De Rijnmondse recreatiedag-en zullen 't u leren Recreatiebus rond Brielse Maas op zondagen een unieke ringlijn RANDSTAD-EDITIES VERSCHIJNEN IN HET GROOTSTE DEEL VAN ZUID-HOLLAND. 35 EDITIES. WEKELIJKS TOTAAL OPLAGE 1 MILJOEN. Miljoenen Golfbazen Speciale dagen 't Is maar een weet, wat een recreatieschap als de Oude Maas te bieden heeft. De Brielse Maas, de Bernisse, de Rhoonse grienden tot en met het surfparadijs van het uitge strekte Oostvoornse Meer, het ligt er allemaal voor het grijpen. En vooral, het is weer eens heel wat an ders dan gewoon zand, zee en strand. Geen geld en toch geen zorgen. Zet eens die stap, ontdek er je eigen plekje. En toch wil het er maar niet in bij de mensen, bij de massa, dat ze zo dicht bij huis die openluchtre creatie op grote schaal maar voor het opscheppen hebben. Als je de stap maar eens durft te zetten. „Dichtbij ligt wat groot schaliger recreatie zo voor het oprapen" schalt het dan door de bus" uit de mond van de Rijn mond- recreatiepromotors. Dit jaar was het weer zo ver. Een dagje uit, met die beroepsrecreatieplan- ners en natuurbescher mers van Rijnmond, waarvan André van der Louw de kersverse voor zitter is. De baas zelf kwam pas tegen het val len van de avond. Zijn agenda liet niet toe de hele dag zich met de bus vol pers, voorlichters van de 16 Rijnmond-ge meenten (die er veel geld in hebben gesto ken) én de lieve VVV-in- structies uit Vlaardin- gen, Schiedam en Rotter dam in de vrije natuur te verplaatsen. Over doen Zanddijk Allemaal te geef Surfen en ander watersportgenot op en langs 't Waaltje, onder Heerjansdam; dit pastoraal gelegen meertje in het recreatieschap de Oude Maas is uitgebaggerd en de daaruit gewonnen specie wordt nu gebruikt voor de aan te leggen geluidswal voor de afscheiding van het weelderige Oosterbos rond Ridderkerk. De Brielse Maas; volop gelegenheid voor watersport en oever-recreatie. De Brielse Maas vormt, tesamen met het Oostvoornse meer (het laatste specifiek voor surfers) een uniek gebied voor watersporters. In de Brielse Maas e.o. mag je bijv. met je boot 3 dagen ongehinderd en onbelemmerd blijven liggen voordat je vriendelijk wordt verzocht een ander plaatsje te zoeken. In de praktijk betekent dat dan, weer eens te gaan verliggen (Foto's openlucht-recreatie Rijnmond). Sport en spel Rijnmondvoorzitter An dré van der Louw; nog niet in recreatie-kledij, maar wél vast van plan om zich ook zelf te gaan ontspan nen in het voor hem nog onbekende Rijnmond re creatiegebied. Weet-ie zelf ook eens wat zijn voorgan gers reeds allemaal heb ben ontsloten, aangelegd en onderhouden... De recreatiebus, voorlopig nog op zondag, dus zeer exclusief... Nieuwe Stadsblad Weet u wat er allemaal aan openluchtrecreatie achter die smeerpijpen ligt ?- Nee dus! HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 29 JUNI 1983 PAGINA 17 als het tenminste zo heet - van Voorne-Putten moeten gaan. Eerst via het Oosterpark in Ridderkerk, dan naar 't Waal- tje, de Johannapolder door, de grienden in, de Brielse Maas verkennen, de caravans en de watersport zien opbloeien. En dan maar van ons, die hier een paar jaar geleden op een „voorlichtingsdag" onder Rijn mond-geleide doortrok, aanne men dat het er elk jaar mooier op wordt, lievelijker, of ruiger, groeizamer en konfortabeler. De miljoenen zijn hier in deze puur groene long van Rijn mond, met z'n vele pastorale plekjes en oevers voorwaar niet in het water gegooid. Maar dan wordt het nu toch echgt hoog tijd dat „de loop" per fiets of per auto, openbaar vervoer of per speciale recrea tiebus, er nu echt eens in komt. nigmaal naar dit alles terug. Verwacht van schrijver dezes verder geen nieuwe vingerwij zingen, want u moet het zelf allemaal maar weten, wat u bewust links wilt laten liggen bij het zoeken naar ontspan ning, een dagje de vrije natuur in, sport en spel. Zitten, zon en zoet of stout zijn; het kan er toch zeker allemaal. En een mens zou er gewoon moe van worden, die natuurlijke zaken van de eerste en heerlijkse orde als maar aan te moeten prijzen als een standwerker. Moest niet nodig zijn. Golfbanen, ware links voor de beginner, liggen zomaar langs de Brielse Maas en echt niet voor de happy-view, maar voor de gewone man die ook eens een balletje wil slaan, op een