Nieuwe In't kort VANDAAG deze krant 15.- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM tentoonstelling'ook in Stedelijk iwiiraiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiHiiHiHiHiimimiininnniHHinwii in Reorganisatie kost 20 arbeidsplaatsen Vers van de groothandel P. Groeneveld en Zn. Stadsblad Waar blijft Te Loo's ambts portret? VAKANTIETIJD BOWLINGTIJD Niet op zaterdag Zaklopen Troonswisseling Burg. Honn. Gretelaan 91 Schiedam. Verouderd Archief Huwelijksjaren Stoomdag in Spaansepolder Orpheus repeteert Rolstoelers leggen vele kilometers af Jubileum fancy fair vijfsluizen Gezond en Wel, projekt voor 20.000 mensen Randstad-Edities, een combinatie van 35 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1 miljoen exemplaren de gehele week tot 30 augustus per uur per baan BOWLING MUSIS telefoon 010-732422 Mm SCHIEDAM Een tentoonstelling die deze zomer door Nederland reist, doet tussen 17 en 22 augustus ook Schiedam aan. Titel: „Honderd jaar Oranje-vorstinnen, 1880-1980". De expositie, voornamelijk bestaande uit foto's, kwam tot stand op een initiatief van de Confede ratie van Oranjeverenigingen in Nederland, en zal te bezichtigen zijn in het Stedelijk Museum aan de Hoog straat. Koningin Wilhelmina is één uitgebreid wordt bericht op Stedelijk Museum. van de vorstinnen over wie de Oranje-expositie in het ■ilp Wethouder Cor van Tilborg opende gisteravond de Oranje-expositie in het Stedelijk Museum. De Coca Cola vestiging in Schiedam V rijdags van 14.00 tot 18.00 uur Zaterdags van 9.00 tot 13.00 uur assortiment: v°ordelig ,,ef, pRiJs SCHIEDAM Bottelo bv gaat de produktie van Coca- Cola, Schweppes en andere frisdranken concentreren in Schiedam. De bestaande bottellijn in de Amsterdam se vestiging van Bottelo wordt opgeheven, zodra in Schiedam een nieuwe bottelcolonne in bedrijf is geno men. Dat gebeurt in februari of maart 1984. T.V. Wij helpen direktü! RADIO ABA Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1983 - NR. 65 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG In het Schielandziekenhuis wordt van 11 augustus tot 6 september werk tentoonge steld van Marianne- v.d. Pol (wandkleden) en een groep zich SECO noemende ontwer pers van sieraden. De tentoon stelling in de Schieland-galerie is dagelijks te bezichtigen. De ingang bevindt zich aan de Stadhouderslaan. Bij Lentefeest is het weliswaar (nog) vakantie, maar de bingo avonden gaan gewoon door. Ook die op donderdag 18 au gustus. Om acht uur wordt het eerste nummer afgeroepen. De zaal gaat open om zeven uur. Ook zij die geen vaste Lentefeest- bezoeker zijn, kunnen meespe len. De sociëteit is te vinden aan de Broersvest 101. Op vrijdagavond 19 augustus opent Hans Paalman de ten toonstelling „Aspecten van de Schilderkunst" in zijn Stede lijk Museum aan de Hoog straat. Er is werk te zien van Age Klink, Kan van der Pol en Anna Ramsair. Op dezelfde dag wordt even eens geopend de tentoonstel ling hoe wordt een schilderij gemaakt4 Deze expositie heeft vooral een voorlichtend ka rakter. „Aspecten van de Schilderkunst" wordt georga niseer in samenwerking met kunsthandel Kunst Plus uit Vlaardingen. Voor het eerst in de geschie denis hebben Oranjevereni gingen de handen ineen ge slagen om een tentoonstel ling te organiseren over ons Oranjehuis. Directe aanlei ding vormde de 100ste ge boortedag van Koningin Wilhelmina. Verdeeld er 19 panelen tonen enkele hon derden portretfoto's een epi sode van honderd jaar Ko ninginnen van het huis Oranje-Nassau. Uniek daar bij is het openingspaneel dat de stamboom laat zien in de vorm van een portretteno- verzicht. Een brochure bege leidt de tentoonstelling ter wijl tevens de film „50 jaar nader bekeken" worden ver toond. „We willen eigenlijk allang van het idee af, dat een Oran jevereniging, uitstekend wed strijden organiseert in het zak lopen, of spelletjesmiddagen voor schoolkinderen organi seert", aldus mr. I. W. Opstel ten, voorzitter van de Con-Fe- deratie van Oranjeverenigin gen. In die Con-Federatie wer ken samen de Chr. Bond van Oranjeverenigingen en de Fe deratie van Oranjeverenigin