JlüRIJNEFKENS* Alle Q goed! PIATEN DAAGSE Feest voor krachtpatsers aan Westfrankelandsedijk tij zonderrisko\ Een jaar jongerencentrum Reeks klachten in bewonersblad Nier Stichting Nederland Nefkens viert verkoop eerste Peugeot 205 De nieuwe Peugeot 205 is 'n auto in de prijsklasse rond 15.000,-. Daarom raden wij alle rijders van 'n Fiësta, Colt, Ritmo, Golf, Renault, Corolla, Civic, Kadett, etc. aan vanaf morgen zelf bij ons te komen ervaren wat een auto van die prijs ECHT kan bieden mmioi-m k Nieuwe Bach-piaten Vraag een donorcodicil aan bij de Groot Hertoginnelaan 34,1405 EE Bussum. Telefoon: 02159-15057. FOKKERSTRAAT 576, SCHIEDAM ADRIANALAAN 378, SCHIEBROEK Telefoon 010-622022/220022 Aktie 'Geef klassiek kado' voorloper Platentiendaagse Maand lang aandacht voor 'klassiek' mw. iwmm mmmm m mm SCHIEDAM Met zo min mogelijk geld een zo groot mogelijke manifestatie organiseren, hoe doe je dat? Jonge renwerker Kees te Gussinklo heeft het volgende bedacht: laat de mensen veel zelf doen, en stel enkel de middelen ter beschikking. Dan komt er toch een aantrekkelijk pro gramma uit de bus. SCHIEDAM Schiedam-Zuid vreest in de toekomst erns tige milieuproblemen. Zeker als bepaalde passages uit de Rijnmond-nota „Zicht op Zonering" werkelijkheid worden. In die nota wordt een beeld geschetst van de ontwikkeling van de industrie de komende jaren. „Daardoor wordt de wereld op zijn kop gezet", meent de Werkgroep Schiedam Zuid in de steigers, onderdeel van de bewonersvereniging in de Gorzen. „De industrie hoeft zich niet meer in te hou den, en hele woonwijken worden gewoon van de kaart ge veegd". Troep Illlf/IvUlLii :nTïïv7 De vioolconcerten Triosonates Ravel's pianoconcerten Wagner- transcripties van Liszt het NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1983~ PAGINA 16 SCHIEDAM Aan blijde ge zichten geen gebrek, woensdag middag bij Peugeot/Talbotdea- ler Nefkens-Eurodam. Om twee uur 's middags kon de heer Koemans de sleuteltjes over handigen van de eerste in deze regio verkochte Peugeot 205, het nieuwe paradepaardje van het Franse automobielbedrijf. Kopers waren de heer en me vrouw De Koning uit Schie dam. De 205 werd al in mei 1982 aan de Franse showrooms geleverd. Omdat er een geweldige vraag bleek naar deze auto, die als grootste pluspunt heeft een ver bluffende zuinigheid, kon de produktie voor de Nederlandse markt pas een jaar later begin nen. Vandaar dat Nefkens, officieel dealer voor Schiedam en Rot terdam, zijn eerste verkochte exemplaar eens uitgebreid voor het voetlicht haalde. Nefkens verwacht grote belangstelling voor alle versies van de 205, die in zijn toonkamers in de 's Gra- velandsepolder staan te pron ken. VDOff W PROEFRIT IN DE NIEUWE PEUGEOT 205 IGAAT U NAAR NEFKENS Op 12 oktober gaat voor de derde maal de jaar- lijkae Platen 10-daagse van start, waarin extra aandacht wordt gevraagd voor het voorlopig nog niet uitgestorven fenomeen van de grammofoon plaat als muziekdrager. Ondanks de toenemen de aantrekkingskracht van de volledig digitale Compact Disc, die door de prijs van de afspeel apparatuur voorlopig nog wel geen gemeen goed zal worden, zullen er in de komende tien, twintig Jaar nog volop vi- nylschijven worden ver vaardigd en die verko pen de platenmaat schappijen uiteraard ook graag. Met wat akties tracht men In deze komende periode het publiek te bewegen metterdaad de thuisdiscotheek uit te breiden. Zo ontvangt in deze pe riode iedere platenko per (bij besteding van tenminste 25 gulden) gratis de LP 'Warm aan bevolen 3' met een veertiental populaire nummers die in het re cente verleden allemaal hoog scoorden. Dus ook het veelgehoorde 'Ron do Russo', uitgevoerd door de fluitiste Berdien Stenberg die daarvoor leentje-buur bij een klassieke componist als Mercadante