Nieuwe In't kort VANDAAG in deze krant Dat dubbeltje betalen we nooit!" m Partij heeft behoefte aan spreekbuis met rappe tong Piet Roosen nieuwe fraktievoorzitter CDA Over milieubeheer en drinkwater van ROODBOiRUBCNSPiEIN 53 méér dan een boekhandel Basketbal: Juventus redt 't niet Wijkcentrum Nieuwland heropend Comfortabel Lentefeest carnaval Belasting helpt bij invullen van Het Biljet Jongeren belegeren woonhuis P. Groeneveld en Zn. Stadsblad Tarieven J*/ S°cPPakket Burg. Honn. Gretelaan 91 Schiedam. Kringloop Milieu tg ANTIEKE AUTO- EN OLDTIMERBEURS Rollenspel Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in lolland me^o wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 müjoen exemplaren Lentefeest Carnaval 11 SCHIEDAM De Openbare Nutsbedrijven mogen tot 1 mei het Franstalige satellietpro gramma TV 5 gratis blijven verspreiden. Na die datum zal opnieuw worden bekeken of de ONS een dubbeltje per jaar per abonnee moe ten afdragen aan de BUMA, het Amsterdamse bureau voor muziekauteursrechten. 1 mei is de dag waarop de BUMA overeenstemming hoopt te hebben bereikt met de Nederlandse vereniging van kabelexploitanten over een gelijke regeling voor alle steden die TV 5 uit zenden. Dit is, in grote lijnen, het compromis dat eind vori ge week gesloten werd tussen de advocaten van de BUMA de Nutsbedrij ven (is: de gemeente) voor de rechter had gedaagd. Het kort geding, dat na het bereikte akkoord is ingetrokken, zou donder dag dienen voor de Rot terdamse rechtbank. Aad van Lingen: in het begin pakt het je even aan Hoe werkt een kraakwagen? In het kader van het milieuprojekt mocht de jeugd een oude sofa opruimen. Deze week extra voordelig 75 P^e Kaas Rubensplein 16, Schiedam, telefoon 269513 SCHIEDAM Leerlin gen van de Albertus Mag- nusschool en de St. Jans- school openen de rij van Schiedamse scholen die dit jaar hebben ingeschre ven op het Drinkwater en milieuprojekt van de Openbare Nutsbedrijven. I Houtrusthallen, Den Haag SCHIEDAM Vanaf maandag 20 februari heeft het CDA in de gemeenteraad een ander gezicht. Piet Roos- en maakt dan zijn debuut als voorzitter van de 9-koppi- ge CDA-fraktie. Hij volgt Aad van Lingen op, die op 9 februari, tijdens een besloten fraktievergadering te ho ren kreeg dat hij als spreekbuis niet langer voldeed. Piet Roosen: meedogenloosheid ligt me niet T.V. DEFEKT? Wij helpen direktü! RADIO ABA WUfcNbUAü IS htöHUAHI 1984 - NR. 13 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM Vrijdag 17 fe bruari draait de Filmclub Schiedam „De val van Rome" van Anthony Mann. Geweld dadigheden en tragiek in het Romeinse Rijk. Met Sophia Loren, Alec Guinness en Step hen Boyd. Aanvang half tien in gebouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat. Lidmaatschap (vijf gulden) verplicht. Op zondag 19 februari houdt het NIVON een koffieochtend öm elf uur in haar lokaal van de Marijke school aan de Dr. de Visserlaan. Om een uur volgt de gezamenlijke brood maaltijd. Kosten 2,50. Binnenkort houdt clubhuis De Kreek een rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor het kinderkamp dat van 28 juli tot en met 2 augustus gehouden wordt in Hattem. Om de kos ten (110 gulden per kind) wat te drukken, zijn alle bijdragen voor de rommelmarkt wel kom. Inlichtingen: 267767. Voorts in De Kreek aan de Lange Haven: een cursus zelf kleren maken, creativiteit voor volwassenen en handen arbeid voor de jeugd. De maandelijkse bingo-avond van wijkvereniging Nieuw- land wordt gehouden op don derdag 16 februari in de grote zaal van dienstencentrum De Vier Molens aan de Nw. Dam- laan. Aanvang acht uur, toe gang gratis; deelname één gul den per ronde. De „N.C.V.B. Woudhoek I.O" heeft haar vergaderingen op de navolgende data gepland: 23 februari Dr. Hagens, huis arts te Schiedam spreekt over diverse therapiën. 22 maart de heer J. vd. Griend uit Vlaardingen houdt een le zing over drugs en alcohol verslaafden. 25 april Mw. Kor te uit Schiedam spreekt over de Vrouw in de derde wereld. 