Nieuwe a Islamitische gemeenschap sterk verdeeld VANDAAG in deze krant Sportleiding geven met ABO certifikaat Bodemsanering kost gemeenten veel geld Dirigent zoekt bassen yy Stadsblad Onderzoek huizen rond Fabriplein Dubbelpaglna: SVV klaar voor de aftrap Winkeliers op de (llg)fiets Dirigent zoekt bassen wm Concours van standwerkers op 16 sept. VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1983 - NR. 62 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG Randstad-Edities, een combinatie van 35 lokale (t)huis-aan- huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1 miljoen exemplaren T.V. DEFEKT? RADIO ABA Rotte1 Mathenesserdijk 395, 010-765551. Kralingseweg 343, 010-524561. f SCHIEDAM - Door een conflict binnen de Turks-Islamitische Vereniging dat veel wegheeft van een kerkscheuring, wordt al een week lang de moskee op de Raam/Schiekade door een groep van naar schatting 30 moslims bezet gehouden. Deze groepering, een minderheid binnen de Ve reniging, heeft zonder de leden te raadplegen een nieuw bestuur benoemd. Het echte bestuur, dat de moskee onlangs aankocht, mag het gebouw niet betreden. Botsingen Sommige moslims houden zich afzijdig en zoeken steun bij hun gebedskrans ir "v 11 .-•.a# Lokaalvredebreuk Heftige disputen voor de ingang van de moskee hebben tot nu toe niets opgelost Cursus start in september UW AUTO WEER ALS NIEUW OP TUD AFGELEVERD EN NIET DUURDER DAN AFGESPROKEN. EN ALS 'T EEN FORSE SCHADE IS RIJDT U GRATIS IN 'N LEENAUT0 VAN WCC,WIE ANDERS. 010 - 260199 sr René Fons: toonkunstenaar in zijn nopjes. Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM Het opstellen van een vernieuwingsplan voor het gebied rond het Fa briplein in Schiedam-West is met ongeveer een maand ver traagd. Het bouwtechnisch onderzoek dat aan de plannenmakerij vooraf gaat, vergt meer tijd dan was voorzien. Hoewel het de bedoeling was, alle gegevens in september rond te hebben, kunnen de buurtbewoners pas in oktober een uitnodiging voor een in formatieavond verwachten. De gegevens over de bouw technische kwaliteit van de huizen in deze sector van het stadsvernieuwingsgebied West, zijn in september nog niet ge reed. Dit komt doordat de hui zen rond het Fabriplein afwij ken van de andere woningen in de wijk. Rond het plein zijn veel hui zen op palen gebouwd en om een goed inzicht te krijgen in de bouwtechnische kwaliteit willen de plannenmakers bij een aantal panden ook de fun damenten onderzoeken. Dit onderzoek zal duren van half september tot het einde van de maand. Autorijschool AAD VAN LEEUWEN Lest in de nieuwste Opel Kadett Volledig gediplomeerd instructeur Prof. Kam. Onneslaan 185 Tel. 264174, b.g.g. 375516 Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting SCHIEDAM Vanuit een woonhuis aan het Rozenburger plein is begin deze week een vi deorecorder gestolen. Het appa raat had een waarde van 2300 gulden, de dieven gingen niet met lege handen weg: zij namen ook een aantal bij de recorder behorende banden mee. De be woners missen bovendien en kele sieraden. De daders kwa men binnen via het balkon en een vernield venster. 'A- s m* Kerkscheuring" leidt tot bezetting van moskee Eind juli was sprake van een soortgelijke situatie, toen de afgescheiden groep de sloten van de oude moskee aan de Emmastmaat verwisselde en op die manier het bestuur buiten de deur zette. De Rot terdamse rechter moest er toen aan te pas komen om een eind te maken aan deze „staatsgreep". De sleutels moesten worden teruggeven en op last van een dwangsom mochten de bezet ters de moskee niet meer be treden. Enkele dagen later verhuisde de moskee, één van de laatste overeind staande panden in de Mariastraat, waar de stadsver nieuwing verder en verder oprukt, naar de Schiekade. Het transport van het interieur vond plaats onder politiebege leiding. Maar de koopakte was nog niet getekend, of er vond opnieuw een invasie plaats: de moskee werd gekraakt, en de wettige eigenaar kon er niet in. De raadsman van de Turks- Islamitische vereniging spreekt van „een zeer netelige situatie". Hij vermoedt dat de basis voor de tweedracht gelegd werd tij dens de Ramadan, het Islamiti sche vastenfeest dat enkele maanden geleden plaatsvond. „Traditiegetrouw kwamen ook dit jaar enkele imams over uit Turkije om de Ramadan bij te wonen", aldus de raadsman, Mr. M. J. J. A. Imkamp. Deze imams zouden door de Turkse regering worden uitge zonden om propaganda