VANDAAG in deze krant Karakter sociale werkvoorziening* gaat veranderen ONS-weg wijzer voor nieuwe inwoners Nieuwe Beaujolais wacht op kopers Het Nieuwe Stadsblad SFC laat kansen liggen Zeekadetten huldigen officier Sint later naar noord Orgelconcert P. Groeneveld en Zn. Duton op najaarsreis naar Brabant Nieuwe Beaujolais smaakt Vlaams weekeinde in De Teerstoof Varke"shaasjes T.V. DEFEKT? RADIO ABA avsorfj Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren Sinds 1978 klaagt de bedrijfsgemeenschap steen en been over de gebrekkige huisvesting aan de Vijgensteeg. In een nieuw pand kunnen in 1985 nieuwe plannen worden verwezen lijkt. SCHIEDAM De Bedrijfsgemeen schap Schiemond, ge vestigd in een oude dis tilleerderij aan de Vij gensteeg, gaat in 1985 verhuizen naar een splinternieuw pand aan de Van Berckenrode- straat. De verhuizing zal meteen een nieuwe periode inluiden voor de sociale werkvoorzie ning. „We worden industriëler," kondigt BGS-direkteur W. van der Veen aan, die al een ambitieus plan voor deze omschakeling heeft klaar liggen. Hout Management Persjes Motivatie Deze week X extra voordelig ^8-95 Burg. Honn. Gretelaan 91 Schiedam. SCHIEDAM De Open bare Nutsbedrijven geven binnenkort een brochure uit die in het bijzonder vervaardigd is voor nieu we bewoners in Schiedam die gebruik gaan maken van de Nutsvoorzieningen. Tot de eerste proevers in Schiedam behoorden loko-burgemeester Scheeres en wii- nambassadrice 1984, Van Bergen-Henegouwen. Wij helpen direktü! SCHIEDAM De presen tatie van de Beaujolais Primeur is in Schiedam een beetje in het water ge vallen. Gladde wegen en files waren er de oorzaak van dat bij distilleerderij Dirkzwager aan de Noord- vest veel van de dozen met de eerste Franse wijn van 1983 vergeefs op klanten bleven wachten. Meestal vormen zich bij deze gelegenheid al 's mor gens vroeg lange rijen voor de pakhuisdeuren, maar dit jaar bleef het op vallend stil. Wel kwamen in alle vroegte loko-burgemeester Scheeres en wijnambassa drice Van Bergen-Hene gouwen de wijnen keuren. Volgens hun deskundig oordeel viel er op dit kost baar druivenat niets aan te merken. Ook de keur meesters bij Dirkzwager spraken van een onbe rispelijk produkt. En dat is bij dit sombere weer veel meer dan een schrale troost alleen! ■VI ONZE GROENTE- FRUIT AFDELING IN ONZE KAASSHOP IN ONZE SUPERSLAGERIJ SCHIEDAM Vrijdag 18 no vember draait de Filmclub Schiedam „Five Easy Pieces" van de Amerikaanse regisseur Bob Rafelson. In deze analyse van The American Dream spe len Jack Nicholson en Susan Anspach de hoofdrollen. Aan vang half tien in gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat. Lid maatschap verplicht. Op donderdag 17 november is er een Greenpeace lezing in dienstencentrum De Woudhoek aan het Heijermansplein. Met dia's over de bescherming van zeehonden en de Greenpeace- protesten tegen de walvis vangst. Aanvang acht uur, en tree gratis. Voor 7,50 kunnen leden van de Vrouwenbond FNV zich opge ven voor deelname aan de St. Nicolaasavond in dc De Vier Molens op woensdag 30 novem ber. Na de koffie met boterlet ter is er gelegenheid voor een spelletje. Voor alle deelnemers is er een Sinterklaaspresentje. Aanvang acht uur. Opgeven per telefoon nr. 263054 of 262057. Op 18 november om 9 uur 's morgens vertrekt van het Emmaplein een bus naar zaal Amicitia in Den Haag, waar Schiedamse WAO-ers willen meeprotesteren tegen de aange kondigde kortingen op uitke ringen. Inlichtingen bij de FNV, telefoon 263571 of 157234. Op donderdag 17 november doet de FNV-WAO werkgroep ook mee aan de protestbijeen komst in de Rotterdamse Doe len, aanvang twee uur. In de Blauwe Brug aan het Bachplein vindt zaterdag 19 no vember een bingo-avond plaats voor het hele gezin, (kinderen onder begeleiding). Ook voor de jeugd zijn er mooie prijzen te winnen. Aanvang acht uur, zaal open half acht. In de Heilige Hart Kerk aan de Lekstraat in Schiedam Zuid houdt de commissie voor het Opendeurwerk op zondag 20 november een opendeurdienst. Aanvang kwart voor negen 's morgens. Het thema is „Ou deren en Jongeren". Medewer king verleent ds. Bouterse uit Vlaardingen. Het jeugdkoor The Young Voices uit Schiedam verzorgt de muzikale begelei ding. Op zaterdag 19 november orga niseert wijkvereniging Bijdorp een bingo-avond in zaal het Trefpunt aan de Schietbaan straat. Aanvang acht uur, kin deren onder de 12 jaar alleen toegang onder geleide. - Bedrijfsgemeenschap straks in moderner jasje SCHIEDAM Sinterklaas