Werf moet marinebouw laten varen" Zomertijd dadels c'estbon karnen vérder V Vedette Bernadette op kontrakt bij NAB Geld motief voor moord op grootvader I Ij voor lekkere notem Dader (21) „geestelijk niet sterk" Koopvaardij Gebit stuk? VERINGMEIER '^AaSrWDING I GEI 010 - 260199 Zondag 25 maart lekkere zachte 250 gram van 395voor Lastig Ploegscharen 3K3&1 MSSWFSZ&Qi Wie wordt bruid van de maand? Aanstaande bruidsparen Alternatief OVERTREKKEN A. BOT SCHIEDAM Uitbreiding van de reparatie-aktivitei- ten lijkt vooralsnog de enige mogelijkheid op de werk gelegenheid bij Wilton Fijenoord in stand te houden. Terwijl „als vanzelf" de militaire produktie (oorlogs schepen) bij WF zal verdwijnen, en er „nauwelijks ruimte is voor nieuwbouw in de civiele sector", ver dient de reparatieafdeling van de werf alle aandacht en steun. Het Nieuwe Stadsblad Hoogstraat 180, Schiedam s? ès ?3i 'ZS3S.- De WF-werf gezien vanaf het water. De PSP wil dat Wilton „zwaarden gaat omsme den tot ploegscharen". Ondertussen luiden de kerken in Schiedam dagelijks de nood klok, uit solidariteit met de ruim 2000 werknemers, die vrezen voor hun baan. Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM Met een door alle frakties on dertekende motie heeft de gemeenteraad van Schiedam de politieke druk op Den Haag om de werkgelegenheid bij Wilton Fijenoord in stand te houden, verhoogd. De raad heeft zich maandag unaniem achter het initiatief van burgemeester en wethouders geschaard om grond en opstallen van de scheepswerf voor 40 a 45 miljoen aan te kopen en vervolgens in erfpacht uit te geven. CTP Geen verdere afkalving van de werkgelegenheid bij Wilton (in het afgelo pen jaar gingen al circa 650 arbeidsplaatsen verlo ren), een voortbestaan als zelfstandige repartie- en nieuwbouwwerf, onver wijlde herfinanciering met de 40 miljoen door de overheid reeds lang toege zegde guldens -dat zijn de voornaamste eisen van de motie, die zondag door alle fraktievoorzitters na gezamenlijk overleg werd opgesteld. In de zenuwenoorlog om Wilton Feijenoord worden nu ook prentkaarten gebruikt. De tekst spreekt voor zich. De adressering ook: G. van Aardenne, Hooikade 5, Dor drecht. Henk Kramer en Bernadette bij het tekenen van hun overeenkomst SCHIEDAM Geld is het motief geweest voor de moord op de 81-jarige P. van der Esch uit Voorhout, die vorige week woensdag dood werd aangetroffen in een woning aan de Lekstraat. Dader bleek een 21-jari- ge kleinzoon van het slachtoffer. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 21 MAART 1984 PAGINA 3 PSP: alleen reparatie kanWilton redden de marine gaan bouwen. Een van de gevolgen hiervar was dat men de aandacht ver legde van de (slechte) koop- vaardij-markt naar het mari ne-gebeuren. Daardoor ver- Dit is de conclusie van „Wil ton Fijenoord marine vrij?", een artikel in het vernieuw de PSP-blad „De Rode Schie". Het blad is geheel ge wijd aan het verschijnsel conversie, oftewel het om bouwen van militair gerich te ondernemingen tot bedrij ven die „vreedzame" pro- dukten leveren. „Toekomstplannen ontwerpen voor de werf is moeilijk. Voor zover die voor de scheepsbouw bestaan, zijn ze uiterst vaag", zegt „De Rode Schie" ter inlei ding, waarna de problemen in die sector de revue laat passe ren, refererend aan de moei lijkheden in de zestiger en ze ventiger jaren. De crisis in de scheepsbouw is niet nieuw. Ook na fusies en concentraties slaagden de Ne derlandse werven er niet in, hun orderportefeuilles goed geivuld te houden. Eén van de oorzaken van het Rj3V-debacle (ook Wilton Fije noord maakt deel uit van dit concern) zoekt „De Rode Schie" in het gebrek aan sa menwerking tussen de RSV- bedrijven, „eerder was er spra ke van haat en nijd". Het blad vervolgt: „jn deze tijd zien we dat rol van Marine-orders verschuift van aardige afwisseling op ci viele bouw, naar noodzakelijke Werkzaamheden om de RSV- werven in stand te houden. Dit werd niet alleen veroor zaakt door de problemen bij de „hatte" en „droge" nieuw