Minder klanten door consumentenprogramma 'Aardgas en Wonen', 'ERt lift Boomfeestdag op 28 maart nuttige hulp voor energiebesparing 15tnUe*v &ve*t/o Foto's nabestellen Bemiddelaar Niets verbodens Tevreden Overzicht m u bi rj wj am r nr/f I ■€>1 Ml Lachkomiek Nier Stichting Nederland SCHIEDAM Het filmverhuurbedrijf Videotiek, met vesti gingen in Schiedam en Delft, overweegt een kort geding aan te spannen tegen de redaktie van het TROS- televisieprogramma „Kieskeurig". De Videotiek zegt dat haar goede naam in dis krediet is gebracht door de uitzending van „Kies keurig" van 27 februari jl. waarin presentator Wim Bosboom een aantal vide overhuurbedrijven onder de loep nam en suggereer de dat de zaken die zij de den soms niet door de beugel konden. Blok: Woeker? We mikken gewoon op een nieuwe marktgroep". Peter Faber: Wat heet optimist? SCHIEDAM Een opti mist pakt zijn koffer vol problemen en vertrekt. Voor zijn dagelijkse blun ders zoekt hij een oplos sing op internationaal ni veau. Boordevol nieuwe kennis gaat het weer op huis aan, maar het toeval last een omweg in. Alles wordt op de proef gesteld. Wat heet optimist? Andre van Duin, tweemaal te zien in het Passage Theater i „Jazz at the opera house" „Sophisticated Ladies" I de Kenny Burrell: „Bluesin' Around" Vraag een donorcodicil aan bij de Groot Hertoginnelaan 34,1405 EE Bussum. Telefoon: 02159 -15057. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 7 MAART 1984 PAGINA 23 „Videotiek doet niets dat bij de wet verboden is' Hoewel de naam van het Schiedams/Delftse bedrijf geen enkele keer werd ge noemd, verscheen een Video- tiek-advertentie een paar maal in beeld, eenmaal zelfs buisgroot. Videotiek „gemachtigde" Pe ter Blok (directeur zou een anonieme Delftse zakenman zijn die met een kapitaal van 500.000 gulden de basis heeft gelegd voor dit sinds septem ber 1983 bestaande bedrijf, voelt zich „gepakt" en zegt dat sinds de tv-uitzending de toe vloed van nieuwe klanten plotseling is gestagneerd. Daardoor is de Videotiek ge troffen in het hart van de be drijfsfilosofie, die de verhuur en verkoop van videorecor ders koppelt aan het verhuren van films. Twee avonden per week komt Blok, zelf ook afkomstig uit Delft, waar hij een fiscaal ad viesbureau heeft, naar Schie dam voor het afsluiten van nieuwe kontrakten. Hij treedt als bemiddelaar op voor klan ten die een persoonlijke lening willen aangaan. De provisie die hij daarvoor van de bank krijgt, is volgens Blok te ver waarlozen: zeventig gulden. Met het bij Blok geleende geld stapt de klant vervolgens naar de eveneens in de zaak aanwe zige heer L. van den Acker (ook uit Delft) die de recorder levert. Plus het pasje, waarop de nieuwe klant twee jaar lang gratis films kan uitzoeken. In „Kieskeurig" deed Wim Bosboom het voorkomen dat de Videotiek met gratis recor ders zou adverteren, en dat klanten er op geraffineerde wijze toe bewogen worden, een handtekening te zetten onder een contract dat, zo zal hij later gewaarworden, nogal wat finacieel onaangename kantjes heeft. Volstrekte onzin, volgens Blok: We spreken niet over gratis recorders, de klant krijgt het apparaat meteen in eigendom en wat dat raffine ment betreft, dat is ronduit be ledigend". Volgens deze „ge machtigde" heeft de videover- huurwereld nog altijd te lijden onder het imago dat zij inder tijd, pakweg twee, drie jaar ge leden, voortkwam uit de .ille galiteit". Dat „onderwereldsmaakje" is er volgens Blok allang af: „We zijn nu gewoon een soort bi bliotheek waar in plaats van boeken films worden aangebo den, ook opera's en operettes en andere klassieke werken. Wij doen niets wat bij de wet verboden is". Omdat videotheken alom als paddestoelen uit de grond blij ven schieten, probeert Blok met „zijn" videotiek een ande re dan de gewone filmver- huur-markt aan te boren. Hij mikt op de gezinnen die nog geen recorder in huis hebben en ook niet over de kontanten beschikken om er een aan te schaffen. Het kopen bij de Vi deotiek maakt hij extra aan trekkelijk door de bepaling dat de klanten twee jaar gratis films mogen gebruiken. Blok: „Dat is toch geen woeker? We lokken gewoon een nieuwe marktgroep". Lang niet iedere adspirant-ko- per kan overigens van dat aanbod gebruik maken: als zijn financiële positie te wen sen overlaat, wordt er eenvou dig geen contract opgemaakt. Blok verklaart dat slechts met veertig procent van alle aan vragers zaken wordt gedaan. Die klanten zijn dik tevreden, zegt hij, en overlegt een lijst handtekeningen waarmee hij te zijner tijd naar de TROS wil stappen. Tot nu toe zou hij 125 handtekeningen hebben ver zameld. Behalve van de TROS, eist Blok ook van de Economi sche Controledienst genoeg doening. Met name de heer Riemstra, van de ECD die aan „Kieskeurig" meewerk te, moet zich volgens Blok schriftelijk verontschuldi gen voor zijn uitlatingen in het consumentenprogramma waarmee hij, „zonder posi tief of negatief over de Vide otiek geïnformeerd te zijn", dit bedrijf in diskrediet zou hebben gebracht. RANDSTAD EDITIES Een foto gezien in dit blad, die u best zou willen heb ben? Voor 9.75 kan die foto de uwe worden. Ten minste, als het gaat om plaatwerk van onze eigen fotografen wat in negen van de tien gevallen op gaat. Voor het nabestellen van foto's (op formaat 18x24 cm), knipt u de be wuste foto uit dit blad, no teert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw be stelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar Randstad Fo todienst, Postbus 5825, postcode 2280 HV Rijs wijk. U mag uw schriftelijke bestelling natuurlijk ook afgeven op één van onze bijkantoren (zie colofon). Voor uw en ons gemak ontvangen wij gaarne een betaalcheque of een giro betaalkaart (bedrag en handtekening), die bij de verzending van de bestel ling pas van uw saldo wordt afgeschreven. Opdrachten waarbij geen betaalcheque of girobe taalkaart is ingesloten, kunnen niet in behandeling worden genomen. Na on geveer drie weken kunt u de bestelde foto's portovrij (en weer met uw knipsel) thuis verwachten. Op deze manier verkregen foto's mogen niet voor publikatie worden gebruikt. Voor na dere informatie over de nabestellingen kunt u te recht bij de centrale foto- redaktie, telefoon 070- 190282, wanneer uw vraag op het financiële vlak ligt, telefoon 070-190257. André van Duin en Peter Faber: twee theater hoogtepunten Dit is schetsmatig de inhoud van Peter Fabers vierde solop rogramma. „Een Optimist", te zien in theater de Teerstoof op vrijdag 9 en zaterdag 10 maart. Verder in De Teerstoof, in het kinderprogramma, Clown Woudi. Vrijdag 9 en zaterdag 10 maart 1984: Peter Faber met „een op timist" cabaret. Toegang 17,50 CJP 15,—. Zaterdag 10 maart 1984: Clown Energiebesparing is en blijft een zinvolle zaak. Het biedt een direkte mogelijkheid om de stijgende woonlasten te beteuge