Nieuwe In't kort Burgemeester Scheeres: „Bouwen enige oplossing" Excursies naar vogelasiel door scholen hervat Sammie America's MAM Inwonertal met 1428 geslonken VANDAAG in deze krant yy AjmJegll® trambaan fase 2 Papierwinkel bij politie Carnaval '84: meer dweilen Schiedamse schaatsers naar Canada Schiedams trouwste ambtenaar overleden Moonlight Inf o-ochtend ouderen in Oost Programma j TV 5 in ideze krant Expositie in 't Koetshuys «f*4 Stadsblad Erfpacht Ommekeer Aktiviteiten Bar Ca (Saroussel Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren St. Radboud derde op concours SCHIEDAM Met een daling van het inwoner tal naar circa 69.800 (31 december 1983) heeft Schiedam volgens burgemeester Reinier Scheeres het dieptepunt wel bereikt. Scheeres schrijft de leegloop voor een groot deel op rekening van de stadsvernieuwing. De sloop van grote aantallen huizen leidde er toe dat veel Schiedammers elders hun toevlucht zochten. „Maar nu de sloopfase zo goed als is afgerond, en we op het punt staan, hui zen te gaan „terugbouwen", zal aan het massale vertrek vermoedelijk wel een einde komen". Burgemeester Reinier Scheeres: „Als je de mensen wilt vasthouden moet je zor gen voor goede huisvesting. Bouwen is de enige oplossing, en daar zijn we hard mee bezig". SCHIEDAM Nu de noodzakelijke voorzienin gen in de molen van het Vogelasiel zijn aange bracht, zijn de excursies voor leerlingen van Schie damse lagere scholen her vat. Woningbouw in Woud- hoek. Hoe meer huizen, des te meer inwoners, e hoopt het gemeentebe- stuur. ■.V. DEFEKT? RADIO ABA Jeugdige ouderdom VRIJDAG 3 FEBRUARI 1984 - NR. 10 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM Zondag 5 fe bruari is er weer Vrij Entree in dienstencentrum De Vier Mo lens aan de Nw. Damlaan. Mu zikale medewerking verleent Harmonie Ambrosius. In de gang van het dc. exposeert de heer Zomervrucht schilderijen en in de bibliotheek is een ruil beurs voor postzegels en mun ten. Het dc. is geopend van half twee tot vier. Op dinsdag 7 fe bruari wordt 's middags om twee uur bingo gespeeld. De aktiviteitencommissie van wijkgebouw De Blauwe Brug aan het Bachplein organiseert op zaterdag 4 februari een bingo-dansant voor volwasse nen. Begeleiding: de 4-mans formatie Fanny Hill. Aanvang acht uur. Op 15 februari houdt de NCVB afdeling Kethel weer een le denvergadering. Plaats van handeling is zaal de Rank aan de Schiedamseweg. Mevrouw Koeijman v.d. Wild zal iets ver tellen over ikonen en ook voor beelden vertonen. Aanvang kwart voor acht, gasten wel kom. Zondag 5 februari in café De Quibus aan de Lange Haven een middag voor kinderen die om twee uur begint. Met Clown Rikki. Ook ouders zijn welkom, toegang gratis. 's Avonds in de Quibus een op treden van Yvonne de Kok en Mary Hehuat hun trio, een hechte eenheid die geregeld op Nederlandse en Belgische jazz- podia te beluisteren valt. Aan vang half tien, toegang vrij. Vrijdag 3 februari brengt The Green Forest Selection, olv. Jeanne-Marie Mens, een geva rieerd programma in diensten centrum De Woudhoek aan het Heijermansplein. Solisten zijn de sopraan Thea v.d. Riet en de tenor Hans Vogel. Zij brengen gedeeltes uit musicals, opera en operettes ten gehore. Aanvang 20 uur, toegangsprijs 2,50. De maandelijkse bingo in D.C. De Woudhoek is op donderdag 9 februari. Aanvang 13.30 uur. Dieptepunt leegloop bereikt" SCHIEDAM In de nacht van 31 januari en 1 februari is op de leeftijd van 75 jaar ovei leden de heer A. Gille. De heer Gille, die op 31 augus tus 1973 met pensioen is gegaan, was de ambtenaar van de ge meente Schiedam met de meeste dienstjaren; namelijk 52 jaar. Al die jaren is hij in dienst geweest van de gemeente Schiedam, waar hij in 1921 op 13-jarige leeftijd in dienst trad. Toen de heer Gille met pensioen ging was hij chef van de afdeling Burgerlijke Stand. Goede huisvesting, of in dit geval het gebrek daaraan, is volgens de burgemeester de belangrijkste reden waarom mensen een stad al dan niet tot woonplaats kiezen. On danks beperkende maatre gelen van de