Nieuwe In't kort i VANDAAG in deze krant In 1986 18 'ageiiten èii j§| twee ton minder „Moeder" van vele duizenden Schiedammers met pensioen Adri Reijnhout-prijs blijft gehandhaafd 'n Handjevol hulp kan geweldig helpen! Stadsblad Sport: SVDPW Schiedam schaakt en damt Emmaflat vernieuwd Belangstelling Pyramide- huizen was onvoldoende VOOR ALLE SOORTEN KONTAKTLENZEN VRIJDAG 27 JANUARI 1984 - NR. 8 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren SCHIEDAM In 1986 moet de mankracht van de gemeentepolitie Schiedam met 12,4 procent zijn teruggebracht. Op last van de minister van binnenlandse zaken levert het korps 18 perso neelsleden in. De sterkte mag in '86 niet meer dan 127 man bedragen. Deze gedwongen slank- heidskuur is een regelrecht gevolg van de leeg loop van Schiedam: minder burgers betekent au tomatisch minder agenten. Voor de politie houdt deze maatregel een enorme lastenverzwaring in. Ook de burger zal de gevolgen ondervinden. Wordt het onveilig op straat? ■.V. DEFEKT? RADIO ABA Polsstok Aangeslagen Misère Zuster Alida de Bruin: „Het juiste aantal heb ik niet bijgehouden" Vooral de straatsurveillance en de wijkteams moeten inleveren. „Rekenkundig wordt het onveiliger op straat" geeft commissaris Van den Hengel toe. UDA.N.VC. Oranjestraat 19 - Schiedam Telefoon: (010) 73 87 00 26 64 31 Koopcentrum Koningshoek - Maassluis Telefoon: (01899) 190 39 Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM De Stichting Centrum Öud-Mathenesse houdt op vrijdag 26 januari (vanavond) weer een bingo avond in buurthuis de Put aan de Pinkstraat Rotterdam-West. Entree gratis. Het spel begint nr. 10' om klokslag acht uur, de zaal is al om half acht open. Op woensdag 1 februari ver zorgt een dwarsfluit-ensemble van het Rotterdams Conserva torium een koffieconcert in de aula van het Stedelijk Museum (Hoogstraat). Gespeeld worden werken voor 4 en 5 dwarsflui ten van Boismortier Bozza en Dubois. Gratis entree. Het con cert duurt van half een tot een Na vijf jaar open school geven docenten medewerkers van deze voormalige „bijspijker cursus" een receptie op 28 ja nuari in het MCM de Groothuis aan de Stadhouderslaan, tussen twee en vier. 's Avonds is er een reünie van cursisten in zaal de Wilgenburg bij de Singel kerk. De Rhythm Stars is een Rotter damse groep die reeds door heel Nederland de sterren van de hemel speelde. Zij benade ren de Zuid-Amerikaanse mu ziek op een originele manier, zonder de muzikale tradities aan te tasten. Tevens zijn er Europese invloeden op een ge raffineerde wijze verwerkt in hun consumpties en arrange menten. Deze groep is niet zonder meer een salsa en merengue forma tie: de 7 muzikanten weten ook weg met de calypso, Soca, Reg gae ón latln-jazz. De optredens zijn zéér afwisselend en mede dankzij het veelvuldige reper toire kan aan alle muzikale verlangens van het publiek worden voldaan. Zaterdag 28 januari om 22.30 uur in Q.T. Nieuwstraat 12. Toegang niet- leden 5 gulden. Zondag 29 januari in café De Quibus aan de Lange Haven een optreden van „Desperate Men". Een absurde en verbluf fende show van Engelse make lij, en dus met humor gekruid. Muziek inbegrepen. Aanvang half tien, toegang gratis. Het evenement staat onder regie van de Schiedamse Kunststich ting. Onder deze titel heeft in alle 39 Randstad-Edities, waaronder ook deze, in de Kerstweek een puzzel ge staan van de Stichting Ideëel Puzzelen te Den Haag. De reaktie van onze lezers en lezeressen op deze puz zel is overweldigend ge weest. Het handjevol hulp lijkt een handvol hulp te kunnen worden. Om deze reden hebt u in de derde week van januari de aangekondigde bekend making van de prijswin naars gemist. Het uitzoe ken van de oplossingen vergt meer tijd dan was voorzien. De Stichting Ideëel Puzzelen heeft ons nu echter verzekerd, dat de uitslagen zullen worden gepubliceerd in week 5, derhalve volgende week. Nog even geduld dus! Politie voelt zich kind van de rekening Wij helpen direktll! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Varkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting De bui die boven het bureau aan de Lange Nieuwstraat hangt, stond al geruime tijd op losbarsten. Burgemeester Scheeres zei deze week tij dens de begrotingsdebatten dat de sterktevermindering waarschijnlijk niet meer is tegen te gaan. „Minister Rietkerk neemt een onbuig zame houding aan", aldus Scheeres. Hij somde de konsekwenties op: minder agenten in de wijksurveillance, opheffen van de politiepost op de Grote Markt, ruim 200.000 gulden minder voor het ma terieel, geen geld om over uren te betalen en verschui ving in de dienstverlening: het beleid om misdrijven te voorkomen zal plaats moe ten maken voor optreden „achteraf". Kortom, een aderlating. „Inderdaad een uiterst somber verhaal," beaamt commissaris P. van den Hengel. „Een de konsekwenties voor de burgers zijn helaas groot. Ik kan ook niet verder springen dan de polsstok lang is. We zullen voortaan streng moeten selec teren welke gevallen onze aan dacht krijgen, en welke niet". Het beleid, zoveel mogelijk agenten op straat te hebben, om de burger een „veilig" gevoel te geven, wordt afgebroken. Die „schone gedachte van weleer" is niet langer uitvoerbaar. Van Den Hengel gelooft, dat de politie door de jongste bezuini gingen in een viscieuze cirkel raakt. Als er geen geld is om overuren te betalen, worden die beloond met extra vrije da gen. Gevolg: terwijl sommige agenten van een welverdiend verlof geniéten, hebben hun dienstdoende collega's het ex tra druk. Sprekend voorbeeld zijn de cij fers van 1983: van de circa 1150 overuren die de recherche in dat jaar maakte, moet de helft nog worden gecompenseerd. Het tegoed aan vrije dagen sta pelt zich op, maar het werk ook. Dat laatste blijkt eens te meer uit de cijfers. Bij de recherche kwamen in 1982 4169 meldin gen van (kleine) misdrijven en, in 1983 waren dat er 5041. Een toename van 20 procent. „Hoe moeten we dat straks allemaal opvangen?" vraagt de com- missariszich vertwijfeld af. De Schiedamse politie voelt zich in alle opzichten het kind van de rekening. Hoewel méér Nederlandse politiekorpsen personeel moeten inleveren, staat Schiedam procentueel bo venaan. Door de 3 procentskor ting op het salaris heerst al een aangeslagen stemming. Waar bij komt dat buurgemeente Rotterdam niet minder, maar méér agenten mag aanstellen. Commissaris Van den Hengel vindt dat „van de konijnen". „De grenzen van deze twee ste den gaan haast onmerkbaar in elkaar over. Het Rotterdamse klimaat heeft duidelijk invloed op wat in Schiedam gebeurt. Maar wat zie je? Dat Rotterdam 1 agent op de 210 inwoners heeft, en Schiedam één op de 550. Dat is volstrekt onrede lijk". Gedwongen ontslagen zullen er niet vallen in het korps. Het afslanken zal gebeuren via na tuurlijk verloop, en het niet op vullen van vacatures. Aan het aanstellen van nieuw personeel valt natuurlijk niet te denken. Met alle wi jzigingen in de orga nisatie die dii alles noodzakelij kerwijze met zich meebrengt, is de Schiedamse politie ver moedelijk nog niet aan het einde van de misère. „Want", zegt Van den Hen gel, „de ontwikkelingen rond de leegloop gaan gewoon door. Dat houdt in dat we na 1986 niet gevrijwaard zijn van nieuwe maatregelen. Ik weet niet of we met 127 man de uiteindelijke grens heb ben bereikt. Wie weet wil de minister het korps straks verder uitdunnen". SCHIEDAM Op 10 fe bruari neemt het Schieland- ziekenhuis afscheid van één van haar meest gewaar deerde krachten. Zuster Al ida de Bruin zwaait dan af, na een dienstverband van ruim 33 jaar. Verreweg het grootste deel van haar loopbaan in de gezond heidszorg bracht zij door op de kinder- en kraamafdeling van wat toen nog gewoon Gemeen teziekenhuis heette. Alida de Bruin, die nu 54 jaar is en met vervroegd pensioen gaat, begon in september 1950 als gewoon leerling verpleegs ter in het „GZ". Ze was 6 jaar eerste verpleeg kundige op de kinderafdeling en daarna nog eens 15 jaar hoofd van de kraamafdeling. In die tijd heeft ze letterlijk on telbare baby's ter wereld hel pen brengen. Zij schat dat aantal zelf op en kele duizenden, het juiste getal is haar ontschoten: „In het be gin hield ik het nog wel bij, la ter was dat niet meer vol te houden. Je moet rekenen dat er toen veel meer kinderen ge boren werden dan nu, de gezin nen waren doorgaans veel gro ter". Zonder overdriaving