Daihatsu Charade Diesel, de Ford vernieuwde de goedkoopste en zuinigste diesel grondig Ford Sierra nu ook in 3-deurs versie Escort modellen 1984 EXCLUSIEF VOOR RANDSTAD EDITIES Zuinigheid, vooral bij de diesel, is troef 1 Fords succesvolle Fiësta-modellenserie is belangrijk verbeterd. Drastische wijzigingen aan de aandrijfaggre- gaten, de carrosserie, het onderstel en het interieur hebben geleid tot een aanzienlijke verbetering van het brandstofverbruik, het verwarmings- en ventilatiesys teem, het comfort en de bestuurdersergonomie van Fords kleinste personenwagenmodel, waarvan al meer dan 21 miljoen exemplaren zijn verkocht sinds de in troductie in 1976. Interieur Verbruik Modellen Nieuw front De Ford Escort-modellen- serie, die de eerste plaats inneemt op de Europese verkoopranglijst, is verbe terd en uitgebreid. De be langrijkste noviteiten zijn de introductie van de Es cort Cabriolet en de man- tage van de nieuwe Ford 1600 dieselmotor in be paalde Escort-modellen; verder zijn alle modellen v^n een aantal verbeterin gen en verfijningen voor zien. Daihatsu heeft de Chara de diesel op de Neder landse markt gebracht. In september vond de pers en publiekintroduktie plaats van deze kleine diesel, die meteen de goedkoopste en zuinigste diesel in Nederland werd. De Charade diesel kost na melijk 15.995,- en dat is dan de TS Economy Diesel, het basis Charade model met 3 deuren. De luxe versie, de TSD kost 16.995,-, de 5 deurs versie de CSD kost 17.595,-. Ook de duurste Charade diesel is tot op he den in Nederland nog steeds de goedkoopste dieselauto. Nissan/Datsun volgt daarna als brenger van de voorde ligste dieselauto namelijk met de Cherry Diesel, die er vanaf 18.795,- is. Omslag punt HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 PAGINA 27 :Sx:x;::y. Onder de meer afgeronde neus van de nieuwe Fiësta gaat een volledig nieuw ge construeerd carrosseriefront schuil dat de inbouw moge lijk maakt van de Ford 1600 dieselmotor, vijfversnel lingsbakken en 1,3 en 1,6 li ter CVH-motoren - al deze componenten worden voor het eerst in de Fiësta toege past. De voorwielophanging, stuurinrichting en remmen zijn eveneens geheel nieuw, terwijl door een verdere per fectionering van de 1,0 en 1,1 liter motoren een sterk ver laagd brandstofverbruik is bereikt. De Fiësta 1,6 Diesel verbruikt 3,8 1/100 km. bij 90 km/h (1:26,3) en is hiermee de zui nigste auto in Europa. Bij de overige modellen is een sterke daling van het brandstof ver bruik gerealiseerd; de Fiësta 1.1 bijvoorbeeld is 18 tot 30 procent zuiniger geworden. Daarentegen zijn de prestaties opmerkelijk hoog; zo heeft de Fiësta XR2 een topsnelheid van meer dan 175 km/h. De nieuwe modellenserie be staat uit de Fiësta, Fiësta L, Fiësta Ghia en Fiësta XR2; bo vendien is als extra uitrusting een sportief „S"-pakket op de Fiësta leverbaar. De nieuwe Fiesta's hebben een aanzien lijk hoger uitrustingsniveau dan voorheen en zijn o.a. voor zien van een nieuw verwar mings- en ventilatiesysteem, alsmede een nieuw dashboard met een ergonomisch verbe- terde groepering van de in strumenten en bedieningsorga nen. De 1.0- en 1.1-varianten van 1,1 liter OHV; 50 pk; 4-ver- snellingsbak; 142 km/h 1,1 liter OHV; 50 pk; 5-ver- snellingsbak; 145 km/h 1,3 liter CVH; 69 pk 5-versnel- lingsbak; 161 km/h 1,6 liter CVH; 96 pk; 5-ver- snellingsbak; 175+ km/h (al len XR2) 1,6 liter D; 54 pk; 5-vernsel- lingsbak; 147 km/h Hoewel nog steeds een geheel onafhankelijke voorwielop hanging van het McPherson- type en een tandbeugelstuur- insrichting worden toegepast, is er verder geen enkele ge- lijknis tussen der voorwielop hanging/stuurinrichting van de nieuwe Fiësta's en die van de voorgaande wagens. De veerelementen, bijvoorbeeld, hebben bovenste steunlagers van het Sierra-type die voor een