Nieuwe In't kort L0ENEN SNEL VANDAAG in deze krant In 1982 5000 uitkeringstrekkers HETVERSCHILTUSSEN WASSEN EN WAXEN Nieuwe reeks brandstichtingen Bruidspaar wachtte vergeefs Sint in Noord f Afscheid en opvolging gemeente secretaris ■o GOED IN DE LAK DE WINTER IN. magneet drnhhery Uitkeringstrekker wordt voddenraper Parkeerperikelen in het centrum Oostwijk krijgt sportbuurthuis Bedrijvig manusje van alles: Sander Krommenhoek toïls»/»"' euro-wash b.v. BOWLING MUSIS Stadsblad VIJFDUIZEND KLEUREN! Historische kalender «?if1» ANTIEKE AUTO- EN OLDTIMERBEURS a> a> o a a> Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren AUTOLAKKEN EN GRONDMATERIALEN. 5ikkens Color Center in drukwerkkwaliteit van de echte drukker. Algerastraat 12, Schiedam Telefoon 010-622 422 Levertijd vanaf 2 minuten. SCHIEDAM De Gemeentelijke Sociale Dienst ziet zich genoodzaakt steeds meer inhoudingen te plegen op de uiterkingen van haar cliënten. GSD-direkteur G. A. A. Smits noemt het zorg wekkend dat de uitkeringstrekkers in toene mende mate schulden maken bij de Nutsbedrij ven (gas- en lichtrekeningen), het ziekenfonds en hun huisbaas. Het schuldenpakket loopt in een aantal gevallen dermate hoog op dat de sociale dienst moet bemiddelen om een regeling te tref fen. '"V., Fraude Ongunstig Dus voortaan niet alleen maar wassen, maar ook beschermend waxen! Bij Eurowash in Schiedam natuurlijk voor veilig autowassen (De gehele week geopend, zelf» op zondag van 9.00-12.00 uur) Slijtageslag i m Systeem i Houtrusthallen, Den Haag MAKELAARDIJ RUBENSPLEIN BV Makelaardij Rubensplein BV O ca a> O jjiiiffl liSllll I I co 2 cc 5 VAN A TOT Z VERZORGD! Bowlen .V. DEFEKT? RADIO ABA VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 - NR. 94 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam i (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM Heeft ener giebesparen wel zin? Hoe krij gen we onze stookkosten om laag? Aan dit thema wijdt de bewonersvereniging in Schie- dam-Zuid een tentoonstelling in de Zwartewaalsestraat 16, op zaterdagmiddag 26 november van twee tot vier. Aansluitend vindt op dinsdagavond 29 no vember een informatieavond plaats (aanvang acht uur) waar medewerkers van de Stichting Energie Anders een toelichting geven. Ook in het Verre Westen ver schijnt zaterdag St. Nicolaas. Wandelclub Levenslust organi seert vanuit buurthuis De Put aan de Pinkstraat een tocht over diverse afstanden (5 tot en met 25 kilometer) met na afloop een prijsuitreiking door de Sint. Inlichtingen in het buurthuis, tel. 155523, Zelfs Freek de Jonge zal het moeten ontgelden tijdens het derde Open Podium dat zater dag 26 november wordt gehou den in café De Quibus aan de Lange Haven (aanvang half tien). De cabaretgroep Ronate -een der deelnemers- trapt alle hei lige huisjes van de eigentijdse mens omver en dat zijn ook de grote ontheiligers van ons be staan, de goedbetaalde critici van het Hollandse burgermans leven. Behalve dit ontregelend cabaret staat nog meer op het pro gramma: Jan en Jacky van der Geer voeren hun korte klucht „Jan en Jacky zijn verliefd" op, Richard van den Bos speelt gi taar en de Manuel Celeste Band zorgt voor Schiedamse pop. Het is een heel waagstuk om in de Quibus op te treden. Het pu bliek staat niet alleen bekend om zijn goede smaak, maar ook om het geringe geduld, waar mee het wanprestaties tegemoet treedt. Wie zich overlevert aan presentator Han van der Horst, moet dus sterk in zijn schoenen staan. Ten behoeve van de nieuw bouw van de Oosterkerk wordt zaterdag in dit godshuis aan de Rotterdamsedijk 289 een rom melmarkt gehouden. De kerk is geopend van tien tot vier. (WAT KAN GEBEUREN DAM 41-43-45 TIL MUM SCHIEDAM Sociale dienst somber rest van