bouw, maar ook door stagnatie iü de scheepsreparatie sector. De conjunktuur zat tegen en süruktureel ging ook markt aandeel verloren, m.n. aan Duitsland. Als eerste werd in 1971 de Schelde tot marine- Werf gebombardeerd. De wer) zi)u de nieuwe fregatten vooi Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak TANDTECHNIEK Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-261417 's Zaterdags van 10.00 tot 15.00 uur WCC MAAKT 'M WEER ALS NIEUW en u krijgt 'n gratis leenauto mee Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- Straat 15 AT T/-7-A Schiedam 1 A 111 LID - FOCWA *]N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: 9 Broersvest 125 Postbus 257 I 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: "X Groeneveld tTelefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor ÏUBRIEKSADVERTENTIES: ot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Heter de Lange SïPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: .P. J. Hovingh 'Telefoon 070-190290 'Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ 'Tot maandag- en woensdagavond rop het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, i postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 'dlgemene verkoopvoorwaarden, 1 gedeponeerd ter griffie van ije Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 V. 21/1-983. T11-2-83 In de nacht van zaterdag op zondag moet de klok een uurtje vooruit gezet worden omdat de 'zomer tijd' dan weer begint. Om 02.00 uur is het dan ineens 03.00 uur, dus dat betekent een uurtje kor ter slapen die nacht. Teneinde meer profijt te hebben van de langere dagen die de zomer biedt is de zomertijdregeling, die in 1945 werd afge schaft, in 1977 weer in ere hersteld. De zomertijd duurt dit jaar tot 30 sep tember. Bij een inbraak bij Braat Ser vice BV aan de Olivier van Noortstraat is voor 5000 gul den aan kontanten geroofd. Een brandvrije kast werd opengebroken, waardoor een schade van 4000 gulden ont stond. Uit een woning aan de Lau rens Costerstraat is een deel van de elektrische appartuur gestolen. Behalve de kleurentv en de videorecorder nam de dief ook de wasmachine, het koffiezetapparaat en een aan tal grammofoonplaten en cas settes mee. Rond een bouwwerk aan de Scheepvaartweg zijn tien ver warmingsketels gestolen. De ketels, die per stuk 850 gulden kosten, verdwenen tussen ja nuari en medio maart. Gedu peerde is het Rotterdamse aan nemingsbedrijf Schilperoort. alléén dondenla&vTijdagen zaterdag 295 Geboren: Magdalena M. R. d.v. Stomp- horst-Schoonbrood. Daniel, z.v. Tempelman-van den Brink. Susi, d.v. van der Tuijn-Wen- drich. Herman, z.v. de Jong-de Veer. Bart W. z.v. Huihoven-Peters. Steven, z.v. van Meijgaarden- Bos. Christian, z.v. Heesbeen-Ver- aart. Anneloes, d.v. Grootenboer-in den Bosch. Bart, z.v. Vink-van Rijswijk. Petra, d.v. Veltnuizen-Mak. Maria C. d.v. Broeren-van Leeuwen. Elisabeth A. d.v. Houtkamp den Hond. Leanne J. I. d.v. Schmidt-Ver- heijen. Danny, z.v. van der Stok-van Baardwijk. Esther L. d.v. Caspers-van Til- borg. Fabiënne N. d.v. Rijke-van Eijk. Patricia, d.v. de Groot-Kas pers. Ondertrouwd: J. M. W. E. van Alphen, 22 jr. en M. J. Stieber, 21 jr.; F. Blok, 29 jr. en E. van Tilborg, 24 jr.; J. B. de Heer, 20 jr. en J. de Weerd, 20 jr.; P. W. Vedder, 21 jr. en Y. Santra, 21 jr.; H. van der Velden, 26 jr. en M. W. Bongaards, 26 jr.; F. Zilver, 25 jr. en N. Maas, 25 jr. Getrouwd: W. Janssen, 21 jr. en M. T. Koekebakker, 20 jr.; A. J. A. van Lingen, 25 jr. en J. van de Brug, 22 jr. Overleden: J. L. W. Veringmeier, man, 76 jr.; M. T. Markus, vr. geh. gew. met F. van Harmelen, 94 jr.; M. Werner, vr. geh. met P. Vrolijk, 72 jr.; P. A. M. van Hoydonk, vr. geh. gew. met J. van Veldhoven, 78 jr.; P. A. Snijders, man, 88 jr.; P. Sprong, man, 73 jr.; J. M. van Eijk, vr. geh. gew. met H. Daalman, 68 jr.; J. E. Agter- berg, vr. geh. gew. met L. de Roo, 91 jr.; H. M. de Koff, vr. geh. gew. met D. S. de Haan, 83 "jr. dween zowel de marketing- als