Cursist van het jaar viel 40 kilo af Dijkstra geeft u de grootste kijk op licht DIJKSTRA L 1 ECD via 's Graveland focll bllSdidlSt Frustaties bij vorderingscommissie G9 3,90 Lijn 40 voortaan Polder krijgt Exclusieve verlichting, inclusief advies 'x, Gebit stuk? ELEKTROflISCH üËtiTRürr DELFT Dé BOB ZjOBBB INBRAAKBEVEILIGING beveiligings techniek Weight Watchers houden zich aan handboek Ongelukkig Rotopmerkingen Handboek West neemt afscheid van opbouw werker Doorstroming acorn electron Kaakjes LEENAÜK Drempelvrees ai m a Route Pendelen 1^1 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 9 MAART 1984 PAGINA 3 SCHIEDAM Af slanken in clubver band, de sfeer heeft iets weg van evange lisatiewerk. „Soms zie je een dikke vrouw op straat een wild vreemde, en je merkt dat ze er onder lijdt. Dan ben je geneigd haar achterna te hol len en te zeggen: kop op mevrouw, zo hoeft 't niet langer, 't Kan ook anders!" Van Foreestweg 2 Delft Tel.: 015-142356 Ook toonzalen in Heemstede Soesterberg en Amsterdam Het Nieuwe Stadsblad Elke woensdagavond ko men in zaal Irene de Weight Watchers bijeen. De cursisten stappen een voor een op de weeg schaal. „En?" vraagt men gespannen, als een dame haar gewicht afleest. „Weer een kilo eraf!" klinkt het opgetogen. Sommigen kijken ver heugd, anderen sip. Je ziet ze denken: Dat moet mij ook lukken. u 4 Yvonne, toen. „Ik en bokkie springen, dat was geen gezicht". SCHIEDAM De vorderingscommissie, belast met het opsporen en eventueel vorderen van leegstaande wo ningen, twijfelt aan het nut van haar bestaan. Vooral van de zijde van Bureau Huisvesting ondervindt de commissie niet die medewerking die wenselijk is voor het voeren van een aktief en doelmatig vorderingsbe- leid, schrijft voorzitter Hans van Kleef in zijn jaarver slag over '82/83. Reparatie klaar terwijl u wacht VERINGMEIER SPECIALIST STUNT! 4 1QQA NIEUW! BCD COMPUTER WORKSHOP -010 - 260199 Yvonne Koenderman en Hetty van Dongen kunnen vrolijk lachen om de rok die de Cursist van het Jaar vroeger droeg. Voor de smaak moet u het doen en voor de prijs hoeft u het niet te laten. Uw sigaren winkelier laat u gratis kennis maken. 20 stuks SCHIMMELPENNINCK Personeelsleden van bedrijven in de 's Gravelandsepolder hoeven niet meer met hun collega's mee te rijden. Vanaf 19 maart wordt het gebied bediend door bus 40. SCHIEDAM Buslijn 40 de RET wordt doorgetrok ken naar de 's Gravelandsepolder. Met ingang van 19 maart krijgt de industriepolder daardoor de lang ver wachte aansluiting op het openbaar vervoernet. De ex ploitatie van de lijn wordt voorlopig als een proefne ming beschouwd. Het experiment duurt in elk geval tot 27 augustus, de datum waarop bij de RET de win- terdienstregeling ingaat. i Gom beveiligingstechniek voorziet uw woning, winkel of bedrijf van doelmatige beveiliging, aangesloten op de eigen erkende alarm centrale. De prijs zal u meevallen - Inbraakbeveiligingssystemen - Overvalalarmsystemen - Brandalarmsystemen - Toegangscontrolesystemen 's-Gravelandseweg 258,3125 BK Schiedam, tel. 010-623333, telex 26290. y Zonder kaakjestrommel nieuw zelfvertrouwen Goede verlichting vraagt om goede vóórlichting. Daarom vindt u bij Dijkstra niet alleen een compleet assortiment - van klassiek tot ultramodern maar ook compleet advies. De lichtadviseurs van Dijkstra zijn u graag en gratis van dienst. Ga gauw langs onze toonzaal. it m i 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES Tot dinsdag- en donderdagmiddag a 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissemehtsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 11-2-83 Die competitie van de cur sisten onderling verklaart voor een groot deel het suc