Regionale proef van ministerie van sociale zaken Scheeres bezorgd over WF Gemeentetaxi is geen luxe DIPLOMA CAFÉBEDRIJF li Vlaamse bard in Teerstoof Geen industrie in polder ZAKEN- VIZIER „Vreemdelingenhaat met tact bestrijden" Snackbar Moonlight Tweede kans Kinderopvang Tussentijds Volwassenen die de kans om een beroepsopleiding te volgen hebben aangegrepen. SCHIEDAM Burge meester Reinier Scheeres (ook portefeuillehouder werkgelegenheid) heeft ^ich dinsdagavond tijdens de begrotingsdebatten on verwacht somber uitgela ten over de kans op voort bestaan van de scheeps werf Wilton Fijenoord. Scheeres vermoedt dat de re SCHIEDAM Opvattin gen dat Burgemeester en wethouders zich maar per openbaar vervoer moeten verplaatsen en de ge meentetaxi moeten laten staan, zijn door wethouder Cor van Tilborg (VVD, fi nanciën) als „benepen" afgeschilderd. en Handelskennis Horecabedrijf Bel 01717 8544* Overzicht KNIPTIP Een bestaande film kan worden voorzien van geluidsspoor. Vraag 't maar aan uw fotohandelaar. i Onze krant mikt vandaag op: Lentefeest Minder show I HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 25 JANUARI 1984 PAGINA 17 Werkloze volwassenen krijgen opleiding met behoud uitkering VLAARDINGEN Het is jammer dat er zulke moeilijke woorden en afkortingen bestaan voor een heleboel goeie en zinnige dingen. Neem nu het woord Beroeps Kwalifice rende Educatie, afgekort B.K.E. x Dat staat voor een projekt waarbij aan werklozen vol wassenen de mogelijkheid wordt geboden een beroepso pleiding te volgen met behoud van uitkering. Dit driejarig B.K.E. projekt is een proef van het ministerie van Sociale Zaken, en is in september 1983 van start ge gaan. Niettegenstaande de moeilijke formulering hebben in Vlaar- dingen, waar deze opleiding ge geven wordt 110 mensen op de opleiding ingeschreven. Het is een regionaal projekt voor Schiedam en Vlaardingen en Maassluis en wordt o.a. bege leid door diverse instanties, zoals het Vormingscentrum Maassluis, de Streekschool be roepsbegeleidend onderwijs, de Huishoudschool De Rozen- burcht, het Arbeidsburo en de drie gemeentes. Noor Samkalden, die in het ge bouw van het P.E.C. (Plaatse lijk Educatief Centrum) koör- dinator is van het projekt, is enthousiast over deze nieuwe mogelijkheid voor langdurig werklozen, vrouwen en cultu rele minderheden. „Er zijn in totaal 110 deelne mers uit bovengenoemde groe pen, en zij vinden het ook echt leuk", aldus Noor. Noor zelf is daarom zo enthousiast, omdat dit een uitstekende vorm van tweede kans onderwijs is. In een periode van maximaal 3 jaar kan men opgeleid worden voor een technische funktie of een administratieve of verzor gende taak. Ze verwacht dat mensen na deze opleiding beter aan een baan kunnen komen. „We kunnen uiteraard geen baan garanderen", aldus Noor Samkalden, „maar men neemt weer initiatieven en heeft ge leerd een goeie brief te schrij ven. Ook hoort bij de opleiding een soort stage in de praktijk. Tijdens de opleiding is de deel nemer 3 1/2 a 4 dagen per week op school, hetzij in het P.E.C. gebouw, hetzij naar zijn of haar werk in de praktijk. Voor vrouwen met een of meer kleine kinderen bepaald geen geringe opgave, maar sinds no vember is er voorzien in een kinderopvang. Voor één gulden per dagdeel kan men zijn peuter naar het kinderdagverblijf brengen waar het in deskundige handen en prima verzorgd is. De ver dere kosten bedragen slechts 60,voor een heel kursusjaar aangezien het projekt geheel fesubsidieerd wordt. >e boeken worden voor de deelnemers aangeschaft, en waar nodig kunnen zij een tegemoetkoming in de reis kosten krijgen. Bovendien geven de sociale diensten toestemming voor het volgen van de opleiding waar bij geen korting op de uitkering plaatsvindt. De totale subsidie bedraagt vierhonderdduizend gulden per cursusjaar. Noor Samkalden vindt het heel te recht dat de kosten voor de deelnemers zo minimaal zijn omdat je anders