Zonder zachte g gaat het niet Paul Basart bij Rijnmond MIX 3.95 c'estbon JOCH EN ZALM l. Openings uren De Trechter gewijzigd School houdt rommel markt en kermis Werkgroep kraakt rapport over aanleg rijksweg 19 voor lekkere noten! Zuinig aw OVERTREKKEN A. BOT Verkiezingen dwoxsii&l&ri/ iiiil De stadssleutel: op welk slot past-ie eigenlijk? SCHIEDAM De dag der dagen voor Carnavalsvereniging De Rietzeilers ken merkte zich door ijs koud en onaange naam weer. Toch betrekkelijk veel kleumende toeschouwers stonden er op de Grote Markt, in afwachting van de overdracht van de Schiedamse stadssleutel aan Prins Henry I door burgemeester Reinier Scheeres. De adjudant van de Prins leest de oorkonde voor waarin Scheeres benoemd wordt tot Groothertog Het nieuwste modekap sel uit Parijs, de korte versie. Wan neer je niet veel tijd aan je haar wilt leesteden dan is dit de ideale coupe. Geen langdurig föhnen of rollers zet ten. Na het haar gewassen te hebben Vfilgt een deelpermanent en wordt de coupe aangebracht Het resultaat is natuurlijke golven en krullen. Draai 706986 en maak een afspraak! J HAARSPECIALISTEN van uw bankstel, eethoek enz. meubelen Het Nieuwe Stadsblad Met carnaval op safari Stelling: ofschoon niet ge heel doortrokken van, maar toch tenminste lich telijk bestoven met een zeker rooms bewustzijn, behoudt ook de gemiddel de Schiedammer de voor de noorderling kenmer kende nuchterheid zodra ergens feestgedruis weer klinkt. Vanwege de vele auto's in de straat is het voor de Goeman Borgesiusschool niet veilig spelen Ik Scheeres heeft zijn ruitjeskostuum verwisselend voor de boerenkiel en krijgt de Rietzeilers omgehangen SCHIEDAM Op woens dag 14 maart gaat de PvdA opnieuw praten over het aantal wethou ders in het zittende colle ge van b. en w. Het afde lingsbestuur heeft daar voor een extra ledenver gadering uitgeschreven. Op deze bijeenkomst in wijkcentrum Nieuwland moeten de leden eens en vooral uitmaken of er een opvolger moet komen voor Reinier Scheeres, die medio januari een zeteltje opschoof en van wethou der burgemeester werd. Nier Stichting Nederland Hawaii Hoogstraat 180, Schiedam HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 7 MAART 1984 PAGINA 3 Ijskoud weertje Als altijd ging dit gepaard met de nodige rituelen, zoals het bevorderen van Scheeres tot de orde van de „Stenen Kruik" (met oorkonde). Het was vanaf het bordes van het stadhuis dat werd gepro beerd den volken enthousiast te maken voor de viering van carnaval 1984. Burgemeester, wethouder Hafkamp en enke le aanwezige raadsleden deden hiervoor hun best. Bij het ver trek van de Prinselijke praal wagen werd het gezelschap bijna lyrisch. Wat betreft de samenstelling van de optocht dient te wor den vastgesteld, dat de bezui nigingen hierop een merkbaar stempel drukten. Veel impro- visatiewerk kenmerkte de plusminus 30 groepen. Voor een stukje bloemencorso zorg den de meerijdende autobe drijven. Bij de groep vereni gingsleven kwam ons sportwe- reldje nog aardig voor de dag. Middelpunt was het nu weldra 100 jaar oude Hermes-DVS. JOCHEN ZALM HAARSPECIALISTEN LAAN VAN BOLES 23 SCHIEDAM TELEFOON 010-70 69 86. QEOPEND VAN MAANDAG T/M VRIJDAG VAN 8.30 TOT 17.30 UUR EN Zaterdag van s.oo tot 13.30 uur. Voor het opnieuw Vraag vrijblijvend prijsopgave Oosthavenkade 56 Vlaardingen, telefoon 345163 ■■N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: .Broersvest 125 Postbus 257 •3100 AG Schiedam ♦Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 •Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 frivé 01880-31933 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: „Tot dinsdag- en donderdagmiddag a 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: 'Peter de Lange SPORTREDAKTIE: „Adri Boer EINDREDAKTIE: "ïuud van Houwelingen Telefoon 010-34402? "Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: y<. Hovingh Jelejoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN BEDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond cjp het kantoor tlITGEEFSTER: "Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, .telefoon 070 - 190222, ihgeschreven K.v.K. nr. 4793 ejlgemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van ie Arrondissementsrechtbank s-Gravenhage d.d. 09-02-83 rir. 21/1983. (1-2-83 Door de rondgang van de stoet in een groot gedeelte van de binnenstad te concentreren veroorzaakte de stoet de nodi ge verkeersproblemen. Oor zaak was voornamelijk het meevoeren van enkele veel te grote wagens, waarmee het in nauwe straten maar moeilijk manoeuvreren was. Dat de op tocht toch enig leven bracht in de kille stad staat buiten kijf. Behalve op de Grote Markt, liet de massa zich niet tot hos sen bewegen. De prijzen die de jury aan de optochtgangers toekende, gin gen naar de raket-sololoper le prijs), de familie Zuiderdam (2e prijs) en de familie Ver- boom-Marijnen (3e prijs). Bij de verenigingen was Eldos volgens de jury het origineel ste. Op de tweede plaats kwam Scouting Burg. van Haaren ge volgd door Boemerang. Stich ting Lentefeest, met zwerfkat ten en al kreeg de aanmoedi gingsprijs. De drie winnaars onder de bedrijven waren: 1. Bek Loodgieters/installatiebe drijf; 2. Banketbakker Scheffers en op de derde plaats het Reclamebedrijf Studio. Wie zaterdag de gebeurtenis sen op de Grote Markt heeft gadegeslagen zal moeten be amen dat Schiedam nog lang niet de carnavalsstad is die zij zo graag beweert te zijn. Neem slechts de ceremonie op het stadhuis, waar burgemees- SCHIEDAM De informatie winkel van stichting de Trech ter aan Broersvest 107 is van 12 t/m 23 maart alleen 's mid dags geopend. Vanaf 26 maart kunt u weer terecht van maandag t/m vrijdag van 9.0012.00 uur en van 14.0017.00 uur (vrijdagmid dag van 13.3015.00 uur) met vragen over uitkeringen, ont slag, minimumloon, vrijwlilli- gerswerk etc. Laatste gespreksronde over aantal PvdA-wethouders De voorgeschiedenis is zo langzamerhand genoegzaam bekend. Al direct na Scheeres- 'benoeming zei PvdA fractie voorzitter Gé Brouwer dat het college ook met 4 wethouders (waarvan 2 PvdA) verder kon. „Alleen al uit het oogpunt van besparing een aantrekkelijk idee", aldus Brouwer. Het afdelingsbestuur voelde echter niets voor het inleveren van een wethouder, en dus van politieke macnt. Lie partij bleek verdeeld en de raads fractie kwam er ook na twee maal stemmen niet uit of de vacature Scheeres moest wor den opgevuld. Twee kandida ten meldden zich voor de wet houderszetel, maar geen van beiden (naar verluidt Hans van Kleef en Lou van der Stel) kon rekenen op voldoen de steun van de fractie. Tijdens de laatste vergadering van de gemeenteraad (in fe bruari) diende Gé Brouwer een voorstel in waarin de PvdA afzag van de 5e wethou der. Motivatie was opnieuw de besparing van circa 250.000 gulden (tot 1986). Met het al dus uitgespaarde geld kon de gemeente wellicht andere leu ke dingen voor de burgers doen. Niet de hele 14 man/vrouw tellende fractie stond achter dit voorstel: 4 PvdA-raadsle- den stemden tegen (onder wie Van Kleef en Van der Stel). Dit fractiebesluit is duidelijk niet in goede aarde gevallen bij het bestuur, dat de eindver antwoordelijkheid voor een dergelijke politiek zwaarwe gende beslissing bij de leden vergadering legt. SCHIEDAM Op zaterdag 17 maart wordt er een grote rom melmarkt en binnenkermis georganiseerd door de Willem Gehrelsschool en de Bibele- bontseberg, Peter van Anrooy- laan 1. Naast de rommelmarkt (met als speciale onderdelen o.a.: speelgoed, elektrische appara ten, glas- en servieswerk, baby- en kinderkleren) zijn er diverse attrakties, zoals een rad van avontuur, een loterij, „wie is de snelste op de home trainer", met als prijs een ech te hometrainer, een oud-Hol landse snoepkraam, koffie li monade en gebak, diverse kin derspelen als: grabbelton, bal- lengooien, magische schijf, spijkerbord, touwtje trek enz. Buiten al deze attrakties wordt 's ochtends om tien