ces van de Weight Watchers. Belangrijke vereiste is ver der discipline, zelfbeheer sing. Waartoe die combinatie kan leiden bewijst Yvonne Koen- derman, die woensdag werd gehuldigd als de Cursiste van het Jaar. In 32 weken tijd bracht zij haar gewicht terug van 108 naar 68 kilo. Ten tijde van de huldiging weegt zij al weer drie ons lichter. „We zijn allemaal verschrik kelijk trots op Yvonne", roept Hetty van Dongen. Als geen ander weet zij dit succes op waarde te schatten. Voordat zij als cursusleidster bij de Weight Watchers kwam torste zij 30 overtollige kilo's met zich mee. „Ik was diep ongelukkig". Nu ziet zij er niet alleen slank, maar ook buitengewoon char mant uit, een voorbeeld voor haar leerlingen, die heel goed beseffen dat afvallen meer be tekent dan enkel kilo's verlie zen. Een nieuw figuur geeft je nieuw zelfvertrouwen. „Laat Yvonne maar spreken. Die kwam hier heel schuw binnen. Zei geen woord,en moet je haar nu eens horen kletsen". „Dik zijn is erg, heel erg", be gint Yvonne gretig zonder eni ge schroom. Volgens haar moeder staat zij sinds haar vierde jaar op dieet. Nu, op haar zestiende, kan ze harte lijk lachen om haar angsten en frustraties van vroeger. „Het zat me heel erg hoog. Ik was altijd ziek, ik kon de trap niet meer op. M'n school kon ik niet afmaken, enkel vanwe ge m'n gewicht. Als ik naar het zwembad ging werd ik uit gefloten. Of meisjes riepen naar elkaar, hé, daar gaat je moeder! Dat soort rotopmerkingen hoorde je regelmatig. Ik ging gekke dingen verzinnen om maar niet aan de gym te hoe ven meedoen. Ik en bokkie springen, dat was geen ge zicht". Yvonne probeerde van alles. Maar geen enkel dieet bracht baat. Ze ging een therapie vol gen in een Rotterdams zieken huis. Een Amerikaanse metho de. „Dan zat je daar tijdens de lunch tussen de doktoren. Jij met twee armzalige cracker tjes, zij met dikke boterham men. Het werd een groot fias co". Het was verschrikkelijk", her innert Yvonnes moeder zich. „Soms lag ze thuis op de grond, met haar ogen naar het plafond. Ik heb geen honger, ik heb geen honger, mompelde ze dan". Merkbaar gewichtsverlies trad pas op toen Yvonne bij de Weight Watchers kwam, op aanraden van een vriendin. Leegstand valt mee Pas als het begrip „vorderings- rijp" nauwkeurig wordt om schreven, zal de taak van de commissie minder frustrerend zijn, voegt Van Kleef (raadslid PvdA) daar aan toe. De commissie spoort jaarlijks een aantal panden op die lang leeg staan en dus onttrokken worden aan de woningvoor raad, en probeert de eigenaar te bewegen zijn pand te verhu ren. Weigert deze, dan kan de commissie met vordering drei gen, dwz. dat de gemeente via de rechter het huis opeist om het aan een van de vele dui zenden woningzoekenden uit te geven. SCHIEDAM Op 30 maart neemt de Bewonersvereniging Schiedam West afscheid van haar opbouwwerker. René de Jongh krijgt om acht uur 's a- vonds een receptie aangebo den in De Bever aan de Van Beverenstraat, het wijkgebouw dat altijd als zijn vaste onder komen heeft gediend. De Jongh is nooit bij de ge meente Schiedam (dwz. bij het opbouworgaan SSWO) in vaste dienst geweest. Hij werd in dertijd op kontrakt aangeno men, als vervanger van de zie ke opbouwwerker Kees van Mil. Dit arbeidskontrakt loopt per 1 april af, tengevolge van de bezuinigingen, verwoord in de gemeentelijke nota „Opbouw werk nu en straks" wordt de overeenkomst met De Jongh niet meer verlengd, waardoor Schiedam West zonder vaste beroepskracht komt te zitten. De Bewonersvereniging wil De Jongh, die in de wijk alom wordt gewaardeerd om zijn in zet, niet zonder stevige hand druk laten gaan. Vandaar de afscheidsreceptie, waar de ver trekkende opbouwwerker be halve enkele lovende toespra ken ook de nodige geschenken in ontvangst zal nemen. Vorig jaar hoorde de commis sie 38 huiseigenaren. In 29 ge vallen werd vordering geadvi seerd. Tegen het einde van het jaar bleken van de 29 huizen er inmiddels 11 verhuurd. 