overheid (con- tingentering) legt Schiedam daarom veel nadruk op de woningbouw, „de enige oplossing om je inwoners vast te houden," aldus Scheeres. De vaak gehoorde suggestie dat de afnemende werkgele genheid een grote rol speelt bij de leegloop, snijdt volgens Scheeres geen hout: „Mensen die zonder werk komen te zit ten hebben meestal geen geld en eigenlijk ook geen reden om te verhuizen". Een onderzoek naar de leegloop instellen, zoals VVD-fraktielei- der Gerard Verhulsdonk op perde tijdens de algemene be schouwingen in het begrotings debat, heeft volgens de burge meester weinig zin. Feitelijk zijn de redenen waarom een ge zin naar een andere (Rijnmond- jgemeente verhuist, op het stadskantoor al lang bekend. Een andere dikwijls in dit ver band naar voren gebrachte stel ling, namelijk dat Schiedam vooral in het noorden van dt stad onbetaalbare hoge erf pachtsommen zou berekenen wordt door burgemeester Scheeres eveneens naar het rijk der fabelen verwezen. Volgens de magistraat kan dat nauwe lijks een reden zijn waarom men afziet van vestiging in Schiedam. Want: „In de eerste plaats is de leeg loop een verschijnsel wat zich in veel grote en middelgrote steden met een wat ouder cen trum voordoet. Schiedam is wat dat betreft niet uniek. En het is gewoon onzin om te beweren dat wij middels hoge erfpachtsommen proberen de mensen geld uit hun zakken te kloppen. Ons tarief wijkt niet veel af van dat in andere ge meenten". Scheeres kan geen „harde on dergrens" aangeven voor een toelaatbare daling van het aan tal inwoners, maar vindt dat ook eigenlijk „nicht im Frage." „Je moet als stadsbestuur so wieso proberen die neergaande lijn naar boven om te buigen. Elke daling is slecht voor de ontwikkeling van de stad. Doordat je gaandeweg minder geld tot je beschikking krijgt, kun je voor de bevolking ook minder voorzieningen treffen. Een klein draagvlak kan funest zijn." Behalve het thans bereikte keerpunt in de stadsvernieu wing, is er volgens de burge meester nog een reden dat aan de daling weldra een einde zal komen. „We zitten nog steeds een beetje met het vervolg van de trek naar het groen. In de welvaarts- tijd van weleer zag je veel mensen naar een huis buiten de stad vertrekken. Vermoedelijk zal zich in die tendens ook een ommekeer gaan voordoen. Veel mensen zullen terugke ren naar de stad omdat ze de auto waarmee ze gewend wa ren heen en weer te pendelen, niet meer kunnen betalen. Over het algemeen genomen ben ik dan ook niet somber gestemd." Dinsdag 17 januari opende een klas van de Sint Bernarduss- cool de reeks van 24 scholen die zich in het asiel komen oriënteren en uitleg krijgen over het functioneren van het asiel. Middelpunt is de visuele voor lichting aan de hand van de hier ingerichte diarama's met verschillende nagebootste bio topen vol vogels en kleine zoogdieren. Ook op het gebied van andere aspecten van de natuur valt er veel te zien en te leren. In de maand mei komen hier voor de Vlaardingse lagere scholen aan bod. Zaterdag 25 februari opent de Stichting Vogelasiel haar poor ten voor alle belangstellenden, zowel jongeren als ouderen. SCHIEDAM De werkzaam heden, die nodig zijn voor de aanleg van de trambaan 2e fase, zijn gestart op 16 ianuari. Dit Dit gebeurt in tussen 14.00 en 16.00 uur. De KNNV ontwikkelt in de komende maanden wederom de nodige aktiviteiten, niet al leen voor eigen leden maar ook voor mensen met interesse met betrekking tot het natuur lijk leven, waar dan ook. Zaterdag 4 februari organi seert de Vogel werkgroep een fiets/wandelexcursie naar de bekende putten van Over- schie. Vertrekpunt wordt de oude Ned. Hervormde Kerk in Kethel om 8.30 uur. Mocht er ijs liggen vervalt deze excur sie. Contactpersonen Vogelwerk- groep zijn Ben van As, tel. 742690 en Michel Don. Woensdag 8 februari: bijeen komst van de Standwerkgroep in het zaaltje van de Strickle- deflat, aanvang 20.00 uur. Donderdag 9 februari: jaarver gadering in de zaal onder de Opstandingskerk, aanvang 20.00 uur. Eveneens in het zaaltje van de zijn