aan de doel groep voorbij zou schieten. Vandaar dat de kursus kan uit lopen van 2 naar 3 jaar. Veel korter dan 2 jaar zal meestal niet kunnen daar er een mini mum aantal praktijkuren ver eist wordt. Omdat het tempo onderling zo verschillend is, kan ook tussentijds met de opleiding begonnen worden. Over de diverse mogelijkheden valt altijd te praten met de koördinator, Noor Samkalden. Dit proefprojekt is gestart met een oriëntatie-fase van 6 we ken, waarbij onder meer beke ken werd of de kursist in de juiste opleiding terecht geko men was, of verwezen moest worden. Er zijn namelijk ook bin nen het PEC talloze an dere mogelijkheden voor vorming en scholing. Mo menteel zijn er nog B.K.E. plaatsen open voor mensen die willen meedoen aan de opleiding voor process-opera tor. Binnenkort wil men ook een speciale groep starten voor vrouwen die een techni sch beroep willen leren. De vooropleiding die als toela tingseis gesteld wordt is onge veer het nivo van 2 jaar voort gezet onderwijs. Enerzijds richt de opleiding zich op een aantal Mavo-vakken als Engels, Ne derlands, en Wiskunde, en an derzijds zijn er zekere basis vaardigheden als logisch den ken, concentreren, onderschei den van hoofd- en bijzaken, die verder ontwikkeld worden. Zoveel mogelijk wordt reke ning gehouden met de verschil len in tempo en nivo die in rijke mate varieren. „Het bijzondere van het B.K.E. projekt is", aldus Noor, „dat mensen die niet de juiste vooro pleiding hebben (L.B.O.) toch deze kursus kunnen volgen, omdat er allerlei instanties klaar staan voor de ondersteu ning". Dat zijn de eerder genoemde instanties en het Centrum Va kopleiding Volwassenen, en de Mavo mercurius. Kortom, het is in zijn huidige vorm een opleiding waar mensen van verschillende leeftijd, en erva ring bij elkaar komen voor tweede kans onderwijs van de bovenste plank. Inlichtingen bij het secreta riaat, Cornelis Houtmanstraat 12a, tel. 600859. gering vrijdag een definitief besluit zal nemen over het al dan niet financieel tegemoet komen van de in surseillance van betaling verkerende werf, maar is er „lang niet gerust op" dat die beslissing zal uit vallen ten voordele van WF. Het kabinet zal haar besluit baseren op het eindrapport' van de Commissie Langman, die onlangs de resterende scheepswerven in het Water weggebied heeft doorgelicht. Vorige week kreeg Scheeres van minister Van Aardenne (economische zaken) te horen dat er maximaal 45 miljoen gulden overheidssteun be schikbaar is voor de werven Boele, Verolme Botlek en WF samen. Wilton heeft aanmerkelijk meer geld nodig om uit de rode cijfers te komen. De schuld van de werf is inmid dels opgelopen tot 65 miljoen en blijft nog dagelijks stijgen, aldus Scheeres. Daardoor ach ten de bewindvoerders op de werf, die in de eerste plaats de schuldeisers vertegenwoordi gen, het nog nauwelijks ver antwoord, een faillissements aanvraag nog langer uit te stellen. De dreiging blijft dus als een zwaard van Damcoles boven de scheepswerf en haar 2000 werknemers hangen, zo ver klaarde de burgemeester/por tefeuillehouder. Consumentenbeurs heet Door het pleidooi voor bus en tram ook nog eens „kort zichtig" te noemen, nam Van Tilborg wraak op de door „klein links" aangehaalde geruchten, dat het college met geld smijt. Volgens die geruchten zouden b. en w. veel meer opmaken aaA etentjes en dure ritten per dienstauto dan nodig is. „Eén gemeentetaxi op één burgemeester en vier wethou ders is bepaald geen luxe", al dus de boze wethouder. „Deze auto wordt door ons gebruikt om snel ergens ter plaatse te zijn als dat nodig is. Tijdens de ontwikkelingen rond Wilton Feijenoord bijvoorbeeld heeft deze taxi ons goede diensten bewezen". Volgens Van Tilborg „brengen wethouders nu eenmaal kos ten met zich mee". Hij richtte zijn kritiek voornamelijk op CPN-voorman Ulferd Bruse- ker, die gevraagd had waarom de post representatie-kosten met vele tienduizenden