'n Kijkje in het klinisch chemisch laboratorium ^Samen vérder Koopkracht Badgasten zonder kleren naar huis Sluroerliike Itand Wie wordt bruid van de maand? Vervolg van voorpagina ZAKEN VIZIER zonwering schiedam Het Nieuwe Stadsblad Roeien SCHIEDAM „Het bloed was goed, zei de dokter". Achter dit on schuldige, in gesprek ken over ziek zijn en beter worden altoos te rugkerende zinnetje, gaat een hele wereld schuil: die van het kli nisch chemisch labora torium, waar bepaald wordt of iemands bloed inderdaad goed is. SCHIEDAM Het liep allemaal weer gesmeerd tijdens de mini-kermis van zomer-Jeugdland 1983 die onder grote publieke belangstelling maandag van start ging. Wel was het even wen nen aan de winderige frisheid na de geweldige duikeling die de thermometer doormaakte, over igens tot ieders genoegen. Het Nieuwe Stadsblad Postbus 257 3100 AG Schiedam Stolling Aanstaande bruidsparen Centrifuge Geneesmiddel HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 20 JULI 1983 PAGINA 3 i Ome krant mikt vandaag op Reeds 17 jaar uw vertrouwd adres voor alle tuinmeubelen Alleen topmerken van onverwoestbare kwaliteit staan bij ons in de showroom (200 m2) Geopend: van 8.30-17.30 uur Donderdag tot 21.00 uur, zaterdag van 10.00-16.00 uur Boteretraat 8-10 (achter de Hema) telefoon 267215 TV RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513" INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 11-2-83 Mini-kermis Jeugdland draait op volle kracht ,.s v Judith valt onder de meesterlijke slagen van Mustafa. Chef-kabinet PQIET Drenth, met de coördinatie belast, kan nog niets zeggen over de inhoud van het gemeentelijk pro gramma: „De plannen liggen klaar, maar ze kunnen de pan nog niet in. Het hangt er maar helemaal van af of de bestrating van de Broersvest die dag ge reed is. De RET zegt van wel. Hopelijk gooit de bouwvakva kantie geen roet in het eten". De secretaris van de winke liersvereniging A. Hees, houdt evenwel als streefdatum de 17e aan. Maandag zal hij Drenth de finitief uitsluitsel geven welke zaterdag wordt uitverkoren: dan moet het antwoord van de „Stars 45" binnen zijn. Inmiddels is ook Ruud Pillard bezig een feestje in elkaar te zetten, in samenwerking met de winkeliers van d r' ogstraat. Hier wordt de heringebruikne ming van de Appelmarktbrug gevierd, en een groot deel van het nog niet ingevulde programma zal zich daarom afs pelen rond de Lange Haven. Eveneens in het teken van het water staan de „Schiedam Roeit" wedstrijden die het zee- kadetkorps Jacob van Heems kerk op 17 september houdt. Kortom, een drukte van belang wordt het die derde zaterdag van september in de Schie- damse binnenstad. Geen van de organisatoren vindt dat zij el kaar beconcurreren. „Er is niets aan de hand als we de program ma's een beetje op elkaar afs temmen", vindt Ruud Pillard. Hoe goed is het bloed? GETROUWD H. C. Wagenaar, 26 jr. en A. Oosting, 29 jr.; D. Holleman, 26 jr. en G. A. M. Sosef, 21 jr.; J. C. D. Blom, 28 en A. P. J. van den Berg, 23 jr.; R. Adjami, 27 jr. en I. J. G. M. van Nuland, 27 jr.; J. M. L. Vermeulen, 37 jr. en R. Paiman, 25 jr; L. L. Kamp, 25 jr. en M. Klepke, 22 jr.; J. D. de Bruin, 24 jr. en C. van Amerongen, 24 jr. SCHIEDAM De zomerse temperaturen van de afgelopen weken hebben ook bij niet- zwemmers de belangstelling voor Bad Groenoord gewekt. Dagelijks komen bij de politie meldingen binnen van badgas-, ten die na het zwemmen hun eigendommen vermissen. Som migen moeten zelfs zonder kle ren de thuisreis aanvaarden. Behalve fietsen worden in en rond het zwembad veel kle dingstukken en tassen gestolen. De lijst van vermiste voorwer pen maakt verder gewag van schoenen, horloges, tassen, sleu tels en sieraden. Op de parkeer plaats zijn een aantal auto's van hun wieldoppen ontdaan. Volgens de politie is het raad zaam dat zwembadbezoekers zo weinig mogelijk persoonlijke ei gendommen meenemen. Over igens heeft men niet de indruk dat er sprake is van georgani seerde diefstallen. GEBOREN Said, z.v. El Mimouni-Azdufle. Lennaert D. z.v. Kuijpers-de Blieck. Noortje R. d.v. Poot-Noort. Erik A. z.v. Siebel-van Oijen. Adrianus, z.v. van Rijswijk- Minnaard. Emine, d.v. Kilig-Fikirlibas. Petrus C. z.v. Verkroost-Oos- terberg. Niels, z.v. Ooms-Kuhn. Stefan, z.v. de Koning-de Nijs. Lionel D. z.v. Francis-Tiche- laar. Nancy, d.v. Raaijmakers-Bur- ger. Sanne, d.v. Abeln-Genemans. ONDERTROUWD