30 mei slotavond; mw. Stam van Dijk uit Vlaardingen de clameert uit werken van An nie M. G. Schmidt, Godfried Bomans, e.a. Aanvang 8 ui Plaats Faassenplein 199. Het maandelijkse orgelconcert in de Aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 zal .plaats vinden op zaterdag, 18 februari en worden verzorgd door Koos Bons, organist te Maassluis. Deze begaafde organist heeft een aantrekkelijk programma samengesteld met werken van Bach, Walther, Mozart en Sweelinck, terwijl ook voor improvisatie (een specialiteit van Koos Bons) een plaats is ingeruimd. Deze bespeling op zaterdag vangt aan om 15.00 uur en zal ongeveer drie kwartier duren. De toegang is vrij. SCHIEDAM De 5-jarige Daniel van O. is dinsdagavond in het ziekenhuis beland na een ongeluk op de Prof. Kam merlingh Onneslaan. Daniel, die daar tegen het avonduur aan het spelen was, rende plot seling de oversteekplaats op. Hij liep pardoes tegen een auto aan. De 26-jarige bestuurster kon het jongetje niet ontwij ken. Het politierapport maakt geen melding van de aard der verwondingen. Gesproken wordt over „diverse botbreu ken". i i'. m ütm mruwdttii it TV5 tot 1 mei SCHIEDAM In de Prins Bernhardlaan is het vrijdaga vond laat tot en vechtpartij ge komen waarbij een groep jon geren van clubhuis De Dijk uit Schiedam-Zuid twee ruiten van een woning vernielden, de hoofdbewoner hardhandig be werkten en diens zoon met een mes bedreigden. De ruzie ontstond wat vroeger op de avond, toen een 14-jarige jongen met wat vriendjes een bad ging nemen in Zwembad Zuid en daar slaags raakte met jongeren van het aan de over kant gelegen clubhuis. De 14- jarige zou een kleine jongen hebben mishandeld. De groep volgde de dader tot aan zijn huis in de Pr. Bern hardlaan, waar hem met een klap in het gezicht en een snij- wond met een mes werd toe gediend. De groep droop af toen de broer van de belaagde jongen zich in de strijd meng de. Later keerden de achtervol gers terug met versterking en werd de woning door circa 30 jongeren belegerd. Er werd met flessen gegooid, de woon- kamerruit ging aan diggelen, de ruit in de voordeur sneu velde, de vader van de 14-jari- ge kreeg een trap in de buik en de moeder raakte in het strijdgewoel haar bril kwijt. Volgens de politie, die nog geen arrestaties heeft verricht, waren enkele jongeren bewa pend met stokken en bezemte- len. Schiedam vond het wenselij ker, het niet op een juridi sche confrontatie te laten aankomen, en greep het ak koord dat de BUMA een de zer dagen sloot met de kabelexploitant in Den Haag, Casema, aan om een soortgelijke regeling te tref fen. De BUMA kwam met Case- ma overeen dat de Haagse televisiekijker een tijdje gratis TV 5 mag ontvangen, maar dat er daarna muziek- rechten betaald moeten wor den. Het verschil tussen de Haagse en Schiedamse regeling is ech ter dat Schiedam er niet over peinst, de heffing aan de BUMA af te dragen ook niet na 1 mei. „Dat dubbeltje beta len we nooit", aldus een vast beraden burgemeester Reinier Scheeres, portefeuillehouder technische bedrijven. Hoewel TV 5 slechts drie uur per avond in de lucht is, en het programma geheel Fran stalig is, waardoor het betrek kelijk weinig kijkers trekt, is het voor Schiedam van het grootste belang, niet tegemoet te komen aan de financiële ei sen van het muziekbureau. Geeft Schiedam nu toe aan de eisen van de BUMA, dan zal er ook over toekomstig uit te zenden bditenlandse program ma's een vergoeding moeten worden betaald. Dat zou bete kenen dat de tarieven van de kabelabonnee omhoog moeten, en daarvoor is in de gemeente raad geen politieke meerder heid te vinden. Het ziet er inderdaad naar uit dat de tv-kijker binnen niet al te lange tijd nog meer satelliet programma's op het scherm kan verwachten. Enkele Europese landen over wegen, het voorbeeld van de Franse overheid, die TV 5 sa menstelt en verspreidt om de nationale cultuur ook buiten de landsgrenzen bekendheid te geven, na te volgen. Engeland heeft plannen klaar liggen om binnen en kele maanden tv-beelden te gaan exporteren naar het vasteland. Ook deze pro gramma's zullen via een sa telliet worden gedistri bueerd. Dc BUMA heeft al aangekondigd, ook over dit nieuwe, Sky Channel gehe ten net, muziekrechten te willen heffen. IIIIIIIIIMIIIIIIIilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll SOt'P»/oes o,ti| Pvr PilkJ. Uh»k< mager gekruid ichcêierenj^ bëioeken Oftl Vrijdag zette een groep leer lingen van de Albertus Mag- nusschool een streep onder het theoretisch gedeelte van het „drinkwaterprojekt" en werd, om ook de praktijk in ogen schouw te nemen, een bezoek gebracht aan het ONS-gebouw in de Van Heekstraat. Hier werd uitvoerig stilgestaan bij het belang van goed en be trouwbaar drinkwater. Water, zo kregen de scholieren te ho ren is de belangrijkste stof op aarde, al valt water door zijn gewoonheid nauwelijks op. Het is een veelzijdige stof die opgebouwd is volgens de een voudige formule H20. Water is kleurloos, geurloos