gul dens was overschreden. Behal ve op cijfers uit de begroting, had de communistische afge vaardigde zich ook gebaseerd op geruchten die in het stads kantoor circuleren. Van Tilborg vond dat geen manier van doen. „Als een raadslid over een bepaalde zaak iets wil weten, kan hij dat aan ons vragen, dan kun nen wij die berichten meteen ontzenuwen". Om aan alle speculaties en on genoegens een einde te maken, kondigde Van Tilborg dins dagavond aan, de onkostenno- ta's binnenkort in dé raads commissie voor financiën ter sprake te brengen. De commis sie kan dan een bedrag vast stellen waarmee b. en w. mee kunnen rondkomen. Dat be drag hoeft „niet royaal, maar wel voldoende" te zijn. „Want wij moeten als be stuurscollege goed kunnen draaien. En verder zullen we ons weinig aantrekken van klein links", besloot Van Tilborg zijn terechtwijzigin- gen aan het adres van CPN, PPR/PSP en D'66. Start binnenkort o.a. te SCHIEDAM in de school voor HNO „Hargahof", Valeriusstraat 29-31. Tevens te Vlaardingen. Haal het eerstkomend examen het erkende diploma cafébedrijf en/of handelskennis horecabedrijf en wordt zelfstandig caféhouder, disco-eigenaar of kantinebeheerder Volg de cursus bij EURODIDAKT vanwege de grote voordelen: Uitsluitend ervaren én bevoegde leerkrachten. Glasheldere en volledig up-to date lesstof Keuze uit mondelinge of schriftelijke opleiding. De Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen houdt toezicht op de cursus. EURODIDAKT biedt haar mondelinge cursussen aan tegen het laagst mogelijke cursusgeld. (Het cursusgeld van de cursus cafébedrijf bedraagt f 298,- inclusief lesstof). Voor aanvraag van studiegidsen ook 's avonds en in het weekend bereikbaar Bel 01717 8544* of stuurde bon even op. U krijgt dan geheel vrijblijvend de studiegids cafébedrijf en handelskennis in huis. Dhr./Mw: Postcode/Plaats in enveloppe zonder postzegel sturen aan: EURODIDAKT, Antwoord nummer 10050,2250 VB Voorschoten 2251CX VOORSCHi II weg 2 OTEN. SCHIEDAM De be strijding van vreemde lingenhaat is een kwes tie van veel geduld en omzchtig beleid. Het heeft geen enkele zin en wellicht zelfs een ave rechts effect als de ge meente discriminatie te lijf gaat met huis-aan- huis verspreide folders, speciale alarmtelefoon nummers of aanplakbil jetten. Dit zei burgemeester Re- nier Scheeres dinsdag avond aan het slot van de eersie ronde in de be grotingsdebatten. Hij be antwoordde daarmee de beweringen van VVD- fractievoorzitter Gerard Verhulsdonk, die maan dag aantoonde dat som mige ideeën van de Cen trum Partij diep gewor teld zijn onder de Schie- Volgens Scheeres zijn dergelijke mededelingen uiterst gevaarlijk. „Je kunt daardoor geesten oproepen die je juist wilt bestrijden", argu menteerde de burgemees ter, die overigen aankon digde alle vormen van discriminatie te vuur en te zwaard te zullen be strijden. In het op massale ma nier geven van voorlich ting, zoals Ulferd Brus- seker (CPN bepleitte ziet Scheeres echter niets: „Daar mag je geen wonderen van verwach ten. Het gaat om diepge wortelde vooroordelen die je zelfs niet met rede lijke argumenten zo maar verdrijft. Je moet oppassen dat je al te veel aandacht aap het ver schijnsel besteedt". SCHIEDAM Toen in Vlaanderen de nieuwe langspeelplaat van Miel Cools aan de pers werd voorgesteld, was de minister van Economische Zaken bij het feestelijk gebeuren aan wezig. Niet zijn collega voor de Nederlandse Cultuur. Het was een symbolisch toe val. Cools is destijds, nu om en nabij de tien jaar geleden, uit Vlaan deren naar Nederland getrok ken. Niet om culturele rede nen. Hij vertelt wel elke avond tijdens zijn voorstelling, dat hij naar Nederland is gegaan, om dat die mensen tenslotte ook recht op cultuur hebben. Een zin, waarbij enkel de Nederlan ders lachen, de Vlamingen knikken dan in diepe ernst. Naar waarheid is Cools destijds om economische redenen naar het noorden getrokken,. Zin gen