Nieuwe In't kort VANDAAG in deze krant neem vaker een bloemetje mee! Artsenpraktijk over van vader op zoon Weeshuis op nippertje gered van sloop sk&aLt Stadsblad Rijnmond radio over vrouwen óók na zessen en tijdens zon- en feestdagen Komt OHS in gevaar? Schiedam schaakt De oudste film over Schiedam Receptie na installatie burgemeester Topspelers bij jubileum tafeltennis Belgisch cartoon theater Wijkvereniging Groenoord over verkeerssituatie BOUW BV. Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren .bMbtoemstericinst, ■.V. DEFEKT? SCHIEDAM Dokter A. Q. C. Klomp, huis arts aan de Juliana van Stolbergstraat 3, gaat zijn praktijk neerleg gen. Na meer dan der tig jaar als huisarts in Schiedam werkzaam geweest te zijn, beëin digt hij zijn praktijk. Het aardige is echter dat deze onder dezelfde naam zal worden voortgezet, en wel door zijn zoon, dokter H. Q. C. Klomp. Positief RADIO ABA i Vader en zoon in de spreekkamer: vertrouwensman, dominee, pastoor en jurist tegelijk. Abrupt einde Vaderfiguur Vervolmaking Verdoes (links) en Zijdeveld praten met omstanders bij de start van de verbouwing Knutselen Pakhuizen VRIJDAG 13 JANUARI 1984 - NR. 4 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 1 I SCHIEDAM Op zater dag 14 januari verzorgt Ra dio Rijnmond een rechts treeks diskussieprogramma vanuit Schiedam. Het vrouwenpand Barrika aan de Lange Kerkstraat wordt voor die gelegenheid omge bouwd tot studio. „Vrouwen in de Rijnmond" is het thema van het pro gramma, dat onder leiding staat van hoofdredakteur Nico Haasbroek. Aan de diskusssie nemen deel een aantal vrouwen uit de omtrek, onder wie Corinne Oudijk (auteur van de sociale atlas voor de vrouw) en Frouke Stoec- kart, beleidsmedewerkster emancipatiezaken in Rot terdam. Radio Rijnmond is dage lijks te beluisteren op de 93.4 MhZ van de FM-band. Het vrouwenprogramma wordt zaterdag uitgezon den tussen half elf en één uur. Op de kabel is Radio Rijnmond te vinden op 92,5 MhZ, van de FM. Iris Bloemenkiosken Stationsplein - Dagelijks geopend tot 's avonds 9 u. en zondags tot 8 u. SCHIEDAM Amnesty Inter national Schiedam vraagt drin gend hulp voor de Koreaanse professor Ahn-Jae-goo. Deze zit in een Zuid-Koreaanse ge vangenis en is ziek. Medische bijstand moet door zijn familie worden betaald. Daarom stuurt Amnesty voortaan elke maand 100 gulden naar Zuid-Korea. Wie een bijdrage wil leveren kan daarvoor terecht op zater dag 14 januari bij de Amnestys- tand in Hof van Spaland, of een gift overmaken'op giro 757546 Koggeschip 6, Schiedam. Wij helpen direktlü Mede daarom is het afscheid van dokter Klomp senior geen treurige aangelegen heid. Integendeel. „Ik heb er geen enkele moeite mee", zegt hij. „Het is geleidelijk gegaan en het is in goede handen. Mijn schoondochter gaat meehelpen, met de te lefoon en administratief, zoals mijn vrouw ook altijd gedaan heeft. We vinden het erg fijn zo". Daarbij verheugt dokter Klomp zich geweldig op de komende tijd, waarin hij zich hoopt te gaan wijden aan de kunst. In een gesprek met hem vertelt hij dat hij in zijn jonge jaren kunstschil der had willen worden. Maar zoals dat vroeger vaak ging, zei papa: leer eerst maar eens een fatsoenlijk beroep. Dat werd dan dokter, en daar heeft de heer Klomp ook nooit spijt van gekregen. Hij heeft zich met hart en ziel aan zijn werk gewijd, en vooral de eerste 15 jaar was het dag en nacht keihard werken. Dat weet mevrouw Klomp die hem al die jaren administratief terzijde heeft gestaan, te beves tigen. „Zelfs in de vakanties kon hij pas na een dag of drie losko men van de praktijk", zegt