produktie-know-how vooi de koopvaardij-bouw. Ook praktisch gezien werden de mogelijkheden voor civiele produktie beperkt: de hele lange termijn planning richtte zich meer en meer op marine orders en de overkapping van de marine-dokken maakte deze voor de bouw van koop- vaardij-schepen ongeschikt". Het RSV beleid richtte zich op de verwerving van militaire orders, maar die krampachtige pogingen mislukten: de twee onderzeeboten voor Taiwan die thans bij Wilton Fijenoord worden afgebouwd, zijn de laatste uit de reeks militaire orders. Ook de bemoeienis van RSV/Wilton met offshore-pro- jekten (platforms voor oliebo ringen in de Noordzee) lever de weinig resultaten op, schrijft het PSP blad. Verder zorgde het wandelende bagge- reiland Simon Stevin voor een enorm verlies. Wilton bevindt zich nu in een lastige situatie. De overheid wil de bouw van marinesche pen beperken tot de werven RDM en De Schelde. Daardoor komt de op marineorders afge stemde nieuwbouwafdeling van WF op de tocht te staan. De vooruitzichten voor civiele nieuwbouw bij Wilton zijn even somber, volgens „De Rode Schie"; de bouw van gro tere schepen is voorgoed ver loren aan Japan en Korea, en voor de bouw van middelgrote schepen zijn andere werven beter uitgerust: Van der Gies- sen de Noord, de Conoship- werven in Groningen, de Mer- wede, de Hoop. En die hebben al met overcapciteit te maken. Alleen voor de reparatieafde ling liggen de kansen gunsti ger, omdat Wilton Fijenoord in het Rijnmondgebied een vooraanstaande werf is die schepen van 40.000 ton en gro ter kan repareren. Door lang zamerhand steeds omvangrij ker reparatie- en renovatie- projekten aan te trekken kan het bedrijf de kennis en facili teiten opbouwen om zelfstan dig nieuwbouw aan te pakken, meent het PSP-blad dat, als deze mogelijkheid eenmaal is verwezenlijkt, haar credo in vervulling ziet gaan:: „Dan zullen zij hun zwaarden tot ploegscharen omsmeden en hun speren tot snoeimessen". Overigens gaat het blad er van uit dat de overname van Wil ton Fijenoord door de Gor- kumse scheepsbouwer Kom mer Damen defnitief van de baan is. „De Rode Schie" brengt voortaan themanummers uit die aansluiten bij de avon den die de Pacifistisch Soci alistische Partij vier maal per jaar wil organiseren. Op donderdag 22 maart wordf in het openbaar over conver sie (en Wilton Fijenoord) gedebatteerd in de zaal vooi Chr. en Soc. Belangen aar de Lange Haven, aanvang acht uur. Vier nummers of tewel een jaargang van „De Rode Schie" kosten 10 gul den. Inlichtingen: Kreupel- straat 5, 3111 NL Schiedam. WILT N F IJ E NOORD - -• IL-ftt'.L- r-sfcï. rl MHjF—i w- ft***1*-'-' xTw.,"'*' (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar „Samen Verder" Postbus 257 3100 AG Schiedam Uw trouwfoto komt mis' -•««■*-• schien op de speciale bruids- pagina en wat belangrijker is, u ontvangt dan ook 200,- aan waardebonnen, te besteden bij de deelnemende ad verteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, 1 maal per 14 dagen op vrijdag in Het Nieuwe Stadsblad. Raad unaniem achter voorstel tot steun aan scheepswerf maar krijgt zelfs „grondig de ffpihïirri pest in": „Het is volstrekt niet va waar dat WF een uitzichtloze Loopt het miljoenenpokerspel zaak is". rond de werf op een drama uit, dan krijgt Scniedam een zware klap, moreel zowel als financieel. Het betekent een verarming van het bedrijfsle- Burgemeester Reinier Scheer- es gaf maandagavond de aan zijn lippen hangende gemeen teraad nog eens een resumé van de stand van zaken op de werf, die hij kenschetste als „een kerngezond bedrijf" dat door een onnavolgbaar over heidsbeleid ten onder dreigt te gaan. Scheeres bestreed de vaak ge hoorde opinie dat het aanbod van de gemeente om Wilton met 40 miljoen te steunen, geen haalbare zaak zou zijn. „Zelfs minister Van Aardenne wijst die optie niet af, al is hij er niet enthousiast over. Wij vinden het echter onverant woordelijk, alles op één kaart te zetten. Springt de overname van Wilton door scheepsbou wer