Uitbreiding Renault 11 met zwaardere motor Samenwerking Dunlopen Michelin voor nooit meer platte band Saab 16 kleppen in produktie Ook een vorm van emancipatie EXCLUSIEF m VOOR \r RANDSTAD EDITIES Opel 15 maal nummer één f ■MMm Met ingang van 1984 gaat Austin-Rover de Metro standaard met TD-veilig- heidsbanden en wielen uitrusten. Voor het 1.0 1. model wordt dit de maat 150/65 SR315 en voor de 1.3 1. uitvoering 160/65 SR315. Standaard velg en band Nieuw TD/Denloc veiligheidssysteem Vroeger werd veel meer dan nu behangen. Na de grote schoonmaak schreeuwden de wanden gewoon om een fris papiertje. Pla fond witten en richels soppen boven plint en deur lieten op het toen nog niet afwasbare be hang duidelijke sporen achter. Opnieuw be hangen was dan ook noodzaak. Op kwaliteit en modisch aspekt werd weinig gelet, want het behang hoefde immers maar een jaar mee. De geëmancipeerde vrouw van nu heeft wei nig last van een jaarlijks weerkerende schoon maakwoede. Bovendien is behang kwalitatief zoda nig verbeterd dat het ja renlang meegaat. Interessanter Tips voor doe-het-zelf sterren Klus geklaard? f mrnlm: extra apndrukkracht De Renault 11 serie is voor 1984 uitgebreid met een tweetal modellen met zwaardere motor. Daar naast zijn er bij deze mo dellen, de 11 GTX en de 11 TXE Electronic, nog tal van andere leuke techni sche snufjes, alsmede mo derniseringen aan het ui terlijk en het interieur. Beiae typen worden als eer ste voorzien van de door Re nault geheel nieuw ontwik kelde 1721 em2 benzinemo tor. Een van de kwaliteiten waardoor deze moderne 4 ci linder krachtbron het meest opvalt is de enorme souples se bij lage toerentallen. Het motorkoppel bedraagt 13,9 mkg DIN bij 3250 t/m met als bijzonderheid dat dit in het toerengebied van 1500 tot 5000 omw/min. altijd meer is dan 12 mkg DIN. Een ander voordeel hiervan is bovendien, dat het brand stofverbruik voor een moior in deze categorie zeer gun stig ligt. Bij het ontwerpen van deze motor in de klasse met een ci linderinhoud tussen 1500 en 2000 cm3 is Renault ervan uit gegaan dat een laag gewicht gepaard moet gaan aan hoge prestaties en dat deze motor geschikt is voor plaatsing voorin de wagen, zowel dwars als in lengterichting. Het con cept van de motor dient bo vendien toepasbaar te zijn voor zowel een benzine- als dieselmotor en voor de monta ge met of zonder turbocom pressor. Bovendien moet de motor geschikt zijn voor het gebruik van LPG en de con structie zodanig zijn, dat deze motor internationaal door Re nault kan worden geprodu ceerd. Een zeer belangrijk as pect is natuurlijk dat ook de kostprijs concurrerend is. Het resultaat is de nieuwe F- motor die een cilinderinhoud heeft van 1721 cm3, een ver mogen ontwikkelt van 82 DIN-pk bij een toerental van 5000 t/min en waarvan het ge wicht maar 115 kg bedraagt. In verhouding tot de cilinder inhoud weegt de nieuwe motor 67 kg/liter, tegen 74 kg/liter voor de motor waarmee de Re nault 11 TSE is uitgerust. Dit betekent een gewichtsbespa ring van meer dan 10 Met de introductie van deze twee nieuwe uitvoeringen wordt het Renault 11 pro gramma naar boven afgerond en omvat nu in totaal 8 uitvoe ringen. De nieuwe F-motor^ verschaft de wagen bij een ge wicht van 860-869 kg een top snelheid van meer dan 170 km/h. Nog belangrijker is ech ter het acceleratievermogen. Zo zijn voor het acceleren van 0-100 km/h slechts 12 secon den nodig. Door het toepassen van moderne technologie en verdere verbetering van reeds bestaande methoden is het ge luidsniveau van de wagen zeer gering en zelfs 5,5 dBA minder dan de Renault 11 met de 1397 cm3 motor (onder gelijke om standigheden gemeten). Het uitrustingsniveau ligt op een zeer hoog peil. Zo is de Renault 11 GTX standaard voorzien van de uitrusting van de GTL met bovendien be- schermstrips langs de zijkan ten (nieuw voor de 3-deurs uitvoeringen), 175/70 SR 13 tubeless radiaalbanden, specia le wieldoppen een ruitewissei op de achterruit en een toe- renteller. In het interieur trefi u met tweed beklede voorstoe len met lendesteun en verstel bare rugleuningen aan. D< GTX is er vanaf f 21.780,- d< TXE vanaf 27.560.