Nieuwe In t kort VANDAAG in deze krant Betere opleiding voor ambachtelijke aannemers Opruiming ÖINKE 5 4 i DAAG Bkl U IN S (EN VOORPROEFJE OP DE VAKANTIEPRET '84) Reünie in de Doele Blauwhuis moet dicht, be jaardenbond boos Stadsblad Man overli jdt op straat D'66 Schiedam is boos op Kamerfraktie Stroopwafels in Q.T. Rudolf Fitskie in één show met Roberto Blanco Tafeltennissers in de prijzen I FORSE KORTINGEN Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren SCHIEDAM Een be tere vakopleiding voor molenmakers en een samenhangender mo- lenbeleid op landelijke niveau moeten voorko men dat de molenma kerij als ambachtelijk beroep uitsterft. Concurrentie Vrijblijvend op Mantels Kostuums Japonnen Deux-Pieces Bloezen Jumpers Rokken Pantalons \Lm# reis- en passageburo Rotterdamsedijk 403 Schiedam T.V. DEFEKT? RADIO ABA SCHIEDAM Het be sluit van de gemeente om het Blauwhuis in de Lan ge Nieuwstraat te sluiten, is bij de bejaardenbond ANBO hard aangekomen. De ANBO houdt in het oude pand al jarenlang haar bijeenkomsten. Ouderen komen regelmatig in de sociëteit om er te bil jarten of een kaartje te leg gen. „Het is," aldus Riny Krikke, sprekend namens de ANBO, „een ideaal adres met de bus en de tram vlak bij, er zijn geen trappen en het is goedkoop. En dat moe ten we zomaar opgeven." Juist vanwege dat goedkope (de gebruikers betalen geen huur in het Blauwhuis) wil de gemeente, in het kader van de bezuinigingen, het pand afsto ten. '""'V- v ika VRIJDAG 6 JANUARI 1984 - NR. 2 OPLAGE 37.525, 36e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Keihei en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM Op zondag 8 ja nuari begint ook voor De In stuif het Nieuwe jaar. Discot heek John Morris opent 1984 met een toffe avond, die hier en daar vooruitloopt op carnaval. Aanvang half negen in zaal Irene, Nw. Haven, toegang vier gulden. Op woensdag 18 januari gaan de Vrienden van het Stedelijk Mu seum op excursie naar Dussel- dorf, waar een tentoonstelling van werken van Picasso is te zien. Kosten: leden 30 gulden, niet-leden 35 gulden. De reis wordt gemaakt per touringcar. Vertrek half negen vanaf NS Station Schiedam. Op een nog nader te bepalen datum gaan de Vrienden naar Londen, Oxford en Cambridge. Inlichtingen: C. Zuidgeest, tel. 264438. In het Stedelijk Museum zelf is, na opheffing van de bezetting door kunstenaars, werk te zien van A. v.d. Schouw, D. Henkes, R. Blaisse. De opening op vrij dag 6 januari wordt opgeluis terd met pianospel door Corrie Ambachtsheer. De exposities lo pen tot 27 februari. Het mu seum is te vinden (wie weet het nog niet?) aan de Hoogstraat. Ook de Ned. Ver. van Huis vrouwen organiseert in januari weer tal van aktiviteiten. Een blik op het programma (inlich tingen bij mevrouw Keuzen kamp, tel. 704705): Vrijdag 6 januari: Parenbridge drive in Margriethal. Dinsdag 10 januari 13.30 uur. Aanvang cursus wandkleden maken. Donderdag 12 januari: Midda gexcursie naar Markiezenhof in Bergen op Zoom. Donderdag 19 januari: 14.00 uur. Lezing door Herman Pie- ter de Boer in geb. Chr. Soc. Be langen. Vrijdag 20 januari: Parenbrid gedrive in de Margriethal. Dinsdag 24 januari 14.00 uur. Discussiemiddag in kleine zaal Irene. Zondag 15 januari zingen leden van Gemengd koor Senectute in D.C. de Woudhoek van 14.00- 16.00 uur. Zij brengen een pro gramma met verschillende melodieën van: o.a. Fr. Schu bert, G. Verdi, G. F. Handel, A. Lortzing. De toegang is gratis en iedereen is welkom. Het adres: Heijermansplein 36. Op vrijdag 13 januari wordt in zaal Sitton op de Hoogstraat een voorlichtingsavond gehouden over de geestelijke