rvY«K Komt DHS in degradatiegevaar? Hans Lingen en Nico van Slobbe spelen demonstratiepartij ter ere van jubileum DRAAI'S 79- Schiedam schaakt ZAKEN- VIZIER v y marynen PPSC onderuit St. Maartensdijk: meer service Ook oud „Ready"-spelers van de partij m m RANDSTAD-EDITIES VERSCHIINEN IN HET GROOTSTE DEEL VAN ZUID-HOLLAND. 39 EDITIES. WEKELIIKSE TOTAAL OPLAGE 1.2 MILIOEN. SVVHeerenveen Klaverjassen Programma zaalvoetbal Bingo PPSC mm PPSC-trainer Arie Kurver: „Tweede plaats meer dan verwacht". HBSS HBSS-trainer Ger Hoog werf: „Qua voetbal erop vooruit gegaan". DHS Onze krant mikt vandaag op: CENTRIFUGE BIJ VAKHANDELAAR RADIO OVERDIJK r Excelsior'20 Excelsior'20-trainer Eric Gudde: „Meer evenwicht". Mm M IÉ! iY m ft i* ÉB V Y Nieuwe Stadsblad Komende zaterdag houdt de immer aktieve hockeyvereni- ging Spirit de traditionele strandwandeling. Om negen uur vertrekken de auto's van Spirit naar Hoek van Holland of Ter Heide (afhankelijk van de wind). Om 12 30 uur is iedereen weer terug en kan er in het clubhuis erwtensoep gegeten worden. De diverse ouders worden ver zocht met kind en auto aan= wezig te zijn. De standen bij het veldhockey zijn als volgt: Heren Forward 11 21 Groen Geel 11 14 Push 11 13 Forescate 11 13 Spirit 1111 AMHC'65 11 9 Ring Pass 10 8 DSHC 10 7 Keep Fit 10 7 De Dommel 10 3 Dames Leiden 10 15 Craeyenhout 10 14 Victoria 11 14 Ring Pass 11 14 Bennebroek 11 13 Breda 11 11 Spirit 10 9 Warande 116 Zandvoort 10 5 Forescate 115 Voor de Schiedamse eerste di visieclub SW begint komende zondag het tweede gedeelte Van de competitie. Het is voor heel SVV te hopen dat de man nen van trainer Huib Ruijgrok beter bij de les zijn dan in de eerste helft van de competitie. Een voorlaatste plaats is na tuurlijk bijzonder zwak te noe men. Zondag komi nel eveneens slecht draaiende Heerenveen op bezoek. De wedstrijd is de eerste in de derde periode. De direktie van het Rijnmond Ho tel heeft de selectie uitgenodigd om in een ontspannen sfeer en met een etentje naar deze be langrijke wedstrijd toe te leven. Ook tapijtmeester Jongebreur uit Maassluis laat zich niet on betuigd en laat bij een over winning een flinke premie in de spelerspot glijden. Het be stuur van SVV hoopt op veel publiek aanstaande zondag. Aanvang 14.30 De klaveijasvereniging „Het Singelkwartier" houdt op 17 ja nuari een klaverjasavond in zaal Marijke, Broersveld 121, Schiedam. Iedereen is van harte welkom om 20.00 uur. Komende maandag worden er slechts vier wedstrijden van standaard elftallen in sporthal Margriet afgewerkt. Het pro gramma luidt als volgt: SFCDHS (19.00 uur), Groe- noordNeptunus (20.30), SVDPW—Demos (21.25) en HVDSVDL (20.30) Vanavond is er in Demos-kan- tine een grote bingo-avond. Aanvang half acht. Hoe groter de opkomst, hoe meer prijzen er beschikbaar komen. De op brengst komt ten goede aan de hele vereniging, dus Wim Groenhorst van de club van honderd hoopt op een massale opkomst. GEBOREN Christine M. d.v. Paquin-Wil- cox. Jordi, z.v. Holierhoek-Morf. Richard P. A. z.v. Nesse-van de Goorbergh. Linda, d.v. Sche we-Verhoe ven. Pim, z.v. Schewe-Verhoeven. Patrick D. G. z.v, van Hagen- Hoogstad. Carina, d.v. Benningshof-Jo- nas. Roeli, d.v. Zandvliet-Schriel. Catharina M. d.v. Kemps-Kel- lenbach. Johanna M. d.v. Kemps-Kel- lenbach. Nicky, z.v. Heijster-van den Hoek. John, z.v. Lokken-Determan. Andries, z.v. Reinders-van Oorschot. Sjoerd, z.v. 