uur door de Jeugd Rijnmondband een optreden door de wijk ver zorgd. De opbrengst is bestemd voor sportkleding voor de leerlingen, buitenspeelgoed en documentatiemateriaal. Wie nog spullen heeft voor de rommelmarkt kan deze afge ven aan de school, op vrijdag 9 maart. De rommelmarkt wordt op 17 maart gehouden tussen 10 en 3 uur. RIJNMOND Van 12 maart tot 12 april exposeert de beel dend kunstenaar Paul Basart tekeningen, gemengde tech nieken en zeefdrukken op de vijfde etage van Rijnmond, Vasteland 96104 in Rotter dam. De expositie is geopend op werkdagen van 10.00 tot 16.00 uur. De Rotterdamse kunstenaar Paul Basart toont werk, dat niet eenvoudig onder één noe mer is samen te vatten. Sym boliek, ernst en humor, ge componeerd in de vormen en kleuren van de kunstenaar hebben een geheel eigen uit straling en tonen zijn veelzij digheid. Paul Basart volgde zijn oplei ding aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotter dam. Werken van zijn hand werden sinds 1962 tentoonge steld in Nederland, Zwitser land, Spanje en Korea. In 1963 kreeg Paul Basart een eervolle vermelding en een materiaalprijs in de categorie beroepskunstenaars Talen- sprijs '62 '63. SCHIEDAM Een bromfiet ser en een voetganger zijn maandagmiddag op de Buys Ballotsingel slaags geraakt. Een 45-jarige man die zijn hond uitliet kreeg daar ruzie met een 28-jarige bromfietser die naar de smaak van de voetganger te hard over het woonerf reed. Om de bromfietser dwars te zitten maakte de voetganger een onverwachte beweging, waardoor zijn tegenstander een smak maakte. De gevallen bromfietser nam dit niet, krabbelde overeind en gaf de hondebezitter een stomp, die dadelijk geretourneerd werd. De politie moest er aan te pas komen om de gemoederen te sussen. De voetganger moest de schade aan de brommer be talen. Overigens hoeven die leden op 14 maart enkel het getal der wethouders te bepalen. Moet er toch een 3e PvdA-man in het college komen, dan zal de fractie zelf kandidaten naar voren schuiven. De vergade ring van de 14e maart zal niet „op de man gespeeld" worden. In de oproep voor deze extra vergadering die maandag werd verstuurd, zet het be stuur alle pro's en contra's nog eens op een rijtje. Nieuwe ar gumenten zijn er nauwelijks, 4 wethouders zijn goedkoper dan 5, maar hebben een zwaarder takenpakket, een ge lijk aantal wethouders voor de VVD is niet in overeenstem ming met de verhouding in de raad (VVD 7 zetels, PvdA 14), politieke invloed inleveren is een slechte zaak, etc. Interessant is wel dat het be stuur zinspeelt op de volgende gemeenteraadsverkiezingen (in 1986). In dat jaar wordt de nieuwe gemeentewet van kracht, die bepaalt dat een stad ter grootte van Schiedam 5 wethouders moet hebben. Volgens het PvdA-bestuur zijn thans nog geen afspraken ge maakt met de VVD over de collegevorming in 1986. De re denering „de VVD wil nu 5 wethouders omdat het dan in '86 gemakkelijker is de 2 VVD-collegeleden te handha ven; de PvdA wil nu 4 wet houders omdat het straks ge makkelijker is met 3 PvdA en 1 VVD-wethouder verder te gaan" snijdt weinig hout om dat niemand de uitslag van die verkiezingen kan voorspellen. Bovendien is „de grootte van de stad Schiedam" een nogal betrekkelijk begrip. Door de leegloop van de laatste jaren kan het best zijn dat Schiedam in 1986 enkele raadsleden moet inleveren, waardoor de politieke verhouding in de raad en dus ook die in het col lege van b. en w., drastisch kan wijzigen. ter Scheeres de stadssleutel overhandigde aan Prins Hen ry. Die plechtigheid leek veel op een gevallen stuk van Jan Klaassen Co. Het publiek kon er geen greintje geestdrift voor opbrengen. Het handjevol bonte carna valsklanten op het bordes, aangevuld met wat kleumende raadsleden, allen van CDA- snit, vormde wel een schrille tegenstelling met de afwach tende, in alledaagse C&A dracht gestoken menigte op het plein. Scheeres, in zijn favoriete ruit jeskostuum, dat ook al weinig met carnaval te maken