Wij hebben nooit iets te vertellen gehad" 7/ Lenzen die uw foto's mooier maken karnen vérder Auto reclame DRIES Nachtelijk bezoek ontaardt in bloedbad Bij sneeuw zelf stoep vrijhouden Konsumenten ABC Lj Buitenlandse tv door weer en wind gestoord 18 Wie wordt bruid van de maand? Dries heeft er kijk op Niet goed auto terug! émH Receptie Stoelen autoccasion Overzicht JJ SCHIEDAM Als wethouder Luub Hafkamp zaterdag 11 februari het totaal vernieuwde wijkcentrum Nieuwland opent, zal de buurt er niet bij zijn. De werkgroep die zich zeven jaar heeft ingespannen voor de renovatie van het centrum, boycot het feest. „Wij voelen ons misbruikt. De gemeente bekijkt het maar," al dus de secretaris van deze werkgroep, G. J. Duchenne. Eind vorige week gaf de werkgroep een verklaring uit waarin het bijna vol tooide wijkcentrum „een zwembad zonder instruc teur" wordt genoemd. Die ontbrekende instructeur is de opbouwwerker die Nieuwland moet ontbe ren. Zonder beroeps kracht valt er in het cen trum nauwelijks iets te or ganiseren, zo is het alge mene gevoelen. Maandagavond vergaderden Nieuwlandbewoners over hun boycotaktie tegen het wijkcentrum. „Wij dienden enkel als dekmantel voor zogenaamde inspraak". Nog een lens Binnen uitersten Beperking Mooiere foto's Aanstaande bruidsparen Het Nieuwe Stadsblad Dries gaat graag artistiek te werk om uw bedrijfswagen(s) te beletteren en/of te illustreren. Volgens üw of Dries z'n ontwerp. Vakkundig én snel. SPAANSEPOLDER SCHIEDAM De 21-jarige vrouw die vrijdagnacht ge wond raakte bij een steek- en schietpartij in een wo ning aan de Jozef Oreliosingel, is buiten levensgevaar. De vrouw werd in de onderbuik gestoken door een van de drie jongemannen die omstreeks twee uur een schuld van enkele honderden guldens kwamen veref fenen. KNIPTIP Stof is in een doka uw grootste vijand. Hou uw donkere kamer daarom zo stofvrij mogelijk. KNIPTIP Y SCHIEDAM Velen ver keerden tijdens de sneeuwval die Schiedam onlangs teisterde in de veronderstelling dat de gladheidbestrijders van de nutsbedrijven eveneens de stoepen voor de woningen en of gebouwen sneeuw vrij maken. Dit is geble ken na de vele telefoon tjes die de O.N.S. bereik- tent Moet een wasmachine echt zo veel geld kosten of kan ik met een gerust hart een goedkope kopen? Welke ei sen moet ik stellen aan een goede kinderfiets? Hoe staat het met de garantie op diepvriesers? Wat mag ik verwachten van rookworst met het predikaat „extra kwaliteit"? Waar moet ik terecht met klachten over mijn bankstel? Theatergezelschap Purper: close harmony nieuw leven in geblazen. SCHIEDAM Cabaretgroep PURPER werd in 1980 opgericht als theatergezelschap, dat zang hoog in het vaandel heeft. Purper blies de soms wat steriele vorm van close-harmony zang met gebruik van theatrale middelen nieuw leven in en maakte met deze nieuwe techniek haar debuut in Utrecht in 1981. Doorspekt met absurde gekte werd het optreden een groot sukses. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 8 FEBRUARI 1984 PAGINA 17 Buurt boycot opening wijkcentrum Nieuwland commissie, of begeleiding van de aktiviteiten. Zoals het er nu naar uitziet wordt het weer gewoon als vanouds een zalen- verhuurcentrum". Maar gebrek aan beroeps matige ondersteuning is slechts één grief van de lan ge klachtenlijst. Wat vooral steekt is dat de bereidwillig heid van de bewoners om zich in te zetten voor het welzijn van de wijk, door de gemeente is misbruikt. Wij dienden enkel als dekman tel voor zogenaamde in spraak", stelt Duchenne grimmig vast. „In feite heb ben we nooit iets te vertel len gehad". Toen circa zeven jaar geleden werd besloten dat het wijkcen trum nieuw leven moest wor den ingeblazen, delegeerde de gemeente een groot deel van de verantwoordelijkheid aan de wijkbewoners. De toenma lige wethouder Collé vond dal de buurt zelf maar een alter natief moest bedenken voor de funktie van het centrum aan het Dr. Wibautplein, dat vrij wel uitsluitend voor zaalver huur werd gebruikt. Duchenne: „Wij hebben toen een architect in de arm geno men die zijn tekeningen in een later stadium aan de gemeente moest afstaan. Omdat we ook bepaalde eisen stelden aan de inrichting hebben we met z'n allen