't Hart-van der Graaff. ONDERTROUWD A. van den Berg, 21 jr. en N. J. Seip, 20 jr.; W. den Blaauwen, 23 jr. en M. T. Bosman, 22 jr.; L. Butter, 32 jr. en A. van der Steen, 34 jr.; R. van Leeuwen, 22 jr. en S. L. Vlugman, 20 jr.; P. Sigmond, 22 jr. en S. van Soest, 27 jr.; L. W. Vredebregt, 46 jr. en M. L. de Jesus Cardo so, 48 jr. GETROUWD J. C. Verweij, 22 jr. en R. van It Hoeft, 20 jr.; R. F. Snijders, 29 jr. en S. Stehouwer, 24 jr.; A. C. Groeneweg, 22 jr. en M. van Putten, 22 jr.; R. H. de Beus, 22 jr. en P. Bakker, 20 jr.; W. A. J. Pannekoek, 34 jr. en A. J. C. Jeup, 25 jr.; J. Vier gever, 26 jr. en M. G. Brökling, 21 jr.; M. Reinders, 34 jr. en A. M. L. Maczolleck, 22 jr.; J. W. T. Metaal, 21 jr. en M. T. B. Prein, 22 jr.; G. H. Rolfes, 38 jr. en M. T. Stam. 21 jr.; R. Koornhof, 29 jr. en B. van den Berg, 25 jr. OVERLEDEN J. C. M. van der Lans, man, 77 jr.; D. van der Beek, man, 82 jr.; A. Agterberg, vr., geh. gew. met C. Loch, 83 jr.; F. Wig mans, vr., geh. met W. A. Feelders, 26 jr.; P. van der Heiden, man, 66 jr.; D. C. Spanjersberg, man, 89 jr.; M. Klein, vr., 66 jr.; H. W. Duijn, man, 73 jr.; E. H. Bal, vr., 73 jr.; J. W. Eeuwijk, vr., 91 jr.; W. de Nijs, man, 63 jr.; B. Hartman, man, 75 jr.; P. B. Be- deker, man, 77 jr.; D. Zonne veld, man, 75 jr.; W. van der Heul, man, 88 jr.; G. Pronk, man, 74 jr.; M. C. Lagerweij, vr., geh. gew. met L. Glim merveen, 89 jr.; G. W. L. Slots, man, 51 jr.; A. Metaal, man, 81 jr.; C. J. van Oostenrijk, man, 84 jr. VRIJDAG 13 JANUARI 1984 PAGINA 9 PPSC, HBSS en Excelsior'20 strijden om bovenste plaatsen SCHIEDAM Bijna wanhopig zijn de trainers van de di verse plaatselijke voetbalclubs deze week bezig geweest om de tijdens de feestdagen danig geslonken conditie van hun spelers weer enigszins op te vijzelen. Het tweede gedeelte van de competitie staat immers voor de deur en voor vele verenigingen geldt: erop of eronder. Deze krant ging eens polshoogte nemen bij PPSC (Arie Kurver), HBSS (Ger Hoogwerf), DHS (Wim Freriks) en Exöelsior'20 (Eric Gudde). De andere KNVB-vertegenwoordigers komen vol gende week aan de beurt. in eigen hand, aangezien tegen beide koplopers 8erkel en Roda nog tweemaal gespeeld dient te worden. „We lopen inderdaad wat achter in de competitie ge zien het aantal gespeelde weds trijden", aldus Hoogwerf. Het tweede seizoen van PPSC in de hoogste klasse van het za terdagvoetbal verloopt tot nu toe uiterst verrassend. Met slechts één verliespunt minder dan koploper Barendrecht be zetten de Schiedammers een trotse tweede plaats en dat had zelfs een optimist als trainer Arie Kurver aan het begin van het seizoen niet voor mogelijk gehouden. „Het is natuurlijk ver boven de verwachting die tweede plaats", stelt Kurver. „Hoewel er zeker een dosis geluk bij komt kijken, denk ik dat we van vorig sei zoen erg veel hebben geleerd. We zijn nu in staat om een kleine voorsprong rustig en simpel uit te spelen, terwijl we vroeger nog wel eens als gek ken bleven aanvallen, waar door de punten alsnog uit han den werden gegeven". „En", vervolgt hij, „de spelers zijn taakbewuster gaan spelen. Organisatorisch zit het veel be ter in elkaar. Daarbij komt dat we collectief natuurlijk sterk zijn. Het is een ploeg waar een hart inzit en dat is voor een trainer prettig werken". Het bestuur van PPSC weet het een en ander op juiste waarde te schatten en deed Kurver inmid dels een aanbod voor volgend seizoen. „Ik heb het voorstel in beraad", aldus „diplomaat" Kurver. „Binnen enkele weken zal