len. Uitgaande van dezé gedachte hebben Gasunie en VE- GIN het boekje „Aardgas en Wonen" samengesteld. Deze uit gave bevat een schat aan tips die kunnen leiden tot een lager energieverbruik. Bij het schrijven van „Aardgas en Wonen" is men ervan uit gegaan, dat de lezer niet tevre den zal zijn met een reeks los se tips, maar ook het hoe en waarom wil weten. „Begrip van wat er aan de hand is, be vordert trouwens in hoge mate het effect van de aanwijzingen die wij geven", aldus VEGIN en Gasunie. „Aardgas en Wonen" is een boekwerk, waarin in iets meer dan honderd pagina's tal van aspecten die met energiever bruik te maken hebben, de re vue passeren, in voor iedereen begrijpelijke taal. Vooral het oog op het komende stooksei- zoen is het een handig naslag werk voor degenen, die daad werkelijk hun gasrekening omlaag willen brengen. Het boekje is verkrijgbaar bij de plaatselijke gasbedrij ven en bij de N.V. Neder landse Gasunie, afdeling Voorlichting, Postubs 19, 9700 MA Groningen. rTJ7ïT> n t im Bouwens en Jacques van telefoon 070 - 19 02 37 Een registratie op twee elpees van een jazzconcert dat op 22 fe- bruari 1982 plaatsvond in het San Francisco War Memorial Opera House. De medewerkenden wer den voor dit optreden uitgeno digd door de bekende recensent producer Conrad Silvert, die de uitvoerenden de grootste vrijheid liet. CBS 88622. Het jazzconcert als boven vermeld had in wezen een heel ander uit gangspunt dan een concert waarbij een band of combo-formatie in zijn totaliteit wordt gepresenteerd. Conrad Silvert wist voor dit con cert een aantal hoogbegaafde musi ci bijeen te brengen, waarvan som migen nog nimm»r tesamen waren opgetreden Bovendien gaf de orga nisator, die met dit concert een har- tewens van jaren vervuld zag, slechts tesamen met de uitvoeren den de volgorde van optreden aan; met het repertoire had hij geen en kele bemoeienis. Door deze werkwijze ontstond een musiceerklimaat dat voor jazzmuzi kanten als ideaal wordt beschouwd en dat op deze voortreffelijke twee- platenset te beluisteren valt. Zowel solistisch als in de collectie- punt, alsmede de solo van de Ja panse pianist Toshiko Akiyoshi („The Villae"). Voorts zijn tijdens dit optreden te beluisteren Charlie Haden (bas), Bobby Hutcherson (vibrafoon), de jonge trompetgigant Wynton Mar- salis (die tevens solieert in klassieke muziek), Wayne Shorter (saxen). Lew Tabackin (fluit) en Tony Wil liams op drums. Een illuster gezelschap derhalve dat op die bewuste 22 februari 1982 ruim drie en een half uur jazz van hoog gehalte ten beste gaf. waarvan deze dubbelaar een uittreksel is dat aan iedere jazzfan beslist kan wor den aanbevolen! Studio-opname van een musical met als grondslag de composities van Duke Ellington. Dit theater- gebeuren werd ovor het eerste opgevoerd op 1 maart 1981 in het Lunt-Fontanne Theater te New York City en werd een éclatant succes. Momenteel draait de show in Parijs. RCA BL 84053 (MC: BK 84053). De muziek die Edward Kennedy „Duke" Ellington tijdens zijn leven componeerde is welhaast even uniek als zijn persoonlijkheid zelve. Wij mochten „The Duke" en zijn fameuze orkest enkele malen aan schouwen en altijd weer werd zo'n optreden een gebeurtenis. De oorzaak hiervan ligt in het feit dat Ellington immer het onmisken bare middelpunt was waar omheen zich het concert afspeelde Veelal met subtiele aanwijzingen dan wel met zijn markante pianospel