op gods dienstig terrein te bedrijven. Zij verbeiden een leer, aldus nog steeds de raadsman, die sterk politiek getint is en uitgaat van trouw aan de Turkse regering. Deze opvatting staat lijnrecht tegenover de sterk orthodoxe visie die veel islamieten van ouds hebben, en die op vol strekt a-politieke wijze hun ge loof willen beleven, Botsingen tussen aanhangers van beide richtingen kunnen dan niet uit blijven. Die botsingen zijn tot nu toe be perkt gebleven tot heftige dis cussies, die meestal op de stoep van het godshuis worden „uit gevochten". Onderwerp van gesprek is ook de subsidie (van naar verluidt 135.000 gulden) die de gemeente heeft verleend bij de aankoop van het pand. De groep islamie ten die in de minderheid ver keert, maakt aanspraak op een deel van dit bedrag. Om aan de bezetting een eind te maken, wilde mr. Imkamp woensdagmiddag de moskee la ten ontruimen. Toen hij arri veerde bleken de bezetters ech ter tijdelijk hun aktie te hebben opgeheven, zodat lokaalvrede breuk op dat ogenblik niet kon worden bewezen. Zijn voornemen om de politie in te schakelen moest de raadsman dan ook laten varen. „De zaak zit muurvast", zo concludeerde hij. Als enige mogelijkheid om het geschil op te lossen ziet hij een nieuwe stemming binnen de Turks-Islamitische Vereni ging, of wederom een kort ge ding. De Schiedamse overheid zal in elk geval niet als rechter optreden. De gemeente, zeer zwijgzaam over het geval, heeft enkel bemiddeld bij de aankoop van de moskee, en wil zich verder afzijdig hou den. De politie beschouwt de zaak als een kwestie die de Vereniging maar onderling moet regelen. Optreden zal de Wet pas als de openbare orde gevaar loopt. SCHIEDAM Bij de sportbeoefening hebben we te maken met mensen, groot en klein, jong en oud, man en vrouw. Iedereén is anders, wil iets anders, doet iets anders. Daar door reageert ook iedereen anders, geen mens is gelijk. En toch ze willen allemaal sporten. Wie het leuk vindt deze verschillende mensen in de sport te begeleiden, kan daar voor een opleiding gaan volgen. De sportbonden verzorgen opleidingen voor het leren lei ding geven in de sport. In de meeste gevallen zijn dat oplei dingen, die er op gericht zijn om als plezierige vrijetijdsbesteding een beperkt aantal uren in de week leiding te geven in een bepaalde tak van sport. Slechts een aantal sportbonden organiseert opleidingen die ge richt zijn op het leiding geven in de sport als beroep. ABO is de afko.00Al gemene Basis Opleiding. Zoals deze naam al min of meer zegt, is deze opleiding: - niet gebonden aan een be paalde tak van sport; - gericht op aspekten die in alle vormen van leiding geven in alle takken van sport voorko men; LID FOCWA Woermeyer Caj? Care Nieuwe Mathenessestraat 15, Schiedam - een noodzakeliake onder grond voor elke trainers- of recreatiesportleidersopleiding. Een ABO duurt twaalf weken. De cursus wordt gehouden in het gebouw Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven 73 in Schiedam. Eén avond duurt twee en een half uur en wel van 19.30 - 22.00 uur. De to tale opleiding omvat 30 uur. De cursusavond is maandagavond en start 19 september 1983. De cursuskosten bedragen 80,Bij deze kosten is het cursusboek inbegrepen. Men kan dit bedrag op de eerste avond voldoen. Voor opgave en inlichtingen kan men dagelijks van negen uur tot vijf uur tergcht bij de sportraad die is gehuisvest op de achtste etage van het stadskan toor aan de Emmastraat. Ook kan men onder nummer 260500 toestel 155 of 158 tussen deze tijden telefonisch alle ge wenste inlichtingen verkrijgen. Om in aanmerki g te komen voor een ABO bewijs (een door het Ministerie van Welzijn Volksgezondheid en Cultuur erkend certifikaat) moet men minimaal drie praktijkopdrach ten hebben uitgevoerd en naar het oordeel van de docent(en) aktief aan de cursus hebben meegedaan. Indien niet geheel aan de op drachten is voldaan of als de docent een opdracht nader met u wil bespreken, vindt er tussentijds of aan het eind van de cursus een extra gesprek met u plaats. Alleen in gevallen van uiterste noodzaak mag men een cursusavond verzuimen. Voor het onderdeel leiding ge ven maximaal twee avonden en voor het Onderdeel sportge- zondheidsleer maximaal één avond. RIJNMOND Volgens het jaarprogramma Bodemsane ring van Rijnmond zullen in Schiedam in 1984 twee loka- ties die ernstig met chemische afvalstoffen zijn verontrei nigd, worden