LLU.il/. ,U\W UHUW 1 'minui Omgaan met aardgas Sparen met een lager tarief O.N.S. Bestrijders houden ongedierte in bedwang Aangevraagde bouwvergunningen Gemeente heft kas op Voorkom lekkages met drinkwater Verleende bouwvergunningen Informatie Hoogheemraadschap Huis-aan-huis De wijk Woudhoek omvat Woudhoek- zuid en Woudhoek-noord en telt nu ongeveer 5.200 inwoners. Dat zullen door de bouw van no^f eens ca. 1.700 woningen in Woudhoek-noord in to taal ongeveer 9.000 inwoners worden. Dat vraagt om voorzieningen. Een van die voorzieningen is een school. Deze school is voor het kleuteronderwijs en het gewoon lager onderwijs. Dit com plex zal huisvesting gaan bieden aan scholen die uitgaan van de vereniging voor Christelijk Onderwijs te Kethel, de Sint Willibrordusstichting en de ge meente Schiedam. Het complex zal bestaan uit 5 werklo kalen en 2 speellokalen voor het kleu teronderwijs en 15 leslokalen en 2 ge meenschapsruimten voor het gewoon lager onderwijs. Tevens ligt het in de bedoeling om bij dit complex een gym nastieklokaal te bouwen. De bouwkosten van het geheel, exclu sief het gymnastieklokaal, worden ge raamd op 7,6 miljoen gulden. Het is de bedoeling om het complex in augustus 1985 te openen. Binnenkort, wanneer alle plannen rond zijn, "komt er meer informatie over de voorzieningen in de wijk Woudhoek. WOUDHOEK-NOORD (in aanbouw) ncholen (in aanbouw) Winkelcentrum Scholen y Lucht nodig... RATTEN OF ONGEDIERTE GEZIEN? BEL DE O.N.S. 622222. De gemeente Schiedam heeft met ingang van 1 janua ri j.l. de kas opgeheven. Betalingen aan de gemeente kunnen dus niet meer in kontanten aan de kassier eerste verdieping Stadskantoor, Emmastraat 1 worden voldaan. De verandering houdt verband met het sterk teruglopen van dit geldverkeer, doordat veel mensen gebruik maken van de giro en de bank. De volgende mogelijkheden om af te rekenen staan nu open: 1.Door overschrijving op postrekening nr. 26529 ten name van de gemeente Schiedam; 2.Door overschrijving op rekening van de gemeente Schiedam bij: a)de N. V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's- Gravenhage t.g.v. bankrek.nr. 28.50.07.556; b)de Amrobank N.V. te Schiedam t.g.v. bankrek.nr. 47.94.25.639; c)de Bondsspaarbank te Schiedam t.g.v. bankrek.nr. 96.66.52.215; 3.Door storting in kontanten op nr. 26529 ten name van de gemeente Schiedam aan een postkantoor of postinrichting. Hiervoor zijn stortingskosten ver schuldigd; 4.Door storting in kontanten bij de plaatselijke kanto ren van de Bondsspaarbank op rek.nr. 96.66.52.215* ten name van de gemeente Schiedam. Zowel bij overschrijving als bij storting in kontanten moet duidelijk worden aangegeven waarvoor de be taling dient. *In een eerdere publikatie was dit nummer per onge luk verkeerd vermeld. Het thans afgedrukte num mer is korrekt. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 25 JANUARI 1984 PAGINA 6 Scholenbouw in Woudhoek-Noord 1 l, 4##/ V* rpi*<ry Gasapparatuur, zoals geisers, fornuizen, gasboilers, kooktoestellen, die het gehele jaar door gebruikt worden, hebben op tijd onderhoud en een goede ventilatie bij het branden nodig. Ook centrale verwar mingsketels en gaskachels kunnen aan deze rij toegevoegd worden. Stof veroorzaakt vaak inwendige vervui ling en verstopping. Het is daarom van belang dat ruimten, waarin gasapparatuur staat opgesteld, zoveel mogelijk stofvrij gehouden wordt. De lucht in de woning blijft altijd een beetje stoffig, ook al wordt er vaak gestofzuigd. Een brandend gast- oestel trekt stof aan. Een deel van dit stof verbrandt en wprdt afgevoerd. Zware stofdeeltjes blijven op de brander liggen of vallen uit