heeft geconstateerd dat er in middels zoveel kinderen in Schiedam Noord zijn komen wonen dat hij daarvoor meer tijd moet uittrekken dan hij oorspronkelijk had voorzien. Op de dag van de intocht zater dag 19 november was een be zoek aan de Blauwe Brug voor zien. Sinterklaas heeft nu ech ter besloten om niet a.s. zater dag naar de Blauwe Brug te gaan, maar om op 3 december geheel apart een bezoek te brengen aan de kinderen in Schiedam Noord. Sinterklaas heeft de wijkver eniging Groenoord en de stich ting SSSN bereid gevonden zijn bezoek aldaar te organiseren. Dit houdt in dat de route die Sinterklaas zaterdag door de stad zal maken een wijziging heeft ondergaan. In „Berckenrode" komt meer nog dan nu de nadruk te liggen op de vervaardi ging van eigen produkten. Het eenvoudige inpakwerk, tot voor kort een belangrijke poot onder het bedrijf, wordt langzaar maar zeker afge stoten. jJe BGS kan de moordende concurrentie te gen het leger van extreem goedkope thuiswerkers niet meer bolwerken. Er moeten andere markten worden aangeboord, willen de circa 420 werknemers aan de slag kunnen blijven. Die thuiswerkers zijn slechts één van de vele signalen dat de sociale werkplaats de ba kens moet verzetten. Vorig jaar kreeg de BGS enkele flinke klappen te verwerken. Een order van de PTT, die aan ongeveer 30 personeelsle den werk voor langere ter mijn inhield, kwam plotse ling te vervallen. De gemeente zag zich, uit bezui nigingsoverwegingen, genood zaakt de hoveniers van de BGS die werkzaam zijn in de plantsoenen, te bedanken. Waar nog bij komt dat het mi nisterie, dat de sociale werk voorziening subsidieert, steeds hogere eisen stelt aan het be drijfseconomisch resultaat. Veel verwacht de bedrijfsge meenschap in de toekomst van de houtbewerking. De vraag naar bijvoorbeeld (zelfbouw) boekenkasten, waarvan er da gelijks vele tientallen in op dracht worden geproduceerd, blijft toenemen. Hoe snel deze afdeling is ge groeid blijkt uit de grote voor raden die uit nood in de garde robe staan opgeslagen. Een deel van de produktie vindt plaats in de tot fabrieksruimte omge bouwde fietsenstalling. Twee lijnen wil de BGS straks gaan volgen: één, werken in op dracht en twee: eigen produk ten ontwikkelen. Wat dat laatste betreft wil Van der Veen het zoeken in de fabricage van meubels. Hoewel het momen teel slecht gaat in die branche, verwachten direktie noch OVO (de ondernemingsraad van de SCHIEDAM Op vrijdag 18 november geeft de Rotterdamse organist Mare Schaap een or gelbespeling in de dorpskerk te Kethel. De aanvang is 19.30 uur. Hij speelt werken van J. L. Krebs, Mendelssohn, Vierne en Guilmant. Mare Schaap is onlangs afgestu deerd aan het Rotterdamse Conservatorium. Hij behaalde de akte muziekonderwijs B voor orgel en het praktijkdi ploma Katholieke Kerkmuziek. Thans studeert hij bij André Verwoerd voor het diploma Uitvoerend Musicus. De toegang tot de orgelbespe ling is gratis. Wel zal aan de uit gang een inzameling worden gehouden ten bate van het or gelfonds voor de restauratie en ter bestrijding van onkosten. Programma's zijn 's avonds bij de ingang van de kerk verkrijg baar. sociale werkplaats) dat die ma laise eeuwig zal aanhouden. Breekt de zon voor de meubel fabrikanten straks door, dan wil de BGS klaar staan om een graantje mee te kunnen pikken. Van der Veen: „ik weet welis waar niet hoe eerste klas Euro pees eiken er uit ziet ik ben nu eenmaal geen houtboer maar je kunt altijd de mensen in huis halen die er wel ver stand van hebben". Daarom wordt in „Bercken rode" ook plaats ingeruimd voor de fabricage van stoelen, kasten en tafels. Van der Veen en OVO-voorzitter H. Smit ge loven dat machines noch perso neel veel moeite met die „om scholing" zullen hebben. Versterking van het manage ment is een belangrijk middel om soepel te kunnen inspelen op een veranderende markt. Maar er moet méér gebeuren zeker in economisch slechte tij den is het zaak dat een bedrijf laat zien dat het er is. Aktief produkten en diensten aanbie den, daarop komt het ook voor de bedrijfsgemeenschap aan. Hoewel sommige ondernemers concurrentie van een over heidsbedrijf (wat de BGS feite lijk is) niet „netjes" vinden, tilt men daaraan in de Vijgensteeg niet zo zwaar. Tegen echt scherpe prijzen kan de sociale werkplaats haar waren trou wens niet aanbieden, al was het alleen maar omdat het werk tempo er veel lager ligt dan bij vergelijkling tot particuliere ondernemers, een zeker verlies kan permitteren, dat immers