en smaakloos, het is een zeer sta biele verbinding en het heeft een oplossend vermogen. Het heeft een vluchtigheid en een hoge verdampingswarmte. Het kan meer warmte opne men en afstaan dan de meeste andere stoffen. Bij het bevrie zen zet water uit, in plaats van, zoals praktisch alle ande re stoffen, in te krimpen. Daardoor drijft bijvoorbeeld de vaste stof ijs op de vloeistof water. De leerlingen spraken verder over kringloop, het transport, de zuivering en de recreatieve funkties van het (drink)water. Informatie over de geschiede nis van de drinkwatervoorzie ning in relatie met de Volks gezondheid vormde een on derdeel van het bezoek, dat af gesloten werd met de film „Keerzijde van de kraan". Dinsdag verwelkomden de Nutsbedrijven een groep leer lingen van de St. Jansschool. Zij openden de rij van circa 750 scholieren die dit jaar deelneemt aan het milieupro jekt, en in dat verband de ONS bezoeken. Milieucontroleur Theo van der Meer en voorlichter Mari Din- genouts behandelen tijdens deze bezoeken een aantal on derdelen van de lesbrief „Mi lieu" die op de scholen is ver spreid. Van belang is dat leerlingen vertrouwd raken met natuur en cultuur in een groot aantal verschijningsvormen. Daar naast is het noodzakelijk dat zij komen tot een goed milieu besef en een daarmee in over eenstemming zijnd gedrag. Ook worden de leerlingen ge ïnformeerd over het belang van hergebruik van afvalstof fen. ->1 'i vrij. 17 febr. 18.00-21.30 u., za. 18 febr. 12.00-18.00 u., zo. 19 febr. 11.00-18.00 u. Deze wisseling van de wacht binnen de christen-democra tische gelederen komt niet uit de lucht vallen, al is ze evenmin het direkte gevolg van het falen van Van Lin gen als fraktievoorzitter, voorzover daarvan openlijk sprake is. Het aanwijzen van een nieuwe leider vloeit in de eerste plaats voort uit een oude afspraak binnen de fraktie, die in sep tember 1982, na de gemeente raadsverkiezingen, bepaalde dat er begin 1984 gestemd zou worden over het voorzitter schap. Van Lingen, die bij de verkie zingen lijsttrekker was, werd toen automatisch fraktievoor zitter. Hij nam de plaats in van Siem Rosman, die de aktieve politiek vaarwel had gezegd. Tijdens de vergadering van af gelopen donderdag heeft ook Piet Roosen te horen gekregen dat hij slechts één jaar krediet krijgt. Na de begrotingsdebat ten van volgend jaar zal de fraktie ook zijn voorzitter schap beoordelen. Heeft hij het in de ogen van de fraktie niet goed gedaan, dan zal hij zijn plaats aan een ander moeten afstaan. Roosen zelf was buitengewoon verbaasd toen hij na de stem ming als nieuwe eerste man uit de bus kwam. „Ik heb er nooit bij stil gestaan dat dit kon gebeuren. Voor Aad is het natuurlijk sneu. Maar ik besef heel goed dat mij volgend jaar hetzelfde kan overkomen." Van Lingen vond het aanvan kelijk inderdaad sneu. „In het begin pak 't je even aan," zegt de gewezen fraktievoorzitter, die voortaan weer als finan cieel specialist zal optreden, je voelt dat je tekort geschoten bent. Maar nu ik alles op een rijtje heb gezet ben ik er best wel blij mee." De vraag: „Aad, doe je er voor jezelf wel verstandig aan om zo door te gaan?" die de frak tie Van Lingen donderdag avond voorlegde, wordt nu door de betrokkene beant woord met: „Feitelijk is de oppositie nooit mijn sterkste zijde geweest. Dat rollenspel is me niet op het lijf geschreven. Ik kan me voorstellen dat de fraktie een wat sterkere toonzetting wil; misschien ben ik inderdaad te vriendelijk. Ik ben meer voor de zakelijke benadering, als de cijfertjes kloppen, dan vind ik het wel goed. Die noodzakelijke rapheid, en despoods hardheid van tong, heeft Piet Roosen die wél? Het raadslid, al sinds 1974 in het plaatselijk „parlement": „Mijn methodiek zal wat anders zijn. Maar meedogenloosheid moet men van mij niet verwachten, dan ben ik mezelf niet. Wat recht is, is recht, wat krom is, krom. Ik ben niet van zins er keihard tegenin te gaan met de botte bijl. Ik zal gepast rea geren, en hard zijn als dat no dig is." Was Roosen de enige die in de CDA-fraktie gezien werd als de man bij uitstek om het VVD/PvdA college wat dichter op de huid te zitten, of waren er meer kandida ten voor het fraktieleider- schap? De nieuwbakken voorzitter laat zich er niet over uit. „Je zult me op m'n woord moeten geloven als ik zeg dat er geen sprake was van haat en nijd. Alles is in goed overleg geregeld, er waren geen dissonanten." Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1