Nieuwe In't kort VANDAAG in deze krant Theo Schoenmakers als splijtzwam Vers van de groothande v 5ia Inwoneraantal daalt sterk Rijnmond Meubelen 9.90 12.90 P. Groeneveld en Zn. Kussens, voor prijsjes om te zoenen! Pater Bastiaanse overleden Stadsblad WF nu V Vrouwenhuis „Barrika" geopend Schoolhoofd onderscheiden Hermes DVS goed weggekomen roeikampioen af DE KIPPENBOER DE KIPPENBOER Burg. Honn. Gretelaan 91 Schiedam. Politienieuws Spaland zoekt muzikanten ...als Prijs 8c Kwaliteit even belangrijk zijn! VERSE HALVE HAANTJES SLUIS Randstad-Edities, een combinatie van 35 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland meteen wekelijkse totaal oplage van circa 1 miljoen exemplaren T.V. DEFEKT? RADIO ABA e «3Smv SCHIEDAM Een „heksenjacht" op voormalig secretaris Theo Schoenmakers heeft binnen het CDA grote opschudding gewekt. Donderdag werd Schoenmakers officieel uit het CDA-be- stuur gestoten, waar hij al bijna een jaar niet meer welkom was. Schoenmakers woonde die beslissende bijeenkomst niet bij: hij was niet uit genodigd. Zijn politieke vonnis werd geveld door een verdeeld bestuur en een even verdeelde le denvergadering. Studiereis Abuis Grieven T.V. BOUTJES TAMME KONIJNTJES V rijdags van 14.00 tot 18.00 uur Zaterdags van 9.00 tot 13.00 uur k Deze ypeek Ve K K extra v°°*"de/ig II! II II! I! Bij Rijnmond Meubelen VlaardingenWesthavenkade 35-39, tel.010-342239 Deze week V Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1983 - NR. 75 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG SCHIEDAM Vrijdag 23 sep tember draait de Filmclub Schiedam „The Atomic Café", een collage van voorlichting- en propagandafilms, over atoom wapens. Aanvang half tien in de Teerstoof, Nieuwstraat. Lid maatschap 5 gulden per seizoen. Donderdag 22 september vindt in dienstencentrum De Vier Molens aan de Nw. Damlaan een voorlichtings- en discussie middag plaats met als onder werp de gemeenteraad. Spreker is de afdelingsvoorzitter van de PvdA, Ruurd van der Veer, ge spreksleider is dhr. Van de Weteringh. Aanvang half twee. Wijkvereniging Bijdorp houdt op zaterdag 24 september een bingo-avond in zaal het Tref punt aan de Schietbaanstraat. Het spel begint om acht uur precies. In de Blauwe Brug aan het Bachplein is van 5 tot 25 okto ber een tentoonstelling te zien van collages en pentekeningen van Ed Mes. Van G. Kulik valt emaillewerk te bewonderen. De Blauwe Brug is dagelijks geo pend. De jaarlijkse SISO-bazar gaat niet, zoals eerder gemeld, om half elf open (op woensdag 5 oktober in de Magnalia-Dei- kerk), maar pas om twee uur. Het SISO-bestuur excuseert zich voor dit misverstand. De juiste openingstijden op 5 en 6 oktober zijn van twee tot vijf 's middags en van zeven tot tien 's avonds. De jaarlijkse kledingaktie ten bate van het bejaardenwerk St. Jan de Doper vindt plaats op za terdag 1 oktober. Voor het kerkplein aan de Mgr. Nolens- laan staat een grote vrachtauto waarin men kleding, schoeisel, dekens etc. kan afgeven tussen negen en twaalf uur. Meer in lichtingen over het werk van St. Jan de Doper: J. H. M. Hol- link, Mgr. Nolenslaan 808, tele foon 738870. Op woensdag 21 september (vanavond) vindt in het Passa getheater de tweede van een reeks bijeenkomsten plaats over het fascisme. De avond is geheel gewijd aan vrouwen. Na de film '„Donna, vrouwen in verzet". Vertelt mevrouw Van Trommel een en ander over de onder grondse in Schiedam tijdens de bezetting. Aanvang kwart over acht. De avond wordt georgani seerd door de SG en de Anne Frankstichting. Op vrijdag 23 september zal in de Havenkerk, Lange Haven 70 een speciale samenkomst met vertoning van de film Holland Wonder gehouden worden. Aanvang 19.30 uur. De kleuren film Holland Wonder werd op genomen 25 jaar geleden tijdens de grote campagnes, die de Amerikaanse evangelist T. L. Osborn uit Tulsa, Oklahoma, in Nederland hield. In deze gewel dige film kan men zien hoe T. Osborn de boodschap van red ding en genezing door Jezus Christus verkondigde, en velen goddelijke genezing ontvingen. Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting mm towinwiAiv CDA verdeeld door afdanken bestuurslid De zaak Schoenmakers lijkt binnen de christen-demo cratische partij "als splijtzwam te fungeren. Naar aanleiding van deze af faire stapte een poosje gele den penningmeester Hans Valkenburg op. Donderdag pakten ook Werner van Katwijk en Ad Wim Sonne- veld hun biezen. (Sonneveld om persoonlijke redenen, al vindt hij de sfeer in de partij er sinds het „proces" tegen Schoenmakers op gang kwam, er niet beter op ge worden). De onttroonde secretaris vindt dat hij „onchristelijk" is behan deld. Al geruime tijd circuleren binnen het CDA verdachtma kingen aan zijn adres. De affaire begon eind 1982 na een studiereisje van het CDA Schiedam naar het Europarle ment in het Franse Straatsburg. De kas die Schoenmakers bij hield bleek na afloop niet te kloppen, ofschoon Schoenma kers zelf zegt, „niets te ver bergen te hebben". „Ik ben een voudig nooit in staat gesteld, een financiële verantwoording af te leggen", schreef hij aan de CDA-leden aan de vooravond van zijn „rechtzaak", jongstle den donderdag. De verdachtmakingen tegen Schoenmakers kregen ei nog een dimensie bij toen de Euro pese Beweging hem beschul digde van „aan het frauduleuze grenzende handelingen". Die zou de Schiedamse partij man hebben gepleegd toen hij aktief was in deze beweging in verschillende bestuursfunkties. Volgens Schoenmakers zelf zijn al die beschuldigingen weerlegd door ir. J. W. Doornbos, inder tijd bemiddelaar tussen Schoen makers en de Beweging. Binnen de CDA-afdeling Schie dam was inmiddels ook een on derzoek op gang gekomen. Daarvoor was een vertrou wenscommissie in het leven ge roepen. Hun rapport bleef, zoals alle fei ten over deze affaire, geheim. Een bezorger van CDA-post was zo alert, een „per abuis" tussen de stukken geraakte brief aan Het Nieuwe Stadsblad te onderscheppen. De pers werd zorgvuldig buiten het conflict gehouden, wat don derdag opnieuw bleek, toen de ledenvergadering besloten werd verklaard. Volgens Schoenmakers zou het rapport van de vertrouwens commissie hem vrijpleiten van „tot feiten verheven sugge sties". Het CDA bestuur zag er even wel aanleiding in, Schoenma kers' funktie ter beschikking te stellen. „Dat is wat het rapport ons aanbeval", aldus voorzitter Jan den Brinker, die het bij deze enkele mededeling laat. Verscheidene ingewijden mel den dat de vergadering alles be halve harmonieus verliep en dat het voorstel, Schoenmakers aan de kant te zetten, slechts met krappe meerderheid werd genomen. Verwerping van dit voorstel had betekend dat het complete bestuur was wegge stemd. Schoenmakers gelooft dat niet zozeer de verdachtmakingen tot zijn val, hebben geleid, als wel het feit dat er „persoonlijke grieven" tegen hem bestaan. Die mening wordt onderschre ven door tenminste één CDA- lid, die de afgezette secretaris „een formalist" noemt. Schoenmakers is ondanks al deze verwikkelingen niet be reid zijn band met het CDA als verbroken te beschouwen. „Ik keer mij niet af van de partij als zodanig. Wel van de huidige toestanden die er in het CDA heersen. Scherper gezegd: ik vind dat de partij met een incompetent bestuur zit opgescheept". heel kilo 9.90 elk 2e kilo 1.00 2 stuks van 17.80 VRAAG OOK NAAR ONZE WAARDEBONNEN enGRATIS WAARDEBONNEN. Broersveld 13/17 in Bas v.d. Heijden. feeP Uit one ac Sortimont: ren St°ofpere Regen geen spelbreker SS 11: SCHIEDAM De ervaring opgedaan tijdens het voorbije Schiedam Feest" weekend toont aan dat de bevolking zich niet laat weerhouden op de been te komen, ook al re gent het pijpenstelen. Als er maar wat te zien is en te bele ven valt. Nog nimmer waren er in de binnenstad zoveel