- PAGINA 16 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 2 MAART 1984 Saab heeft de nieuwe Saab 16 kleppen turbo motor in produktie genomen. Het ver mogen is vergroot van 145 naar 175 pk, het koppel van 235 Nm naar 273 Nm, het benzineverbruik verlaagd en geschikt voor loodvrije ben zine en het onderhoud is tot een minimum gedaald. Dit zijn de belangrijkste gege vens van de nieuwe Saab 16 kleppen turbo motor. Met de ervaring verkregen door de produktie van meer dan 100.000 turbo geladen motoren, introduceert Saab de derde ge neratie turbo motoren, één van de meest krachtige en zui nige motoren met hoge presta ties, die vanaf heden te ver krijgen is. Geplaatst in de nieuwe Saab Turbo 16 Aero, behaalt de auto een topsnel heid van 210 km/u en accele reert de auto van 1-100 km/u in een tijd van 8.7 seconden. Het lage koppel van 27.8 kgm (273 Nm) bij 3000 toeren/m bij de nieuwe Saab fnotor met turbolader, is misschien nog indrukwekkender. Het resu- laat hiervan is een verbetering bij inhaalmanoeuvres van on geveer 20% in vergelijking tot de 145 pk Saab Turbo. On danks de hoge prestaties, heeft de nieuwe 16 kleppen motor een laag benzineverbruik: 7.4 liter op 100 km bij 90 km con stant in de Saab Turbo 16 Aero-versie. De Saab 175 pk 16 kleppen turbo motor zal sa men met de 145 pk 8 kleppen motor geproduceerd worden. Beide motoren zijn uitgerust met het APC-systeem, dat het de motor mogelijk maakt om op benzine met zeer verschil lende octaan getallen te rijden. Opel is in Nederland voor de 15e achtereenvolgende maal op de eerste plaats geëin digd, waajjnede het ver- koopsuece.'^P'an het uitge breide modelprogramma voortduurt. In de maand december wer den er 10.614 nieuwe Opeis verkocht, hetgeen een nieuw verkoop maandrecord bete kent. Voorlopige berekeningen le ren, dat Opel over het gehele jaar 1983 een marktpercentage heeft gerealiseerd van 17.1%. Ook dit jaarcijfer is het hoog ste in de geschiedenis van Opel in Nederland. In de rangschikking van best ver kochte modellen staat weder om de Opel Kadett op de eer ste plaats, de Opel Corsa is de meest gekochte auto in zijn klasse, terwijl de Seantor- /Monza verkopen werden ver drievoudigd. Managing Director J. G. Dunn: ,,Met de ruim 10.000 verkopen in december hebben wij onze doelstelling voor 1983 gerealiseerd. Voor het komen de jaar zijn de verwachtingen hoog gespannen, omdat 1984 het eerste volledige jaar is dat Opel het uitgebreide model programma aan kan bieden". Het TD-systeem is ontstaan uit een bijzondere technolo gische uitwisseling: Dunlop en Michelin hebben de han den ineengeslagen en zijn tot een nieuwe millimeter- maatgeving gekomen, waar in een speciale velgconfigu ratie en het unieke hielbe- vestigingssysteem van Dun lop zijn opgenomen. De „T" staat hierbij voor „TRX" van Michelin, de „D" voor „Denloc" van Dunlop. Het speciale van het Denloc- systeem (zie ook bijgaande af beeldingen), zijn de twee extra groeven in het velgbed, waar in het „teenvormige" verleng stuk van de hiel precies past. In geval van een lekke band wordt deze teen zelfs nog ex tra in de groef gedrukt. Daar door kan ook op een volkomen lege band nog probleemloos worden doorgereden naar een veilige plaats om het wiel te wisselen of de eerstvolgende reparatieplaats zonder dat de band van de velg loopt. Ook blijft de auto bij een klap band volkomen onder contro le, hetgeen juist in het heden daagse drukke verkeer een be langrijke bijdrage aan de ver keersveiligheid betekent. Tijdens tests, waarbij getracht werd een leeggelopen band van de velf af te laten lopen, is aangetoond dat, zelfs bij een plotselinge noodzakelijk uit wijkmanoeuvre of extreem hoge bochtsnelheid, de band om de velg blijft, terwijl bij normale radiaalbanden in combinatie met standaardvel gen het gevaar dat de band eraf loopt reeds aanwezig is bij een bandenspanning beneden 1.2 bar. terwijl dit zeker plaats zal vinden bij 0.8 bar. De hiel van de band komt dan vrij van de velgrand. waar- 3 Zonder lucht: de band