Lucky Ajax moest in slopend gevecht toch meerdere erkennen in de Kuip-ploeg. Volop spanning en sensatie bij Feijenoord- Ajax Bersten volle Kuip leefde hartstoch telijk mee IV Festival van de gemiste kansen Zo ziet Truus van Hanegem eruit als ze „haar jochies" aan het werk ziet in de Kuip. Het hartstochtelijk meeleven spat er gewoon vanaf. •Hoogstandje van Ajax-keeper Galjé en André Hoekstra. Hoog voor de goal en dan maar kijken wat ervan komt. We hebben voor u gisteravond het schitteren de voetbalgevecht mogen meemaken tussen de twee grootmachten van het vaderlandse voetbal: Feijenoord uit Rotterdam-Zuid en Ajax uit Amsterdam. We hebben dat niet alleen gedaan, maar in het illustere gezelschap van de enige Neder landse vrouw die echt alles van voetbal weet: Truus van Hanegem. In vak A, op de rode stoeltjes (dus mooier kan het niet) hebben we negentig minuten lang ons geheel laten meeslepen in een wedstrijd die werkelijk alles had om als voetballiefheb ber/ster van te smullen. Het was geen ontspannen wedstrijd met een regen van goaltjes, verre van dat. „Het was eigenlijk een zenuwen-partij", zoals Truus dat op haar eigen wijze kernachtig uitdruk te. Maar al die gierende zenuwen horen er nu een maal bij. Het is dan genie- door Sies Hofman foto's: Aad v.d. Drift André Stafleu ruimt of. ten van bergen spanning en hopen sensatie, met na negentig minuten ook nog 'ns een toegift in de vorm van een toetje, een verlen ging van tweemaal een kwartier. Want hoe goed, hoe krachtig Feijenoord ook speelde, de doelpunten wilden maar niet vallen. Goed begin Stanley Brard Cruijf geblesseerd Hoekstra kopt en dat doet-ie altijd stevig. Lucky Ajax Bloedstollend Balgoochelaar Jesper Olsen in aktie, de Feijenoord-defensie kijkt gespannen toe. e Feijenoord pakt Ajax op pure wilskracht Na tweemaal drie kwartier voetbal van de bovenste plank, moest er in de verlen ging dan een winnaar uitrol len. Iedereen had allang gezien dat Feijenoord de zege zon der meer toekwam, maar je wist natuurlijk maar nooit. Truus had bij het begin van de wedstrijd al gezegd: „Jongen, dit is kat in het bakkie. Ajax gaan we pakken. Dat hadden die druiloren van Feijenoord allang moeten doen in Am sterdam. Maar nu moet het ge- l woon gebeuren". Nou, het leek er al gauw spre kend op dat het ook zou gaan gebeuren, want na magnifiek voorbereidend werk van Jo- han Cruijf en Ruud Gullit, kon spits Peter Houtman de bal tegen de touwen drukken. De Kuip stond op z'n kop. Dat beloofde een lekker avondje te worden. Die Amsterdammers zouden we wel 's even een poepie laten ruiken. Nou, dat feest ging gewoon niet door. Er volgde een festi val van gemiste kansen, 't Is werkelijk ongelooflijk zoveel pech als Feijenoord te verwer ken kreeg! Die bal wilde er niet in. Linkerspits Stanley Brard maakte het helemaal bont toen hij vrij, alleen voor open, doel, de bal nog over wist te schop- pen. De Kuip loeide werkelijk van verontwaardiging. Truus krijste uit volle borst en loeiende verontwaardiging: „ontzaglijke lummel, douw dat ding d'r dan in. Zo'n kans krijg je nooit meer". Daar had Truus overigens geen gelijk in, want Stanley kreeg wel degelijk nog 's een dot van een kans, die hij niet benutte. Wat vind je nou van zulke on voorstelbare missers, vragen we. „Ja, ik vind dat natuurlijk ongelooflijk stom, maar dan denk ik meteen, wat zielig voor zo'n jongen nou. Hij doet zoiets niet expres, da's