Het Gusto-koepelt je staat nu in Schipluiden Geen algemene regeling voor laagste inkomens Rockweekeinde in Quibus en Q.T. r7! Apollo maakt toneel rond gehandicapten r It TORCH 4 Rommelmarkt op school GRATIST T~^ ELEKTRONISCH CENTRUn DELFT SSOBÜJEI Stroom 's nachts goedkoper L' Bloemsierkunst Dickhoff ZAKEN- VIZIER SCHIEDAM De ruine, op de hoek van de Broersvest en de Huis te Rivierweg, is zo'n mo nument waarvan je je nauwelijks kunt voorstel len hoe 't er indertijd, toen 't nog een gaaf ge bouw was, eigenlijk uitzag. Cursus Het Nieuwe Stadsblad Schim Koopman Koepeltje Soepel LEENAUTQ: I Bjj WCC krjjgt u zomaar 'n splinternieuwe auto te leen, als u uw eigen auto moeilijk kunt missen. I Woermeyer Cam Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, A Schiedam m a -010 - 260199 Onvolledig DéT gFr~ NIEUW! acorn electron Beproefd wsmmmm i HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 20 JANUARI 1984 PAGINA 3 Scyedam"over gisteren Om de een of andere reden ontkom je als voorbijganger niet aan de indruk dat die steenklomp van meet af aan een ruine is geweest, en dat die vormloze massa, om al weer onduidelijke redenen, j zo eens in de paar honderd jaar wordt „gerestaureerd". Raadselachtig blijft ook, waarom Schiedam eigenlijk zo aan die „doorgeblazen puingruwel" gehecht is. V olkssentiment? Wat het aanzien van de Ruine in vroeger dagen be treft, die vraag heeft Drs. K. P. Companje trachten te beantwoorden door een serie oude prenten in chronologi sche volgorde naast elkaar te leggen. Door die te vergelij ken is hij er in geslaagd, de bouwval tot een fraai ge bouw te herleiden. Van droomkasteel tot puinhoop, zo zou je deze reeks schilde rijen en tekeningen kunnen betitelen. Waarbij opvalt, dat er op een uit 1598 daterende kaart, al puin aan de voet van de muren ligt. „Huis te Riviere in prent en te kening" is slechts één van de onderwerpen die in het jongste nummer van „Scyedam" aan de orde komen. Het vijfde nummer van de negende jaar gang van dit geschiedkundig tijdschrift, uitgegeven door de Historische Vereniging Schie dam, staat weer boordevol ver kenningen naar de ware aard van gisteren en eergisteren. „Scyedam" bevat ditmaal veel crver „gisteren", dat wil zeggen over de tijd die menige nog in leven zijnde Schiedammer zich nog goed zal kunnen herinne- ■SCHIEDAM Een aantal ja ren geleden zijn een paar zeer succesvolle rommelmarkten georganiseerd door de kleuter school 't Koepeltje en de lagere school St. Jans/Aloysius aan de Lange Singelstraat. Een aantal ouders en teamleden hebben gemeend dat dit jaar weer te herhalen. De afgelopen weken hebben daarom de leer lingen en ouders van beide scholen materiaal naar school gebracht, dat voor verkoop in aanmerking komt. Het doel van de rommelmarkt is, dat de scholen weer wat be ter in de spulletjes komen te zit ten. Er wordt o.a. gedacht aan een fotocopieerapparaat. Naast de verkotp zijn er nog een aantal andere- aktiviteiten te verwachten, zoals: grabbelen in een heuse „grabbeljurk". Er zal een „mini-kinder-prestatie-loop worden georganiseerd. De inwendige mens zal goed verzorgd kunnen worden: er zijn pannekoeken, popcorn, erwtensoep, kruidkoek, koffie en limonade te koop. Misschien is er een heuse portrettekenaar, die zijn kunsten vertoont. Het een en ander zal zich afspe len in het gebouw van de kleu terschool 't Koepeltje aan de Lange Singelstraat 53. U bent daar van harte welkom op za terdag 21 januari van 10 uur tot ongeveer twee uur. 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 .Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot baandag- en woensdagavond op hetv kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 58252280 HV Rijswijk, telefoon 070 - J90222, ingeschreven K:v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie vah de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 11-2-83 ren. Het blad opent met „Her inneringen aan de Graauwe Hengst", de distilleerderij aan de Lange Haven, waar de au teur, M. J. van Aiphen, in 1933 zijn carrière begon als jongste bediende. „Zestien jaar was ik. En ook toen was het voor schoolverla ters moeilijk, aan de slag te ko men. Ik volgde de zeer goed be zochte werklozen-cursussen". Van Alphen maakte de teloor gang van de jeneverindustrie aan den lijve mee En als je daar vijftig jaar bij betrokken bent geweest, en je ziet die in dustrie verdwijnen, dat is niet niks"). Bij het lezen van die zinnen kan je niet nalaten op te mer ken, dat anno 1984 het mate riaal al wordt gerangschikt voor een artikel dat over pak weg vijftig jaar in „Scyedam" gepubliceerd zal worden: een soortgelijk verhaal, maar dan over de scheepsbouw... Maar het ging over gizteren. In de rubriek Mondelinge Histori sche Documentatie komen an dere herinneringen boven drij ven: die aan de Weezenbuurt, waar J. H. Groenendaal zijn jeugd doorbracht. Deze wijk lag, gezien vanaf de Hoogstraat, rechts, doorgaand naar de Grofbaan. Er was maar één doorgang, en die kenden alleen de mensen die er woon den. Dat was handig. „Een agent van politie kon je niet te pakken krijgen door de ons wel bekende vluchtwegen". Ook vaste „Scyedam"-mede- werker Wim Rook ging op zoek naar de .dagen van weleer en wist wederom een boeiende aflevering van zijn, „Schiedam in Oude Foto's" samen te stel len. Hij dwaalde daarvoor rond in Schiedam Zuid en ontmoette de schim van Meester Brouwer. Alie Groeneweg bladerde in kranten van honderd jaar gele den en voegde weer enkele bi zarre annonces en berichten aan de „Historische flitsen" toe. Zoals deze: „Gisteravond werd een man, zich noemende Jan van Marion, koopman in aar dappelen, op de Vlaardings- chen Dijk door drie hem onbe kende personen aangevallen. Zij wierpen hem op de grond en beroofden hem van zijn por tefeuille met 540 gulden. Hij vertoonde een hem toegebracht kwetsuur aan zijn hals. Later bekende de man echter te heb ben gelogen, en alles te hebben verzonnen omdat hij niet durfde zeggen dat hij zijn geld Uit de tijd dat Schiedam nog zijn eigen Elixer brouwde. Hier worden flessen met rum punch gevuld, in De Graauwe Hengst (de foto is uit.de collectie van M. J. van Alphen). verdobbeld had." (Bericht ge dateerd 4 december 1883). In dat zelfde jaar werd spoedig ge vraagd: Eene Gezonde Min Behalve luim ook ernst, in „Scyedam": Matthé Treijtel en Ruud Poels drukken de lezer op harde waarheden aan gaande de sloop van historische panden. „Wanneer zal er op dit gebied nu eindelijk eens iets veranderen?" verzucht de re- daktie, en somt vervolgens moedeloos de rampen op, waar bij vooral de panden Hoofd straat 217, 219, 221 met leedwe zen worden herdacht. Hier maakte brand (en vervol gens sloop) een einde aan de il lusie dat deze waardevolle mo numenten behouden konden worden. Ditmaal treft de ge meente geen blaam, er lagen al plannen voor restauratie klaar, hoewel de financiering op pro blemen stuitte. De uiteindelijke oplossing kwam in de nacht van 22 op 23 oktober onver wacht en ongenood: er brak brand uit. Wist u dat het koepeltorentje dat ooit het voormalig Gusto- kantoor sierde, thans aan de Veenweg te Schipluiden staat? Het is nog volkomen gaaf, en wordt door de sloper van de scheepswerf vertroeteld. En dan zijn we nog vergeten te vermelden: het Molennieuws, de Mededelingen (met een bij drage over de bewoners van het Weeshuis De Lindenhof) en „Het Muziekleven in de Oud-Katholieke Kerk 't Huis te Poort", van de hand van S. W. J. Schade van Westrum. Voor wie geen lid is van de Historische Vereniging