QUARTZ HORLOGES EENMALIGE AANBIEDING OIR Pu sar Quartz „Tranen van de engelen"... ...we gaan ze weer dragen - Dit kan allemaal om de pols Geen mode zonder het sieraad Titanium: zeer apart AANBIEDING BICOLOR QUARTZ HORLOGES Voor hem, voor haar voor allebei DE MEEST GEAVANCEERDE CHRONOGRAAF ALLER TIJDEN analoog quartz-chronograaf rekenmachine zonder knopjes of gewoon een sjiek horloge BROERSVEST 68-70 - CENTRUM SCHIEDAM - TELEFOON (010) - 26 75 93 ZOLANG DE VOORRAAD STREKT VAN 495.- VOOR U V Van ruimtevaart naar sieraad AANBIEDINGEN De nieuwste modellen, de laagste prijs Zie onze etalages. UW VOORDEELADRES HORLOGES ZILVER GOUD KLOKKEN SIERADEN Hoogstraat 97, Schiedam. Tel. 263225. De veelzijdigste tijdmeter is natuurlijk de chronograaf. Het polshorloge met de vele extra functies voor sport, hobby en studie. Jaren geleden door Seiko geïntrodu ceerd met mechanische wijzeruurwerken. Daarna geperfectioneerd door quartz- precisie. Wat alleen met digitaalaanduiding mogelijk was. Tot op vandaag. Want als eerste ter wereld is Seiko er nu in geslaagd een chronograaf te ontwikkelen met quartz-precisie èn makkelijk afleesbare wijzerplaten. Inderdaad: de nauwkeurigste en over- zichtelijkste chronograaf aller tijden. Slechts 9 mm dun. Nu als wereldprimeur te bewonderen bij Van der Vlerk Heren- en Dames uitvoering slechts Magisch... Geisha-parels Zo gaat dat c <xn. 3 V** 1- 2 S x LEEN VAN ES WERELDPRIMEUR -Functies- Tijd: uren, minuten en seconden. Chronograaf: aflees baarheid van 5/\oo seconden tot 30 min. nauwkeurig. "Split-time": wordt gebruikt om tussentijden van ver schillende personen en de eindtijd van twee personen te meten. "Blessure-tijd": De chronograaf kan tussentijds gestopt worden voor b.v. een blessure en weer gestart worden. "Remaining-time": de mogelijkheid om een tijd vooraf in te stellen die nog gespeeld moet worden. "Counter": de drie chronograafwijzers zijn ieder afzon derlijk te verzetten zodat deze b.v. als scoreteller te gebrui ken zijn. "Trial run": mogelijkheid om de chronograaf- wijzers snel rond te laten gaan. "Tachymeter": wordt o.a. gebruikt om de gemiddelde snelheid van een auto of de produktie capaciteit van een machine te bepalen. 128 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 Maandkalender van 1901-2099 Stopwatch Alarm/uursignaal Dag, datum en digitale tijd PAGINA 26 Tranen van de engelen..., zo zeiden het heel, heel vroeger de Perzen. Ochtenddauw van de zee, door mensen mis kend, maar door zeemeer minnen verzameld en verbor gen in een geheime bewaar plaats, zo wil een Oosters sprookje. Een kostbaar bezit van het vrouwelijk symbool der schoonheid: Cleopatra. We hebben het over parels. En dat anno 1983, want al zijn parels een door de eeu wen heen tot de verbeelding sprekend en begeerd bezit geweest, ze waren een beetje in een zeker hoekje terecht gekomen. Opoe-achtig, zei de jongere garde, wie droeg nou zo'n trutterig snoer. Dat is omgeslagen als een blad aan de boom! Vooral nu om de ranke hals van Lady Diana parelsnoeren prijken met mooie sloten, nu (bijvoorbeeld) op internatio nale couture-shows manne quins parelsnoeren omheb ben met vaak kanjers van „parels" dus niet echt, doch om te laten zien dat ze weer in de mode zijn én nu we met zoveel in die mode toch blijven teruggrij pen naar vroeger, is die parel er weer volop. De juweliers, deze trend on derkennend, brengen dan ook veel keus in snoeren, het aantal rijen en andere siera den met één of meer parels. Ringen, armbanden, broches, oorbellen niet te vergeten, hangers... wie een parel wil, komt die tegen, waarbij de kombinatie goud met parels Een aparte visie op het al oude thema parels: een snoer ervan met gouden bolletjes er tussen. Meestal denken we aan een ronde vorm, als we het over parels hebben, maar ze