Schade aan uw auto DRIES Illllim Houdt Groeneveld voorogen Is een schaafmachine ook kunst? Clubhuis Oostwijk wegens verbouwing tijdelijk dicht Zolder St. Jorisdoele geen oefenruimte Kies Dries! Pa's voordeel! Za-zoe, 'n nieuwe kijk op de mode Hoe u bij Groeneveld op zachte lenzen harde guldens kunt besparen. Voorlichtster migranten weg urgerlijke tand zonwering schiedam Sonja Zimmerman: ook buitenlanders hebben behoefte aan gerichte voorlichting. Dries spoort elke vervorming op. Deukt vak kundig uit. Spuit in de juiste kleur met de beste autolak. Regelt zo u wilt de schade met uw verzekering. srrrna SPAANSEPOLDER 010-260199 Het Nieuwe Stadsblad Schiedam, Hoogstraat 73 SCHIEDAM Is een schaafmachine ook kunst? De „industrial designer" zal volmondig ja zeggen, immers: hij staat voor de creatieve taak een vorm te vinden voor het produkt dat de fabrikant graag op de markt wil brengen. En die vorm moet zowel de fabrikant als de consument aan spreken, en daarnaast nog voldoen aan eisen als duurzaamheid, bruikbaarheid en betaalbaarheid. Inspiratie Maastricht Fancy Fair Gebruikskunst, maar niet alledaags: industrial design in het Stedelijk. Een expositie die laat zien hoe nieuwe produkten vorm krijgen. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 29 JUNI 1983 PAGINA 3 ogen Joo9« autorichtspeciahst Bokelweg 100, 3125 AD Schiedam, tel. 010- 154540. Reeds 17 jaar uw vertrouwd adres voor alle tuinmeubelen Alleen topmerken van onverwoestbare kwaliteit staan bij ons in de showroom (200 m2) Geopend: van 8.30-17.30 uur Donderdag tot 21.00 uur, zaterdag van 10.00-16.00 uur Boteratraat 8-10 (achter de Hema) telefoon 267215 In het voormalige hoedenwin- keltje aan de Hoogstraat 23 is sinds kort jeans- en modezaak Za-Zoe gevestigd. Doet de naam aan een modestijl van enkele tientallen jaren geleden den ken, waarbij een kort opgeknipt kapsel één van de typeringen was, het interieur en de gepre senteerde kleding geven blijk van een vooruitstrevende kijk op het modegebeuren. „Belangrijk is bijvoorbeeld, dat spijkerbroeken en andere vrije- tijdskleding, tegelijkertijd met exclusieve modeartikelen wor den aangeboden. Spijkergoed en mode werden in het verle den te vaak als afzonderlijke dingen beschouwd. Denim, en ook sweatshirt-stof, is niet meer weg te denken uit wat mode wordt genoemd", legt boetiek houdster Lies van der Linden uit. „in onze winkel is dus naast jeansmerken als Ball, Cars, Club de France en Bobos plaats voor de collecties van bijvoor beeld Emanuelle en Espirt. Daarnaast staat exclusieve im port uit de Europese modecen tra op het programma. Zo doende wordt er gepoogd in Za- Zoe een assortiment met een enigszins eigen karakter te bie den, zonder dat de prijzen de pan uit rijzen". Lies van der Linden heeft er geen bezwaar tegen te verklap pen wat momenteel veelge vraagde modeartikelen zijp. „Naast katoenen zomerbroeken in verschillende kleuren, is er veel vraag naar hetzij supers trakke lichtgebleekte spijker broeken, hetzij superwijde spij kerbroeken. Opvallend is dat in de super- wijde modellen de rits vaak vervangen is door knopen, en dat er een riem gebruikt moet worden om de broek aan te rij gen. Daarnaast is kleding van „jogging-stof" veel gevraagd". Wie met Lies van der Linden wil praten over eigentijdse mode is welkom bij Za-Zoe. Nietmee doorrijden, I ma^r snel langs WCC. U krijgt 'n leenauto mee. I Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- 1 straat 15. A f f Tk I Schiedam ViiÜf LID - FOCWA 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Pnvé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 11-2-83 Het contactlenssysteem van Groeneveld maakt dat mogelijk U bespaart al f 130.- bij aanschaf van originele Bausch Lomb con tactlenzen. Bovendien zijn alle controles gratis. Bij nabestelling bespaart u nóg eens f 120.