Dr. Marga Klompé Smakelijk eten Menu voor één van de Kerstdagen Oecumene DEN HAAG Kunnen wij in deze moeilijke en gevaarlijke jaren nog wel van een Kerst feest spreken? Deze vele mensen zonder twij fel intrigerende vraag heb ik voorgelegd aan dr. Marga Klompé, die mij daarna had geno digd in haar woning aan het pittoreske Haag se Smidswater. Marga Klompé, die op 16 augustus 1912 te Arnhem werd geboren, heeft veel voor land en volk, kerk en wereld gedaan in een leven, dat zich kenmerkt door grote bewogenheid voor tal van levensgrote problemen. Het gezin Een boodschap Heldere bouillon met stokbrood en kruidenboter Gekookte forel (met wat kruidenboter) Aardappelkroketjes, zelfgemaakt of uit de diepvries Witlof rauw of als ovenschoteltje Heldere bouillon Aardappel kroketjes Appelbollen met koffie toe Witlof als ovenschoteltjes Appelbollen Kruidenboter Forel Witlof rauw Prettige Kerstdagen en eet smakelijk HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 PAGINA 19 moeten iets doen, gerechtigheid en vrede te brengen' geven voor met name de jon ge, opgroeiende mensen. Dat is toch wel zeer essentieel. Natuurlijk was het gezin in het verleden misschien iets te gesloten. Het was voor de op voeding van de jonge mensen misschien niet altijd even goed, dat zij daardoor niet weerbaar genoeg werden ge maakt, om in de samenleving te staan. Zij waren te be schermd. Ik geloof dus, dat het van gro te betekenis is geweest, dat het gezin meer open is geworden en meer naar de maatschappij toe. Ik behoor dan ook niet tot degenen, die zeggen, dat de vrouw a tout prix alleen maar voor honderd procent in het gezin werkzaam moet zijn. Wanneer de vrouw in het maatschappelijk leven daar naast een funtie vervult, dan komt zij daardoor ook open te staan en beleeft allerlei dingen in de maatschappij, die ze met haar kinderen kan bespreken. Ik ben er dus voor, dat het ge zin meer open komt, maar ik zie met zorg, dat men, ja in veel gevallen er een loopje mee neemt. Wat dat betreft ben ik gewoon ouderwets. Ik ben ervoor, dat de vrouw er ook door haar het gezin, ken nis neemt van wat er in de sa menleving gebeurt. Dat het gezin ook open is in deze zin, door eens een keer mensen te ontvangen die in moeilijkhe den zijn. Ik vind het ook be langrijk, dat jonge mensen van veel kennis nemen en daar over praten. Dat zij in dat ge sprek worden gecorrigeerd en zo nodig aangevuld. Een gezin dient meer naar de samenle ving te kijken en de proble men van de samenleving met elkaar door te spreken en ten tweede ook verantwoordelijk heid te nemen in die samenle ving, ook mensen toe te laten tot dat gezin, niet af te wijzen. Nog een derde en laatste vraag had ik voor mevrouw Klompé: Het lijkt erop, dat de gedachte van de oecumene min of meer naar de achtergrond is gedron gen. Mag het Kerstfeest ook een uitnodiging zijn tot meer een heid? In dit verband, zij had mij terwijl wij praatten over haar loopbaan tot nu toe, ge zegd, dat haar werkzaamhe den van nu in hoofdzaak die waren in kerkelijk verband en ook de oecumene daarbij be trokken was en is. ,,Ik zit in de oecumene, ja", zei dr. Marga Klompé, dat is juist. Nu ben ik van mening en u hebt dat in de pers ook wel kunnen lezen, dat de kardi naal (Willebrands, HH) de oe cumene wel wat gereserveerd heeft behandeld, hier in Ne derland. Dat kwam natuurlijk ook doordat hij op wereldni veau de voorzitter is van het Secretariaat van de Eenheid. Hij moet in de gaten houden, dat hij niet in zijn land dingen toestaat, die elders niet goed gevonden kunnen worden om dat de situatie daar nu een maal nog niet rijp voor is. Daarnaast is er nog dit. Ik ben dus erg voor de een heid, maar ik geloof, dat je de oecumene niet dient door de verschillen, die er nog zijn, zo genaamd met de mantel van de liefde te bedekken. Daar moet je eerlijk en biddend mee