hij. Wat die beginjaren extra zwaar maakte waren de bevallingen waarvoor hij vaak bij nacht en ontij uit bed gebeld werd. Toch vindt de dokter het leiden van een bevalling een heel po sitieve bezigheid, weliswaar vaak met geweldige spanning gepaard gaande, maar als de baby er eenmaal is, is een ge zonde ziekte goed ten einde ge bracht. De leukste voorvallen uit zijn praktijk hebben dan ook plaats gevonden vlak voor of tijdens een geboorte. Zo herinnert hij zich een beval ling die plaats vond in een slechtverlichte bedstee. Op het moment dat de baby ge boren zou worden klom de dokter op het bed om er prompt door te zakken en op de aardappelen die onder de beds tee bewaard werden terecht te komen. Ook heeft een oud hek met ij zeren punten en een verroest slot hem eens parten gespeeld toen hij met spoed de kraamba- Handig in huis -onder dat motto organiseert Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat in 1984 een reeks cursussen. Toe passingen: bevroren waterlei ding ontdooien, voegen en tim meren, schilderwerk, elektrici teit... en energiebesparing. De kosten bedragen 15 gulden voor 7 (woensdag)avonden. Aanvang 1 februari. Inlichtin gen aan het Klubhuis, of telefo nisch: 267297. De jaarlijkse bedevaart naar Kevelaar, georganiseerd dodr de Broederschap van Onze Lieve Vrouw van Kevelaar te Schiedam, wordt in 1984 ge houden van 30 juni t/m 2 juli. Reiskosten 42,50 p.p., bruidjes en misdienaars genieten kor ting. Opgave en inlichtingen: mevr. v.d. Meer, tel. 267855, of mevr. Burg., tel. 733993. Be-, reikbaar na 18.00. Op donderdagmiddag 19 ja nuari zal er in Kluphuis Oost, Galileistraat 86, een film wor den gedraaid voor ouderen uit die wijk. De toegang bedraagt 1-50. De film begint om 13.30 uur. De zaal is vanaf 13.00 uur open. De film gaat over een oudere dame, die uit haar huis wordt gezet. Indien u niet in staat bent op eigen gelegenheid, naar het kluphuis te komen, kunt u via de wijkpost oost, raad voor het bejaardenwerk, Lorentzlaan 32, tel. 623733, vervoer regelen. Het beste kunt u bellen maan dag t/m donderdag van 8.30 tot 9.30 of maandagmiddag tijdens het spreekuur van 14.00 tot 15.00 uur. Over de op handen zijnde reno vatie van de woningen rond het Fabriplein wordt deze maand een viertal informatiea vonden gehouden, in de Vier Molens aan de Nw. Damlaan. Verdeeld over blok A,B,C en D vinden de avonden plaats op 19,24, 26 en 31 januari. Programma café de Quibus (Lange Haven): op zaterdag 14 januari open podium met di verse optredens, aanvang half tien, toegang gratis. Zondag 15 januari speelt „Incognito" is een Rotterdamse formatie. Aanvang half tien, toegang eveneens vrij. SCHIEDAM De installatie van Reinier Scheeres tot burge meester van Schiedam op 16 ja nuari gaat een groot deel van de dag in beslag nemen. Om twee uur tijdens een bij zondere vergadering van de ge meenteraad, krijgt Scheeres de ambtsketen omgehangen. Daarna krijgt ambtelijk Schie dam de kans, de nieuwe bur gervader de hand te drukken. De burgerij wordt in de gele genheid" gesteld kennis te ma ken met de burgemeester (voor zover Scheeres in Schiedam nog niet bekend is) vanaf zes uur 's avonds. De receptie voor de bevolking duurt tot zeven uur. Alle gebeurtenissen spelen zich af in de raadszaal van het stadskantoor aan de Emma- straat. Oranjestraat 19 - Schiedam Telefoon: (010) 73 87 00 26 64 31 Koopcentrum Koningshoek - Maassluis Telefoon: (01899) 190 39 SCHIEDAM De Wijkvereni- ging Groenoord organiseert in samenwerking met de ge meente Schiedam een speciale informatieavond omtrent de huidige en komende