voorbereidende werkzaam heden die bestaan uit het leggen van mantelbuizen, het omleg gen en vernieuwen van kabels en bedradingen. Deze werk zaamheden zullen aanleiding zijn tot verkeers-omleggingen Strickledeflar komt woensdag 15 februari de Plantenwerk- groep bijeen. Het wordt een tropische avond, verzorgd door Wally Egberts en Jaap Poot. Vrijdag 17 februari: bijeen komst Vogelwerkgroep met o.a. een behandeling over de steltlopers onder de vogels. Zaterda 18 februari volgt een vogelexcursie naar de Flevopolder. Behalve een den- en ganzensoorten zijn hier mogelijk staatvogels als Buizerd en Kiekendief met de kijker te observeren. Vertrekpunt wordt het sta tion Vlaardingen-Oost om 8.00 uur. De excursie staat onder leiding van Ben van As en Michel Don. Aanmel den onder tel. nr. 742690. zij: of afsluitingen. Op maandag 6 februari zal wor den begonnen met het leggen van mantelbuizen door de Burg. Honnerlage Gretelaan tussen de Alph. Ariënstraat en de 's -Gra- lp velandseweg. Deze werkzaam heden zullen ongeveer 3 dagen duren afhankelijk van de weersomstandigheden. Inmiddels is ook begonnen met het aanpassen van de waterlei ding met een diameter van 1250 m/m op de hoek van de Del- flandseweg waardoor een ver keersstremming kan optreden op één van de rijbanen op de 's - Gravelandseweg. Dit werk zal ongeveer 3 weken duren. Voor inlichtingen en klachten tijdens de werkzaamheden: telefoon 739977. I SCHIEDAM Sammie America's Mam vindt zijn oorsprong in de zomer van 1981 als twee mannen en één vrouw zich terugtrekken op een Groningse boerderij om nieuwe muziek te ontwikke len voor een band die enkel nog in hun verbeelding be staat. Na veel vallen en opstaan en uitputtende experimenten wordt de definitieve vorm ge vonden. Vier mannen (Anto- Hine Kroes, Iviai k van vvoei- kom, Pieter Bon en „Sammie America") richten MAM op. Positieve reacties volgen wel dra van de KRO, de VPRO, Muziekkrant Oor en niet te ver geten het publiek. En inmiddels ligt er een MAM-elpee in de winkels. Schiedam kan zaterdag met de muziek van dit alom gewaar deerde gezelschap kennisma ken. Om half elf geeft Sammie America een optreden in jonge- rensocieteit QT aan de Nieuw- straat (gebouw De Teerstoof). Kosten 5 gulden voor niet QT- ers. allllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU: lllllllillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMJÈ SCHIEDAM In ons Zakenvi- zier over snackbar Moonlight vermeldden wij vorige week abusievelijk de verkeerde ope ningstijden. Moonlight, geves tigd aan de lange Kerkstraat, is behalve op de gewone doorde weekse uren, ook geopend is: zaterdag van 12.00 tot 2.00 en op zondag van 16.00 tot 01.00 uur. SCHIEDAM - De afgelopen maanden heeft Kluphuis Oost, in samenwerking met de wijk post Oost van de Raad voor het Bejaarden werk, een aantal ak tiviteiten voor ouderen georga niseerd. Zo was er een dia-serie oVer oud-Schiedam te zien, een spelletjesmiddag, kerststukjes maken en een filmmiddag. Om te weten hoe het verder gaat, welke aktiviteiten de be langstelling van ouderen heb ben, wordt er in kluphuis Oost een informatie ochtend gehou den. De bedoeling is dat op deze och tend ouderen uit Oost kunnen praten naar welke aktiviteiten hun belangstelling uit gaat. De informatie-ochtend is dinsdag 7 februari om 10.00 uur in Klup huis Oost, Gallilelstraat 86, Schiedam tel. 735435. SCHIEDAM Het aan tal inwoners van Schie dam is in 1983 verder ge slonken. De bevolking liep terug van 71.280 zie len naar 69.852, een ver lies van 1428. (ter verge lijking: in 1982 slonk het inwonertal met 1623). Maandelijks ver lieten 200 a 300 personen de stad. De „weglopers" over troffen de nieuwkomers verre in aantal, waaruit eens te meer overduide lijk blijkt dat Schiedam niet als aantrekkelijke woonstad wordt gezien. De leegloop is niet sei zoen-gebonden. In de maanden juni, juli en augustus bereikten de vertrekcijfers een hoogtepunt, met achter eenvolgens 288, 289, en 323, maar zelfs ln de winter zagen velen er niet tegen op hun biezen te pakken. Het