Recreatief gebruik van fiets wint nog steeds terrein TWEEWIELER RAI Geschiedenis van de motorfiets Fietskamperen wordt 't helemaal in kwaliteit èn in prijs J.A.VAN LEEUWEN PIETS-FEEST Gebeuren van 1984 TWEEWIELERPALEIS VAN RIETSCHOTEN SPECIALE AANBIEDING: 450.- Gevonden voorwerpen O Die beide móet u bij ons komen kijken. fietsen geeft u de natuur terug! EEN SPORTFIETS TWEEWIELERPALEIS van RIETSCHOTEN i RIJWIELHANDEL Groenelaan 48, Schiedam-Zuid, telefoon 263336 Het totale op de RAI en bij: Daarom als EN U WEET HET EEN DAMES OF HEREN-FIETS Chemisch Reinigen Central Clean Er zijn jaren geweest dat de toekomst van de fiets er heel wat minder florissant uit zag dan nu. Maar, de auto heeft ons sta len ros toch niet kunnen verdringen. In vijf jaar is het gebruik van de fiets zelfs met 25 pro cent gestegen. Ook de motorfiets is nog altijd „in" hoewel de overheid ook hier weer probeert de kip-met-de-gouden-eie- ren te slachten. Bij gelegenheid van de tweewieler-rai aandacht voor enkele fa cetten van het tweewielergebeuren. 2 tlm lO maart 1984 AMSTERDAM raI Verwen u zelf met een Gazelle. Gazelle fietsen rijden op Vredestein banden voorzien van: trommelremmen, 3 versnellingen, roestvrij stalen velgen, kunst stof kettingkast, bruine kleur, wielmaat 26",dames en heren, in- klusief een jaar garantie VOOR MAAR remnaaf, kleur bruin, inklusief een jaar garantie Randstad-Edities, wekelijks in bijna één miljoen brievenbussen In een donkere kamer ge nieten drukke mensen van een creatieve, rust gevende hobby: je eigen foto's vergroten. (voorheen Central) haalt en bezorgt weer al uw stoomgoed Tevens al uw reparatie. Op maandag halen ook na 6.00 uur, donderdag terug. Hof van Spaland, telefoon 712703. West Fr.straat, hoek Da Costastraat, telefoon 739606 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 7 MAART 1984* PAGINA 18 Fietsen Bromfietsen Motoren De betekenis van de fiets in Nederland wordt goed duidelijk door de vele cij fers die over de fiets en het fietsgebruik regelmatig be schikbaar komen. Bepaald indrukwekkend is de groei van de fietsenverkopen. In 1952 werden in Nederland 365.700 nieuwe fietsen ver kocht; in 1960 was dit aantal opgelopen tot 519.400 en in 1970 tot 850.400. In 1972 werd voor het eerst het aantal van een miljoen stuks overschre den en sindsdien bleef de jaarlijkse afzet van nieuwe fietsen steeds ver boven het miljoen met 1980 als een re cordjaar met 1.452.800 stuks. Niettegenstaande de econo mische recessie bleef de fiet- senverkoop zich op hoog ni veau handhaven, werden ruim 1,2 in 1983 miljoen Gestroomlijnde Gazelle driewieler, misschien is de SST de fiets van de toekomst. Een aantal opmerkelijke voordelen: grote „krachtafgave" door liggende houding; betere remwer- king, trommelremmen op alle 3 wielen; groter comfort, zeker bij slecht weer; meer mogelijkheden meenemen bagage. De fiets is niet gebouwd als recordfiets, maar voor toekomstig woon-werkverkeer. Toen in 1904 de eerste mo toren op de Nederlandse wegen verschenen was het pad voor deze tweewielers allesbehalve geëffend. Niet alleen waren de we gen op de oude „Napoleons- weg" na praktisch alle maal nog ongeplaveid, ook de bereidwilligheid om de eerste motorfietsen op de openbare weg toe te laten was niet erg groot. De „motorcyclisten" waren in veel steden niet welkom. In Arnhem mochten in de gemeente auto's en motoren alleen rijden op wegen die breder dan 6 meter waren. Tevoren