Zijn meest bizarre ervaring in 1983 was toch wel het bekend worden van de zesvoudige moord in café 't Koetsiertje in Delft. Om die paniek te plaatse (verplegers met hun brancards, het trieste interieur, de omstanders enz.) de baas te blijven en toch ook nog foto's te maken, valt niet mee. Daar zou je zelf even niet goed van worden. Tóch een foto van Aad van der Drift van dat onderwerp want, zoals hij zegt "het was voor mij toch wel de opvallendste klus in dit jaar". Dat invalide mensen sport en spel bedrijven in een sporthal of op een sportveld is gelukkig niets nieuws. Maar als die mensen zich dan - uiteraard geheel vrijwillig - laten blinddoeken en zo als het ware hun handicap nog vergroten, vond de fotograaf, in dit geval Hans Keijzer een uiterst merkwaardig gezicht. Een vreemde ervaring, zelfs al is het natuurlijk helemaal niet zo gek voor de mensen zelf. Die doen gewoon hun spelletjes. Ronald Stam verwachtte bij de officiële opening van een weekmarkt in Vlaardingen geen al te dolle foto's te kunnen maken. Tot er een parachutist naar beneden kwam en er door hem helaas een marktbezoekster werd geraakt. Ronald was in de buurt en schoot een serie foto's van de onverwachtte paniek. Niet helemaal onverwacht was de geboorte van zijn dochter Marieke. En al staat op zo'n moment het fotograferen niet als nummer één genoteerd, in tegenstelling tot je dagelijks werk, tóch ga je direkt foto's maken van zo'n pasgeboren mensje. Daarom ook de eerste foto van de eerste van Ronald en Loes: Marieke Stam. Fotograferen is vaak alleen het registreren van een bepaald onderwerp. Of dat nu een gebouw, een overhandiging van iets, een droeve of blijde gebeurtenis is. Tot die mening kwam Dag in, dag uit, gaan de fotografen van Randstad-Edities op pad. Om allerlei verhalen van de redaktie te illustreren. Onderwerpen die u en ons dagelijks bezighouden. Grote en kleine gebeurtenissen, met een lach en een traan. Die fotografen maken er foto's van. Voor nu en voor later zodat je nog eens kunt terugkijken. Hoe het toen was en hoe het beter moet (kunnen) worden. En uit al die opnamen van concerten, eerste palen, gesloopte stadswijken, nieuwe burgemeesters, huwelijken, stakingen en 'Vutters' hebben de fotografen nu eens zelf een negatief uitgekozen dat ze nog wel eens als foto aan u willen laten zien. Een foto van een gebeurtenis die op hèn dit jaar veel indruk heeft gemaakt. Voor de één is dat een ernstig treinongeval. Maar tevens de geboorte van je eerste kind. Zo is het leven voor een fotograaf altijd vol kontrasten. Hierbij hun éigen keus. Van Ed Dewaerheijt, Aad van der Drift, Tim Hielkema, Hans Keijzer en Ronald Stam. Met daarbij hun beste wensen voor u allen. En dat 1984 maar een prettiger beeld mag opleveren dan meneer Orwell in zijn beroemde boek heeft beschreven. Ed Dewaerheijt dit jaar tijdens zijn werk in de doka of langs de weg. Op weg om voor Randstad-Edities het dagelijks leven te vereeuwigen. "Anders wordt het", gaat hij verder, "als je ergens een bepaalde emotionele binding mee hebt. Als iets je van binnen raakt. Fotografische objectiviteit maakt dan plaats voor subjectiviteit en dat merk je aan de foto. Een echt 'lekkere' plaat maak je pas als er het juiste evenwicht is ontstaan en je, net als op deze pagina, door de redaktie de ruimte gegund wordt". Ed komt daarom op deze pagina met twee uitersten. De treinramp bij Rotterdam West en de eerste van zijn eerste. De foto van Marijke Dewaerheijt. Tim Hielkema spaart foto's zoals deze, van 60-jarige bruidsparen. Niet in de laatste plaats omdat hij ze veel moet maken, maar ook omdat hij zo een aardige doorsnee krijgt van de men sen die het zestig jaar 'samen volbracht hebben. "Want", zegt Tim, "dat blijft intrige rend nietwaar". M HaMM Hun eigen keus

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 13