groter comfort en betere stuureigenschappen zorgen (door een verminderde wrij ving). De draagarmen hebben nieuwe bevestigingspunten op het chassis en de reactiestan gen voor het opnemen varf de remkrachten zijn van een nieuw type met gewijzigde voorste lagerbussen. De nieu we wielophaning onderschat zich verder door een grotere veerweg (gecombineerd met een overeenkomstige vergro ting bij de achterwielophan ging) en een gewijzigde schok- demperkarakteristiek (ook achter). De spoorbreedte be draagt vóór 1367 mm en is daarmee 33 mm groter dan bij de voorgaande Fiësta's. De nieuwe tandheugel van het stuurhuis is voorzien van ko gelgewrichten van het Escort- /Orion-type die zich in nieuwe houders bevinden. Het remsysteem werd even eens herzien en de Fiësta is nu uitgerust met op pennen schuifbare remklauwen van een soortgelijke type als op de Escort en de Orion wordt toe gepast. Deze remklauwen bie den de mogelijkheid om grote re remblokken te monteren en bezitten bovendien een grotere stijfheid waardoor de remmen nauwkeuriger aanspreken. De achterremmen hebben nieuwe remtrommels en een geheel herzien handremmechanisme dat een progressievere wer king garantdeert. Een rembe- krachtiger behoort tot de stan daarduitrusting van alle Fiës- ta-versies boven 1,0 liter en de diameter van de vacuumcilin- der is vergroot van 150 tot 200 mm. Bij de korte rij-impressie bleek dat die van die rembe- krachtiger echt nodig is, de ge wone 1,0 liter remt bijzonder traag. Bij de ontwikkeling Van het totaal nieuwe dashboard voor de Fiësta hebben de Ford-ont werpers het idee van de „zone-indeling" gevolgd, zoals voor het eerst op de Sierra werd toegepast. De instrumen ten en bedieningsorganen zijn hierbij op zodanige wijze ge groepeerd dat onder omstan digheden het bedieningsgemak optimaal is en de kans op ver gissingen nagenoeg nihil is; de schakelaars bevinden zich alle direkt onder handbereik aan één zijde van de instrumenten groep. Er zullen twee dashboardty pen in de Fiësta worden toege past, die onderling voorname lijk verschillen in de plaatsing van de verlichte verwarmings- bedieningsorganen en de toe voeging van een toerenteller en twee extra verstelbare luchtroosters (waarcjoor het to taal op vier komt) in de Ghia- en XR2-varianten. Het ver warmings- en ventilatiesys teem is geheel nieuw en biedt de mogelijkheid om verschil lende temperatuurzones (koel op gezichtshoogte, warm op voethoogte) in het interieur te creëren. De luchtafzuiging ge schiedt thans (evenals bij de Escort, Orion eri Sierra) mid dels sleuven in de portierfra mes in plaats van via de ach terstijlen, waardoor de lucht stroming aanzienlijk sterker is. Alle Fiësta's zijn voorzien van een stoffen bekleding, voor- stoelen met verstelbare ru gleuningen en een achterbank met neerklapbare rugleuning. De Fiësta L, Ghia en XR2 hebben een achterbankrugleu ning met 60/40%-deling en een met tapijt beklede bagage-af- dekplaat/hoedenplank die met de achterklep mee omhoog- weegt. Alle modellen zijn voorzien van nieuwe portier- en achter ste zijbekledingspanelen. Van af de L-uitvoering hebben de portierbekledingspanelen een geïntegreerd opbergvak, ter wijl bij de Ghia- en XR2-va- rianten de panelen zijn voor zien van een stoffen inzet. Voor het eerst zullen de Fiës ta's leverbaar zijn met een ge luidsinstallatie met vier luid sprekers die in de nieuwe por tierbekledingspanelen zijn op genomen. Tot de slot de prijzen van de Fiësta, die bijzonder scherp concurrerend zijn. De 1000 3- deurs kost 14.410,-, de 1100 f 15.266,-, beide zijn dan in ba sisuitvoering. De meest ver kochte serie zal de Lrserie zijn, de 1000 L kost 15.577,-, de 1100 L 16.433,-, de 1100 Ghia f 18.743,- en de 1100 s 17.239,- de S heeft een 5-bak stan daard, op de overige 1100-mo- dellen is dat een