Nieuwe In 't kort VANDAAG in deze krant Biesheuvel en Haverschmidt op literaire avond Lentedag in verpleeghuis Het pokerspel rond W.F. 2.50 Driemaasstede nodigt bevolking uit GOèÜi ËjROODBOl RUBENSP1EIN g méér dan een boekhandel Stadsblad BOWLING MUSIS Geuzen herdacht in stilte centrum Vlaamse kijk op Godfried Bomans Dames HBSS winnen competitie Lentedag in verpleeghuis Driemaasstede Trainer terug in regio Worgend saai Publiekstrekker spec. Deze week extra voorde/ie kilo 4.95 Randstad-Edities, een combinatie van 39 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1.2 miljoen exemplaren Bowling Musis Reserveer nu!!! Telefoon 010-732422 VAN A TOT Z VERZORGD! Bowlen diners koud buffet koffietafels salades bitterballen/saté's Zalen tot 175 personeni telefoon (010) 732422 Lange Haven 115 Schiedam SCHIEDAM Op 21 maart begint de boe kenweek. „Wie boeken leest, beleeft meer", is dit jaar het motto. Behalve leesgenot, staat de Schiedamse literatuurminnaar tijdens de Boe kenweek nog meer te wachten. Evenals vorig jaar houden de plaatselijke boekhandelaren een evenement in het Stedelijk Museum. Na de Tolkien-lezing van 1983 zijn in 1984 Fran cois Haverschmidt en Maarten Biesheuvel te rug in Schiedam. Om met de eerste te be ginnen: Francois Haversc hmidt, bij sommigen beter bekend als de dichter Piet Paaltjes („Snikken en Grimlachjes") leefde van 1835 tot 1894. De laatste 29 jaar van zijn leven woonde hij in Schiedam. Hij was dominee en stond bekend om zijn sombere preken. Pieter van Tilburg: herkenning gevonden in Francois Haverschmidt. SCHIEDAM Tweemaal per jaar organiseert het Ver pleeghuis Driemaasstede aan de Voorberghlaan voor zijn bewoners een modeshow. Aan deze shows wordt nu al zeven jaar deelgenomen door dezelfde modeza ken uit Rottedam en Schiedam en bevat o.m. dames en herenkleding; ondergoed; schoenen; parfumerieën; bij outerieën en artikelen door de bewoners zelf vervaar digd. Haverschmidt: een tragische figuur, maar ook een be minnelijk mens. Rubensplein 16, Schiedam, telefoon 269513 Zie onze advertentie op pagina 5 SCHIEDAM De bijna 2100 werknemers van de Schiedamse scheepswerf Wilton Fijenoord zijn nog steeds in grote onzekerheid over hun toekomst. Van daag en morgen wordt het gesprek voortgezet tussen de Gorkumse scheepsbouwer Kommer Damen en de vakbonden over de toekomst van de werf. Aanvankelijk stonden beide partijen lijnrecht tegen over elkaar. Damen wilde slechts een zeer afgeslankte scheepswerf overnemen hetgeen aan ongeveer 1000 personeelsleden hun baan zou kosten. „Over ons lijk", zei vervolgens de ondernemingsraad van W.F. in de persoon van vice voorzitter Van Schellebeek daarbij gesteund door de vakbonden. Het gevolg ervan was dat Kommer Damen opnieuw met de vakbonden rond de tafel is gaan zitten. Vervolg op pagma 3 GEEN KOMMER en KWEL w WE DOEN HET ZELF VEL GEMARINEERDE KIPSTICKS GEMARINEERDE KIPPEVLEUGELS kilo Gewoon bij: POELIER SLUIS De werf is bezet door de werknemers van W.F. Het werk gaat overigens gewoon door, maar de leuze op bet toegangshek van W.F. is overduidelijk. Bowling Musis Reserveer nu!!! Telefoon 010-732422 T.V. DEFEKT? Wij helpen direktü! RADIO ABA WOENSDAG 14 MAART 1984 - NR. 21 OPLAGE 38.025, 36e JAARGANG Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: firoersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 SCHIEDAM Bij de Film club Schiedam is deze week te zien „The Border" van Tony Richardson, met in de hoofd rol Jack Nicholson. Aanvang half tien in gebouw De Teer- stoof aan de Nieuwstraat. Toe gang 3,50 lidmaatschap vijf gulden. De Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst afd. Schie dam houdt haar jaarlijkse le denvergadering