speelde, staat erop. Verder komt er op don derdag 13 oktober weer een Internationaal Pla- tengala vanuit de Rot terdamse Ahoyhal (live uitgezonden door de AVRO-televisie) en doet deze omroep het op 20 oktober nog eens dun netjes over met een an derhalf uur durend Na tionaal Platengala, dat eveneens in de Ahoyhal wordt opgenomen. Tij dens deze laatste hap pening zullen de nieuw ingestelde Televizier- Plaatprijzen worden uit gereikt. Dat de stagnerende economie ook de pla- tenhandel treft is na tuurlijk geen nieuwtje. Een van de problemen is echter dat in het ver leden slechte resultaten in de klassieke sector goedgemaakt konden worden door de hoge opbrengsten van de po pulaire grammofoonpla ten, maar dat dit laatste doordat ook dit marktsegment door de recessie aangetast wordt nu niet meer mogelijk is. Dus zullen de klassiek- liefhebbers zelf voor hun standje op moeten komen en is uitbreiding van deze categorie ui terst wenselijk. Daarom doen de platenmaat schappijen in de maand voorafgaande aan de Platen 10-daagse een poging meer klassieke platen aan een groter publiek te verkopen door er een negental te gen gereduceerde prijs (tientje korting) aan te bieden. Dit jaar ia het de be kende schrijver (en muziekliefhebber) Maarten 't Hart die de nog-niet-klassiek-lief- hebbers over de drem pel moet helpen. Er is een speciale LP uit gebracht, gesneden vol- 8ens het superieure iMM-systeem, waarop hij onder de titel 'Muziek uit vriendschap, liefde en verdriet van Bach tot Strauss' zijn persoonlij ke voorkeuren laat blij ken, met begeleidende teksten van de schrijver op de binnenzijde van de klaphoes. In dit album 6,50) treft men ook een inlegvel aan met de negen waar debonnen, waarop de platen tegen geredu ceerde prijs verkrijg baar zijn. Overigens, wie niet gediend is van de aanbevelingen van de heer 't Hart kan de 6,50 in zijn/haar zak houden, wént de platen winkels geven voor 19,95 deze negen el pees ook graag zonder inlevering van de bon mee. Voor velen is klassiek een 'vies woord', dat vertaald wordt met 'be legen', ouderwetse mu ziek. Waarbij vooral jon geren gemakshalve ver geten dat ook hun mu ziek dikwijls haar wor tels daarin heeft. Hoe dikwijls wordt erin de popmuziek niet terug gegrepen naar Bach.... 'If I had words' is geba seerd op een thema van de Franse componist Salnt-Saöns en in de film 'All that Jazz' ko men we muziek uit Vi valdi's vermaarde viool concert 'Alia Rustica' tegen.... Zo zijn er legio voor beelden te geven, maar waar het om gaat is dat alle goede muziek het waard is ernaar te luis teren en dat het niet no dig is er verstand van te hebben. Muziek moet niet geanalyseerd wor den maar ondergaanl Dat kan met het aange boden negental uitste kend) Waarbij het op valt dat de platenmaat schappijen bij deze spe ciale aanbieding voor namelijk zijn uitgegaan van 'de solist'. Slechts één plaat is gewijd aan het symfonische reper toire (7e Symfonie van Beethoven), waarbij niettemin de naam van de dirigent het 'm moet doen, terwijl er ook maar één koorwerk wordt aangeboden en dat in ons land, dat zo rijk aan koortradities is. 1. wynton Marsalis speelt trompetconcerten van Haydn, Hummel en Leopold Mozart, begeleid door het National Philharmonic Or chestra o.l.v. Raymond Leppard (CBS D 37846). Deze plaat staat niet voor niets bovenaan dit lijstje, want wat deze jonge neger (op 18 oktober wordt hij 22 jaar) hier laat horen grenst aan het wonderbaarlijke. Zijn vader Ellis Is een be kend jazzpianist en het zal dus geen verwondering wek ken dat Wynton ook de jazz- kant op ging, al speelde hij op zijn zestiende al met de New Orleans Philharmonic zowel het Trompetconcert in Es van Haydn (waarmee deze plaat opent) en de so lopartij In het Tweede Bran- denburgs Concert van Bach. Het leek een