Nieuwe In 't kort OCCASIONS MET BEWIJS VAN GOED GEDRAG. Voeding- en Huishoudgeld varieert enorm Budget voor lichting is geen overbodige zaak Stadhouderslaan neemt afscheid van melkman Ik Achterberg Internationaal korenfestival in „De Stadsblad van de aktie Holland-Vakantieland van budget voorlichting SCHIEDAM Olympus voetbal adopteert kind uit derde wereld ALFA33 BIJ LAA RADIO ABA Randstad-Edities, een combinatiè van 35 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1 miljoen exemplaren jeugdwerkloosheid spelen in op Vormingscentra MAKELAARDIJ RUBENSPLEIN BV kan ook uw actie ve makelaar zijnI Bemiddeling aan- en verkoop onroerend goed Hypotheken Verzekeringen Beheer T.V. DEFEKT? Wij helpen direktü! Het Koninklijk Schiedams mannenkoor Orpheus gaat een belangrijke week tegemoet. Uniek 1 Slotconcert Alles opschrijven Patroon Kursus Autorijschool AAD VAN LEEUWEN Wisselbokaal voor Zwaluwen MRU NEFKENS Sterk in elk merk: Jeanne van Zeggeren, de nieuwe budgetvoorlichtster: hand op de knip en alle uitgaven noteren... EXCLUSIEF VOOR ONZE RE0I0 Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 VRIJDAG 24 JUNI 1983 - NR. 50 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG SCHIEDAM De spreek uren Budgetvoorlichting zijn een initiatief van de Stichting Huishoudelijk- en Consum en ten voorlich ting. Jeanne van Zeggeren houdt elke woensdagmor gen zitting in het M.C.M. de Groothuis aan Stadhou derslaan 30. Afspraken kunnen gemaakt worden via de receptie die van maandag tot en met don derdag te bereiken is van 9.30 uur tot 12.00 uur, en op maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur, onder tele foonnummer 264781. Gedurende de schoolva kantie tot en met 19 augus tus kunnen de aanvragen gericht worden aan de So ciale Dienst. Administratie vereniging van eigenaren Financieringen Rembrandtlaan 2 te Schiedam, telefoon 010-731391. EXCLUSIEVE AUTOSERVICE 's-Gravelandseweg 408, 3125 BK Schiedam Tel. 010-378444 (showroom zaterdag geopend) Videospecialisten Telefoon 260778-733961 Of 01899-15874 Oroenelaan 95 Verkoop - Inruil - R.parati. Ook voor uw vortlehting SCHIEDAM Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus gaat een belangrijke week tegemoet. Van 28 juni tot 3 juli (volgende week dus) wordt in Den Haag het 9e in ternationaal koorfestival gehouden, waarvoor zich 65 ko ren uit 21 landen hebben aangemeld. Orpheus behoort ook tot de deelnemers, maar zal boven dien als gast optreden voor een Hongaars Vrouwenkoor van 40 personen. Tot de vele manifestaties die op het programma staan beho ren voor de buitenlandse koren ook optredens door het hele land, alle geconcentreerd op de avond van de le juli. Orpheus is ér trots op ook tot de gastheren te behoren, en ont vangt op vrijdagavond 1 juli een viertal koren, die samen een avondvullend- programma ten gehore zullen brengen in ge bouw „De Ark", aan het Harg- plein. Medewerkenden zijn de Ham burger Alsterspatzen, een Joe- goslavisch jeugdkoor, een Fins kamerkoor en het Hongaars Vrouwenkoor dat in Schiedam te gast is. Het programma wordt ingeleid door een kleine muzi kale bijdrage van Orpheus zelf. Het is een voor Schiedam zo uniek gebeuren, aldus voorzit ter P. Smit, dat alle optreden- «den, ongeveer 215 personen in getal, een officiële ontvangst bereid zal worden door K.S.M. Orpheus, waarbij met leden van de Schiedamse Gemeenteraad een maaltijd genuttigd zal wor den in de Margriethal. Een aardige bijzonderheid is dat van het concert dat die avond volgt, door de NOS een opname zal worden gemaakt die later via de radio zal worden uitge zonden. Over de akoustiek ter plaatse maakt de heer Smit zich geen zorgen, die is wel goed. Tijdens de komende koorrepeti ties zal de akoustiek in het Passagetheater die tot nu toe te wensen overliet beproefd wor den. Verwacht wordt dat de nu voltooide koepel een verbete ring zal