Commissie van beroep buigt zich over het bouwplan Platanendreef W inkelcentr um Spaland viert eerste lustrum GS bekrachtigen raadsvoorstel Min Mnmg Tal van cursussen in Holy wijk Relletjes in noorden weer opgelaaid Agenda Blauwe brug in oktober 1983 Veel herrie rond bouwplan Platanendreef nieuws uit uw woon-winkelwijk Waan Gesjoemel IC Spoorwegen Deel Lepelaarsingel afgesloten Hoongelach Holy/Groenoord in het kort Het bouwplan Platanendreef Het winkelcentrum Spaland dat deze maand het vijfjarig bestaan viert SCHIEDAM Kethel-Noord zal voor de winter van 1984/1985 invalt, zijn aangesloten op het gemeentelijk aardgasnet. Tijdens een bijna 6 miljoen kostende opera tie zullen de buurtgemeenschap en de er om heen lig gende polderwoningen gelijktijdig aansluiting krijgen op het kabelnet en op de riolering. De werkzaamheden beginnen midden maart volgend jaar. Verschijnt lx per maand in Vlaardingen en Schiedam. Redaktie: Westhavenkade 14, 3130 AB Vlaardingen. Advertenties: Groot Vlaardingen, Westhavenkade 14, 3130 AB Vlaardingen. Telefoon 010-344022 Gemeente Vlaardingen: financiële belangen hebben zwaar gewogen HOLY/GROENOORD Vorige week donderdagavond werd in het Vlaardingse Stadhuis de gemeentelijke AROB zitting gehouden, die moest dienen om de bezwaren van de bewoners Platanendreef tegen de woningbouw aldaar te ho ren, en de gemeentelijke weerleggingen daartegenover. Deze openbare zitting werd aanvankelijk gehouden in een van de bovenzalen van het Stadhuis, maar deze ruimte bleek te klein om alle bezwaren te bevatten. Commissie voorzitter Schriel stelde daarop voor te verhuizen naar de raadszaal. Het bleek dat behalve degenen die officieel bezwaar hadden aangetekend voornamelijk be woners van de Platanendreef ook vele bezwaarden van de Populierendreef aanwezig wa ren die echter op deze avond alleen maar toehoorder moch ten zijn. Dit op zich al grote aantal werd aangevuld met veront rusten uit andere delen van Holy-Noord, die hebben horen verluiden dat de gemeente ook met de onbebouwde grond voor hun huizen boze plannen heeft. De advocaat, die tandarts Scholten in de arm genomen heeft om voor de Raad van State en de Arob commissies van Rijnmond en gemeente zijn belangen te bepleiten, zet te aan de zes man sterke com missie uiteen wat de bezwaren van de heer Scholten zijn te gen de bouw van de 46 premie A koopwoningen. De gemeente Vlaardingen heeft hem altijd in de waan gelaten dat tegenover zijn woonhuis annex praktijk bun galows zouden worden ge bouwd, en het is voor hem on begrijpelijk dat de gemeente met voorbijzien van zijn belan gen, en zonder iemand van de omwonenden er in te kennen, een andere bestemming aan de grond gegeven heeft. Formeel heeft de gemeente juist gehan deld door het voorberei dingsplan en het bouwplan ter inzage te leggen, maar de mi- nimumtijd van 14 dagen (in de vakantieperiode nota bene) geeft blijk van handelen in grote haast, en van grote on zorgvuldigheid tegenover de belanghebbenden. De verte genwoordiger van de gemeen te zou later bij herhaling op merken dat het in dergelijke gevallen altijd moeilijk was vast te stellen wie belangheb benden zijn. Dat was kennelijk reden om een schrijven hele maal achterwege te laten. De voorzitter van de commissie wist wèl te citeren wie dan wel de belanghebbenden zijn in zo'n geval: de omwonenden en de buren. Het hele verweer van de gemeentelijke verte- genwoor digers kwam er iedere keer op neer dat de financiële gemeen telijke belangen zwaar hadden gewogen. Toegegeven werd dat eer be halve de wettelijke, nog legio mogelijkheden zijn om burgers op de hoogte te stellen van op handen zijnde ingrepen in hun direkte omgeving. „Teveel