een vrije dag genomen om meubels te gaan uitzoeken bij Lundia in Varsseveld. Dat bleek tegen het zere been. De gemeente deed dat liever zelf, kregen we te horen. En inderdaad is de gemeente later ook naar Lundia geweest. Ze hebben er van die houten stoe len uitgezocht waar je nauwe lijks met fatsoen op kunt zit ten. En ze waren stukken duurder dan de meubels die wij hadden gekozen." De aanpassingen die de werk groep bepleitte om het ver nieuwde zalencentrum ook toegankelijk te maken voor in validen en slecht ter been zijn de bejaarden (er zou bv. een lift moeten komen), zouden door de gemeente naar de prullenbak zijn verwezen. In haar verklaring schrijft de werkgroep: ..Wii hebben bij voortduring onze neus gesto ten. Het was een slijtageslag. Bijna al onze voorstellen wer den van tafel geveegd. On danks herhaaldelijke verzoe ken is nog steeds niets bekend over huurprijzen, aktiviteiten- De ruzies tussen gemeente en bewoners stapelden zich op. De werkgroep wilde het oude meubilair schenken aan Jeugdhaven Nieuwland, de ge meente wilde de inboedel vei len. Nadat een groep jongeren 's nachts in het centrum in brak, moest het gebouw ijlings worden ontruimd. „Maar voordat we wat mensen hadden opgetrommeld, bleken de meubels al verdwenen. Die vond ik later tot mijn stomme verbazing terug in de Blauwe Brug in Groenoord", verhaalt Duchenne. Met de huidige wethouder voor wijkaangelegenheden, Luub Hafkamp, kan Nieuw land het ook niet vinden. Dat bleek vooral tijdens het slaan van de eerste paal, in februari 1983. De bewoners wilden wei nig aandacht schenken aan die gebeurtenis, en daarmee geld uitsparen voor het openings feest, een jaar later. „Maar Hafkamp moest per sé receptie geven in het Rijn mondhotel. We hebben toen maar een telegram gestuurd, dat we het geldversplling von den", aldus de secretaris. Toen tenslotte ook het draai boek voor de opening op 11 fe bruari werd afgekeurd, trok de werkgroep haar handen van het centrum af. „We heb ben altijd geprobeerd een cen trum van de grond te krijgen waarin aktiviteiten voor en door de wijk georganiseerd kunnen worden. De voorwaar den daartoe ontbreken tot op heden. De werkgroep die zich met de voorbereidingen bezig hield is in de loop der jaren geslonken tot 15 man. Door de tegenwerking van de ge meente haakten steeds meer mensen af". Het oog van de mens is een wonder van vernuft en veel ingewikkelder dan een cameralens. Toch is er iets, wat een camera wel kan en een mens niet. Een lens kun je namelijk verwisselen en met ogen gaat dat niet zo gemakkelijk. Al kun je als mens wel een ver rekijker gebruiken of een loupe. De camera be reikt hetzelfde effect eenvoudig door het ver wisselen van de lens. De eerste soort lens is de standaardlens, die onge veer hetzeitde oeeiu op levert als het menselijk oog. De tweede soort is de groothoeklens, die een groot beeldoppervlak be strijkt en op de foto zichtbaar maakt. De der de soort lens heet macro en daarmee kun je scher pe foto's maken van heel dichtbij, waardoor een klein voorwerp vele ma len groter op de foto komt dan het in werke lijkheid is. En de vierde groep van lenzen is te vergelijken met de verre kijker. Dat zijn de tele lenzen, die de verte dich terbij halen. Nu is er vooral de laatste jaren nóg een type lens erg populair geworden. Dat is de zoomlens, die is zo ontworpen, dat je vanaf één opnamestandpunt een totaalbeeld maar ook een deel daarvan op de foto kunt zetten. Door het verschuiven of draaien van een ring kun je de beeldhoek kiezen, die het mooiste beeld oplevert. De hele kamer of alleen de moe der met het kind. Het comple te voetbalelftal of die ene spe ler. Het hele circuit van de motorcross of dat ene kleine mannetje op de motor, want dat is toevallig uw eigen zoon tje. Nu is dat kiezen van de uitsne de wel gebonden aan de uiter sten, die worden bepaald door de brandpuntafstand van de lens. Er zijn bijvoorbeeld zoomlenzen met een instelmo- gelijkheid tussen de 80 en 200 mm. Dat wil zeggen, dat elke wille keurige uitsnede binnen dit gebied kan worden gekozen, dus van matig tele tot behoor lijk tele. Er zijn ook zoomlen zen, die het groothoekgebied bestrijken, bijvoorbeeld van 24 tot 500 mm. En