betekenen. Met het optreden in Schie dam is het grootste deel van het officiële programma ach ter de rug. Alleen het slotcon cert van het festival op zater dagavond in Den Haag staat dan nog te wachten. De hoog- stgekwalificeerde koren uit de diverse koorsoorten zullen dan een concert geven. Over igens is het concours niet het belangrijkste voor Orpheus. Luisteren naar andere culturen, muziek over grenzen heen en de contacten die met buiten landse zanglustigen gelegd wor den spreken een flink woordje mee. In 1984 hoopt Orpheus de kennismaking met het Hon gaarse koor te verstevigen in een uitwisselingsbezoek aan de stad Székesfehérvar in Honga rije. In dit kader is het ook aardig te vermelden dat een van de diri genten, namelijk Branko Rasj- ter van het Joegoslavisch Jeugdkoor, geen totaal onbe kende is in Schiedam. Vier jaar geleden kwam hij als dirigent van een mannenkoor voor de eerste maal in Schiedam. De begeleiding, het onderdak en het zakgeld dat de 40 gasten verstrekt wordt en de overige programma-onderdelen kosten de Schiedamse vereniging een flink bdrag. Met subsidie van Anjerfonds, Buma en overheid hoopt het bestuur van Orpheus de benodigde 22.000 gulden bij een te krijgen. Daarom rekent Orpheus er ook op dat zeker 400 Schie dammers deze gelegenheid om hoog gekwalificeerde koorzang te beluisteren niet voorbij laten gaan, en zich voor ƒ7,50 of voor ƒ5,(65 plus) een toegangskaartje aanschaffen bij de V.V.V. of aan de zaal. Een belangrijke gebeurtenis voor de 68 leden van Orpheus, waarvoor velen van hen de vakantie even uitstellen of een paar vrije dagen opnemen. nen doen. We hebben, jammer genoeg soms, geen pot waar uit we geld kunnen fourne ren". Of zoiets slaagt hangt af van de medewerking van de betrokkene, die moet echt 100% zijn. De verantwoorde lijkheid blijft bij de mensen, tenslotte zijn we allemaal volwassenen," zegt Jeanne. SCHIEDAM De Stichting Huishoudelijke Voorlichting die onderdak is in het M.C.M. de Groothuis aan de Stadhouders- laan, heeft de wekelijkse budgetvoorlichting veilig weten te stellen. Met het vertrek van Margriet van Montfoort dreigde dit te stagneren, maar haar plaats is ingenomen door Jeanne van Zeggeren (39). „Budgetvoorlichting is nog steeds geen overbodige zaak", al dus Jeanne, „integendeel". In de naoorlogse situatie ging het de meeste mensen steeds meer voor de wind, maar met de ver mindering van inkomen en de bezuinigingen allerwege, moe ten de mensen terug. Een één keer aangewende le vensstandaard terugschroeven valt niet mee. De Gemeente lijke Sociale Dienst wordt dan ook geconfronteerd met mensen in financiële proble men. Voor zover de ambtenaren daar tijd voor hebben willen zij zich wel in de situatie verdiepen, maar ook komt het heel vaak voor dat zij doorverwijzen naar het spreekuur van de budget voorlichtster. De mensen die daar op ingaan komen dan te recht bij Jeanne van Zeggeren die een open oor heeft voor de financiële moeilijkheden. Zij heeft vanuit haar beroepso pleiding (algemene huishoud- kund n-12) een heldere kijk op diverse huishoudelijke zaken en ook op budgettering. Door de ervaring (ook in an dere plaatsen heeft zij spreek uren) is deze kennis nog aange vuld zodat zij anderen nu van advies kan dienen. Het eerste wat zij doet als iemand met pro blemen naar haar toe komt, is vragen alle inkomsten en uitga ven op een rijtje te zetten. Aan de hand daarvan kun je zien op welke posten mogelijk bezuinigd kan worden. De post Voeding en Huishoudgeld blijkt sterk te variëren, van gezjn tot gezin. Om een beeld te krijgen van hoe de bedragen in die sec tor verdeeld worden, raadt zij haar cliënten altijd aan, alles re gelmatig op te schrijven. „Het is heel vervelend werk", zegt zij daarvan, „maar het is de enige manier". Een gewoon schrift en een pen is daarvoor al genoeg en dikwijls komen er wel dingen uit die geschrapt