optie die f 687,- kost. De prijzen van de 1300 en 1600 benzineversies en de 1600 dieselversie zijn nog niet bekend, de modellen ko men immers eind van dit jaar. meiijk hoeveel kilometer moet er per jaar gereden worden eer de Charade diesel in de winst gaat zitten, dat is dan 650,-:/ 0,10 =6500 km/jaar of te wel de Charade diesel is dus al bij 6500, of mooi afge rond 7000 km/jaar goedkoper in gebruik dan de benzineauto. Welnu dat is een aantal dat praktisch een ieder haalt. Elke kilometer boven dit aantal be spaart de Charade diesel de ei genaar dus een dubbeltje of te wel een tientje op 100 km. Maar laten we de cijfers even voor wat ze zijn, dan zal een iedet telkens het verschil aan de pomp zeker aanspreken. Voor de particulier zijn aan schaf en wegenbelasting „één malige" uitgaven en voor de Charade verschillen die één malige uitgaven niet zoveel in de vergelijking benzine- en dieselversie. De tank aan de pomp, bij de Charade meestal per volle tank zo'n 30 liter (tankinhoud 34 liter), scheelt wel telkens 30 x 0,70 en dat is 21,-. Tot slot geldt voor de Charade diesel dan ook nog dat je met zo'n volle tank ze ker 600 kilometer kan afleg gen, wie heel zuinig 'rijdt wel 900 kilometer. Waarmee we dan maar gelijk even bij het verbruik zijn aan geland. Volgens ECE heeft de Charade diesel bij 90 km/u een verbruik van 1:25, en in stadsverkeer is dat volgens ECE altijd nog 1:20. Wie nu heel netjes rijdt zal dus op het gemiddelde uitkomen 1:22,5, wie meer buitenweg (provinci aal- of rijksweg) rijdt dan in de stad zal zeker boven de 1:25 uitkomen, tenminste als hij/zij niet alléén maar topsnelheid rijdt. Bij 70 km/u bijvoorbeeld is het verbruik 1:30 en op pro vinciale wegen is dat de nor male gemiddelde snelheid. Kortom met deze Charade die sel kan uiterst zuinig gereden worden, een vakantiereisje naar Zuid-Duitsland of Zuid- Frankrijk hoeft aan brandstof dus niet veel te kosten. Aan comfort kan het makkelijk want ook op de lange afstand is de Charade behoorlijk com fortabel, zeker voor een gezin met één of twee kinderen. De dieselversie verschilt namelijk in niets van de benzineversie. Het is qua bouw en indeling exact dezelfde wagen. Een mo dern gestyleerde wagen met een goed aërodynamisch uiter lijk, netjes afgewerkt en ge stoffeerd, goed geïsoleerd, het geluidsmiveau in de auto be droeg bij de benzineversie bij 100 km/u 74 decibel en bij 120 km/u 78 decibel. De diesel zal daar niet veel van afwijken want hij is redelijk stil, een uitgebreide test zal zo spoedig mogelijk volgen. De motor van de Charade die sel is dezelfde als in de benzi- ne-versie met uiteraard de di verse verstevigingen nodig voor de dieselaanpassing. Hij meer 993 cc, heeft een vermo gen van 37 PK en een koppel van 60 Nm bij 3500 toeren. De topsnelheid bedraagt 125 km/u. De benzinemotor meet eveneens 993 cc, heeft een vermogen van 52 PK en een koppel van 75 Nm. De topsnel heid ligt uiteraard hoger en bedraagt 145 km/u. Daihatsu heeft nu 3 modellen in de Charade, daarvan zijn er 10 benzinemodellen en 3 diesel modellen. In carrosserie ver schillen is er een 3 en 5 deurs model verkrijgbaar, alsmede een model met een verhoogd dak, de zgn. Dolfin Top. Dan zijn er de technische verschil len in benzine en dieselmotor, maar ook in 4- en 5 bak of de automaat, de Daimatic. Ten slotte zijn er verschillen in uit voering dus min of meer luxe. De goedkoopste Charade is de 3 deurs TG, hij kost 13.295,-, de 3 deurs TS kost 14.295,- en de TS diesel (E) 15.995,-. De goedkoopste 5 deurs is de CS en kost 14.895,-, de GS diesel 17.595,-. De Dolfin top (verhoogd dak) is er alléén met 5 deuren dus in de CS se rie, de 4 bak kost dan 16.295,-, de 5 bak 16.695,-, de TS sport met 5 bak tenslotte kost 16.795,-, waarmee we praktisch de hele Charade se rie hebben