was wel eerst opge meten dat in de hele gemeen te geen enkele weg bestond die meer dan 6 meter breed was... Benzine kon je, als je geluk Hoewel het motorrijwiel bij sportieve jongeren zeker in trek is, heeft de motorhandel vanwege de „weeldebelasting" in de afgelopen jaren flinke tikken gehad. had, kopen bij de drogist. Motorrijden op de openbare weg betekende toen vechten voor eigen rechten. De in 1904 opgerichte Nederlandse Motorrijders Vereniging (NMV) was dagelijks met vele vrijwilligers druk in de weer de image van de motor rijders op te vijzelen, zodat met name op het platteland niet meer naar knuppels en hooivorken gegrepen werd om de „indringers op hun duivelse stoomfietsen" uit hun omgeving te weren. In die jaren werden er diver se lange afstand snelheidsrit- ten gereden, voornamelijk als gevolg van uitdagingen of weddenschappen. Vooral de afstand Parijs-Den Haag was een uitdaging voor veel snel le rijders. De Eerste Wereldoorlog maakte aan dit soort mara thon-races een abrupt einde. In die tijd mochten motorrij ders volgens de Motor- en Rijwielwet nog gebruik ma ken van de fietspaden langs rijks- en provinciale wegen en men had nogal eens pro blemen met wielrijders die er weinig voor voelden een mo torrijder te laten passeren. Een apart probleem voor de overheid vormde de duopas- sagier(e). Rond 1915 kwamen er voor het eerst motoren op de Nederlandse markt, voor zien van een duozit. Volgens de wet moest elke berijder de beschikking hebben over een stuur en een stel trappers en die had een duoberijder niet. Met name de dienders uit de plaatsen Nijmegen, Zwolle, Arnhem, Delft, Naarden en Bussum slingerden menige duo op de bon.. De,eerste maal dat de open bare weg voor een officiële wegrace werd gebruikt was op 11 juli 1925 te Assen. nieuwe fietsen in Nederland verkocht. Opmerkelijk is verder de groei van de handel in ge bruikte fietsen. Telt men die bij de verkoop van nieuwe fietsen, dan levert dit een verkoopcijfer van jaarlijks om en nabij twee miljoen fietsen op. Deze hele ontwik keling krijgt nog meer reliëf als men bedenkt dat de tae- volking in genoemde periode maar heel langzaam is ge groeid, zodat de sterk toege nomen belangstelling voor de fiets niet aan bevolkingsaan was kan worden toegeschre ven. Gezamenlijk beschikken de ruim veertien miljoen Neder landers op het ogenblik over ongeveer elf miljoen fietsen, een fietsdichtheid, die Neder land op eenzame hoogte op de wereldranglijst brengt. Meer vrouwen Bij de fietsgebruikers over treft het aantal vrouwelijke personen de mannelijke met ongeveer tien procent. Qua leeftijd zit het grootste aantal fietsers in de leeftijdsgroep van vijf tot vijftien jaar, ge volgd door de groepen vijf tien tot achttien jaar en vijf enveertig tot vijfenzestig jaar. Dat wat het algemeen dage lijks fietsgebruik betreft. Voor toeristisch fietsen ligt dan anders. Daar zijn de be langrijkste groepen de acht tien- tot vijfentwintigjarigen, gevolgd door de groep tussen vijfentwintig en vijfenveertig jaar. Er bestaan op het ogenblik in ons land ruim vierhonderd fietsclubs. Het ledental van deze clubs varieert van enke le tientallen tot meer dan duizend leden per club. In to taal zijn ongeveer 60.000 a 70.000 Nederlanders lid van een fietsclub. Vrije tijd Van de fietsen in Nederland wordt drieëndertig procent alleen in de vrije tijd ge bruikt. Hoe hoger het inko men, des te groter is de be langstelling om de