omgaan. Er zijn tendenzen als: er zijn geen verschillen meer, och het is allemaal hetzelfde. Daar ben ik het niet mee eens. Er zijn gemengde gebedsgroepen van protestants-christelijken en katholieken. Dikwijls gebeurt het, dat de protestants-christe lijken vinden: de katholieken moeten zich maar aanpassen. Ik denk daarbij aan de Maria verering. Dat is fout. Dat noem ik geen oecumene. Ook een punt is de inter-com- munie. Als men niet-katholie- ken in een dienst heeft, kun nen die gelovig zijn. Zij zien dan het Avondmaal als zeer belangrijk. Ik ben dan van mening, dat wij daarover niet altijd aan autoriteiten vragen moeten stellen. Men moet niet altijd dingen vragen aan bis schoppen, want dan zijn deze dikwijls gebonden om nee te zeggen. Als in onze katholieke kerken de mensen te communie gaan, denken ze soms zeer verschil lend. Dikwijls kan het zijn, dat de protestantsch-christelijken veel orthodoxer opvattingen over onze communie hebben dan de katholieken. Ik geloof, dat het van grote be tekenis is als je beneden aan de basis groepen hebt, die oe cumenisch werken, die samen bidden, die samen zoeken, wat eigenlijk de stem van de Heer Volkspartij, van 1949 tot 1956 lid van de Raadgevende raad van de Raad van Europa en van 1952 tot 1956 lid van het Parlement van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Minister van Maatschappelijk Werk was dr. Marga Klompé van 1956 tot 1963, Minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk van 1966 tot 1971. Verschillende malen was zij lid van de Nederlandse de legatie bij de Algemene Verga dering van de Verenigde Na ties. Zij was van 1965 tot 1970 voorzitter van FERES, dat is Fédération internationale in- stituts de recherches sociales et sicio-réligieuses. En sinds 1971 is zij Minister van Staat. wij het in deze tijd niet moeten laten bij alleen maar de per soonlijke verhouding tussen mens en God in gebed enzo voorts meer, maar ook, dat wij de consequenties daaruit moe ten trekken. Die boodschap van het Evangelie moeten we gestalte geven in deze wereld, waarin veel onrecht is. We moeten iets doen, om gerech tigheid en vrede te brengen". midden in het leven staat, heeft toch ook al een rijk ver leden achter zich. Van me vrouw Carla de Wit, haar se cretaresse, krijgt ik een in drukwekkende lijst met daar op de weergave van een boei ende carrière. Marga Klompé promoveerde in 1941 tot doc tor in de wis- en natuurkunde aan de Universiteit van Utrecht. Zij was lerares in Nij megen op Mater Dei" van 1932 tot 1949. Van 1943 tot 1953 fungeerde zij als vice- voorzitters van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, in 1945 was zij een van de op richtsters van het R.K. Vrou wendispuut, van 1948 tot 1956 van 1963 tot 1966 lid van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal voor de Katholieke Ik heb onlangs gelezen, dat er ook in ons land vandaag de dag door een aantal mensen bittere armoede wordt gele den. Het lijkt me nu wel moei lijk in zo'n situatie het Kerst feest echt te beleven als je niets hebt. „Ik heb in mijn antwoord op uw vraag niet gesproken over de armoede in ons land, maar een en ander gezien op we reldniveau. Maar voor men sen, die op het ogenblik geen droog brood hebben..., dat be staat niet in ons land, dat heb ben ze altijd. Maar dat ze het moeilijk hebben in deze tijd door de omstandiheden, dat is zeer juist. Voor de arme men sen is er een feest, materialis tisch gezien, niet bij. Voor de rijken is dat er wel. Die zouden misschien wel eens wat eenvoudiger kunnen doen. Ik leg echter de nadruk op de niet-materiële kant en zie naar het feest, dat leidt tot grote in nerlijkheid en tot consequen ties in het handelen van de mensen, wat ook gebeurt. We mogen niet vergeten, dat er in ons eigen land daar blijf ik maar bij omstreeks de Kerstdagen mensen zijn, die bereid