ik mijn beslissing aan het bestuur en aan de spelers ken baar maken". Met tien punten uit negen wedstrijden neemt zaterdag vierde klasser HBSS momen teel eer. verdienstelijke subtop positie op de ranglijst in. Trai ner Ger Hoogwerf is dan ook een tevreden man. „In vergelijking met vorig sei zoen zijn we er zeker qua voet bal op vooruit gegaan", is zijn mening. „Een aantal jonge spe lers heeft zich betrekkelijk snel aangepast, waardoor we een moeilijke overschrijvingspe riode (liefst negen selectie spe lers vertrokken naar elders) goed hebben kunnen opvan gen". Het verdere verloop van de competitie heeft HBSS volledig „Er zijn een aantal partijen af gelast en dat kwam eigenlijk best goed uit, want er was een moment waarop zeven eerste elftal spelers waren ge blesseerd. Nu zijn alleen nog Roel de Hartog en Ron van Ekelenburg niet beschikbaar. Ik heb echter in de jeugd enkele spelers lopen, zoals Robert de Jong, Theo Stam en Richard den Held, die ik in de toekomst meer bij de senioren kan gaan betrekken". Bij HBSS is er nog niet over een kontraktverlenging gesproken, maar Hoogwerf verwacht dat dit de komende week wel aan de orde zal komen. „Ik zie geen reden om te vertrekken en als het bestuur daar hetzelfde over denkt, dan kunnen we snel tot overeenstemming komen". Na een uitstekende start van DHS in de tweede klasse zit er momenteel duidelijk de klad in de prestaties van de ploeg van trainer Wim Freriks. „Een SCHIEDAM Ter ere van het 25-jarig jubileum van ta feltennisvereniging „De Korenbeurs" vindt er ko mende zondag een unieke happening plaats. Topspe- lers van het eerste uur zul len in een onderlinge krachtmetLng een als reü nie bedoeld toernooi afwer ken. Oud-bestuursleden Ton Bru- ning, Cor Hertog en Chris Kuil zullen acte de presence geven, terwijl eveneens de oud-eerste teamspelers André Gouka en Wim Bruning van de partij zul len zijn. Hoogtepunt van het een en ander is eep demonstra tiepartij tussen de huidige ve detten Hans Lingen en Nico van Slobbe. Ook zij zijn als jeugdspeler bij de Schiedamse tafeltennisvereniging begon nen. In 1950 werd tafeltennisvereni ging „Ready" door de tafelten- nisfanaten Ton Bruning, Cor Hertog en Chris Kuil opgericht. De thuiswedstrijden werden reeds toen in de Korenbeurs gespeeld. In 1955 promoveerde het toen malige eerste team van de Schiedammers naar de eerste klasse, na al enkele malen ach ter elkaar kampioen te zijn ge worden. Verantwoordelijk voor de prima prestaties waren Wim Bruning, André Gouka en wij len Nol Braak. Vooral in het dubbelspel was het „konings- koppel" Bruning/Gouka onge naakbaar, mede door de grap pen en grollen die beiden noral eens in petto hadden. In 1959 viel echter het doek voor Ready en werd de hele zaak overgenomen door Kape laan Van Dijk, die de nieuwe vereniging „Service" noemde. Via nog enkele naamsverande ringen, onder meer door sponsors, kwam men uiteinde lijk bij het huidige „Koren beurs" dat zich zonder sponsor niet meer in de Nederlandse ta- feltennistop kon handhaven en roemloos weggleed naar een la ger niveau. De onderlinge wedstrijden be ginnen om 14.00 uur, terwijl de demonstratiepartij tussen Lin gen en Van Slobbe om 16.00 uur zijn beslag krijgt. Iedereen is van harte welkom bij het hele gebeuren. SCHIEDAM De oliehandel St. Maartensdijk BV, gevestigd op de Gustoweg 55, heeft haar service-pakket uitgebreid. In één van de op het besloten tankstation aanwezige boxen is een nieuwe