verkeers situatie in Schiedam-Noord. Voor elke verkeersdeelnemer, of dit nu per tram, bus, auto, fiets of per voet geschiedt, is deze - gratis toegankelijke - avond van groot belang. De heren v.d. Vliet en Donker van de gemeente geven op 19 ja nuari graag tekst en uitleg over de tram- en busroutes, wijkver- keer enz. De avond wordt ge houden in Boerderij „Land- vreugd", Sweelincksingel 7. Aanvang 20 00 uur. Dokter Klomp: „Eigenlijk wilde ik schilder worden" Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting rak achter zijn huis wilde be reiken. Het verroeste slot ging met geen geweld open, en dus be sloot de dokter maar over het hek heen te klimmen. Hij bleef haken en kwam aan de andere kant met een grote scheur in zijn broek. Hij heeft die avond de beval ling gedaan met een schort aan de voorkant èn aan de achter kant... De laatste vijftien jaren zijn de bevallingen van het lijstje afge voerd. Ook op andere manieren kwam er verlichting van de wel erg zware taak. Er kwam een goede weekend-regeling, en een telefonische boodschap pendienst. Als het enigszins kan (en dat kan vaak door het eigen ver voer van de patiënten) komen de patiënten nu naar het spreekuur. Het visite-rijden, dat vroeger van 15 tot 40 visites in de winter opliep, is sterk verminderd. Toch kreeg dokter Klomp het daardoor niet minder druk. Al vanaf zijn middelbare school tijd af wisten ze hem altijd te pakken voor zitting in een be stuur of een commissie. Meer dan 25 jaar was hij docent voor de EHBO, hij was be stuurslid van Toonkunst, zat in de Raad voor Milieuhygiëne, richtte een meisjeskoor op aan het Gymnasium, enzovoorts enzovoorts. Aan veel van deze bezigheden kwam vijf jaar geleden abrupt een einde. J Tijdens zijn werk kreeg dokter Klomp een hartaanval. „Er wordt opeens een knop- omge draaid, en je zit plotseling vols lagen in het donker", zegt hij daarover. In de kortste keren lag dr. Klomp aan de monitor. In die periode is hij de patiënt nog weer met heel andere ogen gaan bekijken", zo zegt hij. „Het is wel eens goed om zelf op twee vierkante meter te lig gen en niets anders te kunnen dan naar het plafond staren". Hij heeft deze ervaring in zijn leven een positieve wending weten te geven. Tegelijkertijd is hij een sprekend voorbeeld voor zijn patiënten van wat er allemaal nog en weer mogelijk is na zo'n ziekte. Hij heeft zijn praktijk weer op gevat, en is nu, met zijn vrouw, ontzettend blij en dankbaar, dat ze het pensioen gehaald hebben. Zoon Hans die na zijn vader's ziekte de EHBO-kursussen verder waargenomen heeft, gaat nu ook de praktijk van zijn vader overnemen. Sinds 1 december treffen de patiënten hem aan in de spreekkamer achter het ver trouwde buro met de „pers" erover. Zijn vader is de vertrouwens man, pastoor, dominee en jurist geworden voor zijn patiënten, zoals hij zelf zegt. Zouden de patiënten niet wat moeite heb ben met een zoveel jongere uit gave? Hans heeft bij de echt ouderen geen drempel bemerkt, mis schien enigszins bij de mensen in de leeftijd van zijn ouders, met kinderen van zijn eigen leeftijd. Maar op het stuk van ervaring hebben ze nu minder te vrezen dan vroeger, zijn vader en zoon beiden van oordeel. In de tegenwoordige opleiding zit een half jaar praktijk bij een huisarts en een half jaar in een ziekenhuis. „Je leert in korte tijd een hele hoop". En net als zijn vader kan hij de dingen waar hij mee bezig is maar moeilijk los laten na een dag werken of in de va kantie. P „Je bent levenslang veroor deeld tot verder studeren", beaamt zijn vader. Terugziend op zijn loopbaan als huisarts toont