Nieuwe In't kort 9.90 VANDAAG deze krant Eerste lustrum gevierd met reünie BAS VAN DER HEIJDEN Vers van de groothandel Vlaardingse promotieprijs levert geld op voor ziekenomroep m 4.95 Raad en in 12.98 P. Groeneveld en Zn. Stadsblad Aanrijdingen met gewonden Politienieuws Slaapcursus HALVE HAANTJES DE KIPPENBOER Consumenten beurs onder andere naam Sport: handbal Vlaamse bard in Teerstoof T.V. DEFEKT? RADIO ABA ORGELLES? 1heerlijkgekrü|d 1 as akipfilet Sucadelapje< Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren 2 kilo slechts GEMARINEERDE KIPPEPOOTJES kilo Gewoon bij: POELIER SLUIS SOEPPAKKET 1.00 1.25 1.95 lliil!!!!!! WÊÊ8Ë$B8$SëllÊ$ËÊÊSËSÊl$ÈËS&SS$$ËÊÈ& SCHIEDAM Toen overal in den lande de proefprojekten Open School op gang kwamen, was er in Schiedam iets dergelijks gaande. Alleen heette het daar (nog) geen Open School, maar Bijspijkerkursus. Marian van Beers vertelt over het ontstaan van de Bijspijkerkursus, die 5 jaar geleden uitmondde in een spontane Open School. Niet vrijblijvend Nodig Ervaring Wij helpen direktü! Kursisten van de Open School repeteren voor hun optreden tijdens de reünie op zaterdag avond aanstaande. Reünie Arjo de Koning Gratis proefles IN ONZE KAASSHOP dagvers Vrijdags van 14.00 tot 18.00 uur Zaterdags van 9.00 tot 13.00 uur 'n Greep ui^ons assortiment; Deze week ex tea voordelig ^'ofpcrcn t°ldcn delicious O UD[ ()VfKlARl(,i Burg. Honn. Gretelaan 91 Schiedam. VLAARDINGEN De Ziekenomroepen Schiedam en Vlaardin gen zijn gistermiddag door een opmerkelijke geste van de Vlaardin gen Oost Bedrijven een bedrag van f 2.000, rijker geworden. Deze f 2.000,zijn een rechtstreeks uitvloeisel van het Haring- en Bierfeest 1983. iill^ De uitreiking van het „verdubbelde" geldbedrag aan de ziekenomroepen Vlaardingen/Schiedam. WOENSDAG 25 JANUARI 1984 - NR. 7 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wi]k Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM Woensdag 25 januari (vanavond) komt de Bond van Oud Strijders weer bijeen. Plaats van samenkomst is de Wilgenburg, bij de Sin gelkerk. Aanvang 20.00 uur. Deze week weer een spraak makende film bij de Filmclub Schiedam: Merry Xmas Mr. Lawrence", van de Japanse regisseur Nagisa Oshima. Het verhaal speelt zich af in een Japans krijgsgevangenenkamp waar twee mannen van ver schillende culturen wreed met elkaar in botsing komen. Vrij dagavond om half tien, in ge bouw De Teerstoof, Nieuw- straat. Lidmaatschap verplicht. In de Schielandgalerie (ingang ziekenhuis Stadhouderslaan) is tussen 25 januari en 26 februa ri werk te zien van Trix Gille de Wolff (wandkleden) en Frans van Loon (keramiek). De expositie is dagelijks te be zichtigen. Op zaterdag 11 februari geeft de Harmonie Wilton Fijenoord haar winterconcert. Dat ge beurt in de Vlaardingse stads gehoorzaal. Aanvang acht uur. Gratis kaarten zijn te bestellen via het sekretariaat van de Rijnmondband (tel. 740533). Op zaterdag 28 januari wordt een concert gegeven in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Musici zijn het Quartetto Amarilli, met Olga van Benthem en Susanne Schaffert op blokfluit. Kaar tjes kosten 5 gulden; leden van de Ver. Vrienden van het Mu seum betalen 3 gulden. Het concert begint om kwart over acht. 1 De vakman, die weet er toch het meeste vanül St. Liduinastraat 50, Schiedam Tel. 010-269884 Lekker vlees en zeer goedkoop dan naar de Kippenboer bijv. bij besteding van 7.50 4 HAMBURGERS van 2.98 voor KIPPEPOTEN 1 1/2 kilo plm. 500 gram schaaltje TARTAAR 2 schaal,ias voor uw huisdier, schaaltje plm. 500 gram per stuk 1.95 6 schaaltjes 5.90 9.25 iimiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM MlIlllIlllllllllllllllllltIlllllllIlllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIHHIHUIIlllllllllllllllIlllllllllllllllllllll"I'll"' IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIHIIIHIIIIIIIIIIIilHIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIII Vijf jaar Open School Als begeleidster van VOS- kursussen raakte zij betrok ken bij de Bijspijkerkursus voor vrouwen die na de Vos behoefte hadden om door te gaan. Er werd begonnen met twee flinke groepen