geslaagde grap als resultaat van een gewon nen wedstrijd voor solisten, maar Wynton, besloot dat jazz en klassiek best samen kunnen gaan, bezocht de fa meuze Juilliard School en tekende inmiddels een ex clusief contract bij CBS, waarin is vastgelegd dat hij van tijd tot tijd ook klassieke opnamen kan maken. Drie jazzplaten staan inmiddels al op zijn naam. Wynton Marsalis, die op deze plaat een geweldige virtuositeit en muzikaliteit tentoon spreidt, schittert zo wel in Haydn's concert (waarvoor hij zelf de cadens bij het eerste deel schreef), als In het 'Concert voor trompet, twee hoorns, strijk orkest en continuo' (om pre- swv yfjfifr WIÈÊÊÊÊÊ& ■BVP i cles te zijn) van Leopold Mo zart met smaaktvolle ver sleringen en het Trompet concert In Es van Hummel. De begeleiding kon iets nauwkeuriger. 2. 'Intermezzo Mueicale': Michala Petri (blokfluit) epeelt, begeleid door Han- ne Patri (clavecimbei) en David Petri (cello) werkjea van diverse componisten. (Philips 6514 324). De 25-Jarige Deense blok- flultvirtuoze tracteert de luis teraar hier, begeleid door haar moeder en broer, op een aantal heerlijke muziek jes, die overigens lang niet altijd voor de blokfluit ge schreven waren. Maar de diverse bewerkin gen zijn zowel stijl- als smaakvol en Michala Petri geeft ze bovendien een zeer frisse en stuk voor stuk boelende vertolking mee. Naar onze mening zijn voor al de twee 'Rossignol-stuk- jes' van Francois Couperin Ie Grand uiterst aantrekke lijk, maar we kunnen ons voorstellen dat velen toch liever 'De vlucht van de hommel' van Rimski-Korsa- kov horen. Ook het 'Engels Nachtegaeltje' van Jacob van Eljk vormt bijzondere aardige muziek - Michala Petri kiest telkens met zorg een instrument dat qua ka rakter het best bij het ge speelde werkje past - en daar staan dan weer opmer kelijke items van onze eigen Frans Bruggen (2 Etudes) en andere eigentijdse compo nisten als Henning Christian sen (Satie auf hoher See) en Fini Henriques (Dans van de muggen) tegenover. Alle maal even ontspannen ge speeld. o 3. Ulf Hoelacher speelt het eerste vioolconcert (in g) ón de Schotse Fantasie van Max Bruch, begeleid door de Bamberger Symphoni- ker o.l.v. Bruno Weil. (EMI 1467551). Weer eens een andere, min der romantiserende benade ring van Bruch's befaamde vioolconcert door de man die in 1978 de 'Deutscher Schallplattenpreis' kreeg voor zijn vertolking van de vioolconcerten van Saint- Saëns. Natuurlijk, een Shlo- mo Mintz is op dit terrein vrijwel niet te kloppen, maar het resultaat van Hoelscher met de Bambergers mag er ook zijn. Waarbij komt, dat de B-kant van de EMI-uitga- ve gewijd is aan de te weinig gehoorde Schotse Fahtasie voor viool met orkest en harp, waarin Schotse volks wijsjes vrijelijk werden toe gepast. Hoelschet-voldoet o.i. volle dig aan Bruch's bedoelingen In dit fn wezen driedelige werk, waaraan een inleidend voorspel en een overrompe lende finale werden toege voegd. In het adagio canta bile verhaalt hij als het ware van de Schotse bergen en meren, waarna de Schotse tradities In het dansante al legro en het zangerige An dante sostenuto pas goed aan bod komen. Heel fijnzin nig gedaan. 4. Alicia da Larrocha spaalt samen mat da Wlanar Symphoniker o.l.v. Uri Sa- gal de pianoconcerten nr. 19 en 22 van Mozart. (Dac ca SXDL 7566). Nr. 19 (KV 459) dateert uit 1784 en is een van de twee 'kroningsconcerten' die Mo zart In 1790 bij gelegenheid van de tot-keizer-kroning van Leopold II In Frankfurt gespeeld heeft. Opvallend is het naar franse aard nogal martiale eerste deel. De verdeling van de stem men over de verschillende instrumentengroepen ver raadt Mozart's genie. Dat laatste draagt ook sterk bij aan de uitdrukkingskracht van het concert in Es (KV 482), waarvan het boeiende Andante met zijn variaties In c-klein natuurlijk het meest aantrekkelijke deel is. De vertolking van Alicia de Lar rocha sluit het best bij dit concert aan. Ridderlijk en hoofs van opzet, mist haar Mozartspel toch het spran kelende van bijvoorbeeld een Murray Perahla. Niette min een opvatting waarvoor men respect kan hebben. De Wieners begeleiden zoals gebruikelijk goed. De balans tussen orkest en solist is uit stekend. 