het afvoerkanaal, als de bran der wordt uitgeschakeld. Paarse vlamme tjes wijzen erop dat het aardgas volledig en schoon brandt. Gele vlammetjes wijzen erop dat de branders vervuild kunnen zijn. Mankeert er iets aan gasslang, gaskraantje of koppeling of het gas-afvoerkanaal, schakel dan de gasvakman in. In dit geval een erkend gasinstallateur. De gasvakman heeft het juiste gei eedschap, kent de juiste afstelling en verricht metingen. Aardgas heeft een paar opmerkelijke ei genschappen. Het verbrandt door zijn schone samenstelling volledig, het laat geen as achter. Om aardgas goed en schoon te verbranden is veel verse lucht nodig; tienmaal meer lucht dan aardgas. De ruimten, waarin gastoestellen branden, moeten goed geventileerd worden. Venti latie is uitermate belangrijk. Uiteraard mag de afvoer van de verbrandingsgassen nooit belemmerd worden. In een aanzien lijk aantal woningen bevindt zich een badgeiser. Een dringende noodzaak is dat de badgeiser de verbrandingsgassen direkt via een afvoerpijp door het dak naar bui ten kan voeren. Óm goed te kunnen bran den heeft ook de badgeiser voldoende lucht nodig. Ontstaat een tekort hieraan dan treedt onvolledige verbranding op (co-vorming, ook wel kolendamp). Een goede ventilatie in de badkamer voorkomt deze ongewenste en gevaarlijke situatie. Luchtopeningen in de vorm van niet-afsluitbare muurroosters en deurroos- ters zorgen voor een goede luchttoevoer. Twijfelt u aan de goede werking van gas apparatuur en aan een juiste ventilatie: de afdeling Inspectie van de Openbare Nuts bedrijven geeft gaarne informatie in het belang van uw veiligheid. 's Nachts wordt er minder stroom ver bruikt. De meeste electriciteitscentrales moeten blijven draaien. Daarom is het mogelijk op bepaalde tijden stroom tegen een lager tarief te leveren. Voor Schiedam zijn de tijden hiervoor vastgesteld: op werkdagen van maandag tot en met vrij dag vóór 08.00 uur 's morgens en na 22.30 uur 's avonds alsmede op zaterdagen en zondagen. Als u 's nachts tamelijk veel stroom gebruikt, bijvoorbeeld bij het laten opladen van de electrische boiler, dan is het lager e tarief misschien voor u interes sant. Omdat voor de dubbeltariefmeter een extra vastrecht moet worden betaald, wordt het installeren daarvan voor u pas interessant wanneer u meer dan 650 kWh electriciteit tegen nachttarief afneemt. Voor het afzonderlijk meten van het nachtverbruik plaatst de O.N.S. een ande re electriciteitsmeter, waarvoor- op jaarba sis een vastrechtbedrag in rekening ge bracht wordt. Het vastrechtbedrag dat de O.N.S. in rekening brengt heeft niets te maken met de hoeveelheid verbruikte stroom. Het is nl. een vaste vergoeding voor alle kosten van aansluiting. Met dit vaste bedrag worden de kosten van o.a. de verbruiksadministratie, de afschrijvings kosten van uw meterinstallatie, de sto- Mede door de bereidwillige medewerking van vele Schiedammers heeft de hoofdaf deling V.R.O.M. van de O.N.S. het aantal klachten en bestrijding van ratten en an der ongedierte in 1983 redelijk in de hand kunnen houden. In „slechts' 550 gevallen trokken de bestrijders in 1983 er op uit om de bruine rat het leven onmogelijk te ma ken. Vooral in de winter heeft de bestrij dingsdienst een verhoogde activiteit. Als bijvoorbeeld de strenge vorst heer en meester is, trekt de bruine rat er op uit om in woongebieden voedsel te bemachti gen. Blijft de rat hongerig omdat in de woongebieden weinig „lekkers" voor hem te vinden is, dan is de kans dat ratten zich vermenigvuldigen beperkt. Ratten die de buikjes rond kunnen blijven eten omdat de mens hen rijkelijk van voedsel voorziet (etensresten