is stevig met de velg verbonden De band bli|ft tegen de velgrand gedrukt en steunt op zijn hiel. Het gevaar voor een ongeluk is tot een minimum beperkt en de mogelijkheid tot verder rijden is ver zekerd door er nog meer lucht ont snapt en de band vervolgens aan oververhitting kapot gaat. Bovendien kan de hiel, wan neer de bandenspanning te laag is, in het verdiepte velg- bed glijden en de wagen op de velgrand in plaats van de band gaan rijden waardoor de kans op ongelukken groot is. Was het tot nu toe slechts mo gelijk om door te rijden ten koste van de banden en vel gen, welke daaraan absoluut kapot gaan, met het Dunlop band/wiel systeem is de moge lijkheid tot verder rijden ver zekerd. In de toekomst wordt de mo- 3- Zonder lucht: de hiel is in het velgbed gedoken De band loopt heet en wordt vernield Vaak komt de velgrand in kontakt met het wegdek en een onqeluk is meestal niet te vermeden Verder ri|den is onmogelijk. gelijkheid om met een lekke band door te rijden nog eens vergroot door in de band een afdichtings/smeermiddel aan te brengen. Dit middel, gepa- tendeerd onder de naam poly- gel, is van Dunlop. Polygel wordt aan de binnen zijde van het loopvlak aange bracht en zorgt ervoor dat, in dien er een lek in het loopvlak optreedt, dit wordt afgedicht. Raakt de band lek op een an dere plaats, of is het zo groot dat het niet te dichten is, dan werk polygel in de lege band als smeermiddel waardoor de doorrijmogelijkheden met ten minste 50% worden vergroot. 1 Normaal gebruik. 2 a Bi) afnemende bandenspanning en op tredende dwarskrachten blijft de hiel niet langer tegen de velgrand gedrukt Uiteindelijk glijdt hij over de "hump" en duikt in het velgbed 2 a Bij afnemende bandenspanning en op tredende dwarskrachten wordt de Denloc- hiel zowel extra stevig in de rondom lopende Denlocgroef als tegen de velgrand gedrukt De hiel blijft daardoor in een veilige positie 1 a Normaal gebruik. Mevrouw de behang-ster Het papiergewicht nam bij voorbeeld in de laatste jaren met bijna 100% per vierkante meter toe. Deze aspekten, sa men met de weerstand die be staat tegen de vermeende rompslomp die opnieuw be hangen met zich meebrengt, zijn er de oorzaak van dat de behangfabrikanten hun omzet de laatste jaren verontrustend zagen dalen. Om behang toch weer interes sant te maken voor de consu ment is daarom met succces gestreefd naar een algehele opwaardering van behang. Met behulp van koperdiep druk-technieken en inpersen van reliëfs is men er in ge slaagd heel goede textielimita ties te maken, die nauwelijks van echt te onderscheiden zijn: hygiënisch door de veelal af wasbare kwaliteiten en nog voordelig ook. Daarnaast zijn themacollecties ontwikkeld van eenvoudig gedessineerd behang met bijpassende stof fen, al dan niet te completeren met bijpassende behangran- den. Deze themacollecties zijn uitgevoerd in frisse kleuren, geheel afgestemd op het huidi ge interieur modebeeld. Voor al bij het jeugdige publiek slaan de vele kreatieve moge lijkheden van deze collecties goed aan. De stalenboeken bij behangspeciaalzaken tonen tal van combinatiemogelijkheden, die op zich al een lust voor het oog zijn. Naast verbetering van kwali teit, dessins en "structuur van het behang, is ook heel wat ge daan aan de verwerkbaarheid ervan. Symbolen op de rollen en in de stalenboeken geven de nodige informatie over af- wasbaarheid, lichtechtheid en verdeling van het patroon. En voor doe-het-zelvers die opzien tegen „geknoei" met af- stoomapparatuur en lijm, is er zelfklevend en/of afstripbaar behang op de markt. Dat hoeft alleen maar met water nat ge maakt te worden en kan daar na zo op de muur. Vraagt de kamer na verloop van tijd om een ander behang, dan kan de toplaag voorzichtig van de on dergrond „afgestript" worden. De achterblijvende papierlaag is dan weer een prima onder grond voor het nieuwe be hang. Voor beginners lijkt zelf be hangen toch nog een heel ge doe. In de praktijk valt dat echter allemaal wel mee. Be hang is het middel bij uitstek om in één dag de kamer, gang of keuken totaal te veranderen