Tweede bezuinigingsronde tot 6,2 miljoen Crematorium Schiedam op losse schroeven 30 Storm houdt huis in Woudhoek-noord LJy Dr. Vonk neemt afscheid van Schieland Ziekenhuis noten letters Hc'estbon SINKE EXTRA KOOPAVONDEN KERSTDINER IN HET PROVENIERSHUIS Branden: weer twee arrestaties Politienieuws ORANJE Verkiezing Dampiet" notenletter! 249.- - 298.- 99.- - 125.- - 149.- BINNENSTAD SCHIEDAM Woensdag I Donderdag I Vrijdag november I december december OIO - 260199 Gebit stuk? J. VERINGMEIER Hiiililöiliiiiliillli PROFITEER!!! SINKE SURPRISE PRIJZEN Mantels Japonnen Doet uw VOORDEEL bij: SCHIEDAM Tengevolge van bezuinigingen zullen bij de gemeente Schiedam de komende ja ren tientallen arbeidsplaatsen verdwijnen. In 1984 komt voor 42 ambtenaren geen vervanging, in 1988 is dat aantal opgelopen tot 77. Door het niet opvullen van vacatures, en af te zien van personeelsuitbreiding raamt de ge meente, tot 1988 ruim 4 miljoen gulden te kun nen besparen. Na twee eeuwen weer Stadscafé presenteert: romantisch tafelen in nostalgische sfeer KERST1HEVU Consomme aux chevreuil per couvert 79.50 Het Nieuwe Stadsblad Suggesties Amusement Museum Parkeren !NMJWE AU?0 I £TTHRM.A1&5>- HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 PAGINA 3 Gemeente haalt broekriem aan Om de pijn te verzachten willen burgemeester en wethouders het aantal ged wongen ontslagen tot 0 be perken, en het uitgespaarde geld, hoe tegenstrijdig het ook klinkt, besteden aan de verbetering van de werkge legenheid. Deze bezuinigingen maken deel uit van de Analyse Be staand Beleid II, oftewel de tweede aflevering van een miljoenenoperatie waarbij de gemeente alle begrotings posten met de stofkam door loopt. Deze ombuiging vindt plaats op verzoek van de ge meenteraad die tenminste nog een beetje financiële armslag wil houden om ook in de toekomst een verant woord beleid te kunnen voe ren. Zonder verlies van arbeids plaatsen kan die bezuiniging niet worden doorgevoerd. Het aantal ambtenaren is de laatste jaren trouwens fors gegroeid, zo laten b en w weten; het ambtelijk apparaat dijde uit Heldere bouillon met kervel, stokbrood, boter Crèmepaté de Gibier Wild crèmepate met zure saus, toast en boter Filets de Sole a la Bonne Femme Gepocheerde tongfilets in een lichte vissaus met puree en worteltjes Le Garenne a la Moutarde d'Henry Clos-Jouve Konijn-achterbout met mosterdsaus, witlof, spruiten, rode peertjes, rode sla en aard.kroketten Cloche de Noël Kerstklok van chocolade, gevuld met ijs De muziek wordt verzorgd door PETER TERWIN aan de vleugel met zijn romantische pianomuziek le en 2e Kerstdag aanvang plm. 19.00 uur Telefonisch reserveren na 18.00 uur Tel. (010)-836064 of 264640. SCHIEDAM De bouw van een crematorium op de Schie- damse algemene begraaf plaats staat voor de zoveelste keer op losse schroeven. Dat blijkt door een uitspraak van drs. Ed Nijpels, voorzitter van de stichting voorlichtings centrum Crematoriumbouw in de plaats Groningen. De heer Nijpels is beter bekend als fraktievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer. De heer Nijpels noemde in Groningen de vergevorderde plannen voor een Schiedams crematorium uiterst merk waardig, aangezien het crema torium Hofwijk in Overschie nog lang niet aan zijn topcapa citeit is. Volgens de heer Nijpels kun nen beide crematorium na in gebruikneming van „Schie dam" rekenen op een half mil joen per jaar. Vandaar dat Nij pels pleitte voor een landelijk spreidingsbeleid crematoria, omdat dezelfde problematiek speelt in het noorden des lands. SCHIEDAM Nadat zich vrij dagavond kort na elkaar op nieuw twee branden hadden voorgedaan in de Lekstraat, ar resteerde de politie twee jonge ren (14 en 17 jaar) die beken den de panden te hebben aan gestoken. 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 «Postbus 257 '3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag T 7.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag '15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 hr. 21/1983. 