Nieuwe In't kort VANDAAG in deze krant Reijnhout (D'66) waarschuwt voor verliezen 1 Commissaris geïnstalleerd 500 GRAM Vers van luudsnel sufë&2 ir Stadsblad RET rijdt aangepaste kerstdienst VERS GESNEDEN Jong cabaret in Teerstoof Experiment op Liedewyde Daan 't Harth winnaar van schaaktoernooi Vari*nSfi,efro,|ad luudsnel voor: naamplaten nieüa'djrotterdamsedijk 3 grenst lat- Ladies Fashion T.V. DEFEKT? RADIO ABA Schiedam kan rekenen op verliezen" Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren Kerstconcerten „Orpheus" SCHIEDAM De strijd tussen wethouder Chris Zijdeveld (PvdA) ruimtelijke ordening en het ge meenteraadslid Adri Reijnhout (D'66) over de wenselijkheid al dan niet een crematorium te bouwen op de Algemene Begraafplaats, is deze week een nieuwe fase ingegaan. De principiële vraag of Schiedam recht heeft op een eigen voorziening voor de lijkverbranding, is daarbij volledig op de achtergrond geraakt. reep Ulf L>eze week extra voordelig *toofperen s1/ V'\TN ^'^■ropcfruits 2 k" IéL. \t"""""■■■■■«r d st so I ii"- Overdreven Flutcommentaar Op de algemene begraafplaats worden de fundamenten voor het crematorium al geheid. STIJLVOLLE MODE VOOR FEESTELIJKE DAGEN voor exclusieve mode Eigenaar: mt. Ingrid Boere P.J. Troelstralaan 85, Schiedam Wij helpen direktü! De familie van den Hengel kreeg tijdens de volgende receptie heel wat handen te druk ken, met de beste wensen voor de toekomst. T WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 - NR. 99 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM De Stichting Centrum Oud-Mathenesse houdt op vrijdag 16 december een kerstbingo-avond, in buurt huis de Put aan de Pinkstraat. Aanvang acht uur. De op brengst is bestemd voor de kin- deraktiviteiten in het buurt huis. Ook de Filmclub Schiedam kan er niet aan voorbij: op donder dag 15 en vrijdag 16 december wordt ,,De Lift" vertoond, de succesvolle suspensefilm van Nederlands fabrikaat. Aanvang voorstellingen: op donderdag om negen uur, op vrijdag om half tien, in De Teerstoof aan de Nieuwstraat. Lidmaatschap verplicht. De maandelijkse bingo-avond van wijkvereniging Nieuwland wordt gehouden op donderdag 15 december in De Vier Molens aan de Nw. Damlaan, aanvang acht uur. Ook in Bijdorp speelt men bingo, en wel op zaterdag 17 de cember, in zaal Het Trefpunt aan de Schietbaanstraat. De avond, die om acht uur begint, staat geheel in het teken van de Kerst. Kinderen onder de 12 jaar alleen toegang onder ge leide. Ter afronding van de serie huisbezoeken organiseert de Werkgroep Buitenlanders Nieuwland een internationale kontaktavond. Op vrijdag 16 december zijn wijkbewoners van alle nationaliteiten welkom in De Vier Molens aan de Nw. Damlaan, waar vanaf zeven uur uit- en inheemse hapjes en drankjes klaar staan. Voor de muziek zorgen o.a. Turkse bands uit Leiden en Rotterdam. De Ned. Vereniging van Huis vrouwen, afd. Schiedam houdt zich eveneens bezig met inter nationale kontakten. Op de agenda voor december o.a. een ontmoeting met Turkse vrou wen. Het programma ziet er uit als volgt (inlichtingen mevrouw Keuzenkamp, tel. 704705). Donderdag 15 december 14.00 uur. Ontmoeting met Turkse vrouwen in Geb. Chr. Soc. Be langen. Vrijdag 16 december Paren bridgedrive in de Margriethal. Maandag 19 december 10.00 uur. Kerststukjes maken. Dinsdag 20 december 11.00 uur. Kerstviering in de Magnalia Dei Kerk. Woensdag 4 januari 14.00 uur. Nieuwjaarsbijeenkomst in geb. Chr. Soc. Belangen. Donderdag 5 januari 9.30 uur. Aanvang cursus pottenbakken. Dinsdag 10 januari 13.30 uur. Aanvang cursus wandkleden maken. Donderdag 12 januari Middag excursie naar Markiezenhof in Bergen op Zoom. Debat over crematorium nu pure centenkwestie Het debat heeft een cijfer matig karakter aangeno men: Reijnhout