A. Bhaggoe, 25 jr. en O. Bhag- wandin, 17 jr.; A. Bröling, 25 jr. en J. Janse, 22 jr.; J Levy, 27 jr. en M. A. Schot, 23 jr.; J. Ribbe, 25 jr. en A. Bosman, 21 jr.; J. J. Roos, 36 jr. en P. L. Noija, 24 jr., T. J. A. H. E. Wil- lems, 26 jr. en E. Goudappel, 24 jr.; C. van Loopik, 58 jr. en J. J. Regeer, 55 jr. werd zelfs boeiend toen de nodige stoere knapen op de balk verschenen om elkaar met forse dreunen in het water te meppen. De wedstrijd op de home-trai ner sloeg ook aan bij de jeugd waarvan meisjes en jongens zich in het zweet pedaleerden om maar een scherpe tijd neer te zetten. Een ludieke variant werkte averechts. Hier kreeg de win naar een waterdoop te onder gaan, iets wat niet door iedere coureur werd gewaardeerd. Die wrevel verdween echter toen een plas water tot een plasje werd gereduceerd. De niet meer weg te denken poffertjesbakkerij verscheen met een nieuwe mobiele kraam, gemonteerd op een bakfiets. De produktiecapaciteit was weliswaar toegenomen met een bakplaat met 140 doppen, maar toch konden de dames het niet bijgebakken krijgen. Druk gebruik werd ook ge maakt van het rijden op cross- fietsen en hobbelfietsen. Na af loop bleek één van deze grap pige vehikels te zijn verdwe nen. De springmatras was weer druk bevolkt en ook de draaimolen draaide onafgebroken. De wat rustiger kinderen sloegen ters tond aan het schilderen. Twee beeldschone zeemeermin nen reikten de gebruikelijke zonnekleppen uit. Hieraan be stond echter weinig behoefte. Wel aan het spelen met de Jeugdland-ballonnen, die op de krachtige wind aan hun draden rukten. Artistiek onderdeel was het arrangeren van bloemstuk- jes waarvan menig kind er een naar huis kon nemen. Bij de nodige attrakties wa ren door de kinderen leuke prijsjes te winnen. In het spel, stokjes vangen, leeftijd 5 tot 9 jaar gingen deze prij zen naar: 1. Riny Punt; 2. Rony Broekhuis; 3. Dafne van Bodegom. Leeftijd 11-14 jaar: 1. Rico van Eijkel; 2. Sandra Roctor; 3. Sander van Eek. Maxi sjoelbakken: 1. Je roen Menks; 2. Rachid Ba- nani. Jeugdlandbaas Joop van Broekhoven geeft het startsein voor de „wielerwedstrijd" tussen wethouder Luub Hafkamp en hoofd jeugdzaken Ben Hakkenbroek. Twee waternimfen zagen Jeugdland van de zonnige zijde. Zoals ieder ziekenhuis heeft ook het Schielandziekenhuis een dergelijk laboratorium. Per dag worden er zo'n 300 tot 400 bloedmonsters onder zocht. Alles begint met een prik in de ader. Is het buisje eenmaal met de rode vloeis tof gevuld, dan beginnen pe perdure computers hun werk. SCHIEDAM Het in de dorps kom van Kethel nu elf jaar ge leden door Gerard Gommel op gezette levensmiddelenbedrijf „Kethel" heet voortaan „Koop- Kracht". Dit middenstandsbedrijf, geves tigd Kerklaan 5 mengt zich nu op geduchte wijze in de allom heersende grote prijzenslag en heeft zich hiervoor terdege ge prepareerd. Een uitermate scherpe prijsstel ling van het totale levensmid delenpakket, waarvan het einde nog lang niet in zicht is, is het bewijs. Voor de start heeft zich een al gehele reorganisatie voltrokken van het interieur, zo ingericht dat de huisvrouwen alles kun nen vinden wat ze aan levens middelen en ander huishoude lijke artikelen nodig hebben. Ingebouwd zijn een aparte sla- gerij-broodbakkerij met aan verwante produkten maar te vens een afdeling groenten en fruit plus een zuivelhoek. Het viertal mag doorgaan als een sieraad voor „Koop- Kracht" waar overigens alle be kende merkartikelen op welke gebied dan ook tot het assorti ment behoort. Ook de Sport- shop, beheerd door de bekende oud-sportman Piet Romeijn mengt zich in de nu ontbrande prijzenslag. Wekelijkse voordeel-aanbiedin gen doen het koop-profijt nog toenemen. Openingstijden van „Koop-Kracht" zijn: dagelijks van 8.45 t'm 18.00 uur. Zaterdag tot 16.00 uur. Op de woensdag middag is het bedrijf gesloten maar geopend is men op de koopavonden. Het telefoon nummer is: 010-702338. Klinisch-chemicus D. A. van Dam toont een van de hon derden bloedmonsters die dagelijks door zijn handen gaan. Kinderen en ouders amu- al bij het kijken naar het seerden zich kostelijk alleen grote waterspektakel. Dit De poffertjesdame kon het niet aangebakken krijgen... opsturen naar „Samen Verder" Uw trouwfoto komt mis schien op de speciale bruids- pagina en wat belangrijker is, u ontvangt dan ook 200,- aan waardebonnen, te