Nederland, een gege ven dat, gezien het teruglopend aantal inwoners van Schiedam, alleen nog maar ongunstiger kan worden, concludeert Smits. Om een indruk te geven van het aantal WAO-ers/AAW-ers in vergelijking met andere ge meenten uit de Randstad, heeft de sociale dienst berekend dat Schiedam er ook hier in nega tieve zin uitspringt. Maar liefst 7,3 procent van de bevolking tussen 15 en 65 jaar maakt noodgedwongen van die regeling gebruik. Zelfs in een stad als Rotterdam ligt dat cijfer nog 0,3 procent lager. „Bepaald geen rooskleurig cijfer", aldus de GSD. Ten aanzien van de fraudepro- blematiek (misbruik van de so ciale voorzieningen) is een werkgroep gevormd, die onder leiding staat van de direkteur en uitzoekt in hoeverre de tips die bij de GSD over onterecht ontvangen uitkeringen binnen komen, kloppen. De meest voorkomende fraude gevallen betreffen economische eenheden (twee „kostwinners" in één gezin), zogenaamde „schijnverlatingen" (op papier verlaat de ene partner de an dere om aldus toch een uitke ring te ontvangen) of het zwart werken terwijl men een uitke ring krijgt. Ook het verzwijgen van inkomsten of eigen vermo gen komt voor, zo blijkt in de praktijk. „Het bestrijden en opsporen van misbruik is niet de aller prettigste kant van dit werk", schrijft Smits in het jaarverslag: tips worden dan ook met de grootst mogelijke zorgvuldig heid nagetrokken. De GSD heeft in 1982 een begin gemaakt met het behandelen van ruim honderd aanwijzin gen van vermeende fraude. In sommige gevallen is de uitke ring al beëindigd en een enkele keer moest een regeling getrof fen worden om het ten onrechte uitgekeerde geld op de misbrui ker te verhalen. Omdat de GSD geen opspo ringsbevoegdheid heeft, is fraude-onderzoek geen ge makkelijke zaak, stelt Smits, die deze naspeuringen liever zou overlaten aan een regionaal or gaan. GSD-direkteur Smits: fraudeonderzoek niet de aantrekkelijkste kant van dit vak. Het jaarverslag van de GSD over 1982 laat er weinig twij fels over bestaan dat een aanzienlijk deel van de Schiedamse bevolking met ernstige financiële proble men kampt. Eind 1982 kwamen er 4.986 uitkeringsgerechtigden in de boeken van de „soos" voor, een aantal dat sindsdien nog verder is gegroeid. Sprekend is ook het getal der Schiedammers dat in 1982 de eenmalige uitkering van het rijk ontving: 4.826. Deze een malige uitkering is, zoals be kend, alleen bedoeld voor de mensen met de allerlaagste inkomens. Voor het eerst splitst het jaar verslag de uitkeringsgerechtig den (Bijstand, WW, WWV, etc.) uit naar burgerlijke staat. Uit de computerlijsten blijkt dat van alle cliënten, 61 procent tot het mannelijk geslacht behoort, 65 procent gehuwd is, en een groot deel (40 procent) al langdurig werkloos. Statistieken die de GSD aan de hand van gegevens van het CBS in Den Haag heeft sa mengesteld, bewijzen nog eens dat Schiedam in vrijwel alle categorieën uitkeringstrekkers ongunstig afsteekt tegenover de Over het feit, dat uw auto voordat hij bij ons de wasstraat ingaat volledig onder hoge druk wordt gereinigd zodat alle onmogelijke plekjes grondig schoon gespoten worden, willen wij niet te veel uitwijden. Dat is immers mooi meegenomen maar niet uniek. Wèl uniek is de combinatie van deze grondige voorbehandeling en onze volautomatische wax-doceer-unit tijdens uw rit door de wasstraat. Per wasbeurt wordt exact de juiste hoeveelheid wax op uw auto aangebracht die nodig is om de lak te beschermen tegen ons lak-aggressieve-zeeklimaat. Een betere bescherming betekent een langere levensduur1 's Gravelandseweg 408. Schiedam, 010-378444 SCHIEDAM Na een nieuwe reeks brandstichtingen is de brandweer vrijwel de tel kwijtgeraakt over het aantal ke ren dat deze