gedekt wordt door de overheid. Om haar artikelen aan de man te brengen beschikt het bedrijf over een telex die heel Europa bestrijkt. Scandinavische lan den bijvoorbeeld zijn afnemers van de kant en klare schilders doeken die de bedrijfsgemeen schap vervaardigt om het groeiend aantal „zondagsschil ders" te bedienen. Andere gewilde BGS produk ten zijn kladbloks (daarvan ver laten er per jaar 1 miljoen stuks de Vijgensteeg), vensterhorren en draagsteunen (voor boeken planken). Het bedrijf heeft vol doende capaciteit om de pro duktie te vergroten. Kleinschalig is (nog) de drukke rij, waarvoor de belangstelling onder de klanten merkbaar toe neemt. Smit noemt deze afde ling niet zonder trots de snelst groeiende van het bedrijf, waar verenigingen en gemeentelijke diensten o.a. hun jaarverslagen laten drukken. Ook het onlangs verschenen jaarverslag van de bedrijfsgemeenschap zelf rolde van deze persjes. In dit jaar verslag komt men, behalve de hierboven geschetste plannen, toch ook weer minder optimis tische geluiden tegen. In het oog springend is vooral de zinsnede dat de motivatie onder het personeel wel eens te wensen kan gaan overlaten als de overheid blijft doorgaan met het opleggen van bezuinigin gen. Zo wil staatssecretaris De Graaf het personeel niet verder laten groeien en zijn er voorne mens een deel van de werkne mers hun loon te ontnemen. Zij kunnen blijven werken voor een uitkering. Door deze afbouwregeling kan het zelfs voorkomen dat iemand die promotie maakt, netto minder overhoudt dan voorheen. „Te zot om los te lo pen", zeggen Smit en Van der Veen eenstemmig. „We mo gen dan sociale werkplaats heten, we zijn er toch niet en kel om mensen aan het werk te houden. Ook ons personeel mag best voldoening in zijn werk vinden". SCHIEDAM Op veler ver zoek heeft reisbureau Duton een oude traditie in ere her steld: „de sluitingsreis" van het seizoen. Zondag vertrokken de Schiedamse reisgigant J. den Duik, zijn echtgenote en naaste medewerkers naar het herfstige Brabant, met in hun kielzog ne gen autobussen, volgepakt met circa 450 klanten. Met een Brabantse koffietafel en een diner dansant haalde Duton de band met zijn fans wat vaster aan. Deze gaven middels een enquêteformulier dat in de bussen werd rondge deeld, te kennen dat zij het uits tapje op hoge prijs stelden, zodat er in 1984 vermoedelijk' weer een dergelijke najaarsreis ex cursie op het programma staat. J. den Duik zelf gaf in Niste- lorde tijdens de lunch te ken nen, best trots te zijn op de 9 Schiedamse bussen die op het parkeerterrein stonden. Tens lotte gaat niet iedereen op die manier met zijn klanten uit eten... Een lopend buffet in het Alten klooster besloot het uitstapje, waar de zanger Lobo een eigen tijds optreden verzorgde. De „Wegwijzer" is voorzien van informatie over de leve ring en ontvangst van gas, drinkwater, elektriciteit, ra dio- en TV-signalen, het opha- len van huisvuil, ongedierte- bestrijding, het beheer van ha vens, enz. enz. Eveneens staat erin beschre ven op welke wijze en onder welke voorwaarden aanslui ting op de energie-, drinkwa ter- en CAI-signalen verkre gen kan worden. Tevens geeft het boekje een aantal handige tips waarmee de nieuwe verbruiker haar fijn voordeel kan doen. On derwerpen als nacht- en weekendstroom, hergebruik huishoudelijk afval, huur- en onderhoud van geisers, beta lingsmogelijkheden, hantering van de verbruikskalender, krijgen ruimschoots de aan dacht. De „Wegwijzer" naar en bin nen de O.N.S. wordt in begin sel bij de bron verstrekt. D.w.z. bij het aanvragen en/of toekennen van een woonver gunning ontvangt de nieuwe inwoner uit handen van een medewerker/ster van Bureau Huisvesting aan de 's-Grave- landseweg een exemplaar. Belangstellenden kunnen eveneens in-het bezit komen van deze Wegwijzer. Een aanvraag hiertoe kan ge schieden bij de Openbare Nutsbedrijven aan de Van Heekstraat. De brochure is eveneens te verkrijgen in het Voorlichtingscentrum van de O.N.S. Zaterdagmiddag sloeg een 19- jarige Schiedammer met zijn auto over de kop op de afrit van rijksweg 20 bij de 's Grave- landseweg. De bestuurder ver loor de controle over het voer tuig toen hij in de bocht wilde afremmen maar per abuis het gaspedaal indrukte. De auto be landde na een indrukwekkende salto in de bosjes. De bestuurder bleef ongedeerd. Videospecialisten Telefoon 260778-733961 Of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 - NR. 91 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1