18 panden stonden toen nog even leeg als voorheen. In de overi ge 9 gevallen werd van het voornemen tot vordering afge zien. Van Kleef vindt dat een te hoog percentage. Volgens Van Kleef bekruipt de commissie het gevoel dat haar werk op die manier niet veel zin heeft. Hij pleit dan ook voor een slagvaardiger op treden, want „een langdurige leegstand van woonruimte blijft, zeker gelet op het groot aantal woningzoekenden, maatschappelijk onaanvaard baar." Met de leegstand van wonin gen valt het in Schiedam ove rigens nogal mee, zo blijkt uit een andere gemeentelijke noti tie. Op 1 oktober 1983 de zelfde peildatum als Van Kleef in zijn jaarverslag vermeldt- stonden 868 lege woningen ge registreerd. Dat is 3 procent van de totale woningvoorraad. Daarmee ligt het percentage voor Schiedam ruim beneden het Rijnmond- cijfer, dat in oktober 1982 4,7 procent bedroeg. Trouwens, leegstand wil niet altijd zeggen dat er speculatie in het spel is. Ook de gemeen te laat een zeker aantal huur huizen leegstaan, om de door stroming van huurders van het ene pand naar het andere te kunnen regelen. Een te kleine leegstand belemmert een goed funktioneren van de woningmarkt. Deze notitie merkt op dat voor een stad als Schiedam, met een grote oude woning voorraad en veel woningbu- waktiviteiten, met een nood zakelijke leegstand van ruim drie procent moet wor den gerekend. Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak TANDTECHNIEK Nieuwe Haver 131 Telefoon 010-261417 's Zaterdags van 10.00 tot 15.00 uur computer workshop The Best British Computer nu inclusief 3 Arcade games t.w.v. nu voor T 1999." Alléén voor bij ons gekochte BBC's: alle software met kortingen tot 70%! Zo wordt een bij ons ge kochte BBC altijd de goedkoopste van Nederland! de bij ons DEMONSTRATIEKLAAR! Eindelijk in hui»! The advanced user guide for the BBC micro, 89.- 79.-) Voldersgracht 26, Delft telefoon 015-134429 Maandag gesloten Vrijdagavond koopavond Hetty van Dongen: „Ja, waar om lukte het bij ons wel? Om dat ieder hier zijn eigen dieet volgt. Het is geen kwestie van hongerlijden, je moet het eer der zoeken in een verandering van eetgewoonten. Natuurlijk, veel snoepen is er niet bij. Gewoon je eten anders klaarmaken, en wennen aan kleinere hoeveelheden. Ver der nemen we elke week een ander thema bij de kop: hoe houd ik mezelf in de hand als ik uit eten ga, hoe moet ik het thuis regelen, met de familie. Discipline is heel belangrijk. Je moet je voedsel met zorg kiezen, met mate eten, en soms nee kunnen zeggen. Als onze cursisten zich aan het handboek houden, vallen ze gegarandeerd af". „Yvonne is heel streng ge weest voor zich zelf", vult moeder Koenderman aan. „Ik kon haar met niks verleiden. Maar nu ben ik verschrikke lijk blij voor haar. Want het is een ramp hoor, dik zijn. Vroe ger kon ik niets voor haar ko pen, geen jurk niks". Yvonne: „Mijn hele leven is veranderd. Ik heb nu zelfs niet a nduto wor aakt bij „oio 160199 Bjj WCC krjjgt u zomaar 'n splinternieuwe auto te leen, als u uw eigen auto moeilijk kunt missen. Woermeyer Cam Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, Schiedam Matnenesse- LID FOCWA meer die neiging om 's avonds stilletjes naar de kaakjestrom mel te lopen". Een blik in het zaaltje leert dat vooral dames zich tot de Weight Watchers wenden. He ren laten zich niet zien, behal ve de 13-jarige Arwin Pit, die blijkens foto's van een mollig teddybeertje