besteden bij de deelnemende ad verteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, 1 maal per 14 dagen op vrijdag in Het Nieuwe Stadsblad. Klinisch-chemicus D. A. van Dam schat dat in zijn over twee panden verspreide laborato rium voor „enkele miljoenen" aan dergelijke apparatuur staat opgesteld. Maar daarmee kan dan wel in luttele minuten een bloedmons ter worden geanalyseerd, en dikwijls leidt die snelheid tot besparingen. Immers, hoe snel ler iemands ziektebeeld is be paald, hoe vlotter de arts kan beslissen of opname noodzake lijk is, ook de keuze van het juiste geneesmiddel wordt op die manier vergemakkelijkt. Hoe gaat zo'n bloedonderzoek nu in z'n werk? Om dat te weten te komen volgt hier een kleine rondleiding door het klinisch chemisch labora torium van het Schielandzie kenhuis. In het laboratorium zijn in het programma een zestigtal bepa lingen, die alle bijna dagelijks uitgevoerd worden. Daarnaast wordt regelmatig bloed ter ana lyse naar andere laboratoria verzonden. Bloed bestaat uit bloedcellen en bloedplasma. Het heeft de ei genschap dat het, wanneer het afgenomen is, na een tijdje stolt. Wil men nu het één en ander weten omtrent de bloedcellen, dan moet direct na afname een stof toegevoegd worden die voorkomt dat het stollingspro ces op gang komt. Deze toegevoegde stof mag geen invloed hebben op de vorm of andere eigenschappen van de bloedcellen. Ook het stollings proces kan bestudeerd worden en ook daarvoor is ongestold bloed nodig. Voor zo'n stollings- onderzoek wordt meestal een andere stof toegevoegd dan voor analyse van de bloedcel len. Het stollingsproces kan daarna volledig onder controle beke ken worden. Zowel de analyse (ook koperen, zilveren - en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart Winkclit rse-rt taris Hees: „Wij trekken ons er niets van aan. De 24e is er weer een drumbandconcours en een to neelfestival. Als je daar reke ning mee gaat houden kom je nooit aan de beurt". van de bloedcellen als van de bloedstolling wordt uitgevoerd in het hematoiogisch laourato- rium. Ook de bepaling van de bloedgroepen gebeurt daar. In het eigenlijke klinisch che misch laboratorium wordt het merendeel van de bepalingen in serum gedaan. Het gestolde bloed wordt dan eerst gecentri fugeerd, waardoor het serum van de bloedcellen en de ge stolde eiwitten gescheiden wordt. Het serum is een vloeistof, die naast de niet gestolde eiwitten, ook vetten, mineralen en een aantal andere stoffen bevat. Over de samenstelling van bloed, zowel van gezonde mensen als van zieken, is veel bekend. Een van normaal af wijkend resultaat van een ana lyse kan het vermoeden van de arts op een bepaald ziektebeeld bevestigen of juist tegenspre ken. Zo kan een verhoogd glucosege halte van bloed op zuikerziekte wijzen, een verhoogd ureumge- halte kan wijzen op een slechte nierfunktie. Vaak echter kan een afwijkend analyseresultaat bij een aantal ziektebeelden voorkomen. Daarom worden ook vaak meerdere stoffen geanalyseerd. Sommige tumoren scheiden stoffen uit die in het bloed te recht komen. Een verhoogde concentratie van die stof kan dan de aanwezigheid van een dergelijke tumor bevestigen. Ook kunnen er stoffen in de bloedbaan terecht komen door dat een bepaald orgaan ontsto ken is of doordat een groot aan tal cellen van een weefsel aan afbraak onderhevig is. 6 Een groot aantal analyses wordt uitgevoerd om ziektebeelden uit te sluiten. Is de diagnose gesteld, dan kan door analyse van het bloed het verloop van de therapie ge volgd worden. Het aantal stof fen dat dan geanalyseerd wordt is meestal veel kleiner. De dosering van het geneesmid del wordt vaak bepaald op grond van de analyse van het laboratorium. Van sommige ge neesmiddelen wordt de concen tratie direct in het bloed be paald. Vaak echter worden stoffen geanalyseerd die normaal ook in het bloed voorkomen en waarvan de concentratie door de gebruikte geneesmiddelen beïnvloed worden. Tussen bloedafname en het ge ruststellende antwoord „het bloed was goed" ligt een lange weg met vele mogelijkheden. Het aantal bloedmonsters dat dagelijks ter analyse in een ziekenhuislaboratorium wordt aangeboden loopt in de honderden. Maar ook andere materialen als urine, feaces, maaginhoud en liquor wor den in het klinisch chemisch laboratorium geanalyseerd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 3