-. tl ziet, meer dan 250 harde Nederlandse guldens totaal. Zachte lenzen/veilige lenzen. Daar zijn intussen alle lensdragers van over tuigd. Ze blijven goed op hun plaats en de irri tatie die bij harde lenzen vaak optreedt blijft achterwege. Bovendien went men gemakkelijk aan zachte lenzen zodat ze meestal binnen 1 week de gehele dag gedragen kunnen worden. Maar omdat zachte lenzen door de inwerking van het traanvocht op den duur minder helder worden is vervanging na 1 '/2 jaar meestal noodzakelijk Daarom riepen de Gilde opticiens (33 over Nederland verspreid) het abonnements systeem in leven. En... Groeneveld is een Gilde Opticien. Prijsgarantie staat zwart op wit. üw recht op deze hoge korting en op gratis controle krijgt u zwart op wit op het Optiek Gilde Garantie Certificaat. Dat certificaat is geldig bij alle 33 Gilde Opticiens. Veilig en voordelig lenzen kopen plus: de zekerheid dat u altijd heldere lenzen hebt op de juiste sterkte. Dat biedt u het contactlens- systeem van Groeneveld. Aangesloten bij het Voor zekerheid en service, de Gilde -Opticien. Industriële ontwerpen in Stedelijk Museum Hoe een nieuw produkt tot stand komt laat de expositie „Ontwerpen voor de indus trie" zien, die tussen 25 juni en 7 augustus te bezichtigen is in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Te zien zijn ongeveer 120 indus trieel vervaardigde produkten, variërend van wastafels, schrijfmachines en copieerma- chines tot landingsboten en zelfs auto's. Voor dit onderwerp bestaat niet alleen bij het publiek een groeiende belangstelling. Ook de fabrikant wordt ged wongen zijn mening over de industrieel ontwerper aan te passen, en wel door de toene mende concurrentie uit het buitenland. Een goed ontwerp is voor een produkt van doorslaggevende betekenis. Het werkt inspire rend, en straalt optimisme uit. Het schept ruimte voor nieuwe ontwikkelingen en stimuleert de industrie. „Industrieel ontwerpen" is dus een vak dat zich bevindt ergens tussen kunst, techniek en eco nomie. Omdat produkten voort- Daniëlla, d.v. Schipper-Kem- ming. Richard, z.v. Rebers-Harte. Dirk A. C. z.v. van Eijk- Schruer. Johannes T. z.v. Beukers-van Donge. Audrey M. d.v. Bouva-Hiwat. Marcus A. J. z.v. Bravenboer- Ekel. Martin, z.v. de Jong-Stolk. Pim, z.v. Hessel-van der Zwaan. Hugo A. z.v. Faasse-Potters. Wouter J. z.v. Gerritsen-Velle- koop. Elisabeth M. d.v. Timmers-den Brinker. Danny A. J. z.v. van den Luit- gaarden-van Gelderen. Cynthia C. d.v. Groeneveld- van Neck. Drifa, d.v. Ajarray-Ajarray. Timothy R. z.v. Kooijman-So- zef. Cynthia E. d.v. Meerman- Booster. Jessica, d.v. Molendijk-van Strijen. ONDERTROUWD A. F. Donkers, 24 jr. en M. Groot, 20 jr.; C. Groenendaal, 25 jr. en M. Dijksma, 22 jr.; B. de Jong, 28 jr. en J. A. M. Wis- kerke, 22 jr.; J. H. van der Linden. 27 ir. en A. A. M. van J. A. J. M. Verbiest, 18 jr. en D. D. van den Berg, 20 jr.; A. W. van Rutten, 28 jr. en K. E. Otter, 23 jr.; J. van den Hon- del, 31 jr. en A. Dudas, 28 jr.; J. Dijkstra, 29 jr. en P. C. Janse, 20 jr.; H. W. van der Lelij, 21 jr. en A. Rodriguez Domin- guez, 19 jr.; R. R. M. van Hek, 24 jr. en M. van der Horst, 19 jr.; P. A. Dubbelman, 33 jr. en N. A. Los, 30 jr.; G. Konings, 27 jr. en H. W. Verboom, 27 jr.; H. J. C. Slijt, 27 jr. en J. T. Weber, 22 jr.; W. L. F. P. Leij- endekkers, 34 jr. en C. A. M. van der Sloot, 39 jr.; C. Han- selman, 36 jr. en I. J. Remans, 26 jr.; P. Stolk, 29 jr. en J. Be rends, 27 jr.; J. C. T. van Hees, 25 jr. en J. C. Snijders, 24 jr.; F. W. P. van Hengst, 25 jr. en A. A. M. de Koster, 20 jr. OVERLEDEN T. L. J. Talle, man, 94 jr.; A. H. Steenvoorden, vr., 91 jr., geh. gew. met J. H. Eilers; H. V. van Loon, man, 67 jr.; J. van Dooren, vr., 72 jr., geh. gew. met J. den Boer; R. J. Doorne- veld, man, 73 jr.; W. Vorsten- bos, man, 58 jr.; C. van den Hoek, man, 59 jr.; A. M. van Buijtenen, vr., 88 jr., geh. gew. met W. H. Weber; J. Winkel