paraplu's te erpi mensen verpakt. Als Pluvius het wat al te gortig maakte be wezen gevelluifels en ook de Passage tijdelijk dekking. De Hoogstraat-braderie en de hier gehouden Zondagmarkt werden beiden druk bezocht. Evenzo zaterdagmiddag de Broersvest tijdens het optre den van de Starsisters", hoog verheven boven hun fans. De Broersvest rond het podium raakte totaal verstopt met een ongekende menigte mensen. Dit was ook het geval op de zondagmarkt met de live-op tredens van Willem Duin en Bonnie St. Clair. Hier leek de sfeer af en toe op een vrolijke kermis met muziek als gang maker. Duizenden mensen maakten op beide dagen het traditionele rondje Hoogstraat, Kerkstraat en Broersvest, van ouds een gewild wandelcirquit. Schie dam bruiste niet alleen, maar deed zich op grote schaal te goed aan hetgeen de gastrono mie te bieden had. En dat was veel. Alleen de terrasjes, over al geplaatst, bleven leeg. Des te drukker was het in de hore cabedrijven maar ook de win keliers deden redelijk goede zaken tijdens de zondagmarkt. De presentatie van winkeliers verenigingen en V. V. V. werd derhalve toch een succes. Naar veler mening vraagt dit week end om een herhaling! Elders in deze krant een reportage over feestend Schiedam. SCHIEDAM Twee mannen van 20 en 24 jaar die trachtten in te breken in de Korti-Markt aan de Hof van Spaland zijn zondagnacht door de politie in gerekend. De mannen waren omstreeks vijf uur de winkel via de achterdeur binnengedrongen, maar werden in hun obscure werk gestoord door vermoede lijk de wacht houdende politie en middenstanders. Ofschoon het tweetal een vluchtpoging per auto onder nam, werden zij al „op spuugafstand" aldus de politie woordvoerder, aangehouden. Dit gebeurde op het Bachplein, waar de daders werden klemge reden door een surveillance auto. Bij de Korti-Markt waren de afgelopen weken al vier in braken gepleegd. Daarbij wer den telkens voor vele duizen den guldens aan sigaretten en shag buitgemaakt. Op de Havendijk heeft de poli tie vrijdagnacht een 17-jarige en een 22-jarige Schiedammer gearresteerd. Het tweetal ver ried zichzelf door bij de toeval lige nadering van een politie auto hard te gaan hollen. Kort voor hun aanhouding wierpen zij een tasje weg dat gereed schappen bleek te bevatten. Deze waren even tevoren gesto len bij houthandel Van de Wet ering. Aan de Boerhaavelaan is bij een inbraak een camera gestolen. Drie lenzen en de complete ste reo-installatie verdwenen. Om de buit te vervoeren gebruikte de dief een tafellaken dat hij uit een der kasten haalde. Bij een inbraak in een woon huis aan de Marchantlaan is voor 350 gulden aan contanten gestolen. Gedupeerde is een 68- jarige Schiedamse. SCHIEDAM Muzikale Schie dammers worden uitgenodigd om op zaterdag 1 oktober hun talenten in het winkelcentrum „Spaland" te laten beoordelen door een deskundige jury. Solisten of groepen kunnen zich nog inschrijven tot zaterdag 24 september bij Ruud Aret p/a Boekh. Mercurius, Hof van Spa land 31, tel. 712313. Ingeschreven kan worden door elke leeftijd. Het maakt niet uit welk muziekinstrument be speeld wordt. Iedere deelnemer staat „overdekt". Uiteraard zijn er een aantal prijzen beschik baar voor de beste muzikanten. RIJNMOND Op 1 juli 1983 waren er 1.050.788 personen in het Rijnmondgebied woonach tig. Sinds 1 januari 1983, toen Rijnmond 1.050.628 inwoners telde, is de bevolkingsomvang nagenoeg op hetzelfde peil ge bleven (plus 160). In het jaar 1982 is de Rijnmondbevolking met 1.530 zielen toegenomen, hetgeen overeenkomt met een groeipercentage van 0,1. Het zwaartepunt van de groei lag dat jaar in de eerste zes maan den, namelijk plus 995 tegen plus 535 in het tweede halfjaar. In 1980 en 1981 nam de Rijn mondbevolking met 0,8% res pectievelijk 0,4% toe. De aanwas van het inwonertal van het gebied was zowel in het eerste halfjaar 1983 als het jaar 