5. Dettinger Te Deum van Handel, uitgevoerd door het Zuidduitae Madrigaal koor uit Stuttgart en het Orkest van de Ludwigsbur- ger Featepiele onder lei ding van Wolfgang Gön- nenwein. Met diverse solis ten (op het EMI-label Deut sche Harmonia Mundi 067 1999801). Handel componeerde dit oratorium ter gelegenheid van de overwinning van de Engelsen (samen met het le ger van Hannover) op de Fransen In de slag bij Det- tingen am Main in 1743. Dat hij daarmee de ijdelheid van zijn werkgever, koning Geor ge II, streelde, ligt natuurlijk voor de hand. Geen wonder ook dat het Te Deum bij de eerste uitvoering voor het Engelse Hof een enorm suc ces werd. Maar ook buiten deze kring sloeg dit oratori um aan en het is nog altijd een van de meest geliefde kerkmuziekwerken die Han del geschreven heeft. In mei van dit jaar opende Wolfgang Gönnerwein met een uitvoering van dit werk met veel bijval de Ludwigs- burger Festspiele. Ook op de plaat opgenomen In de Evangelische kerk van Urach mist dit Te Deum zijn uitwerking niet, vooral ook omdat het orkest zich in positieve zin manifesteert en het koorwerk zeer verzorgd is. Ook de solisten mogen er zijn: de sopraan Krisztina Laki, de alt Marjana Lipov- sek, de tenor Manfred Fink en onze 'eigen' bas John Bröcheler, die hier heel wat te doen heeft. De solo-trom petpartijen worden vertolkt door Bernard Soustrot. 6. Zevende Symfonie van Ludwig van Beethoven door de Wiener Philharmo- niker o.l.v. Carloa Kleiber (D.G. 2530 706). Deze Deutsche Grammop- hon-opname is niet nieuw, maar dateert uit 1976. Nu we gewend zijn aan digitale opnamen, valt zo'n analoge toch op door een wat min der open kinkbeeld en lijkt het alsof de Wiener Philhar- monlker, die van huis uit al tijd al een donker timbre heeft, achter een gordijn speelt. Niettemin is dit een memo rabele lezing van opera-spe- clallst Kleiber, die echter blijk geeft de onderhuidse spanningen in het eerste deel (poco sostenuto) onvol doende aan te voelen. Wat hij evenwel In het vervolg van deze Zevende ruim schoots goed maakt. 7. 'Nocturne': James Gal- way (fluit) speelt sfeervolle muziekjes begeleid door het National Philharmonic Orcheatra o.l.v. David Me- aaham (RCA RL 25463). Zuiver muzikaal gezien vraag Je je af: wat moet Je eigenlijk met zo'n 'gehakt-plaat'; alle maal kleine stukjes van min of meer beroemde 'klassie ke' werken (waarbij we ge makshalve impressionisme en romantiek op een hoop vegen). Maar de naam Ja mes Galway, presentator van de afgelopen televisie serie 'Music In time', spreekt velen aan en als hij op deze manier kans ziet om een aantal mensen over die 'klasslek-drempel' heen te halen, mag dat. Stukken als 'Claire de lune' en 'En Bateau' van Debussy blijken Immer ook veel 'po- pulair'-luisteraars aan te trekken en dat geldt natuur lijk ook voor een sfeervolle nocturne van Chopin, de Ochtendstemming van Grleg uit de Peer Gynt Suite of de vermaarde 'Médidation' uit de opera 'Thais' van Masse net. De fluit is zeer present opgenomen. Jammer alleen dat men de snijbeitel tot op de rand van oversturing heeft gebracht, hetgeen sommige elementen de plaat hoorbaar niet in dank afne- 8. Gidon Kremer speelt het Vioolconcert van Ludwig van Beethoven; met de Moskauer Philharmonie o.l.v. Waldemar Nelsson. (Melodia 205.708). Van deze plaat kunnen we alleen zeggen dat Gidon Kremer een begenadigd vio list is, wiens naam alleen al in feite