zijn er ook in andere, minder be kende vormen. Nu de hang naar meer stijl, het verzorgde uiterlijk met oog voor verfijnde details ze ker ook een stempel drukt op de herenmode (let op, straks heten veel winkels voor man nen weer zaken voor me neer...) nu dus bestaat er ook grote- (re) belangstelling voor het mooie horloge. Fraaie, platte modellen, beschaafd van ui terlijk, zowel in goud, zilver of in kleuren van dit edelmetaal, worden op het ogenblik veel gezien. Dus steeds meer ge dragen. De plaat met wijzers is, we signaleerden het eerder, daarbij duidelijk een „must", quartz weten we daarbij zo ingeburgerd, dat iedereen onderdehand daar de voor delen wel van kent. In Total Look één van de vele verfijn de voorbeelden daarom afge drukt. Een heel ander en zeer nieuw verhaal is dat van de analoog (wijzers) quartz-chronograaf. In de wereld van de sport zijn chronografen niet weg te denken, omdat ze snelheden zo exact als maar kan via de hand vastleggen. Kon tot nu toe een quartz- binnenwerk alleen worden gekoppeld aan een digitaal afleesbare buitenplaat (met die verspringende cijfers), Seiko slaagde er als eerste in Parels eens heel anders. In de fantasieband van een polshorloge zien we apart ge vormde parels, die dit Prisma quartz klokje met z'n sierlijke rand iets heel eigens geven. een quartz-chronograaf te ontwikkelen met een traditio nele wijzerplaataflezing. Ook dit horloge laten we zien. Zetten we de funkties heel kompakt even op het beken de rijtje: tijd, chronograaf, split-time, blessure-tijd, re maining-time, counter, trial- run en tachymeter... dat zijn allemaal dik haalbare kaarten met dat ene klokje aan de pols. Goed ingevoerde zaken leggen het allemaal haarfijn uit Nog iets over horloge: Wat zou er nu nog te verzinnen zijn bij die digitale klokjes kompleet met tingeltangel wijsjes, stopwatch, alarm, spelletjes, zelfs sprekende horloges en noem al die nodi ge of bijkomstige funkties maar op denk je soms. Maar niks hoor, men is blijk baar nog lang niet uitgekin- derd, want er is nu een horlo ge (van Casio) met een calcu lator - een rekenmachientje dus- waarbij je niet op knop jes hoeft te drukken, maar de cijfers op het glas kunt aan raken om te kunnen verme nigvuldigen, delen, aftrekken en optellen. Sieraden zijn heel vaak tijd loos (denk maar eens aan een gouden slaven-armband) én daarom bij veel, wat we aan hebben, te dragen. Toch laten sieraden-ontwer pers zich steeds meer door modetrends leiden en zien we heel sterk bijvoorbeeld tij dens haute coutureshows hoe die sieraden een wezen lijk deel liit maken van het to taalbeeld. Dit beeld accentu eren of een speciale indruk meegeven. Natuurlijk geldt dit ook voor de komendé maanden. Bij de warme, stevige winter- materialen, zoals wol, flanel en leer, worden grote siera den gedragen (veelal hol) zo als gouden clips, dubbele kettingen en parels gecombi neerd met goud. De edelstenen mogen er ook Voor het eerst een quartz chonograaf horloge met wij zers (analoog). Daarnaast een heel ander horlogeverhaal: de hang naar verfijning en stijl van nu via een superdun fraai gestyleerd horloge (beide van Seiko). $ÈÊM Titanium- We hadden er (eer- JJi Mjk gezegd) nooit van ge- |||k 'Y hoord tot we er sieraden van zagen. Die waren zo apart, ei- 1011^fil genlijk uniek en hyper-nieuw, vQmHw plaatsje voor willen inruimen. iéT Dat titanium is een keihard ruimtevaart en het heeft de opvallend eigenschap, de wonderlijkste kleureffekten tevoorschijn te toveren. Op het eigenlijke metaal zit namelijk een heel dun door zichtig laagje, dat het licht van een bepaalde golflengte terugkaatst, waardoor men de indruk krijgt bepaalde tin ten te zien (blauwig, violet, iets met rood) die er in feite niet zijn. Maar ze zijn wel blij vend. Titanium is één, maar om er met