vrouwen, met een werk groep van 8 vrouwen als on dersteuning. „Die eerste tijd", zo herinnert Marian zich, „was er zoveel belangstelling, dat we steeds met een wachtlijst zaten". Om in aanmerking te komen voor subsidie is men de Bijspij kerkursus gaan omzetten in Open School. De begeleidsters gingen toen ook gebruik ma ken van de trainingen door de landelijke organisatie. Dat is nu allemaal vijf jaar ge leden, en vandaar dat de Schie- damse Open School nu haar eerste lustrum viert. Voor Nettie Leenman, voorzit ter van de werkgroep, 'lijkt het of zij al haar halve leven met de Open School in de weer is. Docent zijn van een Open Schoolgroep zoals Marian of in de werkgroep zitten zoals Net tie nu is dan ook niet iets wat je er even bij doet. Het leren met groepen te werken bijvoorbeeld iets waar hard aan getrokken moet wor den. Ook voor de deelnemers is de Open School minder vrijblij vend dan sommigen misschien denken. Een groep kan alleen blijven draaien als de kursisten blijven komen, en erachter staan. Doet de Vos voornamelijk de vormingskant, bij de Open School is er ook een duidelijke scholingskant aan het geheel. Er wordt ook Nederlands, En gels en Wiskunde gegeven. De eisen die aan de vooroplei ding worden gesteld, zijn mini maal 4 jaar Lager Onderwijs, en maximaal 2 jaar voortgezet onderwijs. Daarom zijn er veel vrouwen op de Open School van middelbare leeftijd die kansen willen inhalen. Maar toch zijn er ook jongeren die bijvoorbeeld hun kinderen wil len helpen met huiswerk ma ken. En dan zijn er, aldus Net tie, die echt alleen maar willen leren, leren, leren... Bij de Open School komt iedere invalshoek tot zijn recht. Hoe wel je geen diploma kunt ha len, en de school geen vooro pleiding voor de Moeder-Mavo wil zijn. De doelstelling is: emancipatie, maar Nettie en Marian zijn bei den een beetje huiverig om dat woord te gebruiken. Marian: „Als je het omschrijft als volgt: werken aan je zelf vertrouwen, kijk krijgen op de positie van de vrouw, leren ontdekken wat je mogelijkhe den en onmogelijkheden zijn, dan heeft niemand er moeite Het blijkt dat buitenstaanders nogal eens een verkeerd beeld meedragen van de school. Enerzijds denkt men dat daar alleen ouderwets geleerd moet worden en anderzijds roept het woord emancipatie gedachten op aan mannenhaatsters. „Nu, dat zijn wij niet", stelt Nettie met nadruk. Wèl hebben we heel principieel gekozen voor een Ópen School met al leen vrouwen, omdat de vrou wen zich veel makkelijker ui ten over de onderwerpen die zij kiezen om behandeld te wor den". „Dat deze mogelijkheid er is, is voor vrouwen nog steeds heel hard nodig. Mannen gaan vaak een kursus volgen om gauw een papiertje te halen. Över- igens zijn er voor mannen ook mogelijkheden, bijvoorbeeld via het werklozenprojekt De Trechter. En wat het schoolse projekt be treft: Alles draait om de erva ringsleer. Om te beginnen worden de on derwerpen zoveel mogelijk door de kursisten bepaald, waarbij bij elk onderwerp wordt nagegaan wat de kursist er zelf mee te maken heeft, of heeft gehad. Het gaat om het leren van en door ervaringen. Toch is het geen praatgroep voor mensen met moeilijkheden. Marian: „Het is onze ervaring dat veel mensen afknappen op het ou derwetse school-idee. Dat ver mijden we dus. We doen collages, rollenspel, werkstukken en excursies". Er is niet meer, zoals in het begin, een wachtlijst voor de Open School. Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting Maar er beginnen toch steeds weer goed bezette groepen aan de tweejarige opleiding', twee ochtenden per week. De aanstaande deelnemers worden bereikt via folders, door gesprekjes, bij de Vos- groep n en aan het eind van.de wervingsperiode door een in formatie-ochtend die verzorgd wordt door kursisten. Zelf zien blijkt nog steeds de beste methode om allerlei drempels en vooroordelen weg te nemen. Daarom, en ook omdat het adressenbestand van oud- kursisten niet up-to-date is, willen de Open Schoolvrouwen alle belangstellenden, oud- werkgroepsleden, oude-kursis- ten met aanhang via dit artikel uitnodigen voor de receptie, die gehouden wordt op zaterdag28 januari, van 2 tot 4 uur in het M.C.M. de Groothuis aan de Stadhouderslaan. Er zijn dia's en werkstukken te zien zodat men een beeld krijgt over hoe het in de school toe gaat. 