en de na tuurgeneeswijze binnen het ka der van de Ned. Ver. voor Geestelijke en Natuurgenees wijzen. Voor het behandelen van ziektebeelden via foto's of voorwerpen zijn er genezers aanwezig. Aanvang acht uur, toegang vijf gulden (leden beta len vier gulden). Molens bij uitstek geschikt voor kleinschalige bedrijven Het aantal arbeidsplaatsen in de traditionele molen- bouw is de laatste jaren sterk gedaald, tot ongeveer hon derd, en als er geen maatre gelen getroffen worden, zal die sector meer en meer in handen raken van beunha zen. Dat komt het Neder landse molenbestand be paald niet ten goede. Deze alarmerende woorden uitte gisteren H. J. Verbij, voorzitter van de Neder landse Vereniging van Mo lenmakers, tijdens een bij eenkomst in de Noordmolen in Schiedam. De staatssecre taris van Economische Za ken, P. H. van Zeil, kreeg bij die gelegenheid het eerste exemplaar aangeboden van een rapport, waarin die be zorgdheid breed wordt uitge meten. Dit rapport kwam tot stand met subsidie van het ministerie. Het toont overduidelijk aan dat de Nederlandse molenmakers branche in de knel is geraakt. Oorzaken zijn de economische crisis, waardoor de overheid minder geld voor onderhoud aan molens beschikbaar kan stellen, en de toenemende con currentie van aannemers die niet in de eerste plaats zijn ge specialiseerd in molenbouw. De 34 molenmakersbedrijven die dat wel zijn, komen daardoor steeds meer in de verdrukking. De 1034 molens die Nederland thans nog telt (964 windmolens en 70 watermolens) vormen slechts een bescheiden markt, die in tijden van overheidsbe zuinigingen extra kwetsbaar is, aldus Verbij. „Blijkbaar ten on rechte hebben wij gedacht dat deze markt uitsluitend voor het traditionele molenmakersbe- drijf gereserveerd zou blijven, en als ontoegankelijk gold voor het gewone aannemingsbe- MÉÉI drijf". Wm Het is niet in de laatste plaats het molenmakersbedrijf zelf dat deze ontwikkeling in de hand heeft gewerkt, omdat in mede kringen het behoud van deze monumenten te vaak gezien wordt als een vrijblijvende, cul turele aangelegenheid. Volgens Verbij is het noodzake lijk dat men op grote schaal het geloof in de realisteitswaarde van de molen als werktuig be houdt, en een molen niet ziet als een object waar men zich een paar uur per maand mee bezig houdt. Verbij greep de aanwezigheid van de staatssecretaris aan om te pleiten voor een andere visie op de molens. „Molens hebben, hetzij als kleinschalige graanbedrijven, economische mogelijkheden. Daarbij lijdt het geen twijfel,, dat zij ook in toeristisch opzicht van belang zijn. Iedereen is er dan ook ten zeerste bij gebaat als wij er in slagen, de molens weer de economische bestemming te geven die zij vroeger hadden. De overheid is van harte wel kom als zij wil meehelpen aan het tot stand komen van een zinvol op economische gronden gebaseerd molenbe- houd". Het eerste exemplaar van een alarmerend rapport was bestemd voor staatssecretaris Van Zeil. Doet u voordeel bij: DELFT Binnenwatersloot 24-28 Winkelcentrum ,,ln de Veste HILLEGERSBERG Weissenbruchlaan 104 SCHIEDAM-KETHEL Winkelcentrum Spaland LEIDSCHENDAM Winkelcentrum Leidsenhage (naast Paagman) SPIJKENISSE Gebouw A B C (naast Hij) Nieuwstraat 184 SCHIEDAM De 66-jarige J. van Dijk uit Schiedam is woensdagmiddag op straat on wel geworden en overleden. Op de Hargalaan viel de man plotseling van zijn fiets. Een voorbijganger trachtte de man te redden door reanimatie en mond-op-mond beademing. Een arts verklaarde later dat een hartaanval de doodsoorzaak fl <gjL duton SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van D'66 is