongen. „Maar we zijn geen Haarlemmer-olie" is de vaak gebezigde kreet van agent Hagestein waarmee hij maar wil zeggen dat de politie nu ook weer niet voor alle pro blemen een oplossing heeft. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL U belt, wij bezorgen Oranjestraat 8-10-12-14 telefoon 265997-264140 Reeds 17 jaar uw vertrouwd adres voor alle tuinmeubelen Alleen topmerken van onverwoestbare kwaliteit staan bij ons in de showroom (200 m2) Geopend: van 8.30-17.30 uur Donderdag tot 21.00 uur, zaterdag van 10.00-16.00 uur Boter straat 8-10 (achter de Hema) telefoon 267215 Niet mee doorrijden, maar snel langs WCC. U krijgt 'n leenauto mee. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, if T Schiedam A 111 LID- FOCWA Laatstgenoemee zorgde er als minister voor dat Te Loo en niet Wallage burgemeester van Schiedam werd, terwijl de zelfde Hans Wiegel pas in een laat stadium Te Loo vroeg te solliciteren als burgemeester van Leeuwarden. Uiteraard kon Scheeres niet voorbij aan de herrie bij de be noeming van Te Loo in Schie dam in oktober 1979. „Het was aanvankelijk een storm en later rukwinden die weer snel ging liggen", merkte wethouder Scheeres op. Scheeres had veel waardering voor de persoon van John te Loo. „Wij hebben niet om uw vertrek gevraagd, u bent weg gegaan," stelde Scheeres. Wethouder Scheeres ging in o) de zorgelijke toestanden vai Schiedam anno 1983, een stac die zakt van 80 naar 70.000 in woners, de leeftijdsopbouw (vee ouderen) baart zorgen, de aan tasting van de werkpelegenheic en ook de bezuinigingswoedt ging Schiedam niet voorbij. Positieve punten noemde, Scheeres de fusie van de twee ziekenhuizen tot één Schieland ziekenhuis en de start van de trambaan op de Broersvest en dadelijk verder naar Noord. „Het is de belangrijkste maatre gel op het gebied van de infra" struktuur van de laatste 50 jaar in Schiedam," aldus loko-bur- gemeester Scheeres. Wethouder Scheeres noemde John te oo een afstandelijke be- Hij merkte verder op dat Te Loo in december zijn 25-jarig ambtsjubileum gaat vieren. Na mens der raad overhandigde hij een schitterende pentekening van een bekend Schiedams ge zicht, een pentekening gemaakt door Thoe Wiegman. Daarna sprak nog de heer Ver- planke in het dagelijks leven burgemeester van Ridderkerk' namens de burgemeesterskring. Het laatste woord was uiteraard voor de scheidende burgemees ter John te Loo. „Wij hebbeti het goed gehad met elkaar", zet hij tot slot. stuurder die niet gemakkelijk met emoties te koop loopt. „De representatie rond zijn burge- meesterstaak in Schiedam had zijn grote belangstelling. Hij had een band met de mensen die hij bezocht", aldus Scheeres. Raadsnestor Jan de Koning (CDA) verklaarde dat bij de profielschets die rond een nieuwe burgemeester wordt uitgebracht er in dient te staan; dat de nieuwe magistraat zeker zes jaar in Schiedam werkzaam en woonachtig moet zijn; „Schiedam is geen schutsluis", aldus de Koning. Holy-Groenoord Isp**01 nieuws uit uw woon-winkelwijk 1 Het orakel van Brakel met tips over verkeer- en inbraak beveiliging op veel scholen is hij al eens ge weest om een praatje te maken over het werk van de politie. Op deze manier wordt hij door veel jeugd ook spontaan gegroet als een persoon die ze herken nen en aan wie ze iets kunnen vragen. „Ze weten dat ze tegen dat uniform kunnen praten en ook antwoord krijgen". „Heel belangrijk, werkt vaak jaren door, zo'n kontakt", is de me ning van de wijkagent.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 3