om even snel op te noemen" was tenminste het gemeentelijke antwoord toen gecommitteer de v.d. Velden ernaar vroeg. Geen van die mogelijkheden was echter benut in dit geval. Het gesjoemel met de erf pachtsregeling door de huis arts Staring ronduit een falend erfpachtsbeleid genoemd) kwam in een vreemd daglicht te staan doordat Bouwer van der Waal al in mei van dit jaar adverteerde met de premiewo ningen met een verlaagde erf pacht, terwijl in september j.l. de gemeenteraad pas haar goedkeuring gehecht heeft aan deze verlaging. Voorts staat de erfpachtsverlaging haaks op de door de gemeente aange voerde economische motieven om deze grond niet alnger voor bungalows te bestemmen. „En durft de gemeente niet HOLY/GROENOORD In de maand oktober viert het win kelcentrum Spaland het vijfja rig bestaan. Dit eerste lustrum van het overdekte winkelcen trum waar circa 45 winkeliers zetelen, wordt gevierd met di verse aktiviteiten. Afgelopen zaterdag werd het e r t al ingezet met muziek, en een „kras-aktie" die de hele maand oktober duurt. Krassen mogen de klanten doen op formuliertjes die ze bij hun boodschappen krijgen. Komen er drie dezelfde getallen tevoor schijn, dan kunnen zij vijf gul den in ontvangst nemen. In het geval dat zij 3 zessen zien ver schijnen na het krassen, dan kunnen zij hun formuliertje in leveren bij drogist Koops en meedingen naar de prijs van duizend gulden. Op twee achtereenvolgende donderdagen kunnen klanten van het winkelcentrum de klok vijf jaar terug zetten en goed koop winkelen als zij op koop avond hun aanschaffen komen doén voor prijzen die vijf jaar geleden golden. Op 22 oktober zal de jeugd in het middelpunt van de belangs telling staan, onder andere door een grote kleurplaat-aktie voor de jeugd. Een braderie staat voor deze maand ook nog op het programma. Tenslotte hoopt het winkelcen trum in deze lustrummaand de lichtreclame te krijgen die moet meehelpen. Nog meer bezoe kers de weg naar dit attraktieve gebied te wijzen. Velen uit Schiedam Centrum en Vlaar dingen weten al de weg naar dit overdekte, gelijkvloerse koop centrum waar steeds een gezel lig muziekje voor de sfeer zorgt. Met een keuze uit 45 winkels is er eigenlijk geen branche, zelfs de autobranche niet, die ont breekt. Voorzitter en penning meester van de Winkeliersver eniging de heren Krijger (van Huize Brabant) en Thijssewaart (Albert Heijn) zijn er trots op deze feestmaand te mogen in troduceren. HOLY-GROENOORD De wijkverenigingen die in Holy- Noord en -Zuid floreren organi seren tal van cursussen zoals te lezen is in de mededelingenbla den die Hoevenbuurt, Hoofdste- denbuurt en Drevenbuurt en Heipaal regelmatig uitgeven. Deze allemaal in ons blad op te nemen zou te ver voeren. Een uitzondering maken we voor de door de Hoofdstedenbuurt geor ganiseerde cursus kantklossen. Deze zal worden gegeven door een medewerkster van het Stu diecentrum Oude Ambachten te Mechelen, en is toegankelijk voor iedereen uit Vlaardingen en omstreken. De cursus bestaat uit 10 lessen die 1 maal per veertien dagen worden gegeven op woensdagavond in zaal De Deel. De secretaresse van de wijkver- eniging deelt mee dat het kant klossen zelf niet zo moeilijk is, wel wat er aan vooraf gaat: kant ontleden, technisch teke nen en patronen maken. Door deze technieken aan te leren kan de cursist later zelf ontwer pen maken. Morgen, woensdag 5 oktober wordt nadere informatie ver strekt in zaal De Deel, Baarn- hoeve, Holy-Nood. Aanvang 19.30 uur Kethel-Noord, aardgas in winter 1984/1985 Eind vorige week kwam de goedkeuring binnen van Ge deputeerde Staten. Dit pro vinciale college vormde de laatste hindernis in de „gas- affaire" die in 1980 