snelautowasma- chine geplaatst waarvan de klanten overdag tussen 7 uur en 20.00 uur zonder koster ge bruik kunnen maken. Het bestaande wasstation, voor het geven van een grondige schoonmaakbeurt, valt hier echter buiten. Hiervoor moet betaald worden. Het tankstation is dag en nacht geopend en werkt volgens het credit-card systeem. Voor alle voorkomende auto-brandstof fen ook voor motoren, zijn zelf- bedieningspompen aanwezig. LPG kan hier ook worden in genomen. Voor automobilisten die een zakje vaste brahdstof, voor welk doel dan ook, mee naar huis willen nemen kunnen hiervoor ook bij St. Maartens dijk terecht. Op het tankstation is een van alles voorzien center voor autoonderdelen en onder houdsartikelen aanwezig, met een koffieshop. Het hiernaast gevestigde bedrijf Eddy's Au toshop, is gespecialiseerd in al les op het gebied van hifi-ra- dio-apparaturen, zowel voor in de auto als in huis. Van de mogelijkheid om de au to's snel een poetsbeurtje te ge ven, zonder dat dit geld kost, wordt uiteraard al drpk ge bruik gemaakt. Een aanwinst in alle opzichten. Energiebewust? Deze centrifuge bespaart u zo'n 40% op energie kosten en staat in voor de veilig heid want zodra het deksel wordt geopend staat de trommel automatisch stil. Een perfekte centrifuge dus, nu of nooit. Nu toch voor Grote Markt 31, Schiedam. Tel. 010-263473 complex van factoren", analy seert hij. „De grootste oorzaak ligt echter in het wegvallen van het com plete middenveld. Achtereen volgens zag ik Hans Schop, Jan Viergever en Marcel van den Ven wegvallen en voor een club als DHS zijn dat nu een maal onmisbare steunpilaren. Hierdoor stokte nadrukkelijk de aanvoer naar de aanval, waardoor het scoren ook bijzon der moeilijk werd. De laatste wedstrijden hebben we het ge probeerd met een terugvallende Ruud Kloppers vanuit de spits naar het middenveld om in vre desnaam toch maar in balbezit te komen, maar dat was ook niet de juiste oplossing. Nee, wanneer niet snel die ge temee a ge s terugkomen dan zie ik ons nog in problemen komen" Met acht punten uit negen wedstrijden staat DHS nog drie punten voor op Slikkerveer (van Piet Roozen) en vier pun ten voor op Sparta' dat echter wel twee wedstrijden minder speelde. Kortom, de Schiedammers heb ben het nog geheel in eigen hand, maar Freriks is er niet erg gerust op. „Naast de problemen op het middenveld hebben wij natuur lijk een verdediging die vrij kwetsbaar is tegen snelle en be hendige aanvallers. Ga zelf maar na, Henny Sla, Berry Holster, Sjaak Lemen en Karei Doesburg zijn allemaal jongens van in de dertig, die puur op snelheid te kloppen zijn". Ook Freriks heeft nog niet met het DHS-bestuur gepraat over contractverlenging. „Voor me zelf ben ik er nog niet uit", al dus Freriks. Trainer Eric Gudde laat werke lijk niets aan het toeval over bij Excelsior'0" -*iin spelers met de feestdagen dan wel ver lof, maar liet het nieuwe voet baljaar uitgerekend op 1 ja nuari met een pittige training beginnen. „De enige manier om bij een feestvereniging als Ex celsior'20 de spelers weer direkt bij de les te krijgen", weet Gudde als geen ander. „Ik ben ervan overtuigd dat de wedstrijden in januari be slissend voor de competitie zijn, dus dat betekent nu flink er te gen aan om het verloren condi tieterrein zo snel mogelijk terug te winnen". Met een tweede plaats in de derde klasse en twee punten achterstand op koploper DHZ lijken de Schiedammers niet kansloos voor een kampioen