1-2-83 Ook bleken zij verantwoorde lijk voor de brand die ongeveer een maand geleden een voor malig kantoorpand op het GTB-terrein in Zuid in de as legde. De Lekstraat was de .week tevoren al eenmaal het „werkterrein" van dit duo ge weest. De branden van zaterdagmid dag- en avond waren van erns tiger aard dan voorheen. Vooral 's avonds liepen ook an dere huizen, waaronder de pas torie, direkt gevaar. De brand weer moest dit vuur met groot materieel bestrijden. De politie onderzoekt in hoe verre het tweetal ook verant woordelijk is voor andere van de reeks branden die Schiedam de afgelopen maand hebben ge teisterd. Eerder arresteerde de politie al een tiental jongeren eveneens op verdenking van brandstichting. van 1403 formatieplaatsen in 1975 tot 1518 in 1982. Het „nieuwe beleid" dat de ge meente met het uitgespaarde geld wil voeren zal volgens b en w zeker andere werkgele genheid opleveren, maar om hoeveel arbeidsplaatsen het in dit verband gaat, valt nog niet in cijfers uit te drukken. Het verlagen van de perso neelslasten is overigens niet het enige onderdeel van deze ope ratie. Behalve medewerkers moeten veel gemeentediensten ook geld inleveren. Om maar een greep te doen uit het dikke pak suggesties dat de gemeenteraad tijdens de begro tingen in januari onder ogen krijgt: minder geld voor de aan schaf van boeken in de bi bliotheek, stopzetting van de suDsiaie aan ae stichting Anti-Bulderbaan, en aan het Gewestelijk Orkest, minder geld voor het jongerenwerk (o.a. O.J.C. en St. Joris Doele), een kleinere bijdrage voor de schoolbegeleidings dienst, een goedkopere rege ling voor het schoolzwem men, kortere inspraakproce dures, geen subsidies meer voor de telefonische hulp dienst. Op de zeer lange lijst staan ook tal van maatregelen waarvan de opbrengst nog onbekend is. Die bezuinigingen willen b en w behandelen tijdens de raads vergadering in juni, als de ambtenaren tijd hebben gehad, ook die besparingen op een rijtje te zetten. Voorlopig is becijferd dat er op de gemeentelijke uitgaven in 1984 in totaal 3,6 miljoen gul den gespaard kan worden. Tot 1988 blijft dat bedrag jaarlijks stijgen tot een maximum van 6,2 miljoen gulden. Winkeliersvereniging Broersvest Winkeliersvereniging Hoogstraat, Koopstraat Winkeliersvereniging van museum tot stadhuis Winkeliersvereniging Dam Restauratie Proveniershuis met ..stadscafé" voltooid SCHIEDAM Het „stadscafé" in het achterhuis van het Proveniershuis (Overschiesestraat) is zo goed als voltooid. Na een jaar hard werken denkt de exploitant Joy Eman kort voor de feestdagen zijn deuren te kunnen openen, „zo dat er voor het eerst na tweehonderd jaar weer een kerst diner geserveerd wordt". Door het uitblijven van me dedelingen zijnerzijds, heb ben over Emans ondernemin gen tal van geruchten de ronde gedaan. Over de aard van het bedrijf, en ook over de verstandhouding met zijn buren, de bewoners van het Proveniershuis, die een café zo vlak naast hun deur aan vankelijk maar matig kon den waarderen. Dat geschil is inmiddels uit de wereld geholpen, vooral omdat Eman een buitengewoon goede geluidsisolatie heeft laten aan brengen. En ook over het ka rakter van zijn zaak doet de ho- recaman niet geheimzinnig: „Het wordt iets met veel amu sement, bedoeld voor het pu bliek van boven de 25 jaar. Ou deren gaan, anders dan de jeugd, natuurlijk niet zo makkelijk naar de disco. Aan een gelegenheid waar je onder het genieten van een maaltijd kunt luisteren naar zang en dans bestaat naar mijn idee grote behoefte. Wie in Londen The Talk of The Town kent, zal weten wat ik bedoel". Eman wil „rustig beginnen". Afspraken met artiesten die 's avonds een optreden in het stadscafé gaan verzorgen, zijn nog niet gemaakt. Wel is de pianist Peter de Winter voor de komende weken aangetrok ken. Wat die artiesten betreft zegt Eman: „Het wordt niet de top van Nederland die je bij ons kunt verwachten; we zoeken het meer in de richting van het jonge, liefst Schiedamse ta lent". Om te voorkomen dat zijn ro mantische gelegenheid een ge wone kroeg wordt, zullen bij Eman de prijzen voor konsumpties als een glas bier iets boven het gemiddelde