Nieuwe In't kort VANDAAG in deze krant PvdA-blad: „Fractie boycot Van der Lugt" Rijnmond Meubelen Jan Bart van Hasselt had geen tijd voor heimwee kippepoten Al 60 jaar vaste partners HETVERSCHILTUSSEN WASSEN EN WAXEN 9.90 Vers van de groothandel ..Stadsblad Kussens, voor prijsjes om te zoenen! 12.951 Voetballend persteam maakt indruk Na de tram: de metro euro-wash b.v. VERSE HALVE HAANTJES Vervolg op pagina 3 ...als Prijs Sc Kwaliteit even belangrijk zijn! VlaardingenXXfesthavenkade 35-39,tel.010-342239 eadek Schoolleven Sport Computers Tramfeest galmt na Cabaret Nar in de Teerstoof Kunstenaars protesteren Verse jonge 2 kilo SLUIS Randstad-Edities, een combinatie van 35 lokale (t)huis-aan- huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1 miljoen exemplaren Vrijdags van 14.00 tot 18.00 uur Zaterdags van 9.00 tot 13.00 uur ePoten 'eZe n>ee£ extra v°orctelig Sij vas te lage Pjes k8 0.981 ke 1.5 o[ SCHIEDAM Het is weer september en de 17 jarige Jan Bart van Hasselt is terug uit Amerika. Het verblijf van een klein jaar in de staat Kansas is een ervaring die hij voor geen goud had willen missen. Als leerling van de derde klas van Rijksscholengemeenschap Schravenlant zag hij in de school een affiche van Stichting The Experiment. Dat is een in ternationale stichting die zich inzet voor het bevorderen van internationale kontakten en vriendschap. Zij organiseert daarvoor onder andere reis- en stu dieprogramma's waarbij steeds het verblijf in een gastgezin centraal staat. In het geval van Jan Bart betekende dat een jaar niet naar de vertrouwde school in Schiedam, maar een jaar studeren in Ame rika. Dat trok hem wel en hij besprak het thuis met zijn pleegouders. T.V. DEFEKT? Wij helpen direktü! RADIO ABA DE KIPPENBOER ALTIJD VERS EN.. ZEER GOEDKOOP VRAAG OOK| NAAR ONZE WAARDE BONNEN Jan Bart van Hasselt (17) bij de tastbare herinneringen aan zijn verblijf in Amerika. SCHIEDAM „Soms zie je de haat bij mensen van onze partij in de ogen staan. Je vraagt je af wat er dan nog mogelijk is". Deze bittere constatering doet Jos van der Lugt in „Voorwaarts", het afdelingsblad van de PvdA Schiedam. In een artikel van Cees van der Wel haalt Van der Lugt fel uit naar zijn partij- en fractiege noten. Dus voortaan niet alleen maar wassen, maar ook beschermend waxen! Bij Eurowash in Schiedam natuurlijk Bij Rijnmond Meubelen Deze week WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 - NR. 77 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 'ndaPpelen 'rtt'P Uit nn, ass°rtinient: pKlJS k8 erse VV, sPt' 'r*ieb ort eltjes per Per De heer en mevrouw Baars vonden het beiden een pri ma idee, maar, zoals de heer Baars zegt, we vonden het niet nodig dat hij er op school een jaar bij zou in schieten. Met de leraren werd dus een programma doorgesproken dat hij in Amerika zou moeten af werken om niet te erg achter op te raken bij de studie. De stichting The Experiment die een gastschool en gastgezin voor hem in Amerika zou zoe ken, was het volledig met de opvatting van Jan's ouders eens. Deelnemen aan het ge wone leven is namelijk een veel betere mogelijkheid om cultuur en levenswijze van het gastland te leren kennen dan wanneer je als toerist komt. van 3 personen uit gezocht, een vader, moeder en 1 zoon van 15 jaar. Beide ouders wa ren wel eens in Nederland ge weest. De vader had theologie gestu deerd aan de V.U. en sprak zelfs nog een beetje Neder lands. Daar heeft Jan zich niet te veel aan vast geklampt. Hij ging tenslotte naar Amerika om de taal te leren en, zoals hij zelf zegt, zelfstandig te wor den. Ook was het de bedoeling iets meer van de kuituur te le ren kennen. „Wij weten er hier tenslotte niets van. Het is zo'n groot land, alleen de staat Kansas is al vier maal zo groot als Ne derland" weet Jan Bart's va der te vt, tellen. Tijd om heimwee te voelen heeft Jan niet gehad. Er was zoveel te doen. Behal ve met de school waarmee hij de eerste twee maanden nogal moeite had, was er de sport. Met tennis was hij een uitblin ker en behaalde hij met het schoolteam verschillende tro feeën. Anders lag hpt met basketball. „Dat was op zo'n hoog nivo. Daar kwam ik niet tussen", moet hij toegeven. Zo vreemd vindt hij het niet want de meesten spelen al basketbal vanaf hun vierde jaar. Met de Amerikaanse jongens in zijn klas raakte hij al gauw be vriend. Voor hen was het hun laatste jaar highschool, voor ze naar de universiteit gingen. Jongens van die leeftijd heb ben allemaal