en zeker wanneer men zelf aan de slag gaat voor be trekkelijk weinig geld. Overi gens is het bepaald niet zo dat gewacht moet worden tot de heer des huizes een dagje vrij kan maken. Onderstaande tips maken van iedere geëmanci peerde huisvrouw een behang- ster. Meet hoogte en omtrek van de kamer. Ook de omtrek van ramen en deuren. Ga met deze gegevens naar de behangzaak. De verkoper rekent dan wel uit hoeveel rollen er nodig zijn. Verder is nodig: plaksel, twee borstels, een emmer, plaktafel (te huur of te leen bij behangzaak), scherpe schaar, stanleymes, duimstok of rol maat, spons, schietlood (touw tje met zwaar voorwerp er aan), goede trap, behangrolle- vestigd wordt. Trek langs schietlood een dun potloodlijn tje en plank behangbaan op één centimeter afstand daar van mooi recht op Pak bovenste kant van be hang beet en laat halve baan voorzichtig openzakken. Als hij rechthangt, iets over het plafond uitstekend, vastplak ken vanuit het midden. Strijk met borstel naar beneden de baan vast. Dan vanuit het midden naar weerszijden strij ken. Strijk niet diagonaal, dan krijg je blazen. Klap vervol gens de onderste helft uit en laat iets over plint heen han gen. Druk met botte kant schaar het behang langs plint en plafond stevig vast, vouw d overlap om, trek het behang iets los en knip langs vouw de baan op maat af. Druk dan het behang weer vast. Ga zo ook te werk met deur- en raam posten Verwijder plakselresten di- rekt met een vochtige spons van behang en verfwerk Plak in hoeken het behang niet verder dan twee centime ter door. Druk het behang goed aan in de hoek, en plak de rest van de baan er precies naast. Smallere banen zijn ge makkelijk te knippen als de gevouwen, ingelijmde baan nog een keer dubbelgeslagen word met alle randjes precies op elkaar; trek een potloodlijn tje en knip een strook in een keer met scherpe schaar af Sluit bij stopkontakten-pro- blemen eerst de elektriciteit af. Verwijder muurplaatje van stopkontakt en laat de behang baan gewoon over het stop kontakt heenvallen. Maak op plaats van stopkontakt een gaatje in het behang, en beves tig daarover weer het muur plaatje Om inscheuren bij hoeken boven deuren te voorkomen, behangbaan laten ophouden bij deurpost. Het restaurant van de baan, op maat afge knipt, boven de deurpost er precies naastplakken Plak naden altijd stotend te gen elkaar. Gooi restanten van rollen dan niet weg. Misschien kunnen daarmee nog ordners, schoe nendozen en waspoedertonnen worden omgetoverd tot bijpas sende, goedkope en decoratie ve opberg-accessoires. tje om nadien aan te drukken (niet toepassen bij reliëfbe- hang) en eventueel een af- stoomapparaat (ook te huur). Dek vloerbedekking langs plinten af met kranten Maak muren behang-klaar. Is het oude behang mooi glad van oppervlak en zit het nog goed vast, dan kan daarover heen behangen worden. Wel V even naden en spijkergaatjes een beetje bijschuren. Van af stripbaar behang de toplaag wegtrekken. Geverfd behang en sterk gestruktureerd be hang altijd verwijderen met behulp van afstoomapparaat. Geverfd behang eerst open trekken met een plankje waarin een aantal spijkers zijn geslagen. Gaten en scheuren in muren vullen met vulmid del en bijschuren. Eventueel afplakken met speciaal daar voor bestemd afplankband Knip banen op lengte, zoda nig dat patronen goed kunnen aansluiten Maak plaksel klaar zoals op pak staat aangegeven, zonder klontjes Leg een baan met motief naar beneden op plaktafel, strijk eerst bovenste helft in en klap dubbel met de naden (extra goed ingesmeerd) op el kaar. Strijk vervolgens de tweede helft in en klap dub bel. Behandel zo twee banen. De eerste baan krijgt dan net genoeg tijd om in te weken, het papier zet dan wat uit en kan met drogen mooi strak trekken Zorg dat het niet te warm is in de kamer en voor goede ventilatie Start altijd bij de ramen en werk zo van weerszijden de kamer in Hang eerste baan goed recht met behulp van schietlood dat 54 cm (baan is 53 cm breed) vanuit het raam, aan muur be-

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 16