in gebouw Chr. en Soc. Belangen aan de Lange Haven op dinsdag 20 maart, om negen uur. Op zaterdag 17 maart is er bin go-dansant in de Blauwe Brug aan het Bachplein. Aanvang acht uur. Ook in de Blauwe Brug, nog tot en met 14 april, een expositie van wandkleden, gemaakt door Evelien van Meurs. Op zondag 18 maart houdt dc De Vier Molens aan de Nw. Damlaan thé dansant, van half twee tot vier uur. In de biblio theek kunnen verzamelaars van munten en postzegels te recht voor een ruilbeurs. Galerinkel „Kunstwerk" aan de Rubenslaan 10 heeft de openingstijden gewijzigd. Voortaan is Marleen Broek huis aanwezig op de dinsdag-, woensdag en donderdagoch tenden van half tien tot half twaalf. Op zaterdag 17 maart wordt een uitgebreide rommelmarkt en minikermis georganiseerd door de Willem Gehrelschool en kleuterschool de Bibele- bontseberg. Iedereen is van harte welkom tussen tien en drie uur aan de Peter van An- rooylaan. Met als attrakties: rad van avontuur, touwtje trekken, grabbelton, ballen- gooien, snoepkraam, etc. Om tien uur geeft de Jeugdrijn- mondband een optreden. mat/zonder Boekenweek puur Schiedams Ruud Aret (boekhandel Mer- curius) noemt Haverschmidt „een humorist en tegelijk het slachtoffer van een erfelijke melancholie". Hij vergelijkt hem met de Duitse dichter Heinrich Heine, die eveneens sterk aan stemmingen onder hevig was. Op de boekenmeeting op 30 maart in het museum wordt de persoon Haverschmidt, die zich uiteindelijk door ophan ging van het leven beroofde in zijn woning aan de Lange Ha ven, nader beschouwd door Pieter van Tilburg. Deze Schiedammer eveneens theoloog, maar in tegenstelling tot de dichter tijdig uit het pas toraat gestapt, heeft ooit een doctoraalscriptie over Ha verschmidt geschreven. „Uit oogpunt van herken ning", zoals hij zelf zegt. Afge zien van particuliere motie ven, vindt Van Tilburg dat Haverschmidt best wat meer aandacht verdient als schrij ver. Niet als predikant: „Want zo als ook Jeroen Brouwers schrijft, zijn preken waren van een worgende saaiheid. Hij staat te boek als beminnelijk mens. Op de preekstoel was hij van tijd tot tijd een ongelooflij ke zeur". De voordracht krijgt het ka rakter van een algemene inlei ding. „Hoewel Haverschmidt een tragiche figuur was, valt gr best een leuk verhaal over hem te vertellen", belooft Van Tilburg. Tweede gast en vermoedelijk de publiekstrekker van de avond is de in 1939 in Schie dam geboren schrijver Maar ten Biesheuvel. Hij leest een viertal verhalen voor uit eigen Op zich niets bijzonders, ware het niet dat de organisatoren het plan hebben opgevat om dit keer er meer de bevolking bij te betrekken. Men wil de bevolking meer in kontakt brengen met het verpleeghuis. Een terrein wat bij velen nog Dnbekend is. De commissies Fancy-fair en Modeshows hebben dan ook de handen ineen geslagen en zijn druk met de voorbereidingen van deze Lentedag 1984 bezig. Op 21 maart is het zover. Het programma ziet er voor die dag als volgt uit: aanvang 10.00 uur en einde om 16.00 uur met o.a. de jaarlijkse fancy-fair, waarvan de netto opbrengst is bestemd voor de exploitatie van de bewonersbus. Dit bete kent dat de bewoners per dag, per afdeling, mee naar buiten kunnen waarvoor de bus dan de gehele dag beschikbaar is. Alle bezoekers worden met een kopje koffie ontvangen. Om half elf begint de mode show, en tussen half twaalf en vier uur kunnen gasten deze kleding bekijken, passen en kopen. Laatste, maar zeker niet onbe langrijkste onderdeel van deze fancy-fair, is de stand waar bezoekers hun licht kunnen opsteken over het reilen en zeilen in Driemaasstede. Ver dere inlichtingen over Lente dag 1984 verstrekt Herman Nolman, telefoon 