op straat) vermenigvuldigen zich vaak sneller. Het wijfje werpt jaarlijks tweemaal soms driemaal, telkens gemiddeld 6 jongen per worp, ongeveer 40 dagen na de eerste ge boortes is het vrouwtje in staat wederom 6 jongen te werpen. De vrouwtjes van de eerste worp van 6 jongen zijn na 120 da gen in staat nakomelingen voort te bren gen. Uiteindelijk kan dit leiden tot over bevolking in het rattenbestand. Gelukkig is deze bevolkingsexplosie in 1983 achter wege gebleven, omdat vele Schiedammers de goede raad van de daartoe opgeleide en vakbekwame O.N.S. bestrijders hebben opgevolgd. Ook de milieucontroleur heeft in samenwerking met velen gezorgd dat de ratten vooral 's nachts geen kans van slagen hadden. Het afgelopen jaar heeft de milieucontroleur het te vroeg aanbie den van huisvuilzakken, vooral de avond voor de ophaaldag, weten terug te drin gen. Thans zijn heel wat meer Schiedam mers er toe overgegaan om de huisvuil zakken kort voordat het Reinigingsbedrijf van de O.N.S. ze ophaalt buiten te zetten. Dit in het voordeel van de straatvervui ling maar in het nadeel van de bruine rat die bijna geen kans meer ziet om 's nachts zijn lekkernijen uit de huisvuilzakken te halen, omdat deze zakken er doodeenvou dig niet meer (mogen) staan. Bellen Naast het behandelen van rattenklachten werd in 1983 vele malen de hulp ingeroe pen van bestrijders voor het bestrijden van ander ongedierte zoals muizen, vlooi en, kakkerlakken. Ook werd vooral, in de maand augustus, de wesp bestreden omdat in dit jaargetijde hij veelvuldig voorkomt maar zich ook zeer agressief gedraagt. Als mensen last van ongedierte hebben komt het nogal eens voor dat zij snel naar een bestrijdingsmiddel grijpen, een ondeskun dig gebruik leidt in de meeste gevallen niet tot oplossing van het probleem. Beter is het eerst de deskundige bestrijders van de O.N.S. te raadplegen die u gaarne ter zijde willen staan en zonodig tegen een daarvoor vastgestelde vergoeding langs komen, om de klacht te verhelpen. Door de gemeente Schiedam zijn in de maanden november en december 1983 de onderstaande bouwvergunningen verleend. Belanghebbenden die nadere informatie willen hebben over een bouwplan, kunnen hiervoor een af spraak maken met het bouw- en wo ningtoezicht in het Stadskantoor, elke morgen van 8.30 tot 10.00 uur met de heer Van der Loo, telefoon 260500, toe stel 188. P. Munnik voor het vergroten van de wo ning, gelegen aan de Laan van Spaland 18, d.m.v. het uitbreiden van de keuken. St. Liduinastichting voor het verbouwen van 5 wooneenheden op de 3e verdieping van het bejaardentehuis aan de St. Lidui- nastraat 10 tot dagverblijf c.q. eetzaal. B. E. van Dorp voor het in- en uitwendig verbouwen van het pakhuis aan de Lange Haven 32, tot atelierruimten met woning. Akzo pensioenfonds voor het samenvoe gen c.q. verbouwen en het wijzigen van de voorgevel van twee winkelpanden aan de Hoogstraat 27c en 29. Aannemingsbedrijf J. v.d. Tempel en Zn. B.V. voor het wijzigen van een dakkapel aan de achterzijde van de woning Schie- damseweg 74, in een tuimelraam. H. A. J. Verspeek voor het samenvoegen en inwendig verbouwen van 2 woningen, gelegen aan de Prins Frederik Hendrik straat 29a en b. E. J. van Rooij voor het in- en uitwendig verbouwen en samenvoegen van de wo ningen Houtstraat 8 en 8/4. Fa. M. Bremer en Zn. voor het bouwen van een bedrijfsruimte met een hekwerk Bij de dienst Gemeentewerken zijn de onderstaande aanvragen voor een bouw vergunning binnengekomen. Belanghebbenden kunnen nadere informatie krij gen bij Bouw- en Woningtoezicht, in het Stadskantoor, elke morgen van 8.30-10.00 uur bij de heer