's Avonds wordt van 8 tot 12 uur de reünie van kursisten en oud-kursisten gehouden in de Wilgenbrug bij de Singel kerk. Deze avond wordt door de kursisten zelf voor het grootste gedeelte gevuld met muziek, zang en hapjes. I.v.D. Telefoon 010-263941 SCHIEDAM Tengevolge van sneeuwval en gladheid is een 70-jarige vrouw zondag avond verongelukt op rijksweg 20. Ter hoogte van het Novotel raakte de bestuurster, afkoms tig uit Vlaardingen in een slip. Haar auto kwam dwars op de rijbaan te staan en werd ge ramd door een achteroprij- dende auto. De vrouw, moest met een ribfractuur in het zie kenhuis worden opgenomen. Twee gewonden vielen zater dagnacht in de Hoofdstraat, waar een 21-jarige Schiedam mer met zijn auto op een graaf machine reed. Deze shovel stond midden op de weg gepar keerd en was niet verlicht. Na de botsing draaide de perso nenauto een kwart slag, ramde een zandheuvel en kwam tot stilstand tegen een hek. Een 19- jarige vrouw die als passagier meereed moest door de brand weer uit haar benarde positie worden bevrijd. Zij bleek een dubbele beenfractuur te heb ben opgelopen. Een andere passagier, een 16- jarige Schiedammer, hield aan het ongeluk een hersenschud ding en een sleutelbeenfrac tuur over. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Kc rsverso 1 U.l l>Ki/s 1 vfra mooie SCHIEDAM In de Loeff- straat is vrijdagavond een 74- jarige Schiedamse van haar tas beroofd. Een onbekend geble ven jongeman rukte de vrouw, die zojuist inkopen had gedaan, de tas uit handen, en maakte op die wijze vijfhonderd gulden en enkele betaalkaarten buit. Uit een woonhuis aan de Hoge- banweg werd eind vorige week een kleurentelevisie gestolen. In de Marconistraat verdween een videorecorder, in de Die selstraat ging een inbreker er met de videorecorder en een stereoradio vandoor, ook in de Tollenstraat nam men een vi deorecorder weg. De bewoner van een pand in de Lekstraat zal voortaan zonder platina broche door het leven moeten. Het sieraad, waarde 1500 gulden werd uit zijn huis gestolen. Aan de Parkweg werd de deur van een ge bouwtje, toebehorend aan de Ned. Dagblad Unie, geforceerd. Er wordt een geldkistje met 650 gulden vermist. SCHIEDAM Ongeveer 5,2 miljoen Nederlanders ruim 37 procent van de bevolking lijdt in meer of mindere mate aan slapeloosheid. Voor Schie dammers bestaat nu de moge lijkheid, door het volgen van een cursus, van dit kweiienue probleem te worden verlost. In april begint de Stichting Maatschappelijk werk een „slaapcursus," die uit 9 lessen bestaat die aan het gewoel, ge draai, gepieker, gezucht en ge tob een einde wil maken. Voor mensen met problemen van geheel andere aard WAO-ers en AAW-ers heeft de stichting ook een cursus in petto. In vijftien lessen van elk twee uur wil de Stichting de moeilijkheden van deze groep bespreekbaar maken. Inlichtingen over duur en kos ten: bij Pieter van Zoest of Jaap Zoetmulder, Broersveld 142, tel. 731033. Na afloop van dit feest wordt er door een onafhankelijke jury een Vlaardingse promotieprijs «aam f» toegekend en deze was in 1983 voor de eerder genoemde Vlaardingen Oost Bedrijven. Direkteur J. H. Blok van deze onderneming kreeg niet alleen een prachtige oorkonde maar ook een geldbedrag van f 1.000,—. Deze onderscheiding werd hem uitgereikt omdat iedereen, die betrokken is bij deze Vlaar dingse Vlaardingen Oost Be drijven, er voor gezorgd heeft dat men daar tot de weinige winstgevende ondernemingen op dit gebied kan worden gere kend. Bij de uitreiking zei de heer Blok dat hij dit bedrag zou ver dubbelen en het geldbedrag be schikbaar zou stellen aan een instelling die nuttig was en is voor de totale samenleving. Dit werd dus de Ziekenomroepen Schiedam/Vlaardingen die gis termiddag de prijs in ontvangst namen in aanwezigheid van Vlaardings burgemeester Fred van Lier en voorzitter M. van den Bos van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de Beneden Maas. Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1