inwonertal kwam vorig jaar verder onder druk te staan door een negatief geboorteover schot, met andere woor den: er overleden meer Schiedammers dan er door geboorte bijkwa men. Terwijl er 741 stadgeno ten overleden, werden er 249 geboren. Door de leegloop neemt over igens het aantal geboor ten jaarlijks af. Niet al leen omdat er steeds minder Schiedammers overblijven, maar ook omdat het vooral jonge gezinnen zijn die de stad de rug toekeren. Zij vestigen zich doorgaans in andere Rijnmondge meenten, als Hellevoets- luis, Capelle en Spijke- nisse. De sombere cijfers van het gemeentesecretarie tonen verder aan dat de trouwlust van de Schie dammer aan het afne men is. Er werden in 1983 402 huwelijken ge sloten, 40 minder dan in het jaar daarvoor. Het aantal echtparen dat een eind maakte aan hun relatie bedroeg 249. IlllllllllllIlllllllIIlllllllllllllllllllllIllllllllllllllfr Wij helpen direktll! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Ook voor uw verlichting tussen Appelmarkt en Korenbeurs Je kunt er maar beter 'n keer geweest zijn. Maandag t/m vrijdag vanal 19.00 uur, zaterdag en zondag vanaf 14.00 uur. Lange Haven 113, tel. 266134 illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljl SCHIEDAM Met in-1 jgang van vandaag publi- jceert Het Nieuwe Stads- E j blad voortaan elke vrijdag jde programma's die de volgende week worden 3 uitgezonden op TV 5, het 5 Franstalige (satelliet) tele- 3 visienet dat abonnees van E jde kabelt.v. sinds 2 januari E kunnen ontvangen. De programma's worden E verstrekt door de Openba- 3 Ire Nutsbedrijven, die de 3 i opgaven maandelijks van j| de Franse ambassade ont- E vangt. Programma t.v. 5 (kabelnet) Van vrijdag 3 februari tot en met vrij dag 10 februari Vrijdag 19.00 kinderprogramma 19.30 De weduwe Estaque 20.30 Nieuwe vrijdag Zaterdag 19.00 Videogam 19.45 Is honger overwinnen mogelijk? 20.35 Folon in Parijs 21.30 De koninklijke fanfare van Samson- Brumagne Zondag 19.00 Oponthoud in Languedoc 20.00 Rechter Julien Fontanes 21.30 Beroemde klassieke dansen Maandag 19.00 Champs Elysees 20.30 Een rechter, een smeris 21.30 Avontuurlijke belevenissen Dinsdag 19.00 Kinderprogramma 19.10 Variété 20.00 Tegenwoordige tijd, Russische t.v. 21.00 Zwitserland van alle tijden Woensdag 19.00 Nummer een, circues en variété 20.05 Avondkleding verplicht 21.25 Gustave Dore Donderdag 19.00 Babydisco 19.10 The dansant 20.00 De laatste 5 minuten 21.30 Kookrubriek Vrijdag 19.00 Kinderprogramma 19.30 Cine 16 '21.30 Free wheelen, show SCHIEDAM Tot en met 26 februari is in Galerie 't Koets huys aan de Lange Haven werk te zien van Haastert. De schil derijententoonstelling van deze Schiedamse kunstenaresse werd geopend door wethouder Herman Posthoorn (cultuur). Inge van Haastert studeerde aan de Rotterdamse Akademie voor Beeldende Kunsten, deels 's avonds, deels aan de dagoplei ding en behaalde in 1977 het einddiploma. Vanaf die tijd heeft zij met af en toe een enkel uitstapje, zich voornamelijk bezig gehouden met acrylscnilderijen. Al sinds enige jaren balanceert haar werk op de grens van daar waar de abstrakte verfvlek overgaat in de suggestie van een figuratief realisme. Bij de schilderijen die zij in 't Koets huys exposeert is dit nog ster ker het geval, zowel het rea lisme als de abstraktie hebben ieder een eigen plaats en funk- tie op het doek Ingenomen. Haar werk is, ondanks de „mooi geschilderde" plekken, on mogelijk esthetisch te noemen, aangezien er daarnaast toch te veel storende elementen in zit ten. Deze elementen, die zowel in de voorstelling als in de werkwijze, aanwezig zijn, heb ben ook duidelijk de bedoeling om te storen, d.w.z. te prikke len. De goede toeschouwer zal dan ook het werk niet snel op esthe tische gronden beoordelen, maar misschien wel een zekere fascinatie ondergaan. „Deze doeken zijn veelal begonnen als een avontuur met een onge wisse afloop, zodat het uiteinde lijke schilderij nog wel eens verrassend uitvalt," aldus de kunstenaresse. Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1