al hoewel Ellington geen briljant pia nist genoemd kan worden was hij de spil waaraan het concert draaide. ven wordt hier met verve gespeeld en is de inspiratie alom aanwezig. Zo is bijvoorbeeld het piano-duet „Free Form/Straight, No Chaser door de pianisten Denny Zeitlin en Herbie Hancock die later in het concert een waarderend woord spreekt over de organisator zon- er verdere begeleiding een hoogte- Bovendien heeft Duke Ellington al tijd werkelijk „grote" instrumenta listen in zijn orkestbezettingen bij een gebracht die ook in staat waren het Ellington-idioom te verklan ken. Het grootste bewijs hiervan werd wel geleverd toen na Ellingtons overlijden zijn zoon Mercier een toernee met de Ellington-band on dernam waarbij ook ons land werd aangedaan. De eensluidende con clusie weas dat hier een weliswaar goede band musiceerde doch zonder werkelijk élan. De Ellington-num- mers kwamen wel over het voet licht, maar de ziel was eruit! Eind 1980 werd door enkele produ centen het plan opgevat een musi cal te creëren met muziek en soms ook teksten van Duke Ellington. Donald McKayle ontwierp een con cept waaruit de musical „Sophisti cated Ladies" ontstond en waarvan RCA een studio-opname op twee el pees uitbracht De muzikale leiding van dit ener verende spektakel berust bij Mer cier Ellington, die de begeleidende big-band leidt Hoofdpersonen in deze show zijn de ras-artiesten Gre gory Hines en Judith Jamison, die dit vak tot in de (negroide) perfec tie beheersen. Daarnaast tonen Phyllis Hyman en P J Benjamin vakmensen te zijn en komt onder anderen Mercedes Ellington tot uitstekende prestaties. In zijn totaal bezien openbaart deze opmerkelijke uitgave een bruisende vitaliteit waarbij tevens aan de bal lads de juiste sfeer wordt gegeven De 34 items van deze musical zijn natuurlijk op de bühne afgestemd en als zodanig beslist aanvaardbaar Het Ellington-idioom wordt echter slechts zo nu en dan benaderd. De liefhebbers van een swingende mu sical zullen zich echter niet mis kocht voelen. Een aantal nog niet eerder uitge brachte opnamen die van deze jazz-gitarist werden gemaakt in 1961 en 1962 te New York. De gi taarstylist is hier te beluisteren in een viertal combo's. CBS 25514. De Amerikaanse gitarist Kenny Burrell behoort ondermeer met Jim Hall en Joe Pass tot het handjevol jazzgitaristen van we reldfaam. De gitaar heeft zich in de jazzmu ziek weliswaar een plaats veroverd waarbij in vroeger jaren Django Reinhardt en Charlie Christian als de grootsten werden beschouwd EE toch is hun aantal ten aanzien van bijvoorbeeld blazers en pianisten ss erg klein Kenny Burrell werkte aanvanke- lijk als studio-muzikant doch kwam in 1955 naar New York. alwaar in feite zijn solo-carriëre begon. Zelfs werden enige opnamen ver- vaardigd met Burrell als vocalist, doch dit bleek geen gelukkige greep te zijn, die opnamen werden een flop. Vefvolgens formeerde Kenny Burrell eigen kleine forma- ties, waarvan op de elpee Kenny Burrell- Bluesin' Around" een aan- tal opnamen werden samenge- EE bracht. In het tiental stukken op de plaat wordt de gitarist terzijde gestaan door de vroeger omstreden tenorist Illinois Jacquet, de pianist Hank Jones, de bassisten Major Holley en George Duvivier, de altist 'Leo Wright, de trombonist Eddie Bert, de organist Jack McDuff en de drummers Osie Johnson, Jimmy Crawford, Louis Hayes en Joe Du- kes. 2 De elpee etaleert een