Nieuwe In't kort VANDAAG deze krant duton Gratis parkeren bij Duton $kr£j}Lt Je lacht toch om al die mensen die muurvast op de Rotterdamsediik staan? Provincie betaalt éénjarig experiment Nieuwe brug over de Schie Bewoners niet overtuigd van noodzaak reconstructie in Politie nieuws Aktiviteiten in „De Put" Rotterdamsedijk houdt voet bij stuk Ter hoogte van de De Brauwweg Stadsblad Vooruitblik op voetbalseizoen Roep om meer volkstuinen neemt toe Werkloosheid in de regio: een overzicht Inleveren kopij Holy/Groenoord Dahlia tentoonstelling Ondersteuning Moeilijk Vloeken Randstad-Edities, een combinatie van 35 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1 miljoen exemplaren IDUTON S ACHTER INGANG Wie gaat er nu in de file staan wachten vooreen parkeermeterals je gratis en rustig aan de achterkant van Duton kunt parkeren? Via de achteringang is Duton makkelijk bereikbaar. Daarom lachen we om de chaos op de Rotterdamsedijk. (sk) T.V. DEFEKT? RADIO ABA Ismal Kayalik: „Alleen met het winnen van vertrouwen gaan al een paar maanden heen". SCHIEDAM Een vormingswerker die Schiedam met Maassluis moet delen, krijgt een jaar de tijd om het so ciaalcultuur werk voor buitenlandse inwoners op poten te zetten. De 22-jarige Ismail H. Kayalik gaat zich in die periode bezighouden met het trainen van kaders voor de twee verenigingen voor niet-Nederlandse in woners die Schiedam rijk is. De gemeente hoopt hier door meteen de contacten met de migranten te verbe teren. SCHIEDAM Reconstructie van de Rotterdamsedijk is niet nodig. Veel bewoners geloven dat de voorgeno men versmalling van twee naar één rijbaan, met een zeven centimeter hogere passeerstrook, geen heil zal brengen. Zeker in de winter en bij gladheid zal gelei delijk oplopende verhoging voor gevaarlijke situaties kunnen zorgen. Sinds dinsdag is het wennen aan de omleggingen voor het verkeer op de Rotterdamsedijk. Veel omwonenden ergerden zich er aan dat de gemeente niet even waar schuwde. SCHIEDAM Woens dag 24 augustus om half vier zal wethouder Chris Zijdeveld de officiële eerste paal slaan voor de bouw van een brug over de Schie in het verlengde van De Brauwweg. Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1983 - NR. 66 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG i reis-en passageburo Rotterdamsedijk 403 Schiedam TelOIO. 73ÏO11* SCHIEDAM/VLAAR DINGEN Op dinsdag 6 en woensdag 7 september verschijnt voor het eerst na de zomervakantie weer onze Holy/groenoord pagi na. In dit deel van onze kran ten Groot Vlaardingen- /Het Nieuwe Stadsblad brengen wij nieuws uit de noordelijkewoonwijken, en wel uitgebreider dan het aan bod kan komen op onze normale redaktiepa- gina's. Particulieren en vereni gingen die nog berichten of agenda's voor deze spe cial willen insturen kun nen dat doen tot uiterlijk donderdagmiddag 1 sep tember. Kopij wordt ingewacht bij onze kantoren Westhaven- kade 14, Vlaardingen, en Broersvest 125 Schiedam. Schriftelijk adresseren aan: Rijnmondredaktie Randstad Edities, Postbus 52, 3130 AB Vlaardingen. SCHIEDAM Een surfplank, compleet met zeil, werd dit weekeinde gestolen uit een schuur aan de Christiaan Huy- gensstraat. De zeilplank werd via een gat in het dak afge voerd. 