lig gen, zo rond de 2,50. Om zijn plannen te verwezen lijken heeft Eman, die het stadscafé samen met zijn vrouw exploiteert, het achterhuis in de oorspronkelijke, dat wil zeg gen 18e eeuwse staat terug ge bracht. De gelagkamer ziet er nage noeg eender uit als 200 jaar ge leden, toen de regenten van het Proveniershuis (en de bewo ners van de pandjes in de zij vleugels) er de gemeen schappelijke maaltijd gebruik ten. Nostalgische kroonluchters en plavuizen van zwartgrijs na tuursteen benadrukken het authentieke karakter, dat ook is terug te vinden in het bijbe horende museumpje. Eman wordt namelijk tevens beheer der van het mini-museum, waarvoor één van de Prove niershuiswoninkjes werd gere serveerd. Hier vindt men een complete behuizing volgens de normen van twee eeuwen te rug, met bedstee en open schouw. Het museum is enkel bereikbaar via het restaurant, en niet via het Proveniershofje, zoals ooit in de bedoeling van de gemeente lag. Eman heeft er alle vertrouwen- in dat zijn café-restaurant- chantant-theatre zal aanslaan, ondanks de toch niet geringe concurrentie van de talloze Schiedamse horecaonderne mers. Belangrijke voordelen zijn het immense parkeerterrein en de tramhalte vlak voor de deur. En niet te vergeten de talrijke ambtenaren, die voor hun lunch niet langer zijn aangewe zen op de kantine van het stadskantoor. Met de vestiging van een café in het achterhuis, is de re stauratie van het monumen tale Proveniershuis voltooid. Na een verwoestende brand, waarbij o.a. de complete in boedel van de VVV verloren ging, maakte de gemeente twee jaar geleden een begin met de wederopbouw. Met geld van de verzekering en een subsidie van Monumen tenzorg werd het voormalige bejaardenhuis herschapen in een complex voor de kleine huishoudens. SCHIEDAM De zware storm die zaterdagnacht en zon dagmorgen over West-Eurmpa raasde, heeft ook in Schie dam voor vele tienduizenden guldens schade aangericht. Bij brandweer en politie kwamen tenminste 40 alarmtele foontjes binnen, de meeste tussen elf uur 's avonds en zes uur 's ochtends. Vooral de nieuwbouwcomple- xen in Schiedam-Noord had den onder het noodweer te lij den. De angenten van wijkbu reau Noord stonden van meet af aan onder hoogspanning. Terwijl een deel van het dienstdoende personeel trachtte de wijk rond de Stoe- lenmattershof af te sluiten om dat het gevaar voor rondvlie gende bouwmaterialen te groot was, werd op het bureau gepro beerd, een aantal gedupeerde aannemers te bereiken. Een agent te fiets die de ravage in ogenschouw wilde gaan ne men, kreeg in de vliegende storm tot overmaat van ramp een lekke band. Hoofdinspec teur Van Dongen die de akties „Ik schrok me de chaos onder combineerde; wild toen ik ogen kreeg". Rond de Hekelaar was rijden met auto's praktisch onmoge lijk omdat dc plassen water soms tot portierhoogte reikten. Materialen lagen her en der verspreid. Vooral in de am- bachtenbuurt was de schade enorm. In de Stoelenmatters- hof waren van circa dertig in aanbouw zijnde huizen de da ken weggewaaid. De regen die daardoor vrij spel kreeg, zette de woningen nage noeg blank. Van veel wonin gen werden deuren en raamko zijnen weggeblazen. Een bouwkraan die tegen een flat was gewaaid, veroorzaakte voor tienduizenden guldens scnaae. (Jok de minimum- energiewoningen in Woud- hoek, de trots van wethouder Zijdeveld, doorstonden de storm niet zonder kleerscheu ren. Elders in de stad hadden politie en brandweer de handen vol met het terzijde staan van de getroffen bevolking. Omge waaide bomen beschadigden op diverse plaatsen geparkeerde auto's, of maakten rijwegen on begaanbaar. Schildersketen raakten op drift, bouwliften kwamen naar beneden, vlagge- masten werden geveld en zon neschermen werden van de ge vels gerukt. Op de Hoofdstraat nam de wind een wegafzetting mee, in een winkelcentrum in Kethel knalde een keet tegen een eta lageruit. Aan de Scheepvaart weg stortte de pui van een in aanbouwzijnd huis in en bij het vormingscentrum aan de Louis Ramaekerstraat gingen door de storm twee lokalen verloren. Aan de