gen. Van de ruim achttienhon derd plaatselijke verenigingen en comite's is het leeuwendeel bij een van beide landelijke organisaties aangesloten. „Ingewijden weten allang dat wij meer kunnen en voor staan, dan het organiseren van spelen èn optochten, aldus de Con-Federatievoorzitter die een duidelijke taak voor zijn verenigingen ziet liggen in het verder uitdagen van de ver worvenheden van een contri- tutionele monarchie. „Daarbij aldus Opstelten willen wij al les behalve een fan-club van het Oranjehuis zijn". Naast het verzorgen van lezin gen en het organiseren van congressen, wordt meegewerkt aan het invullen van radio en t.v. programma's terwijl de Con-Federatie landelijk de uit giftes verzorgt van herden kingszegels, penningen en pu- blikaties rond troonwisseling, jubilea van het Koningshuis en dergelijke. In dat kader werd drie jaar geleden het idee geboren, plaatselijke Oranjeverenigingen middels een reizende tentoonstelling een middel in handen te ge ven, ook op een andere wijze de plaatselijke bevolking tege moet te treden. Een werkgroep van deskundi gen werd gevormd, waarin on- der andere zitting namen me vrouw E. F. G. Gevers Dey- noot-van Blommestein, oud conservator van het Oranje- Nassaumuseum, dr. A. van Hulzen, geschiedkundige, de heer J. Moonen, oud-hoofd van de Leger Film en foto dienst, de heer A. Graafhuis, adjunkt-gemeente archivard van de stad Utrecht en ande ren die op een of andere wijze deskundigheid bezitten ten aanzien van het onderwerp. Bottelo BV concentreert produktie in Schiedam Het besluit de produktie van frisdranken geheel in Schie dam te laten plaatsvinden, betekent verlies van een aantal arbeidsplaatsen in Amsterdam. Verkooporgani satie en distributie blijven in Amsterdam gevestigd. Vijf produktiemedewekers van de Amsterdamse Botte- lovestiging krijgen een func tie in Schiedam. Voor 20 werknemers is ontslag aan gevraagd bij de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau. De ondernemingsraad van Bottelo heeft destijds een posi tief advies uitgebracht over het investeringsplan van 6 miljoen gulden en de daarmee samenhangende gevolgen voor her personeelbestand. Met de vakbonden is overeenstem ming bereikt over een sociaal plan voor de afvloeiing vna personeel. Het besluit de produktie in Schiedam te concentreren hangt samen met de vervan ging van twee technisch ver ouderde bottellijnen, die te Amsterdam en één van de twee lijnen in Schiedam. Een studie heeft uitgewezen dat het bedrijfseconomisch aan zienlijk gunstiger is één grote nieuwe botterllijn in Schiedam te plaatsen dan twee kleinere in beide Bottelo-vestigingen. De besparing op de personeels kosten (1 bottelploeg in plaats van 2) weegt ruimschoots op tegen de hogere transportkos ten die gemaakt moeten wor den om de produktie van Schiedam naar Noor-Holland te brengen. Bovendien zijn de investeringsbedragen voor één grote bottellijn aanmerkelijk geringer dan die voor twee kleinere. Voor de nieuwe bottellijn is gemaakt is inmiddels in Schie dam de flessenrienigingsma- chine afgeleverd. Deze door Crown-Baele te Brussel ge bouwde installatie heeft een capaciteit van 54.000 literfles sen per uur en is daarmee de grootste spoelmachine die ooit voor de frisdrankenindustrie is gebouwd. Om de machine te kunnen plaatsen moet binnen de Schiedamse bottelarij een hei programma worden uitge voerd. Delen van de fabriek worden voorzien van een nieuwe, op palen rustende fundering. Voorlopig wordt op de spoel machine één vulinstallatie met een capaciteit van 27.000 liter flessen per uur aangesloten. Daarmee wordt de totale capa citeit van Bottelo Schiedam 10 procent groter dan die van de huidige bottellijnen te Schie dam en Amsterdam. Bij de opstelling van de fles- senrienigingsmachine, de fles- senbanen en de krattenbanen wordt echter rekening gehou den met de plaatsing van een tweede vulmachine, eveneens met een capaciteit van 27.000 flessen per uur. Wanneer deze tweede vuiler (die de totale Botteloproduktie zou opstuwen van 54.000 naar ruim 80.000 literflessen per uur) wordt geplaats is nog niet bekend. Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting SCHIEDAM Vier jongens van 11 tot 14 jaar oud zijn maandagavond door een man betrapt op het stelen van een fiets. Een Schiedammer leeftijd onbekend slaagde er in drie van de vier diefjes in de kraag te vatten. De vierde ging er vandoor op de fiets, die hij later in het water gooide. Dit alles vond plaats rond zes uur bij bad Groenoord. De fiets is later door de politie op het droge gebracht en aan de eigenaar teruggeven. Dankzij een royale financiële medewerking van het Prins Bernhardfonds wordt de ten toonstelling gratis beschikbaar gesteld. H.K.H. Prinses Juliana ver leende persoonlijk toestem ming voor het gebruiken van het fotomateriaal en het hou den van de reizende tentoon stelling. De direkteur van het Koninklijk Huisarchief, de ad judant i.b.d. L. van Dorp, zeg de zijn volledige medewerking toe bij het beschikbaar stellen van het benodigde veelal unieke fotomateriaal. Naast het stamboompaneel, dat een duidelijk overzicht geeft van de afstamming van het huis Oranje-Nassau geven de overige 18 panelen, in ver schillende onderwerpen, pe riodes aan uit het leven van de drie Oranje-vorstinnen. Zo is er een paneel dat Konin gin Emma laat zien als regen tes, het huwelijk van Konin gin Wilhelmina, haar eerste huwelijksjaren, prinses Juliana als kind, het verblijf in Lon den. Weer thuis na de bevrij ding, de geboorte van prinses Beatrix en de laatste jaren van Prinses Wilhelmina. Bijna alle foto's zijn van een kort onderschrift voorzien, terwijl in de brochure een ver halende toelichting wordt ge geven. Het is de bedoeling dat dit boekwerkje, waarin vanaf ieder paneel eveneens weer een foto is opgenomen, vooral bij de school jeugd terecht komt. „Het unieke van de tentoon stelling," aldus mevrouw Gevers Deyncot, „is vooral de gelegenheid die de bevol king nu geboden wordt al dit materiaal, dat over zo veel verschillende plaatsen was verspreid, bij elkaar ge rangschikt te zien". De tentoonstelling, die is inge richt in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 is gratis toegankelijk. De openingstij den zijn: maandag t/m zater dag van 10.00 uur tot 17.00 uur, zondag van 12.30 uur tot 17.00 uur. SCHIEDAM Is Schie dam John te Loo nu al vergeten? Vaste bezoekers van het stadhuis zullen ze ker vermoedens in die richting koesteren... Want het rijtje portretten van Schiedamse burgerva ders dat de wanden siert tussen trouwzaal en bor des, houdt op bij Arie Lems, wiens strenge blik er geen twijfel aan laat be staan dat hij tot voor kort gewend was, het gezag in de stad te vertegenwoordi gen. Naast hem hangen Harm Roelfsema en al diens il lustere voorgangers, keu rig ingelijst. Naarmate zij verder teruggaan in de tijd, en het geheugen van de voorbijganger het laten afweten, komen bordjes de aarzelende toeschouwer te hulp. Naam en ambtspe riode zijn daarop beknopt weergegeven. Maar John te Loo is er niet bij. En zo te zien is er eigenlijk ook geen plaats voor Schiedams laatste burgemeester, die nu al weer twee maanden in Leeuwarden zetelt. Want Lems hangt naast de deur post. Verder loopt de muur niet. Wordt Te Loo's por tret alsnog in dit fotogra fisch archief bijgezet, dan zullen al zijn ambtsvoor gangers dus een beetje moeten opschuiven. Hoe streng zij ook kijken, die inschikkelijkheid zul len zij een collega, naar men mag aannemen, toch niet onthouden? SCHIEDAM In de periode van 15 tot 26 augustus is er van alles te doen voor de jeugd in clubhuis oost de Gallilei- straat. Behalve het bouwen vaneen huttendofp staan er op de agenda aktiviteiten als brood bakken en kleren maken. Op 18 augustus is er een excursie naar de speeltuin, en op 25 au gustus kunnen de kinderen met het clubhuis naar Blijdorp. Alle kinderen van 4 tot 12 zijn welkom, dagelijks van twee tot vier uur. Deelname kost drie kwartjes. Inlichtingen: 735435. Ook vrijwilligers (ouders, bij voorbeeld) worden door het clubhuis vewelkomd; tenslotte gaat er veel werk zitten in het organiseren van deze aktivitei ten voor de jeugd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1