had, oogstte met zijn toespraakje geen decibel applaus. En op prins Henry's aanspo ring „met z'n allen" de Riet- zeilers-schlager van 1984 te zingen, antwoordde het pu bliek met een bijna onheilspel lend zwijgen. „Vandaag is het carnaval de Grote Rivieren overgestoken om Schiedam te veroveren", riep de prins desondanks, met onverwoestbare geestdrift. Maar al de eerste auto in de daarop aanrollende stoet toon de het holle van die bewering aan. Wat voorreed was een wit, door twee motoragenten geescorteerd politiebusje dat behalve de chauffeur slechts één inzittende vervoerde: een bedaarde pijprokende burger, met op schoot een EHBO-tas. Zulke details, hoe gering ook, zeggen veel over de behoedza me uitbundigheid waaree men benoorden de rivieren, die blijkbaar behalve groot, ook breed en diep zijn, het carna val tegemoet treedt. Carnaval is, wil je het op waardige wijze vieren, een dure grap. Goed, op een bal lonnetje meer of minder had den de meeste deelnemers aan de optocht niet gekeken, maar waar bleef het grote werk? Waar waren, behalve die en kele Reagen-raketten, de actu ele witzen? Echt groot was alleen de Len tefeest wagen. Maar die was dan ook zo groot, dat zelfs de Grote Markt er te klein voor bleek. Zij die ooit getuige waren van een Brabants of Limburgs car naval, zullen toegeven dat de onwennig deinende, obligaat wuivende dansmariekes van Schiedam nog heel wat moe ten leren, willen zij hun zui- derlijke zusjes kunnen evena ren. Een mijner kennissen die jaar- lijks carnaval in Maastricht bijwoont is er nog nooit in ge- slaagd zijn ervaringen in ande re woorden samen te vatten dan: „Je weet niet wat je ziet". In Schiedam daarentegen weet men maar al te goed wat men ziet. Men ziet brave stadgeno- ten goedwillend maar onbe holpen een feest vieren waar- van zij nauwelijks de beteke nis doorgronden. Het is zoiets als het Amerikaanse Thanks giving importeren, zonder te begrijpen waarom je op die dag kalkoen eet. Wil Schiedam een echte car navalsstad worden, dan is des kundige begeleiding nodig. Kan de gemeente niet, met subsidie van WVC, een carna- vals-opbouwwerker aantrek ken? Zo'n vrolijke kwant van zuidelijke afkomst, die niet op een dubbeltje hoeft te kijken? Want carnaval vieren zonder zachte g, dat gaat echt niet. Peter de Lange Vraag een donorcodicil aan bij de Groot Hertoginnelaan 34,1405 EE Bussum. Telefoon: 02159-15057. SCHIEDAM Onduidelijk, onvolledig en misleidend. Met die woorden heeft de Werk groep Stop Rijksweg 19 een rapport van Rijkswaterstaat gekraakt over de inpassings mogelijkheden van deze al sinds jaren geplande verkeers weg door Midden-Delfland, tussen Rotterdam en Den Haag. Op grond van dit rap port zal de Reconstructiecom missie Midden Delfland moe ten beslissen welke inpassings variant het best geschikt is voor dit landelijk gebied, maar volgens de Delftse Werkgroep vertoont het werkstuk van Rijkswaterstaat zoveel gebre ken dat het zich niet leent voor een weloverwogen be sluit. Rijkswaterstaat heeft volgens de werkgroep verzuimd een aantal alternatieven te noe- 'men en is er al bij voorbaat van uit gegaan dat rijksweg 19 inderdaad zal worden aange legd, terwijl de Tweede Kamer heeft gezegd dat de weg er al leen mag komen als inpassing in het landschap mogelijk is. De werkgroep vindt verder dat Rijkswaterstaat slordig is te werk gegaan. Zo beweert het rapport dat de geluidshin der van de weg zich tot op 250 meter zal voordoen, zonder daarvoor berekeningen te ge ven. Volgens RWS kan de weg ook niet op maaiveldhoogte worden aangelegd terwijl één van de eisen was dat dit juist wel zou moeten gebeuren. De werkgroep ageert verder tegen de opvatting van Rijks waterstaat dat er een viaduct over de Gaag (bij Den Hoorn) moet komen, terwijl de moge lijkheid van een aquaduct ge heel buiten beschouwing wordt gelaten. ;ilkviMlon<k rijdamn Aiknlai: met banaan en ananas 250 gram van 4.95 voor

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 3