gezuiverd. Het gaat om een stortterrein aan de Schiekade en het terrein van een voormalige verffa- briek in de direkte omgeving van de stortplaats. Het Bij- kerterrein in de 's Gravelandsepolder komt in aanmerking voor een saneringsonderzoek. Worden daarbij te hoge con centraties gif gevonden, dan zal ook dit terrein schoonge maakt moeten worden. Rijnmond verricht jaarlijks in de regio enkele tientallen on derzoeken. In veel gevallen blijft het bij een oriënterend on derzoek, maar soms zijn de re- SCHIEDAM/ROTTERDAM Met de overvloed aan eerste te noren, een unicum in koren land, is René Fons, de dirigent van het Christelijk Pelgrims Mannenkoor bijzonder in zijn nopjes. Maar „het mannenkoor van zijn leven" zoals Fons de Pelgrims pleegt te noemen, zit met één groot gebrek: een tekort aan drie diepe bassen. En die aanvufling op zijn stem heeft het koor hard nodig, wil het in november tijdens een reeks geplande concerten opti maal uit de verf komen. Wie er iets voor voelt om weke lijks op maandagavond met het Pelgrims mannenkoor te repe teren (in de Pelgrimskerk in IJsselmonde) zou daarmee me teen het Schiedamse accent in het gezelschap benadrukken. Het koor heeft in de gelederen zangers uit de wijde omtrek. Naar het zich laat aanhoren is het de Schiedamse dirigent Fons tijdens zijn éénjarig be wind al aardig gelukt van die diversiteit een hechte eenheid te smeden. Belangstellenden kunnen schrijven naar A. Apon, Veenoord 216, 3079 NL Rotterdam. sultaten van dien aard dat een tweede, en in enkele gevallen zelfs een derde onderzoek nodig is. Voor 1984 staan ongeveer 70 oriënterende onderzoeken op het programma. Op 15 plaatsen zal volgens de adviezen van Rijnmond tot sanering worden overgegaan. De Vlaardingse bodem blijkt aanmerkelijk minder ver vuild dan de Schiedamse. Hoewel Rijnmond in Vlaar dingen volgend jaar 8 nadere onderzoeken aanbeveelt, staat er slechts éèn sanerings- SCHIEDAM Het jaarlijkse standwerkersconcours dat traditioneel plaatsvindt op de weekmarkt langs de Lange Kerkstraat en op het Hemaplein, wordt dit jaar ge houden op vrijdag 16 septem ber. Marktwezen/Openbare Nutsbe drijven hebben de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel in Den Haag verzocht, weer een aantal snelle verko pers naar het concours af te vaardigen. Hoeveel deelnemers er uiteindelijk zullen verschij nen is niet bekend. Wel wil de gemeente het con cours dit jaar een bijzonder tintje geven omdat het vrijwel samenvalt met de opening van de trambaan over de Broers- vest, op 17 september. In 1985 herdenkt Schiedam het 710-jarig bestaan. Ter gelegen heid van dat feest willen de Nutsbedrijven proberen, van het jaarlijkse standwerkerscon cours een nationaal gebeuren te maken. Daarvoor is een dub bele reden, want in 1985 viert het concours zelf zijn tienjarig bestaan. onderzoek op de lijst: dat op het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Hoflaan. Door de ingewikkelde, door de wet voorgeschreven, procedure en de tijd die nodig is voor de onderzoeken, moet tussen aan melding van een verontreini- gingsgeval en de afronding van een saneringsoperatie rekening worden gehouden met een pe riode van ongeveer drie en een halfjaar. De gemeenten komen hierdoor nogal eens in tijdnood. Dit geldt vooral bij stadsvernieuwings- projekten, die in verband met subsidiëring vóór een bepaalde datum moeten worden opgele verd. Ook het te lang onbenut laten van bouwgrond en het nood- gedwongem wijzigen van bouwkontrakten kan veel geld kosten. Omdat de gemeenten ook nog per geval een bepaald bedrag moeten betalen, kunnen vooral de gemeenten met veel bodemverontreinigingsgevallen voor hoge kosten komen te staan. Dit is onder andere het geval in Rotterdam, waar al meer dan 240 gevallen zijn aan gemeld. Zowel de gemeenten als het openbaar lichaam Rijnmond hebben er daarom, samen met de provincies, bij de minister op aangedrongen het drempelbe drag voor de gemeenten pas te heffen nadat uit het nader on derzoek is gebleken dat sane ring noodzakelijk is. Maar zelfs dan blijven er bij zware sane- ringsgevallen financiële proble men voor de gemeenten. Rijnmond wil naast een gro tere rijksbijdrage voor de ge meenten, ook een snellere procedure en meer bevoegd heden voor de provincies. Volgens Rijnmond kan dat met name gelden voor de kleine inmiddels routinema tige, bodemverontreinigings gevallen. Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1