schap, zeker nu volgens Gudde de opgaande lijn zichtbaar wordt. „Tegen VDL (1-0 verlies) en Zwervers (1-1) hebben we vol komen onnodig punten laten liggen," blikt hij terug. „Ook qua voetbal was ik nog niet erg tevreden. Ik vond dat er op het middenveld teveel met de bal werd gelopen, waardoor snel heid en verrassing uit de aanval werd gehaald. Door verschillende omzettingen (Jos Wennekes eruit, Rob van Vooren als laatste man erin, Ed win van Wijk naar het midden veld, Ton de Leede voorstop per, loopt het nu een stuk beter. Ook het wisselen van plaats tussen Rob Glimmerveen (naar de aanval) en Mathieu Schef- fers (naar het middenveld) heeft een positieve uitwerking op de ploeg gehad. Kortom, ik denk dat het elftal nu even wichtiger is". Ook Gudde moet nog met het bestuur van gedachten wisselen over volgend seizoen, maar al gemeen wordt verwacht dat het dienstverband met minstens één jaar wordt verlengd. SCHIEDAM Als enige club in de Waterweg kwam PPSC afgelopen weekeinde voor de competitie in aktie. De ploeg van Arie Kurver moest aantreden tegen koploper Barendrecht. Dat het een bijzonder zwaar karwei zou worden stond bij voorbaat vast en eigenlijk niemand hield re kening met een voor de Schiedammers positief re sultaat. Gadegeslagen door NCRV-radio werd het ui teindelijk 6-1 in het voor deel van de gastheren. Bij de stand van 4-0 kon Jaap Husselman iets na mens PPSC terug doen en even leek het zo machtige Barendrecht te wankelen. Via twee simpele treffers liep men echter alsnog van PPSC weg. Opvallend was het zwakke optreden van doelman Ruud Spierings, die bij zeker drie doelpun ten niet vrijuit ging. Heeft u nog steeds last van nachtmerries of slapeloze nachten? Hebben collega's of vrienden de starende blik in uw ogen opge merkt? Dan bent u hierbij tot het leger van schaak- probleemverslaafden toe getreden. Of heeft u gewoon niet ge- kéken naar de opgaven van de kerstaflevering van „Schiedam schaakt?" ongetwijfeld het beste voor uw gemoedsrust, maar veel anderen zullen plezier hebben beleefd aan deze aparte, „hersenbre- ker-achtige" opgaven. Eén inzender (die ik nu ongetwijfeld een slapeloze nacht zal bezorgen) loste zelfs het „8 koninginnen probleem" (Hoeveel ma nieren zijn er om acht ko ninginnen op een schaak bord te plaatsen zonder dat ze elkaar kunnen slaan?) volledig op. Hij vond alle 92 oplossingen. Voorwaar een prestatie, een magnifieke „tour de force", maar er stond uit drukkelijk in het stukje dat met deze opgave geen prijs te verdienen was! Voor de inzenders en ge ïnteresseerden nu een be spreking van de opgaven: In opgave 1 (Stand: Tal) moest de toren van al naar h8, waarbij hij tijdens zijn tocht alle velden van het bord precies één keer moest passeren. De opgave lijkt onoplosbaar (een in zender „redde" zich eruit door buiten het bord te ko men, maar dan volgt de toren de schaakregels niet meer) maar is gebaseerd op een woordgrapje. De to ren moet alle velden van het bord passeren, dus ook al! De route is dus: al, a2, al, bl, b3, a3 etc. Er was één goede inzending. Opgave 2 (Stand: de begin- stand zonder een witte to ren op al) luidde: wie is er in deze stand aan zet? Het is duidelijk dat zwart een even aantal zetten heeft gedaan. Alle stukken staan in de beginstand en een paard kan alleen na een even aantal zetten in zijn startpositie terugkeren. Voor wit lijkt eenzelfde redenering op te gaan, maar er zit een addertje onder het gras, zoals twee inzenders ook scherp za gen. De witte toren is door een zwart paard geslagen, maar dit kan op al of bl zijn gebeurd. In het laatste geval heeft wit een zet meer gedaan. Daar niet uit de stand is op te maken of wit een even of oneven aantal zetten ontstaan door een aftrek schaak van de witte ko ning!) 22-28. Kb6, Pd7, Lb7-hl. 29-30. Kb6/c7, Pc6, Lb7. 