betoogt dat Schiedam financieel het schip dreigt in te gaan en na voltooiing van het cremato rium jaarlijks met verliezen tussen de twee en drie ton zal worden opgescheept. Zij develd daarentegen houdt vol dat de verliezen beperkt zullen blijven, en dat er op 1 crsc ',('r Li, LETTERS NMMPUTEN STEMPELS luud »n«l zelfklevende letters stickers plastic letters üchtreklame stempels reklameborden nummerplaten graveren zeefdrukken plastic-verwerking Rotterdamsedijk 3 Telefoon: 010 - 26 68 77 3112 AA Schiedam ROTTERDAM Metro, tram en bus rijden op eerste en tweede kerstdag (25 en 26 de cember) volgens de normale zondagsdienst. Op zaterdag 31 december (oudejaarsdag) wordt tot 's avonds acht uur een aan gepaste dienst gereden. Van acht uur 's avonds tot één uur 's nachts rijdt de RET niet. Va naf één uur rijden er elk half uur nachtbussen tot plm. half den duur zelfs een sluitende exploitatie uit de bus zal ko men. Terwijl de palen voor de ruim drie miljoen gulden kostende voorziening de een na de ander de grond ingaan (het officiële startsein voor de bouw is door het politieke gekrakeel voor onbepaalde tijd uitgesteld), bestoken Zij develd en Reijnhout elkaar met cijfers en prognoses. Dinsdagmorgen zei Zijdeveld nog eens op een spoedeonferen- tie ernstig te twijfelen aan de geldigheid van Reijnhouts sta tistische gegevens. Het raadslid zou in een vorige week gepubli ceerde notitie geen nieuwe fei ten hebben aangedragen en bo vendien slecht geinformeerd zijn. Zo zou de capaciteit van de twee Rotterdamse crematoria (Hof wijk en Maeterlink) door Reijn hout zijn overdreven, zou hij de berekening van het aantal te verwachten crematies verkeerd hebben getaxeerd en ten on rechte beweren dat Schiedamse leden van de Algemene Vereni ging Voor Lijkverbranding (AVVL) verplicht zijn, hun cre matie te laten plaatsvinden in Rotterdam Zuid (waardoor Schiedam een aantal potentiële klanten zou verliezen). Reagerend op Zijdevelds woor den, zei Reijnhout dinsdagmor gen dat de wethouder ,,een flut commentaar" had afgestoken: „Hij is er niet in geslaagd mijn cijfers te weerleggen. Wat ik over de AVVL-leden heb be weerd, klopt wel degelijk. Om gelijk te krijgen heeft Zijdeveld opzettelijk een valse grafiek ge maakt. Ik ben er van overtuigd dat de gemeenteraad verkeerd is voorgelicht toen het besluit werd genomen, een cremato rium te bouwen. Of dat bewust of onbewust is geweest, weet ik niet. Houd het maar op onbewust. Maar ik blijf waarschuwen voor tekorten van jaarlijks een paar ton. Waar moet je die vandaan halen, als de begroting toch al onder druk staat? Ik betreur het dat Zijde veld van het crematorium een persoonlijke prestigeslag maakt". Zijdeveld: „Jammer dat de dis cussie zo'n puur financieel ka rakter aanneemt. Een discussie overigens waarin nooit betrok ken wordt dat de Schiedamse begraafplaatsen jaarlijks óók te korten opleveren. Vorig jaar ging het om een bedrag van 450.000 gulden". De uitlatingen van Drs. Ed Nij- pels, voorzitter van de Stichting Voorlichting Centrum Crema- toriumbouw, lapt Zijdeveld aan zijn laars. Nijpels bestempelde onlangs de Schiedamse plannen SCHIEDAM In een over volle aula van het Stedelijk Museum installeerde loco burgemeester R. Scheeres vrijdagmiddag de nieuw be- vier volgens de normale nacht busdienstregeling (verkrijgbaar bij de RET). Op zondag 1 ja uari wordt door metro, tram en bus gereden vol gens de normale zondagsdienst. De dienst vangt echter één uur later aan dan op gewone zonda gen. Ook de vroege personeels- wagens vertrekken op nieuw jaarsdag een uur later dan op andere zondagen. De informatieptst op het Sta tionsplein (tel. 010-546890) is dagelijks geopend tot elf uur 's avonds. Op eerste en tweede kerstdag sluit de post echter om zes uur 's avcnds en op