man, man, 80 jr. durend aan vernieuwing onder hevig zijn, wordt van de ont werper een grote dosis creativi teit gevraagd. Het aardige van de tentoonstel ling is dat deze de opvattingen toont die verschillende landen er op na kunnen houden over de uiteindelijke vormgeving van een bepaald produkt. Behalve 13 Europese produkten die met elkaar worden vergele ken, treft de bezoeker nog eens zo'n honderd voorwerpen aan die uitmunten door hun hoge graad van vindingrijkheid en technische, maatschappelijke, milieuvriendelijke of estheti sche kwaliteiten. Om het beeld compleet te ma ken wordt ook een overzicht gegeven van de historische achtergronden die leidden tot het ontstaan van deze kunst vorm. De tentoonstelling hangt samen met andere aktiviteiten die in oktober dit jaar in Maastricht tiviteitenseizoen laten vooraf gaan. Er zal een programma sa mengesteld worden van kermi- saktiviteiten tot (poppen)theatervoorstellingen voor kinderen en volwassenen. Er zullen stands te vinden zijn van allerlei wijkorganisaties. Lekkere drankjes en hapjes moeten de feeststemming kom pleet maken. Dit jaar zal tijdens de openings- fancy-fair ook een rommel markt georganiseerd worden. De opbrengst komt ten goede van alle klubhuisaktiviteiten. Voor deze rommelmarkt zoekt clubhuis Oost nog oude spullen. Spullen kunnen maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en tot de zomersluiting ook woensdag- en vrijdag avond tot 21.00 uur in klup- huis Oost, Gallileistraat 86, worden afgegeven of na afs praak met jongerenwerker Nico Curfs, tel. 735435, wor den opgehaald. Eijk, 25 jr.;" H. W. J. M. Val ken, 52 jr. en A. W. Eier, 46 jr.; H. H. A. van Veer, 35 jr. en M. J. van der Bil, 35 jr. GETROUWD SCHIEDAM De Vereni ging Popoverleg is woedend op wethouder Herman Post hoorn omdat deze na vier jaar praten en beloven zijn toezeggingen niet kan of wil nakomen. Het Popoverleg, waarin een groot aantal pop groepen zijn vertegenwoor digd, zou de beschikking krijgen over de zolder van de St. Joris Doele aan het Doeleplein, om daar te repe teren, maar dit gaat niet door. De Schiedamse muzikanten hebben de gemeente al door tal loze akties gewezen op het ge brek aan geschikte oefenruim ten. Om aan hun wensen tege moet te komen besloot Post hoorn in 1980 een begin te ma ken met de verbouwing van de St. Joriszolder. Voltooid zal dit werk niet worden: bij de „Tweede ombuigingsoperatie bestaand beleid" (ambtelijk jar gon voor „bezuinigingen") werd deze post uit de begroting ge schrapt. Als troostprijs wil Posthoorn de popmuzikanten nu tien klaslo kalen, verspreid over een aan tal scholen in de stad, als repeti tieruimte aanbieden. De jeugd zou daar echter niet overdag, doch enkel 's avonds terecht kunnen. Het Popoverleg vindt dat aanbod volstrekt onvol doende. Bovendien hebben de jongeren geen zin, nog eens een aantal lange vergaderingen bij te wo nen over de ruimteverdeling. „Tijd en geldverspilling" noe men zij dit hernieuwd overleg. Zij voelen zich door Posthoorn aan het lijntje gehouden. In de gemeenteraad vroeg Ul- ferd Bruseker (CPN) maandag aandacht voor dit probleem. Hij noemde Posthoorns handels wijze „godsgeklaagd". Volgens Bruseker kan de verbouwing van de zolder ook met weinig i geld worden verwezenlijkt. „Zolang Gemeentewerken zich er maar niet mee bemoeit, want dan krijg je een zolder met gou den muren", aldus de CPN- fractievoorzitter in een toelich ting. Bruseker zou het liefst zien dat i de leden van de popgroepen zelf de St. Jorisdoele opknap pen. Dat zou volgens hem de kosten aanmerkelijk drukken. Posthoorn gaf toe dat de weg naar adekwate oefenruimten „lang en moeilijk begaanbaar" was. Als de vereniging Popo verleg mocht besluiten, het aan bod van de klaslokalen af te wijzen, wil Posthoorn alsnog proberen de St. Jorisdoele ge bruiksklaar te maken. SCHIEDAM Vanaf 15 juli zijn er