leven werd ingeblazen door een aktiekomité dat onder leuze „Kethelaars zijn ook vol waardige Schiedammers" aansluiting eiste op het gas net. Belangrijkste reden voor deze aktie was de stijgende olieprijs. Tot op heden stookt men in de polder olie. Een deel van de gemeentraad bleef zich tegen deze eis verzetten omdat er geen geld voor deze kostbare operatie zou zijn. Pas in janua ri 1983 ging de raad akkoord. Het voorbereidende werk wordt opgedragen aan de Hei- demaatschapij Nederland. Verder is de aanleg van de nutsvoorzieningen in aanvang onderwerp van bespreking met het Hoogheemraadschap van Delfland. In het bijzonder krijgt de aanleg van riolering hierbij de aandacht. Het Hoog heemraadschap heeft destijds aangedrongen op het aanslui ten van het gebied Kethel- Noord op het gemeentelijk ri oolstelsel en daarmeede op de pas ingebruikgenomen riool waterzuiveringsinstallatie „De Groote Lucht". Tot op heden lozen percelen, waaronder een aantal bedrij ven, nog op het oppervlakte water, hetgeen uit oogpunt van kwaliteitsbeheer een on gewenste situatie is. Naast het overleg met het Hoogheemraadschap vindt overleg plaats met de Neder landse Spoorwegen. Het tracé waarin en op welke wijze lei dingen, kabels en riolering moeten worden aangelegd, vormt een belangrijk onder deel van de besprekingen. Kethel-Noord heeft een lande lijk karakter met smalle asfalt wegen. De aanwezige bermen zijn soms te smal om hierin kabels aan te brengen. Onder zocht wordt eveneens óp wel ke wijze één en ander tot een oplossing kan worden ge bracht. Naar verwachting zuilen de voorbereidende werkzaam heden circa 4 maanden in be slag nemen. Medio maart 1984 kan gestart worden met de uitvoeringsfase. Vóór deze tijd zullen de bewoners nader over de plannen geïn formeerd worden. Uitgangs punt blijft om vóór aanvang van de winter 1984/1985 Ke thel-Noord aangesloten te hebben op de ontbrekende nutsvoorzieningen. HOLY/GROENOORD Tot en met vrijdag 7 oktober wordt de Lepelaarsingel tussen de kruising met de Frederik Hen driklaan-Reigerlaan en de krui sing met de Spechtlaan afgeslo ten voor alle verkeer in ver band met werkzaamheden (aanleg duiker). Het verkeer wordt tijdelijk omgeleid via de Koninginnelaan. SCHIEDAM/VLAARDIN GEN In het noordelijk grensgebied van Vlaardin gen en Schiedam zijn dit weekeinde groepen jongeren slaags geraakt met de poli tie uit beide steden. Vier per sonen tussen 14 en 20 jaar werden gearresteerd. Drie van hen waren in het bezit van verboden slagwapens. De vierde werd aangehou den wegens diefstal van een bromfiets. De relletjes begonnen op don derdagavond rond de Bredero- weg in Schiedam. In de nacht van vrijdag op zaterdag beleef den de jaarlijks terugkerende schermutselingen hun hoogte punt toen tussen de 100 en 200 jongeren vernielingen aan het wegdek aanrichten en elkaar met stenen bekogelden. De politie zette zowel de uni formdienst in als agenten en rechercheurs in burger. In to taal waren rond de 20 politie functionarissen bij de relletjes betrokken. Ook de twee Schie- damse diensthonden werden ingezet. Zaterdagavond bleek het aan tal vechtlustige jongeren met de belli gedaald. Enkelen van hen die geen gehoor gaven aan de sommatie zich te verwijde ren, kwamen in aanraking met de politionele wapenstok Zondagavond togen volgens de Schiedamse politie niet meei dan 50 jongeren naar hel strijdtoneel. Na één uur zou den de onregeldheden zijn af gebroken. HOLY/GROENOORD Agenda voor oktober 1983 Blauwe Brug, Bachplein 590, Schiedam. 