tenslotte zijn er ook de telezooms met ma cro-instelling, wat wil zeggen dat u er zowel telefoto's mee kunt maken maar ook, door de speciale macro-instelling, fo to's van heel dichtbij. Nu ontbreekt er in de inlei ding wel één element, dat ze ker genoemd moet worden. Het verwisselen van lenzen kan alleen bij spiegelreflexca mera's. Dat zijn camera's, die werken met een wegklapbare spiegel, die het licht, dat door de lens naar binnen valt, over brengt naar de zoeker. We zien dus door de zoeker pre cies hetzelfde beeld als de lens en dat is bij het kiezen van de uitsnede een belangrijk punt. De spiegelreflexcamera is op dit moment het meest gekoch te camera-type en die grote populariteit is o.a. te danken aan de mogelijkheid om te „spelen" met de eigenschap pen van al die verschillende lenzen. Maar er zijn ook al voor de populaire disc-camera voorzet-, tele- en groothoek lensjes te koop. Het is niet mogelijk hier alle voordelen op te noemen van de verschillende lenstypen. Want elke lens heeft zijn plus punten. de ruimtelijke weerga ve kan veranderen, de scherp te kan selectief gekozen wor den, je kunt in kleine ruimten toch veel op een foto zetten, enz. Eén ding is wel van be lang en dat is: met meer moge lijkheden door het gebruik van lenzen worden uw foto's vaak boeiender en gevarieer der. En in elk geval mooier. (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar „Samen Verder" Postbus 257 3100 AG Schiedam Uw trouwfoto komt mis- schien op de speciale bruids pagina en wat belangrijker is, u ontvangt dan ook 200,- aan waardebonnen, te besteden bij de deelnemende adver teerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, 1 maal per 14 dagen op vrijdag in Het Nieuwe Stadsblad. Bokelweg 100, 3125 AD Schiedam, tel. 010-154540. Het drietal, dat niet bijzonder welkom was, drong na te zijn open gedaan door de 23-jarige hoofdbewoner, het huis bin nen waar een woordenwisse ling al snel ontaardde in een vechtpartij. Nadat zijn vriendin bloedend ineen was gezegen, trok de „gastheereen pistool en vuurde daarmee twee schoten af. De 26-jarige Rotterdammer H. A. Vleggaar werd getroffen in het bovenbeen en de borst. Het laatste schot zou fataal blijken: de man overleed korte tijd later in het Schielandzie- kenhuis. Toen de affaire in een bloed bad was geëindigd, werd de politie te hulp geroepen. Het bleek dat de schutter ook zich zelf had verwond met een schot door de hand. Bij een on derzoek vond de politie in de woning een kleine hoeveel heid munitie en een pond ma rihuana. Zowel de 23-jarige Schiedam mer als de twee in leven ge bleven bezoekers verblijven momenteel in de cel. De vrouw heeft inmiddels het zie kenhuis mogen verlaten. SS' Stof is in een doka uw grootste vijand. Hou uw donkere kamer daarom zo stofvrij mogelijk. Helaas moet de O.N.S. deze veronderstelling te niet doen, omdat het organisatorisch en financieel gezien geen haalba re zaak is deze wens te vervul len. Het behoort tot de taak van de bewoners om indien zij en of medeburgers daar last van hebben, de stoep of een deel voor de woning of ge bouw te ontdoen van sneeuw. De Algemene Schiedamse Po litieverordening is daar heel duidelijk in, Artikel F 015 zegt hierover: „Als gebruiker van een gebouw niet het gedeelte van het trottoir dat zich uit strekt van of langs het perceel waarop dit gebouw gelegen, zo spoedig mogelijk na sneeuwval voldoende sneeuwvrij maken, dan wel bij gladheid, met glad heidsbestrijdingsmiddelen af doende bestrooien". Om op deze regel te kunnen aansluiten stelt de O.N.S. in de winterse periode tegen een ge ringe vergoeding - 2,50 per 10 kg. -strooizout (dat niet ge- chikt is voor consumptiedoe leinden) beschikbaar. Wel behoort het tot de taak van de O.N.S. in voorkomende gevallen busroutes en door gaande fietsroutes, doorgaande wegen, polderwegen, over steekplaatsen - en busstations te voorzien van strooizout om deze wegen en of weggedeel ten begaanbaar te houden. Fiat Panda Fiat 131 1600 CL blauw 1982 blauw metallic 1981 Fiat 127 900 L Fiat 131 1600 CL rood 1979 beige, rood en blauw... 