M. W. van der Loo, telefoon 260500, toestel 188. Black Decker voor De Brauwweg 72; gevel wijzigen (shelterdeur plaatsen). Vastgoed Rijnmond voor Westvest 34 en 36; 10 appartementen 5 kantoorruimten oprichten. Van Velzen LaFeber voor Boterstraat 40- 44; bedrijfspand in- en uitwendig verbou wen. Woermeijer Car Gare b.v. voor v. Cleeff- straat 18; bedrijfsruimte vergroten. Ch. von Hausen voor Overmaassesteeg 3; atelierruimten in- en uitwendig verbou wen. Dienst Gemeentewerken voor Dwars straat/Hagastraat; 93 woningwetwoningen oprichten. Dienst Gemeentewerken voor Gustoweg- Nw. Mathenesserstraat-v. Berckenrocfe- straat; bedrijfspand oprichten. Ing. A. M. Sonneveldt, rayonbouwkundi- ge van PTT voor Mgr. Nolenslaan 414- 416; postkantoor in- en uitwendig verbou wen. J. v. Katwijk voor Jan van Avennestraat 33A, balkon vergroten. Directeur Gemeentewerken voor Singel Sr, schoolgebouw in- en uitwendig verbou wen en vergroten. G. A. Sloots voor Galvanistraat 15A; raam- en deurkozijnen in de voor- en ach tergevel van de woning wijzigen c.q. ver nieuwen. Directeur Gemeentewerken voor Nieuwe Damlaan over de v.m. Poldervaart; Ver- keersbrug wijzigen en vergroten t.b.v. het tram- en busverkeer. ringsdienst, de meteropnemer enz. be taald. Bekijk eens welke apparaten ook tegen het lage tarief het werk voor u kunnen doen. WAT VERBRUIKEN UW ELECTRI SCHE TOESTELLEN? Overzicht van het gemiddelde kWh-ver- bruik van een aantal electrische toestellen per jaar voor een gemiddeld gezin: Koelkast500 kWh Wasautomaat500 kWh Trommeldroger700 kWh Afwasmachine800 kWh Fornuis (Incl. oven)800 kWh Komfoor650 kWh Wasemkap100 kWh Radio50 kWH TV (kleur)200 kWh TV (zwart/wit)175 kWh Stofzuiger60 kWh Aquarium (tropisch 100 1)600 kWh Diepvriezer750 kWh Centrifuge20 kWh Electrische boiler (heetwaterreser- voir)2000 kWh Koffiezettoestel100 kWh Verlichting600 kWh CV-Pomp550 kWh Strijkijzer75 kWh Noteer maandelijks uw meterstand. U krijgt daardoor een betere kijk op uw stroomverbruik. aan de Fokkerstraat. Gemeente Schiedam voor het bouwen van een wooncentrum voor ouderen met 51 wooneenheden op een terrein aan de Jo zef Oreliosingel. W.A. Aarnoudse voor het inwendig ver bouwen tot croissanterrie van het pand Grote Markt 17. Directeur van de hoofdafdeling Bouw van de Rijksgebouwendienst voor het oprich ten van een bedrijfsgebouw ten behoeve van een centrum voor Vakopleiding Vol wassenen op een terrein aan de Ringers- straat. F. van Rijsbergen voor het inwendig ver bouwen van de begane grond van het pand Lange Haven 111. Timmerbedrijf H. Boersma voor het in wendig verbouwen van de woning Alei- dastraat 16b. Gemeente Schiedam voor het plaatsen van een vijftal bruggetjes in het kader van de gaande aanleg van fase III park Kethel langs de Harreweg. J. van Loon voor het vergroten van de woning Willemskade 5d, d.m.v. woonka mer en loggia samen te voegen. J. C. Bel voor het in- en uitwendig ver bouwen van de woning Korte Achterweg 20. J. Groen om een nadere vergunning tot afwijking betreffende het bouwplan voor het in- en uitwendig verbouwen van de woning Swammerdamsingel 23a; de wijzi ging heeft betrekking op het maken van een dakterras. C. J. G. M. Janse voor het vergroten van de feestzaal aan de Lange Kerkstraat 86, door het bijvoegen van de woning nr. 70 en de binnenplaats, alsmede voor het wij zigen van de voorgevel. G. A. Lanser voor het vergroten van de dakkapel aan de voorzijde van de woning Polderweg 168, alsmede voor het wijzigen van de indeling op de begane grond. Van Rijswijk's Onroerend Goed B.V. voor het oprichten van een magazijn op het terrein aan de 's-Gravelandseweg 395. Islamitisch