week alarm werd geslagen. „Het is weer goed raak", zei een woordvoerder donderdagmorgen, nadat het korps ck vorige dag tweemaal in aktie had moeten komen om uitslaande branden te blussen in de Lekstraat en de Sta tionstraat. Deze zegsman schatte het aantal branden sinds zondag op acht. Enkele weken geleden arres teerde de politie een tiental jon geren op verdenking van massale brandstichting in sloop- panden. Daarmee kwam een einde aan de gespannen situatie op de brandweerkazerne aan de Breedstraat, waar vele malen per dag de alarmsirenes hadden geklonken. Het korps kreeg eindelijk tijd voor het zo noodzakelijke on derhoud aan het materieel, dat in de voorafgaande periode aan een soort slijtageslag onderhe vig was geweest. Naar nu blijkt hebben deze ar restaties slechts een korte pe riode van rust ingeluid. Óp- nieuw verspreiden de brand haarden zich bijna letterlijk als een lopend vuurtje door de stad. Terwijl een brandweerploeg woensdagmiddag rond vier uur doende was een vuurtje te blussen in een loods op de werf van Wilton Fijenoord, kwam op de kazerne de melding binnen dat een leegstaand woonhuis in de Stationstraat wederom een prooi der vlammen was gewor den. De wachtcommandant moest een reserveploeg op trommelen om dit vuur te be strijden. Na de blussingswerkzaamheden gingen de spuitgasten een hapje eten. Nauwelijks haddden zij de maaltijd voltooid of er werd op nieuw alarm geslagen, ditmaal in de Lekstraat, waar een sloop- pand pal naast de parochie van de Heilig Hart kerk in lichter laaie stond. Het kostte de brandweer han denvol werk, de slechts enkele percelen van de brandhaard verwijderde nog bewoonde hui zen van vuurt te vrijwaren. gens anders de boel in de fik. Wij vragen ons af of de brands tichters wel weten wat ze doen. Ze kunnen heel gemakkelijk zelf in de problemen komen, want in lege huizen heb je niet zo'n zicht op het vuur. Het kan zich daarom ook naar nog be woonde panden verspreiden". Preventief is er niets aan te doen, aldus de brandweer; de jeugd heelt voidoenae vrije tijd om aktie te plegen, en aan leegstaande huizen is in Schie dam geen gebrek. Ook de politie weet niet zo een twee drie welke voorzorgsmaat regelen er genomen moeten worden: „Je kunt nu eenmaal niet bij ieder slooppand een agent zetten", verklaart hoofd inspecteur Van Dongen. Gevaar dat bewoners het slachtoffer worden van deze reeks brandstichtingen is er in de Stationstraat in elk ge val niet meer. De zes Turkse gezinnen, tot voor kort de laatste bewoners van de straat die het voornaamste doelwit van de „pyromanen" vormt, zijn inmiddels naar veiliger oorden verhuisd. De heer en mevrouw Van der Marei: na zestig jaar heb je recht op 'n gelukwens. SCHIEDAM Het anders zo uiterst secuur werkende duo Piet DrenthJan Brouwer van het Kabinet op het stadskantoor heeft deze week door een „slip of the pen" voor opschudding gezorgd in een op veel feestge druis voorbereid Schiedams ge zin. Op dinsdag 22 november zat de familie Van der MareiVan Schie in hun woning aan de Dokter Sauerstraat in vol or naat te wachten op een ver tegenwoordiger van de ge meente die de heer en me vrouw des huizes zou komen gelukwensen. Taart en koffie stonden klaar. Wat er te vieren viel? Het 60-ja- rig huwelijk van Pietertje van Schie (18 oktober 1902) en Cor- nelis van der Marei (28 januari 1901). En is het niet sinds jaar en dag traditie dat dan de (loko) burgemeester even aanwipt voor een felicitatie en een „bak kie"? Bruidspaar en bloedverwanten wachtten echter tevergeefs. Pas later op de dag, na telefonisch beraad, bleek het Kabinet, an ders zo voorkomend bij langdu rige huwelijken, dit bruidspaar geheel vergeten. „Wij wonen al zestig jaar in Kethel", sputterde de bruide gom bedroefd. „Dan heb je toch in zekere zin recht op een ge lukwens." Op het stadskantoor was men het van harte met hem eens. 