is zijn broodwinning. Zijn vrouw en zijn vier kinderen (drie dochters, één zoon) reke nen er in Vlaanderen op, dat vader zo vaak mogelijk uithui zig staat te zingen. En dat ge beurt de laatste jaren erg vaak in Nederland. Er was in Vlaanderen nu een maal geen enkele parochie-, gilde- of verenigingszaal waar Cools nog niet had gezongen, er moest nu naar een ander werk- i,UllCill WU1UL11 Ul fgu ftUIVCilEn voor Vlaamse artiesten is Nfe- derland terecht of ten on rechte nog steeds een uitda ging. Als je het bij de Hollan ders kunt maken dan zit je goed. Aldus Jos Ghijsen over de Vlaamse zanger Miel Cools. Dit weekeinde (vrijdag 27 en zater dag 28 januari) treedt de zwer vende bard op in het Schie- damse zoldertheater De Teers toof. Vrijdag 27 en zaterdag 28 ja nuari 1984: Miel Cools, muziek, toegang 10,CJP 7,50. Zaterdag 28 januari 1984: Ma rionettentheater: „Tommie Tod" voor kinderen van 5-10 jaar, toegang 3,50. Vrijdag 3 en zaterdag 4 fe bruari 1984 Cabaret Nar met Youp van 't Hek. Zaterdag 4 februari 1984: Pop pentheater Anneke Streek Bennik met Piggelmee „het to vervisje". Aanvang avondtheater 21.00 uur. Foyer open vanaf 20.00 uur. Aanvang poppentheater 14.30 uur. Foyer open 14.00 uur. Kaarten reserveren van ma. t/m vrij. bij VVV (tel. 733000). Vrijdag- en zaterdag avond bij het theater (tel. 269455), Nieuwstraat 12. Miel Cools. Maak je het bij de Hollanders, dan zitje goed. SCHIEDAM Van koffies hop en broodjeszaak tot snack bar/Lunchroom, onder dat motto werd het horecabedrijf „Moonlight" door de nieuwe eigenaars Jacques Everse en John Kooren getransformeerd. Moonlight is een aanwinst voor de Lange Kerkstraat, waar het pand 23 a vooral tij dens markdagen gunstig ligt om even binnenwippen voor een hapje. De inrichting straalt gezelligheid uit door de leuke zitjes en de huiselijke sfeerver lichting. Dat even binnenwippen heeft doorgaans te maken met vlug even een kop koffie drinken of een hartig hapje nuttigen. Wat dat betreft is er bij „Moonlight" keuze genoeg. Het buffet kan veertig varia ties leveren aan snacks, de meeste afkomstig uit eigen keuken. Ook de verkoop van belegde broodjes bleef uiter aard gehandhaafd met de rui me keuze aan beleg. Dat kwa liteit hoog in het vaandel staat geschreven bewijst het ge bruik van gerenomeerde merkproducten als grondstof. Als bijartikelen voert „Moon light" alle voorkomende fris dranken en, als de tijd hier voor weer aanbreekt, melk en ijsproducten. De zaak is zeven dagen per week geopend. Op werkdagen van 11 tot 01 uur, vrijdag van 9 tot 02 uur. Zaterdag tn zon dag van 12 tot 02 uur. Hst tele foonnummer is 262004. voortaan weer Inhabe SCHIEDAM De Indus trie en Handelsbeurs komt terug. Na ruim 10 jaar (de laatste Inhabe werd gehou den in 1973) krijgt dit han- delsgebeuren een vervolg op 28 april. Plaats van han deling blijft als vanouds de sporthal Margriet. De beurs is echter, anders dan in het verleden, geen soloon derneming van de stichting die het evenement indertijd orga niseerde. Een belangrijk deel van de organisatie is in handen van buro Display, dat in 1982 en 1983 de consumentenbeurs „Adam en Eva" op poten zette. Na twee afleveringen van „Adam en Eva", is Display-di- rekteur Warner Meinen met de Stichting Inhabe rond de tafel gaan zitten. Deze stichting zag wel brood in het hervatten van haar oude aktiviteiten, maar wilde voorkomen dat zij en Buro Display elkaar in de wie len zouden rijden. Afgesproken is, dat de naam „Adam en Eva" voorlopig wordt afgevoerd, en plaats maakt voor de oude betiteling. Deze week wordt een mailing verzonden aan bedrijven in Schiedam en Vlaardingen, die worden uitgenodigd aan de beurs deel te nemen. Ook de Stichting Lentefeest zal zich aktief met de aquisitie gaan bezighouden. Op 6 fe bruari wordt bovendien een voorlichtingsbijeenkomst ge houden in zaal Irene, waar be langstellenden hun licht kun nen opsteken over voorwaar den van