kooppie, voor een tientje en voor een vriendenprijsje staan je bekwame golfinstruc- teurs desgewenst ter zijde. Dat is er ook. Maar daar zijn ook nog de spe ciale kennismakings-recreatie- dagen. Gewoon even noteren: zater dag 25 juni: recreatiedag Briel se Maas. -zondag 17 juli: recreatiedag Oude Maas. -zaterdag 6 augustus: recreatie dag Oosterpark (Ridderkerk) en zondag 28 augustus: recrea tiedag Bernisse. De VVV's in de Rijnmond-ge- meenten weten er meer, zo niet alles van. We zouden nog hele verhalen kunnen doen; ons uitsloven u „naar de overkant" - mis schien al uw „eigen kant" op te krijgen. Verspilde moeite, want komt u hier niet op af, trekt u de komende dagen, weken en maanden daar niet voor uit, dan weet u in rond Holland gewoon niet wat u mist. Wat de boer niet kent... Het is er voor u neergelegd, onder- RIJNMOND Je moet het weten en je moet het er voor over hebben. Je moet het vooral leren ontdekken. Rijn mond, dat openbaar lichaam waarvan André van der Louw nu voorzitter is, wordt niet moe dit stuk kostelijke recrea tiegebied bezijden de rook en smook van een daardoor in een kwade reuk staand gebied aan de Botlekkant onder de aandacht te brengen. Een nog onontdekt recreatiegebied, bij het grote publiek dan. De liefhebbers van puur natuur va ren er wel bij. Ze hebben al lang ontdekt dat je ook dicht bij huis, onder de rook van Rotterdam te voet, te fiets en te water een stuk openluchtrecreatie onder handbereik hebt om van te watertanden en te likkebaarden. Zijn voorganger Oele fietste een paar jaartjes geleden wel letterlijk de rit uit, maar stond van huis-uit al wat dichter bij de natuur. Van der Louw moet het allemaal nog ontdek ken. Toch wist-ie al wat hij miste en, zijn eigen woorden: hij zal op een even zonnig weekend als deze speciale excursiedag het binnenkort met zijn eigen familie nog even dunnetjes over doen. Hij zou dan eigenlijk in gezel schap van Gerard de Vries hoofd van het recreatieschap - Want anders krijgt die scepti cus, die ook in de bus zat, toch nog gelijk met z'n: „Tja, je kan ook zeggen als de mensewn niet willen komen, tegen beter weten in, dan hebben de mil joenen die in de ontwikkeling van die gebied zijn gestopt toch nog van weinig waarde afgeworpen". Recreatieschap de Oude Maas? Ja, daar is al voor 4 of 5 mil joen aan onderhoud in gaan zitten. Het is het echt allemaal waar, als u en ik er maar op af willen komen, die bekende stap willen zetten. U en ik. Ik en mijn familie, vrouw en kinderen dus, weten het overigens wel. Niet te veel gezegd, dat we er inmiddels als kind aan huis zijn. Komt, eer lijk gezegd, ook wel een beetje omdat wij servers rijk zijn. Van die jongens met die zeil planken. Nou noem ik maar één dwars straat die ons menig weekend van dit Rijnmondse recreatie gebied doet genieten, met volle teugen. De Brielse Maas even goed als het Oostvoornse Meer, waar Gerard de Vries ons ook naar toe loodste, met gerecht vaardigde trots het gezelschap z'n „grote groene lint tussen Voorne-Putten" breed uitme tend. Terecht. Uitmondend in het Oostvoorn se Meer; 40 meter diep, niet schrikken, doen de amateur duikers daar ook niet. En je hebt hier het schoonste water, met het diepste „schoonzicht" liggen. Al lang en breed ontdekt ove rigens, bij de kenners, want zondagen waarop 2000 auto's langs het meer staan zijn al ge teld. Een 14 meter hoge zanddijk langs de noordkant is hier in aanleg; goed voor ruim een miljoen kubieke meter (overtollig) zand. Wordt straks beplant, vormt dan een natuurlijke bufferzone tussen meer, landschapsin richting en de geraffineerde pijpen van de olie - en - of chemische industrie verder op. We bedoelen maar, en we schreven het trouwens al zo veel eerder: er wordt daar rond de Botlek, rond de Ber nisse tot helemaal aan Zwijn- drecht toe, met grote zorgvul digheid en beleid ongerept of gerepte natuur met zorg omge ven en verder gekoesterd, uit gebouwd, opengelegd. Er rijdt een speciale recreatie bus, vanuit Brielle, je kan overal bijkomen, in komen en aankomen. Frissere lucht, zui verder water, puurder stukken bebost terrein en wat al niet meer, je hebt het allemaal on der handbereik. En het is - kom er tegen woordig nog eens om - alle maal te geef. Gewoon omdat de openlucht-recreatie van Rijnmond de