fiets in de vrije tijd te gebruiken. Zesen twintig procent van de Ne derlanders fietst in zijn va kantie. Union introduceert zijn „BMX Pedaal". Dit pedaal, tevens tot stand gekomen in samenwerking met Colani, is voorzien van een chroom-molybleen as en vervaardigd uit onbreekba re kunststof. Tevens werden: scherpe kanten vermeden, een stroef gepro fileerd pedaalvlak bereikt, de vrije hoogte door naar buiten afopende pedaalvorm verbeterd. Het pedaal staat door een perfekte uitbalancering in iedere stand horizontaal. Zoals de laatste jaren al duidelijk is geworden, be staat er een snel toenemen de belangstelling voor fietskamperen. In 1983 ver dubbelde het aantal Neder landse fietskampeerders en het ziet er naar uit dat in dit jaar fietskamperen het helemaal wordt. Daarmee is een vooroorlogse draad weer opgenomen, want in de periode tussen de beide wereldoorlogen was fiets kamperen en het maken van fietstrektochten bijzonder po pulair. Camping-exploitanten heb ben op deze trend ingespeeld en er ontstond reeds ehkele jaren geleden de Stichting Gastvrije Fietscampings, waarin een groot aantal, over het gehele land verspreide, campings samenwerkt om het fietskampeerders zoveel mogelijk naar de zin te ma ken en voor hen ruimte te reserveren. Fietskamperen wordt steeds meer een vorm van vakan tie- en vrijetijdsbesteding, vooral in trek bij jongeren en bij gezinnen met nog niet volwassen kinderen. Er met de fiets op uit trekken, de tent mee en iedere dag weer een stukje verder. Vooral het vrij zijn, het avon tuurlijke en het sportief bezig zijn, blijkt de grote aantrek kelijkheid van het op de fiets rondtrekken te zijn. Je kiest je eigen weg en je komt op plaatsen die je anders links laat liggen. Niet alleen het eigen land, ook andere landen zijn voor fietskampeerder het doel. Vooral Frankrijk, Engeland, Duitsland en Denemarken staan daarbij hoog genoteerd, maar ook een zwaardere en reeds klassiek geworden fietstocht naar de Noordkaap. Belangrijk is altijd om de ba gage zo gelijkmartig mogelijk over de fiets te verdelen. Dat is goed mogelijk door naast tassen op de achterbagage drager ook gebruik te maken van tassen op een op vrij wel iedere fiets aan te bren gen voordrager en even tueel een stuurtas en een za deltas. Al die verschillende soorten tassen maken het bo vendien goed mogelijk om de bagage overzichtelijk te ver delen en daar heb je in de praktijk gemak van. Ter gelegenheid van de Tweewieler RAI verschijnt van Paul Aandewiel een boekje „Fietskamperen", dat een uitvoerige handleiding biedt voor kamperen met de fiets en het maken van fiets trektochten. Dit boekje is tij dens de tentoonstelling te koop. TWEE TOPPERS! De „Sport Primeur". Hét alternatief. De oervoordelige Ga zelle. En toch met die vele Gazelle-plussen: kogellager in de bracket en de trommelremnaaf; kunststof ketting- kast; roestvrij stalen velgen. In drie moderne sportieve kleuren. at vanaf R R 5F De „Sport Solide". Helemaal compleet. Knijpremmen of trommelremmen beide in combinatie met drieversnellingsnaaf. Ook met terugtraprem. Extra plussen: koplamp met reflector; ingebouwd Gazelle achterlicht; tweetint banden. vanaf Zoals altijd een enorme sortering kinder, sport, tour, race, trim en crossfietsen vakkundige voorlichting eerlijk advies eigen service afdeling koopavond geopend VOOR MAAR Prof. K.O. laan 82, 3112 VJ Schiedam, telefoon 010-153995 De afdeling gevonden- en ver loren voorwerpen is geopend van maandag tot en met vrij dag van 14.00 uur tot 16.00 uur en is telefonisch bereikbaar onder nummer 260760 (toestel 119); Gevonden voorwerpen af te halen op het politiebureau (Lange Nieuwstr. 