veranderde in een slanke jongeman. Hetty van Dongen, trots: „Ruim 18 kilo minder, hoe vind je dat?" Yvonne: „Ik kende Arwin al na een paar weken niet meer terug". Arwin lacht voorzich tig. Hij heeft zijn schuwheid nog niet helemaal overwon nen. Speciaal overgekomen voor de huldiging is Els Vergouwen. Deze leidster van de regio Rot terdam kondigt aan dat Yvon ne op 5 april in Ommoord mag meedoen aan de regionale Weight Watchers verkiezingen voor Cursist van het Jaar. Ap plaus uit de zaal. Ondertussen gaat Hetty van Dongen nog even door op het gemis van mannelijke cursis ten. „Misschien vinden ze het niet nodig, misschien durven ze niet. Een vorm van drem pelvrees. Ze zullen dit wel be schouwen als vrouwengedoe. Gek genoeg doen de enkele heren die we hebben het heel erg goed". Dik zijn en slank willen wor den, dat is een internationaal probleem. De Weight Wat chers vormen dan ook een we reldwijde organisatie. Het cur susprogramma is overal gelijk, zij het aangepast aan de eetge woonten van het land. Maar het systeem van deelnemers die elkaar helpen en stimule ren blijft eender. Hetty van DOngen: „Jaren geleden was ik in Zuid-Afri- ka. Ik bezocht een dorp van naar schatting 500 inwoners. En wat bleek? Ook daar had je een afdeling." ,3-jgaig Het passagiersaanbod zal moe ten uitwijzen of aan de verbin ding inderdaad een zo grote behoefte is als tot nog toe altijd werd beweerd. De frequentie van bus 40 op de 's Graveland- spolder na 27 augustus zal dus geheel afhankelijk worden van het aantal reizigers. Lijn 40 rijdt momenteel een route tussen station Rotter dam-Noord en het Emmaplein in Schiedam. De huidige fre quentie is én bus per uur. Met ingang van 19 maart wordt de route deels ingekort, deels ver lengd. Het stukje tussen station Schiedam en Emmaplein komt te vervallen. In plaats daarvan rijdt de bus vanaf het station plein door naar de polder vol gens de volgende route: vanaf het Stationsplein via Over- schieseweg, Nieuwpoort, Jan van Riebeeckweg, de Geijn- straat, de Brauwweg, 's Grave- lanseweg naar het keerpunt ter hoogt van de neherstraat- /Ringerstraat en terug via 's Gravelandseweg, Nieuw- poortweg, Overschieseweg naar het Stationsplein. Vervol gens gaat buslijn 40 dan via de bestaande route naar Rotter- dam-Overschie en verder. De route zal worden gereden tus sen ca. 6.30 uur en ca. 18.00 uur met een frequentie van 1 uur met in elk geval in de och tend-en avondspits en tussen de middag een verdichting tot een half uur. Het streven is om over de gehele dag een 1/2 uur-dienst te gaan rijden. Het besluit van de RET om toch de industriepolder in het lijnennet op te nemen, komt tamelijk onverwacht. Enkele jaren geleden kreeg de ge meente Schiedam nul op het rekest toen zij bij de RET een verbinding met 's Graveland aanvroeg. De RET kon daar voor toen geen geld bij het mi nisterie loskrijgen. „Toestemming van de minister is voor een routewijzing niet meer nodig", verklaart de voorlichter van het Rotter damse vervoerbedrijf. „Wat dat betreft mogen wij tegen woordig een beetje rommelen. En de nieuwe constructie voor lijn 40 kost ons alleen maar ki lometers, en geen extra bus en chauffeur". De komst van een officiële RET bus in de polder bete kent dat het plan van ge meente en bedrijfsleven om samen een pendeldienst tus sen Schiedam-Centrum en 's Graveland in het leven te roepen, in de ijskast is be land. De besprekingen over dit semi-particuliere pendel- dienstje waren al in een ge vorderd stadium, toen de RET alsnog met bus 40 op de proppen kwam. Gom - Brandblussers - Bouwkundige systemen - Kluizen - 24-uurs alarmafhandeling f

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 3