ontspannen wijze van musiceren, met alle aan- dacht voor de melodielijnen en gelukkig minder voor de ruim 5 voorhanden zijnde techniek. Elke 2 combinatie die hier te beluisteren a valt ademt een eigen sfeer en is het 2 gekozen repertoire erg aantrekke- 3 lijk. Zo werd zelfs het aloude Arm- 3 strong-succes „Bye And Bye" een sublieme solo van Kenny Burrell, in hoofdzaak in accoord gespeeld; 5 rustig en zonder overbodige fratsen. Dit laatste toont de ware muzikant die Kenny Burrell ongetwijfeld is. S Dit geldt zeker ook voor diegenen die hem op deze plaat ter zijde ston- 2 den. t UTRECHT Ieder jaar leveren kinderen een forse bijdrage aan de groenvoorziening van ons land. Ze planten dan zo'n 200.000 bomen en struiken in het kader van de Nationale Boomfeestdag die elk voorjaar wordt gehouden. In 1984 wordt er ook weer zo'n boomplantdag (de 28e) georganiseerd. Dat gebeurt op woensdag 28 maart, zo heeft het Landelijk Comité bekend gemaakt. Aan de Boomfeestdag nemen leerlingen van de 5e en 6e klassen van het basis-onder- wijs deel. Dit jaar waren er zo'n 110.000. Het landelijk feest vond plaats in Arnhem waar oud minister-president A. A. M. van Agt de officiële boomplanting verrichtte. Wie in 1984 het goede voorbeeld zal geven en waar is nog niet bekend. Het Landelijk Comité heeft een beroep gedaan op de ge meentebesturen zoveel moge lijk leerlingen te laten deelne men. Het comitié meent dat, juist nu de aandacht zozeer ge richt is op de economische problemen, belangrijk is dat er bij de kinderen belangstelling wordt gekweekt voor alles wat leeft en groeit. Aan de Boomfeestdag van dit jaar namen kinderen uit 573 gemeenten deel. Vrijwel over al werd wel een plantplaats gevonden, ook al leverde dat vooral in de kleinere, minder met bomen en bos bedeelde gemeenten wel eens wat pro blemen op. Er werd niet alleen in bossen en parken geplant, maar ook langs straten, plei nen en rondom openbare ge bouwen. Het boompje planten is voor de kinderen het hoog tepunt van een vaak weken lange voorbereiding op school met lessen, dia- en filmverto ningen. Het Landelijk Comité heeft daarvoor een uitgebreid pakket informatie-materiaal beschikbaar. uddai did a en alms zijn er les brieven en een knipplaat met bijbehorende boekjes. Nieuw is een geluids-diaserie over „De populier en de den". Deze der de serie in de reeks „Boom en Beeld" bestaat uit 24 kleuren dia's, die een beschrijving ge ven van beide bomen, hoe ze te herkennen zijn, hun beteke nis in het landschap van vroe ger en nu, het gebruik van hout in de loop der tijden. Bij de serie hoort een cassette met besproken tekst door Bert Garthoff en een lesbrief. De eerste twee series van de reeks, Boom in Beeld nr. 1 „De berk en de eik" en Boom in Beeld nr. 2 „De beuk en de spar", zijn verkrijgbaar via de Bomenstichting te Utrecht. De Boomfeestdag wordt sinds 1957 georganiseerd. Dat bete kent dat het volgende jaar de 28e keer wordt. Het plantfeest is in de afgelopen jaren uitge groeid tot een nationale ge beurtenis die de leefbaarheid van ons land direct ten goede komt en bij de jeugd begrip kweekt voor het belang van de levende natuur. Scholen en milieu-organisa ties, die belangstelling hebben om aan de Boomfeestdag mee te doen, zullen zich eerst in verbinding moeten stellen met het gemeentebestuur. Wordt er in de gemeente niets aan de Boomfeestdag gedaan, dan kan men rechtstreeks conctact op