garant staat voor een excellent produkt. Aange zien Ariola Benelux echter, uit oogpunt van bezuinigin gen, geen recensie-exempla ren meer ter beschikking wenst te stellen, valt over deze LP niets naders te mel den. 9. Thea King speelt de twee klarinetconcerten van Bar nard Hendrik Crusell, sa- man mat het London Sym phony Orchestra o.l.v. Allun Francis, (een Hyperion- Elaat, in ons land uitge- racht door Sound-Pro ducts Holland b.v. in Loos- drecht). Ook over deze, qua pro gramma zéér interessante, plaat weet Randstad Edities niet veel te melden, vanwege het feit dat de afname onge lijke tred heeft gehouden met de aanvoer bij Sound- Products. Crusel, geboren in 1775, was een Fin, die niet alleen virtuoos klarinet speelde, maar zich ook be kwaamde In compositie en orkest-directie. Na zijn stu die in Parijs ging hij terug naar Zweden, waar hij na een succesvolle carrière in 1838 overleed. Hij maakte zich in Stockholm ook ver dienstelijk door een aantal populaire opera's in het Zweeds te vertalen. Wat betreft de werken op deze plaat kan gezegd wor den dat het Duitse blad 'Stereophonie'grote waarde ring had voor de uitvoering van Thea King, die de con certen met 'een buigzame en warme toon' speelde. Dat programma, ter gelegen heid van het éénjarig bestaan van het (randgroep) jongeren werk in de Gorzen, staat in het teken van de krachtpatserij. Op de open dag die Te Gussin klo en zijn volgelingen organi seren voor zaterdag 1 oktober kunnen buurtbewoners die van „fitness" houden hun hart op halen. Dat kan tijdens de krachtsportwedstrijden (o.a. te- lefoonboekscheuren voor jong en oud), of bij de onderlinge au- toduwwedstrijd. Wiens spieren nog meer kun nen mannen mag zich vervol gens inschrijven voor de kussengevechten. En wie daarna nog een robbertje wil worstelen tegen een met geu rige groene zeep ingesmeerde tegenstander is welkom. Voor ontspanning zorgen twee of drie Schiedamse bands. Mu ziek komt ook 's avonds ruim schoots aan bod bij een weds trijd voor diskjockeys die zullen strijden om de titel „beste dj van Zuid". Een disco en een kampvuur besluiten het feest. Over het waarom van deze open dag zegt Kees te Gussin klo: „Het wordt tijd dat alle be woners van Zuid zich komen overtuigen dat wij hier geen dingen doen die Onze Lieve Heer verboden heeft. Wij zijn een prima lopend centrum, het werk draait als 'n trein, ieder een heeft het naar zijn zin. Welke verhalen er ook de ronde doen er zijn er bij waar zelfs ik van bibber het is hier beslist geen rotzooitje". Wie dit na Kees' "verzekering nog niet gelooft is vanaf half twee welkom in het jeugdhonk aan de voet van de Westfranke landsedijk, bij zwembad Zuid, teneinde persoonlijk polshoogte te nemen. Héél Schiedam Zuid is uitgeno digd. Ook zij die sterke staaltjes liever van een afstamd gade slaan. Uit de nota heeft de werkgroep begrepen dat de overlast die be drijven veroorzaken, niet te verminderen is. „Integendeel, je mag blij zijn als de situatie blijft zoals die is. Nu al worden veel woonwijken in Vlaardin- gen, Maassluis en Rotterdam zwaar belast door milieuveron treiniging. Waar die overlast te groot is, zou het wonen moeten wijken voor de industrie. In de praktijk betekent dit dat er niet meer grootscheeps gebouwd mag worden. Hooguit komen er nog huizen op gaatjes die moeten worden ingevuld". Over gif in de wijk kan de be wonersvereniging Zuid zo lang zamerhand wel een boek schrij ven, blijkt uit het jongste num mer van het verenigingsorgaan. Ofschoon het veel overlast ver oorzakende bedrijf Tankerclea- ning verdwenen is (wegens fail lissement), zegt de wijk nog geenszins uit de problemen te zijn. „In de tanks en in de grond zit zoveel troep, dat het oprui men wel enkele miljoenen zal gaan kosten". Ook op andere plaatsen in de wijk