een auto. „Zij namen me overal mee naar toe", aldus Jan, die nog een drukke briefwisseling onderhoudt met de vrienden die hij daar gemaakt heeft. In de tien maanden dat hij daar was kwamen zijn ou ders over om samen de voor jaarsvakantie door te bren gen aan de Westkust van Amerika. Ook volgde hij nog een van de school uitgaande computers cursus. „Computers zijn daar zo be langrijk, ze worden verschrik kelijk goed verkocht. In Ame rika is men veel verder op dat gebied, en als ik er in verder wil studeren, zou ik dat het liefst in Amerika doen" zegt Jan Bart met overtuiging. De manier van leven in Ame rika verschilt duidelijk met die in Nederland. Opvallend vond hij de centrale plaats die de kerk in het socia le leven inneemt. "Iedereen gaat naar de kerk, en ze von den het maar vreemd dat ik thuis nooit ga" aldus Jan Bart die de Amerikanen veel aardi ger vindt da de mensen hier. Ze hadden verschikkelijk veel belangstelling, de plaatselijke krant en het t.v. journaal van de staat signaleerden de aan wezigheid van de student uit Nederland. Jan laat een kranteknipsel zien waarin een foto van hem met zijn gastouders en -broer en een interview. Als besluit van zijn schooljaar kreeg hij evenals zijn klasgenoten het diploma uitgereikt, een cere monie waarbij de studenten fekleed zijn in toga en cap. ►at Jan in die tijd ook in het Engels ging denken, blijkt wel uit het feit dat hij, terug in Nederland, bij na geen woord Nederlands kon uitbrengen. Best begrij pelijk als men bedenkt dat hij voor de klas zelfs spreek beurten heeft gehouden, ui teraard in het Engels. „In de evaluatie die wij van de school kregen, staat dat hij de eerste twee maanden wel veel moeite had met de taal, vooral om vakken te leren in het En gels" vertelt Jan Bart's vader, die het verblijf in Amerika ,.een heel nuttige ervaring vond voor zijn zoon. „Het is belangrijk om over de grenzen te kijken, vooral als je dat kunt doen in een normale leefgemeenschap", vindt hij. „De kosten vallen mee. Het is natuurlijk wel meer, maar met krankzinnig veel meer als wanneer hij gewoon thuisge bleven zou zijn". De Stichting The Experi ment vraagt een vergoeding voor reis-, verzekeing- en ad ministratiekosten, en een be trekkelijk bescheiden ver goeding voor het verblijf in het gastgezin. Voor Jan Bart is het een gebeurtenis die hij niet had willen missen, er. die hij, als de kans zich zou voordoen, nog wel eens wil meemaken. Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting SCHIEDAM Op zaterdag 1 oktober houdt wijkgebouw De Blauwe Brug aan het Bachplein een bingo-dansant. De zaal is open vanaf half acht. Om acht uur gaat het feest van start. Toegang vanaf 21 jaar. f „I never promised you a rose- garden" is de titel van de film die de FS draait op vrijdag 30 September in de Teerstoof aan de Nieuwstraat. De regie is van Anthony Page. In de hoofdrol len Bibi Anderson en Kathleen Quinlan. Aanvang half tien, lid maatschap verplicht. Op zaterdag 16 oktober houdt de afdeling Schiedam/Vlaar dingen van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie een excursie naar het strand. Een wandeling voert de deelne mers van Hoek van Holland naar Kijkduin. De NJN is een bond voor jongeren tussen 12 en 23 jaar. Inlichtingen over de ex cursie en andere aktiviteiten bij Edward Zaanen, telefoon 190981. Eén jaar gastscholier in Kansas, USA Veel jongelui die via The Experiment naar Amerika gaan, doen dit aan het eind van hun schooltijd en vóór ze aan een vervolgstudie be ginnen. Integestelling tot Jan Bart van Hasselt dus, die midden in het schoolleven van de plaats Sterling in Kansas terecht kwam. In augustus 1982 was alles in kannen en kruiken, en op de negentiende vertrok hij als zestienjarige naar het Noorden van Amerika waar hij samen kwam met andere kinderen uit allerlei landen. Na enkele oriëntatiedagen ging elk naar zijn gastgezin. Voor Jan Bart was een gezin In de Kreek aan de Lange Ha ven 92 is een klussengroep van start gegaan. Doel is mensen te leren omgaan met materiaal en gereedschappen, zodat er zelfs tandig karweitjes in huis kun nen worden verricht. Andere aktiviteiten in dit buurthuis: koken, dammen, klaverjassen, biljarten, speciaal voor jonge ren. Inlichtingen: de Kreek, te lefoon 267787. De Schiedamse Vrouwen Raad houdt een openbare vergade ring op donderdag 29 september in dienstencentrum De Vier Molens, Nw. Damlaan. Aan vang half tien 's morgens. Ook in de De Vier Molens, en eveneens