714022. X werk. Biesheuvel is opgegroeid in een gereformeerd milieu, doorliep een aantal klassen van het Vlaardingse Groen van Prinstererlyceum, waar van ook Maarten 't Hart (schrijver van het boeken weekgeschenk „De Ortolaan") leerling was. Tijdens zijn stu dententijd maakte Biesheuvel zeereizen als steward. Hij stu deerde rechten in Leiden, met Russisch als bijvak. Vanaf 1966 werd Biesheuvel enkele malen opgenomen in psychiatrische inrichtingen waar hij zijn zekerheid voor het christendom verliet. Hij schaart zich wat dit betreft in het rijtje christelijk opgevoede auteurs die kennelijk afscheid hebben genomen van het gere formeerd gbloof als Maarten 't Hart, Jan Wolkers en Gerrit Krol. „Het streven in zijn werk is naar geborgenheid, het ergens bij horen. B.'s personages heb ben een ideaal en bijgevolg on vervulbare verlangens, wat tot gevolg heeft dat zij de werke lijkheid als pijnlijk ervaren. Al zijn werk heeft een hoofd zakelijk autobiografisch ka rakter. In een interview met de Haagse Post heeft B. ge zegd, „Een romanfiguur kan ik niet creeëren, ik moet over mezelf schrijven, en over mensen die ik zeer goed ken. Zelfs als ik in de derde persoon schrijf, schrijf ik over mezelf, een enkele uitzonde ring daargelaten", vertelt Bies heuvel-kenner en bewonde raar Ruud Aret. De boekenweekavond begint om kwart over acht. Verder op het programma enkele mu zikale miniaturen, gecompo neerd door de Schiedammer Rob van der Wel. Ze worden uitgevoerd door Els van der Lugt (dwarsfluit), Ria Wijntjes (hobo) en Rob van der Wel (viool). Tijdens de boekenweek is in de openbare bibliotheek aan de Lange Haven een tentoon- selling te bezichtigen over le ven en werk van Francois Ha verschmidt. Een deel van het materiaal werd ter beschik king gesteld door het gemeen tearchief. Bij de plaatselijke boekhande laren Van Leeuwen, Roodbol en Mercurius, de bibliotheekfi lialen en het Stedelijk Mu seum, zijn formulieren voor een prijsvraag af te halen. Deelnemers moeten vijf frag menten van vijf verschillende Schiedamse auteurs herken- De Gorkumse scheepsbouwer Damen ging opnieuw rond de tafel met de vakbonden zitten onder grote druk van de VVD minister van economische za ken drs. Gijs van Aardenne. Deze vond de voorgestelde ontslagen, genoemd wordt het exacte aantal van 922, veel te veel van het goede. De hele Wilton affaire houdt nu al ruim een week iedereen in Schiedam bezig. Burgemeester Reinier Scheer- es van Schiedam zei in een eerder stadium dat sluiting van de werf, die als gevolg van het RSV drama van verle den jaar, in surseance van be taling verkeert, voor zijn stad een groots drama dreigt te worden. „Schiedam, die toch al zoveel werklozen binnen zijn grenzen heeft, gaat met de sluiting van WF een ongeken de ramp tegemoet," aldus Scheeres, Met hulp van zijn college en de fraktievoorzitters in de ge meenteraad kwam er dan ook afgelopen vrijdag de zeer ver rassende konstruktie uit de bus dat Schiedam voor een be drag van tussen de 40 en 45 miljoen de grond en opstallen wilde overnemen. De grond zou vervolgens weer aan de werf in erfpacht worden uitge geven en de opstallen zouden voor het bedrag van één gul den aan de werf worden te- rugverkocht. Deze zogenaamde vangnet- konstruktie van de gemeente Schiedam levert deze stad niet alleen het behoud van de 2100 arbeidsplaatsen op, maar ook het bedrag vah vier miljoen gulden per jaar (uit de erf pacht). Dit bedrag is dan weer genoeg om de jaarlijkse rente op het verstrekte bedrag, van 40 a 50 WLTCK RJEH0I5RC Pi De vakman, die weet er toch het meeste van!!! St. Liduinastraat 50, Schiedam Tel. 010-269884 Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 1