nogal dronken". Truus kan haar jongens niet echt de grond in boren, dat is duidelijk. Maar als Brard die twee ballen erin geschopt had, was het voor Feijenoord allemaal veel eenvoudiger geworden en ook iets minder zenuwslopend voor de toeschouwers. Truus zat haar handschoenen erbij op te vreten van ellende bij tijd en wijle. Er ging een schok door de Kuip toen Cruijff een dermate ingewikkelde acrobatensprong maakte om een niet te halen bal toch te halen, dat hij zich zelf blesseerde. Hij werd nog even opgelapt, maar hinkepinkend hobbelde hij over de zoden. Dat kon nooit lang goed gaan. Ging het ook niet. Hij moest gewisseld worden. Pierre Vermeulen moest aan de bak en dat deed hij volijverig. Vermeulen ging op de rechts- buitenstek en en dat zal hij vast niet erg gevonden hebben Ruud Gullit verhuisde naar het middenveld. We hielden even ons hart vast. Als dat maar goed ging, nu de oude meester het veld had moeten ruimen. De zorgen waren overbodig. Het ging prima, behalve dat almaar die goaltjes voor Feije noord er 'niet in wilden. Ajax, almaar onder zware druk, kreeg toch meer moed, en Joop Hiele moest een fiks aantal malen laten zien wat hij waard was. Dat bleek erg veel, want hij stopte vele moeilijke ballen op schitterende wijze. Een Hiele in deze vorm is on getwijfeld de beste keeper van Nederland, dat kan niet mis sen. Hij pakte werkelijk alles. Tot dat fatale moment, diep in de tweede helft. Ajax was doende aan een wat rommeli ge aanval, en plotseling was daar een soort alles-o,t-niks- poeier van Marco van Basten, die door een woud van benen in de uiterste hoek vloog... De Kuip huilde, dat kunnen we u verzekeren. Truus van Hanegem sloeg de handen voor het gezicht en kreunde „Neeeee, het zal toch verdom me niet waar zijn dat die gas ten die mazzel hebben. Straks schieten die idioten vlak voor tijd de winnende goal nog bin nen. Als dat toch gebeurt weet ik niet meer wat gerechtigheid is". Vlak voor tijd werd de win nende Ajax-goal niet gescoord en er moest dus verlengd wor den. We begonnen dus aan een bloedstollende verlenging. Bloedstollend ja, want één van beide teams moest winnen. Dat was de regel. Desnoods winnen met strafschoppen. En wat doe je dan, dan ga je alle bei alles of niks spelen. En dat geeft situaties! Een prima situatie deed zich echter al gauw voor toen Ruud Gullit in het strafschopgebied werd gevloerd. Een pingel uit het boekje! Peter Houtman moest 'm nemen. Iedereen om ons heen kreunde, „die schiet 'm naast", maar dat gebeurde geltikkig niet. Koel en keihard knalde hij de bal in de hoek. Galjé had geen schijn van kans. De buit leek binnen. Er moest alleen nog 's een kwartier worden gespeeld. Nou, dat kwartier willen we maar niet uitvoerig behandelen, want dat was me een zenuwen-toe- stand. Vooral toen Ajax het warempel nog bestond om de bal in de zesenveertigste mi nuut tegen de paal te schieten. Ignace van Swieten, de arbi ter, kreeg een steeds dringen der fluitconcert om de oren, omdat hij maar niet af wenste te blazen. Maar toen zijn fluitje eenmaal ging, barstte het jubelende feest in volle hevigheid los. De Kuip stond op z'n kop en dreunend werd het „Hand in hand" gezongen. Ook door ons. Truus was gelukkig. Wij wa ren gelukkig. Er bestond nog gerechtigheid. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 17 FEBRUARI 1984 PAGINA 17

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 17