doorlopen. de Fiësta zijn vanaf september in geheel Europa leverbaar, terwijl de overige varianten aan het einde van 1983 en het begin van 1984 zullen volgen. De n euwe Fiësta is het zeven de nieuwe produkt dat door Ford wordt geïntroduceert in 1983, een jaar waarin het con cern één miljard dollar zal in vesteren en produktvernieu- wingen met een frequentie van ruim één per maand. De belangrijkste verandering aan de nieuwe Fiësta is het vanaf de voorruitstijlen geheel nieuw gecontrueerd front, dat herkenbaar is aan de meer af geronde neus en de sterker af lopende motorkap. Dit draagt bij tot een lagere luchtweer- standscoëfficiënt (0,40 in plaats van 0,42), maar biedt bovenal de mogelijkheid om een grote re verscheidenheid aan aan- drijfaggregaten toe te passen. Hierdoor kan de Fiësta thans voor het eerst worden gele verd met een vijfversnellings bak (standaarduitrusting op 1.1 met ,,S"-pakket. 1.3, 1.6 Diesel en XR2; op bestelling lever baar op overige versies) en de uiterst zuinige Ford 1600 die selmotor. De 1.3- en 1.6 XR2- varianten zijn uitgerust met Fords technisch hoogstaande CVH-motor die tot nu toe al leen in de Escort verkrijgbaar was. Hoewel de 1,0 en 1,1 liter OH V-motoren in de voorgaan de Fiësta-serie, zijn ze inwen dig belangrijk verbeterd. Door veranderingen aan de cilin- derkop, de nokkenas en het uitlaatspruitstuk is bij de nieu we 1,0 en 1,1 liter motoren een drastische verlaging van het brandstofverbruik bereikt met behoud van de prestaties. Dankzij de grotere keuze op het het gebied van motoren en transmissies kan de nieuwe Fiësta in de volgende versies worden geleverd: 1,0 liter OHV; 45 pk; 4-ver- snellingsbak; 137 km/h Ford heeft nu ook een nieu we 3-deurs versie van het succesvolle Sierra-model. Deze zal leverbaar zijn in twee uitvoeringen, t.w. Sier ra (het goedkoopste basis model) en Sierra L met een keuze uit 1,3, 1,6, 1,6 Econo my en 2,0 liter benzinemoto ren en een 2,3 liter dieselmo tor. De 3-deurs Sierra zal in 1984 naar verwachting acht procent van alle Sierra-verkopen in Europa voor diens rekening nemen. De wagen bevat een aantal verfijningen waarmee ook de andere versies van de Sierra-serie zullen worden uit gerust. Voorlopige cijfers to nen aan dat de Sierra in het eerste kwartaal van 1983 de op één na best verkocht auto van Europa was met een markt aandeel van 4,2 procent. De Sierra - die inmiddels 15 on derscheidingen van onafhan kelijke instellingen heeft ont vangen - wordt op de ver koopranglijst alleen voorbijge streefd door de Escort. In bepaalde Europese landen is het bijzonder belangrijk met een 2- of 3-deurs wagen verte genwoordigd te zijn. De 2- deurs uitvoeringen van de Ford Taunus bijvoorbeeld, na men 20 procent van alle Tau- nus-verkopen in West-Duits- land voor hun rekening. An dere belangrijke markten zijn Nederland en Noorwegen (waar 43 procent van de Tau- nus-verkopen uit 2-deurs wa gens bestond) en Zweden (28 procent). Er zijn een aantal verfijningen aangebracht aan de complete Sierra-serie voor het modeljaar 1984. Alle Sier ra's zullen nu worden uitge rust met kunststof bumpers die in een op de carrosserielak afgestemde kleur zijn gespo ten, radiateurgrilles en tank- vuldoppen in dezelfde kleur als de carrosserie en zwarte flankbeschermschilden. De Sierra L- en Sierra GL-va- rianten krijgen grote wielsier- deksels van een nieuw ont werp, terwijl de Sierra Ghia's zullen worden uitgerust met 185/70 SR 13 radiaalbanden in plaats van de voorheen toege paste 165 SR 13 banden. Ook het interieur is aangepast. Alle Sierra's hebben nu ach terin twee asbakken en het stuurwiel plus de ommanteling van de stuurkolom zijn zwart uitgevoerd in plaats van in een op de bekleding afgestemde kleur. De Sierra en Sierra L zijn voorzien van een geheel met tapijt beklede