1983 Fiat 127 Special Fiat Argenta 2000 1983 rood 1983 Citroën 2 CV 6 Fiat Panda 45 blauw 1981 ivoor 1983 Citroën GSA Break Fiat Ritmo 65 CVL grijs metallic 1980 oranje 1979 Volvo 343 L Fiat Ritmo 65 CL geel 1978 rood 1980 Suzuki Alto FX Fiat Rimto 75 CL rood 1982 groen 1981 Renault 5 TL Fiat Rimto, diesel rood 1982 blauw 1982 Lancia A112 Elite Fiat Ritmo CL diesel rood 1982 rood 1980 Fiat 131 1600 TC grijs met., automaat 1980 Tf Met drievoudige zekerheid, Bovag garantiebewijs, Fiat-dealer garantie, 6 maanden omruilgarantie. Op al deze vragen geeft het Konsumenten ABC 1984 ant woord. Dit veel geraadpleegde jaarboek van het Konsumen ten Kontakt brengt zijn geld dubbel en dwars op. Door de adviezen uit het Konsumenten ABC op te volgen kunnen konsumenten onnodig geld uitgeven voorkomen en bo vendien honderden guldens besparen door goede èn goed kope produkten te kiezen. Ja renlange onderzoekservaring staat borg voor de betrouw baarheid van de gegeven kon- sumenteninformatie. Het boek bevat de resultaten van 18 onderzoeken: wasma chines, fosfaatvrije wasmidde len, dubbeldeurs koelkasten, diepvrieskasten, 66 cm-kleu- rentelevisies, spiegelreflexca mera's, dia-projektoren, auto radio's met cassette, kinder fietsen, regenpakken, rook worst, chocoladevla, toast, can- dybars en kip. Daarnaast bevat het boek een greep uit de grote hoeveelheid klachten die konsumenten het Konsumenten Kontakt elk voorleggen. Geschillen met fa brikanten, problemen met winkeliers: vaak staat de kon- sument in zijn recht en krijgt hij zijn recht ook, met behulp van de juristen van het Kon sumenten Kontakt. Uit de be schreven klachten kunt u le zen hoe u uw recht kunt halen en wat u moet doen om moei lijkheden te voorkomen. Tenslotte bevat het Konsu menten ABC 1984 nog infor matie over kolportage en kam- peerklachten en een uitge breid hoofdstuk met adressen van instanties die van belang kunnen zijn. Het Konsumenten ABC 1984 is in de booekhandel ver krijgbaar voor 10,90. Abon nees van Koopkracht, het maandblad van het Konsu menten Kontakt, krijgen het jaarboek voor 6,75 thuisgestuurd. Veelzijdig cabaret van groep Purper Inmiddels is het programma uitgegroeid tot een genre dat men gerust cabaret mag noe men... „Veelzijdig" is in elk geval een vaak gehoord woord, als Purper ter sprake komt. Dit weekeinde is het gezelschap te gast in theater De Teerstoof aan de Nieuw- straat. Voor de kinderen heeft het theater een sprookje in petto. Het grotevertelboek valt open midden in Rusland... daar wo nen Petja en Masja, ver van de bewoonde wereld. Totdat zich problemen voordoen. Want Petja mag een wens doen. Geld? Waar moeten ze dat verstoppen? bing met ,Maar één wens" voor kinderen van 4-10 jaar. Toegang: 3,50. Vriidag 17 Vrijdag U en zaterdag 18 fe bruari 1984: Cabaret 220 Volt. Zaterdag 18 februari: Poppen theater: Clown Woudi met „Hans en Grietje". Aanvang avondtheater 21.00 uur. Foyer open vanaf 20.00 uur. Aanvang poppentheater 14.30 uur. Foyer open vanaf 14.00 uur. Kaarten reserveren van maandag t/m vrijdag bij het VVV (tel. 733000); vrijdag en zaterdagavond bij het theater (tel. 269455). Vrijdag 10 en zaterdag 11 fe bruari 1984: Cabaret Purper met „Purper 3". Toegang: 12,50 CJP 10,-. Zaterdag 11 februari 1984: Poppentheater Francine Ab- SCHIEDAM De laatste twee weken zijn de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (O.N.S.) en de Schiedamse ka belabonnees enige malen ge confronteerd met zendersto ringen van buitenlandse TV- programma's. Deze storingen leidden tot vele klachten van het publiek. Overmacht ver hinderde de O.N.S. buiten landse TV-signalen te distribu eren. Hevige sneeuwval rond 23 ja nuari leidde ertoe dat de straalverbinding tussen de Rotterdamse en Schiedamse ontvangstations uitviel, waar door de aanstraling van de Duitse TV-programma's stag neerde. Op 23 en 25 januari is de Bel gische zender te Egem, BRT 1, enige tijd uit de lucht geweest. Als gevolg van een stroomsto ring in het gedeelte van Rot terdam, waarin het ontvang station is gelegen, werd op za terdag 28 januari de ontvangst van de Duitse TVprogramma's ca. anderhalf uur onmogelijk. Een zenderstoring in Duits land belette zondag 5 februari de doorgifte van de program ma's van WDR 1 gedurende ca. 20 minuten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 17