heeft de plaatselijke boekhandel exemplaren van „Scyedam" te koop. Losse nummers kos ten vier gulden. Nieuwe le den kunnen zich aanmelden bij P. Plaisier, Vlaardinger- dijk 414, tel. 266475. Kwijtschelding is maatwerk" SCHIEDAM Het ziet er niet naar uit dat Ulferd Bruse- kers pleidooi voor een kwijtscheldingsregeling door de ge meente in daden zal worden omgezet. Het idee van de CPN-fraktievoorzitter om de laagste inkomens te ontzien bij het heffen van gemeentelijke belastingen, leidt tot on billijkheden en is niet op rechtvaardige wijze te verwezen lijken. Bovendien houdt Schiedam waar mogelijk al reke ning met de draagkracht van haar burgers. Dit valt op te maken uit een notitie die de afdeling fi nanciën op verzoek van het stadsbestuur heeft samenge steld. Bruseker heeft zelf voor dit onderzoek gepleit, maar lijkt nu de kous op de kop te krijgen. Van zijn voorstel blijft weinig heel. De Nederlandse Gemeenten die naar zijn zeggen een socialer be leid voeren ten opzichte van de „minima", blijken veel hogere tarieven te berekenen dan Schiedam. De burgers in die steden zijn beslist niet beter af dan de gemiddelde Schiedam mer, zo blijkt uit het rapport, ondanks de kwijtscheldingsre geling die sommige gemeenten hanteren. -ujn auto wordt gemaakt bijWCC i l6o'i99 LID- FOCWAJ Bruseker heeft bij herhaling be nadrukt dat Schiedam met zijn vele werklozen en uitkerings trekkers, een regeling moet ontwerpen die de laagste inhun schuld niet kunnen voldoen. Verder wenden zich betrekke lijk veel Schiedammers tot de Sociaal Raadsman (een door de gemeente betaald instituut) met de vraag of zij voor kwijtschel ding in aanmerking komen. Cij fers of andere gegevens daar over worden niet verstrekt, om dat ze,strikt persoonlijk zijn. Juist om die privacy te bescher men, voelt de gemeente niets voor een algemene regeling. Kwijtschelding is geen confec tie, maar maatwerk, aldus de notitie. Los daarvan zijn er juridische en belastingtechnische bezwa ren voor het invoeren van zo'n regeling. De notitie toont aan dat Brusekers voorstel feitelijk inhoudt dat er inkomensaf hankelijke tarieven komen. Een dergelijke politiek mag geen enkel gemeentebestuur op eigen houtje voeren. In de Tweede Kamer is medegedeeld dat dit ontoelaatbaar is, en dat er streng tegen zal worden op getreden. Het CPN-raadslid, in het dage lijks leven werkzaam bij Konsumenten Ko.takt, wordt bovendien onvolledigheid ver weten. Bruseker heeft wel ge wag gemaakt van Nederlandse gemeenten die allerlei vormen van kwijtschelding hanteren, maar heeft verzuimd de belas tingbedragen te vergelijken. Terwijl Schiedam jaarlijks de tarieven met circa 3 procent verhoogt, gaan die in andere ge meenten veel forser omhoog. Voor de drie door Bruseker ge noemde belastingen (reinigings recht, OGB en hondenbelas ting) is een Schiedammer met een laag inkomen 194 gulden kwijt. In de steden die Bruseker als voorbeeld gaf, blijken die be dragen veel hoger uit te komen. (Opsterland berekent 240, Amersfoort 260, Zeist 361, Gouda 322, Lelystad 301 en Utrecht 302 gulden). De onbillijkheden waarvan de notitie gewag maakt, hebben betrekking op de grenzen die Bruseker voor de inkomens groepen wil vaststellen. Brugers die zich net boven die inko mensgrens bevinden, zouden de gemeente gemakkelijk van on rechtvaardigheid kunnen be tichten. De enige manier waarop het ge meentebestuur Bruseker tege moet wil komen, is via een voorlichtingscampagne. Te den ken valt daarbij aan het een maal per jaar publiceren van een pagina in een krant, waar de burgers kunnen lezen in hoeverre zij voor kwijtschel ding in aanmerking komen. Bruseker: onvolledig l&CD computer workshop SPECIALIST Wij leveren de MODEL B inclusief RS 423 en Centroncsparrallel in terfaces. totaal 32 K RAM. 2e VIA (6522). Operating System 1.2 en BASIC 2 (1982) 4 twaalf BITS brede ana loog/digitaal converters, user port, 1 mHz bus, tube, op diskdri ves voorbereide voeding, Neder lands garantiebewijs èn al onze Know How voor 2015.