's Middags werd de vergissing alsnog goed gemaakt door een bezoek van chef-kabinet Drenth, die als plaatsvervanger optrad voor loko-burgemeester Scheeres. De fruitmand die bij deze feestelijké gebeurtenissen wordt overhandigd staat nu dus toch in de Dr. Sauerstraat, te midden van de andere aanden kens aan deze in alle opzichten memorabele dag. SCHIEDAM Op zaterdag 3 december komen Sint en zijn trouwe Zwarte Pieten in Schiedam-Noord op bezoek. In de Oostwijk staan voldoende panden leeg om brandstichters én brandweer volop werk te bezorgen. Over deze gebeurtenissen meent de zegsman: „Het lijkt er sterk op dat er een zeker sys teem in zit. Als je ergens bezig bent met blussen, steken ze er- SCHIEDAM Op 30 novem ber neemt de gemeenteraad of ficieel afscheid van gemeente secretaris Mr. M. J. (Melis) Blok. Dat gebeurt tijdens een buiten gewone vergadering van de raad, die tevens het karakter van een receptie zal dragen. Blok gaat per 1 december met VUT (vervroegde uittreding). -' rij. 25 nov. 18.(10-21.30 u., /a. 26 nov. 12.00-18.00 u.. zo. 27-nov. 11.00-18.00 u. Meer dan 100 auto's. Zijn opvolger Mr. A. H. G. Go- rissen, is maandag beëdigd tij dens de maandelijkse raadsver gadering. Medio december wordt hij geïnstalleerd. Maandag kon de raad al met de nieuwe gemeentesecretaris kennismaken. Loko-burge meester Scheeres had daarvoor een uur uitgetrokken, zodat de raadsvergadering pas om half negen begon, een half uur later dan gewoonlijk. Mr. Gorissen was tot voor kort werkzaam als arrondissements griffier van de rechtbank in Dordrecht. Gevolgd door zijn Pieten te paard en muzikaal begeleid door het Jeugdkorps OBK maakt de Sint in een koets een rondrit door Schiedam- Noord. De feestelijke stoet vertrekt om 12.00 uur vanaf de Swee- lincksingel naar het Winkel centrum Spaland via de Vale- riusstraat, Laan van Bol'Es, Churchillweg, Prinses Beatrix- laan, Schiedamseweg, Zwaluw laan (rechts af), Koekoekslaan, Nachtegaallaan, Fazantlaan, Schiedamseweg, Vlaardingse- weg. Na aankomst in winkelcentrum Spaland (om ca. 13.30 uur) maakt de Sint en zijn gevolg een rondgang langs de winkels. Tussen 13.30 en 14.00 uur zullen dan tevens de prijswinnaars van de wedstrijd bekend wor den gemaakt. Vanaf 13.45 uur is ieder kind in de leeftijd van 2 tot 12 jaar van harte welkom in „De Blauwe Brug" aan het Bachplein waar geheel kosteloos een feestelijk programma wordt aangeboden. Na het verwelkomen van de Sint worden van 14.30-15.15 uur tekenfilms en kluchten ver toond, om 15.20 uur volgt een ouderwetse poppenkast met als thema „Sinterklaasfeest met Jan Klaasen en Katrijn". (In verband met de te verwachten grote belangstelling is het he laas onmogelijk ook ouders tot de zaal toe te laten. Voor des kundige begeleiding is echter gezorgd). Wel is er tussen 14.30 en 15.15 uur gelegenheid voor de ouders met de allerkleinsten St. Nico laas en zijn Pieten in de hal van de Blauwe Brug te begroeten. Deze feestelijke dag is mogelijk gemaakt door de samenwerking tussen de SSSN, en de wijkver- eniging Groenoord. Ook de winkeliersvereniging Spaland verleende zijn medewerking. vraagt in opdracht tot verkoop: EENGEZINSWONINGEN HERENHUIZEN APPARTEMENTEN U ziet ons (verkocht) biljet steeds vaker. Aangesloten bij Onroerend Goed Infobank 010-731393 na 20.00 uur 220940 n h. k_ 1 3 o. 2 <e o CO O S a> 5 00 c 5 I .2 c- XZ C c O 3 o S E lÓ Üi 8 CD O O O CC IU met/zonder diners koud buffet koffietafels salades bitterballen/saté 's Zalen tot 175 personen Telefoon (010)732422 Lange Haven 115, Schiedam Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1