zit gif in de grond. Aan het schoonmaken van het GTB-ter- rein (Dwarsstraat) wordt welis waar gewerkt, maar een nieuwe giftbelt is inmiddels ontdekt op het Veveo-terrein aan de Willemskade. Pas on langs werd dit terrein met een hek afgesloten. Uit het onlangs verschenen jaarverslag van de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond blijkt ook nog eens dat Schie dam-Zuid veel last heeft van stank- en geluidsoverlast. Van de 40 in het verslag ge noemde gemeenten is Schiedam op 4 steden na de ergste klager. De top vier wordt gevormd door Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland, allemaal steden op de Noorde lijke Waterwegoever. Schie dam-Zuid springt er overigens als wijk met de meeste klachten over het hele Rijnmondgebied duidelijk bovenuit. Het BVZB-blad weet nog te melden dat het met de kwaliteit van de lucht ook niet best is ge steld. Zo zou bij Spring Grove, voorheen wasserij Nijman, een te hoge concentratie perch- loorethyleen in de lucht zijn ge meten, een stof die schadelijk kan zijn voor het zenuwstelsel. telefoon 070 -19 02 37 EMI heeft als Plaat-van-de- maand alle drie vioolconcerten van Johann Sebastian samenge bracht, gespeeld door de jonge Duitse violiste Anne-Sophie Mut ter (20) en in het concert voor twee violen Salvatore Accar- do, die tevens de directie voert over het Engels Kamer Orkest, waarin Leslie Pearson de clave- cimbelpartijen vertolkt. Mede door de toegepaste DMM-snij- techniek was het mogelijk om op één plaatkant, die ongeveer 33 mi nuten in beslag neemt, zowel het Concert voor twee violen (BWV 1043) als dat voor één viool in a (BWV 1041), met goed gevolg een plaats te geven. Vergelijking met een oude Philips- opname van de twee soloconcerten door hetzelfde orkest onder leiding van de solist Raymond Leppard, leert dat het ensemble zich op de nieuwe plaat sprankelender mani festeert. Van het spel van Anne-Sophie Mutter die in de afgelopen weken in ons land optrad alleen maar in positieve zin gesproken worden. Eerder konden we op de plaat ken nismaken met haar mogelijkheden in het derde vioolconcert van Mo zart, maar op deze Bachplaat on vergelijkbare grootheden natuurlijk overtreft ze zo mogelijk zichzelf. Haar toon is mooi en in haar spel etaleert ze zowel warmte als leven digheid, met gevoel voor de poëti sche elementen. Dit alles stoelt op een vlekkeloze techniek, zoals ook blijkt in samenspel met Salvatore Accardo dat vrijwel naadloos ver loopt. Een plaat van grote klasse, die zo wel de liefhebbers van de hoogste toppen van de violistiek als de aan hangers van de grote Bach warm aanbevolen kan worden. (EMI IC 067-1435201). Zeker zo interessant is een splin ternieuwe plaat van CBS (de 'kwartaaltroef'), waarop een vijftal triosonates van Johann Sebastian en drie van zijn nako melingen zijn opgenomen, ge speeld door grootheden als de violist Isaac Stern en de even vermaarde Franse fluitist Jean- Pierre Rampal. Twee musici die zich nog wel eens te buiten willen gaan aan kitsch, maar hier uiterst serieus (gelukkig niet té) aan het werk zijn. De Trio sonate in c (MWV 1079) die afkom stig is uit het slotdeel van 'Das Mu- sikalische Opfer' door Bach naar opgegeven thema's van Frederik de Grote gecomponeerd is natuur lijk een oud bekende. Maar dat is die in G (eveneens vierdelig, BWV 1038) irt veel mindere mate en daarom doet het deugd dat dit wei nig gespeelde stuk hier weer eens op de plaat werd vastgelegd. Dit geflankeerd door de Triosonate in G van de 'Hamburger' Bach: Carl Philipp Emanuel, die in C (voor fortepiano!) van Johann Christoph Bach, bekend als de 'Bückeburger' Bach, en tot slot de tweedelige Triosonate in a van de eerste van Bach's zonen: Wilhelm Friedemann. Op deze plaat geen moeilijkdoenerij met historische instrumenten, maar