zilver zulke sieraden van te maken is edelsmeedkunst. zijn, want die zijn behoorlijk groot en geven met name de donkere modekleuren door hun eigen tint extra allure of de nodige pit. Bij de klassiek-zakelijke look, die toch ook niet onbelangrijk is, doet een reversbroche het goed. En die zien we dan ook in allerlei uitvoeringen. Royale gouden armbanden passen ook bij dit beeld, met op vis graat- en dennenaaldmotief vooral geelgoud als goede kleur. De comfortabel-sportieve mode en die wordt groot vraagt om eigen sieraden. Zo worden bijvoorbeeld lange kettingen een paar keer om de hals of de pols geslingerd, ook drukke armbanden met rinkelende muntjes sieren straks heel wat polsen. Er zijn allerlei soorten han gers, chockers, armbanden en oorhangers in, waarvan Randstad Edities foto-dienst er een paar op de plaat zette. Rubein Import (Pletterstraat 93 te Zwolle) haalde ze naar Nederland. De prijs is sympa thiek voor zoiets aparts, want er zijn al oorhangers vanaf 25,- en een mooie hanger kan, om u een indruk te ge ven, op bv. 150,- komen. De parel als ring doet het uitstekend bij veel, wat de mode brengt en laat zich, in geelgoud gevat, goed kombineren met een geelgouden fantasie armband. Het was een Japanner, die deze voor een omwenteling zorgende kweekmethode ont- de Keshi-parels, kleine onre gelmatig gevormde pareltjes. De parel: volop in de mode dus, maar wie het nog een te dure uitgaaf zou vinden, zou kunnen denken aan een uit stekende middenweg: de Geisha-parel, een produkt van mens en natuur samen, waarbij niet de oester voor een tweede laag parelmoer, maar een mensenhand in ate liers daarvoor zorgt. Juweliers brengen deze be taalbare, niet van cultivé-pa- reis te onderscheiden Geis ha-parel met een heel fraaie glans, luster geheten. Deze uit Japan afkomstige parels bieden kwa verwerking de zelfde mogelijkheden als de mooiste of duurste cultivó. Machetknopen, die hebben we op het oog én daar valt het oog steeds meer op de laatste tijd. In mannen-overhemden zitten (soms) weer knoopsgaten om ze er in te doen, damesblou ses hebben die als 't even mee zit ook. Je er zelf mee verwennen kan net zo goed. De manchetknoop dus als een modische accessoire of als gebruiksvoorwerp: ze zijn er in allerlei vormen, edelme talen én uitvoeringen. Want het ene overhemd is het an dere niet en al evenmin lijkt de ene kleedstijl op een vol gend modeverhaal. Keus genoeg met als plezieri ge bijkomstigheid, dat er met datzelfde mode-oog, maar nu al weer gericht op de komen de feestdagen, een eigentijds mannenkado bij is gekomen. in allerlei uitvoeringen heel wat mooie mogelijkheden biedt. Wat is een parel eigenlijk. Heel kort samengevat: parels zijn een „produkt" van de pa reloester, die geheime „berg plaats der zeemeerminnen". Er nestelt zich een vreemd voorwerp in een oester, die verdedigt zich daartegen en omgeeft de „indringer" met laagjes parelmoer. Dat duurt een paar jaar en dan hebben we een parel. ledereen weet ondertussen of begrijpt, dat het winnen van dergelijke parels zeer kost baar is. Daarom kenner we de gekweekte, ofwel cultivé- parel, waarbij de mensen hand dat vreemde voorwerp een korreltje zand) in de oes ters doen, waardoor er ook parels ontstaan. Ze zijn dus (wettelijk vastgesteld zelfs!) net zo echt als de natuurpa- rel, alleen wel stukken goed koper! wikkelde en'daarom is o.m. de Akoya parel, een zoutwa terparel uit Japan de meest voorkomende. Biwa-parels zijn zoetwaterpa rels, kernloos en grillig van vorm, gekweekt in het Biwa- meer in de omgeving van Osaka, dan kennen we nog de Chinese zoetwaterparel en Een vrouw geeft ze aan de man van haar hart, een man schenkt ze aan- de vrouw, maar dan van zijn hart en sa men heb je er dan wat aan.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 26