Turkse Vereniging Nederland voor het verbouwen tot een gebedsruimte i 4 Ter vervanging van de traditionele folder van het Hoogheemraadschap van Delf land ontvangt elke Schiedammer die in aanmerking komt voor een aanslag Ver ontreinigingsheffing een beknopte folder in een neutrale enveloppe binnenkort in de brievenbus. Voor deze vorm van informeren en ver zenden is gekozen om elk misverstand dat zou kunnen ontstaan uit te sluiten. Boven dien is het Hoogheemraadschap van Delf land elk jaar in januari verplicht iedereen die afvalwater loost in de gelegenheid te stellen binnen twee maanden na de dagte kening van de schriftelijke kennisgeving- (folder) bezwaren tegen de aanslag schrif telijk in te dienen bij het Hoogheemraad schap van Delfland, Postbus 3061, 2601 DB Delft te bereiken onder telefoonnum mer 015-121033, toestel 216/237, op maan dag t/m vrijdag van 09.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. De Openbare Nutsbedrijven zijn uitslui tend belast met de inning van deze hef fing, die opgenomen is in de termijnnota en jaarlijkse afrekennota. Uit de opbrengsten van de Verontreini gingsheffing worden de maatregelen be kostigd die Delfland neemt om waterver ontreiniging te bestrijden en te voorko men. Het betreft dus niet de gemeentelij ke rioolrechten of reinigingsrechten. In Nederland is ca. 99% van alle woningen op de waterleiding aangesloten. Niet zon der recht en reden vindt „de" Nederlan der het dus vanzelfsprekend, dat hij be trouwbaar drinkwater thuisbezorgd krijgt. Als „de" Nederlander wist wat er in deze tijd van automatisering zoal nodig is om overal goed en betrouwbaar drinkwater te leveren, dan zou hij zich verbazen over de relatief lage prijs waarvoor dat voor mens, dier en plant onmisbare product geleverd wordt. Helaas wordt niet altijd beseft dat de verbruikers zelf de prijs mede enigs zins in de hand hebben. Een hoog verbruik kan eveneens leiden tot hogere bedrijfskosten. Hoe hoger het verbruik bijvoorbeeld op warme dagen of met een dienstwoning van het pand Raam 4-8. M. C. M. Paulussen voor het wijzigen van de achtergevel van het pand Rembrandt- laan 82b alsmede voor het inwendig ver bouwen van de woning. G. M. A. M. Willems voor het samenvoe gen d.m.v. het plaatsen van een deur in de tussenmuur van twee woningen aan de Van Smaleveltstraat 1. H. A. D. Campman voor het in- en uit wendig verbouwen van de woning Lange Haven 82 alsmede voor het verkleinen van de woning t.b.v. te maken plaatsje. op de maandag (wasdag) hoe groter de ca paciteit van de installaties moet zijn en hoe eerder daardoor weer verhogingen van de m3-prijs nodig kunnen worden. In het belang van de volksgezondheid is het noodzaak om goed met voldoende water om te springen. Kortom bezuinigen op goed en nuttig gebruik is niet verant woord. Lek in waterleiding? Een lek in de waterleiding leidt eveneens onnodig tot verspilling van drinkwater en jaagt de verbruiker onnodig op kosten. Er is een methode om deze vorm van verspil ling tegen te gaan: regelmatige controle van de watermeter. Hoe controleren? Draai alle kranen in de woning eerst dicht. Controleer daarna de watermeter. Beweegt het tolletje in de watermeter dan is de kans groot dat er een lekkage in de waterleiding optreedt. Het is verstandig daarna de hoofdkraan te sluiten en de hulp van een erkend waterinstallateur in te roepen. Als verbruikers beschikken over een ge zamenlijke watermeter dan adviseren wij om in overleg met buren genoemde maat regelen te nemen. WEES ATTENT OP HET ONNODIG VERBRUIKEN EN VERSPILLEN VAN HET ONMISBARE DRINKWATER.

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 6