22 pakjes sigaretten, 17 pakjes shag, wat snoep en een hoe veelheid koffie werden door onbekenden buitgemaakt in de kantine van DHS. De deur was niet goed afgesloten, stel de de politie vast. Door het slot van het hek te knippen konden autodieven een lichtblauwe Mitsubishi Galant ontvreemden. De auto had een waarde van 7500 gul den. Hij stond geparkeerd bij een garagebedrijf aan de 's Gravenlandseweg. Autorijschool AAD VAN LEEUWEN Lest in de nieuwste Opel Kadett Volledig gediplomeerd instructeur Prof. Kam. Onneslaan 185 Tel. 264174, b.g.g. 375516 Het Nieuwe SCHIEDAM Maandag 22 en dinsdag 23 augustus zal stads- beiaardier Addie de Jong de beiaarden van respektievelijk de St. Janskerk te Schiedam en de Grote Kerk te Vlaardin gen bespelen. Beide concerten beginnen om 19.30 uur en zul len niet langer dan een half uur duren. Daarna is er gele genheid de torens te beklim men en te genieten van het fraaie uitzicht over de stad. Op de wijkpost Schiedam-Zuid van de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk, werd tot nu toe spreekuur gehouden op de dinsdagmorgen. Met ingang van september 1983 gaat dit veranderen; het spreekuur wordt vanaf 7 september in het vervolg op de woensdag ochtend gehouden. U kunt met ingang van deze datum iedere woensdagmorgen terecht van 9.00 tot 11.30 uur. De wijkpost is gevestigd aan de Groenelaan 31. Op 3 september is er in de Blauwe Brug (Bachplein) weer de open dag. Van 10.00-16.00 uur kunt u zien wat er in het nieuwe seizoen weer te doen is in de Blauwe Brug op het ge bied van cursussen, ontspan ningsavonden, sport en spel, dansdemonstraties, attracties voor de kinderen enz. 's Avonds is er een feestavond voor iedereen vanaf 21 jaar. Men kan er dansen, er is een kleine bingo en er is een dans- demonstratie. Zaal open om 19.30 uur. Inlichtingen vanaf 29 augustus aan de balie, of te lefoon 701049. SCHIEDAM/ROTTERDAM In de laatste week van de schoolvakantie organiseert De Put in de Pinkstraat nog enke le leuke aktiviteiten voor de kinderen. Op het programma staan: zwemmen en naar de speel tuin (dinsdag 23 augustus), naar een midgetgolfbaan en een museum (woensdag 24 au gustus), een indianendag rond het buurthuis, met 's middags kinderspelen (donderdag 25 augustus) en een busreis met geheime bestemming (vrijdag 26 augustus). De zaterdag daarop wordt het feest afgesloten met een kin derfestival, dat van 's morgens tien tot 's middags vier uur duurt. Deelname kost 2,50 per dag. De busreis is natuurlijk wat duurder; wie meewil moet tien gulden betalen. De aktiviteiten beginnen iedere dag om negen uur. Voor verdere inlichtingen: Buurthuis De Put, telefoon 155523. Wij helpen direktlü Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting Vormings werker voor buitenlandse inwoners SCHIEDAM De festivitei ten van de Hoogstraatwinke liers (rond de opening van de trambaan op de Broersvest) op 17 september krijgen er een kleurrijke attraktie bij. De afdeling Dehliakwekers van de KMTP, zich presente rend onder de naam „Dahlia vereniging Schiedam", houdt van 16 t/m 18 september de jaarlijkse show, waarvoor men kan beschikken over de socië teit van Stichting Lentefeest, Broersvest 101. De show is gratis te bezichtigen. De bloemgewassen op de eigen kweektuin aan de Vlaardin- gerdijk staan er momenteel re delijk bij, zeg afdelingsvoorzit ter v.d. Wateren. Als holstengelige bloemen vra gen dahlia's veel water. De langdurige warmte en droogte maakt het regelmatig sproeien noodzakelijk. „Om dit te kun nen doen beschikken wij over een eigen pompinstallatie. Bo vendien hebben we mensen die zich voor dit sproeien