kunnen .worden. Er zijn ook mensen die het hele overzicht op inkomsten en schulden kwijt zijn. Samen met hen zet je de za ken dan op een rijtje, waarbij het vaak nodig is dat zij een of meer keren terugkomen. Als blijkt dat een schuldsane ring nódig is, wordt er con tact opgenomen met de G.S.D. „Adviseren en bemiddelen dat is het enige dat wij kun- 8CHIEDAM Bewoners van de Stadhouderslaankwartier hebben gistermiddag afscheid genomen van hun melkman B. Achterberg. De heer Achterberg die 28 jaar bij regen en wind en uiteraard bij zonneschijn de melkproduk- ten heeft bezorgd wordt 65 jaar en gaat met pensioen. Drie bewoners van het Stad houderslaankwartier de dames Bool, Kamstra en Kersten heb ben het initiatief genomen om melkman Achterberg en zijn echtgenote te bedanken voor de diensten en daarom waren de bewoners van dit Stadhou derskwartier gistermiddag naar het MCM de Groothuis aan de Stadhouderslaan gegaan om daar Achterberg te huldigen. Voor het echtpaar Achterberg kwam deze bijeenkomst als een volledige verrassing, een bij eenkomst die erg gezellig was en waarbij aan de scheidende melkman geschenken werden aangeboden. Krijgt Jeanne nu alleen pro bleemgevallen te verwerken op haar wekelijkse spreekuur op de woensdagmorgen? „Nee hoor", er zijn ook simpele vra gen over inkomensbesteding. Van: „kan ik op basis van mijn inkomen een auto kopen, of een huis". Dat is een kwestie van een op zet maken, waarbij ik moet aan tekenen dat de meeste mensen wel bereid zijn zich in de schuld te steken voor een dergelijke aanschaf. Of er komen vragen over hoe een duidelijk inzicht te krijgen in het inkomsten- en uitgaven patroon. In dat verband is het wel aardig te weten de Huis houdelijke Voorlichting in sep- teer wil starten met een nieuw initiatief: een budgetterings cursus. In 3 ochtenden zal een aantal onderwerpen behandeld worden. „Uitkomen met inkomen" blijkt voor veel mensen best een moeilijke opgave te zijn, en daarom hopen Emmy Smit leidster van de Huishoudelijke Voorlichting, en Jeanne van Zeggeren dat er veel belangstel lenden voor deze kursus komen opdagen. Met het aankaarten van „kost geld, kleedgeld, en zakgeld" maak je altijd veel tongen los, weet Jeanne. Ook in deze kursus zal ze de nadruk leggen op: uitgaven opschrijven, zodat je weet waar hét geld blijft. Pas klare budgetten opstellen kan zij niet. Elk gezin is weer an ders, dus we kunnen alleen op weg helpen. Soms kom je wel overduide lijke dingen tegeil zoals een verhoudingsgewijs gek hoge energierekening. Dan moet je gaan uitpluizen, hoe dat komt, en daar kan dikwijls leuk op bespaard worden. De adviezen van de butgetvoor- lichtster zijn er voor ieder een, en wat belangrijk is: zij kosten niets. En dat is nog al tijd het eerste verdiend! Het Nieuwe SCHIEDAM „Ontwerpen voor de Industrie" is het onder werp van een tentoonstelling die in het Stedelijk Museum van 25 juni tot 8 augustus wordt gehouden. Naast een kort overzicht van de geschiedenis van het industriële ontwerp ligt het accent in deze tentoonstelling, die werd sa mengesteld door Wim Crouwel, Gertjan Leuvelink en Louis 'Lucker en vorm gegeven door het ontwerperscollectief 2D3D te Den Haag, op de hedendaagse industriële vormgeving. In deze periode wordt naast Co bra ook de Japanse heden daagse kunst uit eigen collectie getoond. Lest in de nieuwste Opel Kadett. Volledig gediplomeerd instructeur Prof. Kam. Onneslaan 185 Telefoon 264174 b.g.g. 375516 SCHIEDAM Op zaterdag 24 juni houdt de speelotheek „Ik- kie" een rommelmarkt op het Museumplein. Deze rommel markt duurt van tien tot 17 uur. Belangrijke tijden voor mannenkoor Orpheus Nefkens occasions zijn altijd tot Nefkens Eurodam B.V. en met gekeurd en met Bovag- garantiebewijs voor extra zeker- Fokkerstraat 576, heid. Schiedam, telefoon 010-622022

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1