55): 1 ring 6 sleutels, wo. 2 Opelsleutels; 1 witte plastic zak inh. 1 Turks boek en di verse pakken shag; 1 ring musketonhaak 7 sleutels w.o. 1 fietssleutel; 1 metalen plaatje met nr. 330 ring en 5 sleutels w.v. 1 met de letters „DAV"; 1 musketonhaak 2 sleutels en 1 grote zeskantige; 1 grijze rechter ski-hand- schoen; 1 linker bruine dames handschoen; 1 ring 6 sleutels w.o. 2 fietssleutels; 1 linker bruine kinderschoen, merk Jolly Pop, maat 22; 1 zwarte brillenkoker inh. 1 herenbril; 1 J. .el. „otiioenen, maat 5; 1 zwarte rechter hand schoen; 1 lichtbruine dames portemonnee inh. 3 pasfoto's en div. bonnetjes; 1 ring 5 Simca-sleutels; 1 sleutel aan blauwe sleutelhanger van au tomobielbedrijf van Dijk (Mer cedes); 1 kromgeslagen spijker met 2 sleutels; 1 ring met 4 sleutels; 2 ringen met 4 sleutels w.o. Daf-autosleutels; Gevonden voorwerpen af te halen bij de vinders: 1 sleutelring 3 sleutels, Mw. Butter, Burg. v. Haarenlaan 398, tel. 265739; 7 sleutels aan label met letter ,,R", Mw. Ko len, IJsselmondestr. 76, tel. 734979; 3 autosleutels, Fam. Brand, van Heuven Goed- hartstr. 16, tel. 737017; 1 sleutel blauwe hanger van Veilig Verkeer Nederland, Hr. Ulke- ned, van Limburg Stirümstr. 23, tel. 715618; 1 ring 12 sleutels w.o. 1 Datsun-sleutel, Kantine Sportvereniging HBSS, Sportpark Harga, tel. 706678; 1 musketonhaak met 6 sleutels w.o. 1 autosleutel, Mw. Bouwhuis, Nieuwe Maasstr. 116, tel. 739972;1 rode etui 4 sleutels w.v. 1 afgebroken, Mw. Voulon, Boerhaavelaan 12a, tel. 733695; 1 zwart elec- trisch draadje met 2 sleutels met groene hoesjes, GOM, Westvest nr. 26, tel. 739555; 1 ring met donkerbruin leertje en 2 huissleutels, Hr. Kijlstra, Hermespad 23, tel. 700798; 1 bruine etui 3 Fordsleutels, Mw. Huiskens, Piersonstr. 14, tel. 157260; 1 beige sjaal met ruitje, Mw. Koolmees, Graaf Florisstr. 20, tel. 261289; 1 bruine rechter glacé dames handschoen, Hr. Stijl, Park weg 348; 1 rechter bruine glacé handschoen, Mw. Koremans, Geert Reindersstr. 38b, tel 266999; 1 pukkel met medicij- nen van A. Keine, Apotheek Gouka, Groenelaan Schiedam; 1 herenhorloge digitaal, Mw. Roeters, Sprinterpiaats 11, Vlaardingen, tel. 354170; 1 horloge met zwarte wijzer plaat, Hr. Goederen, Delfland- seweg 548, tel. 730256; 1 goud kleurig dameshorloge met zwarte wijzerplaat, tel 707541; 1 Quartz dameshorloge, Mw. Broekhuisen, Kethelweg 53, Vlaardingen, tel. 353742; 1 oude foto, Mw. Steenbergen, van Beethovensingel 81b, Vlaardingen, tel. 348710; 1 zwart/witte speelgoed olifant met hoedje, Hr. Stigthans, Lange Nieuwstr. 97, tel. 265517; 1 bruine suède etui met bril, Mw. Heggelman, Burg. Knappertlaan 214, tel. 267893; 1 rode etui met 1 kin- derbril, M. C. Weber, van Be- verenstr. 34, tel. 260467;1 ge hoorapparaat, Mw. v. Leusden, St. Liduinastr. 47b, tel. 738939; 1 gouden trouwring inscriptie Kees datum, Mw. Vermeu len, Maasstr. 14, tel. 733720; 1 gouden naamplaat armband meisjesnaam, Mw. Munster, M. C. M. de Grootstr. 94, tel. 736278; 1 goudkleurige scha kelarmband met hartje jon gensnaam, Mw. Valk, Bart. Verhallenplein 130, tael. 714260; 1 wit linnen tasje van Sitton inh. kleding, inl. Poli tiepost Centrum. V

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 18