zijn de intimiteit en de gezelligheid van het eigen ge zin te laten voor wat dat is en in de Kerst-Inns gaan om hen, die eenzaam zijn op te vangen. Dat vind ik heel positief". Mevrouw Klompé, die nog Deze bewogenheid straalt als het ware af van een lief en vriendelijk gezicht en valt af te leiden van een mil de stem, soms ook met enige zelfspot daarin. Dat Marga overigens niet altijd even gemakkelijk kan zijn, mag als bekend worden ver ondersteld. Zij komt dan ook wel over als een sterke vrouw met een ijzeren wil en zeer grote plichtsbetrachting. Marga Klompé is boven alles doordrongen van de betrekke lijkheid van de dingen. Als ik haar vraag, of ze ook Minister van Staat is, antwoord ze: „Ik ben Minister van Staat, maar dat is behalve dat men nu en dan wat aan mij vragen kan een erefunctie. En daar over werk ik me niet aan"... Terug naar die eerste vraag over het Kerstfeest. „Ja", zegt mevrouw Klompé, „het hangt ervan af, wat je onder feest verstaat". Of dat materialistisch wordt gezien, dat je vreselijk veel en gezellig moet eten en drinken en daarnaast feest vieren al leen in de zin van vrolijk zijn, ach, daar zijn wel redenen om te zeggen: daar staat ons hoofd toch niet zo naar. Maar je kunt het feest ook an ders opvatten. Het Kerstfeest als zodanig is een herdenking van iets, dat bijzonder belang rijk is, van de geboorte van de Verlosser en het begin van de verlossing van het mensdom. Het is de herdenking van het in de wereld komen van Jezus Christus, die daarmee vertolkt heeft, want God van ons men sen wilde. De functies, welke dr. Marga Klompé sinds 1971 bekeedde of nog bekleedt zijn o.m.: lid van de Pauselijke Commissie Justitia et Pax (1967-1977); voorzitter van de nationale commissie Justitie et Pax (sinds 1972); voorzitter van het Comité de Continuité van de nationale commissies Justitia et Pax van Europa en voorzit ter van de Europese Conferen tie van 1978 tot 1981; voorzit ter van de sectie Internationa le Zaken van de Raad van Kerken in Nederland (1971- 1981, vanaf 1981 vice-voorzit- ter); lid van de Beleidsadvies commissie in de Bisschoppen conferentie (sinds 1971); voor zitter van de Stichting Bio- Wetenschappen en Maatschap pij (1972 tot 1981); voorzitter van het Comité d'Orientation van OCIPE, office catholique d'information sur les problè- mes européens (Straatsburg Brussel sinds 1977); en voorzit ter van de Joint Task Force, een kerkelijk georiënteerde oecumenische werkgroep, die o.a. het beleid van de EG ten aanzien van ontwikkelingssa menwerking volgt en wil be ïnvloeden (vanaf 1974). De tweede vraag, welke ik mevrouw Klompé tijdens ons gesprek stelde, luidde: In hoe verre kunnen wij in deze tijd het gezin nog een hoeksteen van de maatschappij noemen? Wellicht mag het jonge gezin van Bethlehem ons ten voor beeld zijn? „Ik geloof ook, dat het gezin in de problemen is gekomen, ik zie dat met zorg", aldus Marga Klompé. „Er zijn veel mensen, die niet meer, laat ik zeggen de betekenis zien van wat het gezin aan geborgenheid kan Christus heeft een boodschap gebracht, die is vastgelegd in de Evangeliën. Deze bood schap maakt ons duidelijk, dat Nodig: een runderschenkel, 3 blaadjes laurier, 3 kruidnageltjes, zout, vers gemalen peper, peterselie (de stengels), selderie (de sten gels), halve winterwortel in stukjes en een grof gesneden ui. Bereiding: Doe alle ingrediënten in een grote pan met koud water, zo dat alles onder staat. Laat dit alles zachtjes minstens drie uur trekken op een laag vuur. Maak op smaak af met zout en peper, nadat u de bouillon ge zeefd heeft. Eeventueel nog wat water toevoegen. Maar wees daar zuinig mee. Serveer de bouillon in kleine kopjes, bijvoorbeeld schilpad- soepkopjes en geef er in de oven even opgewarmde stok brood en kruidenboter bij. Die kruidenboter kunt u kant en klaar kopen of het zelf