mag ge zegd worden dat zuster De Bruin een aanzienlijk deel van de Schiedamse bevolking heeft geholpen bij het zetten van hun SCHIEDMAM De Persprijs voor het ak- tiefste gemeenteraadslid, zoals aangekondigd door Adri Reijnhout (eenmans- fraktie van D'66), blijft overeind, ondanks alle negatieve kritiek die de uitvinder ervan in krap één week tijd heeft moe ten verwerken. Wel heeft Reijnhout zijn idee inmiddels een beetje aangepast. Het voorne men om ook de „slecht ste" raadslieden (slecht in die zin dat zij weinig in itiatieven ontplooien) met een prijs te bedenken, heeft de D'66-er inmid dels laten vallen. Alleen de drie „beste" (lees aktiefste) volksver tegenwoordigers kunnen nu nog voor een onder scheiding in aanmerking komen. Ook is Reijnhout afge stapt van het plan, als beoordelend lid in de jury zitting te nemen. Hij wil er wel bij zijn als de pers de winnaars uitkiest maar dan enkel om eens te zien op welke motieven die verdraaide journalisten hun oordeel baseren. Reijnhout kreeg woens dagmiddag de kans zijn voorstel ook in bredere kring uit te dragen. Radio Rijnmond interviewde het Schiedamse raadslid in de uitzending van vijf Dat niet alleen de schrij vende pers zich een oor deel over individuele raadsleden mag aanme ten, maar er ook binnen de muren van de raads zaal driftig aan menings vorming wordt gedaan, bewezen sommigen van dit besturende gezelschap door luidop Reijnhout en zijn voorstel te bekritise ren, zo niet te bespotten. Wie maandag en dinsdag de reakties in de raadszaal beluisterde, kreeg op sz'n zachtst gezegd de indruk dat er niet veel behoefte aan een Aktiviteit-Prijs bestaat. Reijnhout noemde som mige réacties later zelfs „waanzinnig". Het was hem opgevallen dat de PvdA, en vooral wethou der Chris Zijdeveld, erg schamper had gereageerd. „Die voelen zich blijkbaar aangesproken," stelde Reijnhout voldaan vast. Complimentjes had hij overigens ook gekregen, van de VVD. Reijnhout verhulde niet, nog een appeltje met Zij develd te schillen te heb ben. De wethouder sugge reerde dinsdagavond namelijk dat het raadslid een prijs verdiende voor zijn idee, namelijk een on derscheiding van het Ne derlands Kynologen Ver bond. Inderdaad: de poe delprijs. Reijnhout: „Ik zal Zijde veld er aan herinneren dat hij ooit toen hij door h^t Beatrixpark reed, door een rotweiler van zijn fiets is gegooid. Zelf is hij blijkbaar niet zo ge liefd bij honden". wel zeer wankele schreden op het levenspad. Hoewel zij nog enkele jaren op trad als Hoofd van de Alge mene Verpleging, bewaart ze de fijnste herinneringen aan de tijd in de kraam- en kinderka mer. De afscheidsreceptie van zus ter De Bruin begint om vier uur 's middags in de gemeen schapsruimte van het Schie- landziekenhuis aan de Burg. Knappertlaan. SCHIEDAM De belangstel ling voor alternatieve wonin gen in Schiedam is kleiner dan verwacht. De gemeente heeft enige tijd vergeefs geleurd met zogenaamde Pyramide-wonin- gen, een goedkope en sterk van de traditie afwijkende vorm van huisvesting die enige jaren geleden ontwikkeld werd door „De Kleine Aarde". Dit be faamde groepje milieubewuste mensen experimenteert met al ternatieve landbouw. Hoewel „De Kleine Aarde" be reid was, het opzetten van en kele pyramide-woningen in Schiedam te begeleiden, kon wethouder Chris Zijdeveld (woonzaken) geen gegadigden voor het plan vinden. De reak tie op een publiciteitscampagne was minimaal. Daarom is Zijdeveld nu voor zichtig in zijn benadering van een ander revolutionair hui zentype, namelijk de Boom woningen die in s Hertogenbo sch veel stof hebben doen op waaien, al blijft de wethouder er persoonlijk wel interesse voor tonen. De suggestie van gemeente raadslid Adri Reijnhout (D'66) om eens te informeren naar een projekt in het Drentse Ro den, waar huizen gebouwd worden die verwarming ont trekken aan „zoutaccu's", kwam min of meer te laat. Zijdeveld zegt, al kontakt met het Rodense gemeentebestuur te hebben opgenomen, en over weegt zelfs een „Glauberzout"- complexje in Woudhoek te bouwen. De beleggers staan echter niet te trappelen om hun geld in dit novum in de bouw wereld te steken. Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1