uiterst ver ontwaardigd over de houding die de landelijke partij heeft aangenomen tijdens de debatten over de omstreden onderzee order in .lui rva- Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting mer. Terwijl de afdeling Schiedam „al jaren aktief deelneemt aan allerlei initiatieven om de werkgelegenheid te bevorde ren", aldus voorzitter Marcel Houtkamp en gemeenteraadslid Adri Reijnhout, „torpedeert de kamerfraktie die ijver door te gen de order te stemmen, zodat bij de scheepswerf Wilton Fije- noord, waar de boten gebouwd zouden worden, nu massa-onts lag dreigt". SCHIEDAM De Stichting Ontmoetingscentrum St. Jo ris Doele viert dit jaar een ju bileum. In maart '84 bestaat het clubhuis 35 jaar. ier afsluiting van ue feest- week die eind februari gehou den wordt, organiseert De Doele (aan het Doeleplein) een receptie en een reünie. Alle (oud) leden zijn die dag welkom. Wie belangstelling heeft kan zich opgeven bij Christine Pauw in het club huis, of een van deze telefoon nummers draaien: 159361 of 268338. Reijnhout en Houtkamp noem den de stellingname van de D'66 kamerfraktie „schrij nend". „Wij kopen hier niet zo veel voor uw opstelling", aldus D'66 Schiedam in een officiële brief aan de fraktievoorzitter in de Tweede Kamer, Maarten Engwirda. Het Blauwhuis is hard aan een opknapbeurt toe (o.a. is het dak in slechte staat), maar het geld dat dit moet kosten staat in geeen enkele verhouding tot de nog te verwachten op brengsten. Slopen is goedko per. Het voornemen kwam enige tijd geleden ter ore van de ANBO, die er niet vooraf in was gekend. Tiny Krikke sprak er wethouder Luub Haf kamp over aan, maar kreeg een onbevredigend antwoord. Daarna belde zij diverse ge meenteraadsleden op. „Het bleek dat sommigen niet eens wisten wat het Blauwhuis is, of waar het staat," aldus Tiny Krikke. Toch had de bejaardenbond een vermoeden kunnen heb ben van de gemeentelijke plannen, want ruim een jaar geleden vroeg wethouder Posthoorn al terloops of de ANBO geen verhuisplannen had. Posthoorn wilde de bond toen tegemoet komen met een oud schoolgebouw aan de Parkweg. De ANBO voelde daar niets voor vanwege de geïsoleerde ligging en het feit dat de hoge trappen voor velen een belem mering konden betekenen. WWHi -- Iw s XV -- -V Mevrouw Krikke: „Wij als ge bruikers van het Blauwhuis laten het er niet bij zitten. Wat denk je dat een verhuizing kost? Er staan drie loodzware, peperdure biljarts...probeer die maar eens te transporteren! Vrijdag (vandaag) houden we nieuwjaarsinstuif, dan zullen we er met de leden over pra ten. Want waar we eventueel naartoe kunnen is volslagen duister; de gemeente heeft nog niets aangeboden. Onbe grijpelijk, dat alle wethou ders beweren dat ze goed willen zorgen voor hun ou dere stadgenoten." SCHIEDAM Door snel rea geren heeft een 19-jarjge bewo ner van de Broekkade zondag morgen het leven gered van een 25-jarige Rotterdammer. De auto waarin deze zat het voertuig werd bestuurd door een 19-jarige stadgenoot be landde om zes uur 's morgens in het water van de Poldervaart. Volgens de politie was er geen alkohol in het spel, maar werd de bestuurder misleid door het hem onbekende terrein. De man had aan enkele Kethelaars de weg naar Rotterdam ge vraagd en had toen te horen ge kregen dat hij „almaar rechtuit moest rijden, dan kwam hij er vanzelf." Hij volgde deze advie zen wat al te letterlijk op, en reed bij de Kerklaan het water in. De Broekkadebewoner die het ongeluk zag gebeuren sprong de auto onmiddellijk na en redde de bewusteloze passagier uit zijn benarde posifie. Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1