Nieuwe VANDAAG deze krant 1 draaien „De Walvisch" voltooid Brug verbetert werkklimaat in 's- Gravelandsepolder Rietbouwers vermaken Duitse Hachenburg Brandersknecht bij Oude Sluis Stadsblad Trainers over de competitie in Kunst klassen in museum Pendelbus weer stapje dichterbij Tentoonstelling tuingewassen Kursusprogramnma voor heel Schiedam Restauratie VOOR ALLE SOORTEN KONTAKTLENZEN EUROTAX Streekliederen Middeleeuwse schoenmakerij opgegraven SCHIEDAM Sinds kort kan molen De Wal visch aan de Westvest weer draaien doordat het nieuwe bovenwiel gereed is gekomen. Dit wiel vervangt het exemplaar dat vermoedelijk sinds de bouw van de molen (in 1794) dienst heeft gedaan. Het was echter zo ernstig door de tand des tijds aangetast, dat het sinds april 1982 niet meer verantwoord was de molen te laten draaien. Het nieuwe, hier nog onvoltooide bovenwiel, in de werkplaats van de firma Verbij in Hoogmade. Zijdeveld slaat één van de vele eerste palen uit zijn carrière. Ditmaal voor de nieuwe ophaalbrug over de Schie. UDA.N.V.C. DAG EN NACHT OOK ROLSTOELBUSVERVOER ZIEKENFONDS-GAK-DETAM 65+KORTING VIA BONBOEKJE VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRIJDEN TEL. 370733 SCHIEDAM Terwijl een bejaard echtpaar on verstoorbaar doorging met zoeken naar gras en verse blaadjes voor de konijntjes thuis, sloeg wethouder Chris Zijdeveld woensdag middag op het bouwter rein aan de Schie de eer ste, geel-zwart gestreepte en zelfs van het gemeen tewapen voorziene paal voor een nieuwe ophaal brug over dat water. SCHIEDAM Op uitnodiging van de plaatselijke or ganisatie brachten de Rietbouwers, de boerenkapel van O.B.K. uit Schiedam, onlangs een driedaags bezoek aan het Duitse stadje Hachenburg (niet ver van Koblenz). Doel van dit bezoek was het muzikaal opluisteren van de jaarlijkse Kirmes. De Kirmes wordt even buiten het centrum gehouden en biedt in hoofdzaak een muzikaal spektakel. Bovendien is er altijd een bescheiden aantal kermisattracties. T.V. DEFEKT? RADIO ABA VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 - NR. 68 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broers vest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM Voor wijkver- eniging Groenoord en Omstre ken is het seizoen weer begon nen. Op woensdag 31 augustus gaat 's avonds om acht uur de in de wijk befaamde bingo weer van start in boerderij Landvreugd aan de Sweelinc- ksingel. De VOS (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) geeft op dinsdag 30 augustus en woensdag 7 september voor lichtingsochtenden over haar cursussen in het nieuwe sei zoen. De eerste bijeenkomst vindt plaats in de Blauwe Brug (Bachplein) om half tien, de tweede in de Vier Molens (Nw. Damlaan), om dezelfde tijd. Eens in de vijf jaar komt het Ned. Rode Kruis in aanmer king voor een postzegeluitgifte van zegels met toeslag. Deze toeslag komt het Ned. Rode Kruis ten goede. De verkoop van deze zegels start dinsdag, 30 augustus a.s. De stands vindt u in het Hoofdpostkan toor en bij Albert Heyn in de Hof van Spaland. Openingstijden: Hoofdpostkan toor, iedere werkdag van 9.00- 12.00 uur; Albert Heyn, dins dag 30 aug. 9.00-12.00 uur; ie dere maandag 13.30-16.30 uur; overige werkdagen 9.30-12.30 uur. Van 30 augustus tot en met 2 september 1983 zal het echt paar Jerry en Esther Terry, beiden evangelist in Amerika, 4 avonden achtereen spreken over Gods plan voor huwelijk en gezin in de Havenkerk, Lange Haven 70. In de VS spraken zij over dit onderwerp reeds meerdere malen en steeds vonden zij een andachtig gehoor. Deze avon den zijn in het bijzonder ge richt op echtparen en op al leens taan.L vaders en moe ders. Anderen zijn echter ook hartelijk welkom. Jerry en Esther Terry zullen spreken, op dinsdagavond, 20 augustus over: De man en de vrouw in Gods plan; op woensdag, 31 augustus over: De ouders en de kinderen in het gezin; op donderdagavond, 1 september over: Bescher ming van de gezinsrelatie; op vrijdagavond, 2 september over: Onze plaats en verant woordelijkheid in het gezinsle ven. De aanvang van al deze avon den is om 19.30 uur, ze eindi gen om 21.00 uur. „Toonkunst Kinderkoor her vat de repetities dinsdag 30 au gustus van half 7 tot half 8 in het gebouw van Chr. en Soc. Belangen, Lange Haven 73. Er kunnen nog kinderen ge plaatst worden v.a. 7 jaar. In lichtingen bij: mevr. G. v. Stigt-Thans, Lange Nieuw- straat 97, tel. 