1 oktober: Bingo-dansant. De zaal gaat open om 19.30 uur. De avond zelf begint om 20.00 uur. De entree is gratis. Toegang va naf 21 jaar. 15 oktober: zangavond van de „Green Forest Selection". De deur gaat open om 19.3ü uur. Aanvang 20.00 uur. Entree 2,50. Herfstfestival aangeboden door S.S.S.N. met organisatie van de Blauwe Brug. 20 oktober: een Klaveijastoer- nooi voor ouderen vanaf 50 jaar. Aanvang 14.30 uur. De toe gang is gratis. 21 oktober: Jeugddisco op vrij dagavond van 19.00 uur tot 21 uur. De entree is gratis. Toe gang van 12 tot 16 jaar. 22 oktober: Ki derfilms van 14 uur tot 16 uur voor kinderen tot 12 jaar. De toegang is gratis. jaarlijks een grote som door 2600 vierkante meter van het perceel niet toe te rekenen aan de toekomstige kopers"? Was de volgende vraag. Dit is ge daan ter stimulering van de verkoop, wist een van de ge meentelijke vertegenwoor digers te melden. Doorbereke ning zou namelijk de aspirant kopers op "6.000,- meer per woning zijn komen te staan. Op de opmerking over het on gelukkige tijdstip van ter vi sielegging van bezwaarde van Oudheisden werd van ge meentewege eveneens won derlijk gereageerd: „Met va kantiespreiding kunnen we geen rekening houden, we zouden dan van juni tot sep tember zaken moeten aanhou den; en alles in november af wikkelen kan nu eenmaal niet. Voor he het weet gaan de mensen trouwens weer op wintersport". De heer van Oudheisden wist dit feit te weerleggen door er op te wij zen dat vakantiespreiding een regionaal iets is, en dat de va kantie in Vlaardingen, naar de scholen afgestemd, ten hoogste zes weken bedraagt. Een hoongelach uit de zaal was het antwoord op een op merking over het „eigen ka rakter" van het „vlekje" zo als het omstreden plan op het stuk bouwgrond werd aangeduid. „Goed dat we het weten" was de reaktie van de aanwezigen op de mededeling dat er n nieuw bestemmingsplan op stapel staat voor de invulling van de rest van het bungalow- gebied. Nog een mededeling die voor de neus weg gelan ceerd werd door de gemeente lijke woordvoerders was: de geplande afsluiting van de Abelendreef aan de kant van de Holyweg. Aan het eind van de avond had de commissie door het geven van hoor en wederhoor de materie zodanig op zich laten werken dat zij zich kon terugtrekken om een oordeel te vellen over deze ne- tilige kwestie. Evenals de AROB uitspraak van Rijn mond zal deze uitspraak een week of vier, vijf na de hoor zitting worden gedaan. Vallen deze in het voordeel van de bezwarden uit, dan zgl de HOLY/GROENOORD De bouw van 48 premie koopwoningen op het ter rein aan de Platanendreef /Populierendreef heeft al heel wat stof doen op waaien. Omwonenden dienden een bezwaarschrift in bij de, Raad van State. Deze instantie bepaalde na een hoorzitting dat bouw bedrijf van der Waal de heiwerkzaamheden diende op te schorten. In de vorige week hebben de indieners van de bezwaarschriften onder wie de heren J. P. Engel, B. J. van Oudheus- den, H. A. M. Staring en A. A. Scholten, toegelicht bij twee AROB commissies (Administratieve Rechts praak Overheids Beschik kingen), die van het Open baar Lichaam Rijnmond en van de gemeente Vlaardin gen. Enkele van de bezwaren tegen deze vorm van be bouwing voor dit perceel zijn de bebouwingsdicht heid, minimale opzet en uitvoering van de geplande huizen, ontbreken van speelgelegenheid en een overmaat van parkeerha vens op een ongunstige plaats. Verwezenlijking van dit plan zal leiden tot duide lijke waardevermindering van de omliggende wonin gen. Bovendien wordt grote parkeer- en verkeers overlast gevreesd. Een verslag van de zitting van de gemeentelijke AROB-commissie vindt u op deze pagina. In deze ge meentelijke AROB-com missie hebben zitting: de heren K. Van der Windt, S. Nijssel, J. Schriel, Q. Klomp, W. van der Velden en R. Poppe. bouw niet doorgaan en moet de hele procedure