oude jaarsdag om zeven uur. woners, tegen in Rotterdam 1 op 250. Een moeilijk te verteren zaak. Een verzoek gericht aan de betrokken minister is tot dusver niet beantwoord, zo stelde de loco-burgemeester vast. Namens het korps voerde hoofdinspecteur J. A. van Hof het woord en namens het poli tionele samenwerkingsverband Rijnmond, commissaris van po litie T. Spel van de gemeente Vlaardingen. Geopend van 10.00 tot 18.00 uur, telefoon 708415 Maandag gesloten Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting noemde commissaris van de gemeentepolitie P. J. van den Hengel. De grote belangstelling vanuit de plaatselijke overheid, het po litiewezen van Rijnmond en justitiële macht uit de provincie Zuid-Holland was op zich reeds een bewijs van de waardering voor de korpschef in nieuwe funktie. In totaal ca. 400 perso nen bezochten de installatie en de daarop volgende receptie. Dit verwoordde loco-burge meester Scheeres in zijn toes praak om Van den Hengel na diens installatie alle sterkte te wensen nu hij deze verant woordelijke taak op zijn schou ders krijgt. Als rode draad door alle toes praken liep de dreig nde in krimping van de Schiedamse korpssterkte. In Schiedam be draagt deze sterkte 1 op 500 in- voor een eigen crematorium als „onzalig" omdat de—twee Rot terdamse inrichtingen met ver lies draaien en een derde cre matorium in de regio die tekor ten alleen maar vergroot. Zijdeveld: „Ik heb geen fluit met Nijpels te maken. Over de Rotterdamse cijfers beschikken wij trouwens niet. Ik hoef ook geen rekening te houden met wat Rotterdam doet. Iedere ge meente heeft het recht zijn in woners een voorziening als een crematorium aan te bieden. Als bijvoorbeeld Vlaardingen zoiets zou overwegen, kan ik daar geen bezwaar tegen maken". De discussie wordt deze week voortgezet in de raadscom missies voor volksgezond heid en financiën. SCHIEDAM De ge meente Rotterdam vindt de bouw van een crematorium op Schie dams grondgebied niet erg verstandig. Volgens de adjunctdirekteur van Gemeentewerken in de Maasstad, A. W. G. Thijsse, bieden de twee Rotterdamse cremato ria in Zuid en Overschie voldoende capaciteit voor het hele Rijnmond gebied. Gezamenlijk hezben Hofwijk en de Maeter link een capaciteit van circa 10.000. Het aantal crematies in Rijnmond wordt in 1990 geschat op maximaal 6500. Thijsse: „Dat betekent dat het voor geen enkele gemeente voordelig is nu een crematorium te bouwen. Wij denken dan ook dat Schiedam verliezen te wachten staan. Als je de poli tieke uitspraak doet dat je de bevolking behalve een begrafenis ook een crematie moet kunnen aanbieden, is daar na tuurlijk niets tegenin te brengen. Maar welke gemeente is er in deze tijd van geldschaarste mee gemoeid een voor ziening te bouwen die niet kostendekkend is?" Rotterdam zelf lijdt op jaarbasis een verlies van twee a drie ton op het crematorium Hof wijk in Overschie. Pas in 1985 zal dit naar ver wachting kostendek kend werken. Het cre matorium in Zuid, be heerd door de AVVL, zou zonder verliezen draaien. De geruchten dat de ge meente Rotterdam be reid zou zijn een fors be drag te betalen als Schiedam de bouw van het crematorium staakt, konden op het Rotter damse gemeentehuis niet worden bevestigd. Volgens het SQCHIE- DAMSE GEMEENTE RAADSLID Adri Reijnhout (D'66) zou Rotterdam maximaal 350.000 gulden willen neertellen om de aanne mer af te kopen, en zelfs bereid zijn het openbaar vervoer naar Hofwijk sterk te verbeteren, ui teraard op voorwaarde dat Schiedam afziet van een eigen crematorium. Volgens wethouder Zij develd zou zijn Rotter damse collega Jansen wel kontakt over deze kwestie hebben gezocht, maar „niet bereid zijn, enige schadeclaim te be talen". Het Nieuwe k. f 7

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1