- inclusief BTW Binnenkort Basic cursus voor de BBC op de Vlaamse t v. de bij ons DEMONSTRATIEKLAAR! Wij zijn de exclusieve importeur van computers "i^- Perfectly Made in Britain direkt aan te sluiten op BBC B: TORCH Z80 Diskpack 2x 400 Kb diskdrives CP/N opera ting system en 64 K ram (met softwarepakket, t.w.v. 4500,00) nu 4290,00 incl. BTW! Losse Z80 kaart als boven (kan alleen gebruikt worden met 2x400Kb diskdrives - TEAC FD55F - eind januari '84 lever baar: f 2295,00. Alle CP/M software zoals Word star, DBase II, Pascal, Cobol. Fortran etc. nu op uw BBCI Binnenkort leverbaar: BBC Basic voor de Z 80. Eindelijk in huis! The advanced user guide tor the BBC micro 89,- 79,-). ■CD COMPUTIR WORKSHOP Voldersgracht 26 Delft tel. 015-134429 Vri/dagavond koopavond do gahala waak gaopand, bahalvm maandagmorgar SCHIEDAM 's Nachts wordt er minder stroom verbruikt. De meeste elektriciteitscentrales moeten blijven draaien. Daarom is het mogelijk op be paalde tijden stroom tegen een lager tarief te leveren. Voor Schiedam zijn de tijden hiervoor vastgesteld: op de werkdagen van maandag tot en met vrijdag voor 08.00 uur 's morgens en na 22.30 uur 's a- vonds alsmede op zaterdagen en zondagen. Als u 's nachts tamelijk veel stroom gebruikt, bijvoorbeeld bij het laten opladen van de elektrische boiler dan is het la gere tarief misschien voor u in teressant. Omdat voor de dubbeltarief- meter een extra vastrecht moet worden betaald, wordt het in stalleren daarvan voor u pas interessant wanneer u meer dan 650 kWh elektriciteit tegen nachttarief afneemt. Voor het afzonderlijk meten van het nachtverbruik plaatst de O.N.S. een andere elektrici teitsmeter, waarvoor op jaarba sis een vastrechtbedrag in re kening gebracht wordt 50,55 - 1984). Het vastrechtbedrag dat de O.N.S. in reKeiung brengt heeft niets te maken met de The Translaters: puur Schiedam. SCHIEDAM Liefhebbers van popmuziek kunnen hun hart dit weekeinde ophalen. En: ook de plaatselijke rock draagt daar een steentje aan bij. Twee optredens kunnen de liefhebbers op zaterdag 21 en zondag 22 januari verwach ten, één in jongerensociëteit QT aan de Nieuwstraat, en één in café de Quibus aan de Lange Haven. Om met de eerste lokaliteit te beginnen: hier speelt zater dagavond vanaf circa half elf de op- en top Schiedamse for matie The Translators, een vierman sterke band die rock en ballads brengt met voor namelijk Nederlandse teks ten. De muziek herinnert aan de Beatles, Beach Boys en Everly Brothers. Muziek van recht door-zee, zonder door de tand des tijds te zijn aangetast en ge speeld door Rene Moscou, Wim Keijsers, Peter Frings en Thom Borsboom. QT-leden hebben gratis toe gang, niet-leden betalen vijf gulden. QT is gehuisvest in ge bouw De Teerstoof. SL1 De Schiedamse Kunststichting staat op zondag 22 januari ook op de bres voor de pop, 's a- vonds om half tien in café de Quibus. Stel je voor 4 jongens dromend van muziek, als ze elkaar ont moeten wordt hun droom werkelijkheid. Herfst '82 is het zo ver, de een noemt het toeval, de ander geluk, maar ze zijn er in ieder geval: De Raspers. Na de'eerste succesvolle presen tatie in hun woonplaats Voor burg volgen al snel en met steeds grotere regelmaat optre dens binnen en buiten de Randstad. De beproefde combi natie van bas, drums, gitaar en gitaar met de meerstemmige zang zorgt voor een stevig en swingend bandgeluid. Romantiek wordt afgewisseld met humor in een Nederlands talig repertoire dat varieert van pure pop; tot ruige rock en