1982 geconcentreerd in de drie groeiKernen Heilevoetsluis, Spijkenisse en Capelle aan den IJssel. In 1982 werden in deze drie gemeenten gezamenlijk 12.510 inwoners méér ingesch reven, in de maanden januari tot en met juni 1983 3.045 inwo ners méér. In Heilevoetsluis nam in 1982 het inwonertal met 13,2% toe, in Capelle aan den IJssel met 11,2% en in Spijke nisse met 8,2%. In het eerste halfjaar 1983 zijn deze percenta ges afgezwakt tot respectieve lijk 2,1, 2,7 en 2,0. Lijnrecht tegenover de ontwik kelingen in de drie groeikernen stond de bevolkingsafname in de gemeente Rotterdam. In 1982 raakte Rotterdam 9.335 in woners kwijt, in het eerste half jaar 1983 nog eens 2.190. Na de bevolkingsafname van 1980 (min 2.864) en 1981 (min 8.163), blijkt de trend dus versterkt te zijn doorgezet. Behalve in Rotterdam loopt ook in Schiedam en Vlaardingen het inwonertal nog altijd ge staag terug. In de periode 1 ja nuari 1982/1 juli 1983 vermin derde het aantal inwoners van Schiedam met 2.362, dat van Vlaardingen met 1.350. In de provincie Zuid-Holland en Nederland is de bevolking in 1982 met respectievelijk 0,3% en 0,4% toegenomen. Hoewel in beide gebieden de (geringe) groei van Rijnmond wordt overtroffen, is ook daar sprake van een zekere stagnatie ten op zichte van 1981. Kom kijken in de koopjeskelder van Rijnmond Meubelen. Daar vindt u een enorme berg kussen-sets om die oude stoel, fauteuil of bank weer een heel nieuw gezicht te geven. U vindt bij Rijnmond effen kussens en bloemkussens. Maar ook fraaie streepkussens. Het moet wel gek gaan als er geen kussen voor u bij is. Prijzen vanaf 25,-. Trouwens, Rijnmond heeft voor u ook degelijke kussenvullingen om zelf te bekleden vanaf 10,-. Zoals u ziet: kussens voor prijsjes om te zoenen. Verder heeft Rijnmond nog veel meer koopjes in de kelder. Kom maar eens kijken. SCHIEDAM Op 16 septem ber is overleden pater S. J. A. Bastiaanse s.c.j. (priester van Het Heilig Hart). De laatste jaren van zijn leven bracht deze bekende Schiedammer door in het bejaardenklooster St. Jozef te Nijmegen. Hij werd 74 jaar oud. Pater Bastiaanse was lange tijd als missionaris werkzaam in de Belgische Congo. Hij vertrok naar dit land nadat hij op 26 juli 1936 zijn eerste mis had opge dragen in de St. Liduinakerk aan de Nieuwe Haven. Op 8 maart 1955 werd hem in opdracht van Z.M. Koning Bou- dewijn van België door de Bel gische vice-consul in Rotter dam, ten huize van zijn zuster de gouden medaille van de Ko ninklijke Orde van de Leeuw opgespeld. Op 27 september 1968 werd hij in Kisangani door de Président van de République du Congo geridderd met de gouden me daille wegens 30-jaar vrucht bare arbeid in de wijngaard van de Heer. Op 28 april 1972 werden hem door oud-burgemeester van Schiedam, H. Roelfsema de ver sierselen opgespeld, behorende bij zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Als aan hemzelf gevraagd werd waarom hij deze onderscheidin gen kreeg, stelde hij in alle oprechtheid slechts zijn plicht gedaan te hebben. In de Belgische Congo heeft hij, tesamen met vele andere pries ters getracht het Katholieke ge loof over te dragen en het was een voldoening voor hem in de laatste jaren, dat hij in Zaïre verbleef, te constateren dat er diverse rrtannen van het eigen land tot priester werden gewijd. Juist in zijn gewone, alledaagse toewijding moeten „de door hem bewezen diensten" te zoe ken zijn. Voorzover hij voor» kortere of langere tijd in Schiedam was, heeft hij ook daar zijn diensten bewezen in de St. Jacobus-paro- chie in Schiedam-Noord, als mede in Huize „Frankeland", terwijl hij toen voorgoed in Ne derland bleef nog 6 jaar gefunk- tioneerd heeft in een parochie in Haarle (O.). 5 stuks uw poelier vakman, die weet er toch hel meeste van. Alleen St. Liduinastr. 50 Tel. 269884 Gratis kruiden Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1