nemen met het landelijk secre tariaat, Griffioenlaan 2 te Utrecht (tel. 030-852727). Woudi met „Roodkapje" voor kinderen van 410 jaar. Toe gang 3,50. Vrijdag 16 en zaterdag 17 maart; Tine Ruysschaert met sprookjes van Bomans. Zaterdag 17 maart: poppenthe ater Guido van Deth met Hek sentoer. Aanvang avondtheater 21.00 uur, foyer open vanaf 20.00 uur. Aanvang poppentheater 14.30 uur, foyer open 14.00 uur. Kaarten reserveren van ma t/m vrij bij het V.V.V. (tel. 733000) vrijdag- en zaterdag avond bij het theater (tel 269455). De Teerstoof is ge vestigd Nieuwstraat 12. Eén van de hoogtepunten van het theaterseizoen kan op woensdag 14 en donderdag 15 maart worden meebeleefd in de Passage, waar André van Duin's Teletheater ongetwij feld voor een uitverkocht huis zal zorgen. In deze nieuwe show behalve de alom gewaar deerde en soms verguisde lachkomiek ook zijn trouwe metgezellen Corrie van Gorp en Frans van Dusschoten. Voor deze voorstelling zijn de toegangsprijzen dertig gulden, zevenentwintig vijf tig en vijfentwintig gulden. Kaartjes zijn te reserveren bij het Passage Theater (269563) of bij de VVV (tele foon 733000). Geboren: Sjoerd, z.v. van Slobbe-van Vliet. Brigitte, d.v. Verhoeckx-van der Toorn. Willem T. A. z.v. Tuitman-van Oudheusden. Ilyas, z.v. Baysaloglu-Veren. Sandra, d.v. Schouwenburg- Wilbrink. Marivonne M. d.v. van Kralin gen-de Groot. Evelien, d.v. van Dijk-Vijfvin- kel. Erika, d.v. Bouwhuis-van der Wiel. Arianne, d.v. Baron-van der Toorn. Matthew, z.v. Stremme-Kupe- rus. Robert, z.v. van Engelen-van Limbo rgh. Jeroen P. G. z.v. Landzaad- Rens. Simone, d.v. van Katwijk-Ver- meij. Debby, d.v. van Leeuwen- Blom. Ondertrouwd: D. C. Belles, 32 jr. en L. D. van Dijk, 25 jr.; B. de Bruin, 21 jr. en I. van de Water, 20 jr.; J. de Graaf, 27 jr. en S. den Elzen, 21 jr.; W. Janssen, 21 jr. en M. T. Koekebakker, 20 jr.; P. Jo nas, 22 jr. en C. T. M. van de Water, 21 jr.; A. de Jong. 37 jr. en J. Bergen, 33 jr.; A. J. A. van Lingen, 25 jr. en J. van de Brug, 22 jr.; A. Noordhoek, 24 jr. en H. M. L. Zoetmulder, 22 jr.; M. J. van Noort, 23 jr. en I. Molendijk, 22 jr.; L. Ooster man, 23 jr. en T. W. van den Hoek, 22 jr.; R. T. Oosterveen, 28 jr. en M. C. M. J. de Jong, 23 jr.; I. van der Tuijn, 52 jr. en M. Kranenburg, 37 jr.; G. G. van Unnik, 27 jr. en E. C. M. de Pater, 24 jr. Getrouwd: T. Admiraal, 21 jr. en C. J. Janse, 19 jr.; A. Hammer- schmidt, 45 jr. en A. C. W. Mouwens, 40 jr.; R. H. van der Schans, 21 jr. en J. Plune, 21 jr.; G. M. L. van't Hoen, 29 jr. en I. B. J. Magnus, 25 jr.; A. J. Hertog, 26 jr. en J. Holswilder, 23 jr.; W. den Blaauwen, 23 jr. en M. T. Bosman, 22 jr.; N. van der Vlies, 25 jr. en C. S. de Vries, 21 jr.; J. J. B. van Lan- schot, 30 jr. en J. H. Wery, 28 jr.; M. L. J. C. Mulders, 30 jr. en M. F. J. M. Kloppers, 31 jr. Overleden: A. de Winter, man, 87 jr.; A. Stover, man, 78 jr.; A. R. van Beest, man, 72 jr.; H. Laroy, man, 69 jr.; T. de Regt, vr. geh. gew. met M. Nieuwstraten, 89 jr.; W. Gerritsen, man, 76 jr.; A. van der Gaag, man, 83 jr.; G. Metselaar, man, 64 jr.; A. van Leerdam, man, 78 jr.; G. S. Sluiters, man, 82 jr.; J. P. van Tiggelaar, vr. geh. gew. met J. Ophorst, 85 jr.; C. M. P. D. Vlamings, vr. geh. met G. H. B. Bakker, 83 jr.; L. Noten boom, man, 63 jr.; L. Blokland, man, 81 jr.; H. C. Berkhout, vr. geh. gew. met J. A. Pompe.

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 23