Damen af, dan is ons aan bod een reeël alternatief". PvdA-frktievoorzitter Gé Brouwer was dezelfde mening toegedaan. „Als Damen af springt, moeten wii kunnen inspringen". Brouwer waar schuwde tegen pessimisme: daarmee zijn de 2100 Wilton werknemers allerminst gebaat. De PvdA voorman zei, kregel te worden van de spanning die nu al een jaar rond de werf heerst: ,Dat bedrijf heeft toch behoorlijke kansen, laten we de regering nog eenmaal op haar verantwoordelijkheden wijzen". Zijn collega Gerard Verhuls- donk, fraktievoorzitter van de VVD, wordt niet alleen kregel, ven, de middenstand zal te maken krijgen met teruglo pende omzetten, de gemeente lijke middelen dalen ontoe laatbaar. Volgens Ulferd Bruseker (CPN) vergist men zich echter in de strijdbaarheid van het WF-personeel, „dat massaont slag nooit zal pikken." Bruse ker kenschetste de aspirant koper Damen als „een keihar de zakenman met groot gebrek aan sociaal beleid". Verhulsdonk kon wel iets van begrip opbrengen voor (VVD) minister Van Aar denne, die niet enkel te ma ken heeft met Schiedam, maar een beslissing moet ne men over de (marine) scheepsbouw op alle Neder landse werven. „Maar dan nog; Van Aardenne is ooit wethouder in Dordrecht ge weest. Hij moet toch wel enig gevoel hebben overge houden voor plaatselijke problemen?" Voor het opnieuw van uw bankstel, eethoek enz. Vraag vrijblijvend prijsopgave meubelen Oosthavenkade 56 Vlaardingen, telefoon 345163 SCHIEDAM Uitgerekend op de dag van het Nationale Songfestival heeft de winnares van vorig jaar Bernadette een belangrijke stap gezet. Op 14 maart heeft zij zich aan gesloten bij het N.A.B. Neder lands Artiesten Bureau in Schiedam die voor haar de boekingen nationaal zowel als internationaal zullen gaan ver zorgen. Henk Kramer (o.a. ook mana ger van Lobo en Lou en Deni- se) die als persoonlijk begelei der zal optreden, heeft ver klaard zich voornamelijk met boekingen bezig te houden omdat de vraag naar Berna dette in binnen en buitenland groter wordt. Daarbuiten zal hij als adviseur optreden. „Er staan vele potjes op het vuur," zegt Henk Kra mer. Zo is Bernadette volop bezig met haar nieuwe single en heeft zij een geheel nieuwe akt in voorbereiding." Hij werd vrijdagmiddag op Schiphol gearresteerd door de marechaussee en legde la ter op het Schiedamse poli tiebureau een volledige be kentenis af. De politie om schrijft de dader als „geeste lijk niet zo sterk, verward en onpeilbaar". Uit zijn bekentenis maakte de politie op dat de zojuist 21 jaar geworden kleinzoon de groot vader geld wilde vragen om een reis naar de Verenigde Staten te bekostigen. Welis waar bezat de jongeman enig geld en goederen, maar deze werden beheerd door de fami lie. De grootvader zou daarbij als bewindvoerder zijn opge treden. Het bezoek van de grootvader aan Schiedam liep op een dra ma uit toen hij weigerde een deel van dit geld over te dra gen. De politie vermoedt dat dé jongen in de veronderstel ling verkeerde dat zijn opa geld bij zich had, en dat hij, toen de zaak niet goedschiks geregeld kon worden, en om toch het geld te bemachtigen, zijn toevlucht nam tot geweld. Hij bracht zijn grootvader door wurging om het leven. Of de dader op die wijze aan het geld is gekomen voor een vliegticket naar New York, of dat hij later elders geld heeft weten los te krijgen, is niet duidelijk. De politie doet geen mededelingen over de verblijf plaats van de dader tussen woensdag en vrijdag. Het uit 16 man bestaande re cherchebijstandsteam dat de zaak onderzocht hield van be gin af aan rekening met de mogelijkheid dat de dader in de familiekring van het slacht offer gezocht moest worden. Het signalement van de Lek straatbewoner werd onmiddel lijk via de telex verspreid. De politie spreekt van een tragisch geval. De dader wil de volgens eigen zeggen naar Amerika om zijn vader te bezoeken. Maar weldra kwam vast te staan dat deze al geruime tijd is overleden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1984 | | pagina 3