Nieuwe Damlaan wil den de bomen van de spoorwe govergang geen dienst meer doen, zodat de politie het ver keer moest regelen. Verschillende automobilisten zagen de wind er met hun mo torkap vandoor gaan. Pannen regenden van de daken, een balkonhek tuimelde naar bene den, verkeersborden begaven het en van een dakkapel waaide het zink weg. Door de storm kwamen diverse wegen onder water te staan. Ook de gevallen van elkkage waren al lesbehalve zeldzaam. SCHIEDAM Een 69-jarige Rotterdammer is vrijdag na een aanrijding op de kruising Horvathweg/Hogebanweg met een bekkenfraktuur in het Schielandziekenhuis opgeno men. De Rotterdammer ver leende geen voorrang en botste op de auto van een 19-jarige vrouw uit Vlaardingen. Op rijksweg 20, ter hoogte van SCHIEDAM Met een zeer geanimeerde receptie in au la/kapel van het Schieland Ziekenhuis, Juliana van Na 'n WCC-beurt herkent u uw eigen auto niet meer terug, laat staan de buurman. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, Af? I Schiedam m A LID-FOCWA Stolbergstraat heeft afgelo pen vrijdag de bekende Schiedamse chirurg dr. J. Vonk zijn praktijk beëin digd. Hij gaat met pensioen en wordt opgevolgd door H. Kuiken, die vanaf 1 januari aan het Schie land Ziekenhuis verbonden zal zijn. Tijdens de druk bezochte af scheidsreceptie uiteraard veen ex-patiënten, maar ook collega's van de medische staf van het Schieland Ziekenhuis en leden van de landelijke vereniging SLIJTERIJ/WIJNHANDEL U belt, wij bezorgen Oranjestraat 8-10-12-14 telefoon 265997-264140 van huisartsen afdeling Schie dam. Namens zijn specialisten colle ga's werd dr. Vonk toegespro ken door de heer Pot. Verder voerden het woord de heer A. A. L. Stegmann (wnd.) voorzit ter van het bestuur van het Schieland Ziekenhuis, en de Schiedamse huisarts Kortekaas namens deze groep. Uiteraard voerde ook dr. Vonk het woord en kwam terug op de ruim twaalf ziekenhuisjaren eerst in het Nolet en na de fusie in het Schieland Ziekenhuis. Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00- 16.00 uur en na telefo nische afspraak. Nieuwe Haven 131 telefoon 010-261417 's Zaterdags van 10.00 tot 15.00 uur De PvdA afdeling Schiedam organiseert op donderdag 1 de cember een middagbijeen komst in zaal Irene aan de Nw. Haven, aanvang half twee. Na het openingspraatje door voozitter Van der Veer volgt een diaserie over de geschiede nis van de partij. Vervolgens discussie: welke dingen zijn het waard om in ere hersteld te worden? Ter versterking van de partij worden ook „gewone" mensen uitgenodigd. het Giessenplein, botsten zon dagmiddag twee auto's op el kaar waarbij een 66-jarige in woonster van Hoogvliet een bekkenfraktuur en een hersen schudding opliep. De vrouw werd naar het Dijkzigtzieken- huis gebracht. Twee Schiedammers die het zaterdagmiddag niet eens kon den worden over een ongeval op de Laan van Bol'Es waarbij zij op eikaars auto waren ge botst, kregen er weldra spijt van dat zij de politie ter bemid deling hadden ingeroepen. Toen agenten de zaak onder zochten bleken beide bestuur ders te hebben gedronken. Zij moesten zich op het bureau aan de bloedproef onderwerpen. SCHIEDAM De winkeliers van de Dam houden met het oog op de Vijfde December op zaterdag 3 december een ac tuele verkiezing, namelijk die van Zwarte Piet. Om twee uur 'smiddags zal Sint Nicolaas hoogstpersoonlijk zijn eigen Dampiet kiezen uit de kandidaten die, naar de mid denstanders hopen, in groten getale zullen komen opdraven. Alle zwarte Pieten uit Schie dam die denken voor deze titel in aanmerking te komen, kun nen zich om één uur aanmel den op het hoofdkwartier van de Sint, op de Dam nummer 29. De winnaar krijgt als beloning een computerspel of een cross- fiets. De Sint geeft gevuld met heerlijke noten, vanaf 4.95 bij c'est bon Geef eens wat anders; geef een <at 180, Schiedam DELFT Binnenwatersloot 24-28 Winkelcentrum „in de Veste" HILLEGERSBERG Weissenbruchlaan 104 SCHIEDAM-KETHEL Winkelcentrum Spaland LEIDSCHENDAM Winkelcentrum „Leidsenhage" (naast Paagman)

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 3