Peugeot brengt 505 voor het bedrijf IN DE NIEUWE WORDT EEN PROEFRIT EEN ONTDEKKINGSREIS EXCLUSIEF PQI VOOR Mr RANDSTAD ll^ EDITIES VW brengt Passat Variant Van atsfeta DE NIEUWE CITROEN BX, vanaf 20.900.- tectyl behandeling) lig Afdeling verkoop: Singel 41-45, telefoon 010-263705, 's avonds 01899-10209 Verder keuze uit 100 gebruikte wagens. Alle merken, verspreid over diverse afdelingen. Zeer interessante aanbiedingen. Inruil en financiering direkt mogelijk CITROËN *BX Citroen heeft in de zomer van vorig jaar een nieuw model geïntroduceerd tus sen de GS en CX in. Voor Nederland beleefde de auto zijn primeur op de Personenauto RAI '83, een aantal weken later maak ten wij een roadtest met deze jongste Citroën telg, de BX 16 TRS. Rij-impressie Het kiezen van een auto is eigenlijk altijd al een zaak geweest van concessies doen. Met de komst van de nieuwe Citroën BX is dat voorgoed verleden tijd. Want alles wat een automobilistenhartje maar begeert, dat biedt de BX. Zoals een onovertroffen komfortabele wegligging dank zij het hydropneumatische veersys- teem. Perfekt zittende fauteuils (rug en zitting verstelbaar). McPherson voorwielophan ging voor snel bochtenwerk. Een slim en veilig dashboard, waarmee u alles kunt bedienen terwijl u uw handen aan het stuur houdt. Buitensporige binnenmaten. Binnen de perken gebleven buitenmaten. Een felle ac celeratie (van 0 tot 100 km in 11,5 sec.) en een stevige top van 176 km/h (BX 16). Ongekende verbruikscijfers voor een auto van dit formaat en met deze prestaties. 1 op 17,8 bij 90 km/h constant, 1 op 13,5 bij 120 km/h konstant en 1 op 11,2 op het stadstraject. Deze revolutionaire verhouding tussen verbruik en prestaties is te danken aan de gewichtsbesparing van 200 kilo (o.a. door gebruik van staalsterke kunstvezels voor motorkap en vijfde deur) en aan de nieuwe, hypermoderne motoren. De BX heeft een veel langere levensduur door o.a. het gebruik van corrosie-onge- voelige materialen, een lakversterkende behandeling en de reduktie van het aantal puntlassen. Er zijn vijf versies. Maak een proefrit in de BX. Dat wordt absoluut een ontdek kingsreis. Want de BX heeft', kan en is veel meer dan wij u in dit bestek kunnen vertellen. Wij heten u van harte welkom! (exkl. afl. kosten en lÉÉÜMiÉNftl attRMMMMMMilttfel - »&x/s ;;pfc--:-' HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 7 OKTOBER 1983 PAGINA 11 Citroën BX Citroën pleegt erg lang met haar modellen te doen, zie maar eens hoeveel jaren de 2 CV (de eend) al meeloopt. Andere voorbeelden zijn na tuurlijk de GS en de CX, want ondanks wat modifica ties van tijd tot tijd, lopen deze typen toch ook menig jaartje mee. De Visa was tot nu toe de jongste, het is de opvolger voor de Ami en na wat moderniseringen doet deze Visa het uitstekend. Min of meer werd een opvol ger voor de GS verwacht, want de GS heeft via de GSA zijn hoogtepunt nu wel be reikt. Toen de mededeling kwam dat een nieuwe Citroën werd geïntroduceerd ver wachtte een ieder dan ook de opvolger voor de GS. Dat is niet uitgekomen, de GS moet nog even mee. Citroën heeft met het nieuwe model BX eerst het gat tussen GS en CX willen opvullen. En dat gat was er wel, want de GS is een niet zo grote middenklasser, hij is immers nogal smal, ter wijl de CX duidelijk in de gro tere klassen thuishoort. Hij kan makkelijk 5 personen en een behoorlijke hoeveelheid bagage bergen. Vervolgens zi.t de GSA in de prijsklasse van 16 tot 20 duizend gulden en de CX begint pas bij 32 duizend gulden. En om het vervolgens ook motorisch nog eens door te voeren, de GSA heeft een 1100 of 1300 motor, de CX een 2000 of 2400 (en ook een 2500 die sel) motor. De BX komt daar nu helemaal tussenin, het is een forse middenklasser met een behoorlijke bagageruimte en een plaats voor krap 5 per sonen. Motorisch is hij uitge rust met een 1400 of 1600 mo tor en valt prijstechnisch tus sen de 20 en 26 duizend gul den. Wie wil kan ook stellen dat de BX wat dichter bij de GSA staat; immers voor een GSA Pallas met 1300 motor heb je ook een BX met 1400 motor. De tussenmodellen de luxe BX 14 RE of de BX 16 RS kosten resp. 22.800.