hoeden- plank, alsmede zwarte kunst stof panelen voor de bekleding van de zijkanten van de baga geruimte, de wielkasten, de achterklep en het deksel van de krikopbergruimte. De op- bergvakken in de portieren van de GL- en Ghia-versies zijn met haarvilttapijt bekleed en de Sierra Ghia's hebben nieuwe, eendelige inzetten van Savoy-stof in de portierbekle dingspanelen. Tot slot wat prijzen, de Sierra begint nu al bij. f 21.561,- en dat ligt aan zienlijk dichter bij de prijs van de verdwenen Taunus. Het is de prijs van de 1300 3-drs., de 1300 5-deurs kost 22.779,-, de 1600 3-drs. kost 22.260,-. Verwacht wordt dat ook de 1600 L 3-drs. veel aftrek zal krijgen, deze kost 23.796,-, de 1600 L 5-drs. kost f 24.935,- Het zijn nieuwe prijzen, maar voor alle zekerheid toch wijzi gingen voorbehouden. De nieuwe Escort Cabriolet zal in twee uitvoeringen worden aangeboden, t.w. als luxueuze GL met een 1,6 li ter (79 pk) carburateurmo tor en als sportieve Injec tion met een 105 pk inspuit- motor. Alle versies hebben een vijfversnellingsbak. De Escort Cabriolet is de eerste open auto sinds meer dan 20 jaar die door Ford in Euro pa op de markt wordt ge bracht. Andere nieuwe uitrustingsde tails van de 1984 Escort-serie zijn: voor de Escort Ghia en XR3i: voorstoelen met verstel bare lendesteunen; voor de Es cort Bravo: een versnellings- hendelstofhoes met tunnelbak je; voor het basismodel van de Escort- serie: een achterbank van het Bravo-type, geperfo reerde dakbekleding, volledig beklede portieren en achterste zijpanelen, een achterklepslot met drukknopbediening, arm- steunen op portierend, drie as bakken, drie handgrepen voor de vóór- en achterpassagiers en een verbeterde geluidsisola tie. Daarnaast zullen alle Escort voor 1984 worden uitgerust met een benzinetank van 48 li ter, zoals reeds eerder op de XR3i en de 5-deurs stationwa gon de ontwikkeling van de Sierra en Orion zijn opgedaan; zo zijn de tandheugelstuurin richting en de bovenste steun lagers van de voorveerelemen- ten thans van het Sierra-type teneinde een exactere bestu ring en een betere isolatie van weggeluiden te bewerkstelli gen. De Escort zal ook leverbaar zijn met de verbeterde 1100 OHV-motor die voor de 1984 Fiësta is aangekondigd; deze motor heeft veranderingen on dergaan aan de cilinderkop, de nokkenas en het uitlaatspruit stuk teneinde - met behoud van de prestaties - een aan zienlijk lager brandstofver bruik te bereiken. Dankzij deze grondige herziening van het OHV-motorontwerp is de Escort 1.1 thans 18 procent zuiniger in stadsverkeer, ter wijl bij de toepassing van een vijfversnellingsbak (die voor het eerst leverbaar is op de 1.1) het verbruik bij 90 en 120 km/h met respectievelijk 14 en 11,5 procent is gedaald. Eveneens voor het eerst lever baar in de Escort is de uiterst efficiënte Ford 1600 dieselmo tor. Net als in de Fiësta en de Orion zal deze dieselmotor uit sluitend tezamen met een vijf versnellingsbak worden aan geboden en deze combinatie verschaft de wagen uitsteken de prestaties (topsnelheid 147 km/h) en een extreem laag brandstofverbruik. Bij 90 km/h verbruikt de Escort 1.6 D slechts 4,0 1/110 km (1:5) en in de stadscylclus niet meer dan 5,5 1/100 km (1:18,2). Tot slot is er ook nog een Es cort aktiemodel, de Escort La ser, deze tussen de L en GL i vallende versie wordt extra voordelig met 5 versnellings bak anageboden. Hij is er al vanaf 15.995,-. Natuurlijk is die Cherry Diesel niet met de Charade Diesel te vergelijken. De Charade valt in een wat kleinere klasse. De ruimte in de Charade is iets minder dan in de Cherry, hoe wel in de Charade makkelijk 4 volwassenen met flink wat ba gage kunnen. Daarnaast kan het motorverschil gelden, de Charade heeft een drie cilin der dieselmotor van 993 cc met 37 PK, de Cherry een 1700 cc vier cilinder