voor even tuele bebouwing opnieuw in gang gezet worden. Zo niet, dan mag de bouw 30 dagen na de uitspraak worden hervat. In die dertig dagen zullen bezwaarden zich ongetwij feld in de hoofdprocedure storten, want zij zijn vast van plan tot het uiterste te gaan. Zij weten zich daarbij geruggesteund door vele an dere omwonenden die in on gebruikelijk groten getale waren gekomen om hun be langen te zien en horen ver dedigen. Voor de mogelijke kopers van de premiewonin gen die dan nog over zijn wordt het een brandende vraag of van der Waal er in slaagt binnen vier maanden na 29 augustus 1983 de eerste vloer van alle woningen te leggen omdat anders het recht op premie vervalt. De maand oktober is op de bouwspeelplaats aan de Am sterdamlaan naast de kinder boerderij in de Holy-wijk in Vlaardingen de aktiviteiten- maand. Het programma ziet er als volgt uit: woensdag 5 oktober, 2 uur, buitenspelletjes, gratis; donderdag 6 oktober, 4 uur, handv.-collages maken, 50 cent leden 25 cent; vrijdag 7 oktober, 4 uur, handv.-kleien, 50 cent leden 25 cent; zaterdag 8 oktober 11 en 2 uur papier- maché, 50 cent leden 25 cent. Openingstijden bouwspeel plaats dindags kwart voor 4 tot half 6; woensdag van 1 tot 5 uur, donderdags kwart voor 4 tot half 6; vrijdags kwart voor 4 tot half 6; zaterdag van 10 tot 5 uur. Bouwspeelplaats Holy Aan de Amsterdamlaan/naast de kinderboerderij Informatie telefoon 744472 bouwspeelplaats of 747142 wijkcentrum de Heipaal. Voor de leden van N.C.V.B. Holy-Zuid hoopt op woensdag 12 oktober a.s. te komen optre den dhr. A. J. Bijkerk uit Ca- pelle a/d IJssel. Het onder werp is: Natuurgeneeswijze, homeopathie, gezonde voe ding, rugwervelcorrecties. De avond begint om 20.00 uur in een zaal van Kerkcentrum Holy. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Voor inlich tingen tel. 747929. Men schrijft ons: HOLY/GROENOORD De laatste tijd zijn er een aantal artikelen verschenen over de premie A-woningen aan de Platanendreef in Holy-noord. Tot onze grote verbazing ver scheen er in de editie van 27 september onder het subhoofd „bewoners winnen de allereer ste slag" op de voorpagina een artikel over diegenen die be zwaren hebben tegen deze nieuw te bouwen woningen. Het vreemde feit doet zich voor dat de (aspirant-)kopers van deze premie A-woningen tot op heden nog op geen en kele wijze hun visie en/of me ning over de gang van zaken kenbaar hebben kunnen ma ken. Ook niet in de hoorzittin gen van de AROB-commissie bij het Openbaar Lichaam Rijnmond en bij de gemeente Vlaardingen. Daarin worden juist alleen degenen die be zwaarschriften hebben inge diend en de mensen van de eerdergenoemde instanties aan het woord gelaten. De waarde-daling van de ei gen woning (de materiële schade) en de niet-materiële schade weegt bij de bezwaar- hebbenden nogal zwaar. De oouw van de premie A-wonin gen zou de oorzaak zijn van de materiële schade, de toekom stige bewoners zouden de niet- materiële schade veroorzaken! Is in deze sociale samenleving niet ieder mens eikaars gelij ke. De omgeving zou druk be volkt worden, de kinderen zouden storend kunnen optre den: ze zouden in de tuinen van de bezwaarhebbenden gaan spelen. De architectonische waarde van de koopwoningen en de bebouwingsdichtheid vallen bij de bezwaarhebbenden niet in de smaak. Nu valt er over smaak niet te twisten, die is voor een ieder verschillend. Ons bekoorde de bouwstijl, twee bouwlagen met een nage noeg geheel plat dak, wel. Vreemd eigenlijk dat hierover bezwaicn worden uit, te meer daar bezwaarhebbenden deze grond wilden hebben voor het bouwen van een ei gen bungalow. Weet men ei genlijk dat het woord „bunga low" bouwtechnisch staat voor: een woongebouw be staande uit één bouwlaag voorzien van een plat of zeer flauw hellend dak. De tijd dat het plan ter visie heeft gelegen om bezwaren aan te tekenen is erg kort geweest, maar niette min de minimaal vereiste twee weken en het tijdstip waarop was inderdaad in de vakantie periode. Maar met enige achtergrond van kennis van zaken, om trent het bouwep kan gesteld worden dat door diverse werkzaamheden, zoals metin gen, grondonderzoek en der gelijke, de bezwaarhebbenden toch al gealarmeerd moesten zijn over het op handen zijnde bouwen van de koopwonin gen. Evenzo had een alarmering moeten zijn de melding dat het bestemmingsplan voor de Pla tanendreef werd gewijzigd. Nu is op het allerlaatste moment door de bezwaarhebbenden aan de noodrem getrokken. Ook al wordt het pleit door hen verloren, dan nog is het de bouwer moeilijk gemaakt het plan te realiseren volgens de voor premie-woningen gel dende normen. Daarnaast zul len we het dan nog maar niet hebben over de materiële en niet-materiële schade die de (zeer) draagkrachtige bezwaar hebbenden toebrengen aan hun minder draagkrachtige medemens. Van mening zijn wij echter dat als de bezwaren ongegrond worden verklaard de bouwer (en vergeet dan niet de kopers) er alles aan zal doen de woningen te realise ren. De erfpachtregeling die voor premie A-woningen geldt, van het hier bedoelde stukje grond van Holy-noord, heeft bij de bezwaarhebbenden reacties losgeroepen die begrijpelijk zijn, maar niet recht. Toen de grond nog voorbestemd was als bungalowgrond was de erf pacht per m2 voor de bezwaar hebbenden te hoog. Echter door een omzetting van het bestemmingsplan (van bunga lowgrond naar grond voor premie A-woningen) kon de erfpacht worden verlaagd. Daarnaast bleek dat de erf pacht ook kon worden ver laagd door die erfpacht voor 50 jaar af te kopen. Het is nu echter jammer voor de be zwaarhebbenden dat de sleutel voor deze prijsdaling niet door hen, maar door de bouwer van de premie A-woningen is ge vonden. In het artikel van 27 septem ber jongstleden in deze krant vraagt één van de bezwaar hebbenden zich af hoe de toe komstige bewoners van de premie A-woningen kunnen wonen en leven op kavels van gemiddeld 100 m2. Voor vele premie A-kopers wordt een ideaal verwezenlijkt in de vorm van een eigen huis met tuin (voor ons zeer zeker). Wij zijn tevreden met het kleine. Overigens wist u dat voor een premie A- of premie B-woning in het algemeen een kavel van 100 m2 geldt. Vooralsnog is bij het schrijven van dit artikel ons en u onbe kend wat het advies van de AROB-commissie aan de ge meente Vlaardingen en het Openbaar Lichaam Rijnmond is, evenzo de uitspraken die deze twee instanties zullen doen. Maar een van de woord voerders van de bezwaarheb benden bracht tijdens de hoor zitting van 29 september naar voren dat het door hen inge diende bezwaarschrift niet zo zeer gaat tegen de nieuw te bouwen woningen en hun be woners als wel om de princi piële kant van de zaak: de wij ze van handelen van de ge meente Vlaardingen omtrent het bouwplan jegens de huidi ge bewoners van de Platanen dreef. Vraag aan u bezwaar hebbenden is: handel dit dan niet af over de ruggen van de kopers, maar kies een andere weg. Deze door u nu gekozen weg is dan wel een logische maar is zeer zeker niet de eni ge. Er zijn meerdere wegen om uw bezwaren kenbaar te maken. Zeker is dat als wij (aspirant- )kopers volgend jaar de wo ningen mogen betrekken, wij de vlaggen uit zullen hangen want dan vieren wij feest. Wij wensen onze toekomstige bu ren alle goeds toe en tot ziens! Peter van der Eem Zwaluwenlaan 330 3136 VE Vlaardingen

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 17