- en 24.200.- (prijswijzigingen na april '83 voorbehouden). Het model wat wij bereden, de 16 TRS, kost ƒ25.995.-. De BX is een moderne, vlot gelijnde wagen met een mar kant Citroën-eigen uiterlijk, al is het niet zo revolutionair als destijds de DS of de CX. Ci troën zegt dan ook dat nu ie der zich in het BX model kan vinden. Citroën wil met de BX dan ook een groot publiek berei ken, niet alléén Citroën-aan- hangers, maar iedereen die een ruime moderne midden klasser zoekt in de 20 mille prijsklasse. Overigens blijft het een pré om een auto te model leren die duidelijk een eigen karakter heeft en niet in die eenheidsworst van windtun nelmodellen kan worden ge propt. Zoals al gezegd bereden wij de BX 16 TRS, de BX met 1600 motor in de meest luxe uitvoe ring. Er is echter ook een BX met 1400 motor, de rij-eigen- schappen van de beide versies ontlopen elkaar niets, dan al léén op het gebied van de prestaties, het verbruik en het motorgeluid. Prestaties en verbruik De 1400 motor meet exact 1360 cc, heeft een vermogen van 62 of 72 PK en een koppel van 106 Nm bij zo'n 2500 toeren. De top ligt rond de 155/160 km/u, de acceleratie van 0-100 km/u verloopt in 16 resp 14 sec. Het verbruik ligt rond de 1:14. Onze testwagen de 1600 meet exact 1580 cc, met een vermogen van 90 PK en een koppel van 127 Nm bij 3500 toeren. De topsnelheid van de BX 16 TRS bedraagt 170 km/u, de acceleratie van 0-100 km/u verliep in 12 sec., ver snellen van 60 naar 120 km/u kostte 16,5 sec. Gezien de cij fers is de 16 dus wel duidelijk sneller, het verbruik ontloopt elkaar niet zoveel, wij haalden over de gehele testperiode 1:13, de ECE cijfers zijn bij 90 km/u 1:17,8 en bij 120 km/u 1:13,5. De voorin geplaatste 4 cylin- der-in-lijn motor met boven liggende nokkenas en getande riem drijft de voorwielen aan, is leverbaar in 4 en 5 bak (laatste bij de duurdere typen standaard), die prima schakelt met een korte slag, ook gel dend voor de koppeling. Wegligging De BK heeft een goede weg ligging, het hydropneumati- sche systeem is daar debet aan. De besturing is direkt en nauwkeurig. Het stuurkarak- ter is licht onderstuurd, de be diening blijft niettemin rede lijk licht, maar vergt wel enige gewenning. De voorwielaan drijving wordt in de besturing nagenoeg niet gevoeld. Het stuurwiel is Citroën-eigen en- kelspakig. De koersvastheid op de rechte weg is positief, zij wind of wegoneffenheden worden niet gevoeld. In boch ten blijft de BX het prima doen, uitbreken is er niet bij. Er is een zelfcentrerend effect bij het uitkomen van de boch ten. Comfort Het comfort staat bij Citroën (althans de duurdere typen) altijd op een hoog peil. Het hy- dropneumatische systeem draagt hier zorg voor. De ve ring is soepel en comfortabel, de schokdemperwerking pri ma. De wagen is in hoogte verstelbaar, de vering past zich aan, aan de belasting. De zit in de wagen is goed, voorin zijn er comfortabele, royale stoelen, die goede steun geven en voldoende verstelbaar zijn, de achterbank is lichtgeprofi- leerd en zit prima, er is een middenarmsteun. De ruimte Peugeot 505 Commercial, af geleid van de 505 Break, komt het bedrijfswagenpro gramma van Peugeot Talbot Nederland N.V. versterken. Deze 505 Commercial is lever baar in GL uitvoering met een 1971 cm3 benzinemotor van 60 DIN kW en als GLD uitvoe ring met een 2304 cm3 diesel motor van 52 DIN kW. De GLD is uitgerust met een 