deelneming. Hoewel de belangstelling voor „Adam en Eva" vooral in het eerste jaar niet overweldigend was (in het tweede jaar kwa men er wat meer bezoekers) blijf( Warner Meinen goede mogelijkheden zien voor een consumentenbeurs in Schie dam. Soortgelijke evenementen in de regio trekken voldoende publiek om Meinen te doen ge loven „dat een beurs bepaald geen aflopende zaak is". Meinen denkt, met de mede werking van enthousiaste on dernemers, de sporthal ook dit jaar weer goed gevuld te krij gen. Hij overweegt zelfs, tijde- liik een tweede ruitnte buiten de sportnai neer te zetten, om een surplus aan gegadigden te huisvesten. Het karakter van de beurs zal in enkele opzichten verschillen van „Adam en Eva" anno 1983. Zo zal het show-element wor den beperkt. Artiesten van grote faam worden niet uitge nodigd. Op twee thema's zal wat meer de nadruk worden gelegd. Dat is allereerst de mode en alles wat daarbij hoort (bv. cosme tica), en vervolgens de auto. De rest van het beursprogramma is nog niet vastgesteld. De toegangsprijzen blijven schommelen rond het niveau van vorig jaar. Volwassenen zullen circa vier gulden entree gaan betalen, kinderen en be jaarden kunnen de Inhabe voor twee gulden gaan bezichtigen. Inhabe 1984 duurt van 28 april tot en met 5 mei. RIJNMOND Er komt geen industrie in de Oost-Abtspol der. Het verzoek van Rotterdam en Rijnmond om dit deel van Midden-Delfland een industriële bestemming te ge ven, is afgewezen. De minister van VRO (Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening. Milieubeheer) en de staatsse cretaris van Landbouw en Visserij vinden dat de fabrieken schade berokkenen aan de herinrichting van Midden- Delfland. De reconstructie moet namelijk plaatsvinden ter bevordering van een goede ruimtelijke or dening en in verband daarmee ter behartiging van de belan gen van de landbouw, van na tuur en landschap en van de openluchtrecreatie in Midden- Delfland. Midden-Delfland moet een buffer vormen tegen de op dringende steden. De kleinste afstand tussen Delft en de wa terwegsteden is nu minder dan 4 km. De Oost-Abtspolder krijgt dus, zoals in het vooront werp-programma stond, een hoofdfunktie bos, met neven- funktie recreatie en natuur. Met het vaststellen van het re- constructie-programma eind vorig jaar is een belangrijke stap gezet in de uitvoering van de Reconstructiewet Midden- Delfland. Deze wet is in het le ven geroepen om de problema tiek van Midden-Delfland, een open, groen weidegebied be grensd door de steden Delft, Rotterdam, Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis en het glastuinbouwgebied van het Westland, tot een oplossing te brengen. Deze problemen zijn onder meer de bedreiging van de openheid door de opdringende verstedelijking, de stagnatie in de landbouwkundige ontwik kelingen, het tekort aan voor zieningen voor de openluchtre creatie en de bedreiging van natuurlijke en landschappelijke waarden. In het nu vastgestelde recons tructie-programma staan de voornemens die nodig zijn om de problematiek tot een aan vaardbare oplossing te bren gen. Deze voornemens worden verder uitgewerkt in de plan nen van voorzieningen, de zo genaamde deelplannen. Ver wacht wordt dat in 1986 de uit voering van het eerste deelplan kan starten. Er wordt echter ook gewerkt aan een aantal plannen die men in de nabije toekomst hoopt te kunnen uitvoeren. Als alles naar wens verloopt, dan kan de Reconsl^uctiecom- missie nog dit jaar een begin maken met het inrichten van de Zouteveenseweg bij Schi pluiden, de inrichting van de len van de Broekpolder en de Aalkeet-Buitenpolder bij Vlaardingen en verder kan dan ook begonnen worden aan de verbetering van toegangswe gen, de bouw van een viaduct over Rijksweg 20 bij Vlaardin gen, boerderij-nieuwbouw en reconstructie van glastuibouw binnen een aantal bestaande complexen in Midden-Delf land.

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 17