265517". SCHIEDAM Dinsdag 20 september starten de kunst klassen weer in het Stedelijk Museum, waar kinderen, vol wassenen en „zestig plussers" o.l.v. een beeldend kunstenaar zich bezig gaan houden met beeldende middelen (tekenen, schilderen, etsen enz.). De aan leiding en de onderwerpen voor de cursus ontstaan veelal vanuit de wisselende tentoon stellingen in het museum. Daarbij hebben de docenten een eigen programma voorbe reid. Ook zullen dit jaar een aantal groepsmatige thema-ac tiviteiten georganiseerd wor den. Een inschrijfformulier is bij de balie van het museum te ver krijgen. Het museum is dage lijks geopend van 10.00-17.00 uur en op zondag van 12.30- 17.00 uur. Het adres is Hoog straat 112, Schiedam, telefoon 010-269067. kuTin"n'clls Kostbare restauratie in In het afgelopen voorjaar hebben molenmakers van de fa. Verbij uit Hoogma- de in hun werkplaats het nieuwe wiel .gereed ge maakt. Begin juli 1983 is het in de molen aange bracht. Dit wiel is ge maakt van billinga- en ie penhout, terwijl de kam men (tanden) als vanouds, van azijnhout zijn ge maakt. Het nieuwe boven wiel heeft bijna ƒ35.000,- gekost. Het oude wiel, is door enke le molenvrijwilligers gede monteerd en afgevoerd. Op deze manier konden de kos ten van vervanging iets wor den gedrukt, terwijl tevens het oude wiel voor Schiedam behouden is gebleven. De meer dan 200 onderdelen zijn overgebracht haar een lege zolder van molen De Noord, waar ze weer zijn sa mengevoegd en waar het oude wiel voorlopig een plaats heeft gevonden. Op 3 september zal De Walvisch weer in gebruik worden gesteld. Schiedam be schikt dan over 4 maalvaardi- ge molens, een situatie die sinds de jaren twintig niet meer heeft bestaan. In molen de Drie Koornbloe- men worden binnenkort twee vloeren vernieuwd, de lui- en. de steenzolder. Ook is een be gin gemaakt met het opnieuw opstellen en maalvaardig ma ken van een koppel stenen. Na dit werk, dat in eigen beheer wordt uitgevoerd, zal deze mo len eveneens na jaren weer kunnen malen. Behalve het interieur van de Drie Koornbloemen ondergaat ook het uiterlijk van deze mo len een kleine restauratie, ten einde het deel boven de om loop weer waterdicht te krij gen. De Stichting De Schiedamse Molens, die toezicht uitoefent op dit historisch bezit, heeft haar leden laten weten dat ook De Vrijheid voor een grote restauratie aan het metselwerk in aanmerking komt. Deze zal plaatsvinden in 1984. Met de Noordmolen heeft de stichting geen plannen. Deze verkeert in goede staat. Op 3 september viert het in deze molen gevestigde restaurant het tien-jarig bestaan. Oranjestraat 19 - Schiedam Telefoon: (010) 73 87 00 26 64 31 Koopcentrum Koningshoek - Maassluis Telefoon: (01899) 190 39 TAXI 151122 Wat later, tijdens de borrel die de plechtigheid bekroonde, schetste Zijdeveld in de kanti ne van de aanpalende Openba re Nutsbedrijven, deze brug als „een co-produktie" van hem en zijn collega-wethouder Rei- nier Scheeres. Hoewel zich onder het handje vol toehoorders, voornamelijk heren in anonieme kostuums, weinig ondernemers en des te meer subsidie gevers bevon den, stak Zijdeveld niet onder stoelen of banken dat de brug een belangrijke aanvulling be tekent op de ontsluitingsmoge lijkheden voor de industriepol der 's-Graveland. Via de brug, die in mei vol gend jaar gereed moet zijn, is een vlotte verkeersafwikke ling tussen de Spaanse en 's- Gravelandsepolder mogelijk. „De matig tot redelijke ont sluiting op rijksweg 20 is vanaf dan goed tot uitstekend te noe men", aldus Zijdeveld. De wethouder beloofde bij deze gelegenheid meteen, dat de drukke verkeerskruising bij Plein '40-'45 volgend jaar, als de werkzaamheden voor de tramlijn dit punt bereiken, niet zal worden geblokkeerd. Het kruispunt krijgt dan een andere vorm die vlotte door stroming van verkeer ook naar 's-Graveland garan deert. De brug over de Schie, in het verlengde van de De Brauw- weg, kost circa 4,5 miljoen gul den. Een deel ervan wordt be kostigd uit het provinciaal werkgelegenheidsfonds. Dit feit, gevoegd bij de verbete ring van de werkgelegenheid die Scheeres en Zijdeveld met de nieuwe verkeersvoorzie- ning hopen te bereiken, was woensdag volgens beide wet houders voldoende reden om de vlag uif te steken. De glaasjes die de genodigden tijdens de receptie opwachtten, waren door de kantinebeheer der gerangschikt in de vorm van een anker, het symbool van de hoop. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SCHIEDAM Uiterlijk binnen een maand gaat de gemeente praten met de betrokken bedrijven over het opstarten van een bus dienst tussen 's-Grave- landisepolder, station en binnenstad. Als de bedrijven in de pol der een minimum aantal ritten willen garanderen, is de gemeente bereid flink wat geld in het plan te steken. De polder zit al jaren zon der aansluiting op het openbaar vervoersnet. Po gingen om een busdienst van de RET naar 's-Gra veland te krijgen zijn twee jaar geleden definitief mis lukt toen de Minister van Verkeer en Waterstaat liet weten geen geld beschik baar te hebben. Werknemers in de polder die zelf geen auto hebben zijn daarvan de dupe. Zij moeten vaak een kwartier of langer lopen om bij de dichtstbijzijnde bushalte of aan het station te komen. Aan ondernemers die zich in 's-Graveland vestigden is door de gemeente inder tijd toegezegd dat de pol der een of andere vorm van openbaar vervoer zou krijgen. Die toezegging werd tot nu toe niet hard gemaakt. Omdat de rijkso verheid het liet afweten, is de gemeente nu zelf met de ondernemers in onder handeling gegaan. Een aantal vervoersbedrijven heeft al offertes gedaan over de exploitatie van de bus, die haltes moet krij gen aan het station, in de binnenstad en natuurlijk in de polder zelf. Iedereen zal van de bus gebruik kunnen maken, ook mensen die niet in het industriegebied werken. Een ritje met de pendelbus zal ongeveer één vijf en twintig gaan kosten. De bus gaat rijden in de och tend- en avondspits en tij dens de lunchpauze. Na het indelen van het hotel en het gebruiken van het di ner maakten de meeste Schie dammers de opening van de Kirmes mee. Op de Alte Markt werd onder muziek van de Kurkapelle Ot- tenhöfen (uit het Zwarte Woud) de traditionele kirmes boom opgezet. Deze 20 meter lange boomstam, getooid met dennegroen en kleurige linten, is het simbool der Kirmes. De zondagmorgen werd be steed om nader kennis te ma ken met de ruim 6000 inwo ners tellende stad. Hier bevon den zich ook het nationale op leidingsinstituut van de Bundsbank in het slot Hachen burg, waar vroeger de graven van Sayn woonden. Na een korte optocht die mid dag concentreerden alle akti- viteiten zich in en rond de feesttent. Hier toonden de Duitsers zich erg enthousiast voor hetgeen hen muzikaal werd geboden. De puur-Hollands geklede Rietbouwers amuseerden de ruim 3000 toeschouwers niet alleen met vaderlandse mu ziek maar ook met speciaal voor deze gelegenheid ingestu deerde Duitse streekliederen. In de avonduren bezochten de jongeren de voor hen gehou den disco, om naast de muzi kale inspanning ook ontspan ning te hebben. Maandag, de derde en laatste dag van de Kirmes, werd nog een af- scheidsoptreden verzorgd. Daarbij werd aan het gemeen tebestuur en het organiserend comité diverse typisch Schie damse geschenken overhan digd. Waaronder een geëtst stukje Schiedam, namelijk de Korenbeurs, en als drankje flessen Proosje van Schiedam. Waarschijnlijk zal volgend jaar onder aanvoering van de burgemeester van Ha chenburg, de heer Cristi- aans, en een aantal leden der Kirmesgesellschaft een bezoek aan Schiedam ge bracht worden. Zij zullen bij O.B.K. graag geziene gasten zijn. SCHIEDAM Bij werk zaamheden in de binnen stad zijn donderdagmor gen de restanten gevonden van wat in de middeleeu wen vermoedelijk een schoenmakerij is geweest. Archiefmedewerker Kaal, die samen met museum vertegenwoordiger De Roo de eerste stukken ter plek ke onderzocht, hield het voorlopig op materiaal uit de 14e of 15e eeuw. Er werden voornömeijk stuk ken leer opgedolven. De twee amateur-archeo logen moesten nogal haas tig en improvisorisch te werk gaan omdat de dienst gemeentewerkén op uezelfde plaats bezig is met het aanleggen van de riolering voor de nieuw bouw in de binnenstad. De vondsten werden ge daan in wat eens de Lange Achterweg was. Volgens Kaal is daar in de middel eeuwen een gracht ge weest die gedempt werd in het midden van de zes tiende eeuw. De leerlooier aan wie het materiaal ooit heeft toebehoord noet zijn bedrijf op die plaats heb ben uitgevoerd vóór het dempen van de gracht. In het verleden zijn rond de Lange Achterweg meer aanwijzingen opgegraven die duidden op het bestaan van één of meer schoen makers op die plaats. Wij helpen direktll! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1