wil len inzetten. Met de mooiste soorten dahli a's, gaan we weer naar de Fle- vohof waar we in voorgaande jaren al de nodige hoge onder scheidingen wisten weg te ha len", aldus v.d. Wateren. Uit een Chinees restaurant aan de Boerhaavelaan zijn twee radio's en een tas met geld gestolen. Om hoeveel geld het gaat, kan niet met zeker heid worden gezegd. Ook de gokautomaat werd geleegd. Een 17-jarige Rotterdammer die zonder helm op een brom mer over de Delflandseweg reed, en die na een achtervol ging door de politie op de Rot terdamse Tjalklaan ten val kwam, heeft een tijdje vastge zeten op het bureau omdat hij bij zijn aanhouding hevig te genspartelde. Hij werd uitein delijk met een fikse bekeuring op vrije voeten gesteld. Dit experiment wordt overi gens niet door Schiedam be taald, maar door de Provincie Zuid-Holland. Twaalf gemeen ten doen er aan mee. Kayalik is in Schiedam meer dan welkom. Ongeveer vijf procent van de bevolking is van buitenlandse afkomst. Het meerendeel daarvan trekt, in verband met de stadsvernieu wing in drie oude wijken, gaandeweg naar Nieuwland. Deze wijk zal dan ook Kaya- liks voornaamste werkterrein worden. In Nieuwland wonen momenteel tussen de 100 en 1200 Turken, een aantal dat dagelijks blijft toenemen. subsidie aan buitenlandse ver enigingen wordt besteed. Ger Mulder, plaatsvervangend chef van de afdeling CSJ (Cul tuur, Sport, Jeugdzaken) vindt dat de resultaten daarvan tot nu toe te wensen overlaten, of althans moeilijk aantoonbaar zijn. Kayalik, die dus twintig uur per week in Schiedam te be steden heeft, en twintig in Maassluis, betwijfelt of er in een jaar veel bereikt kan wor den: „Het liefste zou ik ander half a twee jaar tot mijn be schikking krijgen. Er gaan so wieso al enkele maanden heen met het winnen van vertrou- Om de achterstandssituatie die deze bevolkingsgroep heeft op gelopen, in te halen, is naar de mening van het bestuur be roepsmatige ondersteuning hard nodig. Bovendien hoopt de gemeente door de aktiviteiten van de vormingswerken, inzicht te krijgen in de wijze waarop de In Alphen aan de Rijn en Lei den, twee steden die al eerder met het provinciale experi ment mochten kennis maken, ervaarden de vormingswerker dat het uitermate moeilijk was, de uiteenlopende migranten verenigingen op één lijn te krijgen. Hij kreeg daar te ma ken met verschillende opvat tingen op religieus en politiek gebied, die het werk enorm bemoeilijkten. Maar wordt uitgegaan van een ideale situatie, dan moet één jaar net voldoende zijn om de diverse verenigingen besef van verantwoordelijkheid en zelfstandigheid bij te brengen. Kayalik: „Het is niet de bedoe ling dat ik alles zelf ga rege len. De bestuurders moeten me niet altijd nodig hebben, en ze mogen me ook niet missen, als ik weer weg ben na een jaar". De vormingswerker zal zijn twintig uren hoofdzakelijk doorbrengen in de Jeugdha- ven Nieuwland, het buurthuis dat gedurende zijn verblijf als hoofdkwartier zal dienen. Hij krijgt er assistentie van een medewerkster die ervaren is met het sociaal cultureel werk in de wijk. Versterking krijgt Ismail Kayalik in september. Dan neemt de gemeente een op bouwwerker (hele dagen) in dienst, die zich speciaal met de migranten, en dan voor namelijk met de Turkse Schiedammers, zal bezighou den. Tijdens een hoorzitting in het stadhuis dinsdagavond slaagde Hoofd Civiele Wer ken, Hans van der Vlist er niet in, alle bewoners