gedurende 7 weken geen aktiviteiten in clubhuis Oost met uitzondering van de vakantieaktiviteiten voor kinderen en tieners. In deze pe riode zullen medewerkers de nodige opknap- en schoon- maakwerkzaamheden verrichten. worden gehouden onder de titel „Maastricht Industrial Design '82-'83". „Ontwerpen voor de industrie" reisde via Apeldoorn, Eindhoven, Gouda, Utrecht en Groningen naar Sch'edam. De expositie kwam tot stand op initiatief van het Bonnefanten- museum in de Limburgse hoofdstad. Het ministerie van Economische zaken, de Provin cie Limburg en enkele bedrij ven verleenden de nodige subsidies. Bij de tentoonstelling hoort een boek dat bij Wolters Noordhoff verschenen is, onder de gelijk namige titel, met als toevoeging „Nummer 1" Niet onwaar schijnlijk is dus dat de expositie de komende jaren nog vervol gen krijgt. Het museum is dagelijks geo pend van tien tot vijf uur. Op zondagen kan men er terecht tussen half één en vijf. Toegang gratis. SCHIEDAM Buro Voor lichting wordt met ingang van 1 augustus of 1 september tijdelijk afgeslankt. Sonja Zimmerman, speciaal belast met de voorlichting aan de buitenlandse inwoners van Schiedam, verwisselt rond die tijd van betrekking. Zij heeft, een baan aangenomen in haar woonplaats de gemeente Leiden, waar zij beleidsmede werkster emancipatiezaken wordt. Ook in de sleutelstad zal haar werk uitsluitend op de mi granten betrekking nebben. In Leiden gaat Sonja Zimmerman een onderzoek doen naar de emancipatie van de buiten landse vrouw. Sonja Zimmerman heelt be trekkelijk kort voor de ge meente Schiedam gewerkt: iets langer dan een half jaar. Zij werd aangesteld op een initia tief van toenmalig burgemees ter Te Loo, die vond dat de vele buitenlandse Schiedammers recht hadden op voorlichting in hun eigen taal. Een groot deel van Sonja's werk bestond dan ook uit het letterlijk vertalen van het gemeentelijk beleid in het Turks en Arabisch. Sonja Zimmerman zegt in 2 weken van de schoolvakan ties, zullen er vakantieaktivitei ten voor kinderen en tieners plaatsvinden. Het programma van de vakantieaktiviteiten, waar nu nog aan gewerkt wordt zal tijdig bekendgemaakt wor den. De week van 2o augustus tot 3 september is gereserveerd voor de laatste voorbereidingen van de zaterdag 3 september te or ganiseren openingsfancy-fair. Net als andere jaren willen me dewerkers van clubhuis Oost een feestelijke gebeurtenis aan de opening van het nieuwe ak- i Er moet nogal het een en ander gebeuren. Meestal gaat het om eenvoudige klussen, maar om dat er anders niets van komt worden de aktiviteiten tijdelijk gestaakt. Er is een hele waslijst van werkzaamheden variërend van het opruimen van maga zijnruimtes tot het bouwen van een schuurtje op het binnen plaatsje. Tieners hebben al een start gemaakt met het oprui men van het binnenplaatsje. Wijkbewoners die zich verve len en mee willen helpen zijn van harte welkom. Jongeren werker Nico Curfs heeft een overzicht van de geplande werkzaamheden. Gedurende deze periode is het clubhuis 2 weken helemaal gesloten, namelijk van zaterdag 23 juli tot maandag 8 augustus. Vanaf maandag 15 augustus tot zaterdag 27 augustus, de laatste Schiedam een prettige tijd ach ter de rug te hebben. „Ik ga in ieder geval niet weg omdat het werk me teveel wordt," aldus de voorlichtster. „Wel moet ik zeggen dat het niet meevalt in halve dagen zoveel werk te ver zetten. Je bent voortdurend in tensief bezig." Volgens Sonja bestaat er onder de migranten duidelijk een grote behoefte aan gerichte in formatie in hun landstaal. Ook de gemeente schijnt dit te besef fen, want de funktie van Sonja Zimmerman wordt na haar ver trek niet opgeheven. In afwachting van een opvolger blijft buro Voorlichting door twee full-timers bemand: Theo Reijman en Bas van Bochove. i Popoverleg woedend op Posthoorn

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 3