gezonden muzikanteske opvattin gen, die ook aan de latere Bach's alle recht doen en tonen dat ook deze stukken het aanhoren waard zijn. Kortom, een plaat met flinke reper- toirewaarde, die bovendien fijn is om naar te luisteren. (CBS D37813). Decca maakte in Montreal een opname van de twee pianocon certen van Ravel: dat in G uit 1931 en het korte tijd daarvoor gereed gekomen Pianoconcert voor de linker hand in D, dat hij had geschreven voor de pianist Paul Wittgenstein, die in de Eer ste Wereldoorlog zijn rechter hand verloren had. Deze laatste speelde het concert tij dens de première in 1931 in Wenen. Ravel's geliefde pianiste Marguerite Long kon het niet spelen, omdat haar hand er te klein voor was.... De solist Pascal Rogé heeft van deze 'tekortkoming' in elk geval geen last, getuige de uitstekende uitvoering van beide concerten op deze plaat. Rogé etaleert bovendien een in onze ogen volmaakt aanvoelen van Ravel's bedoelingen en geeft blij van affiniteit met de jazzy ele menten in het concert in G. Boven dien is hij gezegend met een groot technisch kunnen, zo blijkt hier tel kens opnieuw. Daarbij mag hij rekenen op een vrijwel volmaakte begeleiding van het Nationaal Orkest van Montreal onder leiding van Charles Dutoit, waardoor de spanning er van de eerste tot de laatste maat wordt in gehouden. Wat in deze moeilijke voor hun tijd zeker zeer vooruit strevende pianoconcerten een bijzonder grote verdienste kan wor den genoemd. Omdat er nog plaatsruimte over was werd de A-kant van deze plaat aangevuld met het Menuet Antique en horen we op het einde van de B- kant nog het bekende 'Une barque sur l'océan' en de fanfare voor 1 E- ventail de Jeanne. De eerste twee zijn bewerkingen van 'gewone' pianostukken, de fan fare is een zeer geslaagde bewer king van een vierhandig pianostuk. (Decca SXDL 7592). verdrongen om de bewerkingen die 'grootste pianist aller tijden' tijdens zijn leven maakte van al lerhande orkeststukken. De een beweert dat Liszt daardoor als geen ander heeft bijgedragen tot de verbeiding van de muziek, ter wijl puristen er geen goed woord voor over hebben. Vóór en tegenstanders hebben zich sedert het overlijden van Franz Liszt in 1886 als het, ware Het gelijk zal wel in het midden liggen, maar vastgesteld moet wor den dat de pianowerken die Liszt maakte in de regel een uitstekend inzicht verschaften in de construc tie van het origineel. Ten tweede dat Liszt zijn slechte naam op dit gebied eigenlijk te danken heeft aan minder-vakkundige navolgers, die bovendien lang niet altijd in het bezit waren van een goede smaak, Hoe het ook zij, op een nieuwe uit gave van Deutsche Grammophon treft men een zestal zeer interes sante bewerkingen aan van opera- muzieken van Liszt's schoonzoon Wagner, uit 'Tannhauser', Der flie- gende Hollander', (o.m. het lied van de spinsters), 'Lohengrin' (Elsa's droom), 'Tristan und Isolde' (Isol- dens Liebestod) en het fantasiestuk 'Santo spririto cavaliere' op thema's uit 'Rienzi'. Allemaal gespeeld door de bekende pianist (en dirigent) Daniël Baren- boim. Een pianist waarmee we in het verleden, ondanks zijn tech nisch kunnen, niet altijd wegliepen. Wat dat betreft komt het op deze plaat het meeste op de techniek aan en minder op interpretatie. En wat Barenboim hier aan techniek de monstreert is zeker niet gering. Brede akkoorden, feilloos genomen snelle passages en oktaafgangen en wat dies meer zij Liszt gooide pianistisch gezipn alles in de strijd als het erom ging Wagner's muziek te propageren Barenboim heeft er geen moeite mee. Een opmerkelijke plaat, die nog wel eens een vervolg zou kunnen krij gen, want wat erop staat betreft nog niet de helft van Liszt's Wag- ner-transcripties. (DGG 2532 100).

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 16