roll. De Raspers zorgen met een aan stekelijk optreden voor een uit bundige avond. De Raspers zijn: Paul Pro-de- luxe, zang en gitaar; Ton Edel, zang en bas; Paul Reyenga, zang en drums; Ro bert H. Reyenga, zang en gi taar. Gek van muziek en gek genoeg om dat aan iedereen te laten horen. Toegang gra tis. De Raspers: beproefde combinatie Voor good schilderwerk en niet te duur, tevens behang- en witwerk Schildersbedrijf ^>L. DE BRUIJN G-V voorheen 20 jaar ta Vlaardingan NULangs Kruisweg 66c, 2676 BP Maasdijk, telefoon 01745-7235 Zomsrs buiten en 's winters binnen mat wintsrprsmis Vraagt vrijblijvend prijaopgave SCHIEDAM Na een succes volle voorstelling „de Schel menstreken van Scapino", maart 1983, komt Apollo To neel Schiedam met een nieuwe produktie getiteld: ,,'t loopt mank, 't zit scheef en het kan niet door de beugel". Dit stuk is geschreven door de Belgische hoeveelheid verbruikte stroom. Het is een vaste vergoeding voor alle kosten van aanslui ting. Met dit vaste bedrag worden de kosten van o.a. de verbruiksad- ministratie, de afschrijvings kosten van uw meterinstallatie, de storingsdienst, de meterop- nemer enz. betaald. Wie maandelijks de meterstand controleert, krijgt een betere kijk op het stroomverbruik. ..ge- SCHIEDAM Nu vijf jaar ge leden begonnen Herman en As- trid Dickhoff in het pand Broersvest 14 d hun zaak „Bloemsierkunst" die weldra aansloeg bij het publiek. Het le bestaanslustrum is zo'n beetje gevierd met de presenta tie van de zaak na een grondige uitbreidings-verbouwing. Het is een juweeltje geworden aan artisticiteit, inrichting en keuze van interieur. De verkoopruimte is vergroot door middel van het aanbren gen van een hoger gelegen plat form. Het plafond is omlaag ge bracht door het plaatsen van een balkenrij. Hoofdkleur is wit, ook van de blokken van zeskanten, her en der in de winkel geplaatst. Een gesepa reerde ruimte is speciaal gevuld met alle soorten droogbloem schikkingen die ook in boeket verkrijgbaar zijn. Hier kunnen mensen bloemwerken voor rouw en trouw rustig uitzoeken aan de hand van illustraties. De binderij is verplaatst naar het souterrain. Het echtpaar Dickhoff is gespecialiseerd in de verkoop van gemengde boe ketten snijbloemen in tal van kleurschakeringen. Ruime keuze is er op het gebied van kamerplanten, waaronder menige exotische. Opvallend is de kollektie j. rtikelen, even eens op het artistieke bi vlak zoals het geglazuurde Delfts Wit in tal van vormgevingen van porcelein. Ook veel prach tig glaswerk staat de bezoeker toe te glanzen. Ook kleine gele genheidsgeschenken zijn voor handen in „Bloemsierkunst" tel. te bereiken onder nr. 731582. Op maandag ochtend is de zaak gesloten. Onze krant mikt vandaag op. schrijfster en actrice Alice Toen. Zij schreef dit in opdracht voor het Brialmonttheater te Brussel, in het kader van het Jaar van de Gehandicapten (1981). Het verhaal speelt zich af in een gezin met 2 kinderen, waarvan de jongste spinabifida heeft. Het vrij ernstige onder werp beroert belangrijke the ma's rond het fenomeen handicapte". Door de spektaculaire vorm lied, beweging en spel) willen de spelers van Apollo Toneel, bewust de eënst relativeren en de thema's „bespreekbaar ma ken", dit niet door de gehandi capten voor te stellen als suk kelaar of held, maar als mens met dezelfde problemen, angs ten, plezier, liefde en ideeën. In het voorprogramma korte eenakter: „Even zitten van David Champton. Apollo voert dit stuk over igens niet in een Schiedamse zaal op, maar in het theater van de nieuwe gemeentebi bliotheek in Rotterdam, Hoogstraat 110. De voorstel ling vindt plaats op zaterdag 21 januari en begint om half negen. Kaartjes kosten 6 gul den. een

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 3