op donderdag 29 sep tember, maar dan in de avond uren, is er een bijeenkomst over stadsvernieuwing. Uitgenodigd zijn de bewoners van de Anth. Muysstraat en omgeving. Aan vang acht uur. De Burgemeester Van Haaren Scouting Groep heeft nog plaats voor jongens en meisjes tussen 13 en 17 jaar. Deze rowans hou den zich bezig met zaken als «sport en spel, cultuur, dienst vaardigheid, voorlichting, ra- diozenden, etc. Het groepshuis staat in de buurt van de sport hal. Meer inlichtingen: Rien Adriaanse, tel. 768006. deze week Stichting The Dutch Expe riment is onderdeel van een internationale federa tie. Voor Nederland is het sekretariaat gevestigd aan de Wipstrikkerallee 174 in Zwolle, tel. 038-536803. Behalve een Highschool programma verzorgt de Stichting ook verblijven in gastgezinnen, voor een pe riode van 1 tot 4 weken. Het belangrijkste uitgangs punt daarbij is weer dat de deelnemer als volwaardig lid van het gezin deelt in het dagelijks leven, en op die manier begrip en in zicht ontwikkelt ten aan zien van kuituur en le venswijze van het land. Stichting The Experiment bemiddelt in 50 landen bij dergelijke verblijven. SCHIEDAM Een echtpaar dat na zestig jaar huwelijk nog regelmatig met elkaar de dansvloer opgaat... waar vind je dat? „Bij ons in de straat", 9 zullen de bewoners van de JgÉk Smaleveldstraat roepen. Want op nummer 6a wonen de heer en mevrouw Brouns, die ooit een dansschool be heerden. Het pakkende ritme van cha-cha-cha en foxtrot of het meeslepende tempo van de wals zijn zij nooit verge ten. Dinsdag 27 september was er alle reden om nog eens een dansje te wagen. Op die dag vierde het echtpaar hun gouden plus huwelijk. De bruid is Neeltje Nijs, een Schiedamse die hier op 9 april 1899 werd geboren. Bruidegom en vaste dans partner is Bendrikus Pieter Brouns, geboren te Vlaardin gen op 29 juni 1896. Zijn dagelijks brood, waar mee vrouw en twee dochters moesten worden gevoed, ver diende de heer Brouns over-, igens niet uitsluitend op de dansvloer. Hij is ook een groot aantal jaren werkzaam geweest bij de firma Swart- touw als pijpfitter. Loko-burgemeester Scheeres was één van de vele bezoe kers op deze gelukkige huwe lijksdag. Hij bood het echt paar namens de gemeente Schiedam een fruitmand aan. Het raadslid verwijt zijn grondse ruzies toen er wet- mede-socialisten „laag bij de houders moesten worden ge- Over het feit, dat uw auto voordat hij bij ons de wasstraat ingaat volledig onder hoge druk wordt gereinigd zodat alle onmogelijke plekjes grondig schoon gespoten worden, willen wij niet te veel uitwijden. Dat is immers mooi meegenomen maar niet uniek. Wel uniek is de combinatie van deze grondige voorbehandeling en onze volautomatische wax-doceer-unit tijdens uw rit door de wasstraat. Per wasbeurt wordt exact de juiste hoeveelheid wax op uw auto aangebracht die nodig is om de lak te beschermen tegen ons lak-aggressieve-zeeklimaat. Een betere bescherming betekent een langere levensduur 's Gravelandseweg 408, voor veilig autowassen Schiedam, 010-378444 (De gehele week geopend, zelfs op zondag van 9.00-12.00 uur) kozen" en kan niet aan de indruk ontkomen dat het fatsoen in de PvdA ver te zoeken is. Op alle fronten, maar vooral op het stuk waar het Van der Lugt zelf betreft. Nadat hij als op-bouwwerker van de Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN) in opspraak was ge raakt, ondervond hij bij nog maar weinig partijgenoten steun. Integendeel, hem zou zelfs te verstaan gegeven zijn, dat het beter was als hij „op donderde". Dat wil zeggen: zijn raadszetel ter beschikking steldé. Eerst zou hij die boodschap te lefonisch gekregen hebben, la ter mondeling. Volgens het ar tikel in „Voorwaarts" namen fractievoorzitter Gé Brouwer Kom kijken in de koopjeskelder van Rijnmond Meubelen. Daar vindt u een enorme berg kussen-sets om die oude stoel, fauteuil of bank weer een heel nieuw gezicht te geven. U vindt bij Rijnmond effen kussens en bloemkussens. Maar ook fraaie streepkussens. Het moet wel gek gaan als er geen kussen voor u bij is. Prijzen vanaf 25,-. Trouwens, Rijnmond heeft voor u ook degelijke kussenvullingen om zelf te bekleden vanaf 10,-. Zoals u ziet: kussens voor prijsjes om te zoenen. Verder heeft Rijnmond nog veel meer koopjes in de kelder. Kom maar eens kijken. 5 stuks uw poelier vakman, die weeI er toch het meeste van. Alleen St. Liduinastr. 50 Tel. 269884 Gratis kruiden

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1