te winnen voor de gemeentelij ke plannen. Hoewel een der de voetgangersoversteek plaats op de dijk meer dan welkom is, zijn een groot aantal bewoners niet bereid, daarvoor een deel van de rij baan op te offeren. Voor bewoners en winkeliers speelt verder het parkeerpro bleem een belangrijke rol. Aan die voorziening mag naar hun mening op geen enkele wijze getornd worden, omdat mo menteel op de Rotterdamse dijk al meer dan elders in de binnenstad parkeerbonnen worden uitgedeeld. Die veel gehoorde klacht is Van der Vlist ook bekend. De hoorzitting verliep in rede lijk harmonieuze sfeer. Tot stekeligheden kwam het toen Van der Vlist gewag maakte van een „protestbrief met 120 handtekeningen". Aktievoer- der J. de Kruif stoof onmid dellijk op: „U moet de zaak niet bedotten, tweehonderden vijf zijn het er, tweehonder denvijf!" Sommige dijkbewoners waren met verhit gemoed naar de hoorzitting gekomen omdat de gemeente die middag geheel onverwacht en zonder waar schuwing één rijbaan had af gesloten, waardoor het ver keer danig in de knoop raakte. Die maatregel had niet alleen de gram van omwonenden en middenstanders opgewekt. „Ik heb van een buschauffeur een paar splinternieuwe vloeken geleerd", zei één aanwezige. En een ander had „bijna een jongetje, dat op de nieuwe situ atie niet bedacht was, zien doodrijden". Van der Vlist probeerde de ge moederen te sussen door te be nadrukken dat de gemeente niet haar zin wil doordrijven, zonder eerst de bewoners te raadplegen, voordat de totale reconstructie van start gaat. Met de wensen van de dijkbe woners zal naar zijn zeggen ze ker rekening worden gehou den. Ondertussen lijkt het argu ment, dat door versmalling en gelijktijdige asfaltering van de Rotterdamsedijk, automobilis ten hun snelheid zullen mati gen, niet op te gaan. Eén middenstander bekende dinsdagavond dat hij op de Burgemeester Kanppert- laan, waar een aantal jaren geleden een soortgelijke in- greep plaatsvond, sindsdien daar eens lekker op z'n juist extra hard rijdt: „Onge- staart trappen. Alsof je in hinderd kun je je wagen een-spoortrein zit". Deze brug is nodig voor een verkeersverbetering tussen de industriegebieden 's-Grave- land (Schiedam), Spaansepol- der (Rotterdam) en Abtspolder (Rotterdam). Tevens zal de brug betere verbindingen ge ven met het Rijkswegennet. Na het gereedkomen van deze brug zal er een ontlasting ko men van het verkeer in de wijk Oost en zal er ook een minder verkeersaanbod zijn in de stad. Tevens zal het zo zijn, dat de verbinding tussen de stad, Overschie en Delft min der verkeer zal opleveren in de woonwijken. Ook is er dan een betere ontsluiting van de terreinen achter het station Schiedam Rotterdam-west mogelijk. De bestaande Rolbrug blijft en zal alleen gebruikt mogen worden voor fiets- en voetver- keer. De totale kosten bedragen ca. 4.500.000,- Er wordt een sub sidie van 850.000,- uit het provinciaal- werkgelegenheidsfonds ver leend. De (ophaal) brug krijgt een lengte van 45 meter en zal bij na 15 meter breed zijn. De brug kan zowel voor auto's als door fietsers en brommers worden gebruikt. Het ontwerp is van inge nieurs- en architektenbureau DSVB te Rotterdam. Het werk voor uitgevoerd door een Rot terdamse en een Bergumse aannemer en staat onder toe zicht van de dienst Gemeente werken. Volgens de planning moet de brug in mei 1984 worden opge leverd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1