zaak hiet net voor de geldkraan dicht slib- te, deze natuurlijke zaken zeer grondig hebben aange pakt. Samen met de 16 deel nemende Rijnmond-gemeen ten. Neem nou een koel en luchter registrerend en objektiverend man als het hoofd voorlichting van de gemeente Vlaardingen, de heer Spruyt, ook eens een dagje uit, met zijn eigen VVV- instructrices. Had er eigenlijk ook geen weet van wat daar aan de overkant van zijn woon- en werkplaats, zoveel natuurlijks voor het oprapen ligt. Nu wel, zijn dames ook. Die gaan - dan in civiel - nog me- houden; in oorsprong door de Schepper zelf, maar nu verder vervolmaakt en met goede smaak ingericht door de land- schaps - en recreatiedeskundi gen van Rijnmond. Verder, op dit moment, geen woord er meer over. Komt u niet, moet je het zelf maar weten. Misschien, heel misschien ko men we toch nog eens diep gaander op terug. Omdat een normaal mens tenslotte een ander ook graag mee wil laten delen in wat gratis voor niks in z'n direkte nabijheid voor moois voor het oprapen ligt. Een laatste vingerwijzing: tij dens genoemde recreatiedagen wordt in genoemde gebieden een groot aantal spelletjes uit gezet, zoals bijv. ringwerpen, kegelen, droogskiën, volleybal, golven e.d. Meestal wordt er ook een groot springmatras opgezet. En voor de liefheb bers is er een fiets - of wandel tocht. Tijdens die recreatiedagen in de Brielse Maas en Ber nisse bestaat zelfs de moge lijkheid om (gratis) te leren plankzeilen en/of lanoën. En die recreatiedagen wor den begeleid door ervaren recreatiesport^eiders. We bedoelen maar, je wordt er nog desgewenst beziggehouden ook. In feite onnodig, want het hele gebied leent zich er bij uitstek toe om het zelf te gaan ontdekken. Doe het nou eens. Waarom moet u alle moois en goeds wat de natuur te bieden heeft nog voorgekauwd wor den. André van der Louw zei het zelf nog, wat rauw maar wel recht voor z'n raap: „de men sen zijn gek als ze hier niet op afkomen. Ze weten nog niet wat ze nog missen". Hij weet het trouwens zelf ook nog maar nauwelijks. Verschil tussen u en hem is alleen dat hij nu tenminste de stap gezet heeft en voor nemens is er nog vele voet stappen te gaan zetten. Ook een Rijnmond-voorzitter wil zich wel eens ontspannen en zich, in Rijnmonds vrije na tuur de ruimte gunnen. Voorlopig doen wij er ver der het zwijgen toe. U ziet maar! Als „opstapbus" of gewoon als bus voor „sightseeing" rond het Brielse Meer biedt de sinds kort speciaal inge legde „recreatiebus" een unieke mogelijkheid van openbaar vervoer. Het inleg gen van deze bus is een geza menlijke voorziening van het ministerie en van Rijn mond. Jammer, dat deze speciale bus alleen nog maar op zondagen rijdt; een zaterdagdienst zou het gebruik ervan ongetwij feld kunnen stimuleren. En dat is eigenlijk wel nodig ook. Nog te weinig recreanten heb ben dit speciale vervoermiddel waarmee je met de bekende strippenkaart terecht kunt al ontdekt. De speciale recratiebus heeft z'n beginpunt op het bussta tion van Brielle en voert via de haltes Zoom West, Krabbe- plaat, Kleiburg, Wijkse Slik en Kruiningerhorst terug naar het vertrekpunt. Een typische ringrijroute dus, waarmee men in een klein uurtje langs de mooiste plekjes rond de Brielse Maas rijdt. De bus rijdt om het uur acht van dergelijke ritten, tot en met augustus. Te verwachten, maar vooral te hopen valt, dat meer passa giers de mogelijkheden ervan zullen gaan benutten. Des te groter de kans om het volgend jaar deze speciale lijn ook op zaterdag beschikbaar te krij gen. Een tweede bus, die dan in tegenovergestelde richting rijdt behoort dan ook tot de mogelijkheden. Met name voor de bezoekers van het Kruiningerhorst zou dit een ware uitkomst en stimulans zijn om zich op deze mobiele wijze te verplaatsen. Dit recre atiecentrum in Oostvoorne is nl. de op een na laatste halte van de recreatiebus. Doch daar de recreatiebus een ringlijn is moeten die „gorsgangers" eerst de hele route rond de Brielse Maas meemaken om op het re creatiecentrum te belanden. Een uitkomst voor de recrean ten in het algemeen en de „ontdekkers van leuke plekjes en plaatsen" vormt deze rin glijn zeker. Stap er ook eens in, op een al dan niet verloren dag. Je ziet nog eens wat...

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 17