31-37. Kc7, Pc8, Lb7-hl. 38-44. Kc7, Pb5, Lb7-hl. Totaal dus 24 matstellin- gen met de zwarte koning op a8. De zwarte koning op hl lijkt niets nieuws op te leveren, maar daar zat hem nu juist de kneep! De standen: Kh3, Pe2, La8 I ,i» heeft gedaan kan dus ook niet worden vastgesteld wie er aan zet is. Opgave 3 (diagram 1) be stond uit vier delen: 1. Waar staat de zwarte koning mat? (op e3). 2. Waar 'staat de zwarte koning mat? (op hl). 3. Waar kan de zwarte ko ning in één zet worden matgezet/ (op a8). 4. Waar kan de zwarte ko ning nooit worden matge zet? Deze vraag leverde de meeste problemen. De op lossing is een van Loyd's briljante vondsten (Loyd is wel de beroemdste schaak probleem componist aller tijden). Met de zwarte ko ning op g7 of b2 zult u met het witte materiaal geen enkele matstand kunnen produceren (op alle andere velden wél). Aangezien de zwarte koning in de dia gramstand niet op b2 ge plaatst kan worden blijft g7 over. Er was een inzen der die deze opgave goed oploste. Opgave 4 was ongetwijfeld de moeilijkste en er was dan ook geen enkele goede oplossing (wel diverse fou te). De opgave was het aantal matstellingen te be palen met koning loper paard tegen koning, waarbij de zwarte koning op een hoekveld staat en de witte loper, die het schaak moet geven, op de witte velden staat. Oplossing: De zwarte ko ning moet natuurlijk wor den matgezet op a8 of hl, wat oppervlakkig gezien op hetzelfde neerkomt. Kijken we eerst eens naar matstellingen met de zwarte koning op a8. In te legramstijl de oplossingen: 1-6. Ka6, Pd7, Lb7-g2 (De loper op hl is géén legale matstelling) 7-8. Ka6/c8, Pc6, Lb7. '9-14. Kc8, Pb5, Lb7-g2. 15-22. Kb6, Pa6, Lb7-hl. (De loper op hl is nu wèl een legale matstelling, want de stand kan zijn (Diagram 2) en Kfl, Pg4. Ia8 zijn nu wèl legaal (i.t.t. de overeenkomstige stan den met de zwarte koning op a8), omdat de schaakge- vehde witte loper nu door promotie kan zijn ont staan! Het totaal aantal matstellingen was dus 44x2 +2=30. De verdiende prijswinnaar is R. Heusdens. Hij loste niet minder dan drie opga ven goed op, een unieke prestatie, en had bij de lo ting dan ook het grote voordeel dat hij maar liefst 3x meelootte. Hij kan zijn prijs ophalen bij het Nieu we Stadsblad. Tot slot nog de oplossingen van dé andere opgaven van 14 dagen geleden: 1. De straal van de groot ste cirkel op een schaak bord die door velden van één kleur is gelijk aan de vierkantswortel van 2,5 (lengte 1 veld=). 2. Een witte koning op el kan op 393 manieren in 7 zetten e8 bereiken. 3. Hieronder is een ma gisch vierkant afgebeeld, dat gevormd is door met de koning van e8 over het hele bord naar d8 te gaan. De som van alle rijen, lij nen en de lange diagona len is steeds 260. 61, 62, 63, 64, 1, 2, 3, 4. 60, 11, 58, 57, 8, 7, 54, 5. 12, 59, 10, 9, 56, 55, 6, 53. 13, 14, 15, 16, 49, 50, 51, 52. 20, 19, 18, 17, 48, 47, 46, 45. 21, 38, 23, 24, 41, 42, 27, 44. 37, 22, 39, 40, 25, 26, 43, 28. 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29. tot over 14 dagen! Mario van Kleef

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 9