be- reiden, zie recept. Maak aardappelpuree van ge kookte aardappelen, wat hete melk, een klontje boter, zout, peper en nootmuskaat. Mix alles met de elektrische mixer tot het een gladde massa is. Laat het geheel afkoelen. Vorm met behulp van twee eetlepels gelijke balletjes en rol deze eerst in losgeklopt ei en vervolgens in paneermeel. Vorm er kroketjes van en rol nog eens door het paneermeel. U kunt de kroketjes in enkele minuten in frituurvet of olie goudbruin bakken Was de witlof en snij de bitte re hartjes eruit. Laat de witlof verder heel en kook ze enkele minuten in weinig water. Laat de witlof uitlekken op een vergiet. Verwarm de over tien minuten voor op een iets hogere stand dan de middelste. Neem een vuurvaste schaal en beboter die. Vervolgens be strooien met paneermeel. Leg daarin een paar plakken schouderham, daarop een paar Doe de boter in een ruime kom, voeg daaraan een lepel peterselie en selderie fijnge hakt toe, pers de knoflook uit, de druppels in de kom bij het mengsel voegen, zout en peter (het liefst vers gemalen) toe voegen. Met de mixer alles goed door een mengen en zoveel koud water toevoegen als door het mengsel opgenomen wordt. Dit alles in aluminiumfolie rollen en dichtgevouwen in de koelkast op laten stijven. U heeft dan de allerlekkerste kruidenboter. plakken kaas, zodanig dat de schaal bekleed is. Daarop de uitgelekte witlof. Weer afdekken met eerst kaas en dan ham. Daarover paneer meel strooien en verdeeld over het oppervlak kleine klontjes boter. Zet alles in de oven en na een kwartier is uw ovenschoteltje klaar. Diepvriesbladerdeeg, wat abri kozenjam, gewassen en uitge lekte rozijnen, suiker, goudrei- netten, kaneel. Verwarm de oven voor. De oven moet iets heter zijn dan de gemiddelde temperatuur. De ovenplaat moet koud blij ven, dus eerst uitnemen. Schil de appels en ontdoe ze van het klokhuis. Snij de appels in vier parten en bestrooi ze met kaneel. Nodig: verse roomboter, ongeveer 250 gram, citroensap, 2 tot 3 theel epels fijngehakte peterselie, fijngehakte selderie, een teen tje knoflook, zout en peper en wat water (koud). Bereiding: De boter moet zacht zijn, dus niet zo uit de koelkast. Plakjes bladerdeeg nat maken onder de kraan, uit laten lek ken en daarop de kwart appel, een theelepel suiker, een halve eetlepel rozijnen en een theel epel abrikozenjam. Vouw de plakjes dicht en plak ze goed dicht. De bovenkant in de kristalsui ker drukken. Met de onder kant (gevouwen kant) op de bakplaat leggen. De plaat iets boven het mid den in de oven. Afhankelijk van de oven- warmte zal de appelbol na on geveer twintig minuten klaar zijn. De bol moet goudbruin en knapperig zijn. Is dit na twintig minuten niet bereikt, gerust nog even lan ger laten bakken. Geef er vers gezette koffie bij. Reken per persoon 1 forel, voor kinderen een halve. Twee afgestreken eetlepels zout per liter water en azijn. Als u de forel schoonwast, ver wijder dan de slijmlaag niet. Breng azijn aan de kook en doe dit over de vis in een rui me pan. Zodat de vis helemaal onder staat en laat de forel daarin even liggen. Doe daarna de vis in ruim water met een eetlepel azijn en zout en breng het aan de kook. In ongeveer zes minuten is de vis gaar. Geef er wat kruiden boter bij of gewoon gesmolten boter. Neem zoveel witlof als nodig is. Maak de witlof schoon en snij het (bittere) hart eruit. Snij de witlof in dunne reep jes. Doe dit in een slakom. Voeg olie en azijn toe of citroensap, enkele gehakte walnoten, een fijngeraspte zure appel (of een halve, liefst goudreinet, maar Cox kan ook). Zout en peper naar smaak. Het is immers een opdracht, dat we allen één worden. Aan die opdracht moet je werken. Maar dan moet je niet doen, alsof de verschil len weg zijn, anders dien je de oecumene niet".

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 19