dr. Klomp zich een uiterst tevreden en geluk kig mens. Hij heeft de boeiende ontwik keling varj de na-oorlogse ge neeskunde (o.a. de opkomst van de penecilline) meege maakt en vele interessante maatschappelijke ontwikkelin gen, zoals de komst en de inte gratie van de buitenlandse werknemers. Aan het eind van zijn loopbaan kijkt hij nu verheugd uit naar wat hij de vervolmaking van zijn leven noemt: het weer op nemen van zijn hobby's: schil deren en tekenen en het zich verdiepen in de muziek. Op de bovenverdieping van zijn huis heeft hij een kamer bestemd voor .atelier, en daar gaat hij zich na de afscheidsre ceptie op vrijdag 27 januari veel ophouden. Intussen zal achter het woon gedeelte de praktijk gewoon doorgaan, met zijn zoon en diens vrouw als assistente. De geschiedenis herhaalt zich... Restauratie Lindenhof officieel van start SCHIEDAM Aan de Lange Achterweg klonk gistermiddag onwaarschijn lijk luid papiergeritsel. Ten teken dat de renovatie van de Lindenhof officieel van start kon, stapte wethouder Chris Zijdeveld door een pa pieren deur, op de voet ge volgd door leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening. Binnen was het uitkijken ge blazen: so.mige delen van het voormalig weeshuis, dat de laatste tien jaar heeft leegge- staan zijn gevaarlijk territo rium, slechts te betreden op eigen risico. De door Zijdeveld gebruikte term „een gigantische zwijne- stal" was alleszins gerechtvaar digd. Schimmels hadden de laatste tijd zulke grote gaten gevreten in vloeren en balken, dat de dienst woningbeheer grote hoeveelheden van het oorspronkelijk materiaal al had laten verwijderen. A. Verdoes van het woningbeheer had ook een treffende omschrijving: „Een rot gebit". Het heeft ook niet veel ge scheeld, of de gemeente had alsnog besloten, het uit 1779 da terende monument te slopen. Tijdens de rondgang die ambte naren eerder maakten (om de bouwkundige staat in ogen schouw te nemen) gingen hier en daar al stemmen op dat De Lndenhof lil als verloren kon worden beschouwd. Het rottingsproces kon echter tot staan worden gebracht, en woningbeheer slaagde er door inventief knutselen in 23 kleine wooneenheden voorlo pig op papier, in het oude wees huis onder te brengen. Met dit projekt, dat 3,3 miljoen gulden kost, werd gisteren een formeel begin gemaakt. Om het raadsbesluit van 1981 uit te voeren (9 jaar geleden kon voor een soortgelijk plan geen politieke meerderheid worden gevonden) heeft wo ningbeheer de gevels van de Lindenhof hier en daar moeten aanpassen: op sommige plaatsen worden grotere vens ters aangebracht, om vol doende licht in de woninkjes te verzekeren. Voor vrijwel iedere pennestreek op de teke ningen was toestemming nodig van monumentenzorg. Naast de 23 woningen voor al leenstaanden en tweepersoons huishoudens, blijven in de rechtervleugel nog een of twee verhuurbare pakhuisruimten over. Verscheidene binnens tadwinkeliers hebben daar al belangstelling voor getoond. In de linkervleugel wordt de voormalige stijlkamer geheel gerestaureerd. Deze restauratie zal plaatsvinden in overleg met de stichting Weeshuis der Her vormden, van wie de gemeente het pand tien jaar geleden kocht. De ruimte naast de stijl kamer gaat dienst doen als ont moetingscentrum voor de be woners. Van de kosten neemt de ge meente Schiedam ongeveer één miljoen gulden voor haar rekening. De rest betalen de ministeries van Volkshuis vesting en Cultuur. Eind 1984 moet de verbouwing klaar zijn. De huurders gaan iets minder dan 300 gulden per maand verwonen. Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1