dieselmotor met een vermogen van 54 pk. Dui delijke verschillen dus, waar mee niet gezegd is dat de Cha rade diesel geen goede presta ties levert. Integendeel de Charade is natuurlijk een stuk lichter en heeft door zijn bouw minder luchtweerstand, daar door kan de kleine dieselmo tor de wagen best aan. Verge lijken is wellicht nog niet mo gelijk omdat de concurrentie nog niet zulke kleine dieselau to's op de Nederlandse markt brengt. Volgend jaar zal daar mogelijk verandering in ko men als ook Fiat een kleine diesel uitbrengt o.a. in de Uno. Voorlopig heeft Charade dus de alléén heerschappij en het ziet er naar uit dat deze niet onbenut zal worden gelaten. Een dieselauto voor een derge lijke prijs moet zeker kopers aantrekken. Dieselrijden is in Nederland zeer aantrekkelijk, immers de prijs van een liter dieselolie verschilt nogal van een liter benzine. Een liter diesel is voor zo'n 1,15 te krijgen, benzine kost zo'n f 1,80 tot 1,85, een verschil derhalve van 70 cent per liter, althans in de maand september '83. Daarbij springt een diesel in het algemeen zuiniger om met zijn brandstof, dus er wordt behoorlijk voordelig gereden. Ware het echter niet dat de fiscus de diesel (en ook de lpg motor) extra belast in de we genbelasting. De voordelen van de brandstofprijs en het zuinig verbruik moeten dan afgewogen worden tegen de meerprijs wegenbelasting, de meerprijs voor de aanschaf prijs van de dieselauto alsmede meerprijzen in verzekerings premie en eventuele onderde len. Tegenover dit laatste staat echter weer dat onderdelen veel langer meegaan, een die- seluitlaat mag bijvoorbeeld wat duurder zijn in aanschaf, hij gaat vaak veel langer mee dan de bënzineuitlaat, een die sel is in het algemeen veel minder reparatiegevoelig dan een beznineauto. Blijft toch dat de meeste diesels in aanschaf aanzienlijk duurder zijn dan hun vergelijkbare benzine broeders, zwaarder in gewicht zijn en daarbij ook nog extra duur zijn in de wegenbelasting door de extra dieselheffing. Op die manier wordt dan het om slagpunt uitgerekend, het punt in de kilometrage waarop de diesel goedkoper gaat rijden dan de benzine broeder. Dit omslagpunt ligt gemiddeld rond de 15 tot 20.000 kilometer per /aar. Maar nu de Charade diesel, dat is toch wel een grote uit zondering op deze regel. Ten eerste is de Charade diesel he lemaal niet zoveel duurder als de Charade benzineversie. Ge steld is al dat de Charade die sel vanaf 15.995,- te koop is, de benzineversie van de TS kost 14.295,- een prijsver schil van slechts 1700,-, in extra afschrijving over 5 jaar (maar de diesel gaat vaak lan ger mee en brengt meestal bij verkoop iets meer op dan de benzinebroeder) geeft dat een bedrag per jaar van rond de 300,-. Vervolgens is de Cha rade in wegenbelasting hele maal niet zoveel duurder. Eer stens weegt hij niet veel zwaarder dan de benzinever sie, waardoor hij in dezelfde wegenbelastingsgewichtklasse blijft en ten tweede valt hij door zijn lage gewichtsklasse in geld per jaar echt niet zo duur uit. In de 650 tot 750 kg klasse moet per jaar aan we genbelasting betaald worden voor beznine 300,- en voor diesel 585,- een verschil der halve van 285,-. Per jaar komt de diesel dus op een meerprijs van f 300,- f 285,- 585,-. Nemen we daarbij dan nog diverse andere facto ren zoals verzekering, onder houd e.d. dan komen we aan een jaarlijks meerkosten be drag van hoog uit 650,-. De diesel is echter zuiniger met brandstof dan de benzine ver sie, je komt dus per liter ver der in kilometers, terwijl die liter tenminste 70 cent minder kost. De ANWB heeft uitgere kend dat de diesel per kilome ter ruim een dubbeltje minder kost. Op die manier kunnen we dus het omslagpunt van de C ïarade diesel berekenen, na-

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 27