5- versnellingsbak. Uiterlijk is er geen verschil tussen de 505 Commercial en de Break. Binnen vindt men een vlakke laadvloer van 2,15 m lang en 1,41 m breed (1,41 m tussen de wielkasten) en een kopschot van 41 cm hoog ach- vóór en achter is onder nor male omstandigheden ruim voldoende. De bagageruimte is behoorlijk, de toegang door de grote klep ruim voldoende, de achterbank is neerklapbaar. De BX is netjes afgewerkt en geheel gestoffeerd, de luxe en uitrusting lopen op met de prijs, maar ook de standaard bevat al wat nodig is. Ook aan veiligheid bleef er bij de TRS niets te wensen over. De goede rij-eigenschappen en rustige besturing is een pré, de remmen zijn prima (geschei den circuits), de auto staat met 100 km/u binnen 48 meter stil. Er is een gedeelde veiligheids- stuurkolom, de voorruit is van gelaagd glas. Hoofdsteunen en 3 pts. aut. veiligheidsgordels zijn standaard. Verder is er een achterruitver warming, een' wisser met wis- /was op de achterruit, achter- uitrijlampen, mistachterlicht, halogeenkoplampen, knipper lichtinstallatie en zowel rechts als links van binnenuit ver stelbare buitenspiegels. Het karakteristieke complete dash board vertoont vele controle lampjes. Alle bedieningshan dels zitten aan twee pieren rond het stuur. De richtin gaanwijzer komt, alweer Ci troën-eigen, niet vanzelf terug. De gehele bediening van de Citroën vergt enige gewen ning, dat geldt voor alle bedie ningshandels, het dashboard, het rem- en koppelingspedaal, de ene ruitenwisser vóór en de vering. Tot slot de geluidsproduktie, bij 100 km/u gaf de decibelme ter 71 db (A) aan, bij 120 km/u was dat 76 db (A) en bij top snelheid 80 db (A), soms kan windgeruis wat mee gaan spe len. Citroën heeft met de BX weer een heel eigen raspaardje neergezet en qua prijs ligt de BX niet gek, de te prefereren 1600 begint al bij 24 mille. Leo de Ruiter. ter de voorstoelen. De laad ruimte heeft een totale inhoud van 2240 dm3. Het passagiers compartiment vóórin is gelijk aan dat van de Break GL. Afhankelijk van het type mo tor - benzine of diesel - is het laadvermogen resp. 735 kg en 685 kg en het maximum trein- gewicht resp. 3275 kg en 3335 kg. De Peugeót 505 Commerci al is uitsluitend leverbaar met een „grijs kenteken". De GL gaat 18.995,- kosten, de GLD ƒ21.595,-. Beide prij zen zijn exclusief BTW. Tegen meerprijs is leverbaar een wis- wasser op de achterruit, stof fen bekleding, metaallak en zwarte lak. Wie bedrijfsmatig goederen vervoert, maar daarbij geen behoefte heeft aan een grote bedrijfswagen, kan de Volkswagen Passat Variant Van goede diensten bewij zen. Basis van deze auto is de Pas sat Variant C in vijf-deurs uit voering, die in de loop der ja ren heeft bewezen over uitste kende rijkwaliteiten te be schikken. Met behoud van al deze kwaliteiten is de Passat Variant Van ontworpen. De laadruimte, voorzien van een vlakke plaatstalen vloer met rubber mat, heeft een lengte van 182 cm, een breedte van 128 cm en een hoogte van 79 cm. Daarmee kan, afhanke lijk van het motortype, 470 tot 500 kg worden vervoerd. Verdere voorzieningen zijn een opstaande kant tussen de bestuurdersruimte en de laad vloer, een rechter buitenspie gel, automatische veiligheids gordels en bekleding van de zijwand achter in de C-uitvoe- ring. De Passat Variant Van is ver krijgbaar met de zeer econo mische dieselmotor van 1.6 1, 54 pk. Als alternatief staan ook twee benzinemotoren ter beschikking, een zuinige 1.3 1 60 pk motor en een pittige 1,6 1 75 pk motor. De uitvoeringen met benzinemotoren hebben een vierversnellingsbak, die met dieselmotor naar keuze een vierversnellingsbak of een 4+E-versnellingsbak. De Pas sat Variant Van is er vanaf 21.122. CITROEN BX CITROEN SCHIEDAM

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 11